Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016PC0172

    Javaslat A TANÁCS HATÁROZATA a közbeszerzésről szóló felülvizsgált megállapodás XIX. cikkének (8) bekezdése szerinti választottbírósági eljárásokról szóló határozattervezet tekintetében a közbeszerzési bizottságban az Európai Unió nevében képviselendő álláspont meghatározásáról

    COM/2016/0172 final - 2016/090 (NLE)

    Brüsszel, 2016.4.1.

    COM(2016) 172 final

    2016/0090(NLE)

    Javaslat

    A TANÁCS HATÁROZATA

    a közbeszerzésről szóló felülvizsgált megállapodás XIX. cikkének (8) bekezdése szerinti választottbírósági eljárásokról szóló határozattervezet tekintetében a közbeszerzési bizottságban az Európai Unió nevében képviselendő álláspont meghatározásáról


    INDOKOLÁS

    1.A JAVASLAT HÁTTERE

    A javaslat indokai és céljai

    A közbeszerzésekről szóló felülvizsgált WTO-megállapodás (a továbbiakban: GPA), amely 2014. április 6-án lépett hatályba, meghatározza a GPA-felek által a megállapodás hatálya alá tartozó beszerzések tekintetében alkalmazandó megújított jogi keretet. Ezzel összefüggésben a felülvizsgált megállapodás lehetővé teszi a GPA-felek számára, hogy választottbírósági eljárást kövessenek olyan esetekben, amikor valamely fél egy javasolt helyesbítéssel, valamely beszerzést végző szerv egyik mellékletből a másikba való áthelyezésével, a beszerzést végző szerv visszavonásával vagy az I. függelékhez csatolt mellékletei egyéb módosításával kapcsolatban kifogást emelt, és a kifogást konzultáció útján nem sikerült rendezni. A felülvizsgált megállapodás XIX. cikkének (8) bekezdése kimondja, hogy a GPA-bizottságnak választottbírósági eljárásokat kell elfogadnia annak érdekében, hogy a fent említetteknek megfelelően megkönnyítse a kifogások rendezését.

    A felülvizsgált GPA hatálybalépésére tekintettel a felek részletesen megvitatták a szóban forgó választottbírósági eljárások tartalmát, megvizsgálták a valamely fél által a megállapodás hatálya alá tartozó beszerzéseinek körére vonatkozóan javasolt módosítással szemben emelt kifogások esetében alkalmazható különböző lehetőségeket, és sikerült konszenzusra jutniuk a kérdésben. Ezzel összefüggésben elkészült egy határozattervezet a választottbírósági eljárásokról. A szóban forgó határozattervezet elfogadásához a Tanácsnak fel kell hatalmaznia a Bizottságot arra, hogy a GPA-bizottságban kifejezésre juttassa az Unió véleményét a határozat elfogadásáról.

    Összhang a szabályozási terület jelenlegi rendelkezéseivel

    Ez a követendő eljárás abban az esetben, ha a Bizottságnak a GPA-bizottságban kifejezésre kell juttatnia az Unió véleményét olyan határozatokról, amelyek változásokat eredményeznek az Unió jogaiban és kötelezettségeiben.

    Összhang az Unió egyéb szakpolitikáival

    Nem releváns.

    2.JOGALAP, SZUBSZIDIARITÁS ÉS ARÁNYOSSÁG

    Jogalap

    Az Európai Unió működéséről szóló szerződés (a továbbiakban: EUMSZ) 218. cikkének (9) bekezdése értelmében, ha nemzetközi megállapodással létrehozott szervnek joghatással bíró határozatot kell elfogadnia, a Tanács a Bizottság javaslatára határozatot fogad el az Unió által képviselendő álláspont kialakítására vonatkozóan. A GPA-bizottság által a felülvizsgált GPA XIX. cikkének (8) bekezdése szerinti választottbírósági eljárások elfogadásáról hozandó határozat az EUMSZ 218. cikke (9) bekezdésének hatálya alá tartozik, mivel a határozatot nemzetközi megállapodással létrehozott szerv fogadja el, és az joghatással fog bírni.

