Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013TA1213(19)

    Jelentés az Európai Biztosítás- és Foglalkoztatóinyugdíj-hatóság 2012-es pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolójáról a Hatóság válaszaival együtt

    HL C 365., 2013.12.13, p. 134–141 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    13.12.2013   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    C 365/134


    JELENTÉS

    az Európai Biztosítás- és Foglalkoztatóinyugdíj-hatóság 2012-es pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolójáról a Hatóság válaszaival együtt

    2013/C 365/19

    BEVEZETÉS

    1.

    A frankfurti székhelyű Európai Biztosítás- és Foglalkoztatóinyugdíj-hatóságot (a továbbiakban: a Hatóság, más néven EIOPA) az 1094/2010/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (1) hozta létre. A Hatóság feladata, hogy magas színvonalú közös szabályozási és felügyeleti standardokat és gyakorlatot határozzon meg, hozzájáruljon a jogilag kötelező erejű uniós előírások következetes alkalmazásához, ösztönözze és megkönnyítse a feladatok és hatáskörök átruházását a hatáskörrel rendelkező hatóságok között, hatáskörén belül figyelemmel kísérje és értékelje a piaci fejleményeket, valamint elősegítse a kötvénytulajdonosok, nyugdíjrendszeri tagok és kedvezményezettek védelmét (2). A Hatóság 2011. január 1-jén kezdte meg működését.

    A MEGBÍZHATÓSÁGI NYILATKOZATOT ALÁTÁMASZTÓ INFORMÁCIÓK

    2.

    A Számvevőszék ellenőrzési koncepciója analitikus ellenőrzési eljárásokat, tranzakciók közvetlen tesztelését, valamint a Hatóság felügyeleti és kontrollrendszereiben alkalmazott fő kontrollmechanizmusok értékelését foglalja magában. Mindez kiegészül (adott esetben) még más ellenőrök munkájából származó bizonyítékokkal, valamint a vezetői teljességi nyilatkozatok elemzésével.

    MEGBÍZHATÓSÁGI NYILATKOZAT

    3.

    Az Európai Unió működéséről szóló szerződés 287. cikke alapján a Számvevőszék ellenőrizte a következőket:

    a)

    a Hatóság éves beszámolója, amely a 2012. december 31-én véget ért pénzügyi évre vonatkozó pénzügyi kimutatásokból (3) és a költségvetés végrehajtásáról szóló jelentésekből (4) áll, és

    b)

    a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűsége és szabályszerűsége.

    A vezetés felelőssége

    4.

    A 2343/2002/EK, Euratom bizottsági rendelet (5) 33. és 43. cikke szerint a vezetés felelőssége a Hatóság éves beszámolójának elkészítése és valós bemutatása, valamint a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűsége és szabályszerűsége:

    a)

    A Hatóság éves beszámolója tekintetében a vezetés felelősségi körébe tartozik: az – akár csalásból, akár tévedésből eredő lényeges hibáktól mentes – pénzügyi kimutatások elkészítését és valós bemutatását lehetővé tévő belső kontrollrendszer kialakítása, megvalósítása és fenntartása; a Bizottság számvitelért felelős tisztviselője által elfogadott számviteli szabályok (6) alapján megfelelő számviteli politika megválasztása és alkalmazása; és a körülményeknek megfelelően ésszerű számviteli becslések készítése. Az igazgató hagyja jóvá a Hatóság éves beszámolóját azután, hogy a számvitelért felelős tisztviselő az összes rendelkezésre álló információ alapján egy olyan kísérő nyilatkozattal egyetemben elkészítette azt, amelyben a tisztviselő többek között kijelenti, hogy ésszerű bizonyossággal rendelkezik afelől, hogy a beszámoló minden lényeges szempontból valós és hű képet ad a Hatóság pénzügyi helyzetéről.

    b)

    A vezetés felelőssége a mögöttes tranzakciók jogszerűsége és szabályszerűsége, illetve a gondos pénzgazdálkodás elveinek követése tekintetében abban áll, hogy ki kell alakítania, meg kell valósítania és fenn kell tartania egy olyan eredményes és hatékony belső kontrollrendszert, amely megfelelő felügyelettel és alkalmas intézkedésekkel képes megakadályozni a szabálytalanságokat és csalásokat, illetve szükség esetén jogi eljárásokkal képes visszaszerezni a tévesen kifizetett vagy felhasznált pénzösszegeket.

