Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013TA1213(12)

    Jelentés az Európai Bankhatóság 2012-es pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolójáról a Hatóság válaszaival együtt

    HL C 365., 2013.12.13, p. 80–88 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    13.12.2013   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    C 365/80


    JELENTÉS

    az Európai Bankhatóság 2012-es pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolójáról a Hatóság válaszaival együtt

    2013/C 365/12

    BEVEZETÉS

    1.

    A londoni székhelyű Európai Bankhatóságot (a továbbiakban: a Hatóság, más néven EBA) az 1093/2010/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (1) hozta létre. A Hatóság feladata, hogy hozzájáruljon a magas színvonalú közös szabályozási és felügyeleti standardok és gyakorlat meghatározásához, valamint a jogilag kötelező erejű uniós jogszabályok következetes alkalmazásához, ösztönözze és megkönnyítse a feladatok és hatáskörök átruházását a hatáskörrel rendelkező hatóságok között, hatáskörén belül figyelemmel kísérje és értékelje a piaci fejleményeket, valamint elősegítse a betétesek és a befektetők védelmét (2).

    A MEGBÍZHATÓSÁGI NYILATKOZATOT ALÁTÁMASZTÓ INFORMÁCIÓK

    2.

    A Számvevőszék ellenőrzési koncepciója analitikus ellenőrzési eljárásokat, tranzakciók közvetlen tesztelését, valamint a Hatóság felügyeleti és kontrollrendszereiben alkalmazott fő kontrollmechanizmusok értékelését foglalja magában. Mindez kiegészül (adott esetben) még más ellenőrök munkájából származó bizonyítékokkal, valamint a vezetői teljességi nyilatkozatok elemzésével.

    MEGBÍZHATÓSÁGI NYILATKOZAT

    3.

    Az Európai Unió működéséről szóló szerződés 287. cikke alapján a Számvevőszék ellenőrizte a következőket:

    a)

    a Hatóság éves beszámolója, amely a 2012. december 31-én véget ért pénzügyi évre vonatkozó pénzügyi kimutatásokból (3) és a költségvetés végrehajtásáról szóló jelentésekből (4) áll, és

    b)

    a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűsége és szabályszerűsége.

    A vezetés felelőssége

    4.

    A 2343/2002/EK, Euratom bizottsági rendelet (5) 33. és 43. cikke szerint a vezetés felelőssége a Hatóság éves beszámolójának elkészítése és valós bemutatása, valamint a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűsége és szabályszerűsége:

    a)

    A Hatóság éves beszámolója tekintetében a vezetés felelősségi körébe tartozik: az – akár csalásból, akár tévedésből eredő lényeges hibáktól mentes – pénzügyi kimutatások elkészítését és valós bemutatását lehetővé tévő belső kontrollrendszer kialakítása, megvalósítása és fenntartása; a Bizottság számvitelért felelős tisztviselője által elfogadott számviteli szabályok (6) alapján megfelelő számviteli politika megválasztása és alkalmazása; és a körülményeknek megfelelően ésszerű számviteli becslések készítése. Az igazgató hagyja jóvá a Hatóság éves beszámolóját azután, hogy a számvitelért felelős tisztviselő az összes rendelkezésre álló információ alapján egy olyan kísérő nyilatkozattal egyetemben elkészítette azt, amelyben a tisztviselő többek között kijelenti, hogy ésszerű bizonyossággal rendelkezik afelől, hogy a beszámoló minden lényeges szempontból valós és hű képet ad a Hatóság pénzügyi helyzetéről.

    b)

    A vezetés felelőssége a mögöttes tranzakciók jogszerűsége és szabályszerűsége, illetve a gondos pénzgazdálkodás elveinek követése tekintetében abban áll, hogy ki kell alakítania, meg kell valósítania és fenn kell tartania egy olyan eredményes és hatékony belső kontrollrendszert, amely megfelelő felügyelettel és alkalmas intézkedésekkel képes megakadályozni a szabálytalanságokat és csalásokat, illetve szükség esetén jogi eljárásokkal képes visszaszerezni a tévesen kifizetett vagy felhasznált pénzösszegeket.

