Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016AE1497

    Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleménye – Javaslat európai parlamenti és tanácsi határozatra a 470–790 MHz-es frekvenciasáv Unión belüli használatáról [COM(2016) 43 final – 2016/0027 COD]

    HL C 303., 2016.8.19, p. 127–130 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    19.8.2016   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    C 303/127


    Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleménye – Javaslat európai parlamenti és tanácsi határozatra a 470–790 MHz-es frekvenciasáv Unión belüli használatáról

    [COM(2016) 43 final – 2016/0027 COD]

    (2016/C 303/18)

    Előadó:

    Raymond HENCKS

    2016. február 16-án a Tanács és 2016. … xx-én az Európai Parlament úgy határozott, hogy az Európai Unió működéséről szóló szerződés 114. cikke alapján kikéri az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményét a következő tárgyban:

    „Javaslat európai parlamenti és tanácsi határozatra a 470–790 MHz-es frekvenciasáv Unión belüli használatáról”

    [COM(2016) 43 final – 2016/0027 (COD)].

    A bizottsági munka előkészítésével megbízott „Közlekedés, energia, infrastruktúra és információs társadalom” szekció 2016. május 3-án elfogadta véleményét.

    Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság 2016. május 25–26-án tartott, 517. plenáris ülésén (a május 26-i ülésnapon) 167 szavazattal, 3 tartózkodás mellett elfogadta az alábbi véleményt.

    1.   Következtetések és ajánlások

    1.1

    Az EGSZB egyetért az Európai Bizottság azon javaslatával, amely a 694–790 MHz-es (az úgynevezett 700 MHz-es) frekvenciasávon újonnan felszabadult kapacitások meghatározott időben történő összehangolt felszabadítására irányul. Ennek előnyeit a mobilszolgáltatók nagysebességű vezeték nélküli szolgáltatások kínálására használhatják fel a fejlett 4. generációs technológia, valamint a jövőbeli 5. generációs technológia keretében, csökkentve a digitális földrajzi szakadékot a területek jobb lefedettsége és gyorsabb átviteli sebesség révén.

    1.2

    Az EGSZB ugyanakkor tart attól, hogy a 700 MHz-es frekvencián használt új technológiából eredő árak, valamint az új frekvenciatartományok árverésre bocsátásának költsége megfizethetetlen többletterhet ró a fogyasztókra a lakosság egyre nagyobb része, sőt egyes kisvállalkozások esetében is, így fennáll a veszélye annak, hogy a kiszolgáltatott helyzetű személyek nagy része nem rendelkezik majd az új digitális dinamikában való részvételhez szükséges pénzügyi eszközökkel. Az EGSZB ezért kéri a tagállamokat, hogy az állami támogatásokra vonatkozó uniós szabályokkal összhangban hozzanak létre egy kompenzációs rendszert a gazdasági szakadék újabb növekedésének elkerülése érdekében.

    1.3

    A 700 MHz-es sávon belüli rádióhullámok terjedésének fizikai jellegzetességei valószínűleg újraindítják majd a vitát az elektromágneses mezőnek való kitettség lehetséges egészségügyi hatásairól. Az EGSZB ismételten kéri (1) az Európai Bizottságot, hogy az elővigyázatosság elvét szem előtt tartva folytassa a munkát ezen a területen, különös tekintettel arra, hogy a jövőben még további kutatásokra lesz szükség.

    1.4

    Az EGSZB arra kéri a tagállamokat, hogy a 700 MHz-es frekvenciasáv vezeték nélküli széles sávú elektronikus hírközlési szolgáltatások céljára való használatára vonatkozó jogok adományozásakor gondoskodjanak arról, hogy a különböző tömegközlekedési hálózatok használhassák a megfelelő lefedettséghez szükséges csatornákat.

