Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012TA1215(39)

    Jelentés a Transzeurópai Közlekedési Hálózat Végrehajtó Hivatala 2011-es pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolójáról a Hivatal válaszáival együtt

    HL C 388., 2012.12.15, p. 232–237 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    15.12.2012   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    C 388/232


    JELENTÉS

    a Transzeurópai Közlekedési Hálózat Végrehajtó Hivatala 2011-es pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolójáról a Hivatal válaszáival együtt

    2012/C 388/39

    BEVEZETÉS

    1.

    A brüsszeli székhelyű Transzeurópai Közlekedési Hálózat Végrehajtó Hivatalát (a továbbiakban: Hivatal) a 2008/593/EK bizottsági határozattal (1) módosított 2007/60/EK bizottsági határozat (2) hozta létre. A Hivatal a 2006. november 1-jével kezdődő és 2015. december 31-ével végződő időszakra jött létre abból a célból, hogy a transzeurópai közlekedési hálózatra vonatkozó uniós intézkedéseket irányítsa (3).

    A MEGBÍZHATÓSÁGI NYILATKOZATOT ALÁTÁMASZTÓ INFORMÁCIÓK

    2.

    A Számvevőszék ellenőrzési módszere analitikus ellenőrzési eljárásokat, tranzakciók közvetlen vizsgálatát, valamint a Hivatal felügyeleti és kontrollrendszereiben alkalmazott legfontosabb kontrollmechanizmusok értékelését foglalja magában. Mindez kiegészül (adott esetben) még más ellenőrök munkájából származó bizonyítékokkal, valamint a vezetői teljességi nyilatkozatok elemzésével.

    MEGBÍZHATÓSÁGI NYILATKOZAT

    3.

    Az Európai Unió működéséről szóló szerződés 287. cikke alapján a Számvevőszék ellenőrizte egyrészt a Hivatal éves beszámolóját (4), amely a 2011. december 31-én véget ért pénzügyi évre vonatkozó pénzügyi kimutatásokból  (5) és a költségvetés végrehajtásáról szóló jelentésekből (6) áll, másrészt azt, hogy a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűek és szabályszerűek voltak-e.

    A vezetés felelőssége

    4.

    Az igazgató mint engedélyezésre jogosult tisztviselő a Hivatal pénzügyi szabályzatával összhangban, a saját felelősségére és a jóváhagyott előirányzatok összeghatárain belül végrehajtja a költségvetés bevételi és kiadási oldalát (7). Az igazgató feladata, hogy kialakítsa az – akár csalásból, akár tévedésből eredő lényegi hibáktól mentes – végleges beszámoló elkészítését (8), valamint a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségét és szabályszerűségét biztosítani hivatott szervezeti struktúrát, belső irányítási és kontrollrendszereket, illetve eljárásokat (9).

    Az ellenőr felelőssége

    5.

    A Számvevőszék feladata, hogy ellenőrzései alapján megbízhatósági nyilatkozatot készítsen az Európai Parlament és a Tanács számára (10) a Hivatal éves beszámolójának megbízhatóságára, valamint az annak alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségére és szabályszerűségére vonatkozóan.

    6.

    A Számvevőszék az IFAC nemzetközi ellenőrzési standardjai és etikai kódexe, valamint a legfőbb ellenőrzési intézmények nemzetközi standardjai (INTOSAI) szerint végezte ellenőrzését. Ezek a standardok megkövetelik, hogy a Számvevőszék az ellenőrzést úgy tervezze meg és végezze el, hogy kellő bizonyosságot szerezhessen arra nézve, hogy a Hivatal éves beszámolója nem tartalmaz lényegi hibákat és az alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűek és szabályszerűek.

    7.

