Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013PC0607

    Javaslat A TANÁCS HATÁROZATA a Fúziósenergia-fejlesztési és ITER Európai Közös Vállalkozás létrehozásáról és részére kedvezmények nyújtásáról szóló 2007/198/Euratom határozat módosításáról

    /* COM/2013/0607 final - 2013/0295 (NLE) */

    52013PC0607

    Javaslat A TANÁCS HATÁROZATA a Fúziósenergia-fejlesztési és ITER Európai Közös Vállalkozás létrehozásáról és részére kedvezmények nyújtásáról szóló 2007/198/Euratom határozat módosításáról /* COM/2013/0607 final - 2013/0295 (NLE) */


    INDOKOLÁS

    1.           A JAVASLAT HÁTTERE

    Ez a tanácsi határozat a Fúziósenergia-fejlesztési és ITER Európai Közös Vállalkozás létrehozásáról és részére kedvezmények nyújtásáról szóló, 2007. március 27-i 2007/198/Euratom tanácsi határozatot módosítja annak érdekében, hogy megalapozza a Közös Vállalkozás (a továbbiakban: Fusion for Energy) tevékenységeinek finanszírozását a 2014-től 2020-ig tartó időszakra az Euratom-szerződés keretében.

    A Fusion for Energy kiépítési szakaszának (csak európai) költségeit a 2007 és 2020 közötti időszakra 2010 márciusában 7,2 milliárd euróra becsülték (2008-as értéken). 2010 júliusában a Tanács az említett szakaszhoz nyújtott európai hozzájárulás felső határát (2008-as értéken) 6,6 milliárd euróban állapította meg. 2013 februárjában az Európai Tanács a 2014–2020-ra vonatkozó többéves pénzügyi keretről szóló rendeletben (2011-es értéken) 2,707 milliárd euróban maximalizálta az ITER részére nyújtott Euratom-hozzájárulás összegét.

    A hetedik kutatási keretprogramban az Euratom hozzájárulását az Euratom-szerződés 7. cikke alapján elfogadott közösségi kutatási és képzési programokon keresztül nyújtották. Ez a finanszírozási mód egy sor, kifejezetten a kutatási programokra jellemző követelményt támasztott a részvétel, a szabályok, a tervezés, a nyomon követés és az értékelés tekintetében. E követelmények a Fusion for Energy Alapszabályaiban meghatározott hatáskörökre és feladatokra való figyelemmel feleslegessé váltak.

    Ez a javaslat a hetedik keretprogramban alkalmazott gyakorlattól eltérve nem az Euratom-szerződés 7. cikke szerinti kutatási programra vonatkozik. A 47. cikken alapul, és az Euratomnak a Közös Vállalkozás finanszírozásában való részvételét határozza meg.

    E változás révén lehetőség nyílik arra, hogy az ITER-hez nyújtott európai hozzájárulás összege az említett, kifejezetten a kutatási programokra jellemző követelmények érvényesülése nélkül kerüljön át az Európai Bizottságtól a Fusion for Energy költségvetésébe. Ez mindenesetre nem akadályozza meg a Közös vállalkozás további, Euratomtól eltérő tagjait abban, hogy önkéntes hozzájárulásokat nyújtsanak – különösen többletköltségek jelentkezése esetén –, amint azt a Közös Vállalkozás Alapszabályának 12. cikke (1) bekezdésének c) pontja előírja.

    A módosítás a következő többéves pénzügyi keret időszakára is garantálja a projekt finanszírozását. Az alapok átadása ugyanis nem korlátozódna az Euratom-szerződés 7. cikkében említett öt évre, ami a kutatási és képzési programok futamideje. Ehelyett a többéves pénzügyi keret időtartamához igazodna, és hét évig futhatna. Az ITER-megállapodás értelmében az ITER projekt tervezett időtartama 35 év, azaz a projekt 2041-ig fog tartani; ebből következően a projekthez nyújtandó Euratom-hozzájárulás finanszírozásának biztosítása további tanácsi határozatok elfogadását vetíti elő.

    Az e határozattal finanszírozott tevékenységek hozzá fognak járulni a fúziós energiából előállított villamos energia 2050-re történő megvalósítását célzó ütemtervhez, amit az Európai Fúziós Fejlesztési Megállapodás (EFDA) tagjai 2012 novemberében fogadtak el. Így e rendelet alapján a(z) xxx tanácsi rendelettel (az Euratom kutatási és képzési programja) finanszírozott tevékenységekkel összhangban lévő és azokat kiegészítő munka valósulhat meg.

    2.           AZ ÉRDEKELT FELEKKEL FOLYTATOTT KONZULTÁCIÓK ÉS A HATÁSVIZSGÁLATOK EREDMÉNYEI

    A javaslat teljes mértékben figyelembe veszi a „Horizont 2020” kutatási és innovációs keretprogramot kiegészítő Euratom kutatási és képzési program (2014–2018) előkészítése kapcsán a „Kihívásból lehetőség: az európai uniós kutatás- és innovációfinanszírozás közös stratégiai kerete felé” című zöld könyv[1] alapján lefolytatott széles körű nyilvános konzultáció eredményeit.

    Az ITER-rel mind a konzultáció során, mind a hatásvizsgálathoz kapcsolódó belső és külső értékelések foglalkoztak. A hatásvizsgálat arra a megállapításra jutott, hogy az ITER-hez társuló előnyök, amelyek ellensúlyozzák a projekt tudományos, műszaki és pénzügyi kockázatait, hosszú távon a fúziós energia kereskedelmi szintű hasznosításában, rövid távon pedig az ipari versenyre gyakorolt jótékony hatás formájában jelentkeznek.

    Az Európai Tanács által 2013. február 8-án elfogadott határozat alapján ez a javaslat biztosítja a projekt folyamatosságát – ami különösen fontos a nemzetközi partnerek szempontjából –, és a következő többéves pénzügyi keret teljes időtartamára garantálja az ITER finanszírozását.