    1.5

    Végezetül pedig, tekintettel arra, hogy egyes tagállamok már most árverésre bocsátották az új frekvenciatartományokat és elindították az e tartományok használatára irányuló nemzeti eljárásukat, az EGSZB kéri az Európai Bizottságot, hogy szigorúan felügyelje a helyzet alakulását és az egységes piac szétszakadásának a legkisebb jele esetén saját hatáskörén belül avatkozzon be.

    2.   Bevezetés – Háttér

    2.1

    Az analóg televíziózás megszüntetése és a digitális földfelszíni televíziózásra való áttérés után – mely utóbbinak a technológiái jóval kisebb szélességű rádióspektrumot foglalnak el, mint az analóg technológiák – jelentős sávszélesség-megtakarítás vált lehetővé (az összes forrás mintegy 18 %-a) a 800 MHz-es digitálishozadék-sáv mobilszolgáltatásra történő korábbi felszabadításának eredményeként.

    2.2

    A földfelszíni televíziózás által jelenleg használt spektrum az úgynevezett UHF-sáv alacsony frekvenciatartományában (470–862 MHz) található. Ezeken a frekvenciákon a rádióhullámok fizikai jellegzetességüknél fogva erőteljesebben terjednek (kisebb a csillapítás, mint a magasabb frekvenciák esetében).

    2.3

    Ezek a frekvenciák, amelyekre az jellemző, hogy a jelet nagyobb távolságra juttatják el és nagyobb a behatolási erő, elsősorban a vidéki területek lefedésére és épületekben való terjesztésre alkalmasak. A nagyon nagy sebességű, kétirányú mobil-adatforgalom szempontjából rendkívül fontos alacsony frekvenciák felszabadulása hasznosnak tűnik mind a hálózatépítési költségek (mert kevesebb kibocsátó vagy továbbító állomás szükséges), mind pedig az állami költségvetés szempontjából, e frekvenciák használati jogának a szolgáltatók részére történő értékesítése miatt, melynek pontos szabályait a távközlési szabályozó hatóságok határozták meg. Ezeket a frekvenciákat ezért néha „aranyfrekvenciáknak” is nevezik. A mobiltávközlési és az audiovizuális szolgáltatók egymással szembe kerülnek, amikor a hatóságok odaítélik az említett frekvenciákat.

    2.4

    Jelenleg a 470–790 MHz-es sáv az audiovizuális médiaszolgáltatások terjesztésére szolgál, melyek közé tartozik a digitális földfelszíni televíziózás és a speciális programok és események lebonyolítása (PMSE-berendezések, úgymint az olyan vezeték nélküli mikrofonok és fülhallgatók, amelyeket előadásokon, valamint a televíziós stúdiók szolgálati utasításainak továbbítására használnak). A mobiltávközlési technológiák legújabb generációja jelenleg a 800 MHz-es, 900 MHz-es, 1 800 MHz-es és 2 600 MHz-es sávokat használja.

    2.5

    A 2012. évi rádió-távközlési világkonferencia során az a döntés született, hogy a 470–790 MHz-es („700 MHz-es”) sávban felszabaduló frekvenciák nagy részét Európában és Afrikában a széles sávú mobilszolgáltatások számára tartják fenn.

    2.6

    A további széles sávú frekvenciákat kínáló 700 MHz-es sáv mobilszolgáltatások számára történő odaítélése tökéletesen megfelel a többéves rádióspektrum-politikai uniós program célkitűzésének, melynek értelmében 2020-ig legalább 30 Mb/s sebességet kell a magánszemélyek rendelkezésére bocsátani.

    2.7

    A frekvenciák új felosztása az Európai Bizottság becslései szerint a televíziós műsorszolgáltatók számára költségekkel jár, melyek az MPEG-2 digitális televíziós műsorszórási szabványról az MPEG-4-re (600–890 millió EUR) és/vagy a HEVC-re (450–660 millió EUR) történő átállás miatt keletkeznek, a fogyasztóknak pedig háztartásonként 40–100 EUR költséget jelent az új dekóderek vagy adapterek beszerzése.