    Az ellenőr felelőssége

    5.

    A Számvevőszék feladata, hogy ellenőrzései alapján megbízhatósági nyilatkozatot készítsen az Európai Parlament és a Tanács számára (7) az éves beszámoló megbízhatóságára és a mögöttes tranzakciók jogszerűségére és szabályszerűségére vonatkozóan. A Számvevőszék az IFAC nemzetközi ellenőrzési standardjai és etikai kódexe, valamint a legfőbb ellenőrzési intézmények nemzetközi standardjai (INTOSAI) szerint végzi ellenőrzését. Ezek a standardok megkövetelik, hogy a Számvevőszék az ellenőrzést úgy tervezze meg és végezze el, hogy kellő bizonyosságot szerezhessen arra nézve, hogy a Hatóság éves beszámolója nem tartalmaz lényeges hibákat és az alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűek és szabályszerűek.

    6.

    Az ellenőrzés olyan eljárásokat foglal magában, amelyek révén ellenőrzési bizonyíték szerezhető a beszámolóban szereplő összegekről és információkról, valamint a mögöttes tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről. Az eljárások kiválasztása az ellenőrnek egy arra irányuló kockázatelemzés alapján kialakított szakmai megítélésétől függ, hogy milyen valószínűséggel fordulhat elő – akár csalás, akár tévedés okozta – lényeges hiba a beszámolóban, illetve lényeges szabályszerűtlenség az annak alapjául szolgáló tranzakciókban. Az említett kockázatértékeléskor az ellenőr mérlegeli a szervezetnek a beszámoló elkészítése és valós bemutatása szempontjából releváns belső kontrollmechanizmusait, valamint a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségének és szabályszerűségének biztosítása céljából alkalmazott felügyeleti és kontrollrendszereit, és a körülményeknek megfelelő ellenőrzési eljárásokat alakít ki. Az ellenőrzés része továbbá az alkalmazott számviteli politika megfelelőségének, a számviteli becslések ésszerűségének és a beszámoló általános bemutatásának értékelése.

    7.

    A Számvevőszék megítélése szerint a rendelkezésére álló ellenőrzési bizonyítékok elégséges és megfelelő alapot nyújtanak a megbízhatósági nyilatkozat elkészítéséhez.

    Vélemény a beszámoló megbízhatóságáról

    8.

    A Számvevőszék véleménye szerint a Hatóság éves beszámolója minden lényeges szempontból híven és pénzügyi szabályzata előírásainak, valamint a Bizottság számvitelért felelős tisztviselője által elfogadott számviteli szabályoknak megfelelően tükrözi a 2012. december 31-i pénzügyi helyzetet, illetve a tárgyévben lezajlott gazdasági és pénzforgalmi események eredményét.

    Vélemény a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről

    9.

    A Számvevőszék véleménye szerint a 2012. december 31-én véget ért évre vonatkozó éves beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók minden lényeges szempontból jogszerűek és szabályszerűek.

    10.

    Az alábbi megjegyzések nem kérdőjelezik meg a Számvevőszék véleményeinek érvényét.

    MEGJEGYZÉSEK A TRANZAKCIÓK JOGSZERŰSÉGÉRŐL ÉS SZABÁLYSZERŰSÉGÉRŐL

    11.

    A magas tandíjak fedezésére a Hatóság a személyzeti szabályzatban (8) előírt iskolázatási támogatáson kívül iskoláztatási hozzájárulást nyújt azon alkalmazottai gyerekei számára, akik általános vagy középiskolába járnak. 2012-ben az összes iskoláztatási hozzájárulás kb. 76 000 euró volt. Ezt a személyzeti szabályzat nem tartalmazza, így szabálytalan.

    MEGJEGYZÉSEK A BELSŐ KONTROLLMECHANIZMUSOKRÓL

    12.

    A Hatóság elődszervezete (9) által kialakított informatikai stratégia értelmében az EBA fő infomatikai alkalmazási rendszereit kiszervezték, azt külső informatikai szolgáltató (10) kezeli 2013 decemberéig. Így fennáll az a kockázat, hogy a Hatóság a saját informatikai rendszerei felett csak korlátozott ellenőrzéssel és felügyelettel bír.

