Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014TA1210(32)

    Jelentés az Európai Alapítvány az Élet- és Munkakörülmények Javításáért 2013-as pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolójáról, az Alapítvány válaszaival együtt

    HL C 442., 2014.12.10, p. 275–281 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    10.12.2014   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    C 442/275


    JELENTÉS

    az Európai Alapítvány az Élet- és Munkakörülmények Javításáért 2013-as pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolójáról, az Alapítvány válaszaival együtt

    (2014/C 442/32)

    BEVEZETÉS

    1.

    Az élet- és munkakörülmények javítását szolgáló európai alapítványt (a továbbiakban: az Alapítvány, más néven Eurofound), amelynek székhelye Dublinban van, az 1365/75/EGK tanácsi rendelet hozta létre (1). Az Alapítvány feladata, hogy hozzájáruljon a jobb élet- és munkakörülmények megtervezéséhez és megteremtéséhez az Unióban, a témába vágó ismeretek gyarapítása és terjesztése révén (2).

    A MEGBÍZHATÓSÁGI NYILATKOZATOT ALÁTÁMASZTÓ INFORMÁCIÓK

    2.

    A Számvevőszék ellenőrzési módszere analitikus ellenőrzési eljárásokat, tranzakciók közvetlen tesztelését, valamint az Alapítvány felügyeleti és kontrollrendszereiben alkalmazott legfontosabb kontrollmechanizmusok értékelését foglalja magában. Mindez adott esetben kiegészül más ellenőrök munkájából származó bizonyítékokkal, valamint a vezetői teljességi nyilatkozatok elemzésével.

    MEGBÍZHATÓSÁGI NYILATKOZAT

    3.

    Az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 287. cikke alapján a Számvevőszék ellenőrizte a következőket:

    a)

    az Alapítvány éves beszámolója, amely a 2013. december 31-én véget ért pénzügyi évre vonatkozó pénzügyi kimutatásokból (3) és a költségvetés végrehajtásáról szóló jelentésekből (4) áll, és

    b)

    a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűsége és szabályszerűsége.

    A vezetés felelőssége

    4.

    A vezetés felelőssége az Alapítvány éves beszámolójának elkészítése és valós bemutatása, valamint a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűsége és szabályszerűsége (5):

    a)

    Az Alapítvány éves beszámolója tekintetében a vezetés felelősségi körébe tartozik: az – akár csalásból, akár tévedésből eredő lényeges hibáktól mentes – pénzügyi kimutatások elkészítését és valós bemutatását lehetővé tévő belső kontrollrendszer kialakítása, megvalósítása és fenntartása; a Bizottság számvitelért felelős tisztviselője által elfogadott számviteli szabályok (6) alapján megfelelő számviteli politika megválasztása és alkalmazása; és a körülményeknek megfelelően ésszerű számviteli becslések készítése. Az igazgató hagyja jóvá az Alapítvány éves beszámolóját azután, hogy a számvitelért felelős tisztviselő az összes rendelkezésre álló információ alapján egy olyan kísérő nyilatkozattal egyetemben elkészítette azt, amelyben a tisztviselő többek között kijelenti, hogy ésszerű bizonyossággal rendelkezik afelől, hogy a beszámoló minden lényeges szempontból valós és hű képet ad az Alapítvány pénzügyi helyzetéről.

    b)

    A vezetés felelőssége a mögöttes tranzakciók jogszerűsége és szabályszerűsége, illetve a gondos pénzgazdálkodás elveinek követése tekintetében abban áll, hogy ki kell alakítania, meg kell valósítania és fenn kell tartania egy olyan eredményes és hatékony belső kontrollrendszert, amely megfelelő felügyelettel és alkalmas intézkedésekkel képes megakadályozni a szabálytalanságokat és csalásokat, illetve szükség esetén jogi eljárásokkal képes visszaszerezni a tévesen kifizetett vagy felhasznált pénzösszegeket.

    Az ellenőr felelőssége

    5.

    A Számvevőszék feladata, hogy ellenőrzései alapján megbízhatósági nyilatkozatot készítsen az Európai Parlament és a Tanács számára (7) az éves beszámoló megbízhatóságára és a mögöttes tranzakciók jogszerűségére és szabályszerűségére vonatkozóan. A Számvevőszék az IFAC nemzetközi ellenőrzési standardjai és etikai kódexe, valamint a legfőbb ellenőrző intézmények (INTOSAI) nemzetközi standardjai szerint végzi ellenőrzését. Ezek a standardok megkövetelik, hogy a Számvevőszék az ellenőrzést úgy tervezze meg és végezze el, hogy kellő bizonyosságot szerezhessen arra nézve, hogy az Alapítvány éves beszámolója nem tartalmaz lényeges hibákat és az alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűek és szabályszerűek.

