EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014PC0208

Javaslat A TANÁCS HATÁROZATA A II-2/1., 2/3., 2/9.7., 2/13.4., 2/18., 2/20-1., 2/29. SOLAS-előírások, a SOLAS-egyezmény III. fejezete, a mentőeszközökre vonatkozó előírás, valamint a 2011-es kiterjesztett ellenőrző program előírásai módosításainak a Tengerészeti Biztonsági Bizottság 93. ülésén történő elfogadása tekintetében az Európai Unió nevében képviselendő álláspontról

/* COM/2014/0208 final - 2014/0119 (NLE) */

52014PC0208

Javaslat A TANÁCS HATÁROZATA A II-2/1., 2/3., 2/9.7., 2/13.4., 2/18., 2/20-1., 2/29. SOLAS-előírások, a SOLAS-egyezmény III. fejezete, a mentőeszközökre vonatkozó előírás, valamint a 2011-es kiterjesztett ellenőrző program előírásai módosításainak a Tengerészeti Biztonsági Bizottság 93. ülésén történő elfogadása tekintetében az Európai Unió nevében képviselendő álláspontról /* COM/2014/0208 final - 2014/0119 (NLE) */


INDOKOLÁS

1.           BEVEZETÉS

A Bizottság e javaslata az IMO Tengerészeti Biztonsági Bizottsága 93. ülésén az alábbi alfejezetekben egyenként meghatározott hét módosítás tárgyában képviselendő uniós álláspont meghatározására vonatkozik:

1.1.        A II-2/3. és II-2/9.7. SOLAS-előírások módosításai az új hajók szellőzőcsatornáinak tűzállósága tekintetében

A SOLAS-egyezmény II-2. fejezetének e módosításai a hajók szellőztetőrendszereire vonatkozóan új előírásokat vezetnek be. A módosítások további célja a tűz- és füstelzáró csappantyúkra és a távvezérelt tűzelzáró csappantyúk beszerelésére vonatkozó előírások pontosítása. Ezenfelül az előírások kiegészültek a tűz- és füstelzáró csappantyúk új fogalommeghatározásával.

E módosítások az MSC 92/26/Add.1 jelzetű dokumentum 13. mellékletében szerepelnek. A Tengerészeti Biztonsági Bizottság 92. üléséről készített jelentés (MSC 92/26) 8.6. pontja értelmében e módosításokat a Tengerészeti Biztonsági Bizottság 93. ülésén fogják elfogadni.

1.2.        A II-2/13.4. SOLAS-előírás módosításai az új személyszállító és teherhajók gépteréből vezető további menekülési útvonalak meghatározása tekintetében

A SOLAS-egyezmény II-2. fejezete menekülési útvonalakra vonatkozó előírásokat tartalmaz tűz esetére. A SOLAS-egyezmény előírásainak ezen módosításai azt a célt szolgálják, hogy a gépterekben a menekülési útvonal részét képező és nem védett aknában található nyitott lépcsőfokú létrák és lépcsők acélból készüljenek. Ezenkívül előírásokat vezet be a gépterek műhelyeiből kivezető menekülési útvonalak tekintetében.

E módosítások az MSC 92/26/Add.1 jelzetű dokumentum 13. mellékletében szerepelnek. A Tengerészeti Biztonsági Bizottság 92. üléséről készített jelentés (MSC 92/26) 8.17. pontja értelmében e módosításokat a Tengerészeti Biztonsági Bizottság 93. ülésén fogják elfogadni.

1.3.        II-2/18. SOLAS-előírás módosításai a ro-ro személyhajók helikopter-leszállóhelyei tekintetében az új hajók esetében

A SOLAS-egyezmény II-2. fejezete a helikopterlétesítményekre vonatkozó előírásokat tartalmaz. A SOLAS-egyezmény e módosításai az MSC.1/Circ.1431 számú IMO-körlevélben meghatározott, a helikopter-létesítmények habbal oltó tűzoltó készülékeinek jóváhagyására vonatkozó útmutatásokat kívánják 2012. június 22-ével bevezetni. A habbal oltó rendszernek teljesítenie kell az ezen útmutatásokban foglaltakat.

E módosítások az MSC 92/26/Add.1 jelzetű dokumentum 13. mellékletében szerepelnek. A Tengerészeti Biztonsági Bizottság 92. üléséről készített jelentés (MSC 92/26) 8.30. pontja értelmében e módosításokat a Tengerészeti Biztonsági Bizottság 93. ülésén fogják elfogadni.

