EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015XC0919(02)

Az 1151/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 53. cikke (2) bekezdésének második albekezdése szerinti, kisebb jelentőségű módosítás jóváhagyására irányuló kérelem közzététele

HL C 310., 2015.9.19, p. 14–19 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

19.9.2015   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 310/14


Az 1151/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 53. cikke (2) bekezdésének második albekezdése szerinti, kisebb jelentőségű módosítás jóváhagyására irányuló kérelem közzététele

(2015/C 310/09)

Az Európai Bizottság a 664/2014/EU felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet (1) 6. cikke (2) bekezdésének harmadik albekezdésével összhangban jóváhagyta ezt a kisebb jelentőségű módosításra irányuló kérelmet.

KISEBB JELENTŐSÉGŰ MÓDOSÍTÁSRA IRÁNYULÓ KÉRELEM

Az 1151/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet  (2) 53. cikke (2) bekezdésének második albekezdésével összhangban álló, kisebb jelentőségű módosítás jóváhagyására irányuló kérelem

„GOUDA HOLLAND”

EU-szám: NL-PGI-0105-01335 – 2015.5.18.

OEM ( ) OFJ ( X ) HKT ( )

1.   Kérelmező csoportosulás és jogos érdek

Név:

Nederlandse Zuivel Organisatie (NZO)

Cím:

Postbus 93044

2509AA

Den Haag

NEDERLAND

Tel.

+31 702191702

E-mail:

info@nzo.nl

Összetétel:

termelők/feldolgozók ( X ) egyéb ( )

Jogos érdek

Az NZO jogos érdekét alátámasztja, hogy alapító okirata alapján az 1151/2012/EU rendelet 8. cikkének értelmében vett „csoportosulásként” kérelmet nyújtott be a „Gouda Holland” elnevezés oltalom alatt álló földrajzi jelzéssé (OFJ) való minősítése érdekében.

A nemzeti hatóságok és a Bizottság már elismerte, hogy az NZO az 1151/2012/EU rendelet értelmében „csoportosulásnak” minősül. Maga az elismerés – a „csoportosulásokkal” szemben támasztott követelményeket figyelembe véve – is jelzi, hogy az NZO-nak jogos érdeke fűződik a szóban forgó kérelemhez. Fontos megemlíteni továbbá, hogy az NZO a nemzeti hatóságokkal és a Bizottsággal szemben rendszeresen fellép a holland tejipar – különösen a holland sajttermelők – érdekeinek képviseletében.

2.   Tagállam vagy harmadik ország

Hollandia

3.   A termékleírás módosítással (módosításokkal) érintett rovata

A termék leírása

A származás igazolása

Az előállítás módja

Kapcsolat

Címkézés

Egyéb [részletezze]

4.   A módosítás típusa

Bejegyzett OEM vagy OFJ termékleírásának az 1151/2012/EU rendelet 53. cikke (2) bekezdésének harmadik albekezdése szerinti kisebb jelentőségűnek tekinthető módosítása, amely nem teszi szükségessé a közzétett egységes dokumentum módosítását

Bejegyzett OEM vagy OFJ termékleírásának az 1151/2012/EU rendelet 53. cikke (2) bekezdésének harmadik albekezdése szerinti kisebb jelentőségűnek tekinthető módosítása, amely szükségessé teszi a közzétett egységes dokumentum módosítását

Bejegyzett OEM vagy OFJ termékleírásának az 1151/2012/EU rendelet 53. cikke (2) bekezdésének harmadik albekezdése szerinti, kisebb jelentőségűnek tekinthető oly módon történő módosítása, amelyre vonatkozóan nem tettek közzé egységes (vagy azzal egyenértékű) dokumentumot

Bejegyzett HKT termékleírásának az 1151/2012/EU rendelet 53. cikke (2) bekezdésének negyedik albekezdése szerinti, kisebb jelentőségűnek tekinthető módosítása

5.   Módosítás(ok):

5.1.   A termék leírása

Az „Összefoglaló” rész 3.2. pontjának (Leírás) második bekezdése (Összetétel) a következő:

„A »Gouda Holland« az alább felsorolt nyersanyagok közül egy vagy több felhasználásával készül:

holland tejgazdaságból származó tej, tejszín, teljesen vagy részben fölözött tehéntej (kizárólag tehéntej).”