    Szubszidiaritás (nem kizárólagos hatáskör esetében)

    A kereskedelemmel összefüggő kérdések az Unió kizárólagos hatáskörébe tartoznak. Az összehangolt uniós szintű fellépés biztosíthatja a legnagyobb előnyt a harmadik országokkal összefüggésben.

    Arányosság

    Nem releváns.

    A jogi aktus típusának megválasztása

    Az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdése értelmében, ha nemzetközi megállapodással létrehozott szervnek joghatással bíró határozatot kell elfogadnia, a Tanács a Bizottság javaslatára határozatot fogad el az Unió által képviselendő álláspont kialakítására vonatkozóan.

    3.AZ UTÓLAGOS ÉRTÉKELÉSEK, AZ ÉRDEKELT FELEKKEL FOLYTATOTT KONZULTÁCIÓK ÉS A HATÁSVIZSGÁLATOK EREDMÉNYEI

    A jelenleg hatályban lévő jogszabályok utólagos értékelése / célravezetőségi vizsgálata

    Nem releváns.

    Az érdekelt felekkel folytatott konzultációk

    Nem releváns.

    Szakértői vélemények beszerzése és felhasználása

    Nem releváns.

    Hatásvizsgálat

    Egy olyan nemzetközi megállapodás keretében követendő választottbírósági eljárásokról szóló határozat meghozatala, amelynek az Unió is részes fele, nem igényel hatásvizsgálatot.

    Célravezető szabályozás és egyszerűsítés

    Nem releváns.

    Alapjogok

    Nem releváns.

    4.KÖLTSÉGVETÉSI VONZATOK

    Nincsenek.

    5.EGYÉB ELEMEK

    Végrehajtási tervek, valamint a nyomon követés, az értékelés és a jelentéstétel szabályai

    Nem releváns.

    Magyarázó dokumentumok (irányelvek esetében)

    Nem releváns.

    A javaslat egyes rendelkezéseinek részletes magyarázata

    A felülvizsgált GPA XIX. cikkének (8) bekezdése szerinti választottbírósági eljárások elfogadásáról szóló határozattervezet tartalma

    A választottbírósági eljárások kezdeményezése

    A választottbírósági eljárásokról szóló határozattervezet meghatározza, hogy a GPA-felek milyen tárgyi és időbeli feltételek mellett kezdeményezhetnek választottbírósági eljárást egy valamely fél által a megállapodás hatálya alá tartozó beszerzéseinek körére vonatkozóan javasolt módosítás ügyében. A határozattervezet azt is egyértelművé teszi, hogy amennyiben több fél is kifogást emel ugyanazzal a módosítással kapcsolatban, milyen eljárást kell követni egy közös választottbírósági eljárásról való megállapodás érdekében.

    A választott bírák kinevezése

    A határozattervezet meghatározza, hogy hány választott bírót kell kinevezni, és kinevezésükhöz milyen követelményeknek kell eleget tenniük. Azt is kifejezetten kiköti, hogy a választottbírósági eljárásban részes felek polgárai és a harmadik felek kormánytisztviselői nem nevezhetők ki választott bírónak.

    Harmadik felek részvétele

    A határozattervezet szerint harmadik feleknek joguk van részt venni a választottbírósági eljárásokban, amennyiben lényeges érdekük fűződik a választott bíróság elé kerülő javasolt módosításhoz, és érdekeltségüket bejelentették a közbeszerzési bizottságnak. A határozattervezet meghatározza a harmadik felek jogait.

    Eljárások

    A kinevezett választott bírák által követendő működési eljárásokat a határozattervezet állapítja meg. Ezek a választottbírósági eljárások lefolytatására vonatkozó menetrend elfogadására, a felekkel tartandó érdemi találkozók lefolytatására és a felek által benyújtott bizalmas információk kezelésére vonatkoznak. A határozattervezet meghatározza, hogy miként kell lefolytatni az érdemi találkozókat és a választott bírák tanácskozásait.

    A választott bírák döntésének meghozatala

    A határozattervezet útmutatást tartalmaz a választott bírák döntésének tartalmára, formájára és ütemezésére, továbbá adott esetben arra vonatkozóan, hogy a feleknek lehetőségük van arra kérni a választott bírákat, hogy a kompenzációs kiigazítás szintjét úgy határozzák meg, hogy a módosítást javasló fél megállapodás hatálya alá tartozó beszerzéseinek mértéke hasonló maradjon, valamint a GPA értelmében fennálló jogok és kötelezettségek egyensúlya fennmaradjon.