    3.           A JAVASLAT JOGI ELEMEI

    A tanácsi határozat jogalapja az Euratom-szerződés 47. cikke. Ez a határozat jogalapot teremt a következő többéves pénzügyi keret időtartamára, továbbá a Bizottság által évente elfogadandó finanszírozási határozatokhoz. Az említett bizottsági határozatok fogják lehetővé tenni 2014 és 2020 között a források átruházását a Fusion for Energy részére. Ez a javaslat az ITER projektre vonatkozó kiegészítő kutatási program (2014–2018) elfogadásáról szóló, a Bizottság által 2011. december 21-én elfogadott tanácsi határozatra irányuló javaslat[2] helyébe lép.

    A Fusion for Energy Alapszabályának módosítása Horvátország szavazati jogának rendezése érdekében jelenleg zajlik, mivel Horvátország 2013. július 1-jén csatlakozott az Euratomhoz. A 12. cikk (1) bekezdésének a) pontja[3] szintén módosul annak érdekében, hogy a finanszírozásra lehetőség legyen az Európai Unió általános költségvetésének keretében is.

    4.           KÖLTSÉGVETÉSI HATÁSOK

    A költségvetési hatásokat és a szükséges humán- és igazgatási erőforrásokat a javaslathoz csatolt pénzügyi kimutatás mutatja be.

    2013/0295 (NLE)

    Javaslat

    A TANÁCS HATÁROZATA

    a Fúziósenergia-fejlesztési és ITER Európai Közös Vállalkozás létrehozásáról és részére kedvezmények nyújtásáról szóló 2007/198/Euratom határozat módosításáról

    AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

    tekintettel az Európai Atomenergia-közösséget létrehozó szerződésre és különösen annak 47. cikke (3) és (4) bekezdésére,

    tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

    mivel:

    (1)       A 2007/198/Euratom tanácsi határozat[4] azzal a céllal hozta létre a Fúziósenergia-fejlesztési és ITER Európai Közös Vállalkozást (a továbbiakban: a Közös Vállalkozás), hogy az biztosítsa az Európai Atomenergia-közösség (Euratom) hozzájárulását az ITER Nemzetközi Fúziósenergia-fejlesztési Szervezethez és a „tágabb megközelítés” keretében Japánnal közösen folytatott tevékenységekhez, valamint hogy előkészítse és koordinálja egy demonstrációs fúziós reaktor és a kapcsolódó létesítmények megépítésének előkészítésére irányuló munkát.

    (2)       A 2007/198/Euratom határozat meghatározta a Közös Vállalkozás számára szükségesnek vélt finanszírozás mértékét, valamint az ehhez az Euratom által nyújtandó teljes hozzájárulás becsült összegét. E hozzájárulás nyújtásáról az Euratom-szerződés 7. cikke alapján elfogadott közösségi kutatási és képzési programokon keresztül rendelkezett.

    (3)       2010 márciusában az ITER kiépítési szakaszában, vagyis 2007–2020 között a Közös Vállalkozás számára szükséges összeget 7 200 000 000 euróban állapították meg (2008-as értéken). 2010 júliusában az Európai Unió Tanácsa (2008-as értéken) 6 600 000 000 euróban állapította meg e hozzájárulás felső határát.

    (4)       Az Európai Parlament és a Tanács a 2014–2020-ra vonatkozó többéves pénzügyi keretben (2011-es értéken) 2 707 000 000 euróban maximalizálta az ITER részére nyújtott Euratom-hozzájárulás összegét.

    (5)       A 2007/198/Euratom határozatot módosítani szükséges annak érdekében, hogy az Euratom kutatási és képzési programjaiból való finanszírozás helyett lehetőség nyíljon a Közös Vállalkozás 2014 és 2020 közötti tevékenységeinek az Európai Unió általános költségvetéséből való finanszírozására.

    (6)       Azon harmadik országok, amelyek az atomenergia, és ezen belül a szabályozott magfúzió kutatása érdekében együttműködési megállapodást kötöttek az Euratommal saját kutatási programjaik és az Euratom programjai társításáról, hozzájárulnak a Közös Vállalkozás tevékenységeinek finanszírozásához. Hozzájárulásaik összegét az Euratommal kötött együttműködési megállapodásokban kell meghatározni.

    (7)       Mindezen felül a 2007/198/Euratom határozatot ki kell egészíteni az Unió pénzügyi érdekeinek védelmét szolgáló rendelkezésekkel.

    (8)       Helyénvaló a 2007/198/Euratom határozat végrehajtásáról a Közös Vállalkozás által szolgáltatott információk alapján tájékoztatni az Európai Parlamentet és a Tanácsot.

    (9)       A 2007/198/EK határozatot ezért ennek megfelelően módosítani kell,

    ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

    1. cikk

    A 2007/198/EK határozat a következőképpen módosul:

    1. A 4. cikk (2) bekezdése a következő albekezdéssel egészül ki:

    „Azon harmadik országok hozzájárulását, amelyek az atomenergia, és ezen belül a szabályozott magfúzió kutatása érdekében együttműködési megállapodást kötöttek az Euratommal saját kutatási programjaik és az Euratom programjai társításáról, az Euratommal kötött megfelelő együttműködési megállapodásokban kell meghatározni.”

    2. A 4. cikk (3) bekezdése helyébe a következő szöveg lép:

    „(3)    Az Euratom hozzájárulása a Közös Vállalkozáshoz a 2014–2020 közötti időszakra (folyó értéken) 2 915 015 000 euró.”

    3. A 4. cikk (4) bekezdését el kell hagyni.

    4. A szöveg a következő 5a. cikkel egészül ki:

    „5a. cikk Az Unió pénzügyi érdekeinek védelme

    (1)     A Bizottság megfelelő intézkedésekkel biztosítja, hogy az e határozat alapján finanszírozott tevékenységek végrehajtása során az Unió pénzügyi érdekei ne sérüljenek, így megelőző intézkedéseket hoz a csalás, korrupció és más jogellenes cselekmények ellen, hatásos ellenőrzésekről rendelkezik, és szabálytalanság feltárása esetén a jogtalanul kifizetett összegek visszafizettetésével, valamint szükség esetén hatékony, arányos és visszatartó erejű szankciókkal él.