    6.

    Az ellenőrzés olyan eljárásokat foglal magában, amelyek révén ellenőrzési bizonyíték szerezhető a beszámolóban szereplő összegekről és információkról, valamint a mögöttes tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről. Az eljárások kiválasztása az ellenőrnek egy arra irányuló kockázatelemzés alapján kialakított szakmai megítélésétől függ, hogy milyen valószínűséggel fordulhat elő – akár csalás, akár tévedés okozta – lényeges hiba a beszámolóban, illetve az Európai Unió jogi keretei által meghatározott követelményektől való lényeges eltérés az annak alapjául szolgáló tranzakciókban. Az említett kockázatértékeléskor az ellenőr mérlegeli a szervezetnek a beszámoló elkészítése és valós bemutatása szempontjából releváns belső kontrollmechanizmusait, valamint a mögöttes tranzakciók jogszerűségének és szabályszerűségének biztosítása céljából alkalmazott felügyeleti és kontrollrendszereit, és a körülményeknek megfelelő ellenőrzési eljárásokat alakít ki. Az ellenőrzés része továbbá az alkalmazott számviteli politika megfelelőségének, a számviteli becslések ésszerűségének és a beszámoló általános bemutatásának értékelése.

    7.

    A Számvevőszék megítélése szerint a rendelkezésére álló ellenőrzési bizonyítékok elégséges és megfelelő alapot nyújtanak a megbízhatósági nyilatkozat elkészítéséhez.

    Vélemény a beszámoló megbízhatóságáról

    8.

    A Számvevőszék véleménye szerint az Alapítvány éves beszámolója minden lényeges szempontból híven és pénzügyi szabályzata előírásainak, valamint a Bizottság számvitelért felelős tisztviselője által elfogadott számviteli szabályoknak megfelelően tükrözi a 2013. december 31-i pénzügyi helyzetet, a tárgyévi gazdasági események eredményét és a pénzforgalmat.

    Vélemény a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről

    9.

    A Számvevőszék véleménye szerint a 2013. december 31-én véget ért évre vonatkozó éves beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók minden lényeges szempontból jogszerűek és szabályszerűek.

    10.

    A Számvevőszék véleményei függetlenek az alábbi megjegyzésektől.

    VÉLEMÉNY A BESZÁMOLÓ MEGBÍZHATÓSÁGÁRÓL

    11.

    Az Alapítvány 2013 végén és 2014 elején átfogó fizikai leltárt készített. A 2014. februári számvevőszéki ellenőrzéskor még nem készült el a végleges leltárjelentés. A Számvevőszék által végzett tesztek alapján nem minden befektetett eszköz volt vonalkóddal ellátva, valamint a nyilvántartásban és az elszámolásokban feltüntetve. 2 09  843 EUR értékben aktiválás helyett kiadásként számoltak el berendezéseket (8), de ezt a hibát a számvevőszéki ellenőrzést követően korrigálták. Bizonyos eszközöket nem tudtak visszakövetni a szállítólevélig az értékcsökkenési számítások megfelelő kezdőnapjának megállapításához.

    MEGJEGYZÉSEK A BELSŐ KONTROLLMECHANIZMUSOKRÓL

    12.

    A 11. bekezdésben bemutatott tények jelentős belsőkontroll-hiányosságot jelentenek a befektetett eszközök nyilvántartása és elszámolása terén.

    MEGJEGYZÉSEK A KÖLTSÉGVETÉSI GAZDÁLKODÁSRÓL

    13.

    2013-ban a lekötött előirányzatok aránya összesen 99 %-ot tett ki, ami azt mutatja, hogy a kötelezettségvállalások időben megtörténtek. Nagyarányú volt azonban a lekötött előirányzatok 2014-re való átvitele: mintegy 6 62  831 millió EUR (35,6 %) a II. cím (Igazgatási kiadások), és mintegy 3 3 75  781 EUR (48,6 %) a III. cím (Operatív kiadások) alatt.

    14.

    A II. cím alá tartozó lekötött előirányzatok átvitele főként informatikai hardver- és szoftverbeszerzésekhez (2 81  934 EUR, amelyből 1 89  934 EUR értékű beszerzést eredetileg 2014-re terveztek), sürgős és váratlan javításokhoz (69  000 EUR), valamint 2014 elejére tervezett felújítási munkákhoz (2 30  718 EUR) kapcsolódott.

