Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013XG0517(01)

    Tizennegyedik jelentés a kézi- és könnyűfegyverek, valamint az azokhoz szükséges lőszerek tiltott felhalmozása és kereskedelme elleni küzdelmet célzó uniós stratégia végrehajtásában elért eredményekről (2012/II)

    HL C 138., 2013.5.17, p. 7–12 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    17.5.2013   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    C 138/7


    Tizennegyedik jelentés a kézi- és könnyűfegyverek, valamint az azokhoz szükséges lőszerek tiltott felhalmozása és kereskedelme elleni küzdelmet célzó uniós stratégia végrehajtásában elért eredményekről (2012/II)

    2013/C 138/03

    I.   BEVEZETÉS

    A kézi- és könnyűfegyverekre vonatkozó stratégia végrehajtásával kapcsolatban elért eredményekről szóló tizennegyedik jelentés a 2012 második felében (2012. július 1-jétől2012. december 31-ig) végzett uniós tevékenységeket tekinti át. A jelentést az EKSZ Leszerelési és Nonproliferációs Főosztálya készítette, együttműködve az EKSZ és az Európai Bizottság egyéb releváns szolgálataival. Az Európai Unió a jelentéstételi időszak során folytatta a kézi- és könnyűfegyverek (SALW) kérdésével kapcsolatos megbeszélések előmozdítását valamennyi többoldalú fórumon, továbbá a vonatkozó nemzetközi eszközök – például a kézi- és könnyűfegyverek tiltott kereskedelme minden formájának megelőzéséről, leküzdéséről és megszüntetéséről szóló ENSZ cselekvési program – keretében harmadik országokkal folytatott politikai párbeszédek során. Kiemelendő továbbá, hogy az EU aktív szerepet játszott a fegyverkereskedelmi szerződésről 2012 júliusában az ENSZ-ben folytatott tárgyalásokon, valamint a kézi- és könnyűfegyverek tiltott kereskedelme minden formájának megelőzéséről, leküzdéséről és megszüntetéséről szóló ENSZ cselekvési program 2012 augusztusában tartott második felülvizsgálati konferenciáján. A vizsgált időszakban az EU folytatta a kézi – és könnyűfegyverek tiltott kereskedelmének és túlzott felhalmozásának a megelőzéséhez kapcsolódó több projekt végrehajtását, és olyan új kezdeményezések előkészítésébe kezdett, amelyek kidolgozására a következő hónapokban kerül majd sor.

    II.   AZ EU SALW STRATÉGIÁBAN SZEREPLŐ CSELEKVÉSI TERV VÉGREHAJTÁSA

    II.1.   Hatékony többoldalúság a kézi- és könnyűfegyverek, valamint az azokhoz szükséges lőszerek kínálata és destabilizáló terjesztése elleni globális, regionális és nemzeti mechanizmusok kidolgozása érdekében

    a)   A kézi- és könnyűfegyverek tiltott kereskedelme minden formájának megelőzéséről, leküzdéséről és megszüntetéséről szóló 2001-es ENSZ cselekvési program végrehajtása

    Az EU aktív szerepet vállalt a kézi- és könnyűfegyverek tiltott kereskedelme minden formájának megelőzéséről, leküzdéséről és megszüntetéséről szóló ENSZ cselekvési program végrehajtása terén elért eredmények felülvizsgálati konferenciáján, amely 2012. augusztus 27. és szeptember 7. között ülésezett New Yorkban.

    Egy tanácsi szinten elfogadott, majd a felülvizsgálati konferenciának benyújtott uniós munkacsoporti dokumentum (http://www.poa-iss.org/RevCon2/documents/) alapján az EU aktív szerepet vállalt a nyilatkozattal, a cselekvési programra és a nemzetközi nyomon követési egyezményre irányuló végrehajtási tervekkel, valamint az elkövetkező hat év távlatában a cselekvési programmal foglalkozó ülések ütemezésével kapcsolatos tárgyalásokon. Az EU üdvözölte, hogy a felülvizsgálati konferencián konszenzust lehetett elérni ezekről a záródokumentumokról, és meggyőződése, hogy a konferencián elért eredmények minden érdekelt fél esetében elősegítik majd a cselekvési program teljes körű és eredményes jövőbeli végrehajtását.