    (2)     A Bizottság vagy annak képviselői, valamint a Számvevőszék jogosult ellenőrzéseket végezni – dokumentumok vizsgálata, valamint helyszíni ellenőrzések és vizsgálatok formájában – az e határozat alapján az Euratom forrásaiból támogatott kedvezményezetteknél, illetve azokból finanszírozott vállalkozóknál, alvállalkozóknál és más harmadik feleknél.

    (3)     Az 1073/1999/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletben* és a 2185/96/Euratom, EK tanácsi rendeletben** megállapított rendelkezéseknek és eljárásoknak megfelelően az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) vizsgálatokat, ezen belül helyszíni és egyéb ellenőrzéseket végezhet annak megállapítása érdekében, hogy az Unió pénzügyi érdekei sérültek-e az e határozat alapján finanszírozott támogatási megállapodásokkal, támogatási határozatokkal vagy szerződésekkel kapcsolatos csalás, korrupció vagy bármely egyéb jogellenes tevékenység révén.

    A (2) bekezdés és e bekezdés második albekezdésének sérelme nélkül az e határozat végrehajtása keretében harmadik országokkal és nemzetközi szervezetekkel kötött együttműködési megállapodásokban, valamint az e határozat végrehajtása keretében létrejött támogatási szerződésekben, megállapodásokban és határozatokban kifejezetten rendelkezni kell arról, hogy a Bizottság, a Számvevőszék és az OLAF vizsgálatokat, helyszíni és egyéb ellenőrzéseket végezhet.

    __________________

    * Az Európai Parlament és a Tanács 1073/1999/EK rendelete (1999. május 25.) az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) által lefolytatott vizsgálatokról (HL L 136., 1999.5.31., 1. o.)

    ** A Tanács 2185/96/Euratom, EK rendelete (1996. november 11.) az Európai Közösségek pénzügyi érdekeinek csalással és egyéb szabálytalanságokkal szembeni védelmében a Bizottság által végzett helyszíni ellenőrzésekről és vizsgálatokról (HL L 292., 1996.11.15., 2. o.).”

    5. A szöveg a következő 5b. cikkel egészül ki:

    „5b. cikk Félidős felülvizsgálat

    A Bizottság a Közös Vállalkozás által szolgáltatott információk alapján 2017. december 31-ig jelentést terjeszt az Európai Parlament és a Tanács elé e határozat végrehajtásának állapotáról. E jelentésben ismertetni kell a 2. cikkben említett Euratom-hozzájárulás felhasználásának eredményeit kötelezettségvállalások és kiadások tekintetében.”

    2. cikk Hatálybalépés

    Ez a határozat Az Európai Unió Hivatalos Lapjában történő kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba.

    Ezt a rendeletet 2014. január 1-jétől kell alkalmazni.

    3. cikk Címzettek

    Ennek a határozatnak a tagállamok a címzettjei.

    Kelt Brüsszelben, -án/-én.

                                                                           a Tanács részéről,

                                                                           az elnök,

    PÉNZÜGYI KIMUTATÁS

    1.         A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS FŐBB ADATAI

                1.1.      A javaslat/kezdeményezés címe

                1.2.      A tevékenységalapú irányítás/tevékenységalapú költségvetés-tervezés keretébe tartozó érintett szakpolitikai terület(ek)

                1.3.      A javaslat/kezdeményezés típusa

                1.4.      Célkitűzés(ek)

                1.5.      A javaslat/kezdeményezés indoklása

                1.6.      Az intézkedés és a pénzügyi hatás időtartama

                1.7.      Tervezett igazgatási módszer(ek)

    2.         IRÁNYÍTÁSI INTÉZKEDÉSEK

                2.1.      A nyomon követésre és a jelentéstételre vonatkozó rendelkezések

                2.2.      Irányítási és kontrollrendszer

                2.3.      A csalások és a szabálytalanságok megelőzésére vonatkozó intézkedések

    3.         A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS BECSÜLT PÉNZÜGYI HATÁSA

                3.1.      A többéves pénzügyi keret mely fejezetét/fejezeteit és a költségvetés mely kiadási tételét/tételeit érintik a kiadások?

                3.2.      A kiadásokra gyakorolt becsült hatás

                3.2.1.   A kiadásokra gyakorolt becsült hatás összegzése

                3.2.2.   Az operatív előirányzatokra gyakorolt becsült hatás

                3.2.3.   Az igazgatási előirányzatokra gyakorolt becsült hatás

                3.2.4.   A jelenlegi többéves pénzügyi kerettel való összeegyeztethetőség

                3.2.5.   Harmadik felek részvétele a finanszírozásban

                3.3.      A bevételre gyakorolt becsült pénzügyi hatás

    PÉNZÜGYI KIMUTATÁS

    A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS FŐBB ADATAI

    A javaslat/kezdeményezés címe

    A Fúziósenergia-fejlesztési és ITER Európai Közös Vállalkozás létrehozásáról és részére kedvezmények nyújtásáról szóló, 2007. március 27-i 2007/198/Euratom tanácsi határozat módosításáról szóló tanácsi határozat

    A tevékenységalapú irányítás /tevékenységalapú költségvetés-tervezés keretébe tartozó érintett szakpolitikai terület(ek)[5]

    - 08 – Kutatás és innováció

    A javaslat/kezdeményezés típusa

    ¨ A javaslat/kezdeményezés új intézkedésre irányul

    ¨ A javaslat/kezdeményezés kísérleti projektet/előkészítő intézkedést követő új intézkedésre irányul[6]

    ý A javaslat/kezdeményezés jelenlegi intézkedés meghosszabbítására irányul

    ¨ A javaslat/kezdeményezés új intézkedésnek megfelelően módosított intézkedésre irányul

    Célkitűzések

    A javaslat/kezdeményezés által érintett többéves bizottsági stratégiai célkitűzések

    E tanácsi határozat általános célja az energiarendszer hosszú távú, biztonságos és hatékony szén-dioxid-mentesítéséhez való hozzájárulás. E tanácsi határozat hozzájárul az Európa 2020 stratégiához és annak „Innovációs Unió”, „Iparpolitika a globalizáció korában” és „Új készségek és munkahelyek menetrendje” kiemelt kezdeményezéseihez, hiszen mozgósítani fogja az európai éltechnológiák iparát, amely új készségekkel és gyártási kapacitásokkal fog bővülni a Fusion for Energy (F4E) beszerzési szerződéseiben való részvétel révén. Mivel egyik fő célja az energiarendszer hosszú távú szén-dioxid-mentesítése, az „Erőforrás-hatékony Európa” kiemelt kezdeményezést is támogatja.

