Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014PC0364

    Javaslat A TANÁCS HATÁROZATA az Európai Uniónak az AKCS–EU Miniszterek Tanácsán belül az AKCS–EU partnerségi megállapodás III. mellékletének felülvizsgálatára vonatkozóan képviselendő álláspontjáról

    /* COM/2014/0364 final - 2014/0184 (NLE) */

    52014PC0364

    Javaslat A TANÁCS HATÁROZATA az Európai Uniónak az AKCS–EU Miniszterek Tanácsán belül az AKCS–EU partnerségi megállapodás III. mellékletének felülvizsgálatára vonatkozóan képviselendő álláspontjáról /* COM/2014/0364 final - 2014/0184 (NLE) */


    INDOKOLÁS

    A Változtatási program[1] megemlíti, hogy a tartós szegénység csökkentése érdekében elengedhetetlen az inkluzív és fenntartható gazdasági növekedés. Ehhez kedvező üzleti környezetre és a helyi versenyképesség javítására van szükség, valamint új módokat kell találni a magánszektor már létező vagy még létrehozandó pénzügyi eszközök révén történő bevonására.

    A segélyhatékonysággal foglalkozó, magas szintű fórum Puszanban tartott 4. ülése szorgalmazta a magánszféra közvetlenebb bevonását az innováció előrevitele, valamint a bevétel- és munkahelyteremtés, a kkv-k és a vállalkozó szellem előmozdítása, a belföldi erőforrások mozgósítása, valamint innovatív pénzügyi mechanizmusok további fejlesztése érdekében.

    A fentiek irányították a magánszektor fejlesztésének támogatásáról folytatott közös EU-AKCS megbeszéléseket, és ennek tükröződnie kell a 11. Európai Fejlesztési Alap (a továbbiakban: EFA) programozásában és végrehajtásában.

    Ezek a szempontok, valamint a nemzetközi helyzet alakulása – különös tekintettel arra, hogy sokan és sokféleképpen tudják hatékonyan támogatni a magánszférát –, azt jelentik, hogy olyan szervezeteken keresztül kell végrehajtani a programokat, amelyek bizonyítottan képesek költséghatékony módon magas színvonalú szakértelmet biztosítani.

    Ezek alapján a legutóbb 2010. június 22-én Ouagadougouban (Burkina Faso) módosított[2], az egyrészről az afrikai, karibi és csendes-óceáni államok csoportjának tagjai, másrészről az Európai Közösség és tagállamai között, Cotonouban 2000. június 23-án aláírt partnerségi megállapodás[3] (a továbbiakban: az AKCS–EU partnerségi megállapodás) III. mellékletének módosítása a Vállalkozásfejlesztési Központra (a továbbiakban: CDE) való hivatkozások elhagyását érinti.

    A Bizottság javasolja, hogy az Európai Unió Tanácsa fogadja el a mellékelt határozatot.

    2014/0184 (NLE)

    Javaslat

    A TANÁCS HATÁROZATA

    az Európai Uniónak az AKCS–EU Miniszterek Tanácsán belül az AKCS–EU partnerségi megállapodás III. mellékletének felülvizsgálatára vonatkozóan képviselendő álláspontjáról

    AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 209. cikke (2) bekezdésére, összefüggésben a 218. cikke (9) bekezdésével,

    tekintettel a legutóbb 2010. június 22-én Ouagadougouban (Burkina Faso) módosított[4], az egyrészről az afrikai, karibi és csendes-óceáni államok csoportjának tagjai, másrészről az Európai Közösség és tagállamai között, Cotonouban 2000. június 23-án aláírt partnerségi megállapodásra[5] (a továbbiakban: az AKCS–EU partnerségi megállapodás),

    tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

    mivel:

    (1)       Az AKCS–EU partnerségi megállapodás 100. cikke kimondja, hogy az AKCS–EU Miniszterek Tanácsa – az AKCS–EU Fejlesztésfinanszírozási Együttműködési Bizottság ajánlása alapján – átdolgozhatja, felülvizsgálhatja és/vagy módosíthatja az AKCS–EU partnerségi megállapodás Ia., Ib., II., III., IV. és VI. mellékletét.

    (2)        A segélyhatékonysággal foglalkozó magas szintű fórum 4. ülésén Puszanban az AKCS–EU partnerségi megállapodás aláíró felei a magánszféra közvetlenebb bevonását szorgalmazták az innováció előrevitele, valamint a bevétel- és munkahelyteremtés, a kkv-k és a vállalkozó szellem előmozdítása, a belföldi erőforrások mozgósítása, valamint az innovatív pénzügyi mechanizmusok további fejlesztése érdekében.

    (3)        A fentiek, valamint a nemzetközi helyzet alakulásának figyelembevételével – különös tekintettel arra, hogy sokan és sokféleképpen tudják hatékonyan támogatni a magánszférát –, kapcsolódó programokat kell végrehajtani olyan szervezeteken keresztül, amelyek bizonyítottan képesek költséghatékony módon magas színvonalú szakértelmet biztosítani.

    (4)        A III. melléklet módosítása a Vállalkozásfejlesztési Központra (a továbbiakban: CDE) való hivatkozások elhagyását érinti,

    ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

    1. cikk

    (1)          Az AKCS–EU Miniszterek Tanácsában az Európai Unió által az AKCS–EU partnerségi megállapodás III. mellékletének felülvizsgálatára vonatkozóan elfogadandó álláspontot az AKCS–EU Miniszterek Tanácsának e határozathoz mellékelt határozattervezetében foglalt feltételekkel alakítják ki.

