EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016PC0280

Javaslat A TANÁCS HATÁROZATA establishing the position to be taken on behalf of the European Union within the Stabilisation and Association Council established by the Stabilisation and Association Agreement between the European Union and the European Atomic Energy Community, of the one part, and Kosovo*, of the other part, concerning a Decision of the Stabilisation and Association Council adopting its rules of procedure

COM/2016/0280 final - 2016/0146 (NLE)

Brüsszel, 2016.5.23.

COM(2016) 280 final

2016/0146(NLE)

Javaslat

A TANÁCS HATÁROZATA

establishing the position to be taken on behalf of the European Union within the Stabilisation and Association Council established by the Stabilisation and Association Agreement between the European Union and the European Atomic Energy Community, of the one part, and Kosovo*, of the other part, concerning a Decision of the Stabilisation and Association Council adopting its rules of procedure


INDOKOLÁS

Az egyrészről az Európai Unió és az Európai Atomenergia-közösség, másrészről Koszovó közötti stabilizációs és társulási megállapodás 2016. április 1-jén lépett hatályba.

Az említett megállapodás 126. cikkével létrehozott stabilizációs és társulási tanács felügyeli a megállapodás végrehajtását, és vizsgálja az annak keretében felmerülő legfontosabb kérdéseket, illetve bármely egyéb, kölcsönös érdeklődésre számot tartó kétoldalú vagy nemzetközi kérdést.

A stabilizációs és társulási megállapodás 127. cikke rendelkezésének megfelelően a stabilizációs és társulási tanács meghatározza saját eljárási szabályzatát. A megállapodás 129. cikkének megfelelően ez az eljárási szabályzat meghatározza a stabilizációs és társulási tanácsot feladatai teljesítésében segítő stabilizációs és társulási bizottság feladatait.

Az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdésével összhangban a stabilizációs és társulási tanácson belül a stabilizációs és társulási tanács eljárási szabályzatának elfogadásáról szóló határozattal kapcsolatban képviselendő uniós álláspontot a Bizottság javaslata alapján a Tanács határozata állapítja meg.

Következésképpen a Bizottság felkéri a Tanácsot, hogy fogadja el a mellékelt, a stabilizációs és társulási tanács saját eljárási szabályzatáról szóló határozatának vonatkozásában az Európai Unió által képviselendő álláspontról szóló határozatjavaslatot.

A Tanács tájékoztatása érdekében az egyes albizottságok és különleges munkacsoportok eljárási szabályzat-tervezetét külön dokumentum tartalmazza.

2016/0146 (NLE)

Javaslat

A TANÁCS HATÁROZATA

az Európai Unió nevében az egyrészről az Európai Unió és az Európai Atomenergia-közösség, másrészről Koszovó 1* közötti stabilizációs és társulási megállapodással létrehozott stabilizációs és társulási tanácsban a stabilizációs és társulási tanács eljárási szabályzatának elfogadásáról szóló határozatával kapcsolatban képviselendő álláspontról

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 217. cikkére, összefüggésben a 218. cikk (9) bekezdésével,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

mivel:

(1)Az egyrészről az Európai Unió és az Európai Atomenergia-közösség, másrészről Koszovó* közötti stabilizációs és társulási megállapodás (a továbbiakban: a megállapodás) 126. cikke stabilizációs és társulási tanácsot hoz létre.

(2)A megállapodás 127. cikkének (2) bekezdése úgy rendelkezik, hogy a stabilizációs és társulási tanács elfogadja saját eljárási szabályzatát.

(3)A megállapodás 129. cikkének (1) bekezdése úgy rendelkezik, hogy a stabilizációs és társulási tanácsot egy Stabilizációs és Társulási Bizottság (a továbbiakban: a bizottság) segíti.

(4)A megállapodás 129. cikkének (2) és (3) bekezdése továbbá úgy rendelkezik, hogy a stabilizációs és társulási tanács eljárási szabályzatában meg kell határozni a bizottság feladatait, valamint hogy a stabilizációs és társulási tanács bármely hatáskörét átruházhatja a bizottságra.

