Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014PC0223

    Javaslat A TANÁCS HATÁROZATA az Afgán Iszlám Köztársaság Kereskedelmi Világszervezethez történő csatlakozása tekintetében a Kereskedelmi Világszervezet Általános Tanácsán belül képviselendő európai uniós álláspont meghatározásáról

    /* COM/2014/0223 final - 2014/0125 (NLE) */

    52014PC0223

    Javaslat A TANÁCS HATÁROZATA az Afgán Iszlám Köztársaság Kereskedelmi Világszervezethez történő csatlakozása tekintetében a Kereskedelmi Világszervezet Általános Tanácsán belül képviselendő európai uniós álláspont meghatározásáról /* COM/2014/0223 final - 2014/0125 (NLE) */


    INDOKOLÁS

    I. BEVEZETÉS

    Befejező szakaszba érkeztek a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) tagjai és Afganisztán közötti tárgyalások, melyek Afganisztánnak a szervezethez történő csatlakozására vonatkozó feltételekre irányultak. Ezt 10 évig tartó tárgyalássorozat előzte meg, amely akkor kezdődött, amikor Afganisztán 2004-ben benyújtotta a WTO-hoz való csatlakozás iránti kérelmét. Afganisztán csatlakozási kérelmét a WTO Általános Tanácsának a legkevésbé fejlett országok (LDC) csatlakozására vonatkozó iránymutatásának megfelelően bírálták el, és következő lépésként a Tanácsnak az EUMSZ értelmében határozatot kell hoznia az Afganisztán csatlakozására vonatkozó feltételek jóváhagyásáról ahhoz, hogy az EU ezt a jóváhagyást hivatalosan is támogatni tudja a WTO előtt.

    A csatlakozási feltételek összefoglalása az alábbiakban olvasható.

    II. AZ AFGANISZTÁN WTO-HOZ TÖRTÉNŐ CSATLAKOZÁSÁT SZABÁLYOZÓ FELTÉTELEK ÁGAZATONKÉNTI ÖSSZEFOGLALÁSA

    Kötelezettségvállalások jegyzéke

    Áruk (általános)

    Afganisztán kötelezettségvállalásainak a csatlakozáskor alkalmazandó jegyzéke tekintetében a végleges lekötött vámtételek átlaga 15,1 %.

    A mezőgazdasági termékek végleges lekötött vámtételeinek 29,6 %-os átlagértéke magasabb az ipari termékekre megállapított 8,8 %-nál. A vámcsúcsok szintén magasabbak a mezőgazdaság esetében (60–70 %-os maximum egyes mezőgazdasági termékekre, szemben az ipari áruk esetében megfigyelhető 50 %-os maximális értékkel).

    A végleges lekötött vámtételeket Afganisztán a csatlakozástól kezdődően fogja alkalmazni, ez alól kivételt képez néhány informatikai (IT) termék, köztük elektromos áramkörök és videokamerák (ezek teljes körű liberalizációja 2019-ig lezajlik).

    Ezek az átlagos vámszintek igen ésszerűek, figyelembe véve Afganisztán LDC-státuszát, valamint gazdaságának kis méretét és sebezhetőségét. Az LDC-kre vonatkozó korábbi uniós gyakorlat szerint az ezeket meghaladó mértékű vámszinteket hasonló méretű gazdaságok esetében ésszerű voltuk miatt elfogadták. E körülmények között a jegyzék nem tartalmaz korlátozásokat az alábbiak tekintetében:

    – 41 mezőgazdasági termékekre vonatkozó vámsor, mely termékek kereskedelme Afganisztánban tiltottnak minősül (sertéshús és sertéshúskészítmények, sör, bor és szeszes italok); valamint

    – 183 ipari árukra vonatkozó vámsor, mely a jegyzék ipari vámsorainak 4,4 %-át teszi ki (a közelmúltban jóváhagyott, a WTO legkevésbé fejlett országok csatlakozására vonatkozó tárgyalási iránymutatásának megfelelően az ipari vámsorok legfeljebb 5 %-a lehet korlátozás nélküli).

    Ipari áruk

    – A nem mezőgazdasági termékekre vonatkozó végleges lekötött vámtételek átlaga 8,8 %.