    Az ENSZ Leszerelési Ügyek Hivatala által a kézi- és könnyűfegyverek tiltott kereskedelme minden formájának megelőzéséről, leküzdéséről és megszüntetéséről szóló cselekvési program végrehajtása érdekében végzett tevékenységek támogatásáról szóló, 2011. július 18-i 2011/428/KKBP tanácsi határozat keretében végzett tevékenységek tovább tökéletesítették a végrehajtást támogató internetes rendszert (http://www.poa-iss.org), különösen „a szükségleteknek az erőforrásokhoz való igazítása” eszköz tekintetében, elősegítve a cselekvési program eredményes végrehajtását célzó nemzetközi intézkedések koordinálását. A cselekvési program regionális szintű végrehajtásának elősegítése és a cselekvési programmal kapcsolatos második felülvizsgálati konferencia előkészítése érdekében 2012. augusztus 14–15-én Nairobiban regionális szemináriumot tartottak, amelynek témája a cselekvési programnak az afrikai alrégiók vonatkozásában történő végrehajtása volt. A felülvizsgálati konferencia záródokumentum-tervezeteiben szereplő témák mélyreható megvitatását követően a szemináriumon elfogadásra került egy záródokumentum.

    A szubregionális csoportok, azaz az ECOWAS, a kézi- és könnyűfegyverekkel foglalkozó regionális központ, a SADC és az ECCAS tagállamai szintén kidolgozták a szubregionális prioritásokról szóló saját záródokumentumaikat, amelyek a fő záródokumentum mellékletében jelentek meg. Tervezik egy találkozó megtartását az Arab Államok Ligájával, amelynek témája a cselekvési program regionális végrehajtása és a második előkészítő konferencia eredményei.

    b)   Fegyverkereskedelmi szerződés

    2012 második felében az EU továbbra is kiemelten kezelte a fegyverkereskedelmi szerződés kidolgozásával kapcsolatos folyamatot. A fegyverkereskedelmi szerződés kidolgozásának folyamata kulcsfontosságú szakaszához érkezett a 2012. júliusi ENSZ-konferencia összehívásával, melyet a szerződésre vonatkozó tárgyalások lefolytatásával bíztak meg.

    A 2011–2012-es időszak alatt az Európai Unió és tagállamai szilárdan támogatták a fegyverkereskedelmi szerződés ENSZ által kezdeményezett kidolgozási folyamatát, és abban részt is vettek. A 2012. júliusi ENSZ-konferencia előkészítéseként a COARM és a CODUN munkacsoport különleges alcsoportja rendszeresen ülésezett a véleménycsere és az álláspontok összehangolása érdekében, lehetővé téve ezáltal az EU számára, hogy továbbra is igen tevékeny és látható szereplő legyen a fegyverkereskedelmi szerződés kidolgozási folyamatában. A koordinált uniós álláspontok alapján az EU és tagállamai aktív szerepet játszottak a 2012. júliusi tárgyalásokon, és kiterjedt megbeszéléseket folytattak a harmadik országokkal – különösen a fő fegyvergyártó, fegyverexportáló és -importáló országokkal –, valamint az ENSZ-konferencia elnökével is.

    Az EU, bár elismeri, hogy az ENSZ-konferencián jelentős előrelépés történt, sajnálatosnak tartja, hogy a szerződés végleges szövegéről nem született megállapodás. Továbbra is jelentős erőfeszítésekre kerül sor annak érdekében, hogy a 2013 márciusában tartandó záró ENSZ-konferencián a 2012. július 26-i szerződéstervezet alapján időben és sikeresen le lehessen zárni a tárgyalási folyamatot.