A bekezdést a módosított nemzeti szabályozásnak való jobb megfelelés érdekében a következőképpen fogalmaznánk át:

„A »Gouda Holland« az alább felsorolt alapanyagok közül egy vagy több felhasználásával készül:

tehéntej vagy tehéntejből készült olyan termék, amelyben a tejsavófehérje kazeinhez viszonyított aránya nem haladja meg a megengedettet; kizárólag holland tejgazdaságból származó tehéntej használható.”

A pontosítás a nemzeti szabályozás nemrégiben elfogadott módosítását követi. A tejsavófehérje/kazein arányra való utalás célja, hogy megelőzze a „Gouda Holland” túlzott mennyiségű tejsavófehérjével való készítését, ami a minőséget rontaná. A módosítás továbbá az OFJ „Gouda Holland” minőségének garantálását célozza. Az alapanyagnak a holland származás tekintetében az 1121/2010/EU rendelet II. mellékletének 4.5. pontjában foglalt követelményeknek kell maradéktalanul eleget tennie.

EGYSÉGES DOKUMENTUM

„GOUDA HOLLAND”

EU-szám: NL-PGI-0105-01335 – 2015.5.18.

OEM ( ) OFJ ( X ) HKT ( )

1.   Elnevezés

„Gouda Holland”

2.   Tagállam vagy harmadik ország

Hollandia

3.   A mezőgazdasági termék vagy élelmiszer leírása

3.1.   Termékkategória

1.3. Sajtok

3.2.   Az 1. pontban szereplő elnevezéssel jelölt termék leírása

A Gouda Holland zsíros (48 % +), természetes érlelésű, félkemény sajt.

Hollandiában készül holland tejgazdaságokból származó tehéntejből, és fogyasztásra való alkalmasságáig holland érlelőhelyiségben érlelik.

Összetétel

A Gouda Holland az alább felsorolt alapanyagok közül egy vagy több felhasználásával készül:

tehéntej vagy tehéntejből készült olyan termék, amelyben a tejsavófehérje kazeinhez viszonyított aránya nem haladja meg a megengedettet; kizárólag holland tejgazdaságból származó tehéntej használható.

Jellemzői

A sajt lapított henger, hasáb vagy cipó alakú, tömege 2,5–20 kg. Amennyiben lapított henger alakú, palástja lekerekített, míg alsó és felső alaplapja sík felületű. A sajt magassága körülbelül az alaplap átmérőjének egynegyedével-harmadával egyezik meg.

Zsírtartalma a szárazanyagban 48,0–52,0 %. Nedvességtartalma az előállítás első napjától számított tizenkettedik napon (legfeljebb) 42,5 %, sótartalma a szárazanyagban legfeljebb 4,0 %. További jellemzői:

—   Íze: illatos, kellemes és korától függően enyhe vagy pikáns. Köménymagot tartalmazhat.

—   Vágási felülete: a sajt vágási felületén lyukak láthatók; elhelyezkedésük nem feltétlenül egyenletes. A sajt színe a csontfehértől a sárgáig terjedhet.

—   Kérge: a sajt kérge teljesen zárt, sima, száraz, tiszta és penészmentes. A kéreg az érés során száradással keletkezik.

—   Állaga: a sajt négyhetes korában az állag a mérsékelten lágy és a rugalmas között változik. További érlelés hatására megszilárdul, és szerkezete tömörebbé válik. A sajt jól vágható.

—   Érlelési ideje: legalább 28 nap. A Gouda Holland természetes érlelésű sajt, fóliában érlelni tilos.

—   Érlelési hőmérséklete: legalább 12 °C.