    15.

    A III. cím esetében a 2 6 25  543 EUR-t kitevő lekötött előirányzat átvitele olyan többéves projektekhez kapcsolódott, amelyek tevékenységeinek végrehajtása és kifizetése az ütemterv szerint zajlott. A 7 50  238 EUR értékű nem tervezett átvitel főként több projektnek a hatókör bővítése és minőség javítása miatti költségvetés-növekedése (65 %), a 2013 decemberében megrendelt, de eredetileg 2014-re tervezett fordítási szolgáltatások (14 %), a közbeszerzési eljárások elhúzódása (7 %), az alvállalkozók számlázási késedelme (14 %) és az Alapítvány hatókörén kívül eső más események következtében fordult elő.

    TOVÁBBI MEGJEGYZÉSEK

    16.

    Az Alapítvány 1975-ben kezdte meg működését, és azóta is a fogadó tagállammal történő kapcsolattartás és információcsere alapján működik. Az Alapítvány és a tagállam között azonban mindeddig nem született átfogó székhely-megállapodás. Egy ilyen megállapodás elősegítené az Alapítvány és személyzete működési feltételeinek jobb átláthatóságát.

    A jelentést 2014. július 8-i luxembourgi ülésén fogadta el a Milan Martin CVIKL számvevőszéki tag elnökölte IV. Kamara.

    a Számvevőszék nevében

    Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

    elnök


    (1)  HL L 139., 1975.5.30., 1. o.

    (2)  Az Alapítvány hatáskörét és tevékenységeit az I. melléklet foglalja össze, tájékoztató jelleggel.

    (3)  Ezek a következőkből állnak: a mérleg, az eredménykimutatás, a pénzforgalmi kimutatás, a nettó eszközök változását feltüntető kimutatás, és a számviteli politika meghatározó alapelveit és további magyarázatokat tartalmazó összegzés.

    (4)  Ezek a költségvetési eredménykimutatásból és a költségvetési eredménykimutatás mellékletéből állnak.

    (5)  Az 1271/2013/EU felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet (HL L 328., 2013.12.7., 42. o.) 39. és 50. cikke.

    (6)  A Bizottság számvitelért felelős tisztviselője által elfogadott számviteli szabályok a Könyvvizsgálók Nemzetközi Szövetsége (IFAC) által kibocsátott Nemzetközi Költségvetési Számviteli Standardokra (IPSAS), illetve adott esetben a Nemzetközi Számviteli Standard Testület (IASB) által kibocsátott Nemzetközi Számviteli Standardokra (IAS)/Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardokra (IFRS) támaszkodnak.

    (7)  Az 1271/2013/EU rendelet 107. cikke.

    (8)  Az Alapítvány konferenciaközpontjának légkondicionáló rendszere és más berendezései.


    I. MELLÉKLET

    Európai Alapítvány az Élet- és Munkakörülmények Javításáért (Dublin)

    Hatáskör és tevékenységek

    A Szerződésből eredő uniós hatáskör

    (Az Európai Unió működéséről szóló szerződés 151. cikke)

    Az alapvető szociális jogokat, többek között az 1961. október 18-án Torinóban aláírt Európai szociális chartában, valamint a munkavállalók alapvető szociális jogairól szóló 1989. évi közösségi chartában meghatározott jogokat szem előtt tartva, az Unió és a tagállamok célkitűzése a foglalkoztatás, az élet- és munkakörülmények javítása – lehetővé téve ezáltal a fejlődési folyamat fenntartása mellett ezek összehangolását –, a megfelelő szociális védelem, a szociális partnerek közötti párbeszéd és az emberi erőforrások fejlesztésének elősegítése a tartósan magas foglalkoztatás és a kirekesztés elleni küzdelem érdekében. [...]

    Az Alapítvány hatásköre

    (az 1111/2005/EK rendelettel módosított 1365/75/EGK tanácsi rendelet)

    Célok

    Az Alapítvány célja, hogy hozzájáruljon a jobb élet- és munkakörülmények megteremtéséhez, a témába vágó ismeretek gyarapításával és terjesztésével. Az Alapítványnak különösen az alábbi területekkel kell foglalkoznia:

    a dolgozók munkafeltételei,

    munkaszervezés, különösen a munkakörök kialakítása,

    a munkavállalók bizonyos csoportjaira jellemző problémák,

    a környezet fejlesztésének hosszú távú vonatkozásai,

    az emberi tevékenységek térbeli és időbeli eloszlása.