    A 2010. június 14-i 2010/336/KKBP tanácsi határozat végrehajtásának lezárulását követően, amely határozat nemzetközi szinten több regionális szeminárium megszervezése révén is ösztönzi a fegyverkereskedelmi szerződés kidolgozási folyamatát, az EU egy új tanácsi határozat kidolgozásába kezdett. E határozat elfogadására várhatóan 2013 elején kerül sor, és célja, hogy az ENSZ-tagállamok körében elősegítse a 2013. márciusi konferencia előkészítését, és hogy a fegyverkereskedelmi szerződés elfogadását követően elősegítse annak végrehajtását és egyetemessé tételét.

    c)   Az Egyesült Nemzetek keretében létrejött, a nemzetközi szervezett bűnözés elleni egyezményt kiegészítő, a lőfegyverek tiltott előállítása és kereskedelme elleni jegyzőkönyv végrehajtása

    A Stabilitási Eszköz hosszú távú összetevője keretében, 2012 második felében folytatódott az a hároméves (2011. március–2014. február) projekt, amelynek célja, hogy megelőzzék és megakadályozzák a lőfegyverek országok közötti tiltott kereskedelmét azáltal, hogy előmozdítják az Egyesült Nemzetek keretében létrejött, a nemzetközi szervezett bűnözés elleni egyezményt kiegészítő, a lőfegyverek, azok részei és alkatrészei, valamint a lőszerek tiltott előállítása és kereskedelme elleni jegyzőkönyv megerősítését és végrehajtását. A projekt földrajzi hatálya kiterjed Nyugat-Afrikára (Benin, Burkina Faso, Gambia, Ghána, Mali, Mauritánia, Szenegál, Togo), Dél-Amerikára (Argentína, Bolívia, Brazília, Chile, Paraguay, Uruguay) és a karibi térségre (Jamaica). A lőfegyverekről szóló jegyzőkönyvnek Latin-Amerikában, a karibi térségben és Nyugat-Afrikában történő megerősítése és végrehajtása elősegítésének céljával összhangban, technikai segítségnyújtásra került sor a jogharmonizáció és a SALW-készletek kezelésére irányuló kapacitásépítés céljából. A civil társadalom részvételének fokozása és a terület jobb áttekintése érdekében a projekt ráirányítja a figyelmet a kézi- és könnyűfegyverekkel kapcsolatos kérdésekre is. Az előirányzott tevékenységek közé tartozik a lőfegyverek régiók közötti tiltott kereskedelméről készítendő tanulmány, amely a partnerországok számára tényekkel fogja támogatni a szakpolitikai döntéshozatalt. A projekt végrehajtásáért az ENSZ Kábítószer- és Bűnügyi Hivatala (UNODC) felel.

    Az Unió a Stabilitási Eszköz hosszú távú összetevője keretében továbbá pénzügyi támogatást nyújt az Interpol-nak, hogy az I24/7 rendszerén keresztül kifejlessze és üzembe helyezze az elveszett, illetve az ellopott lőfegyverek mozgási útvonalának felkutatását és nyomon követését lehetővé tevő adatbázist (iARMS).

    A próbaüzemeltetés (2011–2012) során nemcsak az UNODC-projekt keretében is vizsgált régiókra helyezték a hangsúlyt, hanem néhány európai országra is (Cseh Köztársaság, Horvátország, Portugália, Spanyolország). A projekt célja, hogy a tiltott lőfegyverekre vonatkozó regionális és régiók közötti információcsere javítása révén hozzájáruljon a lőfegyverek tiltott kereskedelme elleni küzdelemhez. 2012 decemberében megállapodás született arról a szerződésről, amelynek révén a Stabilitási Eszköz hosszú távú összetevője keretében 2013 januárjában megkezdődik az Interpol iARMS-rendszere támogatásának második szakasza, azt követően, hogy a támogatás első szakasza lezárult. A támogatás második szakaszának célja, hogy javítsa a rendszer működését, és hogy az iARMS az Interpol mind a 190 tagjának a rendelkezésére álljon. A projekt keretében előirányoztak továbbá az ezzel kapcsolatos kapacitásépítést és képzést, valamint a lőfegyverekhez kötődő bűncselekmények elleni küzdelemre irányuló bűnügyi felderítési szolgáltatásokat.

    d)   Exportellenőrzések

    A 2009/1012/KKBP tanácsi határozat végrehajtásának 2012 első felében történő lezárulását követően mélyrehatóan értékelték a tanácsi határozatot és annak hatását, hogy új tájékoztatási és támogatási tevékenységeket dolgozzanak ki. Ennek eredményeként elfogadásra került a 2012/711/KKBP tanácsi határozat, amely a harmadik országokat támogató új tevékenységeket irányoz elő, így például regionális szemináriumokat, tanulmányutakat, személyzetcseréket és egyéni támogatást. A tanácsi határozat végrehajtása 2013 elején kezdődik.