1.4.        A SOLAS-egyezmény III. fejezetének, valamint ezzel összefüggésben a mentőcsónakok és készenléti mentőcsónakok valamennyi hajó tekintetében történő időszakos felülvizsgálatához és karbantartásához kapcsolódó követelmények módosításai

A SOLAS-egyezmény III. fejezete az életmentő készülékekre vonatkozó előírásokat tartalmaz. A SOLAS-egyezmény e módosításainak célja, hogy kötelező érvényűvé tegye a mentőcsónakok és a készenléti mentőcsónakok időszakos felülvizsgálatára és karbantartására vonatkozó előírásokat.

E módosítások az MSC 92/26/Add.2 jelzetű dokumentum 31. mellékletében szerepelnek. A Tengerészeti Biztonsági Bizottság 92. üléséről készített jelentés (MSC 92/26) 13.16. pontja értelmében e módosításokat a Tengerészeti Biztonsági Bizottság 93. ülésén fogják elfogadni.

1.5.        A mentőeszközökre vonatkozó előírásoknak a mentőmellények referenciavizsgálati eszközei tekintetében történő módosítása – az életmentő felszerelések vizsgálatáról és a felnőtteknek szánt eszközök teljes referencia-vizsgálati eszközei fejlesztésének validálására vonatkozó útmutatásokhoz kapcsolódó (átdolgozott) ajánlás

Az IMO mentőeszközökre vonatkozó előírásai az életmentő eszközökre vonatkozó előírásokat tartalmaznak. A mentőeszközökre vonatkozó előírások e módosításai új előírásokat vezetnek be a referencia-vizsgálati eszközökre.

E módosítások az MSC 92/26/Add.2 jelzetű dokumentum 34. mellékletében szerepelnek. A Tengerészeti Biztonsági Bizottság 92. üléséről készített jelentés (MSC 92/26) 13.27.1. pontja értelmében e módosításokat a Tengerészeti Biztonsági Bizottság 93. ülésén fogják elfogadni.

1.6.        II-1/29. SOLAS-előírás módosításai a kormánygépek próbájára vonatkozó előírások tekintetében

A SOLAS-egyezmény II-1. fejezete a kormánygépekre vonatkozó előírásokat tartalmaz, és meghatározza, hogy milyen módon igazolható az előírások betartása. A SOLAS-egyezmény e módosítása alternatív lehetőséget biztosít az előírások betartásának igazolására abban az esetben, amikor nem végezhető vizsgálat tengeri próbaút során a legnagyobb tengeri merülés mellett. .

E módosítások az MSC 92/26/Add.2 jelzetű dokumentum 35. mellékletében szerepelnek. A Tengerészeti Biztonsági Bizottság 92. üléséről készített jelentés (MSC 92/26) 13.29. pontja értelmében e módosításokat a Tengerészeti Biztonsági Bizottság 93. ülésén fogják elfogadni.

1.7.        A 2011-es kiterjesztett ellenőrző program előírásainak módosításai, különösen a hajóosztályozó társaságok/elismert szervezetek gyakorlatával való összhang megteremtése érdekében

Az állapotminősítési rendszer (Condition Assessment Scheme, CAS) a régebbi hajók alaposabb vizsgálatának keretét képezi. Az ömlesztettárú-szállító hajók és a kőolajszállító tartályhajók vizsgálatakor alkalmazandó kiterjesztett ellenőrző program (Enhanced Survey Programme, ESP) határozza meg az ilyen alaposabb vizsgálat mikéntjét. Az állapotminősítési rendszer célja elérésére a kiterjesztett ellenőrző programot használja, az állapotminősítési rendszer utal a kiterjesztett ellenőrző programra, mint megfelelő eszközre. A kiterjesztett ellenőrző program előírásainak e módosításai a kiterjesztett ellenőrző programnak a jelenlegi gyakorlatokkal való összhangba hozását szolgálják.

E módosítások az MSC 92/26/Add.2 jelzetű dokumentum 36. mellékletében szerepelnek. A Tengerészeti Biztonsági Bizottság 92. üléséről készített jelentés (MSC 92/26) 13.33. pontja értelmében e módosításokat a Tengerészeti Biztonsági Bizottság 93. ülésén fogják elfogadni.

