Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016DC0772

A BIZOTTSÁG JELENTÉSE a bizottságok 2015. évi munkájáról

COM/2016/0772 final

Brüsszel, 2016.12.5.

COM(2016) 772 final

A BIZOTTSÁG JELENTÉSE

a bizottságok 2015. évi munkájáról

{SWD(2016) 425 final}


A BIZOTTSÁG JELENTÉSE

A BIZOTTSÁGOK 2015. ÉVI MUNKÁJÁRÓL

A Bizottság végrehajtási hatásköreinek gyakorlására vonatkozó tagállami ellenőrzési mechanizmusok szabályainak és általános elveinek megállapításáról szóló 182/2011/EU rendelet 1 (a továbbiakban: a bizottsági eljárásrendről szóló rendelet) 10. cikke (2) bekezdésének megfelelően a Bizottság ezúton közzéteszi a bizottságok 2015. évi munkájáról szóló éves jelentést.

E jelentés áttekintést nyújt a bizottsági eljárásrendszer 2015. évi fejleményeiről és összegzi a bizottságok tevékenységét. A jelentést kísérő bizottsági szolgálati munkadokumentum részletes statisztikát tartalmaz az egyes bizottságok munkájáról.

1.    A bizottsági eljárásrendszer 2015. évi fejleményeinek áttekintése

1.1.    Általános fejlemények

A Bizottság a 2016. február 26-án elfogadott jelentésben 2 vizsgálta a 182/2011/EU rendelet végrehajtásának első öt évét. A Bizottság megállapította, hogy a rendelet az elmúlt öt évben lehetővé tette a Bizottság végrehajtási hatásköreinek hatékony alkalmazását tagállami ellenőrzés mellett. Megállapította továbbá, hogy a meglévő keret lehetővé teszi a Bizottság és a tagállamok közötti hatékony és konstruktív együttműködést.

A 2013. évi éves jelentésben 3 foglaltaknak megfelelően a bizottsági eljárásrendről szóló korábbi határozatban 4 szereplő valamennyi bizottsági eljárást – az ellenőrzéssel történő szabályozási bizottsági eljárás kivételével – automatikusan hozzáigazították a bizottsági eljárásrendről szóló 182/2011/EU rendeletben szereplő új bizottsági eljárásokhoz.

Következésképpen 2015-ben a komitológiai bizottságok a bizottsági eljárásrendről szóló rendeletben előírt eljárások, vagyis a tanácsadó bizottsági eljárás (4. cikk) és a vizsgálóbizottsági eljárás (5. cikk), valamint a bizottsági eljárásrendről szóló határozat 5a. cikkében meghatározott, ellenőrzéssel történő szabályozási bizottsági eljárás szerint működtek.

A bizottsági eljárásrendről szóló rendelet elfogadása idején tett nyilatkozatnak 5 megfelelően, mely szerint a meglévő alap-jogiaktusokban előforduló összes, ellenőrzéssel történő szabályozási bizottsági eljárásra vonatkozó rendelkezést a Szerződésben meghatározott feltételekhez igazítják, a Bizottság 2013-ban a 2012. évi előzetes átvilágítást követően három javaslatot 6 fogadott el, melyek összesen 200 alap-jogiaktusnak az EUMSZ 290. és 291. cikkéhez való hozzáigazítását célozták. 2014 novemberében a Bizottság új mandátuma kezdetén – és a függőben lévő jogalkotási javaslatok áttekintésével összefüggésben – úgy döntött, hogy ezeket a javaslatokat 7 visszavonja, a jogalkotás minőségének javításáról szóló intézményközi megállapodás keretében folytatott jövőbeli megbeszélések eredményére várva. Ez új megállapodást eredményezett, melyet hivatalosan 2016. április 13-án írtak alá. A megállapodás szerint a „jogi kerethez kell igazítani minden hatályos jogszabályt, mindenekelőtt és a lehető leghamarabb mindazokat az alap-jogiaktusokat, amelyek még az ellenőrzéssel történő szabályozási bizottsági eljárásra hivatkoznak”. 8