    Az ellenőr felelőssége

    5.

    A Számvevőszék feladata, hogy ellenőrzései alapján megbízhatósági nyilatkozatot készítsen az Európai Parlament és a Tanács számára (7) az éves beszámoló megbízhatóságára és a mögöttes tranzakciók jogszerűségére és szabályszerűségére vonatkozóan. A Számvevőszék az IFAC nemzetközi ellenőrzési standardjai és etikai kódexe, valamint a legfőbb ellenőrzési intézmények nemzetközi standardjai (INTOSAI) szerint végzi ellenőrzését. Ezek a standardok megkövetelik, hogy a Számvevőszék az ellenőrzést úgy tervezze meg és végezze el, hogy kellő bizonyosságot szerezhessen arra nézve, hogy a Hatóság éves beszámolója nem tartalmaz lényeges hibákat és az alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűek és szabályszerűek.

    6.

    Az ellenőrzés olyan eljárásokat foglal magában, amelyek révén ellenőrzési bizonyíték szerezhető a beszámolóban szereplő összegekről és információkról, valamint a mögöttes tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről. Az eljárások kiválasztása az ellenőrnek egy arra irányuló kockázatelemzés alapján kialakított szakmai megítélésétől függ, hogy milyen valószínűséggel fordulhat elő – akár csalás, akár tévedés okozta – lényeges hiba a beszámolóban, illetve lényeges szabályszerűtlenség az annak alapjául szolgáló tranzakciókban. Az említett kockázatértékeléskor az ellenőr mérlegeli a szervezetnek a beszámoló elkészítése és valós bemutatása szempontjából releváns belső kontrollmechanizmusait, valamint a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségének és szabályszerűségének biztosítása céljából alkalmazott felügyeleti és kontrollrendszereit, és a körülményeknek megfelelő ellenőrzési eljárásokat alakít ki. Az ellenőrzés része továbbá az alkalmazott számviteli politika megfelelőségének, a számviteli becslések ésszerűségének és a beszámoló általános bemutatásának értékelése.

    7.

    A Számvevőszék megítélése szerint a rendelkezésére álló ellenőrzési bizonyítékok elégséges és megfelelő alapot nyújtanak a megbízhatósági nyilatkozat elkészítéséhez.

    Vélemény a beszámoló megbízhatóságáról

    8.

    A Számvevőszék véleménye szerint a Hatóság éves beszámolója minden lényeges szempontból híven és pénzügyi szabályzata előírásainak, valamint a Bizottság számvitelért felelős tisztviselője által elfogadott számviteli szabályoknak megfelelően tükrözi a 2012. december 31-i pénzügyi helyzetet, illetve a tárgyévben lezajlott gazdasági és pénzforgalmi események eredményét.

    Vélemény a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről

    9.

    A Számvevőszék véleménye szerint a 2012. december 31-én véget ért évre vonatkozó éves beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók minden lényeges szempontból jogszerűek és szabályszerűek.

    10.

    Az alábbi megjegyzések nem kérdőjelezik meg a Számvevőszék véleményeinek érvényét.

    MEGJEGYZÉSEK A TRANZAKCIÓK JOGSZERŰSÉGÉRŐL ÉS SZABÁLYSZERŰSÉGÉRŐL

    11.

    Az EIOPA javított közbeszerzési eljárásain az uniós közbeszerzési szabályoknak való teljes megfelelés érdekében. Egy pénzügyi adatbázis kialakítására vonatkozó szerződést azonban négy, egyenként 60 000 eurós részletre bontottak, és mind a négyet közvetlenül két vállalatnak ítéltek oda. A teljes projekt keretében beszerzett szolgáltatások értékét tekintve (240 000 euró) nyílt vagy meghívásos eljárást kellett volna alkalmazni, ezért a kapcsolódó kötelezettségvállalások és kifizetések szabálytalanok.