    e)   A kézi- és könnyűfegyverek légi úton történő tiltott kereskedelme

    A kézi- és könnyűfegyverek légi úton történő tiltott kereskedelme elleni európai uniós fellépésről szóló 2010/765/KKBP tanácsi határozat keretében – amelynek célja, hogy tökéletesítse a nemzetközi és nemzeti szereplők rendelkezésére álló eszközöket és technikákat, ezáltal pedig hatékonyabbá tegye a kézi- és könnyűfegyverek tiltott kereskedelmében vélhetően részt vevő gyanús repülőgépek kiszűrését és azonosítását – a Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet (SIPRI) 2012. december 30-ig folytatta a határozatban foglalt projektek végrehajtását.

    2012. augusztus 28–29-én az ENSZ New York-i székházában szakértői szemináriumot tartottak, amelynek témája az ENSZ-szankciók és a légi úton történő tiltott kereskedelem volt. A rendezvényen mintegy 100 szakértő vett részt, akik a következő területeket képviselték: szankciófelügyelet, polgári légi közlekedés, békefenntartás, válságkezelés, leszerelés, légi hírszerzés, proliferáció, exportellenőrzés, nemzetvédelem, bűnüldözés, vámügyek és biztonság. 2012. október 30–31-én az etiópiai Addisz-Abebában egy újabb szakértői szemináriumot tartottak, amelynek témája a légi úton történő tiltott kereskedelem és a békefenntartás volt. Ezen a szemináriumon nemzetközi, regionális, illetve nemzeti szakértők, továbbá az Afrikai Unió (AU), egyéb regionális szervezetek és az érintett térség államainak képviselői vettek részt. Mindkét szeminárium hozzájárult ahhoz, hogy kialakítsák a legjobb gyakorlatokat a destabilizáló eszközök forgalmazásában részt vevő légi árufuvarozók megfelelőbb nyomon követésére és felderítésére, valamint békefenntartási környezetekben a szankciófelügyeletre és a tiltott kereskedelemmel összefüggő nyomozási technikákra irányuló hatékony információcsere, eszközök és technikák területén. A szakértői szemináriumok alapján megfogalmazott ajánlások között szerepelt az, hogy az ENSZ szankcióbizottságainak tevékenységét támogató szakértőcsoportokat, illetve szakértői testületeket állandóbb eszközökkel és erőforrásokkal lássák el.

    Frissültek a légi járművek felügyeletének értékelését végző rendszer szoftverei és adatbázisai annak érdekében, hogy tükrözzék a fenyegetettségi helyzetet, amely a projektek végrehajtási időszakának végéhez közeledve növekvő mértékű konfliktusokat jelez a Száhil övben és Szíriában. Végezetül megjelent egy, a fegyverek légi úton történő tiltott kereskedelmének észlelésével foglalkozó kézikönyv, amelyet a 2012 második felében tartott tájékoztatókon és rendezvényeken részt vevők kaptak kézhez.

    II.2.   A SALW a harmadik országokkal és a regionális szervezetekkel folytatott politikai párbeszéd keretében, SALW záradékok

    A kézi- és könnyűfegyverek kérdése az EU harmadik országokkal folytatott rendszeres politikai párbeszédeinek a napirendjén is szerepelt, valamint a regionális szervezetekkel folytatott együttműködésének is a részét képezte. Tanácsi munkacsoporti szinten a nonproliferációval, a leszereléssel és a fegyverzetellenőrzéssel kapcsolatos kérdésekre irányuló politikai párbeszédet célzó üléseket tartottak a Koreai Köztársasággal (Bécs, 2012. szeptember 18.) és Ukrajnával (Brüsszel, 2012. november 6.). Rendszeres nem hivatalos konzultációkra került sor többek között Indiával, Japánnal, Dél-Afrikával és más országokkal. 2012. december 17-én, Brüsszelben került sor az EU 27-ek és az USA közötti, a nonproliferáció, a leszerelés és a fegyverzet-ellenőrzési program valamennyi fontosabb témáját felölelő párbeszéd újabb fordulójára.