    Feladatok

    az információ- és tapasztalatcsere előmozdítása ezeken a területeken,

    az egyetemek, tanulmányi és kutatóközpontok, gazdasági és szociális közigazgatási szervek és szervezetek közötti együttműködés támogatása,

    tanulmányok készítése vagy készíttetése, és segítség nyújtása kísérleti projektek kivitelezéséhez,

    a lehető legszorosabb együttműködés a már létező tagállami és nemzetközi szintű szakosított intézményekkel.

    Irányítás

    Igazgatótanács

    minden tagállam egy-egy kormányzati képviselője, valamint a munkáltatói szervezetek és a munkavállalók egy-egy képviselője,

    a Bizottság három képviselője,

    évente egy rendes ülést tart.

    Vezetőség

    11 tagból áll: az egyes szociális partnerek, illetve a kormányok 3-3 képviselője, valamint a Bizottság 2 képviselője,

    feladata, hogy figyelemmel kísérje az igazgatótanács döntéseinek végrehajtását, és az igazgatótanács ülései között intézkedéseket hozzon a megfelelő irányítás biztosítására,

    évente hat rendes ülést tart.

    Az igazgatót és az igazgatóhelyettest a Bizottság nevezi ki az igazgatótanács által javasolt jelöltlista alapján. Az igazgató feladata az igazgatótanács és a vezetőség döntéseinek végrehajtása és az Alapítvány irányítása.

    Belső ellenőrzés

    Az Európai Bizottság Belső Ellenőrzési Szolgálata.

    Külső ellenőrzés

    Európai Számvevőszék.

    A zárszámadás elfogadásáért felelős hatóság

    Az Európai Parlament, a Tanács ajánlása alapján.

    Az Alapítvány rendelkezésére bocsátott erőforrások 2013-ban (2012)

    Költségvetés

    20,6 (21,4) millió EUR

    Létszám 2013. december 31-én

    Tisztviselők és ideiglenes alkalmazottak:

    A létszámtervben szereplő állások száma 101 volt, ebből 2013. december 31-én 99-et (98) töltöttek be.

    Egyéb alkalmazottak:

    Kiküldött nemzeti szakértők: 0 (0)

    Szerződéses alkalmazottak: 13 (12)

    Teljes alkalmazotti létszám: 112 (110)

    Foglalkoztatási terület szerinti bontásban:

    Operatív feladatok: 78 (77)

    Adminisztratív feladatok: 29 (28)

    Vegyes: 5 (5)

    Termékek és szolgáltatások 2013-ban

    A munkaerő-piaci részvétel növelése és a munkanélküliség elleni küzdelem munkahelyek létrehozásával, a munkaerőpiac működésének javításával és az integráció ösztönzésével

    Az Európai Szerkezetátalakulás Megfigyelőközpontja (ERM): 1  489 új szerkezetátalakulási tájékoztató; két összehasonlító elemzés.

    Az Európai Szerkezetátalakulás Megfigyelőközpontja: Az ERM 2013-as éves jelentése – A szerkezetátalakulás megfigyelése és kezelése a 21. században.

    Egyéb jelentések: Kkv-k szerkezetátalakulása Európában; Globálisnak születve: Új nemzetközi vállalkozások munkahelyteremtési potenciálja; A foglalkoztatás polarizálódása és a munkahelyek minősége a válság során: Európai Munkakörfigyelő 2013.

    A „Szerkezetátalakítási jogszabályok” adatbázis és a „Szerkezetátalakítást támogató eszközök” adatbázis ellenőrzése és frissítése.

    A munkakörülmények javítása és a foglalkoztatás fenntarthatósága az életpálya során

    Európai Munkakörülmények Megfigyelőközpontja (EWCO): 100 adataktualizálás; négy összehasonlító elemzés; Éves jelentés: Fejlemények a munkakapcsolatok és a munkakörülmények terén Európában (2012); hat felmérés.

    5. európai felmérés a munkakörülményekről – öt másodlagos elemzés közzététele: Munkaidő, valamint a munka és a magánélet közti egyensúly az életpálya során; Egészség és jólét a munkában; Munkaszervezés és munkavállalói érintettség Európában; Nők, férfiak és munkakörülmények Európában; A munkakörülmények és munkaviszonyok minősége Európában.

    3. európai vállalati felmérés: a 32 országot érintő terepmunka befejezése; az első megállapítások összefoglalásának közzététele.

    Jelentés: A válság hatása az európai munkakörülményekre.