2.           AZ IMO-MÓDOSÍTÁSOK ELFOGADÁSA

2.1.        A II-2/1., 2/3., 2/9.7., 2/13.4., 2/18., 2/20-1., 2/29. SOLAS-előírások, a SOLAS-egyezmény III. fejezete, a mentőeszközökre vonatkozó előírás és a 2011-es kiterjesztett ellenőrző program előírásai módosításainak elfogadása

E módosításokat a Tengerészeti Biztonsági Bizottság 2013. június 12-21-i 92. ülésén jóváhagyták, és várhatóan az említett bizottság 2014. május 14–23-i 93. ülésén fogadják el.

2.2.        Elfogadás és hatálybalépés

Az említett bizottság általi jóváhagyásuk és elfogadásuk után a fenti módosításokat az IMO főtitkára az érintett szerződő felek elé terjeszti annak érdekében, hogy azok e módosításokat magukra nézve kötelezőknek ismerhessék el.

3.           VONATKOZÓ UNIÓS JOGSZABÁLYOK ÉS UNIÓS HATÁSKÖR

3.1.        A II-2/3. és II-2/9.7. SOLAS-előírások módosításai az új hajók szellőzőcsatornáinak tűzállósága tekintetében

Az Unió már a személyhajókra vonatkozó biztonsági szabályokról és követelményekről szóló 2009/45/EK irányelv[1] 1. mellékletének II-2. fejezetében a tűzvédelemről, tűzérzékelésről és tűzoltásról szóló előírásokat fogadott el. E fejezet A. részének 12. rendelkezése egyedi előírásokat tartalmaz a szellőzőcsatornákra vonatkozóan, amelyek a SOLAS-egyezmény ugyanazon rendelkezésein alapulnak, mint amelyeket most módosítani szándékoznak. Ezenfelül a fent említett melléklet B. része II-2. fejezetének 9. rendelkezése átfogó és részletes előírásokat határoz meg a szellőzőcsatornák építőanyagai vonatkozásában a személyhajó különféle részeiben, annak osztálya függvényében.  A SOLAS-egyezmény fent említett melléklete B. része II-2 fejezete 9. rendelkezésének módosításai felváltják a szellőzőrendszerekről szóló teljes (7) bekezdést, lefedik a szellőztetőcsatorna-átvezetéseinek meghatározását és vizsgálatát, beleértve a több mint 36 utast szállító személyhajókra vonatkozó egyedi rendelkezéseket is.

Ennek következtében – amennyiben a fenti módosítások elfogadásra kerülnek – a 2009/45/EK irányelvnek a szellőzőcsatornákra vonatkozó előírásait felül kell vizsgálni. Ez például az irányelv 1. melléklete II-2. fejezete A. részének 12. előírásában található, a szellőzőcsatorna-átvezetésekre vonatkozó, és B. részének 9. előírásában szereplő, a több mint 36 utast szállító hajók szellőzőrendszerére vonatkozó rendelkezéseket érinti.

A SOLAS-egyezmény elfogadásra kerülő módosításai ezért érinthetik a 2009/45/EK irányelvnek a szellőzőcsatornákra vonatkozó előírásait.

3.2.        A II-2/13.4. SOLAS-előírás módosításai az új személyszállító és teherhajók gépteréből vezető további menekülési útvonalak meghatározása tekintetében

Az Unió már a 2009/45/EK irányelv 1. melléklete II-2. fejezetében elfogadott a személyhajók gépteréből vezető menekülési útvonalak meghatározására vonatkozó előírásokat , különösen e fejezet B. részének (tűzbiztonsági intézkedések) 6. előírása révén, amelyek a SOLAS-egyezmény ugyanazon rendelkezésein alapulnak, mint amelyeket most módosítani szándékoznak.

Ennek következtében – amennyiben a fenti módosítások elfogadásra kerülnek – a 2009/45/EK irányelvnek a menekülési útvonalakra vonatkozó előírásait felül kell vizsgálni, figyelembe véve a válaszfalfedélzetre és a hajtóművek vezérlőteréből való menekülésre vonatkozó egyedi előírásokat.

A SOLAS-egyezmény elfogadásra kerülő módosításai ezért érinthetik a 2009/45/EK irányelvnek az új személyhajók gépteréből való menekülésre vonatkozó előírásait.