(5)A megállapodás 131. cikke úgy rendelkezik, hogy a stabilizációs és társulási tanács határozhat más különleges bizottság vagy testület létrehozásáról, amely segítheti feladatai elvégzésében. Rendelkezik továbbá arról, hogy a stabilizációs és társulási tanács az eljárási szabályzatában meghatározza az ilyen bizottságok vagy testületek összetételét és feladatait, valamint azok működési rendjét,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

Az Európai Unió által a stabilizációs és társulási megállapodás 126. cikke által létrehozott stabilizációs és társulási tanácsban a stabilizációs és társulási tanács eljárási szabályzata elfogadásának támogatásával kapcsolatban képviselendő álláspontnak a stabilizációs és társulási tanácsnak az e határozathoz csatolt határozattervezetén kell alapulnia.

A határozattervezetre vonatkozó kisebb módosításokat a Tanács további határozata nélkül el lehet fogadni.

2. cikk

A tagállamok az Európai Unió küldöttségének részét képezik a stabilizációs és társulási tanács ülésein. Az eljárási szabályzat 3. cikkére figyelemmel a tagállamok tájékoztatást nyújtanak az Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője, a Bizottság alelnöke számára.

Kelt Brüsszelben, -án/-én.

   a Tanács részéről

   az elnök

(1) *Ez a megnevezés nem érinti a státusszal kapcsolatos álláspontokat, továbbá összhangban van az 1244/1999 ENSZ BT-határozattal és a Nemzetközi Bíróságnak a koszovói függetlenségi nyilatkozatról szóló véleményével.
Top

Brüsszel, 2016.5.23.

COM(2016) 280 final

MELLÉKLET

a következőhöz:

Javaslat
A TANÁCS HATÁROZATA

az Európai Unió nevében az egyrészről az Európai Unió és az Európai Atomenergia-közösség, másrészről Koszovó* közötti stabilizációs és társulási megállapodással létrehozott stabilizációs és társulási tanácsban a stabilizációs és társulási tanács eljárási szabályzatának elfogadásáról szóló határozatával kapcsolatban képviselendő álláspontról


Az EU–Koszovó* stabilizációs és társulási tanács 1. számú határozata [dátum] eljárási szabályzatának elfogadásáról

A STABILIZÁCIÓS ÉS TÁRSULÁSI TANÁCS,

tekintettel az egyrészről az Európai Unió és az Európai Atomenergia-közösség, másrészről Koszovó* közötti stabilizációs és társulási megállapodásra (a továbbiakban: a megállapodás) és különösen annak 126., 127., 129. és 131. cikkére,

mivel e megállapodás 2016. április 1-jén hatályba lépett,

A KÖVETKEZŐKÉPPEN HATÁROZOTT:

1. cikk

Elnökség

A stabilizációs és társulási tanács elnökletét 12 hónapos időtartamra a felek felváltva töltik be. Az első időszak a stabilizációs és társulási tanács első ülésének napján kezdődik és ugyanazon év december 31-ig tart.

2. cikk

Ülések

A stabilizációs és társulási tanács magas politikai szinten évente egyszer ülésezik. A stabilizációs és társulási tanács a felek egyetértésével bármely fél kérésére különleges ülésszakokat tarthat. Ha a felek másképp nem állapodnak meg, a stabilizációs és társulási tanács valamennyi ülését Brüsszelben tartják meg. A stabilizációs és társulási tanács üléseit a stabilizációs és társulási tanács titkársága az elnökkel egyetértésben hívja össze.

3. cikk

Küldöttségek

Az elnököt valamennyi ülés megkezdése előtt tájékoztatni kell a felek küldöttségének tervezett összetételéről. A stabilizációs és társulási tanács ülésén az Európai Beruházási Bank egy képviselője megfigyelőként részt vesz, amennyiben a napirenden a Bankot érintő ügyek is szerepelnek. A stabilizációs és társulási tanács más személyeket is meghívhat üléseire, hogy bizonyos témakörökben tájékoztatást nyújtsanak.

4. cikk

Titkárság

A Stabilizációs és Társulási Tanács titkárságát az Európai Unió Tanácsának Főtitkársága egy tisztviselője, valamint Koszovó belgiumi tisztviselője közösen alkotja.



5. cikk

Levelezés

A stabilizációs és társulási tanácsnak címzett leveleket a stabilizációs és társulási tanács elnökének, az Európai Unió Tanácsa Főtitkárságának címére kell küldeni.

