Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012TA1215(13)

Jelentés az Európai Vegyianyag-ügynökség 2011-es pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolójáról az Ügynökség válaszaival együtt

HL C 388., 2012.12.15, p. 73–79 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

15.12.2012   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 388/73


JELENTÉS

az Európai Vegyianyag-ügynökség 2011-es pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolójáról az Ügynökség válaszaival együtt

2012/C 388/13

BEVEZETÉS

1.

A helsinki székhelyű Európai Vegyianyag-ügynökséget (a továbbiakban: Ügynökség) az 1907/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (1) hozta létre. Az Ügynökség fő feladata, hogy a versenyképesség és az innováció javítása mellett biztosítsa az emberi egészség és a környezet magas szintű védelmét, valamint a vegyi anyagok szabad mozgását akár önmagukban, akár készítményekben vagy árucikkekben. Az Ügynökség támogatja a vegyi anyagokkal kapcsolatos veszélyek felmérésének alternatív vizsgálati módszereit is (2).

A MEGBÍZHATÓSÁGI NYILATKOZATOT ALÁTÁMASZTÓ INFORMÁCIÓK

2.

A Számvevőszék ellenőrzési módszere analitikus ellenőrzési eljárásokat, tranzakciók közvetlen vizsgálatát, valamint az Ügynökség felügyeleti és kontrollrendszereiben alkalmazott legfontosabb kontrollmechanizmusok értékelését foglalja magában. Mindez kiegészül (adott esetben) még más ellenőrök munkájából származó bizonyítékokkal, valamint a vezetői teljességi nyilatkozatok elemzésével.

MEGBÍZHATÓSÁGI NYILATKOZAT

3.

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés 287. cikke alapján a Számvevőszék ellenőrizte egyrészt az Ügynökség éves beszámolóját (3), amely a 2011. december 31-én véget ért pénzügyi évre vonatkozó pénzügyi kimutatásokból  (4) és a költségvetés végrehajtásáról szóló jelentésekből  (5) áll, másrészt azt, hogy a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűek és szabályszerűek voltak-e.

A vezetés felelőssége

4.

Az igazgató mint engedélyezésre jogosult tisztviselő az Ügynökség pénzügyi szabályzatával összhangban, a saját felelősségére és a jóváhagyott előirányzatok összeghatárain belül végrehajtja a költségvetés bevételi és kiadási oldalát (6). Az igazgató feladata, hogy kialakítsa az – akár csalásból, akár tévedésből eredő lényegi hibáktól mentes – végleges beszámoló elkészítését, valamint a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségét és szabályszerűségét biztosítani hivatott szervezeti struktúrát (7), belső irányítási és kontrollrendszereket, illetve eljárásokat (8).

Az ellenőr felelőssége

5.

A Számvevőszék feladata, hogy ellenőrzései alapján megbízhatósági nyilatkozatot készítsen az Európai Parlament és a Tanács számára (9) az Ügynökség éves beszámolójának megbízhatóságára, valamint az annak alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségére és szabályszerűségére vonatkozóan.

6.

A Számvevőszék az IFAC nemzetközi ellenőrzési standardjai és etikai kódexe, valamint a legfőbb ellenőrzési intézmények nemzetközi standardjai (INTOSAI) szerint végezte ellenőrzését. Ezek a standardok megkövetelik, hogy a Számvevőszék az ellenőrzést úgy tervezze meg és végezze el, hogy kellő bizonyosságot szerezhessen arra nézve, hogy az Ügynökség éves beszámolója nem tartalmaz lényegi hibákat és az alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűek és szabályszerűek.

7.

