EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013AE1637

Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleménye – Javaslat európai parlamenti és tanácsi rendeletre a közös halászati politika szabályainak betartását biztosító közösségi ellenőrző rendszer létrehozásáról szóló 1224/2009/EK tanácsi rendelet módosításáról (COM(2013) 09 final – 2013/0007 (COD))

HL C 198., 2013.7.10, p. 71–72 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

10.7.2013   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 198/71


Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleménye – Javaslat európai parlamenti és tanácsi rendeletre a közös halászati politika szabályainak betartását biztosító közösségi ellenőrző rendszer létrehozásáról szóló 1224/2009/EK tanácsi rendelet módosításáról

(COM(2013) 09 final – 2013/0007 (COD))

2013/C 198/11

Önálló előadó: Gabriel Sarró IPARRAGUIRRE

2013. február 5-én az Európai Parlament és a Tanács úgy határozott, hogy az Európai Unió működéséről szóló szerződés 43. cikkének (2) bekezdése és 304. cikke alapján kikéri az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményét a következő tárgyban:

Javaslat európai parlamenti és tanácsi rendeletre a közös halászati politika szabályainak betartását biztosító közösségi ellenőrző rendszer létrehozásáról szóló 1224/2009/EK tanácsi rendelet módosításáról

COM(2013) 09 final – 2013/0007 (COD).

A bizottsági munka előkészítésével megbízott „Mezőgazdaság, vidékfejlesztés és környezetvédelem” szekció Gabriel SARRÓ IPARRAGUIRRE előadót bízta meg a vélemény kidolgozásával, és 2013. március 25-én elfogadta véleményét.

Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság a 2013. április 17–18 án tartott 489. plenáris ülésén (az április 17-i ülésnapon) 177 szavazattal, 10 tartózkodás mellett elfogadta az alábbi véleményt.

1.   Következtetések és ajánlások

1.1

Az EGSZB szükségesnek tartja az 1224/2009/EK tanácsi rendelet módosítását, hogy az igazodjon az Európai Unió működéséről szóló szerződéshez (EUMSZ).

1.2

Úgy véli, hogy a jelen véleményben is megjelölt egyes fontos aspektusok megvalósításának felhatalmazáson alapuló jogi aktusok helyett végrehajtási aktusok révén kellene történnie.

2.   Háttér

2.1

Az 1224/2009/EK rendelet közösségi ellenőrző rendszert hoz létre a közös halászati politika keretébe tartozó szabályok betartásának biztosítására.

2.2

A rendelet a benne foglalt egyes rendelkezések alkalmazását illetően hatáskört ruház az Európai Bizottságra.

2.3

Az EUMSZ különbséget tesz az Európai Bizottság számára a jogalkotási aktusok egyes nem alapvető rendelkezéseit kiegészítő, illetve módosító általános hatályú nem jogalkotási aktusok elfogadására adható felhatalmazás (felhatalmazáson alapuló jogi aktusok, 291. cikk (1) bekezdés), illetve a kötelező erejű uniós jogi aktusok végrehajtására vonatkozó egységes feltételek elfogadása tekintetében az Európai Bizottságra ruházott hatáskörök (végrehajtási aktusok, 291. cikk (2) bekezdés) között.

2.4

Mivel tehát hozzá kell igazítani az 1224/2009/EK rendeletet az EUMSZ döntéshozatalra vonatkozó új szabályaihoz, az Európai Bizottság javaslatot terjesztett elő a rendelet módosítására, amelyben az Európai Bizottságra ruházott hatásköröket felhatalmazáson alapuló jogi aktusokká, illetve végrehajtási aktusokká sorolja át. A jelen vélemény ezt a javaslatot elemzi.

3.   A javaslat elemzése

3.1

A javaslat számba veszi az 1224/2009/EK tanácsi rendeletben az Európai Bizottságra ruházott hatásköröket, és felhatalmazáson alapuló, illetve végrehajtási hatáskörökké minősíti át őket.

3.2

A javaslat emellett egyes rendelkezéseket hozzáigazít az EUMSZ-ben foglalt döntéshozatali eljárásokhoz.