3.3.        A II-2/18. SOLAS-előírás módosításai a ro-ro személyhajók helikopter-leszállóhelyei tekintetében az új hajók esetében

Az Unió már a 2009/45/EK irányelv 1. melléklete II-2. fejezetében a helikopter leszállóhelyekre vonatkozó rendelkezéseket fogadott el. Különösen e fejezet B. részének 18. előírása a következőképpen rendelkezik: „A helikopterfedélzetekkel rendelkező hajóknak meg kell felelniük a módosított SOLAS-egyezmény G. része II-2. fejezete 18. szabályának 2003. január 1-jén hatályos követelményeinek”.  Ezek a követelmények most várhatóan módosításra kerülnek.

Ennek következtében – amennyiben a fenti módosítások elfogadásra kerülnek – a 2009/45/EK irányelvnek a ro-ro személyhajók helikopter leszállóhelyeire vonatkozó előírásait felül kell vizsgálni.

A SOLAS-egyezmény elfogadásra kerülő módosításai ezért érinthetik a 2009/45/EK irányelvnek a helikopter-leszállóhelyekre vonatkozó előírásait, amennyiben meghatározzák e rendelkezések módosításának kereteit.

3.4.        A SOLAS-egyezmény III. fejezetének, valamint ezzel összefüggésben a mentőcsónakok és készenléti mentőcsónakok valamennyi hajó tekintetében történő időszakos felülvizsgálatához és karbantartásához kapcsolódó követelmények módosításai

Az Unió már a személyhajókra vonatkozó biztonsági szabályokról és követelményekről szóló 2009/45/EK irányelv 1. mellékletének II-2. fejezetében a mentőeszközök működőképességéről, karbantartásáról és szemléiről szóló előírásokat fogadott el. A 12.2. szabály előírja, hogy „a mentőeszközök karbantartása és szemléje a SOLAS-egyezmény III/20. szabályának megfelelően történik.” Az irányelv rendelkezéseinek ezért összhangban kell lenniük SOLAS-egyezmény jelenleg módosításra kerülő megfelelő rendelkezéseivel, amely módosítás közvetlen hatást gyakorol az uniós jogra.

A megfelelő SOLAS-rendelkezések javasolt módosítása ezért hatással van a 2009/45/EK irányelvnek a mentőeszközök működőképességéről, karbantartásáról és szemléiről szóló előírásaira.

3.5.        A mentőeszközökre vonatkozó előírásoknak a mentőmellények referencia-vizsgálati eszközei tekintetében történő módosítása – az életmentő felszerelések vizsgálatáról és a felnőtteknek szánt eszközök teljes referencia-vizsgálati eszközei fejlesztésének validálására vonatkozó útmutatásokról szóló megfelelő átdolgozott ajánlás

Az Unió már a személyhajókra vonatkozó biztonsági szabályokról és követelményekről szóló 2009/45/EK irányelv 1. mellékletének III. fejezetében a személyi életmentő felszerelésekről szóló előírásokat fogadott el. Különösen e fejezet 2.2. előírása jelzi, hogy minden ilyen berendezésnek „meg kell felelniük az ... LSA szabályzatban foglalt szabályoknak”.

Ezenfelül a 96/98/EK irányelv[2] 5. cikkének (1) bekezdése a következőképpen rendelkezik: „Azoknak a felszereléseknek, amelyek egy közösségi hajó fedélzetén kerülnek elhelyezésre és amelyek az A.1. melléklet felsorolásában szerepelnek, ki kell elégíteniük az említett mellékletnek a rendelkezéseiben említett nemzetközi jogi eszközökben előírt elvárásokat”.  Az A.1. melléklet A.1.1.4. pontjában található táblázatban a mentőmellényekre alkalmazandó norma az MSC 48(66) IMO határozat (LSA szabályzat), az alkalmazandó vizsgálati normák pedig az A.689(17) IMO (módosított) határozatban meghatározottak. 

A két irányelv rendelkezéseinek ezért összhangban kell lenniük a SOLAS-egyezmény jelenleg módosításra kerülő megfelelő rendelkezéseivel, amely módosítások közvetlen hatást gyakorolnak az uniós jogra.

A mentőeszközökre vonatkozó előírások javasolt módosításai ezért érintik a 2009/45/EK irányelv és a 96/98/EK irányelv rendelkezéseit.