    MEGJEGYZÉSEK A BELSŐ KONTROLLMECHANIZMUSOKRÓL

    12.

    Az eszközök fizikai leltározására 2012 májusában és júniusában került sor, de erről nem készült leltárjelentés. A Hatóság nem rendelkezik elfogadott eljárásokkal vagy iránymutatásokkal a tárgyi eszközök leltározására vonatkozóan.

    MEGJEGYZÉSEK A KÖLTSÉGVETÉSI GAZDÁLKODÁSRÓL

    13.

    A lekötött előirányzatok 2013-ra történő átvitele igen magas, az összes előirányzat 79 %-a volt a III. cím (Operatív kiadások) esetében. Ez főként egy hosszadalmas és bonyolult informatikai beszerzésből adódik, amelynek esetében a 2,2 millió eurós szerződést a terveknek megfelelően 2012 decemberében írták alá.

    AZ ELŐZŐ ÉVI MEGJEGYZÉSEK HASZNOSULÁSA

    14.

    Az I. melléklet áttekintést ad a Számvevőszék előző évi megjegyzései nyomán tett helyesbítő intézkedésekről.

    Ezt a jelentést dr. Louis GALEA számvevőszéki tag elnökletével a IV. kamara a 2013. szeptember 10-i ülésén, Luxembourgban fogadta el.

    a Számvevőszék nevében

    Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

    elnök


    (1)  HL L 331., 2010.12.15, 48. o.

    (2)  A Hatóság hatáskörét és tevékenységeit a tájékoztató jellegű II. melléklet foglalja össze.

    (3)  Ezek a következőkből állnak: a mérleg, az eredménykimutatás, a cash-flow kimutatás, a nettó eszközök változását feltüntető kimutatás, és a számviteli politika meghatározó alapelveit és további magyarázatokat tartalmazó összegzés.

    (4)  Ezek a költségvetési eredménykimutatásból és a költségvetési eredménykimutatás mellékletéből állnak.

    (5)  HL L 357., 2002.12.31., 72. o.

    (6)  A Bizottság számvitelért felelős tisztviselője által elfogadott számviteli szabályok a Könyvvizsgálók Nemzetközi Szövetsége (IFAC) által kibocsátott Nemzetközi Költségvetési Számviteli Standardokra (IPSAS), illetve adott esetben a Nemzetközi Számviteli Standard Testület (IASB) által kibocsátott Nemzetközi Számviteli Standardokra (IAS)/Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardokra (IFRS) támaszkodnak.

    (7)  Az 1605/2002/EK, Euratom tanácsi rendelet 185. cikkének (2) bekezdése (HL L 248., 2002.9.16., 1. o.).


    I. MELLÉKLET

    Az előző évi megjegyzések hasznosulása

    Év

    A Számvevőszék megjegyzése

    A helyesbítő intézkedés állapota

    (végrehajtva/folyamatban/végrehajtandó/n.a.)

    2011

    A kötelezettségvállalási arány különösen alacsony volt a II. cím (Igazgatási kiadások) esetében (60 %) és a III. cím (Operatív kiadások) esetében (12 %). Ez kihatással volt a Hatóság informatikai célkitűzéseire, amelyeket nem sikerült teljes mértékben teljesíteni.

    végrehajtva

    2011

    A Hatóság költségvetése a 2011. pénzügyi évre vonatkozóan 10,7 millió EUR volt. Az alapító rendelet 62. cikkének (1) bekezdésével összhangban a 2011. évi költségvetés 55 %-át a tagállamok és EFTA-országok hozzájárulásából, 45 %-át pedig az Unió költségvetéséből finanszírozták. 2011 végén a Hatóság 2,8 millió EUR pozitív költségvetési eredményt mutatott ki. A Hatóság pénzügyi szabályzatának megfelelően a teljes összeget az Európai Bizottság felé fennálló kötelezettségként tartották nyilván.