3.3

Mindezt az 1224/2009/EK rendelet 66 cikkének módosítása révén valósítja meg.

3.4

A javaslat elemzése ezért igen komplex dolog, hiszen ennek a 66 cikknek a módosítása az 1224/2009/EK rendelet mintegy kétszáz módosítását jelenti, amelyek révén az Európai Bizottság hatáskört kap felhatalmazáson alapuló jogi aktusok, illetve végrehajtási aktusok elfogadására.

3.5

A felhatalmazáson alapuló jogi aktusok elfogadására vonatkozó hatáskör határozatlan időre kerül átruházásra, és az Európai Parlament vagy a Tanács bármikor visszavonhatja. A visszavonásról szóló határozat megszünteti az abban meghatározott felhatalmazást, a határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában való közzétételét követő napon vagy a benne megjelölt későbbi időpontban lép hatályba. A határozat nem érinti a már hatályban lévő, felhatalmazáson alapuló jogi aktusok érvényességét.

3.6

A felhatalmazáson alapuló jogi aktusok csak akkor lépnek hatályba, ha az értesítést követő két hónapon belül sem az Európai Parlament, sem a Tanács nem emelt kifogást a felhatalmazáson alapuló jogi aktus ellen, vagy ha az Európai Parlament és a Tanács az időtartam leteltét megelőzően egyaránt arról tájékoztatta az Európai Bizottságot, hogy nem emel kifogást. Ezen időtartam az Európai Parlament vagy a Tanács kezdeményezésére két hónappal meghosszabbodik.

3.7

Az Európai Bizottságot ezekben az eljárásokban a 2371/2002/EK rendelet 30. cikke által létrehozott Halászati és Akvakultúra-ágazati Bizottság segíti.

3.8

Az EGSZB véleményeiben támogatta, hogy az Európai Bizottság hatáskört kapjon a közös halászati politika keretébe tartozó szabályok betartásának biztosítását célzó, felhatalmazáson alapuló ellenőrzési aktusok elfogadására.

3.9

Mindazonáltal úgy véli, hogy a szóban forgó javaslat esetében – tekintettel az 1224/2009/EK rendeletet érintő módosítások nagy számára – előzetes konszenzust kellene elérni a tagállamokkal a beterjesztett valamennyi módosítás tartalmát és hatályát illetően.

4.   Részletes megjegyzések

4.1

Az EUMSZ általános megközelítése az, hogy a jogszabályok alapvető vonatkozásait végrehajtási aktusok, a nem alapvető vonatkozásokat pedig felhatalmazáson alapuló jogi aktusok révén kell elfogadni.

4.2

A javaslat elemzése alapján az EGSZB úgy véli, hogy – tekintettel fontosságukra – az intézkedéseknek legalább

az előzetes értesítéshez és az átrakási nyilatkozathoz;

a kvótákra és a halászati erőkifejtésre vonatkozó adatok Európai Bizottságnak történő átadásának módja és gyakorisága tekintetében történő változtatások elfogadásához;

az egyes flották értékesítési bizonylatok kitöltése alóli mentesítéséhez;

a rakodótér-beosztási tervekre vonatkozó normák elfogadásához; valamint

a specifikus ellenőrzési és vizsgálati programok hatálya alá vonandó halászatok meghatározásához

kapcsolódó vonatkozásai esetében a megvalósítás ne felhatalmazáson alapuló jogi aktus, hanem végrehajtási aktus révén történjen.

4.3

Végül pedig az EGSZB csodálkozását szeretné kifejezni amiatt, hogy a felhatalmazáson alapuló jogi aktus elfogadására vonatkozó jogkört bármikor el lehet vonni az Európai Bizottságtól – olyan ügyben, amelyben elismerten hatáskörrel rendelkezik –, ez azonban nem vonja automatikusan maga után az ugyanebben a tárgyban korábban már elfogadott felhatalmazáson alapuló jogi aktus visszavonását.

Kelt Brüsszelben, 2013. április 17-én.

az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság elnöke

Henri MALOSSE


Top