Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014TA1210(35)

    Jelentés az Európai Unió Alapjogi Ügynöksége 2013-as pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolójáról, az Ügynökség válaszaival együtt

    HL C 442., 2014.12.10, p. 301–307 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    10.12.2014   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    C 442/301


    JELENTÉS

    az Európai Unió Alapjogi Ügynöksége 2013-as pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolójáról, az Ügynökség válaszaival együtt

    (2014/C 442/35)

    BEVEZETÉS

    1.

    A bécsi székhelyű Európai Unió Alapjogi Ügynökségét (a továbbiakban: az Ügynökség, más néven FRA) a 168/2007/EK tanácsi rendelet (1) hozta létre. Az Ügynökség célja, hogy az Unió és a tagállamok érintett hatóságainak támogatást és szakmai segítséget nyújtson az alapvető jogokat érintő uniós jogszabályok végrehajtása során (2).

    A MEGBÍZHATÓSÁGI NYILATKOZATOT ALÁTÁMASZTÓ INFORMÁCIÓK

    2.

    A Számvevőszék ellenőrzési módszere analitikus ellenőrzési eljárásokat, tranzakciók közvetlen tesztelését, valamint az Ügynökség felügyeleti és kontrollrendszereiben alkalmazott fő kontrollmechanizmusok értékelését foglalja magában. Mindez adott esetben kiegészül más ellenőrök munkájából származó bizonyítékokkal, valamint a vezetői teljességi nyilatkozatok elemzésével.

    MEGBÍZHATÓSÁGI NYILATKOZAT

    3.

    Az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 287. cikke alapján a Számvevőszék ellenőrizte a következőket:

    a)

    az Ügynökség éves beszámolója, amely a 2013. december 31-én véget ért pénzügyi évre vonatkozó pénzügyi kimutatásokból (3) és a költségvetés végrehajtásáról szóló jelentésekből (4) áll, és

    b)

    a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűsége és szabályszerűsége.

    A vezetés felelőssége

    4.

    A vezetés felelőssége az Ügynökség éves beszámolójának elkészítése és valós bemutatása, valamint a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűsége és szabályszerűsége (5):

    a)

    Az Ügynökség éves beszámolója tekintetében a vezetés felelősségi körébe tartozik: az – akár csalásból, akár tévedésből eredő lényeges hibáktól mentes – pénzügyi kimutatások elkészítését és valós bemutatását lehetővé tévő belső kontrollrendszer kialakítása, megvalósítása és fenntartása; a Bizottság számvitelért felelős tisztviselője által elfogadott számviteli szabályok (6) alapján megfelelő számviteli politika megválasztása és alkalmazása; és a körülményeknek megfelelően ésszerű számviteli becslések készítése. Az igazgató hagyja jóvá az Ügynökség éves beszámolóját azután, hogy a számvitelért felelős tisztviselő az összes rendelkezésre álló információ alapján egy olyan kísérő nyilatkozattal egyetemben elkészítette azt, amelyben a tisztviselő többek között kijelenti, hogy ésszerű bizonyossággal rendelkezik afelől, hogy a beszámoló minden lényeges szempontból valós és hű képet ad az Ügynökség pénzügyi helyzetéről.

    b)

    A vezetés felelőssége a mögöttes tranzakciók jogszerűsége és szabályszerűsége, illetve a gondos pénzgazdálkodás elveinek követése tekintetében abban áll, hogy ki kell alakítania, meg kell valósítania és fenn kell tartania egy olyan eredményes és hatékony belső kontrollrendszert, amely megfelelő felügyelettel és alkalmas intézkedésekkel képes megakadályozni a szabálytalanságokat és csalásokat, illetve szükség esetén jogi eljárásokkal képes visszaszerezni a tévesen kifizetett vagy felhasznált pénzösszegeket.

    Az ellenőr felelőssége

    5.

    A Számvevőszék feladata, hogy ellenőrzései alapján megbízhatósági nyilatkozatot készítsen az Európai Parlament és a Tanács számára (7) az éves beszámoló megbízhatóságára és a mögöttes tranzakciók jogszerűségére és szabályszerűségére vonatkozóan. A Számvevőszék az IFAC nemzetközi ellenőrzési standardjai és etikai kódexe, valamint a legfőbb ellenőrző intézmények (INTOSAI) nemzetközi standardjai szerint végzi ellenőrzését. Ezek a standardok megkövetelik, hogy a Számvevőszék az ellenőrzést úgy tervezze meg és végezze el, hogy kellő bizonyosságot szerezhessen arra nézve, hogy az Ügynökség éves beszámolója nem tartalmaz lényeges hibákat és az alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűek és szabályszerűek.

    6.

