Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014AE3986

    Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleménye Javaslat európai parlamenti és tanácsi rendeletre a gázüzemű berendezésekről COM(2014) 258 final – 2014/0136 (COD)

    HL C 458., 2014.12.19, p. 25–26 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    19.12.2014   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    C 458/25


    Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleménye Javaslat európai parlamenti és tanácsi rendeletre a gázüzemű berendezésekről

    COM(2014) 258 final – 2014/0136 (COD)

    (2014/C 458/05)

    Előadó:

    Pierre-Jean COULON

    2014. május 22-én a Tanács és 2014. július 3-án az Európai Parlament úgy határozott, hogy az Európai Unió működéséről szóló szerződés 114. cikke alapján kikéri az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményét a következő tárgyban:

    Javaslat európai parlamenti és tanácsi rendeletre a gázüzemű berendezésekről

    COM(2014) 258 final – 2014/0136 (COD).

    A bizottsági munka előkészítésével megbízott „Egységes piac, termelés és fogyasztás” szekció 2014. július 15-én elfogadta véleményét.

    Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság 2014. szeptember 10–11-én tartott, 501. plenáris ülésén (a szeptember 10-i ülésnapon) 142 szavazattal 1 ellenében, 3 tartózkodás mellett elfogadta az alábbi véleményt.

    1.   Következtetések és ajánlások

    1.1

    Ez a javaslat az Európai Bizottság azon intézkedései közé tartozik, amelyekkel új lendületet kíván adni az áruk szabad mozgásának.

    1.2

    Az EGSZB kedvezően fogadja, hogy jogi formaként a rendeletet választották, ami különleges erőt kölcsönöz a témának, amely érinti az Unió polgárainak többségét, csakúgy mint az európai vállalatok versenyképességét.

    1.3

    Az EGSZB a személyek, az állatok és az anyagi javak biztonsága érdekében az érintett anyagokkal kapcsolatos tervezés, gyártás, ellátás, üzembe helyezés és használat során végig határozottan ragaszkodik a szigorhoz.

    1.4

    Hasonlóképpen különleges figyelemre szólít fel a hamisítási kísérletek kapcsán, elsősorban az EU-n kívül gyártott készülékek esetében.

    1.5

    A szankciókra vonatkozó szabályokat szigorúan kell alkalmazni, pontosítani kell természetüket és alsó határukat.

    1.6

    Az EGSZB arra kéri az Európai Bizottságot, hogy biztosítson különleges nyomon követést a tagállamok gázellátási feltételeire vonatkozó rendelkezéseknek. Ehhez a nyomon követéshez szükség van a különböző főigazgatóságok közötti együttműködésre.

    2.   A rendeletjavaslat és annak következményei, megjegyzések

    2.1

    A gázüzemű berendezésekről szóló 2009/142/EK irányelv a 90/396/EGK irányelv kodifikált változata. Egyike az első, az „új megközelítés” elvein alapuló harmonizációs irányelveknek.

    2.2

    Az EGSZB úgy véli, hogy a javaslat képes biztosítani a forgalomban lévő termékek minőségébe vetett fogyasztói bizalmat és azt, hogy a piacfelügyelet megerősítése kellő hangsúlyt kapjon.

    2.3

    A tapasztalatok azt mutatták, hogy az irányelv egyes rendelkezéseit, a jelenlegi hatály megváltoztatása nélkül, aktualizálni és egyértelműsíteni kell: az ágazatspecifikus meghatározásokat, a tagállamok által saját gázellátási feltételeikkel kapcsolatban adott információk tartalmát és formáját, valamint az Unió többi, gázüzemű berendezésre alkalmazható harmonizációs szabályozásával való kapcsolatot. A rendeletjavaslat természetesen a Szerződés 114. cikkén alapul.

    2.4

    Az EGSZB támogatja, hogy a jelenleg érvényben lévő irányelvet rendelet váltsa fel, amely aktualizálja és egyértelműsíti az irányelv néhány rendelkezését, továbbá biztosítja, hogy a javasolt jogszabályt az EU egészében egységesen hajtsák végre, és véget vet a gazdasági szereplők unióbeli eltérő kezelésének.

    2.5

    Emellett a kötelezően teljesítendő alapvető követelményeknek és a gyártók által követendő megfelelőségértékelési eljárásoknak is egyformáknak kell lenniük minden tagállamban.