    A Bizottság álláspontja a választottbírósági eljárásokról szóló határozattervezettel kapcsolatban

    A határozattervezet meghatározza azokat a feltételeket, amelyek mellett a felek választottbírósági eljárást kezdeményezhetnek egy valamely fél által a megállapodás hatálya alá tartozó beszerzéseinek körére vonatkozóan javasolt módosítással szemben emelt kifogások tekintetében olyan esetekben, amikor a nézeteltéréseket nem sikerült konzultációk révén rendezni. A határozattervezet olyan eljárási keretet határoz meg, amely biztosítani fogja az átláthatóságot, jogbiztonságot és hatékonyságot a megállapodás hatálya alá tartozó beszerzések körére vonatkozóan javasolt módosításokkal szemben emelt kifogások kezelése tekintetében.

    Ajánlás

    A Bizottság azt javasolja, hogy a GPA-bizottság a csatolt formában fogadja el a választottbírósági eljárásokról szóló határozattervezetet.

    Ennek megfelelően a Bizottság arra tesz javaslatot, hogy kapjon felhatalmazást arra, hogy a közbeszerzési bizottságban olyan uniós álláspontot képviseljen, amely támogatja a GPA-bizottság által a felülvizsgált GPA XIX. cikkének (8) bekezdése szerinti választottbírósági eljárások elfogadásáról hozandó határozattervezetét.

    2016/0090 (NLE)

    Javaslat

    A TANÁCS HATÁROZATA

    a közbeszerzésről szóló felülvizsgált megállapodás XIX. cikkének (8) bekezdése szerinti választottbírósági eljárásokról szóló határozattervezet tekintetében a közbeszerzési bizottságban az Európai Unió nevében képviselendő álláspont meghatározásáról

    AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 207. cikke (4) bekezdésének első albekezdésére, összefüggésben 218. cikke (9) bekezdésével,

    tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

    mivel:

    (1)A közbeszerzésekről szóló felülvizsgált megállapodás (a továbbiakban: GPA), amely 2014. április 6-án lépett hatályba, meghatározza a GPA-felek által a megállapodás hatálya alá tartozó beszerzések tekintetében alkalmazandó megújított jogi keretet. A GPA lehetővé teszi a GPA-felek számára, hogy választottbírósági eljárást kövessenek olyan esetekben, amikor valamely fél egy javasolt helyesbítéssel, valamely beszerzést végző szerv egyik mellékletből a másikba való áthelyezésével, a beszerzést végző szerv visszavonásával vagy az I. függelékhez csatolt mellékletei egyéb módosításával kapcsolatban kifogást emelt, és a kifogást konzultáció útján nem sikerült rendezni.

    (2)A GPA XIX. cikkének (8) bekezdése szerint a közbeszerzési bizottságnak választottbírósági eljárásokat kell elfogadnia annak érdekében, hogy megkönnyítse a kifogások rendezését.

    (3)A GPA-felek részletesen megvitatták a szóban forgó választottbírósági eljárások lehetséges tartalmát a valamely fél által a megállapodás hatálya alá tartozó beszerzéseinek körére vonatkozóan javasolt módosítással szemben emelt kifogások esetében alkalmazható különböző lehetőségek tekintetében. A GPA-feleknek sikerült konszenzusra jutniuk a kérdésben.

    (4)A GPA XIX. cikkének (8) bekezdése szerinti választottbírósági eljárások elfogadásáról szóló határozattervezet tartalmazza az elfogadott választottbírósági eljárásokat.

    (5)A választottbírósági eljárásokról szóló határozattervezet rendelkezik azokról a feltételekről, amelyeket teljesíteni kell ahhoz, hogy a választottbírósági eljárásokat alkalmazni lehessen, és szabályokat határoz meg a választott bírák kinevezése, a harmadik felek választottbírósági eljárásokban való részvétele, az eljárások lefolytatása és a választott bírák döntése tekintetében.