    – A legmagasabb, átlagosan 30 %-os vámtételek a kerámiatermék esetében alkalmazandók, ezt követik az átlagosan 15 % és 20 % között mozgó, bútorra, üvegre és textilre alkalmazandó vámtételek.

    – A legalacsonyabb, 0 %-os értékek az informatikai (IT) termékekre vonatkoznak, ezek végrehajtására 2019-ig kerül sor.

    – A legmagasabb ipari vámtételek 50 %-osak (személyszállító gépjárművek), melyeket a kerámiatermékekre és különböző textiltermékekre alkalmazandó 30 %-os vámcsúcs követ.

    – Az ipari áruk 183 korlátozás nélküli vámsora nyersanyagokra, szőnyegre, lábbelire és bútorra vonatkozik.

    Mezőgazdasági áruk

    – A mezőgazdasági termékekre végleges lekötött vámtételeinek átlaga 29,6 %.

    – A mezőgazdaságban a legmagasabb, 70 %-os vámtételek egyes gyümölcslevekre alkalmazandók, továbbá 60 %-os értékkel magas számos mezőgazdasági termék, köztük a bárány- és marhahús, zöldségek, gyümölcsök, diófélék, paradicsom, burgonya, dohány és ásványvíz vámtétele.

    – A mezőgazdasági termékek 41 korlátozás nélküli vámsora olyan termékekre vonatkozik, melyek kereskedelme Afganisztánban tiltottnak minősül (sertéshús és sertéshúskészítmények, sör, bor és szeszes italok).

    Kiviteli vámok

    Afganisztán a kiviteli vámok tekintetében felfüggesztési és csökkentési kötelezettségeket vállalt. Nem vezet be kiviteli vámokat az ilyen vám alá jelenleg nem eső termékekre. A meglévő vámok tekintetében a kritikus nyersanyagok maximális lekötött vámtételeit a csatlakozást követő öt éven belül csökkentik.

    Szolgáltatások

    Figyelembe véve az ország LDC-státuszát, Afganisztán szolgáltatásokra vonatkozó egyedi kötelezettségvállalásokról szóló jegyzéke kielégítő. Afganisztán a szolgáltatási ágazatok széles körében vállal piacrajutási és nemzeti elbánásra vonatkozó kötelezettséget, ideértve többek között a szakmai, számítástechnikai és egyéb üzleti szolgáltatásokat, a kommunikációs szolgáltatásokat (postai és távközlési szolgáltatásokat), az építőipari, forgalmazási, magánoktatási, környezetvédelmi, pénzügyi (biztosítási és banki), fekvőbeteg-ellátási, szállodai és éttermi, valamint (tengeri és légi, illetve kiegészítő) közlekedési szolgáltatásokat.

    Jegyzőkönyvbe foglalt kötelezettségvállalások

    A csatlakozási folyamat utolsó, többoldalú szakaszában a WTO tagjai közösen igyekeztek biztosítani, hogy Afganisztán kereskedelmi jogszabályai és intézményei alapvetően összhangban legyenek a WTO szabályaival és megállapodásaival, kiemelve ezeket a csatlakozási jegyzőkönyvben és a munkacsoport jelentésében.

    Afganisztán számos területen átmeneti időszakot kérelmezett; az Unió számára a következő területek számítanak különösen fontosnak:

    Az importot terhelő belső adók alkalmazása: a jelenleg alkalmazott fix adó és üzleti bevételi adó csak 2020-ra fog teljes mértékben megfelelni a WTO-kötelezettségeknek; a többi belső adó és importteher tekintetében a WTO-normákkal való összehangolás a csatlakozás napján megkezdődik.

    A kereskedelem technikai akadályai (TBT): Afganisztán 2016. január 1-jéig teljes körűen végrehajtja a kereskedelem technikai akadályairól szóló megállapodást. A munkacsoport jelentése erre vonatkozó cselekvési tervet tartalmaz.

    Egészségügyi és növény-egészségügyi (SPS) intézkedések: Afganisztán a munkacsoport jelentésében foglalt cselekvési tervvel összhangban 2018. január 1-jéig átmeneti időszakban részesül az SPS-megállapodás teljes körű végrehajtását illetően.