    folyamatban

    2011

    A pénzügyi szabályzat előírja a Hatóság számviteli rendszerének validálását, amelyet a számvitelért felelős tisztviselő még nem hajtott végre.

    végrehajtva

    2011

    Az ellenőrzött beszerzési eljárások nem álltak teljes mértékben összhangban az általános pénzügyi szabályzat rendelkezéseivel. Informatikai eszközök beszerzése során öt esetben (160 117 EUR összeget érintően) az odaítélési kritériumokat nem határozták meg előre, és nem írtak alá írásos szerződést. Egy másik, munkaerő-felvételi szolgáltatásokhoz kapcsolódó esetben (55 000 EUR) nem megfelelően alkalmazták az odaítélési kritériumokat. A Hatóságnak gondoskodnia kell arról, hogy az új szerződések odaítélése teljes mértékben megfeleljen a uniós közbeszerzési szabályoknak.

    folyamatban

    2011

    A Hatóságnak tökéletesítenie kell a munkaerő-felvételi eljárások átláthatóságát. Nem határozták meg az írásbeli tesztekre és személyes elbeszélgetésre való behíváshoz, illetve a megfelelő pályázók listájára való felkerüléshez szükséges minimális pontszámot, nem határozták meg a szóbeli és írásbeli vizsgák kérdéseit a pályázatok értékelése előtt, továbbá a felvételi bizottság kijelölésére vonatkozóan nem állt rendelkezésre a kinevezésre jogosult hatóság határozata.

    folyamatban


    II. MELLÉKLET

    Európai Biztosítás- és Foglalkoztatóinyugdíj-hatóság (Frankfurt am Main)

    Hatáskör és tevékenységek

    A Szerződésből eredő uniós hatáskör

    (az Európai Unió működéséről szóló szerződés 26., 114., 290. és 291. cikke)

    A belső piac megteremtése és működésének biztosítása a Szerződések vonatkozó rendelkezéseivel összhangban.

    Technikai standardtervezetek készítése olyan általános hatályú nem jogalkotási aktusok előkészítése keretében, amelyek a jogalkotási aktusok egyes nem alapvető rendelkezéseit egészítik ki, illetve módosítják, vagy ha valamely kötelező erejű uniós jogi aktus végrehajtásának egységes feltételek szerint kell történnie.

    A Hatóság hatásköre

    (a Hatóságot létrehozó 1094/2010/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 1. cikke (6) bekezdésében és 8. cikkében szereplő feladatok és hatáskörök)

    Célok

    A pénzügyi rendszer rövid, közép- és hosszú távú stabilitásához és hatékonyságához való hozzájárulás révén a közérdek védelme az Unió gazdasága és az uniós polgárok és vállalkozások érdekében.

    Feladatok

    hozzájárulás magas színvonalú közös szabályozási és felügyeleti standardok és gyakorlatok kialakításához,

    hozzájárulás a kötelező erejű uniós jogi aktusok következetes alkalmazásához, a hatáskörrel rendelkező hatóságok között a feladatok és hatáskörök átruházásának ösztönzése és megkönnyítése,

    szoros együttműködés az Európai Rendszerkockázati Testülettel (ERKT),

    a hatáskörrel rendelkező hatóságokról szóló összehasonlító elemzések elkészítésének megszervezése és lefolytatása,

    a piaci fejlemények figyelése és értékelése a hatáskörébe tartozó területen,

    a Hatóság feladatainak végrehajtásával kapcsolatos tájékoztatás érdekében gazdasági elemzés készítése a piacokról,

    a kötvénytulajdonosok, nyugdíjrendszeri tagok és a kedvezményezettek védelmének elősegítése,

    hozzájárulás a felügyeleti kollégiumok következetes és koherens működéséhez, a rendszerszintű kockázat nyomon követéséhez, értékeléséhez és méréséhez, a rendezési és szanálási tervek kidolgozásához és koordinálásához, magas szintű védelem nyújtása az Unió egész területén a kötvénytulajdonosok és a kedvezményezettek számára,

    minden egyéb, az ebben a rendeletben vagy más jogalkotási aktusokban meghatározott feladat elvégzése,

    a tevékenységi területére vonatkozó információk közzététele és rendszeres naprakésszé tétele a honlapján,

    szükség szerint minden meglévő vagy folyamatban lévő feladat átvétele az európai biztosítás- és foglalkoztatóinyugdíj-felügyeletek bizottságától (CEIOPS).