    (6)A választottbírósági eljárásokról szóló határozat elfogadása várhatóan kedvezően fogja befolyásolni a GPA jelenlegi jogi keretét, mivel az a célja, hogy megkönnyítse egy javasolt helyesbítéssel, valamely beszerzést végző szerv egyik mellékletből a másikba való áthelyezésével, a beszerzést végző szerv visszavonásával vagy az I. függelékhez csatolt mellékletei egyéb módosításával kapcsolatban emelt kifogások rendezését.

    (7)Ennek megfelelően helyénvaló meghatározni a választottbírósági eljárásokról szóló határozattervezet tekintetében a közbeszerzési bizottságban az Unió nevében képviselendő álláspontot,

    ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

    1. cikk

    A közbeszerzési bizottságban az Unió nevében képviselendő álláspont a közbeszerzésről szóló felülvizsgált WTO-megállapodás XIX. cikkének (8) bekezdése szerinti választottbírósági eljárásokról szóló határozattervezet elfogadásának jóváhagyása.

    2. cikk

    Ez a határozat az elfogadásának napján lép hatályba.

    Kelt Brüsszelben, -án/-én.

       a Tanács részéről

       elnök

    Top

    Brüsszel, 2016.4.1.

    COM(2016) 172 final

    MELLÉKLET

    a következőhöz:

    Javaslat
    A Tanács határozata

    a közbeszerzésről szóló felülvizsgált megállapodás XIX. cikkének (8) bekezdése szerinti választottbírósági eljárásokról szóló határozattervezet tekintetében a közbeszerzési bizottságban az Európai Unió nevében képviselendő álláspont meghatározásáról


    CSATOLMÁNY

    HATÁROZATTERVEZET A FELÜLVIZSGÁLT GPA XIX. CIKKÉNEK (8) BEKEZDÉSE SZERINTI VÁLASZTOTTBÍRÓSÁGI ELJÁRÁSOK ELFOGADÁSÁRÓL

    A közbeszerzési bizottság (a továbbiakban: bizottság),

    megállapítva, hogy a közbeszerzésről szóló felülvizsgált megállapodás (a továbbiakban: megállapodás) XIX. cikkének (8) bekezdése előírja a bizottság számára, hogy dolgozzon ki választottbírósági eljárásokat a Megállapodás XIX. cikkének (2) bekezdése szerinti kifogások rendezésének megkönnyítésére; és

    megerősítve a Megállapodás XIX. cikke (8) bekezdése b) és c) pontjának a szóban forgó választottbírósági eljárások szempontjából vett fontosságát, és újólag kiemelve a felek elkötelezettségét amellett, hogy határozatokat fogadjanak el a Megállapodás XIX. cikke (8) bekezdésének b) és c) pontja szerint,

    elfogadja a következő választottbírósági eljárásokat annak érdekében, hogy megkönnyítse a Megállapodás XIX. cikkének (2) bekezdése szerinti kifogások rendezését:

    A választottbírósági eljárások kezdeményezése

    1.    A Megállapodás XIX. cikkének (7) bekezdése értelmében, amennyiben a módosító fél és a kifogást emelő fél nem képesek rendezni egy, a Megállapodás XIX. cikkének (1) bekezdése szerinti, javasolt módosítással szemben emelt kifogást, a módosító fél vagy bármelyik, kifogást emelő fél kérelmének indokait megjelölve a javasolt módosítás ügyében választottbírósági eljárást kezdeményezhet, amiről legkorábban a Megállapodás XIX. cikkének (1) bekezdése szerinti, javasolt módosításról szóló értesítés köröztetésének időpontjától számított 45 nappal értesítheti a bizottságot.

    2.    Amennyiben két vagy több fél még az előtt kezdeményez választottbírósági eljárást ugyanazon javasolt módosítás ügyében, mielőtt valamennyi választott bírót kineveznék, a módosító fél és valamennyi kifogást emelő fél megegyezik abban, hogy közös választottbírósági eljárásban rendezik az ugyanazon javasolt módosítással szemben emelt összes kifogást. Amennyiben további választottbírósági eljárásokat kezdeményeznek ugyanazon javasolt módosítás ügyében, miután valamennyi választott bírót kinevezték, a módosító fél és valamennyi kifogást emelő fél megegyezik abban, hogy közös választottbírósági eljárást folytatnak le, amikor csak lehetséges.