    3.   A határozatra irányuló javaslat tartalma

    3.1

    A vizsgálat tárgyát képező javaslat a 700 MHz-es frekvencián felszabaduló kapacitásokat kívánja kihasználni e sáv világszinten majdnem teljes harmonizálása érdekében, mégpedig az említett frekvencia uniós szintű összehangolt kijelölése és engedélyezése révén. Ennek érdekében a következőkre van szükség:

    a vezeték nélküli széles sávú elektronikus hírközlési szolgáltatások műszaki feltételeinek harmonizálása a technológia- és szolgáltatássemlegesség elve alapján,

    a tagállamok számára a 700 MHz-es frekvenciasávot érintő átállási folyamatra vonatkozó nemzeti útiterv elfogadása és erről a többi uniós tagállam értesítése 2017 végéig, és ezzel egyidejűleg a frekvenciák határokon átívelő koordinálásához szükséges megállapodások megkötése,

    közös határidő elfogadása (2020 közepe) a kapacitások rendelkezésre bocsátására a 700 MHz-es sávon,

    a tagállamok kötelezése arra, hogy 2022. június előtt tegyék forgalomképessé a frekvenciasávra vonatkozó használati jogokat.

    3.2

    A 700 MHz alatti frekvenciasávok esetében:

    a nemzeti műsorszórási igények alapján biztosítani kell, hogy a 470–694 MHz-es frekvenciasáv részben vagy teljes egészében rendelkezésre álljon a nagyközönségnek rádióhullámon nyújtott audiovizuális médiaszolgáltatások, azon belül a szabadon hozzáférhető televízióadás céljára és a vezeték nélküli PMSE-berendezések működtetéséhez,

    2025 előtt felmérik a 700 MHz alatti frekvenciasávok használatát az UIT által 2023-ban tartandó rádió-távközlési világkonferencia eredményeinek fényében.

    4.   Általános megjegyzések

    4.1

    Az EGSZB üdvözli a 700 MHz-es sávban felszabadult kapacitások átadását a nagy sebességű vezeték nélküli távközlési szolgáltatások számára, a felszíni digitális televíziózás számára elegendő kapacitás megtartása mellett.

    4.2

    Szintén jóváhagyja az Európai Bizottságnak a megfelelő időzítés mellett történő összehangolt felszabadításra irányuló javaslatát, melynek révén elkerülhető a „szervezetlen” végrehajtás, mint amilyen 2008 után a 800 MHz-es sáv felszabadított frekvenciáinak végrehajtási menetrend hiányában történő engedélyezése során szerzett negatív tapasztalat volt. Az EGSZB emellett azt is javasolja, hogy az Európai Bizottság szükség esetén támogassa a tagállamokat és szomszédos országaikat abban, hogy a 700 MHz-es sáv használatával kapcsolatban szükséges megállapodásokat az Unión belül előirányzott határidőn belül megvalósíthassák.

    4.3

    A 700 MHz-es sávon belüli frekvenciakapacitások kiosztása lehetővé teszi, hogy a mobiltávközlési szolgáltatók középtávon a csúcson maradjanak a mobiltávközlési szolgáltatások piacán, mely a 4. generációs GSM-rendszer elmélyítése felé tart, majd továbbfejlődjenek a jelenleg kísérleti szakaszban lévő 5. generáció irányába, mely a későbbiekben elérheti a 10–50 Gb/s sebességet is. A fogyasztók számára az 5G-technológia nagyobb sebességet és sávszélességet hoz majd, melyek révén fejleszthető lesz a tárgyak internete, az online videó, az elektronikus egészségügyi alkalmazások, a hologramok stb.

    4.4

    Az EGSZB megelégedéssel állapítja meg, hogy a 700 MHz-es sávon keresztüli jövőbeli összeköttetés különösen alkalmas a vidéki területek jobb lefedettségének biztosítására, ami hozzájárul majd a földrajzi digitális szakadék csökkentéséhez.