A két titkár gondoskodik arról, hogy a levelezés eljusson a stabilizációs és társulási tanács elnökéhez, és adott esetben azt körbeküldik a stabilizációs és társulási tanács többi tagjának. A körbeküldött levelezést elküldik továbbá a Bizottság Főtitkárságának, az Európai Külügyi Szolgálatnak és Koszovó belgiumi képviseletének címére.

A stabilizációs és társulási tanács elnökének közleményeit a titkárok elküldik a címzetteknek, és adott esetben a stabilizációs és társulási tanács második bekezdésben említett többi tagjának is.

6. cikk

Nyilvánosság

Eltérő határozat hiányában a stabilizációs és társulási tanács ülései nem nyilvánosak.

7. cikk

Az ülések napirendje

1.Az elnök elkészíti az ülések előzetes napirendjét. Az előzetes napirendet a stabilizációs és társulási tanács titkárai az ülés kezdetét legalább 15 nappal megelőzően eljuttatják az 5. cikkben említett címzetteknek. Az előzetes napirend azokat a napirendi pontokat tartalmazza, amelyeknek a napirendi pontok közé való felvételére vonatkozóan az elnök kérést kapott az ülés kezdetét legalább 21 nappal megelőzően; ugyanakkor az előzetes napirendbe csak azok a pontok kerülnek be, amelyek kísérő dokumentumait legkésőbb a napirend elküldésének időpontjáig eljuttatják a titkároknak. A napirendet a stabilizációs és társulási tanács fogadja el az ülések elején. Amennyiben arról a felek megállapodnak, az ideiglenes napirenden nem szereplő pontot is felvehetnek a napirendre.

2.Az elnök a felekkel egyetértésben az adott ügy sajátosságaira való tekintettel lerövidítheti az (1) bekezdésben meghatározott határidőket.

8. cikk

Jegyzőkönyv

Valamennyi ülés jegyzőkönyvtervezetét a két titkár készíti el. A jegyzőkönyvben az egyes napirendi pontok tekintetében főszabályként a következőket kell feltüntetni:

a stabilizációs és társulási tanácshoz benyújtott dokumentumok,

azok a nyilatkozatok, amelyeknek jegyzőkönyvbe való felvételét a stabilizációs és társulási tanács valamely tagja kérte,

a meghozott határozatok, a megtett ajánlások, az elfogadott nyilatkozatok és következtetések.

A jegyzőkönyvtervezetet jóváhagyás céljából be kell nyújtani a stabilizációs és társulási tanácsnak. A jóváhagyást követően a jegyzőkönyvet az elnök és a két titkár aláírásával látja el. A jegyzőkönyvet iktatni kell a társulás okiratainak letéteményese, azaz az Európai Unió Tanácsának Főtitkársága irattárában. Az 5. cikkben említett minden címzettnek el kell juttatni egy hitelesített másolatot.

9. cikk

Határozatok és ajánlások

1.A stabilizációs és társulási tanács a felek közös egyetértésével hozza meg határozatait és tesz ajánlásokat a megállapodás 5. cikkének sérelme nélkül. A stabilizációs és társulási tanács írásbeli eljárás útján is hozhat határozatokat és tehet ajánlásokat, amennyiben a felek megegyeznek erről.

2.A stabilizációs és társulási tanács határozatai és ajánlásai a megállapodás 128. cikke szerint a „határozat”, illetve „ajánlás” címet viselik, amelyet egy sorszám, elfogadásuk dátuma, valamint tárgyuk megjelölése követ. A stabilizációs és társulási tanács határozatait és ajánlásait az elnök írja alá és a két tikár hitelesíti. A határozatokat és az ajánlásokat továbbítani kell az 5. cikkben említett valamennyi címzettnek. A felek maguk dönthetnek a stabilizációs és társulási tanács határozatainak és ajánlásainak saját, hivatalos kiadványukban való közzétételéről.

10. cikk

Nyelvek

A stabilizációs és társulási tanács hivatalos nyelvei a stabilizációs és társulási megállapodás hiteles nyelvei. Eltérő határozat hiányában a stabilizációs és társulási tanács tanácskozásait az ezeken a nyelveken elkészített dokumentációra alapozza.