A 2017. évi munkaprogramjában 9 a Bizottság ennek megfelelően bejelenti, hogy „jogalkotási javaslatot fog előterjeszteni, hogy összehangolja a hatályos jogi aktusokat a Szerződések felhatalmazáson alapuló, illetve végrehajtási jogi aktusokra vonatkozó rendelkezéseivel, ezáltal fokozatosan megszüntetve az ellenőrzéssel történő szabályozási bizottsági eljárást”, továbbá azon szándékát, hogy értékelést készít „a felhatalmazáson alapuló és a végrehajtási jogi aktusok elfogadására vonatkozó hatályos eljárásokról, és felmérjük a bizonyos másodlagos jogi aktusok jelenlegi elfogadási eljárásainak módosítására vonatkozó lehetőségeket”.

1.2.    Az ítélkezési gyakorlat alakulása

A Bíróság a C-88/14. sz., Bizottság kontra Parlament és Tanács ügyben (a továbbiakban: a vízumviszonossági mechanizmus ügy) hozott 2015. július 16-i ítéletében visszatért a felhatalmazáson alapuló jogi aktusok és végrehajtási aktusok közötti elhatárolás kérdéséhez. A Bizottság az ebben az ügyben beadott keresetében kérte a felülvizsgált vízumviszonossági mechanizmus megsemmisítését, amennyiben e rendelkezések az EUMSZ 290. cikke (1) bekezdésének értelmében vett felhatalmazást adnak a Bizottság számára, nem pedig az EUMSZ 291. cikke (2) bekezdésének értelmében vett végrehajtási jogkört ruháznak rá. Ebben az ügyben a Bizottság ez utóbbit vélte megfelelőbbnek, tekintettel a meglévő feladatokra (melléklet módosítása vízumkövetelmény harmadik fél általi bevezetését követően). A Bíróság elutasította a Bizottság keresetét, és azzal érvelt, hogy sem a jogalkotási aktus által a Bizottságra ruházott mérlegelési jogkör fennállása, sem pedig annak terjedelme nem releváns annak meghatározása szempontjából, hogy a Bizottság által elfogadandó aktus felhatalmazáson alapuló jogi aktus vagy végrehajtási jogi aktus.

A Bíróság a T-261/13. sz. és a T-86/14. sz., Hollandia kontra Bizottság egyesített ügyekben (a továbbiakban: az Eurostat-ügy) hozott 2015. szeptember 23-i ítéletében az ellenőrzéssel történő szabályozási bizottsági eljárást követően elfogadott bizottsági végrehajtási intézkedéseket érintő rendelkezéseket semmisített meg. A Bíróság emlékeztetett arra, hogy az uniós intézmények akaratnyilvánítására vonatkozó szabályokat a Szerződés állapítja meg, és azokról sem a tagállamok, sem maguk az intézmények nem rendelkezhetnek. A Holland Királyság ebben az ügyben azzal érvelt, hogy a 2494/95/EK tanácsi rendelet szerinti végrehajtási intézkedések, valamint az ezek végrehajtását szolgáló intézkedések elfogadásához szükséges az ellenőrzéssel történő szabályozási bizottsági eljárás, míg a Bizottság szóban forgó végrehajtási intézkedései az Eurostatnak lehetővé teszik a módszertani keretek létrehozását és aktualizálását anélkül, hogy követnie kellene az ellenőrzéssel történő szabályozási bizottsági eljárást. A Bizottság azzal érvelt, hogy a módszertani keretek nem kötelezőek a tagállamokra nézve és önmagukban véve nem képeznek a 2494/95/EK tanácsi rendelet szerinti végrehajtási intézkedéseket. A Bíróság döntése értelmében az ilyen keretek végrehajtási intézkedéseket képeznek, melyeknek meg kell felelni annak érdekében, hogy a gyakorlatban érvényesülhessenek az alkalmazandó rendeletek és biztosítható legyen a harmonizált fogyasztói árindexek összehasonlíthatósága. A vitatott rendelkezéseknek biztosítaniuk kellett volna az ellenőrzéssel történő szabályozási bizottsági eljárás alkalmazását a szükséges végrehajtási intézkedések elfogadásához, a 2494/95/EK tanácsi rendeletben foglaltaknak megfelelően.