    MEGJEGYZÉSEK A KÖLTSÉGVETÉSI GAZDÁLKODÁSRÓL

    13.

    A lekötött előirányzatok összességében véve 89 %-ot tettek ki, az I. cím (Személyi jellegű ráfordítások) esetében az arány 84 %, a II. cím (Igazgatási kiadások) esetében 86 %, a III. cím (Operatív kiadások) esetében 100 % volt (11). A lekötött előirányzatok átviteli aránya nagy volt a II. cím esetében (45 %), főleg a Hatóság ellenőrzésén kívül álló okokból, mint például új székhely sikertelen keresése és késedelmek néhány olyan informatikai projektnél, amelyek kapcsán az elődszervezettől nehezen lehetett megkapni a szükséges információkat. A III. cím esetében a lekötött előirányzatok átvitelének aránya nagy volt (85 %), főleg két – egyébként terv szerint végrehajtott – informatikai beszerzési eljárás bonyolultsága és időbeni hossza miatt, három egyéb informatikai projekt indításának és végrehajtásának késése miatt és azért, mert a szolgáltatók néhány informatikai szolgáltatást későn számláztak ki.

    TOVÁBBI MEGJEGYZÉSEK

    14.

    A Számvevőszék a következő hiányosságokat tárta fel az ellenőrzött munkaerő-felvételi eljárásokkal kapcsolatos átláthatóság és egyenlő elbírálás tekintetében: a pályázók egy átfogó pontszámot kaptak, ahelyett, hogy minden kiválasztási kritériumra külön pontszámot kaptak volna, nem volt bizonyíték arra, hogy a szóbeli meghallgatások és írásbeli tesztek kérdéseit a vizsga időpontja előtt határozták volna meg.

    AZ ELŐZŐ ÉVI MEGJEGYZÉSEK HASZNOSULÁSA

    15.

    Az I. melléklet áttekintést ad a Számvevőszék előző évi megjegyzései nyomán tett helyesbítő intézkedésekről.

    Ezt a jelentést dr. Louis GALEA számvevőszéki tag elnökletével a IV. kamara a 2013. július 15-i ülésén, Luxembourgban fogadta el.

    a Számvevőszék nevében

    Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

    elnök


    (1)  HL L 331., 2010.12.15., 12. o.

    (2)  A Hatóság hatáskörét és tevékenységeit a tájékozató jellegű II. melléklet foglalja össze.

    (3)  Ezek a következőkből állnak: a mérleg, az eredménykimutatás, a cash-flow kimutatás, a nettó eszközök változását feltüntető kimutatás, és a számviteli politika meghatározó alapelveit és további magyarázatokat tartalmazó összegzés.

    (4)  Ezek a költségvetési eredménykimutatásból és a költségvetési eredménykimutatás mellékletéből állnak.

    (5)  HL L 357., 2002.12.31., 72. o.

    (6)  A Bizottság számvitelért felelős tisztviselője által elfogadott számviteli szabályok a Könyvvizsgálók Nemzetközi Szövetsége (IFAC) által kibocsátott Nemzetközi Költségvetési Számviteli Standardokra (IPSAS), illetve adott esetben a Nemzetközi Számviteli Standard Testület (IASB) által kibocsátott Nemzetközi Számviteli Standardokra (IAS)/Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardokra (IFRS) támaszkodnak.

    (7)  Az 1605/2002/EK, Euratom tanácsi rendelet 185. cikkének (2) bekezdése (HL L 248., 2002.9.16., 1. o.).

    (8)  A VII. melléklet 3. cikke a 252,81 eurós alapjuttatás kétszereséről, 505,62 euróról rendelkezik.

    (9)  Európai Bankfelügyeleti Bizottság

    (10)  Banque de France.

    (11)  Az év fennmaradó részére vonatkozó szükségletelemzést követően a költségvetést felülvizsgálták, és 2012 szeptemberében 8,9 %-kal csökkentették az előirányzatokat.