    A kézi- és könnyűfegyverekről szóló cikknek az EU és a harmadik országok közötti megállapodásokba való beillesztéséről szóló, 2008 decemberében elfogadott tanácsi következtetésekkel összhangban tárgyalások folynak Afganisztánnal, Ausztráliával, Bruneivel, Kanadával, Kazahsztánnal, Malajziával, a Mercosurral, Új-Zélanddal és Szingapúrral annak érdekében, hogy az Unióval létrejött megállapodásaikba beillesztésre kerüljön a kézi- és könnyűfegyverekre vonatkozó cikk.

    II.3.   Konkrét uniós projekttámogatás harmadik országok és regionális szervezetek számára

    a)   Nyugat-Balkán

    I.

    Az EU folytatta a kézi- és könnyűfegyverek területét érintő leszerelési erőfeszítések finanszírozását, különösen a Kézi- és Könnyűfegyvereket Ellenőrző Délkelet- és Kelet-európai Központ (SEESAC) által a Nyugat-Balkánon végzett tevékenységek támogatásáról szóló, 2010 márciusában elfogadott 2010/179/KKBP tanácsi határozat végrehajtása révén. Azzal, hogy Bosznia-Hercegovinában, Horvátországban és Szerbiában lezárultak a készletek megfelelőbb kezelésére és a feleslegessé vált készletek hatékonyabb megsemmisítésére irányuló tevékenységek, a tanácsi határozat végrehajtása sikeres volt.

    2012 decemberében sikeresen megtörtént négy bosznia-hercegovinai SALW- és lőszertároló létesítmény ajtóinak a lecserélése. Összesen 41 ajtó lecserélésére került sor, ami így biztonságossá teszi a készletekhez való hozzáférést. A horvát Belügyminisztérium (MURAT) központi SALW- és lőszerraktárával kapcsolatos biztonsági intézkedések tökéletesítésével és a montenegrói védelmi minisztérium tarasi lőszerraktára biztonsági infrastruktúrájának felújításával a végrehajtott felújítások jelentős mértékben növelték a nyugat-balkáni fegyverkészletek biztonságát. Az infrastruktúrák felújítása mellett egy 3 modulból álló átfogó képzési program kidolgozása és végrehajtása biztosította a készletek kezelésével kapcsolatos kapacitásépítést. A bosznia-hercegovinai, a horvátországi, a montenegrói, a szerbiai és a Macedónia volt jugoszláv köztársasági személyzeti állomány összesen 58, műveleti szintű tagja vett részt a készletek helyszínének megtervezésével és irányításával, a leltárkezeléssel és a számviteli eljárásokkal, a raktárlétesítményekre vonatkozó műszaki feltételekkel, valamint a kézi- és könnyűfegyverek és a hozzájuk tartozó lőszerek szállításával foglalkozó képzésen.

    78 205 fegyver megsemmisítése révén jelentősen csökkentek a horvát és a szerb Belügyminisztérium tulajdonában lévő kézi- és könnyűfegyverek készlettöbbletei. Horvátországban 2012 júliusa és decembere között 4 620 kézi- és könnyűfegyvert semmisítettek meg, ami összesen 32 920-ra emelte a tanácsi határozat alapján megsemmisített fegyverek számát, és 2 982 fegyverrel meghaladták a célszámot. Szerbiában 2012 decemberében 17 000 kézi- és könnyűfegyvert semmisítettek meg, ami összesen 45 285-re emelte a tanácsi határozat alapján megsemmisített fegyverek számát. Horvátországban a 2011 decemberében lezárult tájékoztató kampány eredményeként 2012 első hónapjaiban további 186 illegális automata fegyver, 1 539 illegális repeszgránát, 201 jogszerűen tartott fegyver, 679 463 darab töltény, valamint 96,79 kilogramm robbanóanyag került begyűjtésre.

    Ami az azonosítást és nyomon követést illeti, Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaságban a szoftverfrissítések javították a nemzeti fegyver-nyilvántartási és azonosító rendszert, amely így teljes körűen működővé vált. Montenegróban új elektronikus fegyver-nyilvántartási rendszert terveztek meg és alakítottak ki.

