EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015XC1002(03)

Kérelem közzététele a mezőgazdasági termékek és az élelmiszerek minőségrendszereiről szóló 1151/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 50. cikke (2) bekezdésének a) pontja alapján

HL C 324., 2015.10.2, p. 33–35 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

2.10.2015   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 324/33


Kérelem közzététele a mezőgazdasági termékek és az élelmiszerek minőségrendszereiről szóló 1151/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 50. cikke (2) bekezdésének a) pontja alapján

(2015/C 324/15)

Ez a közzététel az 1151/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (1) 51. cikke alapján jogot keletkeztet a kérelem elleni felszólalásra.

EGYSÉGES DOKUMENTUM

„COCHINILLA DE CANARIAS”

EU-szám: ES-PDO-0005-01302 – 22.1.2015.

OEM ( X ) OFJ ( )

1.   Elnevezés

„Cochinilla de Canarias”

2.   Tagállam vagy harmadik ország

Spanyolország

3.   A mezőgazdasági termék vagy élelmiszer leírása

3.1.   A termék típusa

2.12. osztály: kármin

3.2.   Az 1. pontban szereplő elnevezéssel jelölt termék leírása

A közönséges fügekaktusz (Opuntia ficus indica) nyéltagjairól begyűjtött, a pajzstetvek öregcsaládjába tartozó félfedelesszárnyú rovar, a bíbortetűként ismert Dactylopius coccus természetes módon szárított, kifejlett nőstény egyedeiből nyert állati eredetű, a Kanári-szigetekről származó nyerstermék.

A „Cochinilla de Canarias” az alábbi különleges tulajdonságokkal rendelkezik:

Fizikai-kémiai jellemzők:

Szilárd, szemcsés termék, melynek szemcséi a rovar nőstény egyedeinek felelnek meg. A szemcsék szabálytalan ovális alakúak és szegmentáltak.

Méretük változó, de hosszúságuk nem haladja meg az 1 cm-t.

Nedvességtartalom: legfeljebb 13 %.

Kárminsavtartalom: a szárazanyag-tartalom legalább 19 %-a.

Érzékszervi jellemzők:

A termék szemcsés állagú, érintésre száraz.

Színe a sötétszürkétől a feketéig terjed, a szemcséket védő pamutszerű viaszos anyag maradványai a vörös és a fehér különböző árnyalatait mutatják.

3.3.   Takarmány (kizárólag állati eredetű termékek esetében) és nyersanyagok (kizárólag feldolgozott termékek esetében)

A bíbortetű táplálékát az Opuntia máxima és Opuntia tormentosa néven is osztályozott Opuntia ficus indica nevű gazdanövényből nyeri, amelyet még a XIX. század előtt telepítettek be a Kanári-szigetekre, majd honosítottak meg a szigetcsoport valamennyi szigetén, tekintettel a szóban forgó rovar tenyésztése terén nyújtott mezőgazdasági értékére.

3.4.   Az előállítás azon műveletei, amelyeket a meghatározott földrajzi területen kell elvégezni

Az előállítás azon műveletei, amelyeket az említett földrajzi területen kell elvégezni, a következők:

a gazdanövény termesztése;

az oltás, valamint a rovar kifejlődése és begyűjtése;

a rostált termék szárítása és csomagolásra való előkészítése.

3.5.   A bejegyzett elnevezést viselő termék szeletelésére, aprítására, csomagolására stb. vonatkozó egyedi szabályok

A csomagoláshoz jutából vagy más hasonló, lehetőség szerint természetes rostos anyagból készült zsákok használatosak, amelyek biztosítják a termék megfelelő szellőzését.

Tekintettel a „Cochinilla de Canarias” jellemzőire – meghatározott fizikai-kémiai és érzékszervi tulajdonságokkal rendelkező, a rovar természetes szárítása útján nyert állati eredetű nyerstermékről lévén szó –, a szárítást és a rostálást követően a lehető legrövidebb időn belül el kell végezni a csomagolást. Ezért a csomagolásnak a Kanári-szigeteken kell történnie, azon belül is az előállítás helyén, ily módon elkerülve a termék fizikai-kémiai, valamint érzékszervi jellemzőinek megváltozását a minőség megóvásának érdekében.

3.6.   A bejegyzett elnevezést viselő termék címkézésére vonatkozó egyedi szabályok

A termék címkéjén kiemelt helyen kell szerepelnie az Európai Unió OEM-logójának, valamint a „Cochinilla de Canarias” oltalom alatt álló eredetmegjelölésnek.

4.   A földrajzi terület tömör meghatározása

A „Cochinilla de Canarias” előállításának földrajzi területe a Kanári-szigetek mind a hét nagyobb szigetét magában foglalja.

Tenerife, Gran Canaria, La Gomera, La Palma és El Hierro szigeteken a termelés a parti térségekben és a közepes magasságú, legfeljebb 1 200 méteres tengerszint feletti magasságon elhelyezkedő területeken zajlik, Fuerteventura és Lanzarote szigetén pedig minden, 600 méteres tengerszint feletti magasság alatti mezőgazdasági területen.