3.6.        II-1/29. SOLAS-előírás módosításai a kormánygépek próbájára vonatkozó előírások tekintetében

Az Unió már a 2009/45/EK irányelv 1. melléklete II-1. fejezete C. részének 6. és 7. előírásában kormánygépek próbájára vonatkozó előírások fogadott el, amely a SOLAS ugyanezen, jelenleg módosításra kerülő rendelkezésein alapulnak és azokat ismétli.

Ennek következtében – amennyiben a fenti módosítások elfogadásra kerülnek – a 2009/45/EK irányelvnek a fő- és segéd-kormányberendezésre vonatkozó előírásait – a SOLAS új rendelkezéseinek figyelembe vételével – felül kell vizsgálni.

A SOLAS-egyezmény elfogadásra kerülő módosításai ezért érinthetik a 2009/45/EK irányelv vonatkozó előírásait.

3.7.        A 2011-es kiterjesztett ellenőrző program előírásainak módosításai, különösen a hajóosztályozó társaságok/elismert szervezetek gyakorlatával való összhang megteremtése érdekében

Az egyhéjazatú olajszállító tartályhajókra alkalmazandó kettős héjazatra vagy azzal egyenértékű szerkezeti megoldásra vonatkozó követelmények gyorsított bevezetéséről szóló 530/2012/EU rendelet[3] célja a 73/78 MARPOL kettős héjazatra vagy azzal egyenértékű szerkezeti megoldásra vonatkozó, e rendelet 3. cikkében meghatározott követelményeinek az egyhéjazatú olajszállító tartályhajókra történő alkalmazásának gyorsított bevezetése, valamint a nehézolaj szállításának tilalma tagállami kikötőkbe tartó vagy onnan kifutó egyhéjazatú olajszállító tartályhajókban.

A rendelet értelmében az IMO állapotminősítési rendszerét (CAS) minden tizenöt évnél régebbi egyhéjazatú olajszállító tartályhajóra alkalmazni kell. Az 5. cikk értelmében az ilyen tartályhajóknak meg kell felelniük a CAS-nak, a 6. cikk pedig ez utóbbit a 2002. október 11-i 99(48) MEPC-határozattal és a 2003. december 4-i 112(50) MEPC-határozattal módosított 2001. április 27-i 94(46) MEPC-határozattal elfogadott állapotminősítési rendszerként határozza meg. Az ömlesztettárú-szállító hajók és a kőolajszállító tartályhajók vizsgálatakor alkalmazandó kiterjesztett ellenőrző program (Enhanced Survey Programme, ESP) határozza meg ezen alaposabb vizsgálat mikéntjét. Mivel a CAS az ESP-t alkalmazza célja elérése érdekében, az ESP vizsgálatainak bármely módosítása az 530/2012/EU rendelettel közvetlenül és automatikusan alkalmazandó.

A Tengerészeti Biztonsági Bizottság 93. ülésén elfogadásra kerülő azon módosítások, amelyek azt ESP szabályzatát módosítják, az 530/201//EU rendelet révén érintik az uniós jogszabályokat.

3.8.        Összegzés

A fentiekben említett uniós szabályozásra való tekintettel a Bizottság úgy véli, hogy a fent idézett, a Tengerészeti Biztonsági Bizottság 93. ülésén várhatóan elfogadásra kerülő hét módosítás az EUMSZ 3. cikkének (2) bekezdése alapján az Unió kizárólagos hatáskörébe tartozik, amennyiben a szóban forgó nemzetközi eszközök elfogadása érintheti a közös szabályokat , illetve módosíthatja azok alkalmazási körét.

A kialakult egységes joggyakorlattal összhangban a tagállamok – még ha az Unió nem is tagja az IMO-nak – nem jogosultak olyan kötelezettségeket vállalni, amelyek valószínűsíthetően érintik a Szerződések célkitűzéseinek elérése érdekében meghozott uniós szabályokat, kivéve, ha arra tanácsi határozat vagy bizottsági javaslat felhatalmazza őket.

4.           KÖVETKEZTETÉS

A Bizottság ezért tanácsi határozatra irányuló javaslatot terjeszt elő az 1.1.–1.7. pontban említett, a Tengerészeti Biztonsági Bizottság 93. ülésén várhatóan elfogadásra kerülő módosítások tekintetében az Európai Unió nevében képviselendő álláspontról.   