    Konkrét célkitűzés(ek) és a tevékenységalapú irányítás/tevékenységalapú költségvetés-tervezés keretébe tartozó érintett tevékenység(ek)

    Az Euratom hozzájárulásának biztosítása az ITER Szervezete részére az ITER-létesítmények építéséhez, valamint az ITER-rel összefüggő más tevékenységekhez.

    Várható eredmény(ek) és hatás(ok)

    Tüntesse fel, milyen hatásokat gyakorolhat a javaslat/kezdeményezés a kedvezményezettekre/célcsoportokra!

    A határozat eredményeként Európa hozzájárul az ITER kiépítéséhez. A projekthez Európa nyújtja a legjelentősebb hozzájárulást (a kiépítési költségek 45%-át), így e határozat hatása elsősorban Európában jelentkezik, mind rövid távon (az európai ipar előnyökhöz juttatása), mind hosszú távon (a fúziós energia kereskedelmi hasznosításában vezető szerephez jut).

    A projekt az ipar versenyképességére és a munkahelyteremtésre máris kedvező hatással van, hiszen csúcstechnológiás összetevők beszerzését teszi szükségessé. Az ITER-hez a Közösség részéről nyújtandó hozzájárulás több mint háromnegyede magánszektorbeli vállalkozásokkal kötött szerződésekbe vándorol. Jelentős mennyiségű álláshely keletkezik Európában az ITER tevékenységéhez kapcsolódóan. Hosszú távon az ITER egyedülálló lehetőséget jelent arra, hogy a csúcstechnológiát képviselő európai iparágak és az építőipari vállalkozások versenyelőnyre tegyenek szert, és vezető szerephez jussanak az első generációs fúziós erőművek tervezésében és későbbi nemzetközi szintű kereskedelmi hasznosításában.

    Eredmény- és hatásmutatók

    Tüntesse fel a javaslat/kezdeményezés megvalósításának nyomon követését lehetővé tevő mutatókat!

    Az ITER kiépítéséhez nyújtott európai hozzájárulás eredményeit a F4E mérföldköveinek elérése fogja mutatni, mivel az ITER-hez nyújtott természetbeni hozzájárulás európai összetevők formájában jelenik meg. A F4E tervezése és éves munkaprogramja megadják az egyes mérföldkövek elérésének időzítését, és az ITER kiépítéséhez kapcsolódó minden beszerzési tevékenységet magukban foglalnak. A F4E a projekt haladásáról rendszeresen beszámol kormányozó testülete (az Igazgatótanács) és az EU Tanácsa felé.

    A javaslat/kezdeményezés indoklása

    Rövid vagy hosszú távon kielégítendő szükséglet(ek)

    Az Európai Tanács 2013. február 8-án úgy határozott, hogy az ITER projektet a 2014–2020-as időszakra szóló többéves pénzügyi keretből kell finanszírozni.¤ Ez a határozat lehetővé teszi a források átcsoportosítását a Fusion for Energy részére, hogy az elvégezhesse a rábízott feladatokat.

    Az Euratom részvételéből adódó többletérték

    Az Euratom részvétele az ITER-megállapodás aláírásából következik. Ez a határozat a F4E finanszírozásának megbízható, többéves pénzügyi tervezését teszi lehetővé.

    Hasonló korábbi tapasztalatok tanulsága

    A közös európai tóruszra (JET) vonatkozó projekt bebizonyította, hogy az Euratom koordinációjával hatékonyan és a tudományos és ipari előnyök maximalizálása mellett valósítható meg a nagyszabású fúziós kutatási létesítmények építése és üzemeltetése. Az ITER építése azonban mindeddig példátlan mértékű vállalkozás, amely rendkívüli, még soha nem látott globális összefogást tesz szükségessé.

    Összhang és lehetséges szinergia egyéb eszközökkel

    A határozat a „Horizont 2020” keretprogramot kiegészítő Euratom kutatási és képzési programnak (2014–2018) a magfúzióval kapcsolatos kutatási tevékenységeivel szinergiákat teremt és kiegészíti azokat. Az így megvalósuló, magfúzióval kapcsolatos munka jelentős tudományos hozzájárulást képvisel az ITER kiépítéséhez és működéséhez.

    Az intézkedés és a pénzügyi hatás időtartama

    ý A javaslat/kezdeményezés határozott időtartamra vonatkozik

    ý         A javaslat/kezdeményezés időtartama: 2014. január 1-jétől 2020. december 31-ig.

    ý         Pénzügyi hatás: 2014-től 2026-ig

    ¨ A javaslat/kezdeményezés határozatlan időtartamra vonatkozik.

    Beindítási időszak: ÉÉÉÉ-tól/-től ÉÉÉÉ-ig

    azt követően: rendes ütem.

    Tervezett igazgatási módszer(ek)[7]

    ý Centralizált igazgatás közvetlenül a Bizottság által

    ý Centralizált igazgatás közvetetten a következőknek történő hatáskör-átruházással:

    ¨         végrehajtó ügynökségek

    ý         a Közösségek által létrehozott szervek[8]

    ¨         tagállami közigazgatási /közfeladatot ellátó szervek

    ¨         az Európai Unióról szóló szerződés V. címe értelmében külön intézkedések végrehajtásával megbízott, a költségvetési rendelet 49. cikke szerinti vonatkozó jogalapot megteremtő jogi aktusban meghatározott személyek

    ¨ Megosztott igazgatás a tagállamokkal

    ¨ Decentralizált igazgatás harmadik országokkal

    ¨ Nemzetközi szervezetekkel közös igazgatás (nevezze meg)

    Egynél több igazgatási módszer feltüntetése esetén kérjük, adjon részletes felvilágosítást a „Megjegyzések” rovatban.

