Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013XC1123(02)

    Válasz a CHAP(2013) 3076. sz. panasz ügyében

    HL C 343., 2013.11.23, p. 21–21 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    23.11.2013   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    C 343/21


    Válasz a CHAP(2013) 3076. sz. panasz ügyében

    2013/C 343/10

    1.

    Az Európai Bizottsághoz több panasz érkezett, és érkezik továbbra is a romániai kóbor kutyák jólétével és e kutyák kezelésével kapcsolatban. Az említett panaszokat a Bizottság CHAP(2013) 3076. iktatószám alatt vette nyilvántartásba (lásd az átvételi elismervényt, HL C 314., 2013.10.29., 9. o.).

    2.

    A Bizottság a panaszok gyors megválaszolása és az érintettek tájékoztatása, továbbá az adminisztratív erőforrások költségtakarékos felhasználása érdekében ezt a választ közzéteszi az Európai Unió Hivatalos Lapjában és az alábbi internetcímen:

    http://ec.europa.eu/eu_law/complaints/receipt/index_en.htm

    3.

    A kóbor állatok jóléte és a velük kapcsolatos problémák kezelése tekintetében nem az uniós szabályok irányadók, hanem a tagállamok kizárólagos felelőssége érvényesül. Nevezetesen az Európai Unió működéséről szóló szerződés 13. cikke, amely előírja, hogy egyes uniós politikák kialakításánál és végrehajtásánál teljes mértékben figyelembe kell venni az állatok kíméletére vonatkozó követelményeket, nem biztosít jogalapot az állatjóléttel kapcsolatos kérdések kezeléséhez.

    4.

    A Bizottság támogatja az Állategészségügyi Világszervezet (OIE) tevékenységét a kóbor kutyák ellenőrzésére vonatkozó iránymutatások vonatkozásában, amelyek kiemelik az önkormányzati szervek fontos szerepét a kutyatartással kapcsolatos jogszabályok végrehajtása, valamint a kutyák rendszeres befogására, szállítására és elhelyezésére, valamint a tartás és gondozás feltételeire vonatkozó képzés kidolgozásáért és végrehajtásáért felelős szervek kijelölése terén. Az iránymutatás hangsúlyozza párhuzamos megközelítések szükségességét a kóbor kutyák állományának szabályozása tekintetében, és felhívja a figyelmet arra, hogy szükség esetén leölésüket humánus módon kell elvégezni, ez azonban önmagában semmiképpen nem lehet fenntartható stratégia. Az OIE tagjaként mindegyik tagállam maga mérlegeli, hogy az említett nemzetközi iránymutatásokat milyen módon lehet a legcélszerűbben átültetni a nemzeti keretek közé. A Bizottság továbbra is támogatja az OIE európai regionális állatjóléti platformjának munkáját, amely segítséget nyújt a kelet-európai OIE-tagországoknak, köztük Romániának, az említett normákkal való összhang eléréséhez.

    5.

    A Bizottság támogatja a kutyák jólétével kapcsolatos rendszeres és közös tájékoztatási és oktatási stratégiákat is, és további szervezetekkel működik együtt a „CARODOG” honlap (http://www.carodog.eu) fejlesztése terén. E honlap a kutyapopuláció kezelésével kapcsolatos tájékoztató fórum, amely elősegíti a felelős állattartást, ami a kedvtelésből tartott állatok jóléte előmozdításának alapelve az EU-ban.

    6.

    Az állatok leölésük során való védelméről szóló uniós szabályok (az 1099/2009/EK tanácsi rendelet) kifejezetten az állatok vágóhidakon való leölésével és a tenyésztés céljából tartott állatok leölésével foglalkozik. Az említett rendelet hatálya nem terjed ki a más körülmények között leölt állatokra.

    7.

    A Bizottság folytatja a fent említett – általa nagy jelentőségűnek tartott – tevékenységeket, azonban lezárja a panaszokat, mivel a sérelmek nem tartoznak az uniós jog hatálya alá.


    Top