2014/0119 (NLE)

Javaslat

A TANÁCS HATÁROZATA

A II-2/1., 2/3., 2/9.7., 2/13.4., 2/18., 2/20-1., 2/29. SOLAS-előírások, a SOLAS-egyezmény III. fejezete, a mentőeszközökre vonatkozó előírás, valamint a 2011-es kiterjesztett ellenőrző program előírásai módosításainak a Tengerészeti Biztonsági Bizottság 93. ülésén történő elfogadása tekintetében az Európai Unió nevében képviselendő álláspontról

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 100. cikke (2) és 218. cikke (9) bekezdésére,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

mivel:

(1)       Az Európai Unió tengeri közlekedési ágazatra irányuló intézkedéseinek a tengeri közlekedés biztonságának javítását kell szolgálniuk.

(2)       Az IMO Tengerészeti Biztonsági Bizottsága 92. ülésén elfogadták a II-2/1., 2/3., 2/9.7., 2/13.4., 2/18., 2/20-1., 2/29. SOLAS-előírások, a SOLAS-egyezmény III. fejezete, a mentőeszközökre vonatkozó előírás, valamint a 2011-es kiterjesztett ellenőrző program előírásainak módosításait. Ezek a módosítások várhatóan a MSC 2014 májusában tartandó 93. ülésén kerülnek elfogadásra.

(3)       A II-2/3. és a II-2/9.7. SOLAS-előírások módosításai az új hajók szellőzőcsatornáinak tűzállósága tekintetében új előírásokat vezetnek be a hajók szellőzőrendszerére vonatkozóan, beleértve a több mint 36 utast szállító személyhajókat is. E témákkal a személyhajókra vonatkozó biztonsági szabályokról és követelményekről szóló 2009/45/EK irányelv[4] 1. melléklete II-2. fejezete A. részének 12. előírásának és B. része 9. előírásának a több mint 36 utast szállító személyhajók szellőzőrendszerére vonatkozó rendelkezései foglalkoznak, melyek a SOLAS-egyezmény ugyanezen, jelenleg módosításra kerülő rendelkezésein alapulnak.

(4)       A II-2/13.4. SOLAS-előírás módosításai az új személyszállító és teherhajók gépteréből vezető további menekülési útvonalakat határoznak meg. A 2009/45/EK irányelv 1. melléklete II-2. fejezete B. része 6. előírásának rendelkezései (menekülési útvonalak) foglalkoznak e témával, melyek a SOLAS-egyezmény ugyanazon rendelkezésein alapulnak, mint amelyeket most módosítani szándékoznak.

(5)       II-2/18. SOLAS-előírás módosításai a ro-ro személyhajók helikopter-leszállóhelyei tekintetében az új hajók esetében egy habbal oltó tűzoltórendszerre vonatkozó előírást vezetnek be, amely megfelel az MSC.1/Circ.1431 számú, 2012. június 22-i IMO-körlevélben meghatározott, a helikopter-létesítmények habbal oltó tűzoltó készülékeinek jóváhagyására vonatkozó útmutatásoknak. A 2009/45/EK irányelv 1. melléklete II-2. fejezete B. részének 18. előírása úgy rendelkezik, hogy a helikopterfedélzetekkel rendelkező hajóknak meg kell felelniük SOLAS-egyezmény 2003. január 1-jén hatályos követelményeinek, melyek most várhatóan módosulni fognak.

(6)       A SOLAS-egyezmény III. fejezete 20. előírásának, valamint ezzel összefüggésben a mentőcsónakok és készenléti mentőcsónakok valamennyi hajó tekintetében történő időszakos felülvizsgálatához és karbantartásához kapcsolódó követelmények módosításai ezen részletes előírások kötelező érvényűvé tételét célozzák. A 2009/45/EK irányelv 1. mellékletének III. fejezete előírja, hogy a mentőeszközök karbantartása és szemléje a SOLAS-egyezmény módosításra kerülő III/20. szabálya ugyanezen előírásainak megfelelően történik.

(7)       A mentőeszközökre vonatkozó előírásoknak a mentőmellények referencia-vizsgálati eszközei tekintetében történő módosítása a referencia-vizsgálati eszközökre vonatkozó új előírásokat vezet be. A 2009/45/EK irányelv III. fejezetének 2.2. előírása úgy rendelkezik, hogy minden ilyen személyi életmentő felszerelésnek meg kell felelnie az LSA-szabályzatnak. Ezenfelül a 96/98/EK irányelv[5] 5. cikkének (1) bekezdése előírja, hogy azoknak a felszereléseknek, amelyek egy közösségi hajó fedélzetén kerülnek elhelyezésre és amelyek az A.1 melléklet felsorolásában szerepelnek, ki kell elégíteniük az említett mellékletnek a rendelkezéseiben említett nemzetközi jogi eszközökben előírt elvárásokat. Az A.1. melléklet A.1.1.4. pontjában található táblázatban a mentőmellényekre alkalmazandó normát az MSC 48(66) IMO határozat – vagyis a jelenleg módosításra kerülő LSA-szabályzat – írja elő.