    A tanácsi határozat alapján végzett tevékenységek összességében jelentősen elősegítették az uniós SALW-stratégiának a Nyugat-Balkánon való végrehajtását.

    II.

    Az Unió emellett követő program bevezetését fontolgatja annak érdekében, hogy a Stabilitási Eszköz rövid távú összetevőjén keresztül tovább javítsa az egyéneknek és a helyi közösségeknek a biztonságra, a védelemre és a fejlődésre vonatkozó kilátásait, amelyekre kihatással lennének a bosznia-hercegovinai lőszertároló helyeken véletlenszerűen bekövetkező robbanások. Az ENSZ fejlesztési Programjának (UNDP) keretében végrehajtandó projekt egyrészt a bizonytalan és nagyon veszélyes lőszerek megsemmisítéséből, másrészt a lőszerraktárakra vonatkozó biztonsági előírások szigorításából állna. Az EU a program keretében támogatást is biztosítana a bosznia-hercegovinai kormány lőszervizsgálati és -ellenőrzési módszereinek fejlesztése, valamint a hatóságok jogi és közigazgatási szakértelmének elmélyítése és a hatóságoknál alkalmazott bevált gyakorlatok javítása céljaira.

    b)   EBESZ-régió

    Az EU 2012 októberében elfogadta az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) régiójában a kézi- és könnyűfegyverek tiltott kereskedelmével és túlzott felhalmozódásával kapcsolatos kockázat csökkentését célzó tevékenységek támogatásáról szóló tanácsi határozatot (2012/662/KKBP tanácsi határozat). Ez a tanácsi határozat egyebek mellett a következőket fogja eredményezni: biztonsági fejlesztések végrehajtása a fehéroroszországi és kirgizisztáni SALW-raktártelephelyeken; a SALW-felesleg megsemmisítése az említett két országban e készletek tiltott kereskedelem céljára való eltérítésének a megelőzése érdekében; valamint egy SALW-készletkezelő alkalmazás telepítése az EBESZ több részes államában is annak érdekében, hogy javuljon a kézi- és könnyűfegyverek raktározása, nyilvántartása és nyomon követése.

    c)   Afrika

    I.

    2012 második felében megkezdődött a hagyományos fegyverek ellenőrzésével kapcsolatos, az Unió, Kína és Afrika közötti párbeszéd és együttműködés ösztönzését célzó tevékenységek támogatásáról szóló 2012/121/KKBP tanácsi határozat végrehajtása. Az afrikai–uniós–kínai szakértői munkacsoport első ülését 2012. november 13-án Brüsszelben tartották. 2012. november 14-én a fegyverkereskedelmi szerződéssel foglalkozó szemináriumot tartottak, amelyen a szakértői csoport tagjai, tisztviselők, tudósok és szellemi műhelyek szakértői vettek részt, akik Afrikából, Kínából, az uniós tagállamokból és az uniós intézményekből érkeztek. Mindkét rendezvény lehetővé tette, hogy a fegyverkereskedelmi szerződés kidolgozásának folyamatával és – általánosságban – a hagyományos fegyverekkel kapcsolatos kérdésekre vonatkozóan kölcsönös megértés alakuljon ki az afrikai, az európai és a kínai felek között. A szakértői munkacsoport első ülésén elfogadták az elkövetkező hat hónapra szóló munkatervet is, amelynek keretében egyrészt a fegyverkereskedelmi szerződésre vonatkozó további tájékoztatási célú rendezvényeket fognak tartani Kínában és Afrikában, másrészt pedig létrehozzák a hagyományos fegyverekkel foglalkozó közös afrikai–uniós–kínai kutatóközpontot.

    II.

    Az EU – a Stabilitási Eszköz hosszú távú összetevője keretében és a kézi- és könnyűfegyverekkel foglalkozó, Nairobiban található regionális központon keresztül – folytatta a lőfegyverek és az azokhoz szükséges lőszerek Afrikában történő tiltott felhalmozása és kereskedelme elleni küzdelmet támogató projekt végrehajtását. Ez a projekt hozzájárul az EU–Afrika közös stratégia békével és biztonsággal foglalkozó összetevőjének a végrehajtásához. A főbb tevékenységek közé a következők tartoznak: a célországok és a RECSA intézményi megerősítése, a SALW-készletek hatékony kezelése (fegyvergyártás, nyilvántartás, készletkezelés és -megsemmisítés) és a SALW-val kapcsolatos információszerzés.