    Megjegyzések:

    Az igazgatást a Bizottság szolgálatai és a F4E oldják meg. Az Euratomot mind az ITER Szervezete, mind az F4E kormányzásában a Bizottság képviseli.

    IRÁNYÍTÁSI INTÉZKEDÉSEK

    A határozat végrehajtásával a Bizottság és az F4E foglalkozik, amely az Euratom részéről az ITER projekthez és az ITER-rel összefüggő más tevékenységekhez, például a „tágabb megközelítés” keretében Japánnal közösen végzett munkához nyújtandó hozzájárulás közvetítését végzi.

    A Bizottság az Euratom nevében képviselteti magát az ITER Szervezete és a F4E döntéshozó testületeiben: 1. a Bizottság részt vesz az ITER Tanácsában, az ITER Tanácsa mellett működő Tudományos és Műszaki Tanácsadó Bizottságban (STAC) és Igazgatási Tanácsadó Bizottságban (MAC); 2. a F4E tagjaként szerepel az Igazgatótanácsban, a Végrehajtó Bizottságban, a Műszaki Tanácsadó Csoportban, az Igazgatási és Pénzügyi Bizottságban és részt vesz az elnökség munkájában.

    A nyomon követésre és a jelentéstételre vonatkozó rendelkezések

    A nyomon követés és a jelentéstétel a F4E-re és az ITER Szervezetére alkalmazandó ilyen tárgyú szabályokon alapul, amelyek értelmében az illetékes irányító szervnek minden fontos dokumentumot jóvá kell hagynia. E szerveken keresztül a Bizottság az ITER tevékenységeit meghatározó és végrehajtó dokumentumokat nyomon követi és felülvizsgálja.

    A F4E-nél folyamatban van a projektvezetési és jelentéstételi folyamatok kialakítása, amelyek teljes mértékben integrálni fogják az Igazgatótanács felé való jelentéstételt biztosító rendszer különböző aspektusait.

    A Tanács 2010. július 12-i következtetéseinek megfelelően a F4E minden évben beszámol a Tanácsnak a költség-visszaszorítási és takarékossági terv végrehajtásában elért előrehaladásról, a közös vállalkozás és az ITER projekt helyzetéről és igazgatásáról valamint az éves költségvetés keretében előirányzott tevékenységek megvalósításáról. A Tanács következtetéseire reagálva a F4E felkért egy független szakértőt arra, hogy az elkészült jelentések alapján évente egyszer értékelje a projekt helyzetét, és fogalmazzon meg szakvéleményt a F4E Igazgatótanácsa és a Versenyképességi Tanács számára.

    A F4E és a Bizottság aláírt továbbá egy igazgatási megállapodást, mely meghatározza, hogyan és milyen feltételekkel utalja át a Bizottság a Közösség pénzügyi hozzájárulását a F4E-nek.

    Irányítási és kontrollrendszer

    A Bizottság részt vesz az ITER Szervezete döntéshozó testületeinek és az F4E irányító szerveinek munkájában. A Bizottság az ITER projekt végrehajtásához szükséges összes kezdeményezést nyomon követi és felülvizsgálja, különös figyelemmel a pénzügyi jellegű műveletekre.

    2012 óta a Bizottság Belső Ellenőrzési Szolgálata (IAS) látja el a belső ellenőrzési feladatokat, méghozzá a szolgálat főigazgatója és a F4E által közösen megállapított módon. Az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) a F4E-vel és személyzetével szemben ugyanolyan jogkörökkel rendelkezik, mint a Bizottság szervezeti egységeivel szemben.

    Ami a F4E irányítását illeti, a Közös Vállalkozás Igazgatótanácsa a Bizottság javaslatára 2011 májusában több intézkedést is elfogadott annak javítására. Ezen felül 2011. január 1. óta új szervezeti felépítés van érvényben, ami a korábbinál projekt-központúbb.

    A F4E pénzügyi szabályzata hasonló a Bizottságéhoz, és a benne foglalt beszerzési eljárások egyenértékűek a Bizottság számára irányadó normákkal.

    A F4E az Igazgatótanácsnak és az Európai Parlamentnek tartozik felelősséggel, és a közös vállalkozás költségvetésének éves jóváhagyását a Tanács ajánlása alapján az Európai Parlament végzi el. Az Európai Számvevőszék évente kétszer auditot végez a F4E-nél, és ennek alapján az éves mentesítési eljárás keretében jelentést készít a Bizottság, a Tanács és a Parlament részére.

    A belső ellenőrzés kerete

    A belső ellenőrzések keretét a következők alkotják:

    1. a Bizottság belső ellenőrzési szabályai, amelyeket az ITER projektért felelős bizottsági főigazgatóság mindenkor figyelembe vesz, amikor a F4E-vel kapcsolatos határozatot – különösen pénzügyi jellegű határozatot – fogad el;

    2. a F4E saját belső ellenőrzési szabályai, amelyek rendszeres megfigyelésről és az ajánlások végrehajtásának nyomon követéséről rendelkeznek;

    3. az ITER tevékenységeinek technikai, pénzügyi és politikai szempontból történő nyomon követése a Bizottság által;

    4. ex-ante és ex-post ellenőrzések a beszerzések kapcsán. Előre meghatározott célkitűzések és mutatók alapján rendszeresen kockázatértékelést kell végezni, és rendszeres jelleggel figyelemmel kell kísérni a feladatok végrehajtásában elért haladást és az erőforrás-felhasználást.