    Az ellenőrzés olyan eljárásokat foglal magában, amelyek révén ellenőrzési bizonyíték szerezhető a beszámolóban szereplő összegekről és információkról, valamint a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről. Az eljárások kiválasztása az ellenőr szakmai megítélésén alapul, mely magában foglal egy kockázatelemzést is arról, hogy milyen valószínűséggel fordulhat elő – akár csalás, akár tévedés okozta – lényegi hiba a beszámolóban, illetve európai uniós jogszabályoknak való meg nem felelés az azt alátámasztó tranzakciókban. Az említett kockázatértékeléskor az ellenőr a körülményeknek megfelelő ellenőrzési eljárások kialakításához figyelembe veszi a szervezetnek a beszámoló elkészítése és valós bemutatása szempontjából releváns belső kontrollmechanizmusait, valamint a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségét és szabályszerűségét biztosító felügyeleti és kontrollrendszereit. Az ellenőrzés felméri továbbá, hogy az alkalmazott számviteli politika megfelelő-e, illetve az alkalmazott számviteli becslések ésszerűek-e, valamint kiterjed a beszámoló általános bemutatásának értékelésére is.

    8.

    A Számvevőszék megítélése szerint a rendelkezésére álló ellenőrzési bizonyítékok elégséges és megfelelő alapot nyújtanak a megbízhatósági nyilatkozat elkészítéséhez.

    Vélemény a beszámoló megbízhatóságáról

    9.

    A Számvevőszék véleménye szerint a Hivatal éves beszámolója (11) minden lényegi szempontból híven és pénzügyi szabályzata előírásainak, valamint a Bizottság számvitelért felelős tisztviselője által elfogadott számviteli szabályoknak (12) megfelelően tükrözi a 2011. december 31-i pénzügyi helyzetet, illetve a tárgyévben lezajlott gazdasági és pénzforgalmi események eredményét.

    Vélemény a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről

    10.

    A Számvevőszék véleménye szerint a Hivatalnak a 2011. december 31-én véget ért pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolóját megalapozó tranzakciók minden lényeges szempontból jogszerűek és szabályszerűek.

    11.

    Az alábbi megjegyzések nem kérdőjelezik meg a Számvevőszék véleményeinek érvényét.

    KÖLTSÉGVETÉSI ÉS PÉNZGAZDÁLKODÁS

    12.

    A III. cím – Technikai és igazgatási támogatási kiadások esetében az év során az eredeti 0,6 millió EUR összegű költségvetésnek mindössze 41 %-át használták fel, elsősorban azért, mert a Hivatal 2011. évi munkaprogramjához kapcsolódó ajánlattételi felhívások 2012-re történő elhalasztása miatt az értékelési költségek a vártnál alacsonyabb lettek. A fel nem használt előirányzatokat átcsoportosították a II. cím – Infrastrukturális és működési költségek alá, így a 9,9 millió EUR összegű végleges költségvetés változatlan maradt. Mindazonáltal az, hogy a III. cím alá tartozó összegeknek csak egy részét használták fel, eltérést jelent a Hivatal jóváhagyott éves munkaprogramjához képest.

    Ezt a jelentést Harald NOACK számvevőszéki tag elnökletével a II. kamara a 2012. október 10-i ülésén, Luxembourgban fogadta el.

    a Számvevőszék nevében

    Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

    elnök


    (1)  HL L 190., 2008.7.18., 35. o.

    (2)  HL L 32., 2007.2.6., 88. o.

    (3)  Az Ügynökség hatáskörét és tevékenységeit a tájékoztató jellegű melléklet foglalja össze.

    (4)  A beszámoló kiegészül az év során folytatott költségvetési és pénzgazdálkodásról szóló jelentéssel, amely további információkat tartalmaz a költségvetés végrehajtásáról és a költségvetési gazdálkodásról.

    (5)  A pénzügyi kimutatások a következőkből állnak: a mérleg, az eredménykimutatás, a cash flow-kimutatás, a nettó eszközök változását feltüntető kimutatás, és a számviteli politika meghatározó alapelveit és további magyarázatokat tartalmazó összegzés.

    (6)  A költségvetés végrehajtásáról szóló jelentések a költségvetési eredménykimutatást és annak mellékletét tartalmazzák.

    (7)  Az 1653/2004/EK bizottsági rendelet 25. cikke (HL L 297., 2004.9.22., 6. o.).

    (8)  A beszámolók bemutatására vonatkozó, illetve az ügynökségek által alkalmazandó számviteli szabályokat a legutóbb a 651/2008/EK rendelettel (HL L 181., 2008.7.10., 15. o.) módosított 1653/2004/EK rendelet VI. címének 1. fejezete tartalmazza.