    (2)          Az AKCS–EU Miniszterek Tanácsában az Unió képviseletében eljáró személyek a Tanács további határozata nélkül elfogadhatnak kisebb módosításokat a határozattervezethez.

    2. cikk

    Az AKCS–EU Miniszterek Tanácsának határozatát elfogadását követően az Európai Unió Hivatalos Lapjában ki kell hirdetni.

    Kelt Brüsszelben, -án/-én.

                                                                           a Tanács részéről

                                                                           az elnök

    [1]               A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, a Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának: Változtatási program: az EU fejlesztéspolitikájának hathatósabbá tétele (COM(2011) 637).

    [2]               HL L 287., 2010.11.4., 3. o.

    [3]               HL L 317., 2000.12.15., 3. o.

    [4]               HL L 287., 2010.11.4., 3. o.

    [5]               HL L 317., 2000.12.15., 3. o.

    MELLÉKLET

    a következőhöz:

    Javaslat A TANÁCS HATÁROZATA

    az Európai Uniónak az AKCS–EU Miniszterek Tanácsán belül az AKCS–EU partnerségi megállapodás III. mellékletének felülvizsgálatára vonatkozóan képviselendő álláspontjáról

    MELLÉKLET Tervezet AZ AKCS–EU MINISZTEREK TANÁCSÁNAK HATÁROZATA az AKCS–EU partnerségi megállapodás III. mellékletének felülvizsgálatáról

    AZ AKCS–EU MINISZTEREK TANÁCSA

    tekintettel a legutóbb 2010. június 22-én Ouagadougouban (Burkina Faso) módosított[1], az egyrészről az afrikai, karibi és csendes-óceáni államok csoportjának tagjai, másrészről az Európai Közösség és tagállamai között, Cotonouban 2000. június 23-án aláírt partnerségi megállapodásra[2] (a továbbiakban: az AKCS–EU partnerségi megállapodás) és különösen annak 100. cikkére,

    mivel:

    (1) Az AKCS–EU partnerségi megállapodás 100. cikke kimondja, hogy az AKCS–EU Miniszterek Tanácsa – az AKCS–EU Fejlesztésfinanszírozási Együttműködési Bizottság ajánlása alapján – átdolgozhatja, felülvizsgálhatja és/vagy módosíthatja a megállapodás Ia., Ib., II., III., IV. és VI. mellékletét.

    (2) A segélyhatékonysággal foglalkozó magas szintű fórum 4. ülésén Puszanban az AKCS–EU partnerségi megállapodás aláíró felei a magánszféra közvetlenebb bevonását szorgalmazták az innováció előrevitele, valamint a bevétel- és munkahelyteremtés– a kkv-ket és a vállalkozó szellemet előmozdítva –, a hazai erőforrások mozgósítása, valamint innovatív pénzügyi mechanizmusok továbbfejlesztése érdekében.

    (3) A fentiek, valamint a nemzetközi helyzet alakulásának figyelembevételével – különös tekintettel arra, hogy sokan és sokféleképpen tudják hatékonyan támogatni a magánszférát –, kapcsolódó programokat kell végrehajtani olyan szervezeteken keresztül, amelyek bizonyítottan képesek költséghatékony módon magas színvonalú szakértelmet biztosítani.

    (4) A III. melléklet módosítása a Vállalkozásfejlesztési Központra (a továbbiakban: CDE) való hivatkozások elhagyását érinti.

    A KÖVETKEZŐKÉPPEN HATÁROZOTT:

    1. cikk

    Az AKCS–EU partnerségi megállapodás III. melléklete a következőképpen módosul:

    1.           A III. melléklet címe helyébe a következő szöveg lép:

    „Intézményi támogatás”

    2.           Az 1. cikk helyébe a következő szöveg lép:

    „Az együttműködés támogatja a mezőgazdaság és vidékfejlesztés előmozdítását célzó intézményi mechanizmust. Ebben az összefüggésben az együttműködés a Mezőgazdasági és Vidéki Együttműködés Technikai Központja (CTA) szerepét erősíti és fokozza az AKCS intézményi kapacitásának fejlesztésében – különös tekintettel az információkezelésre –, a technológiákhoz való hozzáférés javítása érdekében a fokozott mezőgazdasági termelékenység, a kereskedelmi alapokra helyezés, az élelmiszer-biztonság és a vidékfejlesztés céljából.”

    3.           A 3. cikk a 2. cikk helyébe lép, és abból 2. cikk lesz.

    2. cikk

    E határozat az alábbiak szerint támogatja a Vállalkozásfejlesztési Központ (a továbbiakban: CDE) felszámolásának megkezdését.

    1.           Az AKCS–EU Miniszterek Tanácsa azzal bízza meg a CDE igazgatótanácsát, hogy valamennyi megfelelő intézkedést hozzon meg a CDE felszámolásának megkezdése céljából, az AKCS-EU Nagykövetek Bizottságának felügyelete alatt.

    2.           A felszámolási folyamatnak legkésőbb 2016. december 31-ig be kell fejeződnie.

    3.           A CDE felszámolását és az azzal járó összes költséget a 11. Európai Fejlesztési Alapból fedezik.

    3. cikk

    Ezt a határozatot az AKCS–EK Miniszterek Tanácsában fogadják el.

    Ez a határozat az elfogadásának napján lép hatályba.

    Kelt […], […]-án/-én.

    az Európai Unió Tanácsa részéről || az AKCS Miniszterek Tanácsa részéről

    az elnök || az elnök

    [1]               HL L 287., 2010.11.4., 3. o.

    [2]               HL L 317., 2000.12.15., 3. o.

    Top