    I. MELLÉKLET

    Az előző évi megjegyzések hasznosulása

    Év

    A Számvevőszék megjegyzése

    A helyesbítő intézkedés állapota

    (végrehajtva/folyamatban/végrehajtandó/n.a.)

    2011

    A költségvetés végrehajtási arányának alacsony szintje költségvetés-tervezési és -végrehajtási nehézségeket jelez.

    folyamatban

    2011

    A Hatóság költségvetése a 2011. pénzügyi évre vonatkozóan 12,7 millió EUR volt. Az alapító rendelettel (1) összhangban a 2011. évi költségvetés 60 %-át a tagállamok és az EFTA-országok hozzájárulásából, a maradék 40 %-ot az Unió költségvetéséből finanszírozták. 2011 végén a Hatóság 3,6 millió EUR pozitív költségvetési egyenleget mutatott ki. A Hatóság pénzügyi szabályzata 15. cikkének (4) bekezdésével és 16. cikkének (1) bekezdésével összhangban a teljes összeget az Európai Bizottság felé fennálló kötelezettségként tartották nyilván.

    folyamatban

    2011

    Hiányosságok merültek fel azzal kapcsolatban, hogy három jogi kötelezettségvállalás megelőzi a vonatkozó költségvetési kötelezettségvállalásokat (742 000 EUR).

    végrehajtva

    2011

    A költségvetési rendelet előírja a Hatóság számviteli rendszerének validálását, amelyet a számvitelért felelős tisztviselő még nem hajtott végre.

    végrehajtva

    2011

    Nem mindegyik ellenőrzött közbeszerzési eljárás felelt meg maradéktalanul az általános költségvetési rendelet rendelkezéseinek. 299 182 EUR értékben ítéltek oda szerződéseket a tagállami szabályok szerint, ezek alapján 2011-ben 248 775 EUR összegű kifizetésre került sor. A Hatóságnak gondoskodnia kell arról, hogy az új szerződések odaítélése teljes mértékben megfeleljen az EU közbeszerzési szabályainak.

    végrehajtva

    2011

    A Hatóságnak tökéletesítenie kell a munkaerő-felvételi eljárások átláthatóságát. Sem a kiválasztási kritériumok súlyozását, a felvételi beszélgetésre való behíváshoz szükséges minimális pontszámot, sem pedig a megfelelő jelöltek listájára való felkerüléshez szükséges minimális pontszámot nem határozták meg a pályázatok értékelése előtt.

    folyamatban


    (1)  HL L 331., 2010.12.15., 12. o., 62. cikk (1) bekezdés.


    II. MELLÉKLET

    Európai Bankhatóság (London)

    Hatáskör és tevékenységek

    A Szerződésből eredő uniós hatáskör

    (az Európai Unió működéséről szóló szerződés 26. és 114. cikke)

    26. cikk:

    „1.   Az Unió a Szerződések vonatkozó rendelkezéseinek megfelelően meghozza a belső piac létrehozásához, illetve működésének biztosításához szükséges intézkedéseket.

    2.   A belső piac egy olyan, belső határok nélküli térség, amelyben a Szerződések rendelkezéseivel összhangban biztosított az áruk, a személyek, a szolgáltatások és a tőke szabad mozgása.

    3.   A Tanács a Bizottság javaslata alapján meghatározza az összes érintett ágazat kiegyensúlyozott fejlődésének biztosításához szükséges iránymutatásokat és feltételeket.”

    114. cikk:

    „1.   Ha a Szerződések másként nem rendelkeznek, a 26. cikkben meghatározott célkitűzések megvalósítására a következő rendelkezéseket kell alkalmazni. Az Európai Parlament és a Tanács rendes jogalkotási eljárás keretében és a Gazdasági és Szociális Bizottsággal folytatott konzultációt követően elfogadja azokat a tagállamok törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezéseinek közelítésére vonatkozó intézkedéseket, amelyek tárgya a belső piac megteremtése és működése.”