    Az ellenőrzés olyan eljárásokat foglal magában, amelyek révén ellenőrzési bizonyíték szerezhető a beszámolóban szereplő összegekről és információkról, valamint a mögöttes tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről. Az eljárások kiválasztása az ellenőrnek egy arra irányuló kockázatelemzés alapján kialakított szakmai megítélésétől függ, hogy milyen valószínűséggel fordulhat elő – akár csalás, akár tévedés okozta – lényeges hiba a beszámolóban, illetve az Európai Unió jogi keretei által meghatározott követelményektől való lényeges eltérés az annak alapjául szolgáló tranzakciókban. Az említett kockázatértékeléskor az ellenőr mérlegeli a szervezetnek a beszámoló elkészítése és valós bemutatása szempontjából releváns belső kontrollmechanizmusait, valamint a mögöttes tranzakciók jogszerűségének és szabályszerűségének biztosítása céljából alkalmazott felügyeleti és kontrollrendszereit, és a körülményeknek megfelelő ellenőrzési eljárásokat alakít ki. Az ellenőrzés része továbbá az alkalmazott számviteli politika megfelelőségének, a számviteli becslések ésszerűségének és a beszámoló általános bemutatásának értékelése.

    7.

    A Számvevőszék megítélése szerint a rendelkezésére álló ellenőrzési bizonyítékok elégséges és megfelelő alapot nyújtanak a megbízhatósági nyilatkozat elkészítéséhez.

    Vélemény a beszámoló megbízhatóságáról

    8.

    A Számvevőszék véleménye szerint az Ügynökség éves beszámolója minden lényeges szempontból híven és pénzügyi szabályzata előírásainak, valamint a Bizottság számvitelért felelős tisztviselője által elfogadott számviteli szabályoknak megfelelően tükrözi a 2013. december 31-i pénzügyi helyzetet, a tárgyévi gazdasági események eredményét és a pénzforgalmat.

    Vélemény a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről

    9.

    A Számvevőszék véleménye szerint a 2013. december 31-én véget ért évre vonatkozó éves beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók minden lényeges szempontból jogszerűek és szabályszerűek.

    10.

    A Számvevőszék véleményei függetlenek az alábbi megjegyzésektől.

    MEGJEGYZÉSEK A KÖLTSÉGVETÉSI GAZDÁLKODÁSRÓL

    11.

    2013-ban a lekötött előirányzatok aránya mindösszesen 100 %-ot tett ki, ami azt jelzi, hogy a kötelezettségvállalások időben megtörténtek. Nagyarányú volt azonban a lekötött előirányzatok 2014-re való átvitele: 5 79  429 EUR (27 %) a II. cím (Igazgatási kiadások), és 5 6 25  444 EUR (69 %) a III. cím (Operatív kiadások) alatt.

    12.

    A II. cím alatt szereplő átvitelek főként informatikai eszközök és szolgáltatások tervezett beszerzéséhez kapcsolódnak. A III. cím alatti átvitelek főként az Ügynökség tevékenységeinek operatív, többéves jellegének tudhatók be, mivel a kifizetéseket az előre megállapított ütemezés szerint teljesítik.

    AZ ELŐZŐ ÉVI MEGJEGYZÉSEK HASZNOSULÁSA

    13.

    Az I. melléklet áttekintést ad a korábbi évek számvevőszéki megjegyzései nyomán tett helyesbítő intézkedésekről.

    A jelentést 2014. szeptember 16-i luxembourgi ülésén fogadta el a Pietro RUSSO számvevőszéki tag elnökölte IV. Kamara.

    a Számvevőszék nevében

    Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

    elnök


    (1)  HL L 53., 2007.2.22., 1. o.

    (2)  Az Ügynökség hatáskörét és tevékenységeit a II. melléklet foglalja össze, tájékoztató jelleggel.

    (3)  Ezek a következőkből állnak: a mérleg, az eredménykimutatás, a pénzforgalmi kimutatás, a nettó eszközök változását feltüntető kimutatás, és a számviteli politika meghatározó alapelveit és további magyarázatokat tartalmazó összegzés.

    (4)  Ezek a költségvetési eredménykimutatásból és a költségvetési eredménykimutatás mellékletéből állnak.

    (5)  Az 1271/2013/EU felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet (HL L 328., 2013.12.7., 42. o.) 39. és 50. cikke.

    (6)  A Bizottság számvitelért felelős tisztviselője által elfogadott számviteli szabályok a Könyvvizsgálók Nemzetközi Szövetsége (IFAC) által kibocsátott Nemzetközi Költségvetési Számviteli Standardokra (IPSAS), illetve adott esetben a Nemzetközi Számviteli Standard Testület (IASB) által kibocsátott Nemzetközi Számviteli Standardokra (IAS)/Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardokra (IFRS) támaszkodnak.