    A RECSA jelenlegi támogatása 2013-ban ér véget, azt követően, hogy elkészül az a tanulmány, amely a szubszaharai országok által a kézi- és könnyűfegyverek tekintetében vállalt regionális és nemzetközi kötelezettségek végrehajtásának szintjét vizsgálja. 2012 decemberében megállapodás született a RECSA-nak nyújtandó uniós támogatás második fázisáról, amely a jelenlegi projekt lezárulását követően 2013 júliusában kezdődik.

    III.

    Ezenkívül több, különböző szintű ülésen is megvitatták a kézi- és könnyűfegyverek Líbiában való és Líbiából kiinduló jogellenes terjesztésének a kérdését. Az Unió tanácsi határozatot dolgoz ki az ezzel kapcsolatos erőfeszítések támogatására. 2012 szeptemberében megkezdődött a DanChurchAid (DCA) és a Stabilitási Eszköz rövid távú összetevőjéből finanszírozott Dán Menekültügyi Tanács (DRC) közös projektje, amelynek keretében a kézi- és könnyűfegyverek jelentette kockázatokról tájékoztatták a líbiai polgári lakosságot azzal a céllal, hogy elősegítsék a kézi- és könnyűfegyverek okozta balesetek számának csökkenését és e fegyverek tapasztalható jelenlétét. A DCA továbbá szót fog emelni a helyi hatóságoknál, hogy a SALW-készletek kezelésére vonatkozóan olyan stratégiákat fogadjanak el, amelyek elősegítik a fegyveres erőszak megelőzését.

    IV.

    A Fejlesztési Eszköz rövid távú összetevője keretében további két afrikai projekt finanszírozására került sor. Az egyik a dél-szudáni kormánynak nyújtott fegyverzet-ellenőrzési támogatás, főként a dél-szudáni polgári lakosságnál lévő, ellenőrzés alatt nem álló kézi- és könnyűfegyverek számának békés úton történő csökkentését célzó kapacitásépítési intézkedések révén. A másik a nigériai kormánynak nyújtott támogatás, amely azt célozza, hogy a kormány eredményesen teljesítse az ECOWAS-egyezményből és az ENSZ cselekvési programjából fakadó kötelezettségvállalásait. Mindkét projekt végrehajtására az UNDP keretében kerül sor.

    d)   Közép-Amerika

    Az Unió folytatta egy olyan projekt végrehajtását, amely támogatja a kézi- és könnyűfegyverek ellenőrzése közép-amerikai programját (CASAC). A Stabilitási Eszköz hosszú távú összetevője révén ez a projekt, amelyet korábban az UNDP keretében hajtottak végre, 2012 szeptemberében a második támogatási szakaszába lépett. A végrehajtó partner a Közép-amerikai Integrációs Rendszer (SICA) Biztonsági Bizottsága. Az uniós projekt által a CASAC-kezdeményezéshez nyújtott hozzájárulás célja a közép-amerikai tiltott fegyverkereskedelem elleni nemzeti és regionális szintű küzdelmet célzó regionális struktúra és hosszú távú stratégia alapjainak a lefektetése.

    A projekt végrehajtása Közép-Amerikában és a szomszédos országokban történik, beleértve a karibi térséget (különös hangsúlyt fektetve Belize-re, Guatemalára, El Salvadorra, Hondurasra, Nicaraguára, Costa Ricára és Panamára). A főbb tevékenységek közé tartoznak a regionális és az országos szintű tájékoztatási kampányok és konferenciák, a nemzeti koordinációs mechanizmusok és a nyilvántartási rendszerek megerősítése, a határokon átnyúló projektek és a különböző területeken nyújtott képzések.

    Ezenkívül a Stabilitási Eszköz rövid távú összetevője keretében támogatásban részesül az Instituto de Enseñanza para el Desarrollo Sostenible a közép-amerikai biztonsági stratégiának a kézi- és könnyűfegyverekkel kapcsolatos részeinek végrehajtásában.


    Top