—   Életkora: a sajt az előállítástól számított 28. naptól több mint egy évig fogyasztható.

Különleges minőségi előírások

A tej, a tejszín, illetve a részben fölözött tej a sajtüzembe való megérkezéséig, illetve az ott történő tárolása során legfeljebb pasztőrözés nélküli hőkezelésnek vethető alá.

A tejszínt és a teljesen vagy részben fölözött tejet közvetlenül a Gouda Holland előállítása előtt pasztőrözni kell, úgy, hogy eleget tegyen a következő feltételeknek:

foszfatáz-aktivitás nem lehet kimutatható, kivéve, ha a peroxidáz-aktivitás nem kimutatható,

a tejszín zsírmentes termékre számított savfoka legfeljebb 20 mmol NaOH/liter lehet, kivéve, ha a zsírmentes anyag laktáttartalma nem haladja meg a 200 mg/100 g-ot,

coli-jellegű mikroorganizmusok 0,1 ml-ben nem lehetnek kimutathatók.

A Gouda Holland előállítása előtt közvetlenül valamennyi nyersanyagot oly módon kell pasztőrözni, hogy az általa tartalmazott nem denaturált tejsavófehérje mennyisége ne vagy csak kis mértékben térjen el az egyébként hasonló jellegű és minőségű nem pasztőrözött nyersanyagokban található mennyiségtől. A Gouda Holland előállításakor az alapanyaghoz csak genetikailag nem módosított tejsavképző és aromaképző mikroorganizmus-kultúrák adhatók hozzá. Ezek a kultúrák a következő, Gouda Holland előállítására alkalmas mezofil tejsavbaktériumokból állnak: L vagy LD típusú Lactococcus és Leuconostoc variánsok, esetleg termofil Lactobacillus és/vagy Lactococcus kultúrákkal kombinálva. A rendelkezésre álló kultúrák oltalom alatt állnak. Használatuk a Gouda Holland előállítása során kötelező.

Oltó: A Gouda Holland kizárólag borjúoltó alkalmazásával állítható elő. Más oltótípusra való áttérés kizárólag rendkívüli körülmények között, például járványos állatbetegség következtében válhat indokolttá. Ilyen esetben az alkalmazott oltónak meg kell felelnie a Warenwetbesluit Zuivel (az élelmiszer-ipari kerettörvényhez csatolt, tejtermékekről szóló határozat) követelményeinek.

A Gouda Holland nitrittartalma legfeljebb 2 mg/kg sajt (nitritionok alapján számítva).

3.3.   Takarmány (kizárólag állati eredetű termékek esetében) és nyersanyagok (kizárólag feldolgozott termékek esetében)

3.4.   Az előállítás azon műveletei, amelyeket a meghatározott földrajzi területen kell elvégezni

Az előállítás módja

A Gouda Holland sajt hollandiai tejgazdaságokból származó tejből készül. A tejet a gazdaságban legfeljebb 6 °C-osra hűtik, és hűtőtartályban tárolják mindaddig, amíg – 72 órán belül – a sajtüzembe nem szállítják. A sajtüzemben való átvétel után a tejet vagy közvetlenül feldolgozzák, vagy termizálják (alacsonyabb hőmérsékleten történő, nem pasztőröző hőkezelés) és rövid idejű, alacsony hőmérsékleten való tárolás után sajttejjé alakítják.

Ennek során szabályozzák a tej zsírtartalmát, azaz a zsír- és fehérjetartalmát úgy állítják be, hogy a kész sajt zsírtartalma a szárazanyagban 48–52 % legyen. A sajttejet legalább 72 °C-on 15 másodperces hőntartással pasztőrözik. A sajttej alvasztása megközelítőleg 30 °C hőmérsékleten történik. A Gouda Hollandra jellemző a tejfehérjék ennek során fellépő bomlása és alvadása.

Az alvasztás során keletkező tejalvadékból kiválasztják a tejsavót, az alvadékot pedig addig munkálják és mossák, míg a nedvességtartalma és a pH-értéke el nem éri a kívánt szintet.