    Irányítás

    (a Hatóságot létrehozó 1094/2010/EU rendelet 40–44. cikke: Felügyeleti tanács; 45–47. cikke: Igazgatóság; 48–50. cikke: Elnök; 51–53. cikke: Ügyvezető igazgató)

    Felügyeleti tanács

    Összetétel

    A (szavazati joggal nem rendelkező) elnök, az egyes tagállamok pénzügyi piaci szereplőinek felügyeletére hatáskörrel rendelkező nemzeti hatóságok (szavazati joggal rendelkező) vezetői, a Bizottság (szavazati joggal nem rendelkező) képviselője, az Európai Rendszerkockázati Testület, az Európai Bankhatóság és az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (szavazati joggal nem rendelkező) egy-egy képviselője; megfigyelők részvétele megengedett.

    Feladatok

    A Hatóság fő döntéshozó szerve.

    Igazgatóság

    Összetétel

    A Hatóság elnöke és a tagállami felügyeleti hatóságok hat képviselője. A Hatóság ügyvezető igazgatója és az Európai Bizottság képviselője szavazati jog nélkül vesz részt az igazgatóság ülésein.

    Feladatok

    Az igazgatóság biztosítja, hogy a Hatóság az 1094/2010/EU rendeletnek megfelelően teljesítse megbízatását és elvégezze a rábízott feladatokat. Költségvetési hatásköröket lát el, személyzetpolitikai tervet fogad el és meghozza a személyzeti döntések végrehajtásához szükséges intézkedéseket.

    A Hatóság elnöke

    A Hatóság elnöke Képviseli a Hatóságot, előkészíti a felügyeleti tanács munkáját, vezeti a tanács és az igazgatóság üléseit.

    A Hatóság ügyvezető igazgatója

    Gondoskodik a Hatóság irányításáról, valamint az éves munkaprogram és költségvetés végrehajtásáról; előkészíti az igazgatóság munkáját, a költségvetést, továbbá a munkaprogramot.

    Minőség-ellenőrző bizottság:

    Összetétel

    A Hatóság helyettes elnöke; az igazgatóság 2 tagja; az ügyvezető igazgató.

    Feladatok

    A belső eljárások és határozatok megfelelő végrehajtásának felügyelete és értékelése.

    Külső ellenőrzés

    Európai Számvevőszék.

    Belső ellenőrzés

    A Bizottság Belső Ellenőrzési Szolgálata.

    A zárszámadás elfogadásáért felelős hatóság

    A Tanács javaslata alapján eljáró Európai Parlament.

    A Hatóság rendelkezésére bocsátott erőforrások 2012-ben

    Végleges költségvetés

    Végleges költségvetési előirányzatok: 15 655 000 euró

    Létszámterv

    A létszámtervben engedélyezett állások száma: A létszámtervben szereplő állások száma 69, ebből betöltött: 69

    A létszámtervet 100 %-ban teljesítették

    Szerződéses álláshelyek száma: a költségvetésben 12 álláshely szerepel, a betöltött álláshelyek száma 14

    Kirendelt tagállami szakértői helyek: a költségvetésben 8 álláshely szerepel, ebből betöltött: nyolc

    Összesen: 91 alkalmazott

    Termékek és szolgáltatások 2012-ben

    Szabályozási feladatok

    A Szolvencia II. irányelvvel kapcsolatos ideiglenes intézkedésekre vonatkozó vélemény.

    Külső modellekkel és adatokkal kapcsolatos vélemény.

    Négy nyilvános konzultáció lefolytatása a Hatóság tevékenységeinek különböző területeivel (biztosítások és nyugdíjak) kapcsolatban.