    A választott bírák kinevezése

    3.    A választott bíráskodást választott bíráknak kell végezniük. Amennyiben a választottbírósági eljárásban részes felek másként nem állapodnak meg, a választott bíróság három választott bíróból áll. A választott bíráknak teljesíteniük kell a vitarendezés szabályairól és eljárásairól szóló egyetértés 8. cikkének (1), (2) és (9) bekezdésében a tagokra vonatkozóan meghatározott követelményeket.

    4.    A bizottság titkársága a választottbírósági eljárásban részes valamely fél kérésére javaslatot tesz a választottbíró-jelöltek személyére. A választottbírósági eljárásban részes felek nem hozhatnak fel ellenvetést a jelölésekkel szemben, kivéve, ha erre kényszerítő okuk van. Amennyiben a választottbírósági eljárásban részes felek másként nem állapodnak meg, a választottbírósági eljárásban részes felek polgárai és a harmadik felek kormánytisztviselői nem nevezhetők ki választott bírónak.

    5.    Amennyiben a választottbírósági eljárásban részes felek a javasolt módosításra vonatkozó választottbírósági eljárás kezdeményezésétől számított 20 napon belül nem tudnak megegyezni a kinevezendő választott bírák személyét illetően, a főigazgató a választottbírósági eljárásban részes egyik fél kérésére 10 napon belül kinevezi a választott bírákat, miután konzultált a választottbírósági eljárásban részes felekkel és a bizottság elnökével.

    Harmadik felek részvétele

    6.    A Megállapodásban részes olyan félnek, amelynek lényeges érdeke fűződik a választott bíróság elé kerülő javasolt módosításhoz, és amely a javasolt módosítás ügyében választottbírósági eljárás kezdeményezésétől számított 10 napon belül bejelentette érdekeltségét a bizottságnak (a továbbiakban: harmadik fél), meg kell adni a jogot arra, hogy írásbeli beadványt adjon be, részt vegyen a választott bíráknak a választottbírósági eljárásban részes felekkel tartott érdemi ülésein, szóbeli nyilatkozatokat tegyen és válaszoljon a választott bírák kérdéseire.

    Eljárások

    7.    A választott bíráknak eljárásaik során alkalmazniuk kell a Megállapodás vonatkozó rendelkezéseit, valamint elfogadása után a bizottság által a Megállapodás XIX. cikke (8) bekezdésének b) pontja szerint elfogadott határozat iránymutatását kell követniük. Ezenkívül a következő működési eljárásokat kell alkalmazni:

    a.    a bizottság titkársága haladéktalanul továbbítja a választott bíráknak a Megállapodás XIX. cikkének (1) vagy (2) bekezdése szerinti vonatkozó értesítést és kifogást. A választott bírák a kinevezésüktől számított 10 napon belül és a választottbírósági eljárásban részes felekkel folytatott konzultációt követően elfogadják a választottbírósági eljárás lefolytatásának menetrendjét. A menetrendnek az e határozat mellékletében található menetrenden kell alapulnia;

    b.    a választott bírák érdemi ülést tartanak a választottbírósági eljárásban részes felekkel, kivéve ha a választottbírósági eljárásban részes felek abban állapodnak meg, hogy ilyen ülésre nincs szükség. Az érdemi ülés előtt a választottbírósági eljárásban részes felek eljuttatják írásbeli beadványukat a választott bíráknak, amelyben előadják az ügy tényállását és érveiket;

    c.    amennyiben a választottbírósági eljárásban részes valamely fél általa bizalmasnak minősített információt nyújt be a választott bíráknak, a választott bírák, a választottbírósági eljárásban részes többi fél és a harmadik felek kötelesek az információt bizalmasan kezelni. A választottbírósági eljárásban részes valamely fél kérésére a választott bírák a szóban forgó információk bizalmas jellegének megőrzéséhez szükséges további eljárásokat alakítanak ki.