    2.2.2.   Az előírások teljesítésének elmulasztásához társuló kockázat várt mértéke

    A F4E tevékenységének jellege miatt eleve hordoz pénzügyi kockázatot (nagy és összetett természetbeni beszerzések nagy műszaki kockázattal). Ezt ellensúlyozandó intézkedések születtek az F4E működésének nyomon követésére és jobb ellenőrzésére. A Bizottság és a F4E közösen folytatja a projekt megvalósításában rejlő, elsősorban a költségekkel kapcsolatos kockázatok feltárását, és a kockázatok kezelése és mérséklése érdekében meg fogja tenni a legmegfelelőbb intézkedéseket.

    2.3.      A csalások és a szabálytalanságok megelőzésére vonatkozó intézkedések

    Az ITER projekt megvalósításával és a hozzá kapcsolódó költségvetés kezelésével megbízott bizottsági főigazgatóságnak eltökélt szándéka, hogy a Bizottság csalás elleni stratégiájával (COM(2011)376, 2011. június 24.) összhangban fellép a csalás ellen.

    A szerződések, a támogatások és a kapcsolódó kifizetések igazgatási eszközökkel történő nyomon követése a F4E feladata.

    A Bizottság és a F4E tekintettel van az Európai Unió pénzügyi érdekeire az Európai Közösségek pénzügyi érdekeinek védelméről szóló, 1995. december 18-i 2988/95/EK, Euratom tanácsi rendelettel és a költségvetési rendelet 53. cikkének a) pontjával összhangban.

    A mögöttes ügyletek jog- és szabályszerűségének megítéléséhez a F4E ex-post értékelési stratégiákat dolgoz ki.

    Az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) a F4E-vel és annak személyzetével szemben ugyanolyan jogkörökkel rendelkezik, mint a Bizottság szervezeti egységeivel szemben.

    3.         A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS BECSÜLT PÉNZÜGYI HATÁSA

    3.1.      A többéves pénzügyi keret mely fejezetét/fejezeteit és a költségvetés mely kiadási tételét/tételeit érintik a kiadások?

    Létrehozandó új költségvetési tételek

    A többéves pénzügyi keret fejezetei, azon belül pedig a költségvetési tételek sorrendjében.

    A többéves pénzügyi keret fejezete: || Költségvetési tétel || Kiadás típusa || Hozzájárulás

    || diff./nem diff. || EFTA-országoktól || tagjelölt országoktól || harmadik országoktól || a költségvetési rendelet 18. cikke (1) bekezdésének aa) pontja értelmében

    1. fejezet || 08 01 05 21 A kutatási és innovációs programokat -ITER programokat végrehajtó tisztviselők és ideiglenes alkalmazottak költsége 08 01 05 22 A kutatási és innovációs programokat -ITER programokat végrehajtó külső személyzet költsége 08 01 05 23 A kutatási és innovációs programok -ITER programok irányításával kapcsolatos egyéb költségek 08 04 01 Az ITER – Európai Közös Vállalkozás – Fusion for Energy (F4E) létesítményeinek kiépítése, működtetése és hasznosítása || diff./nem diff. || NEM || NEM || IGEN || IGEN

    * A költségvetési sorok pontos számozása később kerül megállapításra.

    3.2.      A kiadásokra gyakorolt becsült hatás

    3.2.1.   A kiadásokra gyakorolt becsült hatás összegzése

    Jelenlegi árakon, millió EUR (három tizedes jegyig)

    || || || 2014. év[9] || 2015. év || 2016. év || 2017. év || 2018.  év || 2019. év || 2020. év || 2020 után || ÖSSZESEN

    || || || || || || || || ||

    Költségvetési tétel száma: 08 04 01 || Kötelezettségvállalási előirányzatok || (1) || 720,882 || 881,858 || 319,853 || 317,241 || 289,125 || 260,929 || 125,127 || || 2 915,015

    Kifizetések || (2) || 78,179 || 150,000 || 180,000 || 300,000 || 460,000 || 570,000 || 460,000 || 716,836 || 2 915,015

    || || ||

    Az ITER-program keretéből finanszírozott igazgatási előirányzatok[10] || || || || || || || || ||

    Költségvetési tétel száma 08 01 05 21 08 01 05 22 08 01 05 23 || || (3) || 5,128 0,133 1,846 || 6,477 0,979 2,610 || 6,606 0,999 2,662 || 6,738 1,019 2,715 || 6,874 1,039 2,769 || 7,135 0,935 2,826 || 7,278 0,954 2,882 || || 46,236 6,058 18,310

    Előirányzat ÖSSZESEN 1. fejezet || Kötelezettségvállalási előirányzatok || =1+3 || 727,989 || 891,924 || 330,120 || 327,713 || 299,807 || 271,825 || 136,241 || || 2 985,619

    Kifizetések || =2+3 || 85,286 || 160,066 || 190,267 || 310,472 || 470,682 || 580,896 || 471,114 || 716,836 || 2 985,619

    *

    3.2.2.   Az operatív előirányzatokra gyakorolt becsült hatás

    ¨         A javaslat/kezdeményezés nem vonja maga után operatív előirányzatok felhasználását

    ý         A javaslat/kezdeményezés az alábbi operatív előirányzatok felhasználását vonja maga után:

    Kötelezettségvállalási előirányzatok, millió EUR (három tizedes jegyig)

    Tüntesse fel a célkitűzéseket és a teljesítéseket ò || || || 2014. || 2015. || 2016. || 2017. || 2018. || 2019. || 2020. || ÖSSZESEN

    TELJESÍTÉSEK

    Teljesítés típusa[11] || Teljesítés átlagos költsége || Teljesítések száma || Költség || Teljesítések száma || Költség || Teljesítések száma || Költség || Teljesítések száma || Költség || Teljesítések száma || Költség || Teljesítések száma || Költség || Teljesítések száma || Költség || Teljesítések száma összesen || Költség összesen

    1.sz. KONKRÉT CÉLKITŰZÉS[12] || || || || || || || || || || || || || || || ||

    - Teljesítések* || || 416,430 || 1 || 720,882 || 1 || 881,858 || 1 || 319,853 || 1 || 317,241 || 1 || 289,125 || 1 || 260,929 || 1 || 125,127 || 7 || 2 915,015

    Az 1. sz. konkrét célkitűzés részösszege: || || || || || || || || || || || || || || || ||

    ÖSSZKÖLTSÉG || 1 || 720,882 || 1 || 811,858 || 1 || 319,853 || 1 || 317,241 || 1 || 289,125 || 1 || 260,929 || 1 || 125,127 || 7 || 2 915,015

    *Az ITER projekt teljesítéseit a F4E (a „barcelonai ügynökség”) által összeállított éves jelentések képezik, amelyek ismertetik a projekt kapcsán elért eredményeket.