    (7)  Az 1271/2013/EU rendelet 107. cikke.


    I. MELLÉKLET

    Az előző évi megjegyzések hasznosulása

    Év

    A Számvevőszék megjegyzése

    A helyesbítő intézkedés állapota

    (végrehajtva/folyamatban/végrehajtandó/n.a.)

    2012

    2012-ben az Ügynökség a takarítási szolgáltatások beszerzését úgy végezte, hogy lépcsőzetes keretszerződést kötött két szolgáltatóval. Az ajánlatok értékelésében vétett elírási hiba miatt a vállalkozókat rosszul rangsorolták. Az egyik, 2012-ben odaítélt 56  784 EUR-s konkrét szerződés és az ahhoz kapcsolódó kifizetések szabálytalanok voltak. A számvevőszéki ellenőrzést követően az Ügynökség megfelelően módosította a vállalkozók rangsorolását.

    Végrehajtva

    2012

    Az Ügynökség 2012-ben nem alkalmazott hivatalos utólagos ellenőrzési eljárást. 2013 elején azonban bevezettek ilyet, miután az Ügynökség átfogó kockázatelemzést végzett.

    Végrehajtva

    2012

    Noha a költségvetés III. címének (Operatív kiadások) felhasználási aránya alacsony volt és csak a lekötött előirányzatok 49 %-át költötték el, ez nem annak tudható be, hogy az Ügynökség elmaradt az éves munkaprogramjának végrehajtásával, csupán a tevékenységek többéves jellegére utal. Az Ügynökség az éves munkaprogramjához közvetlenül kapcsolódó költségvetés-tervezési modult vezetett be, és a kifizetéseket az operatív szükségletek függvényében tervezték és hajtották végre.

    n.a.


    II. MELLÉKLET

    Az Európai Unió Alapjogi Ügynöksége (Bécs)

    Hatáskör és tevékenységek

    A Szerződésből eredő uniós hatáskör

    Információgyűjtés

    A Tanács által a Szerződés rendelkezéseinek megfelelően, egyszerű többséggel megállapított kereteken belül és feltételek szerint a Bizottság a rábízott feladatok teljesítéséhez szükséges bármilyen információt megszerezhet és bármilyen ellenőrzést lefolytathat. (337. cikk).

    Az Ügynökség hatásköre

    (a Tanács 168/2007/EK rendelete)

    Célok

    Az Unió és a tagállamok érintett intézményei, szervei, hivatalai és ügynökségei számára az uniós jog végrehajtása során támogatást és szakmai segítséget nyújtani az alapvető jogokkal kapcsolatosan annak érdekében, hogy az Ügynökség segítségükre legyen az alapvető jogok teljes mértékű tiszteletben tartásában, amikor hatáskörükön belül intézkedéseket hoznak vagy fellépéseket határoznak meg.

    Feladatok

    releváns, objektív, megbízható és összehasonlítható információk és adatok gyűjtése, nyilvántartása, elemzése és terjesztése,

    az adatok európai szintű összehasonlíthatóságának, objektivitásának és megbízhatóságának javítására szolgáló módszerek és standardok kifejlesztése,

    tudományos kutatások és felmérések folytatása, előkészítő és megvalósíthatósági tanulmányok készítése, ilyen munkákban való részvétel vagy azok ösztönzése,

    az uniós jog végrehajtása során az uniós intézmények és a tagállamok számára meghatározott témákban következtetések és vélemények készítése és közzététele,

    éves jelentés közzététele az Ügynökség tevékenységét érintő alapvető jogi kérdésekről,

    az Ügynökség elemzései, kutatásai és felmérései alapján készített tematikus beszámolók közzététele,

    éves tevékenységi jelentés közzététele,

    kommunikációs stratégia kialakítása és a civil társadalommal folytatott párbeszéd ösztönzése, hogy az Ügynökség a nyilvánosság figyelmét jobban felhívja az alapjogokra és széles körben aktív tájékoztatást nyújtson a munkájáról.

    Irányítás

    Igazgatótanács

    Összetétel

    Az egyes tagállamok, illetve az Európa Tanács által kinevezett egy-egy független személy, valamint a Bizottság két képviselője.

    Feladatok

    a költségvetés, a munkaprogram és az éves jelentések elfogadása; az végleges költségvetés és a létszámterv elfogadása, a végleges beszámoló véleményezése.

    Végrehajtó bizottság

    Összetétel

    az igazgatótanács elnöke,

    az igazgatótanács alelnöke,

    a Bizottság egy képviselője,

    az igazgatótanács által megválasztott két másik igazgatótanácsi tag,

    az igazgatótanács Európa Tanács által kinevezett tagja szintén részt vehet a végrehajtó bizottság ülésein.