    d.    amennyiben a választottbírósági eljárásban részes valamely fél az írásbeli beadványaiban szereplő információkat bizalmasnak minősíti, a szóban forgó fél egy, a választottbírósági eljárásban részes másik fél vagy harmadik fél kérésére olyan betekinthető összefoglalót készít a beadványában szereplő információkról, amelyet nyilvánosságra lehet hozni;

    e.    az érdemi ülésen a választott bírák felkérik a választottbírósági eljárást kérő felet, hogy szóbeli beadvány keretében terjessze elő álláspontját. Ezután a választott bírák felkérik azt a felet, amelyikkel szemben a választottbírósági eljárást kezdeményezték, hogy szóbeli beadvány keretében terjessze elő álláspontját;

    f.    a választott bírák érdemi ülései nyilvánosak, kivéve, ha a választottbírósági eljárásban részes valamely fél azt kéri, hogy a bizalmasnak minősített információk védelme érdekében zárt ülést tartsanak;

    g.    a választott bírák bármikor kérdéseket tehetnek fel a választottbírósági eljárásban részes feleknek és a harmadik feleknek, és akár az ülés folyamán, akár írásban magyarázatot kérhetnek tőlük;

    h.    a választottbírósági eljárásban részes felek írásbeli beadványait, ideértve a választott bírák által feltett kérdésekre adott válaszokat, elérhetővé kell tenni a választottbírósági eljárásban részes másik fél vagy felek, valamint a harmadik felek számára. A választottbírósági eljárásban részes feleknek a választott bírákkal tartott ülésen tett szóbeli nyilatkozataikat írásban is be kell nyújtaniuk a választott bíráknak, a választottbírósági eljárásban részes másik félnek vagy feleknek, valamint a harmadik feleknek;

    i.    az írásbeli beadványokat, a kérdésekre adott válaszokat, valamint a harmadik felek szóbeli nyilatkozatainak írásos változatát a választott bírák, a választottbírósági eljárásban részes felek és az egyéb harmadik felek rendelkezésére kell bocsátani, és fel kell tüntetni a választott bírák által készített jelentésben;

    j.    a választott bírák tanácskozásait bizalmasan kell kezelni;

    k.    a választott bírák bármely releváns forrásból szerezhetnek információt, és konzultálhatnak szakértőkkel. A választott bírák eljuttatják a választottbírósági eljárásban részes feleknek és a harmadik feleknek a szakértőknek adott és a tőlük kapott információkat. A választottbírósági eljárásban részes feleknek lehetőséget kell biztosítani arra, hogy észrevételt fűzzenek a szakértőktől kapott hozzászólásokhoz;

    l.    a választott bíráknak minden további, a választottbírósági eljárással összefüggő eljárásról a választottbírósági eljárásban részes felekkel konzultálva kell dönteniük;

    m.    ezen eljárások – a 7. pont c. alpontjának függvényében – semmilyen formában nem gátolják a választottbírósági eljárásban részes feleket vagy a harmadik feleket abban, hogy saját álláspontjaikra vonatkozó nyilatkozataikat nyilvánosságra hozzák.

    8.    A vitarendezés szabályairól és eljárásairól szóló egyetértéshez kapcsolódó magatartási szabályok vonatkoznak mindenkire, aki a szóban forgó eljárások keretében választott bírói minőségben jár el, valamint a magatartási szabályoknak és a személyzeti szabályzat vonatkozó rendelkezéseinek megfelelően a titkárság azon tagjaira, akiknek a feladata, hogy segítséget nyújtsanak a választott bíráknak.

    9.    Amennyiben a választottbírósági eljárásban részes felek kölcsönösen elfogadott megoldást találnak a javasolt módosítással szemben emelt kifogásokra, erről haladéktalanul értesítik a választott bírákat. Az értesítés kézhezvételét követően a választott bírák megszüntetik a szóban forgó felek eljárását. A kölcsönösen elfogadott megoldás részleteiről értesíteni kell a bizottságot, amelynek keretében a Megállapodásban részes valamennyi fél észrevételt tehet.