    3.2.3.   Az igazgatási előirányzatokra gyakorolt becsült hatás

    3.2.3.1.            Összegzés

    ¨         A javaslat/kezdeményezés nem vonja maga után igazgatási előirányzatok felhasználását

    ý         A javaslat/kezdeményezés az alábbi igazgatási előirányzatok felhasználását vonja maga után:

    millió EUR (három tizedes jegyig)

    || 2014. év[13] || 2015. év || 2016. év || 2017. év || 2018. év || 2019. év || 2020. év || ÖSSZESEN

    A többéves pénzügyi keret 1. FEJEZETE || || || || || || || ||

    Humánerőforrás a program bonyolítása || 5,261 || 7,456 || 7,605 || 7,757 || 7,913 || 8,070 || 8,232 || 52,294

    Egyéb igazgatási kiadások (RTD) || 1,846 || 2,610 || 2,662 || 2,715 || 2,769 || 2,826 || 2,882 || 18,310

    1. FEJEZET részösszege RTD || 7,107 || 10,066 || 10,267 || 10,472 || 10,682 || 10,896 || 11,114 || 70,604

    F4E || || || || || || || ||

    Humánerőforrás || 34,300 || 37,800 || 38,600 || 39,400 || 40,200 || 39,900 || 39,500 || 269,700

    Egyéb igazgatási kiadások* || 6,900 || 7,300 || 10,400 || 7,500 || 7,700 || 7,900 || 8,100 || 55,800

    1. FEJEZET részösszege F4E || 41,200 || 45,100 || 49,000 || 46,900 || 47,900 || 47,800 || 47,600 || 325,500

    *becsült adatok

    1. FEJEZET ÖSSZESEN || 48,307 || 55,166 || 59,267 || 57,372 || 58,582 || 58,696 || 58,714 || 396,104

    3.2.3.2.            Becsült humánerőforrás-szükségletek

    ¨         A javaslat/kezdeményezés nem igényel humánerőforrást.

    ýA javaslat/kezdeményezés az alábbi humánerőforrás-igénnyel jár:

    A becslést egész számmal (vagy legfeljebb egy tizedes jegy pontossággal) kell kifejezni

    || 2014. év[14] || 2015. év || 2016. év || 2017. év || 2018. év || 2019. év || 2020. év

    || Ÿ A létszámtervben szereplő álláshelyek (tisztviselői és ideiglenes alkalmazotti álláshelyek) – ITER – az 1. fejezeten belül külön az ITER-re vonatkozó létszámtervbe fognak beépülni.

    a központban 08 01 05 21 || 50 || 50 || 50 || 50 || 50 || 50 || 50 ||

    || || || || || || || ||

    || || || || || || || ||

    || || || || || || || ||

    || Ÿ Külső személyi állomány (teljes munkaidős egyenértékben kifejezve)[15] ITER – az 1. fejezeten belül ||

    08.04.01 || AD tisztviselők || 44 || 44 || 44 || 44 || 44 || 44 || 44 ||

    AD ideiglenes alkalmazottak || 174 || 174 || 174 || 174 || 174 || 174 || 174 ||

    AST tisztviselők || 18 || 18 || 18 || 18 || 18 || 18 || 18 ||

    AST ideiglenes alkalmazottak || 26 || 26 || 26 || 26 || 26 || 26 || 26 ||

    szerződéses munkavállalók || 153 || 153 || 153 || 153 || 153 || 153 || 153 ||

    kirendelt nemzeti szakértők || 7 || 7 || 7 || 7 || 7 || 7 || 7 ||

    - (JU ITER-F4E (Barcelona) (*) || 422 || 422 || 422 || 422 || 422 || 422 || 422 ||

    08 01 05 22 (AC, END, INT közvetett kutatásban) || 15 || 15 || 15 || 15 || 15 || 15 || 15 ||

    10 01 05 22 (AC, END, INT közvetlen kutatásban) || || || || || || || ||

    Egyéb költségvetési tétel (kérjük megnevezni) || || || || || || || ||

    ÖSSZESEN || 487 || 487 || 487 || 487 || 487 || 487 || 487 ||

    08 az érintett szakpolitikai terület vagy költségvetési cím.

    Az ITER-program végrehajtása igazgatási költségeinek (a személyi költségeket is ideértve, de nem ideértve az ITER Európai Közös Vállalkozás [F4E] operatív előirányzatait) magának az ITER-programnak az operatív előirányzataihoz kell igazodniuk.

    *A 422 teljes munkaidős egyenérték a 2012. évi költségvetésben a 08.04 01 jogcímen található.

    Az elvégzendő feladatok leírása:

    Tisztviselők és ideiglenes alkalmazottak || A központban dolgozó munkatársak mind a barcelonai belső ügynökség (F4E), mind pedig az ITER projekt vonatkozásában a tevékenységek meghatározását és nyomon követését végzik, figyelemmel arra, hogy mindkét esetben a Bizottság képviseli az európai partnerséget. A barcelonai belső ügynökségnél (F4E) dolgozó munkatársak az ITER-re vonatkozó 2007. március 27-i 2007/198/Euratom tanácsi határozattal összhangban az ITER Nemzetközi Szervezete munkatervének pénzügyi végrehajtását, valamint a kapcsolódó beszerzések bonyolítását és a szerződéskötést végzik az európai hozzájárulás vonatkozásában.

    Külső személyzet

    3.2.4.   A jelenlegi többéves pénzügyi kerettel való összeegyeztethetőség

    X         A javaslat/kezdeményezés összeegyeztethető a jelenlegi többéves pénzügyi kerettel.