    A foglalkoztatói nyugellátást szolgáltató intézményekről szóló („Nyugdíjalap”) irányelv felülvizsgálatával kapcsolatos tanácsadás.

    A biztosítási garanciarendszereknek az EU/EGT területén levő fizetésképtelen vállalkozások felszámolása során játszott szerepéről szóló jelentés.

    A sajátkockázat- és szolvenciaértékelésre vonatkozó iránymutatásokról szóló javaslattal kapcsolatos N11/008. sz. nyilvános konzultációról szóló végleges EIOPA jelentés.

    A jelentési és közzétételi követelményekről szóló javaslattal kapcsolatos N11/009. és 11/011. sz. nyilvános konzultációról szóló végleges EIOPA jelentés.

    Felügyeleti feladatok

    A Hatóság részvétele a 75 biztosítási vállalatcsoport által alkotott felügyeleti kollégiumban.

    A kollégiumok 2012. évi cselekvési terve mellékletekkel együtt, mint pl. az információcsere elemeit tartalmazó katalógus, a kollégiumok működéséről szóló év végi jelentés, valamint a 2011-es cselekvési terv eredményei.

    Fogyasztóvédelem és pénzügyi innováció

    A biztosítótársaságok panaszkezelésével kapcsolatos iránymutatások.

    A biztosítótársaságok panaszkezelésével kapcsolatos követendő példákról szóló jelentés.

    A fogyasztói trendekkel kapcsolatos adatgyűjtésről, elemzésről és beszámolásról szóló módszertani jelentés.

    Az EIOPA által készített, a tagállami fogyasztóvédelmi hatóságok kompetenciájáról szóló felmérés aktualizálása.

    Figyelmeztetések és ideiglenes korlátozások/tiltások kiadására szolgáló eljárások.

    A változó életjáradékok értékesítésével és a vonatkozó közzétételekkel kapcsolatos követendő példákról szóló jelentés.

    Az európai biztosítási és foglalkoztatóinyugdíj ágazatban megfigyelhető fogyasztói trendek kezdeti áttekintése.

    Közös felügyeleti kultúra

    Négy ágazatközi szeminárium.

    17 szeminárium a tagállamok hatáskörrel rendelkező hatóságai számára.

    Módszertan kidolgozása 3 szakértői véleményhez.

    Pénzügyi stabilitás

    2 darab, kétévente kiadott pénzügyi stabilitási jelentés.

    A biztosítási ágazat Európa egészére kiterjedő stressztesztjének előkészítése (a tesztet a hosszú távú garanciaértékelés miatt elhalasztották).

    A kockázati jelzőrendszer negyedéves mutatóinak elkészítése.

    A hosszú távú garanciaértékelés előkészítése.

    Válságkezelés

    A válságmegelőzési és válságkezelési feladatok végrehajtása során a Hatóság által követendő folyamatokat részletesen meghatározó átfogó döntéshozatali keretek véglegesítése.

    A szuverén és banki kitettségek kezelésére szolgáló közös EIOPA megközelítés elfogadása.

    Az alacsony kamatlábak által jellemzett hosszabb időszakokra adandó felügyeleti reakcióról szóló EIOPA vélemény kidolgozása.

    Részletes hozzájárulás a nem banki pénzügyi intézmények helyreállításáról és szanálásáról szóló európai bizottsági konzultációhoz.

    Külső kapcsolatok

    11 találkozó, amelyek közül egyet az IRSG és az OPSG felügyeleti tanácsával közösen tartottak, kilenc hivatalos vélemény és a visszajelzésekkel kapcsolatos összefoglalás, valamint nyolc informális konzultáció a folyamatban levő ügyekkel kapcsolatban.

    Körülbelül 20 szabályozási és felügyeleti párbeszéd az Unión kívüli országok felügyeleti szerveivel és felügyeleti szövetségeivel, többek között Ausztrálázsia, Latin- és Észak-Amerika, Dél-Afrika, Izland és Svájc részvételével. Aktív részvétel és hozzájárulás az IAIS technikai és végrehajtó bizottság, a pénzügyi stabilitási bizottság, a szolvencia és aktuárius albizottság, valamint az IAIS éves konferencia tevékenységéhez.