    (9)  Az 1653/2004/EK rendelet 29. cikke.

    (10)  Az 1605/2002/EK, Euratom tanácsi rendelet 185. cikkének (2) bekezdése (HL L 248., 2002.9.16., 1. o.).

    (11)  A végleges éves beszámolót 2012. június 15-én állították össze, majd az a Számvevőszékhez 2012. június 29-én érkezett be. A végleges éves beszámoló megtalálható a következő honlapon: http://tentea.ec.europa.eu/en/about_us/mission_introduction/key_documents.htm.

    (12)  A Bizottság számvitelért felelős tisztviselője által elfogadott számviteli szabályok a Nemzetközi Költségvetési Számviteli Standardokra (IPSAS), illetve ezek hiányában a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardokra (IFRS) támaszkodnak.


    MELLÉKLET

    A Transzeurópai Közlekedési Hálózat Végrehajtó Hivatala (Brüsszel)

    Hatáskör és tevékenységek

    Az Európai Unió működéséről szóló szerződésből eredő uniós hatáskör

    (a Szerződés 26., 170., 171., 172. és 174. cikke)

    Az Unió meghozza a belső piac létrehozásához, illetve működésének biztosításához szükséges intézkedéseket. A belső piac egy olyan térség, amelyben biztosított az áruk, a személyek, a szolgáltatások és a tőke szabad mozgása.

    Átfogó harmonikus fejlődésének előmozdítása érdekében az Unió úgy alakítja és folytatja tevékenységét, hogy az a gazdasági, társadalmi és területi kohézió erősítését eredményezze.

    E célkitűzések elérése, valamint annak lehetővé tétele érdekében, hogy az uniós polgárok, a gazdasági szereplők, valamint a regionális és helyi közösségek a belső határok nélküli térség kialakításának előnyeit teljes mértékben élvezhessék, az Unió hozzájárul a transzeurópai hálózatok létrehozatalához és fejlesztéséhez a közlekedési, a távközlési és az energiaipari infrastruktúra területén. Az Unió fellépésének az a célja, hogy elősegítse a nemzeti hálózatok összekapcsolódását és átjárhatóságát, valamint a hálózatokhoz történő hozzáférést.

    Ennek megvalósítása érdekében az Unió iránymutatás-csomagot dolgoz ki, amely a transzeurópai hálózatok (TEN) területén a tervezett intézkedések célkitűzéseire, prioritásaira és főbb vonalaira vonatkozik.

    A Hivatal hatásköre

    (az Európai Parlament és a Tanács 661/2010/EU határozata a TEN-T fejlesztésére vonatkozó uniós iránymutatásokról, átdolgozás)

    (a Tanács 2236/95/EK rendelete)

    (a Tanács 58/2003/EK rendelete)

    (a Bizottságnak a legutóbb a 2008/593/EK határozattal módosított 2007/60/EK határozata)

    Célkitűzések

    A transzeurópai közlekedési hálózat (TEN-T) fejlesztésére vonatkozó uniós iránymutatásokról szóló határozat olyan iránymutatásokat dolgozott ki, amelyek a transzeurópai hálózatok területén a tervezett intézkedések célkitűzéseire, prioritásaira és főbb vonalaira vonatkoznak. Általános szabályokat határoztak meg a TEN-hálózatok uniós finanszírozására, amelyek lehetővé tették az említett iránymutatások végrehajtását.

    Az 58/2003/EK tanácsi rendelet felhatalmazza a Bizottságot, hogy az uniós programokhoz kapcsolódó feladatok ellátása érdekében végrehajtó ügynökségeket hozzon létre. A TEN-T Végrehajtó Hivatala működésének célja, hogy a TEN-T iránymutatások és a költségvetési rendelet alapján irányítsa a transzeurópai hálózatok terén folytatott uniós fellépést, valamint hozzáadott értéket teremtsen a TEN-T program irányításában. A Hivatal továbbra is a Mobilitáspolitikai és Közlekedési Főigazgatóság (DG MOVE) felügyelete alá tartozik, amely a szakpolitikai kérdésekért felelős.