11. cikk

Költségek

Az Európai Unió és Koszovó maga viseli a stabilizációs és társulási tanács ülésein való részvétellel kapcsolatosan felmerülő saját költségeit, mind a személyzeti, utazási és ellátási kiadásokra, mind a postai és távközlési kiadásokra vonatkozóan. Az üléseken történő tolmácsolással, valamint a dokumentumok fordításával és sokszorosításával kapcsolatos kiadások, továbbá az ülések szervezésével kapcsolatosan felmerülő egyéb kiadások az üléseknek otthont adó felet terhelik.

12. cikk

Stabilizációs és Társulási Bizottság

1.Stabilizációs és Társulási Bizottság (a továbbiakban: a bizottság) jön létre azzal a céllal, hogy segítse a stabilizációs és társulási tanácsot feladatainak végrehajtásában. A bizottság egyrészről az EU képviselőiből, másrészről Koszovó képviselőiből áll, rendszerint főtisztviselői szinten.

2.A bizottság előkészíti a stabilizációs és társulási tanács üléseit és tanácskozásait, szükség esetén végrehajtja a stabilizációs és társulási tanács határozatait, valamint általánosságban véve biztosítja a társulási kapcsolat folytonosságát és a megállapodás megfelelő működését. Foglalkozik minden olyan kérdéssel, amelyre a stabilizációs és társulási tanács felhívja a figyelmét, valamint bármely egyéb olyan problémával, amely a stabilizációs és társulási megállapodás napi szintű végrehajtása során felmerülhet. A bizottság javaslatait és minden határozat-/ajánlástervezetét benyújtja elfogadásra a stabilizációs és társulási tanácsnak.

3.Olyan esetekben, amikor a megállapodás konzultációs kötelezettségre vagy konzultációs lehetőségre utal, a konzultációra a bizottság keretein belül kerülhet sor. A felek megállapodásával a konzultáció a stabilizációs és társulási tanács keretein belül is tovább folytatható.

4.A Stabilizációs és Társulási Bizottság eljárási szabályzata e határozat mellékletét képezi.

Kelt,

   a stabilizációs és társulási tanács részéről

   az elnök



I. MELLÉKLET
a következőhöz:
Az EU–Koszovó* stabilizációs és társulási tanács 1. számú határozata [dátum]

A Stabilizációs és Társulási Bizottság eljárási szabályzata

1. cikk

Elnökség

A bizottság elnökletét 12 hónapos időtartamra a felek felváltva töltik be. Az első időszak a stabilizációs és társulási tanács első ülésének napján kezdődik és ugyanazon év december 31-ig tart.

2. cikk

Ülések

A bizottság a felek megegyezésével akkor ülésezik, amikor a körülmények úgy kívánják. A bizottság valamennyi ülését a felek által közösen meghatározott helyszínen és időpontban tartják. A bizottság üléseit az elnök hívja össze.

3. cikk

Küldöttségek

Az elnököt valamennyi ülés megkezdése előtt tájékoztatni kell a felek küldöttségének tervezett összetételéről.

4. cikk

Titkárság

A bizottság titkárságát az Európai Bizottság egy tisztviselője, valamint Koszovó egy tisztviselője közösen alkotja. Az e határozatban említett, a bizottság elnökének címzett és a tőle származó közleményeket megküldik a bizottság titkárainak és a stabilizációs és társulási tanács titkárainak, valamint elnökének.

5. cikk

Nyilvánosság

Eltérő határozat hiányában a bizottság ülései nem nyilvánosak.



6. cikk

Az ülések napirendje

1.    Az elnök elkészíti az ülések előzetes napirendjét. Az előzetes napirendet a bizottság titkárai az ülés kezdetét legalább 30 munkanappal megelőzően eljuttatják a 4. cikkben említett címzetteknek. Az előzetes napirend azokat a napirendi pontokat tartalmazza, amelyeknek a napirendi pontok közé való felvételére vonatkozóan az elnök kérést kapott az ülés kezdetét legalább 35 munkanappal megelőzően; ugyanakkor az előzetes napirendbe csak azok a pontok kerülnek be, amelyek kísérő dokumentumait legkésőbb a napirend elküldésének időpontjáig eljuttatják a titkároknak. A bizottság felkérhet szakértőket arra, hogy adott témában tájékoztatás céljából részt vegyenek az ülésen. A napirendet a bizottság fogadja el az ülés elején. Amennyiben arról a felek megállapodnak, az ideiglenes napirenden nem szereplő pontot is felvehetnek a napirendre.