    A Hatóság hatásköre

    (az Európai Parlament és a Tanács 1093/2010/EK rendelete)

    Célok

    a)

    a belső piac működőképességének fokozása, különösen a szabályozás és felügyelet ésszerű, hatékony és egyenletes szintje révén;

    b)

    a pénzügyi piacok integritásának, átláthatóságának, eredményességének és szabályos működésének biztosítása;

    c)

    a nemzetközi felügyeleti koordináció megerősítése;

    d)

    a szabályozási arbitrázs megelőzése és az egyenlő versenyfeltételek előmozdítása;

    e)

    a hitelfelvétel és egyéb kockázatok megfelelő szabályozásának és felügyeletének biztosítása;

    f)

    a fogyasztóvédelem javítása.

    Feladatok

    a)

    hozzájárulás magas színvonalú közös szabályozási és felügyeleti standardok és gyakorlatok kialakításához;

    b)

    hozzájárulás a kötelező erejű uniós jogi aktusok következetes alkalmazásához;

    c)

    a hatáskörrel rendelkező hatóságok között a feladatok és a hatáskörök átruházásának ösztönzése és megkönnyítése;

    d)

    szoros együttműködés az Európai Rendszerkockázati Testülettel (ERKT) (1);

    e)

    a hatáskörrel rendelkező hatóságokról szóló összehasonlító elemzések elkészítésének megszervezése és lefolytatása;

    f)

    a piaci fejlemények megfigyelése és értékelése a hatáskörébe tartozó területen;

    g)

    a Hatóság feladatainak végrehajtásával kapcsolatos tájékoztatás érdekében gazdasági elemzés készítése a piacokról;

    h)

    a betétesek és a befektetők védelmének elősegítése;

    i)

    hozzájárulás a felügyeleti kollégiumok következetes és koherens működéséhez, a rendszerszintű kockázat nyomon követéséhez, értékeléséhez és méréséhez, a rendezési és szanálási tervek kidolgozásához és koordinálásához, magas szintű védelem nyújtása az Unió egész területén a betétesek és a befektetők számára, továbbá hozzájárulás a fizetésképtelen pénzügyi intézmények szanálására irányuló mechanizmusok és a megfelelő finanszírozási eszközök iránti igény felmérésének kidolgozásához;

    j)

    minden egyéb, az ebben a rendeletben vagy más jogalkotási aktusokban meghatározott feladat elvégzése;

    k)

    a tevékenységi területére vonatkozó információk közzététele és rendszeres naprakésszé tétele a honlapján;

    l)

    szükség szerint minden meglévő vagy folyamatban lévő feladat átvétele az Európai Bankfelügyeleti Bizottságtól (EBFB).

    Irányítás

    Felügyeleti tanács

    A Hatóság elnökéből, tagállamonként egy képviselőből (a TFH (2) vezetője), a Bizottság, az EKB (3), az ERKT, az EIOPA (4) és az ESMA (5) egy-egy képviselőjéből áll.

    Igazgatóság

    Az igazgatóság az elnökből és a felügyeleti tanács tagjai közülválasztott hat másik személyből áll.

    Elnök

    A felügyeleti tanács nevezi ki.

    Ügyvezető igazgató

    A felügyeleti tanács nevezi ki.

    Fellebbviteli tanács

    A három európai felügyeleti hatóság közös testülete.

    Külső ellenőrzés

    Európai Számvevőszék.

    A zárszámadás elfogadásáért felelős hatóság

    Európai Parlament:

    A Hatóság rendelkezésére bocsátott erőforrások 2012-ben (zárójelben a 2011-es adat)

    2012. évi költségvetés

    20,7 (12,7) millió euró

    ebből:

     

    Uniós támogatás: 8,3 (5,1) millió euró

     

    Tagállami hozzájárulás: 12,1 (7,4) millió euró

     

    Megfigyelők hozzájárulása: 0,3 (0,2) millió euró

    Létszám 2012. december 31-én:

    68 (40) ideiglenes alkalmazott

    12 (6) szerződéses alkalmazott

    14 (5) kirendelt nemzeti szakértő

    Termékek és szolgáltatások 2012-ben

    Nyilvános konzultáció 23 szabályozási és felügyeleti standardtervezetről, mely közül 16 tőkéről/sajáttőkéről szól.

