Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012XC0925(05)

    Kérelem közzététele a mezőgazdasági termékek és élelmiszerek földrajzi jelzéseinek és eredetmegjelöléseinek oltalmáról szóló 510/2006/EK tanácsi rendelet 6. cikkének (2) bekezdése alapján

    HL C 288., 2012.9.25, p. 13–15 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    25.9.2012   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    C 288/13


    Kérelem közzététele a mezőgazdasági termékek és élelmiszerek földrajzi jelzéseinek és eredetmegjelöléseinek oltalmáról szóló 510/2006/EK tanácsi rendelet 6. cikkének (2) bekezdése alapján

    2012/C 288/09

    Ezzel a közzététellel az 510/2006/EK tanácsi rendelet (1) 7. cikke alapján létrejön a kérelem elleni kifogás joga. A kifogást tartalmazó nyilatkozatnak e közzététel napjától számítva hat hónapon belül kell beérkeznie a Bizottsághoz.

    EGYSÉGES DOKUMENTUM

    A TANÁCS 510/2006/EK RENDELETE

    „WALBECKER SPARGEL”

    EK-sz: DE-PGI-0005-0857-08.02.2011

    OFJ ( X ) OEM ( )

    1.   Elnevezés:

    „Walbecker Spargel”

    2.   Tagállam vagy harmadik ország:

    Németország

    3.   A mezőgazdasági termék vagy élelmiszer leírása:

    3.1.   A termék típusa:

    1.6. osztály

    Gyümölcs, zöldségfélék és gabonafélék, frissen vagy feldolgozva

    3.2.   A termék leírása, amelyre az 1. pontban található elnevezés vonatkozik:

    Friss, fehér, zöld vagy lila spárga (Asparagus officinalis). Az emberi fogyasztásra alkalmas spárgaszárak (spárgasípok) hámozatlanul vagy hámozott állapotban kerülnek értékesítésre. A „Walbecker Spargel” termesztése a helyes mezőgazdasági gyakorlat szabályai szerint történik. Hámozatlan formában legalább az FFV04. számú ENSZ-EGB-szabványnak (Asparagus) megfelelő állapotban értékesítendő.

    A spárgasípok hossza halványított spárga esetében legfeljebb 22 cm lehet. A spárgának ép és sérülésmentes állapotúnak kell lennie. A spárgának rothadás- és sérülésmentesnek kell lennie, friss illattal és külsővel kell rendelkeznie.

    A „Walbecker Spargel” finomrostúságának, enyhén diós és intenzív spárgaízének, valamint a spárgasípok zsengeségének köszönhetően egyedülálló.

    3.3.   Nyersanyagok (kizárólag feldolgozott termékek esetén):

    3.4.   Takarmány (kizárólag állati eredetű termékek esetén):

    3.5.   Az előállítás azon műveletei, amelyeket a meghatározott földrajzi területen kell elvégezni:

    A „Walbecker Spargel” termesztési folyamatának – az ültetéstől a betakarításig – a meghatározott földrajzi területen kell történnie.

    A termesztés az ültetés előtti szakszerű talaj-előkészítéssel kezdődik. A talaj-előkészítés keretében a termőterület humusztartalmát a megfelelő szintre kell hozni (zöldtrágya, komposzt). A talaj-előkészítés egy évig tart, és ennek során a talajt 80 centiméter mélyen felássák, hogy a növények mélyre tudjanak gyökerezni, és optimálisan tudjanak növekedni. A spárga ültetése általában április közepén, korai tavasz esetén márciusban történik. Ültetéskor a bakhátakat gondosan meg kell tisztítani a gyökérmaradványoktól és kövektől, mert ezek a kemény talajrészek akadályoznák a spárgasípok egyenes növekedését.

    Két év növekedés után először a harmadik évben takarítják be a spárgát.

    Amennyiben a spárgát fekete-fehér fólia alatt termesztik, szigorúan ügyelni kell arra, hogy intenzív napsugárzás esetén a fóliát idejében átfordítsák a fekete oldaláról a fehér oldalára, így előzve meg azt a minőségromlást, amelyet a spárga megpuhulása okozna.

    A betakarított spárgaágyásokat csak a betakarítási időszak után szabad nitrogén-műtrágyázással kezelni. Megközelítőleg 21 nappal a spárgaszezon vége előtt talajmintákat vesznek annak megállapítására, mi hiányzik a talajból, hogy a spárga leszedése után megfelelő nitrogén-műtrágyázást lehessen végezni. A minőség javítására és a növekedés elősegítésére talajművelési műveleteket végeznek, ilyenek pl. a kíméletes talajmegmunkálás és a megfelelő, többek között magnézium- és káliumtrágyával történő trágyázás.