    2.6

    A javasolt rendelet célja, hogy a 2009/42/EK irányelvet összehangolja a 2008-ban elfogadott, az „új jogszabályi keretre” vonatkozó 768/2008/EK (NLF) határozattal és (a gyakran „Verheugen-csomagként” emlegetett) „árucsomaggal”. Figyelembe veszi továbbá a termékek piaci felügyeletéről szóló, az Európai Bizottság által 2013. február 13-án elfogadott 1025/2012/EU rendeletjavaslatot, amely egyetlen jogi aktusként kívánja szabályozni a piacfelügyeleti tevékenységeket a nem élelmiszer jellegű termékek esetében.

    2.7

    A javaslat elsősorban a következőket tartalmazza:

    a 105 oC-os hőmérsékletkorlát elhagyása,

    a 2009/142/EK irányelvből jelenleg hiányzó meghatározások bevezetése, továbbá a tartalom és a forma összehangolása az összes tagállam számára.

    A rendelet hatására javulni fog az európai vállalatok versenyképessége.

    2.8

    A tagállamok gázellátási feltételeinek áttekinthetőbbé tétele

    2.8.1

    Megjegyzendő, hogy pillanatnyilag a közzétett információk mértéke nem elegendő. A javaslat meghatározza a közleményekbe belefoglalandó paramétereket és a közlemények harmonizált formáját, ezáltal fokozottabban előmozdítva, hogy a berendezések kompatibilisek legyenek a tagállamok gázellátási feltételeivel. Az EGSZB úgy véli, hogy ez alapvető kérdés egyrészt a fogyasztók gázhoz való hozzájutásának megkönnyítése érdekében, másrészt pedig a tagállamok számára az ellátási források diverzifikálása szempontjából. Ehhez a kérdéshez szükség van a különböző főigazgatóságok (vállalkozási, energiaügyi stb.) közötti együttműködésre.

    2.9

    Gázüzemű berendezések és részegységek forgalmazása, a gazdasági szereplők kötelezettségei, CE-jelölés, szabad mozgás:

    Az NLF-határozattal összhangban a javaslat a termékekkel kapcsolatos uniós harmonizációs szabályozás visszatérő rendelkezéseit foglalja magában, és rögzíti az érintett gazdasági szereplők (gyártók, meghatalmazott képviselők, importőrök és forgalmazók) kötelezettségeit.

    Nem változtat azon a rendelkezésen, hogy a részegységeken nem tüntetik fel a CE-jelölést. Azonban a részegységhez mellékelendő tanúsítvány neve „részegység-megfelelőségi tanúsítvány”, ami kimerítőbb és pontosabb meghatározást ad a tartalmáról.

    2.10

    Harmonizáció, bejelentés, megfelelőség

    2.10.1

    Az 1025/2012/EU rendelet meghatározza a szabványosítás horizontális jogi keretét. Következésképpen a 2009/142/EK irányelv azon rendelkezései, amelyek ugyanezekkel a szempontokkal foglalkoznak, a javaslatba jogbiztonsági okokból nem kerültek bele. A javaslat az NLF-határozattal összhangban szigorítja a bejelentett szervezetekre vonatkozó bejelentési kritériumokat, és a bejelentő hatóságokra vonatkozóan külön követelményeket vezet be. A megfelelőség értékelésére vonatkozó eljárások nem változtak. Ne feledjük, hogy a megfelelőség felelősséget feltételez. Ezzel együtt jár a közérdek magas szintű védelme (biztonság, az energia racionális felhasználása, a fogyasztók védelme stb.).

    2.11

    A gyártók kötelezettségeivel kapcsolatban az EGSZB a következőket kéri:

    kötelezettséget, és nem egyszerűen annak a lehetőségét, hogy regisztrálják a berendezésekre vonatkozó reklamációkat, felszólításokat,

    olyan lépéseket, amelyek az energia racionális felhasználására irányulnak. Az érintett berendezéseknek hozzá kell járulniuk az energiapolitika és az energiahatékonysági politika megvalósulásához, amihez az EGSZB különösen ragaszkodik.

    2.12

    A javasolt rendelet a hatálybalépése után két évvel válik alkalmazandóvá, ami a gyártóknak, a bejelentett szervezeteknek, a tagállamoknak és az európai szabványügyi testületeknek elegendő időt hagy az új szabályokhoz való alkalmazkodásra.

    Kelt Brüsszelben, 2014. szeptember 10-én.

    az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság elnöke

    Henri MALOSSE


    Top