    A TEN-T Végrehajtó Hivatalának feladata a TEN-T program pénzügyi és technikai végrehajtásának irányítása a projektek teljes életciklusának követésével. A Hivatal napi munkája során a költségek csökkentése mellett javítja a TEN-T megvalósításának hatékonyságát és rugalmasságát, emellett magas szintű szaktudást mozgósít és megkönnyíti az e területen képzett személyzet felvételét. Ezen túlmenően erősíti a TEN-T és a szakértői közösség közötti kapcsolatokat; gondoskodik az egyéb uniós eszközökkel való koordináció javításáról; növeli az uniós finanszírozás ismertségét és előnyeit, valamint támogatást és visszajelzést nyújt a Bizottság számára.

    Irányítás

    Irányító bizottság

    A Hivatal tevékenységeit az irányító bizottság felügyeli, amely a Mobilitáspolitikai és Közlekedési Főigazgatóság, a Regionális Politikai Főigazgatóság, a Környezetvédelmi Főigazgatóság és a Humánerőforrás-ügyi Főigazgatóság által delegált öt tagból és egy az Európai Beruházási Bankot képviselő megfigyelőből áll. A bizottság évente négyszer ülésezik és elfogadja a Hivatal igazgatási költségvetését, munkaprogramját, éves tevékenységi jelentését, az összes bevételt és kiadást tartalmazó beszámolót, a külső értékelésről szóló jelentést, valamint más konkrét végrehajtási szabályokat.

    Igazgató

    Az Európai Bizottság nevezi ki.

    Belső ellenőrzés

    A Bizottság belső ellenőrzési szolgálata és a Hivatal belső ellenőrzési csoportja.

    Külső ellenőrzés

    Európai Számvevőszék.

    A zárszámadás elfogadásáért felelős hatóság

    A Tanács javaslata alapján eljáró Európai Parlament.

    A Hatóság rendelkezésére bocsátott erőforrások 2011-ben

    Költségvetés

    A)

    A 2007–2013-as pénzügyi terv keretében a TEN-T program költségvetése 8,0 milliárd EUR (amelyet 100 %-ban az Európai Unió általános költségvetése fedez).

    B)

    Az igazgatási költségvetés 9,9 millió eurót tesz ki (100 %-ban uniós hozzájárulás), a Hivatal ezzel önállóan rendelkezik.

    Létszám 2011. december 31-én

    Ideiglenes alkalmazotti álláshelyek száma: A létszámtervben szereplő álláshelyek száma 33, a betöltöttség 100 %-os.

    Szerződéses alkalmazottak: A tervben szereplő állások száma 67, a betöltött állások száma 66 (a betöltöttség 99 %-os).

    Teljes létszám: 100 (ebből betöltött: 99)

    Foglalkoztatási terület szerinti bontásban:

    a)

    Operatív feladatok: 65 (ebből betöltött: 65)

    b)

    Adminisztratív feladatok: 35 (ebből betöltött: 34)

    Termékek és szolgáltatások 2011-ben

    Kiválasztási eljárások

    Többéves program keretében ajánlattételi eljárások kiírása 3 témakörben, összesen 180 millió EUR értékben. 19 külső szakértő bevonásával 47 darab, összesen 326,7 millió EUR összeget igénylő pályázatot bíráltak el, és ezek közül 26 pályázatot javasoltak támogatásra 161,3 millió EUR értékben.

    A 2011. évi, összesen 200 millió EUR összegű pályázati kiírások előkészítése és közzététele 2012-ben.

    Projektirányítás

    49 új támogatási határozat előkészítése (2010. évi pályázati kiírások) – ebből 316 volt nyitott 2011 végén.

    A kedvezményezettektől érkező 137 módosítási kérelem feldolgozása – ebből 2011-ben 98 volt új kérelem.

    228 tevékenységre vonatkozó státuszjelentés (a projektek előrehaladásának nyomon követésére alkalmazott fő eszköz) és 48 stratégiai cselekvési terv elemzése.

    70 projektértekezlet megtartása a projektek helyszínén vagy a Hivatalnál.

    A rendelkezésre álló kifizetési előirányzatok teljes felhasználása, a kifizetések átlagos átfutási ideje mindössze 13 nap volt.

    Egyszerűsítést célzó intézkedések

    A kedvezményezetteket az elvárt eredményekről és határidőkről tájékoztató levélminta bevezetése.