    4.5

    Azonban a frekvenciák újrafelosztása a fogyasztók számára költségekkel jár majd, amelyek bizonyosan magasabbak lesznek az Európai Bizottság előrejelzéseinél (lásd fentebb a 2.7. pontot), nemcsak azon oknál fogva, hogy a digitális televíziózás kódolási szabványainak változása a szolgáltatók számára költséget jelent, hanem a 700 MHz-es sáv új kapacitásainak a mobilszolgáltatók számára megjelenő megvásárlási költségei miatt is, mivel ezek végső soron a fogyasztóknál jelentkeznek majd, akik az új televíziós dekóderek/adapterek mellett új okostelefonokat is kénytelenek lesznek beszerezni az 5. generációs mobilszolgáltatások megvalósulásakor.

    4.6

    Mindebből az következik, hogy a 700 MHz-es frekvencia újrakiosztásával közvetlenül vagy közvetetten járó díjak a lakosság egyre nagyobb hányada számára megfizethetetlenné válhatnak, és ugyanez igaz egyes kisvállalkozásokra is, akik egyébként gyakran többet fizetnek a digitális hozzáférésért, mint a „bennfentes” felhasználók, mivel nem felelnek meg a nagy felhasználók számára kidolgozott ajánlatok feltételeinek. Ily módon a kiszolgáltatott helyzetű személyek közül sokan nem rendelkeznek majd a jogaik érvényesítéséhez szükséges önállósággal, a sokszor kizárólag digitális elérhetőség miatt, például az idős embereknek vagy a fiatal álláskeresőknek szóló bizonyos szolgáltatások vagy juttatások esetében. A gazdasági szakadék ismételt súlyosbodása elleni küzdelem érdekében és az egyetemes digitális összeköttetés biztosítása céljából az EGSZB arra kéri a tagállamokat, hogy az állami támogatásokra vonatkozó uniós szabályokkal összhangban hozzanak létre egy kompenzációs rendszert a kiszolgáltatott fogyasztók számára, hogy mindenki élvezhesse az új digitális dinamika előnyeit.

    4.7

    A 700 MHz-es sávon belüli rádióhullámok terjedésének fizikai jellegzetességei valószínűleg újraindítják majd a vitát az elektromágneses mezőnek való kitettség lehetséges egészségügyi hatásairól. Az EGSZB ismételten kéri (2) az Európai Bizottságot, hogy az elővigyázatosság elvét szem előtt tartva folytassa a munkát ezen a területen, különös tekintettel arra, hogy a jövőben még további kutatásokra lesz szükség.

    4.8

    A határozatra irányuló javaslat azt is megköveteli a tagállamoktól, hogy „a 700 MHz-es frekvenciasáv vezeték nélküli széles sávú elektronikus hírközlési szolgáltatások céljára való használatára vonatkozó jogok adományozása során folytassanak nemzeti szintű konzultációt, és mérlegeljék a jó minőségű lakossági és területi lefedettséget biztosító intézkedések meghozatalát”. Az EGSZB úgy véli, hogy ebben az összefüggésben a szolgáltatóknak nem csupán a vidéki területek, hanem a különböző tömegközlekedési hálózatok esetében is rendelkezniük kell a megfelelő nagyon nagy sebességű széles sávú mobillefedettség biztosításához előírt csatornákkal.

    4.9

    Tekintettel arra, hogy egyes tagállamok már most árverésre bocsátották az új frekvenciatartományokat és elindították az e tartományok használatára irányuló nemzeti eljárásukat, az EGSZB arra kéri az Európai Bizottságot, hogy szigorúan felügyelje a helyzet alakulását, és az egységes piac szétszakadásának a legkisebb jele esetén lépjen fel ezzel kapcsolatos saját hatáskörén belül.

    Kelt Brüsszelben, 2016. május 26-án.

    az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság elnöke

    Georges DASSIS


    (1)  HL C 242., 2015.7.23., 31. o.

    (2)  Lásd az 1. lábjegyzetet.


    Top