    Munkaügyi kapcsolatok fejlesztése a méltányos és produktív megoldásokért, változó politikai környezetben

    Európai Munkakapcsolati Figyelő (EIRO): 247 adataktualizálás; négy reprezentativitási tanulmány; 2 db éves adataktualizálás a fizetésekről és a munkaidőről; Éves jelentés: Fejlemények a munkakapcsolatok és a munkakörülmények terén Európában (2012); négy összehasonlító elemzés; két felmérés.

    Egyéb jelentések: A szociális partnerek részvétele az európai nyugdíjreformban; Tagállami tájékoztatási és konzultációs gyakorlatok Európában; A kormányok és szociális partnerek szerepe az idősebb munkavállalók munkaerőpiacon tartásában.

    Az életszínvonal javítása és a szociális kohézió előmozdítása a gazdasági és szociális egyenlőtlenségek közepette

    3. európai életminőség-felmérés:

    három másodlagos elemzés közzététele: Életminőség Európában – A társadalmi- és közszolgáltatások minősége; 3. európai életminőség-felmérés – Életminőség Európában: Társadalmi egyenlőtlenségek; 3. európai életminőség-felmérés – Életminőség Európában: Szubjektív jólét,

    két szakpolitikai dokumentum közzététele: A háztartások túlzott eladósodottsága az Európai Unióban: Az informális adósságok szerepe; Politikai bizalom és civil szerepvállalás a válság során,

    a bővítési országok életminőségével kapcsolatos jelentések közzététele.

    Jelentések és esettanulmányok országokról: Több és jobb munkahely az otthoni ápolási szolgáltatások ágazatában.

    Jelentés: A közép-kelet európai egészségügyi dolgozók mobilitása és migrációja.

    Kommunikáció, valamint eszme- és tapasztalatcsere

    1 13  760 jelentést töltöttek le az Eurofound weboldaláról, valamint 2 0 60  195 felhasználó látogatta meg az oldalt.

    172 kiadvány PDF formátumban (671 nyelvi változatban).

    220 uniós szakpolitikai dokumentum hivatkozott az Eurofound megállapításaira, illetve tapasztalataira;

    202 felkérés érkezett rendezvényeken való közreműködésre.

    Forrás: az Alapítványtól származó melléklet.


    AZ EUROFOUND VÁLASZAI

    11.

    A fizikai leltárjelentést időközben véglegesítettük és közzétettük. A vonalkódokkal és a nyilvántartással kapcsolatos hibák javítása megtörtént. Az érintett tételek alacsony értékéből adódóan azok nem minősülnek eszközöknek, ezért ezek a hibák nincsenek hatással a pénzügyi beszámolóra.

    Továbbá most már minden esetben rendelkezésre áll a számlához csatolt szállítólevél, ami lehetővé teszi a helyes kezdőnap megállapítását az értékcsökkenés számításához.

    12.

    A befektetett eszközök nyilvántartása és elszámolása terén tapasztalt hiányosságok főként az új eszköznyilvántartó rendszerre való átállásból adódtak. Ezt mostanra sikerült orvosolni az ABAC Assets teljes körű bevezetésével és a belső munkafolyamatokat érintő jelentős változtatásokkal.

    13–15.

    A számokat és az elemzést elfogadjuk és megerősítjük. Az eredetileg 2014-re tervezett szolgáltatásokhoz kapcsolódó átvitelek nagy aránya (az összes nem tervezett átvitel 43 %-a) a 2011. és 2012. évi munkabéreket érintő döntésekkel magyarázható, amelyeket 2013 végén hoztak meg, és amelyek hatására megmaradt némi fel nem használt költségvetési keret. A költségvetés minél teljesebb körű végrehajtása érdekében az a döntés született, hogy a rendelkezésre álló forrásokat teljesen felhasználjuk a Bizottság javaslatának megfelelően. Az átvitelek (például a 2014-re tervezett és későbbre halasztott tevékenységekhez kapcsolódók) azt mutatják, hogy az átvitelek kevesebb mint 20 %-a volt nem tervezett, és azok egy része az Eurofound ellenőrzési körén kívül esik.

    16.

    Az Eurofoundnak több mint 30 éve meglehetősen részletes megállapodása van az ír kormánnyal az Európai Unió kiváltságairól és mentességeiről szóló jegyzőkönyv alkalmazásáról.

    Ettől függetlenül február elején az Eurofound tárgyalásokat kezdett az említett témában azzal a céllal, hogy 2014 végéig megállapodást kössön az ír kormánnyal.


    Top