    3.6.   A szeletelésre, aprításra, csomagolásra stb. vonatkozó egyedi szabályok:

    Csomagolás

    A csomagolási egységek tartalmának egyenletesnek kell lennie. Minden egyes egység csak a „Walbecker Spargel” termesztésére engedélyezett régióból származó spárgát tartalmazhat. Egy csomagolási egység azonos minőségű, azonos színárnyalatba tartozó és azonos méretű spárgákat tartalmazhat. A csomagolási egység látható részének a teljes tartalomra jellemző képet kell mutatnia.

    A „Walbecker Spargel” spárgát minősége megőrzése érdekében hirtelen hűtésnek vetik alá. A spárgát leszedése után legkésőbb négy órával kútvízben vagy jeges vízben 1–12 °C-os hőmérsékletre hűtik le. A spárgát lehetőség szerint minél hamarabb értékesíteni kell. Három napnál hosszabb ideig lehetőleg nem szabad tárolni; a tárolásnak hűtőházban, 1–4 °C-os hőmérsékleten kell történnie.

    A hűtési lánc a termelőnél csak rövid időre szakadhat meg csomagolás, be- és kiszállítás céljából.

    Az előkészítő, hűtő-, valamint adott esetben az árusító helyiségeknek meg kell felelniük a higiéniai követelményeknek.

    3.7.   A címkézésre vonatkozó egyedi szabályok:

    4.   A földrajzi terület tömör meghatározása:

    A „Walbecker Spargel” termőterülete Észak-Rajna–Vesztfália német szövetségi tartomány északnyugati részén található. A termőterület a német–holland határ mentén húzódik. Nyugaton a termőterület határa egybeesik az államhatárral. Északon a termőterület határa az államhatár és az A57-es autópálya metszéspontjától az A57-es vonalát követi kelet felé. Az A57-es autópálya és a B9-es főút kereszteződésétől a termőterület határa délkeleti irányban halad tovább, és a B9-es főút vonalát követi a B9-es és B58-as főút kereszteződéséig. Itt a termőterület határa a B58-as főút mentén, délnyugati irányban halad tovább. A B58-as főút és az L221-es országút kereszteződésétől a termőterület határa az L221-es vonalát követi az L221-es országút és az A61-es autópálya kereszteződéséig. Ezután a termőterület határa az A61-es autópálya vonalát követi az A61-es és az államhatár metszéspontjáig.

    5.   Kapcsolat a földrajzi területtel:

    5.1.   A földrajzi terület sajátosságai:

    A termőterület az Alsó-rajnai-síkság részét képezi. Éghajlati viszonyai ideálisak a spárgatermesztéshez. Éppen a spárga növekedésének hónapjaiban, márciusban, áprilisban, májusban és júniusban megfelelő mennyiségű csapadék esik, és ezekben a hónapokban általában enyhe az időjárás.

    A termőterületen homokos, délkeleten agyagos és lösztalaj is található. A spárgatermesztés céljára hagyományosan kiválasztott területeket magas homoktartalmú talaj jellemzi. A talaj homoktartalmát a Maas–Niers-dombság homokja adja. A Niers és Maas folyók között jellemző talajszerkezet a jégkorszakban alakult ki. Helyenként enyhén homokos, levegő- és vízáteresztő, ásványokban gazdag, alacsony lösz-, magasabb humusz- és magas mészkőtartalmú talaj jellemzi. A termőterületen élő gazdálkodók hagyományosan kedvezőtlennek tartották ezeket a talajviszonyokat a környező területek (Pont, Nieuwkerk, Aldekerk és Baersdonk) zsíros talajaihoz képest, amelyek általánosságban nézve alkalmasabbak a haszonnövények termesztésére, mint a szóban forgó földrajzi terület talajai. A szóban forgó földrajzi terület talajai azonban kifejezetten ideálisak a spárgatermesztésre.

    5.2.   A termék sajátosságai:

    A „Walbecker Spargel” – amely csak frissen, fehér, zöld vagy lila spárga formájában értékesíthető – finomrostúságának, enyhén diós és intenzív spárgaízének, valamint a spárgasípok zsengeségének köszönhetően egyedülálló. A helyi termelők különleges szaktudással rendelkeznek a spárgatermesztés terén, amely a helyes talaj-előkészítés és ültetés, valamint a betakarítás időpontjának helyes megválasztása révén biztosítja a „Walbecker Spargel” különlegesen szép, egyenes növését és jó állagát. A „Walbecker Spargel” a hosszú termesztési hagyományoknak és különlegesen kedvező tulajdonságainak köszönhetően messze a termőterületén túl is jó hírnévnek örvend.