Ezután az alvadékot hordóban préselik, megfelelő alakúra és tömegűre formázzák, majd az így keletkezett „sajtot” sóoldatba helyezik.

A Gouda Hollandot kizárólag természetes módon, azaz levegőn, rendszeres fordítás és ellenőrzés mellett érlelik. Érlelés során száradással kialakul a kéreg. Az idő és a hőmérséklet jelentős szerepet játszik abban, hogy a sajt az enzimatikus és öregedési folyamatok során elnyerhesse a „Gouda Hollandra” jellemző fizikai és érzékszervi tulajdonságokat.

A Gouda Holland érlelése a kívánt íztípustól függően akár egy évnél tovább is tarthat.

3.5.   A bejegyzett elnevezést viselő termék szeletelésére, aprítására, csomagolására stb. vonatkozó egyedi szabályok

A Gouda Holland darabolása és előcsomagolása történhet akár Hollandiában, akár Hollandián kívül is, feltéve, hogy az előcsomagoló olyan átfogó adminisztratív ellenőrző rendszert alkalmaz, amelyben a termék a darabolt Gouda Hollandon feltüntetett ellenőrző jelen szereplő egyedi szám- és betűkombináció alapján nyomon követhető, és a fogyasztó számára garantálható a termék eredete.

3.6.   A bejegyzett elnevezést viselő termék címkézésére vonatkozó egyedi szabályok

Címkézés

A „Gouda Holland” európai uniós oltalom alatt álló földrajzi jelzés (OFJ). Ezt a jelzést a darabolatlan sajtokon feltűnő helyen, a sajt lapos oldalán és/vagy a sajtot körülvevő szalagon elhelyezett címként kell feltüntetni. Nem kötelező ilyen megjelölést alkalmazni, amennyiben a sajtot a 3.5. pontban foglaltak szerint darabolják és előcsomagoltan hozzák forgalomba. Ilyen esetben a „Gouda Holland” jelzést az előcsomagoláson kell feltüntetni.

Olyan egyértelműen megkülönböztethető csomagolást kell alkalmazni, amely segítségével a fogyasztó képes felismerni a „Gouda Holland” sajtot a polcokon. A „Gouda Holland” elnevezéssel, a saját identitás kialakításával és az uniós OFJ-szimbólum feltüntetésével egyértelművé kell tenni a fogyasztók számára, hogy a Gouda Holland más, mint a többi gouda sajt.

A származás igazolása

Az alvadék sajtolása előtt valamennyi Gouda Holland sajtra kazeinjelet helyeznek (lásd az ábrát). Ezen a jelen a „Gouda Holland” megnevezés, valamint minden egyes sajt esetében egyedi szám- és betűkombináció áll (alfabetikus és növekvő sorrendben).

Image

Ezeket az egyedi számokat a COKZ (a holland tejtermék-ellenőrző intézet) tartja nyilván, amely ezenkívül valamennyi vizsgálati adatot is rögzít (beleértve a helyet és az időt is). A jelölést a fogyasztók könnyen felismerhetik, és a sajtot a jóváhagyásért felelős hatóság is ellenőrizni tudja a kazeinjel és a COKZ-nyilvántartás alapján.

4.   A földrajzi terület tömör meghatározása

Földrajzi terület

A kérelem Hollandiára, pontosabban a Holland Királyság területének európai részére vonatkozik.

5.   Kapcsolat a földrajzi területtel

Kapcsolat

A termék elnevezésében a földrajzi elem a „Holland” szó. Ahogy az köztudott, ez a szó az ország hivatalosabb megnevezésének (hollandul: Nederland) szinonimájaként használatos. Az Egyesült Németalföldi Köztársaság idejében (17–19. század) a köztársaságot alkotó hét tartomány közül Holland volt a legbefolyásosabb.