    Tudományos bizottság

    Összetétel

    11 független, az alapvető jogok területén magasan képzett, az igazgatótanács által átlátható pályázati felhívási és kiválasztási eljárást követően kinevezett személy.

    Igazgató

    A Bizottság javaslata alapján és az Európai Parlament és az Európai Unió Tanácsa véleményét is figyelembe véve (amelyben megjelölik az általuk preferált jelöltet) az Igazgatóság nevezi ki.

    Külső ellenőrzés

    Európai Számvevőszék

    Belső ellenőrzés

    A Bizottság Belső Ellenőrzési Szolgálata.

    A zárszámadás elfogadásáért felelős hatóság

    Az Európai Parlament, a Tanács ajánlása alapján.

    Az Ügynökség rendelkezésére bocsátott erőforrások 2013-ban (2012)

    Végleges költségvetés

    21  620 (20  376) millió EUR, ebből uniós támogatás: 99 % (99 %).

    Létszám 2013. december 31-én:

    A létszámtervben szereplő álláshelyek száma: 78 (72), ebből betöltött: 75 (70) +

    38 (22) egyéb alkalmazott (szerződéses alkalmazottak, kirendelt nemzeti szakértők)

    Teljes létszám: 116 (94), foglalkoztatási terület szerinti bontásban:

    operatív feladatok: 75 (58)

    adminisztratív feladatok: 33 (29)

    vegyes feladatok: 8 (7)

    Termékek és szolgáltatások 2013-ban (2012)

    FRANET

    A 28 nemzeti fókuszpont által megküldött tájékoztató anyagok („nemzeti tételek”): 403 (185)

    Az uniós nemzetközi elemzéseket végző partner tájékoztató anyagainak száma: 1 (1)

    A komparatív elemzéseket végző partner tájékoztató anyagainak száma: 2 (1)

    Ülések száma: 3 (3) (1 ülés 4 résztvevővel, 1 ülés 10 résztvevővel, 1 ülés 2 résztvevővel)

    Kutatási jelentések

    Jelentések száma: 19 (13) + 12 (23) nyelvi változat

    Ülések száma: 1 (2)

    Éves jelentések: 2 (2) + 2 (3) nyelvi változat

    Éves jelentés összegzése: 1 (1) + 2 (2) nyelvi változat

    A FRA véleményei: 2 (3)

    Az Ügynökség 2012-es éves jelentése elektronikus könyv formátumban: 1 (0) + 1 (0) nyelvi változat

    Tájékoztatók: 4 (11) + 71 (118) nyelvi változat

    Nem kutatáshoz kapcsolódó anyagok

    Az Ügynökség különböző kiadványai: 20 (5) + 23 (31) nyelvi változat

    Plakátok: 15 (20)

    Legfontosabb konferenciák és rendezvények

    Alapjogi konferencia: 1 (1)

    A sokszínűség napja: 0 (1)

    Az Ügynökség szimpóziuma: 1 (1)

    Alapjogi platform ülése: 1 (1)

    Közös szeminárium az (ír) uniós elnökséggel 1 (1)

    Uniós és tagállami szintű együttműködés intézményekkel és szervezetekkel

    Tagállamok: 29 (7)

    Az EU Tanácsa: 19 (9)

    Európai Bizottság: 22 (12)

    Európai Parlament: 15 (20)

    Európai Külügyi Szolgálat: 4 (-)

    Uniós ügynökségek és más szervek: 23 (-)

    Európai Bíróság: 2 (1)

    Régiók Bizottsága: 1 (1)

    Európai Gazdasági és Szociális Bizottság: 0 (1)

    Európai Ombudsman: 2 (1)

    Alapjogi platform: 3 (3)

    Európa Tanács: 25 (24)

    EBESZ: 4 (2)

    ENSZ: 9 (2)

    Szakosított szervezetek (nemzeti emberi jogi intézmények és egyenlőséggel foglalkozó szervezetek): 8 (3)

    Egyéb ülések és kerekasztal-megbeszélések: 7 (12)

    Forrás: Az Ügynökségtől származó melléklet.


    AZ ÜGYNÖKSÉG VÁLASZAI

    11–12

    . Az év elején az Ügynökség megtervezi a következő évre történő átviteleket és szorosan figyelemmel kísér az alakulásukat. A törlések szintje (kevesebb mint 2 %) az átvitelek pontos tervezését és kezelését jelzi.

    Kiváló költségvetési gazdálkodást mutat az a tény is, hogy az elmúlt két költségvetési év során az Ügynökség az EU-s hozzájárulást 99 %-on felül használta fel.


    Top