2.    A tevékenységek áttekintése

2.1.    A bizottságok és az ülések száma

A komitológiai bizottságok nem tévesztendők össze más szervekkel, különösen a Bizottság által létrehozott „szakértői csoportokkal”. Az utóbbiak szakértelmet nyújtanak a Bizottság 10 részére a szakpolitikák és a felhatalmazáson alapuló jogi aktusok előkészítése és végrehajtása során, míg a komitológiai bizottságok az alap-jogiaktusok által ráruházott végrehajtási jogköreinek gyakorlásában segítik a Bizottságot. E jelentés kizárólag a komitológiai bizottságokkal foglalkozik. Az aktív komitológiai bizottságok számát a 2015. január 1. és december 31. közötti időszakban tevékenységi területenként határoztuk meg (lásd az I. táblázatot). Összehasonlítás céljából megadtuk az előző évre vonatkozó számadatokat (2014. december 31-i állapot) is. A szekciók és a formációk nem külön szerepelnek, mivel ezek az „anyabizottsághoz” tartoznak.

I. TÁBLÁZAT – A bizottságok száma összesen

Szakpolitikai terület

2014

2015

AGRI (Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Főigazgatóság)

18

18

BUDG (Költségvetési Főigazgatóság)

2

2

CLIMA (Éghajlatpolitikai Főigazgatóság)

5

5

CNECT (A Tartalmak, Technológiák és Kommunikációs Hálózatok Főigazgatósága)

6

5

DEVCO (A Nemzetközi Együttműködés és a Fejlesztés Főigazgatósága)

5

5

DIGIT (Informatika)

1

2

EAC (Oktatásügyi és Kulturális Főigazgatóság)

5

5

ECFIN (Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatóság)

1

1

ECHO (Humanitárius Segélyek és Polgári Védelem Főigazgatósága)

2

2

EMPL (A Foglalkoztatás, a Szociális Ügyek és a Társadalmi Befogadás Főigazgatósága)

4

4

ENER (Energiaügyi Főigazgatóság)

15

14

ENV (Környezetvédelmi Főigazgatóság)

31

31

ESTAT (Eurostat)

7

6

FISMA (A Pénzügyi Stabilitás, a Pénzügyi Szolgáltatások és a Tőkepiaci Unió Főigazgatósága)

9

8

FPI (Külpolitikai Eszközökért Felelős Szolgálat)

4

4

GROW (Belső Piaci, Ipar-, Vállalkozás- és Kkv-politikai Főigazgatóság)

44

43

HOME (Migrációügyi és Uniós Belügyi Főigazgatóság)

14

11

JUST (Jogérvényesülési és Fogyasztópolitikai Főigazgatóság)

20

21

MARE (Tengerügyi és Halászati Főigazgatóság)

4

4

MOVE (Mobilitáspolitikai és Közlekedési Főigazgatóság)

30

30

NEAR (Az Európai Szomszédságpolitika és a Csatlakozási Tárgyalások Főigazgatósága)

3

3

OLAF (Európai Csalás Elleni Hivatal)

1

1

REGIO (Regionális és Várospolitikai Főigazgatóság)

1

1

RTD (Kutatási és Innovációs Főigazgatóság)

5

5

SANTE (Egészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Főigazgatóság)

21

21

SG (Főtitkárság)

3*

3*

TAXUD (Adóügyi és Vámuniós Főigazgatóság)

11

11

TRADE (Kereskedelmi Főigazgatóság)

15

14

ÖSSZESEN:

287

280

* Ideértve a fellebbviteli bizottságot (a bizottsági eljárásokkal kapcsolatos információkat tartalmazó komitológiai nyilvántartásban a fellebbviteli bizottság a Főtitkárság felelősségi körébe tartozó bizottságként van nyilvántartva; a gyakorlatban az összes érintett szolgálat irányítja).