5.   Kapcsolat a földrajzi területtel

A termék minősége és jellemzői, valamint a földrajzi terület közötti ok-okozati összefüggés a következőkön alapul:

A Kanári-szigetek földrajzi helyzete:

A Kanári-szigetek alkotta szigetcsoport az északi szélesség 27° 37′–29° 25′ és a nyugati hosszúság 13° 20′–18° 10′ koordinátái által körülhatárolt területen fekszik. Ez a földrajzi helyzet optimális feltételeket teremt a „Cochinilla de Canarias” termeléséhez.

A szigetcsoport időjárását az azori anticiklonból eredő passzátszelek uralják, ami hőmérsékleti inverzió, felhőtenger és üvegházhatás kialakulásához vezet. Ezek a párás szelek éppen a megfelelő mértékben hidratálják a gazdanövényt anélkül, hogy felesleges nedvességtartalom keletkezne, ugyanakkor lehetővé téve mind a növény, mind pedig a rovar fejlődését.

Az üvegházhatás kialakulását eredményező felhők hozzájárulnak a szigetcsoport éghajlatát enyhébbé tevő hideg Kanári-áramlat egyenletességéhez.

A hegycsúcsok kivételével a legmelegebb és a leghidegebb hónap közötti hőmérséklet-ingadozás nem éri el a tíz Celsius-fokot, a hőmérséklet a 17 °C és 25 °C közötti tartományban mozog. Az említett kiegyenlített hőmérsékleti viszonyok elősegítik, hogy a kifejlett rovar egyenletes fizikai-kémiai és érzékszervi jellemzőkkel rendelkezzen, amelyek ily módon megfelelnek az ezen termékleírás 3.2. szakaszában leírtaknak.

A Kanári-szigetek szubtrópusi földrajzi helyzete – ahol a napsütéses órák száma éves átlagban eléri a 3 000 órát – a biztosíték arra, hogy a szárítási folyamat természetes körülmények között végezhető, vegyszerek alkalmazása nélkül, kizárólag természetes napfény felhasználásával.

A Kanári-szigetek tápanyagban szegény vulkanikus talaját a szerves anyagok hiánya és a nagy mennyiségű bazalt típusú ásványi elem jelenléte jellemzi. Nagyon különleges fizikai és kémiai tulajdonságokkal rendelkezik, ami az olyan amorf vagy kevéssé kristályosodott összetevőknek köszönhető, mint az alumínium-szilikátok és a vas- illetve alumínium-oxi-hidroxidok. Ezek az úgynevezett andikus összetevők eredményezik a talaj magas porozitását, alacsony sűrűségét, jó víztartó képességét, és ezek segítik elő a stabil mikroaggregátumok képződését. Az ilyen talajon élő gazdanövény víztartalma és tápanyagszükséglete alacsony, így a belőle táplálkozó bíbortetű nedvességtartalma is alacsony (legfeljebb 13 %), ugyanakkor kárminsavtartalma ennek következtében magas (a szárazanyag-tartalom legalább 19 %-a).

Emellett bizonyos emberi tényezők is hozzájárulnak a „Cochinilla de Canarias” tulajdonságaihoz.

A más területekről származó kárminnal szemben különbséget jelent, hogy a Kanári-szigeteken csak egyféle gazdanövényt – az Opuntia ficus indica nevű fügekaktuszt – termesztenek, és erre a célra egyféle rovart – a Dactylopius coccus nevű bíbortetűt – tenyésztenek. Mind a gazdanövény, mind pedig a rovar tökéletesen alkalmazkodott a földrajzi adottságokhoz.

Az előállítás valamennyi műveletét – a kaktusz elültetésétől kezdve a parazita tenyésztésén és begyűjtésén át annak szárításáig – kézműves módszerek alkalmazásával végzik. Ezek a munkafolyamatok olyan technikák és know-how kialakulásához vezettek, amelyek nemzedékről nemzedékre szállnak, és amelyek révén megszületettek a tevékenység sajátos kifejezései, mint például a rengues, cuchara, milana, grano szavak.

A fentiekből következik, hogy bizonyos természeti és történelmi tényezőknek köszönhetően a „Cochinilla de Canarias” szervesen kapcsolódik előállításának földrajzi környezetéhez, valamint a termelői által követett hagyományokhoz és szokásokhoz, melyek különleges jellemzőkkel ruházzák fel a terméket.

Hivatkozás a termékleírás közzétételére

(A rendelet 6. cikke (1) bekezdésének második albekezdése)

http://www.gobiernodecanarias.org/agricultura/icca/Doc/Productos_calidad/PLIEGO_DE_CONDICIONES_DOP_COCHINILLA_DE_CANARIAS.pdf


(1)  HL L 343., 2012.12.14., 1. o.


Top