    Az európai piaci infrastruktúra-rendelet keretében a központi partnerekre vonatkozó tőkekövetelményekről szóló első szabályozási és felügyeleti standardtervezet benyújtása a Bizottságnak.

    Hat iránymutatás, négy vitaanyag és 14 konzultációs dokumentum kiadása.

    A Bizottságnak, az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak címzett hét vélemény, az IASB-nek és az IFRS Alapítványnak szóló három, számviteli ügyekkel kapcsolatos véleményező levél, és az IAASB-nak szóló, ellenőrzési ügyekkel kapcsolatos véleményező levél.

    Az EBA 2011 júliusi, az EU egészére kiterjedő stressz-tesztről szóló ajánlásának és 2011 decemberi feltőkésítésről szóló ajánlásának nyomon követése, amely ajánlásokat 2012. június 30-ig végre kellett hajtani (bankok tőkeszükségletre vonatkozó terveinek monitoringja, 61 bank tőkepozíciójával kapcsolatos egyéni adat közzététele).

    A felügyeleti kollégiumokkal kapcsolatos munkavégzés, ami a felügyeleti gyakorlatok következetességének javítására, a tevékenységek jobb koordinációjára és az intézményspecifikus prudenciális követelményekről született közös döntések kifejtésére irányul, különös tekintettel a 40 legnagyobb, több uniós országban tevékenykedő bankra.

    116 értekezleten és kollégiumi rendezvényen való részvétel.

    Az EBA válságkezelési kézikönyvének kidolgozása a vészhelyzetek kezelésére, amely vészhelyzetekben információcserét biztosít a kollégiumon belül és az EBA-val.

    „Jó gyakorlatok” kézikönyv kidolgozása a közös döntések tartalmáról és kifejtéséről való következetességről.

    Számos szakértői jelentés kidolgozása (pl.: jelentés a kkv-hitelezés prudenciális keretének felülvizsgálatáról, jelentés a Bázel III/tőkekövetelményekről szóló IV. irányelv monitoringgyakorlatáról, jelentés a tőkekövetelményekről szóló irányelvben megadott, 3. pillérrel kapcsolatos előírásokra válaszul adott banki adatközlések értékeléséről szóló nyomon követési felülvizsgálatról, jelentés a kollégiumok működéséről és a kollégiumok cselekvési terveinek végrehajtásáról stb.).

    Kockázatelemzés, -értékelés és -monitoring végrehajtása és az érdekelt felek széles körének kockázatról szóló jelentések benyújtása (többek között az Európai Parlamentnek éves jelentés, féléves és negyedéves frissítések és jelentések, és heti áttekintő jelentés európai bankok likviditásáról és finanszírozási feltételeiről), a kockázatértékelés és elemzési infrastruktúra megerősítése, belső és külső adatok feltárását is beleértve.

    Az EBA szabályzata 81. cikkének értelmében adatokat és hozzájárulást nyújt a Pénzügyi Felügyeletek Európai Rendszerének felülvizsgálati folyamatához, az ESMA-val és az EIOPSA-val közösen (mennyiségi és minőségi adatok szolgáltatása és önértékelő jelentés benyújtása a Bizottságnak).

    Hozzájárulás a Nemzetközi Valutaalap uniós pénzügyi szektorokat értékelő programjához.

    Az ESMA-val közösen az EURIBOR-hoz és referenciaértékekhez kötődő feladatokkal kapcsolatos munkavégzés, többek között az Euribor-EBF és tagállami hatóságok ajánlásainak megírása és a referenciaérték-kialakítási folyamat elveinek kidolgozása.

    Az illetékes tagállami hatóságok felmérése, a szakmai felelősségbiztosításról szóló tagállami rendelkezésekre, valamint a felelős hitelezéssel és pénzügyi nehézségekkel küzdő adósok kezelésére tekintettel, a fogyasztói tendenciákról szóló 2012-es jelentés kiadása.

    Az EBA Fogyasztóvédelmi Nap megrendezése 2012 októberében.