    A választott bírák döntésének meghozatala

    10.    A választott bírák megbízása előírja számukra, hogy döntsenek:

    a.    a Megállapodás XIX. cikke (1) bekezdésének a) pontja szerinti javasolt visszavonás esetében arról, hogy a visszavonni javasolt beszerzést végző szervnek a Megállapodás hatálya alá tartozó beszerzése feletti kormányzati ellenőrzés vagy befolyás ténylegesen megszűnt-e; vagy

    b.    bármely más, a XIX. cikk (1) bekezdésének b) pontja szerinti javasolt visszavonás esetében arról, hogy a javasolt módosítás fenntartja-e a jogok és kötelezettségek egyensúlyát és a Megállapodásban szereplő, kölcsönös megállapodás tárgyát képező alkalmazási kört, valamint adott esetben a kompenzációs kiigazítások szintjét.

    11.    A választott bírák a következőktől számított 90 napon belül vagy, amennyiben a választott bírák módosították a menetrendet, legkésőbb 120 nappal kiadják az indokolással ellátott döntésüket tartalmazó jelentésüket a választottbírósági eljárásban részes feleknek:

    a.    a választott bírák kinevezése, amennyiben az 1. pont szerinti választottbírósági eljárás folyik; vagy

    b.    a kérelem, amennyiben a 12. pont szerinti választottbírósági eljárás folyik.

    Az e pontban meghatározott határidőt a választottbírósági eljárásban részes felek közös megegyezéssel meghosszabbíthatják. A bizottság titkársága fordítás után haladéktalanul eljuttatja a jelentést a megállapodásban részes feleknek.

    12.    Amennyiben a választott bírák a 10. pont a. alpontja szerinti esetben elutasító döntést hoznak, és amennyiben a választott bírák nem döntöttek kompenzációs kiigazításról a 10. pont b. alpontja szerint, a választottbírósági eljárásban részes bármely fél a választott bírák jelentésének köröztetése után 30 nappal és legkésőbb 60 nappal kérheti, hogy – amennyiben elérhetőek – ugyanazok a választott bírák határozzák meg a kompenzációs kiigazítások azon szintjét, amely összehasonlítható szintű alkalmazási kört eredményez, és fenntartja a Megállapodásban szereplő jogok és kötelezettségek egyensúlyát. Ennek során a választott bíráknak követniük kell a bizottság által a Megállapodás XIX. cikke (8) bekezdésének c) pontja szerint elfogadott határozat iránymutatását annak elfogadása után. Amennyiben az eredeti választott bírák valamelyike nem elérhető, helyettesítő választott bírót kell kinevezni a 3–5. pont szerint.

    Végrehajtás

    13.    A választottbírósági eljárásban részes felek elfogadják, hogy a választott bírák döntése végleges.

    14.    A Megállapodás XIX. cikke (7) bekezdése b) pontja i. alpontjának alkalmazása céljából a választottbírósági eljárások lezárulnak:

    a.    ha egy 11. pont szerinti jelentést, amely nem keletkeztet jogot további eljárásra a 12. pont szerint, megköröztetnek a választottbírósági eljárásban részes felek között; vagy

    b.    amennyiben a választottbírósági eljárásban részes felek nem élnek a 12. pont szerinti jogukkal, az említett pontban meghatározott határidő lejárta után.



    Melléklet

    A választottbírósági eljárás javasolt menetrendje

    A választott bírák a 7.a. pont szerint elfogadott menetrendet a következők alapján állapítják meg:

    a.    a választottbírósági eljárásban részes felek írásbeli beadványainak kézhezvétele:

    1.    a megkereső fél:    ---------- 2 hét

    2.    a válaszadó fél:    ---------- 2 hét

    b.    harmadik felek beadványainak kézhezvétele:    ---------- 1 hét

    c.    érdemi ülés a választott bírákkal:    ---------- 1–2 hét

    d.    válaszadás a választottbírósági eljárásban részes felek és harmadik felek kérdéseire:    ---------- 1–2 hét

    e.    a választott bírák döntéséről szóló jelentés kiadása és köröztetése:    ---------- 4 hét

    A választott bírák a 11. pont rendelkezéseivel összhangban megváltoztathatják a fenti menetrendet, és a választottbírósági eljárásban részes felekkel folytatott konzultációk után további üléseket ütemezhetnek be velük.

    Top