2015-ben a komitológiai bizottságokat általában az általuk alkalmazott eljárástípus szerint tudtuk besorolni (tanácsadó bizottsági eljárás, vizsgálóbizottsági eljárás, ellenőrzéssel történő szabályozási bizottsági eljárás – lásd a II. táblázatot). Egyes bizottságok többféle eljárást alkalmaztak, ezeket elkülönítettük az egyetlen eljárástípust alkalmazó bizottságoktól.

II. TÁBLÁZAT – A bizottságok száma eljárásonként (2015)

 

Eljárástípus

Tanácsadó bizottsági eljárás

Vizsgálóbizottsági eljárás

Ellenőrzéssel történő szabályozási bizottsági eljárás

Több eljárást alkalmaz

ÖSSZESEN:

AGRI

0

12

0

6

18

BUDG

1

1

0

0

2

CLIMA

0

1

0

4

5

CNECT

0

1

0

4

5

DEVCO

0

2

0

3

5

DIGIT

0

2

0

0

2

EAC

0

1

0

4

5

ECFIN

0

0

0

1

1

ECHO

0

1

0

1

2

EMPL

0

0

0

4

4

ENER

2

4

2

6

14

ENV

0

6

5

20

31

ESTAT

0

2

0

4

6

FISMA

0

1

2

5

8

FPI

0

3

0

1

4

GROW

6

9

5

23

43

HOME

2

6

0

3

11

JUST

5

5

5

6

21

MARE

0

2

0

2

4

MOVE

3

7

3

17

30

NEAR

1

1

0

1

3

OLAF

0

1

0

0

1

REGIO

0

0

0

1

1

RTD

0

4

0

1

5

SANTE

0

9

0

12

21

SG

0

2

0

1

3

TAXUD

1

9

0

1

11

TRADE

2

6

0

6

14

ÖSSZESEN:

23

98

22

137

280

* Ideértve a fellebbviteli bizottságot is.

A komitológiai szintű tevékenységet nem csupán a bizottságok száma jellemzi. A 2015-ben megtartott ülések száma és az írásbeli eljárások száma 11 átfogóan tükrözi a munka intenzitását mind a szakpolitikai területek szintjén, mind az egyes bizottságokban (III. táblázat).



III. TÁBLÁZAT – Az ülések és az írásbeli eljárások száma

A bizottságok száma

Ülések

Írásbeli eljárások

2014

2015

2014

2015

AGRI

18

140

145

8

10

BUDG

2

4

4

2

0

CLIMA

5

12

6

1

1

CNECT

5

11

15

10

11

DEVCO

5

16

16

12

7

DIGIT

2

2

3

0

0

EAC

5

6

4

6

1

ECFIN

1

5

1

0

0

ECHO

2

9

6

3

5

EMPL

4

4

4

7

5

ENER

14

20

16

7

2

ENV

31

38

38

12

12

ESTAT

6

8

6

6

5

FISMA

8

7

8

7

9

FPI

4

5

2

2

3

GROW

43

60

76

24

28

HOME

11

28

29

40

31

JUST

21

10

10

12

5

MARE

4

9

11

2

4

MOVE

30

64

51

23

22

NEAR

3

12

7

20

19

OLAF

1

2

2

0

0

REGIO

1

10

1

4

0

RTD

5

52

57

131

205

SANTE

21

122

106

506

437

SG

3

6*

5*

0

1

TAXUD

11

89

65

25

20

TRADE

14

22

25

23

25

ÖSSZESEN

280

773

719

893

868

* Ideértve a fellebbviteli bizottság 4 ülését is.