A holland tej Hollandia – jórészt tengerszint alatti – fekvésének, óceáni éghajlatának és a területén (túlnyomórészt homokos és agyagos talajon) található fűfajtáknak köszönhetően különösen alkalmas a minőségi, ízletes sajt előállítására. A tej minőségét egyrészt a tejtermelők körében alkalmazott minőségbiztosítási rendszerek, másrészt az intenzív minőségértékelés (minden tejszállítmányt több minőségi paraméter alapján vizsgálnak és osztályoznak) biztosítja. Ezenkívül a tejfeldolgozás előtt zárt hűtési láncot alkalmaznak: a tejet a gazdaságban alacsony hőmérsékleten (legfeljebb 6 °C-on) tárolják, és szigetelt tartálykocsikban szállítják az üzembe. A minőség megőrzéséhez hozzájárulnak a viszonylag rövid szállítási távolságok is.

Történelmi háttér

A Gouda Holland kiválóan testesíti meg a holland sajtkészítési hagyományt, amely a középkorra nyúlik vissza, és a 17. században (az úgynevezett aranykorban) teljesedett ki.

A gouda sajt elnevezést a 18. századtól kezdve használták a Goudában értékesített sajtokra. Az elnevezés használatát később valamennyi, Hollandiában előállított és lapított henger alakúvá formált sajtra kiterjesztették.

A Gouda Hollandot eleinte gazdaságokban, majd helyi üzemekben állították elő, mára pedig már Hollandia-szerte előállított, világhírű termékké vált. Fontos és tartós tényező a termelői tej értékének optimalizálásában. A 20. század elején nemzeti törvényben szabályozták a gouda sajt előállítását, és a „Gouda Holland” elnevezést a Landbouwkwaliteitsbeschikking kaasproducten határozatban (azaz a sajtokról szóló mezőgazdasági minőségügyi határozatban) rögzítették.

A Gouda Holland megítélése az európai fogyasztók körében

Egy nagyszabású, hat európai országban végzett felmérés kimutatta, hogy az európai fogyasztók szemében a gouda és az edami sajt legfőbb termelője Hollandia. A Gouda Holland (és az Edam Holland) a holland kulturális örökség jelképe. Az európai fogyasztó márkának tekinti a Gouda Holland (és az Edam Holland) sajtot. A gouda (és az edami) sajt fogyasztása szempontjából legjelentősebb hat tagállamban végzett piackutatás (amelyet tagállamonként 1 250 válaszadóból álló reprezentatív mintán végeztek, 97,5 %-os megbízhatósággal) a következőket mutatta ki:

a gouda sajt és Hollandia között erős asszociatív kapcsolat áll fenn,

a Gouda Holland keresettebb, mint a Hollandián kívül előállított gouda sajtok,

a felmérésben érintett tagállamokban a fogyasztók csaknem fele hiszi azt, hogy minden gouda sajt Hollandiában készül,

a Hollandiában készült gouda sajt megítélése sokkal jobb a „kiváló minőség”, a „hagyományos előállítás” és „az eredeti termék” kategóriában.

A Gouda Holland (és az Edam Holland) a holland minőségi termék szinonimájává vált. A holland kormány és a holland ipar intézkedéseivel és jogszabályaival évszázadokon át minden tőle telhetőt megtett annak érdekében, hogy megőrizze a Gouda Holland (és az Edam Holland) kiváló minőségét. Ezenkívül a holland tejipar jelentős összegeket fordított a magas minőségi előírások betartására és újabb piacok megszerzésére, illetve a meglévő piacok kibővítésére és megtartására. 1950 óta Európában (Hollandián kívül) több mint 1,4 milliárd holland forintot (635 millió eurót) fordítottak hirdetésre, ismeretterjesztésre és promócióra.

Hivatkozás a termékleírás közzétételére

(az 1151/2012/EU 6. cikke (1) bekezdésének második albekezdése)

http://www.eu-streekproducten.nl/sites/default/files/Productdossier%20BGA%20Gouda%20Holland%20gewijzigd.pdf


(1)  HL L 179., 2014.6.19., 17. o.

(2)  HL L 343., 2012.12.14., 1. o.


Top