    Az EU és az USA közötti párbeszéd projektje: A következő lépéseket taglaló stratégiai dokumentum és a hét technikai bizottság végleges jelentésének közzététele, két nyilvános meghallgatás Washington DC-ben és Brüsszelben.

    Az ausztráliai, chilei, kínai, hongkongi, izraeli, mexikói, szingapúri és dél-afrikai (viszont) biztosítási rendszerek hiányelemzése, beleértve a teljes szakmai titoktartás értékelését, amely az egyenértékűségi átmenetről szóló bizottsági határozat alapjaként fog szolgálni.

    Együttműködési megállapodás a horvátországi pénzügyi szolgáltatók felügyeleti ügynökségével (CFSSA/HANFA).

    Konferenciák / más nyilvános rendezvények 2012-ben

    Négy konferencia és esemény (a globális biztosítási felügyelettel (GIS) foglalkozó konferencia és a nyugdíjak kvantitatív hatáselemzési tanulmányának (QIS) indító eseménye), az éves EIOPA konferencia és a második fogyasztói stratégia nap megrendezése).

    Forrás: a Hatóságtól származó adatok.


    A HATÓSÁG VÁLASZAI

    11.

    Az EIOPA tudomásul veszi és elfogadja a Számvevőszék észrevételeit. Mindazonáltal a közbeszerzési eljárás lefolytatásáról és négy részre bontásáról szóló döntést szakmailag teljesen helytálló indokok alapján hoztuk annak érdekében, hogy mélyítsük ismereteinket a rendszer kialakításának módszeréről, ezzel csökkentve a nem megfelelő szolgáltatások és termékek vásárlásának kockázatát és biztosítva az optimális verseny kialakulását a folyamat legfontosabb szakaszában, a fő közbeszerzésben.

    Az EIOPA arra törekszik, hogy eljárásai megfeleljenek az uniós szabályoknak és tökéletesítse azokat. Ezt bizonyítja, hogy az eljárásokhoz értékelő bizottságokat állított fel, annak ellenére, hogy nem lett volna elvárás. Az EIOPA célja az volt, hogy a közelgő nyílt eljárásokra készülve a különböző területekre különböző vállalkozókat találjon, amit jól bizonyít az a tény, hogy az egyes pályázati eljárásokra a szükségesnél nagyobb számú vállalatot hívtak meg. Az egyetlen vállalkozó megbízásának oka a beérkezett pályázatok korlátozott száma volt. Az EIOPA valós versenyt szeretett volna, így 4 különálló eljárást indított annak érdekében, hogy ne csak egy, “igényekre szabott” szolgáltatásokat nyújtó vállalat jöhessen szóba, ami a fő közbeszerzés keretében tulajdonképpen ahhoz vezetne, hogy ugyanaz a vállalat lenne az egyetlen megfelelő pályázó.

    12.

    Az EIOPA tudomásul vette a Számvevőszék észrevételét. 2012-ben a Hatóság eszközeinek védelmére helyezte a hangsúlyt a kapcsolódó eljárások megvalósítása és a leltározási folyamat dokumentálása helyett. Az EIOPA időközben pótolni kezdte a hiányosságokat. Az új pénzügyi szereplők számára képzést tartott az eszközökkel kapcsolatos folyamatok ésszerűsítése érdekében, illetve az ezeket a folyamatokat dokumentáló iránymutatásokat fogadott el. A folyamatok megvalósítása folyamatban van.

    13.

    Az EIOPA tudomásul vette a Számvevőszék észrevételét. Az informatikai beszerzésekhez kapcsolódó évek közötti áthúzódása a Hatóság működése kezdeti időszakának tudható be, hisz az információ-technológiai stratégiát 2011 végén, annak végrehajtási tervét pedig 2012 elején fogadtuk el. A kezdeti időszak után az informatikai kiadások jobban eloszlanak az adóév során, ami jelentősen csökkenti az évek közötti áthúzódásának gyakoriságát.


    Top