(8)       A II-1/29. SOLAS-előírásnak a kormánygépek próbájára vonatkozó előírások tekintetében történő módosításai további előírásokat vezetnek be a tengeri merülésnek való megfelelés bemutatására. A 2009/45/EK irányelv 1. melléklete II-1. fejezete C. részének 6. és 7. előírása a SOLAS II-1. fejezete C. részének 29. előírásában található ugyanezen, a fő- és segéd-kormányberendezésre vonatkozó, jelenleg módosításra kerülő rendelkezésein alapulnak és azokat ismétlik.

(9)       A 2011-es kiterjesztett ellenőrző program előírásainak módosításai a hajóosztályozó társaságok/elismert szervezetek gyakorlatával való összhangba hozást szolgálják. Az egyhéjazatú olajszállító tartályhajókra alkalmazandó kettős héjazatra vagy azzal egyenértékű szerkezeti megoldásra vonatkozó követelmények gyorsított bevezetéséről szóló 530/2012/EU rendelet[6] 5. és 6. cikke kötelezővé teszi az IMO állapotminősítési rendszerének alkalmazását minden tizenöt évnél régebbi egyhéjazatú olajszállító tartályhajó esetében. Az ömlesztettárú-szállító hajók és a kőolajszállító tartályhajók vizsgálatakor alkalmazandó kiterjesztett ellenőrző program (Enhanced Survey Programme, ESP) határozza meg ezen alaposabb vizsgálat mikéntjét. Mivel a CAS az ESP-t alkalmazza célja elérése érdekében, az ESP vizsgálatainak bármely módosítása az 530/2012/EU rendelettel automatikusan alkalmazandó.

(10)     Az Unió sem az IMO-nak nem tagja, sem az egyezményeknek, sem a vonatkozó szabályzatoknak nem részes fele. A Tanácsnak tehát fel kell hatalmaznia a tagállamokat arra, hogy képviseljék az Unió álláspontját, és a szóban forgó módosításokat magukra nézve kötelezőknek ismerjék el,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

(1) Az IMO Tengerészeti Biztonsági Bizottság 93. ülésén az az álláspont képviselendő, miszerint az Unió egyetért  a II-2/3., 2/9.7., 2/13.4. és 2/18. SOLAS-előírások módosításainak elfogadásával az MSC 92/26.Add.1 jelzetű IMO-dokumentum 13. mellékletében meghatározottak szerint, valamint a II-2/20-1., 2/29. SOLAS-előírásoknak, a SOLAS-egyezmény III. fejezetére, a mentőeszközökre vonatkozó előírásra, valamint a 2011-es kiterjesztett ellenőrző program előírásaira vonatkozó módosítások elfogadásával az MSC 92/26/Add.2 jelzetű IMO-dokumentum 31., 34., 35. és 36. mellékletében meghatározottak szerint.

(2) Az Uniónak az (1) bekezdés szerinti álláspontját az IMO-tagsággal rendelkező tagállamok az Unió érdekében együttesen eljárva képviselik.

(3) Az álláspontot érintő alaki, illetve kismértékű változtatások az álláspont módosítása nélkül is elfogadhatók.

2. cikk

A Tanács a tagállamokat felhatalmazza, hogy az 1. cikk (2) bekezdésében említett módosításokat – az Unió érdekét szem előtt tartva – magukra nézve kötelezőnek ismerjék el.

3. cikk

Ennek a határozatnak a tagállamok a címzettjei.

Kelt Brüsszelben, -án/-én.

                                                                       a Tanács részéről

                                                                       az elnök

[1]               HL L 163., 2009.6.25., 1. o.

[2]               HL L 46., 1997.2.17., 25. o.

[3]               HL L 172., 2012.6.30., 3. o.

[4]               HL L 163., 2009.6.25., 1. o.

[5]               HL L 46., 1997.2.17., 25. o.

[6]               HL L 172., 2012.6.30., 3. o.

Top