    A tevékenységre vonatkozó státuszjelentések felülvizsgálatára és a projektek értékelésére/kiválasztására szolgáló folyamatok racionalizálása.

    A bevált gyakorlattal foglalkozó munkacsoport (a Hivatal és a kedvezményezettek részvételével) megvitatta az eljárások korlátait, tapasztalatokat cserélt és meghatározta, hogy mely területek szorulnak javításra.

    Az előzetes ellenőrzés módszertanának módosítása.

    Kommunikáció

    A Hatóság weboldala az intelligens közlekedési rendszerrel és pénzügyi tervezéssel foglalkozó részekkel egészült ki, amelyek 2011 során 150 000 látogatót vonzottak. A tengeri gyorsforgalmi utak weboldalának 2 700 látogatója volt.

    A TEN-T projektek eredményeivel foglalkozó „10 out of TEN” (Tízből tíz) kampány a kapcsolódó tájékoztató füzettel és poszterekkel.

    9 elektronikus hírlevél kiküldése a kedvezményezetteknek, a kiválasztott új projektekkel foglalkozó 53 sajtóközlemény kiadása 14 nyelven és a Biennial Report 2008-2010 („A 2008–2010 közötti időszakra vonatkozó kétéves jelentés”) c. új tájékoztató kiadása.

    Többek között a 3. projektirányítási műhelytalálkozó és a pályázatokkal kapcsolatos információs nap megszervezése, továbbá részvétel a Mobilitáspolitikai és Közlekedési Főigazgatóság (DG MOVE) TEN-T napjain, valamint a Régiók Bizottsága és a Gazdasági és Szociális Bizottság által szervezett eseményeken.

    Együttműködés a kapcsolódó főigazgatósággal

    A MAP projektportfolió félidős felülvizsgálatának nyomon követése és az európai gazdasági fellendülési tervhez kapcsolódó pályázatok TEN-T összetevőinek félidős felülvizsgálata (39 projekt).

    A programhoz kapcsolódó statisztikák, jelentések és térképek, pl. a „TEN-T program végrehajtásának értékeléséről szóló jelentés” elkészítése.

    Hozzájárulás a TEN-T iránymutatások és az Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz (CEF) felülvizsgálatához.

    Ellenőrzések

    26 ellenőrzés végrehajtása, amelyek a 2010. évi időközi kifizetések/zárókifizetések összegének 30 %-ára terjedtek ki.

    Forrás: a Hivataltól származó adatok.


    AZ ÜGYNÖKSÉG VÁLASZA

    12.

    2010-ben az Ügynökség ésszerű költségvetés-előrejelzést készített 2011-re vonatkozóan, amelyben a III. cím alatt jelentős összeget szánt a 2011. évi ajánlattételi felhívások külső értékelésének megszervezésére. A Bizottság azonban úgy döntött, hogy a felhívást 2012-re halasztja, ezért az előirányzott összegre nem volt szükség. A halasztás hatással volt a III. címben szereplő szakértői, kommunikációs és fordítási kiadásokra is.

    A megtakarítások lehetővé tették az Ügynökség számára, hogy visszafizesse az épületének újbóli berendezésével kapcsolatos tartozását és csökkentse a vonatkozó kamatfizetést. A pénzösszegeket a II. cím 21. fejezetébe (számítástechnikai berendezések) is át lehetett csoportosítani, válaszolva a Bizottság belső ellenőrzési szolgálatának ajánlásara „az Ügynökség átfogó menedzsment információs rendszer beszerzésére és fejlesztésére irányuló erőfeszítésének felgyorsítására”, valamint hozzájárulva az Ügynökség munkaprogramjában, belső ellenőrzési szabványaira vonatkozó cselekvési tervében és kockázati jegyzékében meghatározott IT intézkedések eléréséhez. Mivel a költségvetési átcsoportosításokra egy előre nem látott esemény (a 2011. évi ajánlattételi felhívás elhalasztása) eredményeként került sor, az Ügynökség úgy véli, hogy megfelelő intézkedéseket hozott a hatékony és eredményes pénzgazdálkodás biztosítása, valamint a 2011. évi költségvetés hatékony végrehajtása érdekében.


    Top