    A fogyasztóvédelmi és pénzügyi innovációs állandó bizottság és annak a felelős hitelezés és hátralékkezeléssel, tőzsdén jegyzett alapokkal és különbözeti ügyletekkel foglalkozó alcsoportjainak létrehozása (SCConFin).

    Az EBA és a tagállami felügyeleti hatóságok munkatársai számára 13 szeminárium szervezése és koordinálása.

    A pénzügyi területre vonatkozóan olyan fő teljesítménymutatók felállítása, melyekről az EBA igazgatóságát rendszeresen tájékoztatni kell.

    Egy integrált HR-rendszer (Allegro) további bővítése, a hatékony és átlátható munkakörnyezet megteremtése céljából.

    11 felügyeleti tanácsi ülés (hét helyszíni jelenlétet igénylő ülés, négy telefonkonferencia), nyolc igazgatósági ülés (hat helyszíni jelenlétet igénylő ülés, két telefonkonferencia).

    Közel 180 értekezlet, az EBA belső bizottságainak/csoportjainak/munkacsoportjainak/szakértői csoportjainak szervezésében.

    Forrás: a Hatóságtól származó adatok.


    (1)  Európai Rendszerkockázati Testület

    (2)  Tagállami felügyeleti hatóság

    (3)  Európai Központi Bank.

    (4)  Európai Biztosítás- és Foglalkoztatóinyugdíj-hatóság

    (5)  Európai Értékpapír-piaci Hatóság

    Forrás: a Hatóságtól származó adatok.


    A HATÓSÁG VÁLASZAI

    11.

    A magas tandíjak, illetve az a tény, hogy Londonban nincs Európai Iskola, komoly akadályt jelent az EBA megbízatásának teljesítéséhez szükséges, kellő tapasztalattal rendelkező, magasan képzett munkaerő megszerzésében és megtartásában.

    Az egyesült királyságbeli hatóságokkal folytatott eredménytelen tárgyalásokat követően az EBA belső politikát fogadott el a személyzeti politika keretein belül a diszkrimináció-mentesség, illetve az esélyegyenlőség előmozdítása érdekében, követve ezáltal a személyzeti szabályzat szellemiségét. Az EBA alkalmazottainak az oktatási költségek tekintetében ugyanabban a szociális támogatásban kellene részesülniük, mint a más helyszíneken a személyzeti szabályzat szerint alkalmazott munkatársaknak.

    E megközelítés háttere és okai eddig is részletesen bemutatásra kerültek az EBA költségvetésében (a személyzeti politika tervén belül) az éves költségvetési eljárás során.

    12.

    Az EBA egyetért a Számvevőszék megjegyzésével. Az igazgatótanács által 2012-ben jóváhagyott és 2013-ban bevezetett új informatikai stratégia a Hatóság informatikai rendszereinek szélesebb körű ellenőrzését fogja eredményezni 2014.01.01-től, azaz a jelenlegi informatikai szolgáltatóval fennálló szerződés megszűnése után.

    13.

    Az EBA tudomásul veszi az Európai Számvevőszék megállapítását.

    A III. cím szerinti, informatikai vonatkozású átvitelek oka egyrészt az, hogy az ügynökség még működésének induló szakaszában van, másrészt pedig az új informatikai stratégia bevezetése, amelynek célja a korábbról örökölt megoldások elhagyása és egy stabil informatikai platform kiépítése, az EBA hosszú távra szóló megbízatásával összhangban. Az induló szakasz befejeződése után az informatikai kiadások egyenletesebben fognak eloszlani a pénzügyi év során, ami jelentősen csökkenteni fogja az átvitelek kockázatát.

    14.

    Az EBA elismeri a Számvevőszék által feltárt gyengeségeket, és azonnal megtette a helyesbítő intézkedéseket. 2013 januárja óta a pályázók minden kiválasztási kritériumra külön pontszámot kapnak, és a felvételi anyagokban rendszeresen szerepel annak bizonyítéka, hogy a kérdések és a tesztek a vizsga időpontját megelőzően készültek.


    Top