2.    Az elnök a felekkel egyetértésben az adott ügy sajátosságaira való tekintettel lerövidítheti az (1) bekezdésben meghatározott határidőket.

7. cikk

Jegyzőkönyv

Minden ülésről jegyzőkönyvet kell készíteni, amelyet a Stabilizációs és Társulási Bizottság által levont következtetésekről az elnök által készített összefoglalóra kell alapozni. Miután a Stabilizációs és Társulási Bizottság elfogadja a jegyzőkönyvet, az elnök és a titkárok aláírják, majd mindkét fél iktatja. A jegyzőkönyv egy példányát a 4. cikkben említett minden címzettnek el kell juttatni.

8. cikk

Határozatok és ajánlások

Azon különleges esetekben, amikor a megállapodás 128. cikke alapján a stabilizációs és társulási tanács határozathozatalra, illetve ajánlástételre hatalmazza fel a bizottságot, e jogszabályokat a stabilizációs és társulási tanács eljárási szabályzatának 9. cikkével összhangban kell meghozni.

9. cikk

Költségek

Az Európai Unió és Koszovó maga viseli a bizottság ülésein való részvétellel kapcsolatosan felmerülő saját költségeit, mind a személyzeti, utazási és ellátási kiadásokra, mind a postai és távközlési kiadásokra vonatkozóan. Az üléseken történő tolmácsolással, valamint a dokumentumok fordításával és sokszorosításával kapcsolatos kiadások, továbbá az ülések szervezésével kapcsolatosan felmerülő egyéb kiadások az üléseknek otthont adó felet terhelik.

10. cikk

Albizottságok és különleges munkacsoportok

A bizottság saját felügyelete alatt működő albizottságokat és különleges munkacsoportokat hozhat létre. amelyek minden egyes ülésük után beszámolót nyújtanak be a bizottságnak. A bizottság dönthet valamennyi albizottság vagy munkacsoport megszüntetéséről, azok hatáskörének meghatározásáról vagy módosításáról, illetve a bizottság feladatainak végrehajtásában való segítségnyújtás céljával további albizottságok vagy munkacsoportok létrehozásáról. Ezek az albizottságok és munkacsoportok nem rendelkeznek döntéshozói hatáskörrel.

Top

Brüsszel, 2016.5.23.

COM(2016) 280 final

MELLÉKLET

a következőhöz:

Javaslat
A TANÁCS HATÁROZATA

az Európai Unió nevében az egyrészről az Európai Unió és az Európai Atomenergia-közösség, másrészről Koszovó* közötti stabilizációs és társulási megállapodással létrehozott stabilizációs és társulási tanácsban a stabilizációs és társulási tanács eljárási szabályzatának elfogadásáról szóló határozatával kapcsolatban képviselendő álláspontról


Kizárólag a Tanács tájékoztatására

TERVEZET

Az EU–Koszovó* stabilizációs és társulási bizottság1/2016 számú határozata albizottságok és különleges munkacsoportok létrehozásáról

A STABILIZÁCIÓS ÉS TÁRSULÁSI BIZOTTSÁG,

tekintettel az egyrészről az Európai Unió és az Európai Atomenergia-közösség, másrészről Koszovó közötti stabilizációs és társulási megállapodásra és különösen annak 130. cikkére,

tekintettel a fenti megállapodás eljárási szabályzatára és különösen annak 10. cikkére,

A KÖVETKEZŐKÉPPEN HATÁROZOTT:

Egyetlen cikk

Az I. mellékletben felsorolt albizottságok és különleges munkacsoport létrehozásra kerülnek. Hatáskörük meghatározása a II. mellékletben található.