    ¨         A javaslat/kezdeményezés miatt szükséges a többéves pénzügyi keret vonatkozó fejezetének átprogramozása.

    Fejtse ki, miként kell átprogramozni a pénzügyi keretet: tüntesse fel az érintett költségvetési tételeket és a megfelelő összegeket.

    ¨         A javaslat/kezdeményezés miatt szükség van a rugalmassági eszköz alkalmazására vagy a többéves pénzügyi keret felülvizsgálatára.[16]

    Fejtse ki a szükségleteket: tüntesse fel az érintett fejezeteket és költségvetési tételeket és a megfelelő összegeket.

    3.2.5.   Harmadik felek részvétele a finanszírozásban

    A javaslat/kezdeményezés nem irányoz elő harmadik felek általi társfinanszírozást.

    ý A javaslat/kezdeményezés az alábbi becsült társfinanszírozást irányozza elő:

    előirányzatok, millió EUR (három tizedes jegyig)

    || N. év || N+1. év || N+2. év || N+3. év || A táblázat a hatás időtartamának megfelelően (vö. 1.6. pont) további évekkel bővíthető || Összesen

    Tüntesse fel a társfinanszírozó szervet || || || || || || || ||

    Társfinanszírozott előirányzatok ÖSSZESEN || || || || || || || ||

    *A program harmadik országoktól hozzájárulásokat kaphat (az Euratommal létrejött együttműködési megállapodások alapján), ezek összege azonban egyelőre nem ismert.

    3.3.      A bevételre gyakorolt becsült pénzügyi hatás

    ¨         A javaslatnak/kezdeményezésnek nincs pénzügyi hatása a bevételre.

    ý         A javaslatnak/kezdeményezésnek van pénzügyi hatása – a bevételre gyakorolt hatása a következő:

    ¨         a javaslat a saját forrásokra gyakorol hatást

    ý         a javaslat az egyéb bevételekre gyakorol hatást

    millió EUR (három tizedes jegyig)

    Bevételi költségvetési tétel: || Az aktuális költségvetési évben rendelkezésre álló előirányzatok || A javaslat/kezdeményezés hatása[17]

    N. év || N+1. év || N+2. év || N+3. év || A táblázat a hatás időtartamának megfelelően (vö. 1.6. pont) további évekkel bővíthető

    6XXX* jogcímcsoport || || || || || || || ||

    * A költségvetési sorok pontos számozása később kerül megállapításra.

    Az egyéb címzett bevételek esetében tüntesse fel az érintett kiadáshoz tartozó költségvetési tétel(eke)t.

    08 04 50 01 Harmadik felek (az Európai Gazdasági Térségen kívül) kutatási és technológiafejlesztési hozzájárulásaiból származó előirányzatok (2014 és 2020 között)

    08 04 50 02 Harmadik felek (az Európai Gazdasági Térségen kívül) kutatási és technológiafejlesztési hozzájárulásaiból származó előirányzatok (2014 előtt)

    Ismertesse a bevételre gyakorolt hatás számításának módszerét.

    Egyes harmadik országok az Euratommal létrejött együttműködési megállapodások alapján kiegészítő támogatást nyújthatnak az ITER részére. Az összeg kiszámításának módszerét az egyes együttműködési megállapodások határozzák meg, és a különböző megállapodások rendelkezései eltérhetnek. A számítási módszer többnyire a harmadik ország GDP-je és a tagállamok GDP-je viszonyát veszi alapul, és ezt az arányt vetíti ki a megszavazott költségvetésre.

    [1]               COM(2011) 48.

    [2]               COM(2011) 931.

    [3]               Ez a cikk mondja ki, hogy az Euratom a Szerződés 7. cikke alapján elfogadott közösségi kutatási és képzési programokon keresztül nyújtja hozzájárulását.

    [4]               A Fúziósenergia-fejlesztési és ITER Európai Közös Vállalkozás létrehozásáról és részére kedvezmények nyújtásáról szóló, 2007. március 27-i 2007/198/Euratom tanácsi határozat (HL L 90., 2007.03.30., 58. o.).

    [5]               Tevékenységalapú irányítás: ABM (Activity Based Management), tevékenységalapú költségvetés-tervezés: ABB (Activity-Based Budgeting).

    [6]               A költségvetési rendelet 49. cikke (6) bekezdésének a) vagy b) pontja szerint.

    [7]               Az egyes irányítási módszerek ismertetése, valamint a költségvetési rendeletben szereplő megfelelő hivatkozások megtalálhatók a Költségvetési Főigazgatóság honlapján: http://www.cc.cec/budg/man/budgmanag/budgmanag_en.html

    [8]               A költségvetési rendelet 185. cikkében említett szervek.

    [9]               Az N. év a javaslat/kezdeményezés végrehajtásának első éve.

    [10]             Technikai és/vagy igazgatási segítségnyújtás, valamint uniós programok és/vagy intézkedések végrehajtásához biztosított támogatási kiadások (korábban: BA-tételek), közvetett kutatás, közvetlen kutatás.

    [11]             Teljesítések alatt nyújtandó szolgáltatások értendők, pl.: a finanszírozott diákcserék száma, az építendő utak hossza kilométerben, stb.

    [12]             Az 1.4.2. szakaszban leírtak szerint. „Konkrét célkitűzés(ek)…”:

    [13]             Az N. év a javaslat/kezdeményezés végrehajtásának első éve.

    [14]             Az N. év a javaslat/kezdeményezés végrehajtásának első éve.

    [15]             AC= szerződéses alkalmazott; INT = kölcsönmunkaerő (átmeneti alkalmazott); JED=küldetésen lévő fiatal szakértő; AL= helyi alkalmazott; END = kirendelt nemzeti szakértő;

    [16]             Lásd az intézményközi megállapodás 19. és 24. pontját.

    [17]             A tradicionális saját források (vámok, cukorilletékek) tekintetében nettó összegeket, vagyis a 25 %-kal (beszedési költségek) csökkentett bruttó összegeket kell megadni.

    Top