2.2.    A vélemények és végrehajtási jogi aktusok/intézkedések száma

A korábbi jelentésekhez hasonlóan ez a jelentés is összesített adatokat tartalmaz a bizottságok által nyilvánított hivatalos véleményekről és az azokat követően a Bizottság által elfogadott végrehajtási jogi aktusokról/intézkedésekről 12 . Ezek az adatok számszerűsítik a bizottságok konkrét „teljesítményét” (lásd a IV. táblázatot). A bizottságoknak 2015-ben benyújtott összes végrehajtási jogiaktus-tervezetből az Európai Parlament 3 állásfoglalást 13 fogadott el a bizottsági eljárásrendről szóló rendelet 11. cikke alapján, ezzel szemben a Tanács nem fogadott el ilyen állásfoglalást.

IV. TÁBLÁZAT – A vélemények és az elfogadott végrehajtási jogi aktusok/ intézkedések száma

 

Vélemények

Elfogadott végrehajtási jogi aktusok

Az ellenőrzéssel történő szabályozási bizottsági eljárás keretében elfogadott intézkedések

2014

2015

2014

2015

2014

2015

AGRI

141

116

135

116

2

1

BUDG

15

4

14

4

0

0

CLIMA

19

7

14

7

5

1

CNECT

21

20

20

12

0

1

DEVCO

86

57

84

58

0

0

DIGIT

1

1

1

1

0

0

EAC

28

5

9

2

0

0

ECFIN

5

1

5

1

0

0

ECHO

9

9

7

11

0

0

EMPL

7

9

3

6

0

0

ENER

14

8

4

1

4

6

ENV

38

37

16

16

19

11

ESTAT

17

16

6

6

10

10

FISMA

17

16

3

10

1

6

FPI

4

4

2

0

0

0

GROW

54

74

19

37

24

13

HOME

45

63

42

42

0

0

JUST

19

9

11

9

1

1

MARE

22

15

22

15

0

0

MOVE

93

55

44

46

32

17

NEAR

112

65

110

65

0

0

OLAF

0

0

0

0

0

0

REGIO

12

1

8

1

0

0

RTD

152

266

150

223

0

0

SANTE

799

736

695

671

67

62

SG

13

11*

2

23

0

0

TAXUD

79

65

74

65

0

0

TRADE

67

56

63

58

0

0

ÖSSZESEN

1889

1726

1563

1506

165

129

* Ideértve a fellebbviteli bizottság 10 véleményét és 22 elfogadott aktust is.

2.3.    A fellebbviteli bizottság ülései

A fellebbviteli bizottság 2015 folyamán 4 alkalommal találkozott, és összesen 11 végrehajtási jogi aktus tervezetét tárgyalta meg (az egészségügy és fogyasztóvédelem, a mobilitás és a közlekedés területén), melyeket a Bizottság terjesztett elő. A fellebbviteli bizottság 10 esetben nem hozott véleményt. A Bizottság az összes 10 végrehajtási jogi aktus elfogadása és 1 jogi aktus visszavonása mellett döntött.



2.4.    Az ellenőrzéssel történő szabályozási bizottsági eljárás használata

Amint az már az 1. szakaszban is szerepelt, a bizottsági eljárásrend 2011. évi reformja nem érintette az ellenőrzéssel történő szabályozási bizottsági eljárást. Ez az eljárás már nem alkalmazható az új jogszabályok esetében, azonban továbbra is előfordul számos meglévő alap-jogiaktusban, és továbbra is alkalmazandó azok keretében, egészen az alap-jogiaktusok kiigazításáig. 2015-ben az ellenőrzéssel történő szabályozási bizottsági eljárás szerint elfogadott intézkedések száma 129 volt (lásd az V. táblázatot). Nem éltek a vétójoggal. Összehasonlításképpen 2014-ben egyszer éltek vétójoggal.