Kelt ….-ban/-ben, 2016. [hónap nap] -án/-én.

a stabilizációs és társulási bizottság részéről

az elnök



I. melléklet

Multidiszciplináris albizottsági struktúra

Megnevezés

Tárgyalt kérdések

STM cikk

1. Kereskedelem, ipar, vámügy és adózás

Az áruk szabad mozgása

20. cikk

Ipari termékek

21-25. cikk

Kereskedelmi kérdések

36–49. cikk

Szabványosítás, metrológia, akkreditáció, hitelesítés, megfelelőségértékelés és piacfelügyelet

80. cikk

Ipari együttműködés

99. cikk

Kkv-k

100. cikk

Turizmus

101. cikk

Vámok

104. cikk

Adózás

105. cikk

Származási szabályok

III. jegyzőkönyv

Vámügyi kérdésekben való közigazgatási segítségnyújtás

IV. jegyzőkönyv

2. Mezőgazdaság és halászat

Mezőgazdasági termékek

26., 28., 29., 33., 34. és 37. cikk

Halászati termékek

31. és 32. cikk, IV. és V. melléklet

Feldolgozott mezőgazdasági termékek

27. cikk, I. jegyzőkönyv

Bor

30. cikk és II. jegyzőkönyv

A mezőgazdasági és halászati termékekre, valamint bortól és szeszes italoktól különböző élelmiszerekre vonatkozó földrajzi jelzés oltalma

35. cikk

Mezőgazdaság és az agráripari ágazat, állat- és növényegészségügyi kérdések

102. cikk

Halászati együttműködés

103. cikk

3. Belső piac és verseny

Letelepedési jog

50-54. cikk

Szolgáltatásnyújtás

55-60. cikk

Az STM V. címével kapcsolatos egyéb kérdések

61-73. cikk

A jogszabályok közelítése és jogérvényesítés

74. cikk

Verseny

75-76. cikk

Szellemi, ipari és kereskedelmi tulajdonjogok

77-78. cikk

Közbeszerzés

79. cikk

Bank, biztosítás és egyéb pénzügyi szolgáltatások

96. cikk

Fogyasztóvédelem

81. cikk

4. Gazdasági és pénzügyi kérdések, statisztika

Folyó fizetések és tőkemozgás

64-66. cikk

Gazdaságpolitika

94. cikk

Statisztikai együttműködés

95. cikk

Beruházásfejlesztés és -védelem

98. cikk

Pénzügyi együttműködés

121-125. cikk

5. Jogérvényesülés, szabadság és biztonság

Az intézmények és a jogállamiság megerősítése

83. cikk

Alapvető jogok, a megkülönböztetés elleni küzdelemmel együtt, és adatvédelem

4. cikk, 83. cikk

Igazságügyi együttműködés polgári és büntetőügyekben

84. cikk

Vízum, határellenőrzés, menekültügy és migráció

85-86. cikk

Az illegális bevándorlás megakadályozása és ellenőrzése; visszafogadás

87-88. cikk

Pénzmosás

89. cikk

Kábítószerek

90. cikk

A terrorizmus elleni küzdelem

92. cikk

Bűnözés és egyéb illegális tevékenységek megelőzése

91. cikk

6. Innováció, információs társadalom és társadalompolitika

Munkafeltételek és esélyegyenlőség

82. cikk

Társadalmi együttműködés

106. cikk

Oktatás és szakképzés

107. cikk

Kulturális együttműködés

108. cikk

Információ, kommunikáció

105. cikk

Audiovizuális együttműködés

109. cikk

Információs társadalom

110. cikk

Elektronikus kommunikációs hálózatok és szolgáltatások

111. cikk

Információ, kommunikáció

112. cikk

Kutatás és technológiafejlesztés

118. cikk

7. Közlekedés, energia, környezetvédelem és regionális fejlesztés

Szállítás

113. cikk

Energia

114. cikk

Környezetvédelem

115. cikk

Éghajlatváltozás

116. cikk

Polgári védelem

117. cikk

Regionális és helyi fejlesztés

119. cikk

A különleges munkacsoportok struktúrája

Megnevezés

Tárgyalt kérdések

STM cikk

A közigazgatás reformjával foglalkozó különleges munkacsoport

Közigazgatási reform

120. cikk

A normalizálással foglalkozó különleges munkacsoport

Koszovó és Szerbia kapcsolatának látható és fenntartható fejlődése, valamint az Európai Unió KBVP-missziójával annak fennállása folyamán folytatott hatékony együttműködés