    5.3.   A földrajzi terület és (OEM esetében) a termék minősége vagy jellemzői közötti vagy (OFJ esetében) a termék különleges minősége, hírneve vagy egyéb jellemzője közötti okozati kapcsolat:

    A spárgasípok finomrostúsága, dióra emlékeztető és intenzív íze, valamint zsengesége és egyenes növése a walbecki terület ideális talajviszonyainak, illetve az Alsó-rajnai-síkság éghajlati viszonyainak köszönhető. A spárga esetében nagyon szoros összefüggés áll fenn a termék tulajdonságai és a természeti körülmények között. A spárga íze ugyanis 70 százalékban a talajtól függ, 20 százalékban a talaj megművelésétől és trágyázásától, és csak 10 százalékban a spárga fajtájától. A spárgatermesztésnél előnyben részesített, humuszos, dombsági homok éppen márciusban, áprilisban, májusban és júniusban kap elegendő csapadékot, mindemellett ezekben a hónapokban általában enyhe az időjárás. Másrészről a helyes mezőgazdasági gyakorlat szabályai is garantálják a termékek minőségét.

    A termelőknek a spárgatermesztés terén több generáción keresztül szerzett szaktudása – különösen ami az ültetés, a betakarítás kezdetének és végének megfelelő időpontját, a takarófóliák fajtáját és méretét, valamint a bakhát szakszerű előkészítését, gyökérbojtoktól és kövektől való megtisztítását, illetve a szükséges trágyázás talajpróbák révén történő meghatározását illeti – biztosítja a „Walbecker Spargel” különleges minőségét.

    A „Walbecker Spargel” kiemelkedően jó hírnévnek örvend. Dr. Walther Klein-Walbeck jogász és szolgálaton kívüli őrnagy próbálkozott először spárgatermesztéssel a walbecki kastély körül az 1923. évi infláció idején. Sikerei gyorsan felkeltették a helyi termelők érdeklődését, akik a homokos talajon más terményekkel nem tudtak különösebben jó bevételt produkálni. 1927 őszén 33 walbecki termelő elhatározta, hogy 1928 tavaszán spárgatermesztésbe kezd. Az első szezonban 200 hold (50 hektár) termőföldet műveltek meg spárgatermesztés céljából. Dr. Walther Klein-Walbeck 1929. január 1-jén 55 walbecki spárgatermelővel együtt megalapította e kérelem benyújtóját, a Spargelbaugenossenschaft Walbeck und Umgegend e. G.-t. Azóta az e kérelem benyújtója által tömörített termelők szövetkezeti alapon termelik, és „Walbecker Spargel” megjelöléssel értékesítik a spárgát. A spárgatermelő szövetkezet 1932 és 1938 között 36 000 mázsa spárgát szállított Straelenbe, ami az akkoriban szegény Walbeck település számára 1,3 millió birodalmi márka bevételt jelentett. Az 1936-os spárgaszezonban 40 000 spárgakedvelő látogatott el a faluba.

    A második világháború alatt a spárgatermesztés leállt. Az 1948. évi pénzreformot követően újra beindult a spárgatermesztés. E kérelem benyújtója ma 50 tagot számlál, akik 80 hektáron termesztik a spárgát.

    A „Walbecker Heimatlied” című dalból (a dal szövegírója: Jakob Schoppmanns, 1935, megjelent: Niederrheinische Landeszeitung, 1935. július 5.; a dal zeneszerzője pedig a fia: Helmut Schopmanns, 1977) is kiderül, milyen nagy szerepet játszik a spárga Walbeck falu és környéke identitástudatában:

    „Nem ismered a békés Walbecket?

    A határ menti spárgatermesztő falut?

    A napfényben nő ott a spárga

    A harmatos kikeletben.”

    Az évente megrendezett, kétnapos spárgafesztivál alkalmából nagy ünnepi felvonulást rendeznek, ahol feldíszített kocsiján trónolva felvonul a közönség előtt a következő spárgabetakarításig uralkodó spárgahercegnő. Ő képviseli a spárgatermesztő Walbeck falut a rádióban és a televízióban, a vásárokon és az Alsó-Rajna-vidék számos népünnepélyén.

    Hivatkozás a termékleírás közzétételére:

    (az 510/2006/EK rendelet 5. cikkének (7) bekezdése)

    http://register.dpma.de/DPMAregister/geo/detail.pdfdownload/13251


    (1)  HL L 93., 2006.3.31., 12. o.


    Top