    Kereskedelmi vonzatú beruházási intézkedések (TRIMS): A kereskedelmi vonzatú beruházási intézkedésekre vonatkozó megállapodás 2020. december 31-től alkalmazandó, ekkorra a szénhidrogénekre vonatkozó törvény és a bányászati törvény árukra vonatkozó helyi tartalmi követelményeit meg kell szüntetni.

    A szellemitulajdon-jogok kereskedelmi vonatkozásai (TRIPS): A TRIPS-megállapodás teljes körű végrehajtásának határideje a munkacsoport jelentésében foglalt cselekvési tervvel összhangban 2016. január 1-je.

    III. AJÁNLÁS

    Azzal, hogy a Bizottság jóváhagyásra benyújtja a Tanácsnak Afganisztán WTO-csatlakozásának feltételeit, kifejezésre juttatja álláspontját, mely szerint e feltételek a piacnyitási kötelezettségvállalások kiegyensúlyozott és ambiciózus csomagját jelentik, amely jelentős előnyöket fog biztosítani Afganisztánnak és WTO-beli kereskedelmi partnereinek egyaránt.

    2014/0125 (NLE)

    Javaslat

    A TANÁCS HATÁROZATA

    az Afgán Iszlám Köztársaság Kereskedelmi Világszervezethez történő csatlakozása tekintetében a Kereskedelmi Világszervezet Általános Tanácsán belül képviselendő európai uniós álláspont meghatározásáról

    AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 91. cikkére, 100. cikke (2) bekezdésére, valamint 207. cikke (4) bekezdésének első albekezdésére, 218. cikke (9) bekezdésével összefüggésben,

    tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

    mivel:

    (1)       Az Afgán Iszlám Köztársaság kormánya 2004. november 21-én benyújtotta a Kereskedelmi Világszervezetet (WTO) létrehozó marrakeshi egyezményhez történő csatlakozás iránti kérelmét az egyezmény XII. cikkének megfelelően.

    (2)       2004. december 13-án létrejött az Afgán Iszlám Köztársaság csatlakozásával foglalkozó munkacsoport annak érdekében, hogy megállapodásra jusson a csatlakozási feltételekről, amelyek az Afgán Iszlám Köztársaság és valamennyi WTO-tag számára egyaránt elfogadhatók.

    (3)       A Bizottság az Unió nevében tárgyalást folytatott azokról az Afgán Iszlám Köztársaság részéről teljesítendő, a piacnyitásra vonatkozó átfogó kötelezettségvállalásokról, melyek eleget tesznek az Unió kéréseinek.

    (4)       Ezeket a kötelezettségvállalásokat ezentúl az Afgán Iszlám Köztársaság WTO-hoz történő csatlakozásáról szóló jegyzőkönyv tartalmazza.

    (5)       A WTO-csatlakozás várhatóan kedvezően és tartósan hozzájárul az Afgán Iszlám Köztársaság gazdasági reformfolyamatához és fenntartható fejlődéséhez.

    (6)       A csatlakozási jegyzőkönyvet ezért jóvá kell hagyni.

    (7)       A WTO-t létrehozó egyezmény XII. cikke előírja, hogy a csatlakozás feltételeiről a csatlakozó tagnak és a WTO-nak meg kell állapodnia, és azokat a WTO részéről a WTO miniszteri konferenciája hagyja jóvá. A WTO-t létrehozó egyezmény IV. cikkének 2. pontja előírja, hogy a miniszteri konferencia ülései közötti időszakokban annak feladatait az Általános Tanács látja el.

    (8)       Ennek megfelelően az Afgán Iszlám Köztársaság WTO-csatlakozása tekintetében a WTO Általános Tanácsán belül képviselendő uniós álláspontot meg kell határozni,

    ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

    1. cikk

    Az Afgán Iszlám Köztársaság Kereskedelmi Világszervezethez történő csatlakozása tekintetében a Kereskedelmi Világszervezet Általános Tanácsán belül képviselendő európai uniós álláspont: a csatlakozás jóváhagyása.

    2. cikk

    Ez a határozat az elfogadásának napján lép hatályba.

    Kelt Brüsszelben, -án/-én.

                                                                           a Tanács részéről

                                                                           az elnök

    Top