5. cikk



II. Melléklet

Az EU–Koszovó* albizottságok és különleges munkacsoportok hatáskörének meghatározása

Összetétel és elnökség

Az albizottságok és a közigazgatás reformjával foglalkozó különleges munkacsoport és a normalizálással foglalkozó különleges munkacsoport az Európai Bizottság, a normalizálással foglalkozó különleges munkacsoport esetében az Európai Külügyi Szolgálat, valamint Koszovó képviselőiből áll. A munkacsoportokban a két fél felváltva elnököl. A tagállamokat tájékoztatják és meghívják az albizottságok és a közigazgatás reformjával és a normalizálással foglalkozó különleges munkacsoport üléseire.

Titkárság

Az egyes albizottságok és a különleges munkacsoportok titkárságát az Európai Bizottság, a normalizálással foglalkozó különleges munkacsoport esetében az Európai Külügyi Szolgálat, valamint Koszovó egy tisztviselője közösen alkotja.

Az albizottságokat és a különleges munkacsoportokat érintő minden közleményt el kell juttatni az érintett albizottság és munkacsoport titkárainak.

Ülések

Az albizottságok és a különleges munkacsoportok a felek megegyezésével akkor üléseznek, ha a körülmények úgy kívánják. Az albizottságok és a különleges munkacsoportok valamennyi ülését a felek által meghatározott helyszínen és időpontban tartják.

Mindkét fél egyetértésével az albizottságok és a különleges munkacsoportok felkérhetnek szakértőket arra, hogy adott témában információnyújtás céljából részt vegyenek az ülésen.

Napirend és kísérő dokumentumok

Az elnök és a titkárok minden ülésre az ülés megkezdése előtt legalább 30 nappal ideiglenes napirendet készítenek.

Az ideiglenes napirendre azok a pontok kerülnek fel, amelyek esetében a napirendre történő felvételre irányuló kérést a titkárok az ülés előtt legalább 35 nappal megkapták.

Az egyes ülésekre vonatkozó ideiglenes napirend elfogadását követően, de legkésőbb az ülés kezdetét megelőzően 10 munkanappal Koszovó titkára benyújtja az Európai Bizottság titkárának vagy a normalizálással foglalkozó különleges munkacsoport esetében az Európai Külügyi Szolgálat titkárának az elfogadott ideiglenes napirendhez kapcsolódó, szükséges írásbeli dokumentumokat.

A (3) bekezdésben megjelölt határidő elmulasztása esetén az ülést további értesítés nélkül automatikusan törölni kell.

Témák

Az albizottságok a multidiszciplináris albizottsági struktúrában felsorolt témakörök alapján vitatják meg a megállapodás különböző területeivel kapcsolatos kérdéseket. A jogszabályok közelítése, alkalmazása és végrehajtása tekintetében elért fejlődést valamennyi témakörön belül felmérik. Az albizottságok megvizsgálják a megfelelő ágazatokban esetlegesen felmerülő problémákat, és ajánlásokat tesznek a lehetséges intézkedésekre.

Az albizottságok az uniós vívmányok további értelmezésének fórumául is szolgálnak, valamint megvizsgálják a Koszovó által az STM-ben tett kötelezettségvállalásokkal összhangban az uniós vívmányoknak való megfelelésben elért előrelépést.

A közigazgatás reformjával foglalkozó különleges munkacsoport megvitatja a közigazgatás reformjával kapcsolatos kérdéseket, és javaslatot tesz a lehetséges következő intézkedésekre. A normalizálással foglalkozó különleges munkacsoport Koszovó és Szerbia kapcsolatának látható és fenntartható fejlődése, valamint az Európai Unió KBVP-missziójával annak fennállása folyamán folytatott hatékony együttműködés kérdéseit vitatja meg, és javaslatot tesz a lehetséges lépésekre.

Jegyzőkönyv

Minden ülésről jegyzőkönyv készül, amelyet az ülést követően el kell fogadni. Az albizottság vagy a különleges munkacsoport titkára a jegyzőkönyv egy másolatát eljuttatja a bizottság titkárának.

Nyilvánosság

Eltérő határozat hiányában az albizottságok és a különleges munkacsoport ülései nem nyilvánosak.

Top