V. TÁBLÁZAT – Az ellenőrzéssel történő szabályozási bizottsági eljárás szerint elfogadott intézkedések száma (2015)

 

Az ellenőrzéssel történő szabályozási bizottsági eljárás keretében elfogadott intézkedések

Az Európai Parlament által az ellenőrzéssel történő szabályozási bizottsági eljárás keretében elutasított intézkedéstervezetek

A Tanács által az ellenőrzéssel történő szabályozási bizottsági eljárás keretében elutasított intézkedéstervezetek

AGRI

1

0

0

BUDG

0

0

0

CLIMA

1

0

0

CNECT

1

0

0

DEVCO

0

0

0

DIGIT

0

0

0

EAC

0

0

0

ECFIN

0

0

0

ECHO

0

0

0

EMPL

0

0

0

ENER

6

0

0

ENV

11

0

0

ESTAT

10

0

0

FISMA

6

0

0

FPI

0

0

0

GROW

13

0

0

HOME

0

0

0

JUST

1

0

0

MARE

0

0

0

MOVE

17

0

0

NEAR

0

0

0

OLAF

0

0

0

REGIO

0

0

0

RTD

0

0

0

SANTE

62

0

0

SG

0

0

0

TAXUD

0

0

0

TRADE

0

0

0

ÖSSZESEN

129

0

0



3.    A bizottságok tevékenységére vonatkozó részletes információk

Az e jelentést kísérő bizottsági szolgálati munkadokumentum részletes információkat tartalmaz az egyes bizottságok 2015. évi munkájáról, a Bizottság érintett szervezeti egységei szerinti bontásban.

(1) Az Európai Parlament és a Tanács 2011. február 16-i 182/2011/EU rendelete a Bizottság végrehajtási hatásköreinek gyakorlására vonatkozó tagállami ellenőrzési mechanizmusok szabályainak és általános elveinek megállapításáról (HL L 55., 2011.2.28., 13. o.).
(2)  COM(2016) 092 final.
(3) A Bizottság jelentése a bizottságok 2013. évi munkájáról, COM(2014) 572 final.
(4) A legutóbb a 2006/512/EK tanácsi határozattal (HL C 255., 2006.10.21., 4. o.) módosított, 1999. június 28-i 1999/468/EK tanácsi határozat (HL L 184., 1999.7.17., 23. o.).
(5) E nyilatkozat a 182/2011/EU rendelettel együtt került közzétételre a Hivatalos Lapban (HL L 55., 2011.2.28., 19. o.).
(6) COM(2013) 451, 452 és 751.
(7)  HL C 80., 2015.3.7., 17. o.
(8)  V. szakasz, (27) bekezdés.
(9)  SWD(2016) 400 final.
(10) További részletekért lásd a következő weblapot: http://ec.europa.eu/transparency/regexpert/index.cfm?Lang=HU  
(11) A bizottsági szavazás rendes bizottsági ülésen történhet, vagy kellően indokolt esetben írásbeli eljárásban a bizottsági eljárásrendről szóló rendelet 3. cikke (5) bekezdésének megfelelően.
(12) Megjegyzendő, hogy adott évben eltérés mutatkozhat a vélemények száma és a végrehajtási jogi aktusok/intézkedések száma között. Ennek okait a kísérő bizottsági szolgálati munkadokumentum bevezetése ismerteti.
(13) Az Európai Parlament állásfoglalása az Unió számára veszélyt jelentő idegenhonos inváziós fajok jegyzékének elfogadásáról szóló bizottsági végrehajtási rendelet tervezetéről (2015/3010(RSP); A géntechnológiával módosított NK603 × T25 kukoricát (MON-ØØ6Ø3-6 × ACS-ZMØØ3-2) tartalmazó, abból álló vagy abból előállított termékek forgalomba hozatalának engedélyezéséről szóló (EU) 2015/2279 bizottsági végrehajtási határozatról szóló állásfoglalás (2015/3006(RSP); Az 1907/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet alapján a bisz(2-etilhexil)-ftalát (DEHP) alkalmazására vonatkozó engedélyt megadó bizottsági végrehajtási határozat tervezetéről szóló állásfoglalás (2015/2962(RSP).
Top