Az ellenőrzés olyan eljárásokat foglal magában, amelyek révén ellenőrzési bizonyíték szerezhető a beszámolóban szereplő összegekről és információkról, valamint a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről. Az eljárások kiválasztása az ellenőr szakmai megítélésén alapul, mely magában foglal egy kockázatelemzést is arról, hogy milyen valószínűséggel fordulhat elő – akár csalás, akár tévedés okozta – lényegi hiba a beszámolóban, illetve európai uniós jogszabályoknak való meg nem felelés az azt alátámasztó tranzakciókban. Az említett kockázatértékeléskor az ellenőr a körülményeknek megfelelő ellenőrzési eljárások kialakításához figyelembe veszi a szervezetnek a beszámoló elkészítése és valós bemutatása szempontjából releváns belsőkontroll-mechanizmusait, valamint a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségét és szabályszerűségét biztosító felügyeleti és kontrollrendszereit. Az ellenőrzés felméri továbbá, hogy az alkalmazott számviteli politika megfelelő-e, illetve a számviteli becslések ésszerűek-e, valamint kiterjed a beszámoló általános bemutatásának értékelésére is.

8.

A Számvevőszék megítélése szerint a rendelkezésére álló ellenőrzési bizonyítékok elégséges és megfelelő alapot nyújtanak az alább ismertetett véleményekhez.

Vélemény a beszámoló megbízhatóságáról

9.

A Számvevőszék véleménye szerint az Ügynökség éves beszámolója (10) minden lényegi szempontból híven és az Ügynökség pénzügyi szabályzata előírásainak, valamint a Bizottság számvitelért felelős tisztviselője által elfogadott számviteli szabályoknak (11) megfelelően tükrözi a 2011. december 31-i pénzügyi helyzetet, illetve a tárgyévben lezajlott gazdasági és pénzforgalmi események eredményét.

Vélemény a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről

10.

A Számvevőszék véleménye szerint az Ügynökségnek a 2011. december 31-én véget ért pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolóját megalapozó tranzakciók minden lényeges szempontból jogszerűek és szabályszerűek.

11.

Az alábbi megjegyzések nem kérdőjelezik meg a Számvevőszék véleményeinek érvényét.

MEGJEGYZÉSEK A KÖLTSÉGVETÉSI ÉS PÉNZGAZDÁLKODÁSRÓL

12.

Az Ügynökség 2011-es költségvetése 93,2 millió eurót tett ki, ebből 14,9 millió eurót (16 %) áthoztak a 2012-es évre. A III. címhez (operatív kiadások) kapcsolódó áthozatalok összege 11,5 millió EUR (55 %) volt. Az áthozatalok szintje kiugróan magas, és ez a helyzet ellentmond az évenkéntiség költségvetési alapelvének.

MEGJEGYZÉSEK AZ ÜGYNÖKSÉG FELÜGYELETI ÉS KONTROLLRENDSZEREINEK LEGFONTOSABB KONTROLLMECHANIZMUSAIRÓL

13.

A legutóbbi, 2011-ben elvégzett mennyiségi felvétellel végrehajtott leltár több hiányosságot mutat; különösen említésre méltó, hogy milyen kevés IKT-eszköz értékét ellenőrizték. Nincsen hivatalos politika a befektetett eszközök leltározására vonatkozóan.

14.

Az Ügynökség a már használatban lévő IKT-projektekkel kapcsolatos költségeket nem tárgyi eszközként, hanem kiadásként tartja nyilván.

EGYÉB MEGJEGYZÉSEK

15.

A Számvevőszék hiányosságokat állapított meg a felvételi eljárásokban. Nincs arra utaló bizonyíték, hogy a felvételi eljárás egyes fordulóiba való bejutáshoz szükséges minimális pontszámot, illetve a személyes elbeszélgetések és írásbeli vizsgák kérdéseit a pályázatok megvizsgálását megelőzően határozták meg. Az összeférhetetlenségi nyilatkozatok nem voltak alkalmasak arra, hogy felderítsék és megelőzzék a felvételi bizottság tagjainak összeférhetetlenségét. Egy esetben a kiválasztási eljárás szabálytalan volt, mivel a munkatársat a meghirdetettől eltérő állásra vették fel.

16.

A Számvevőszék ellenőrzést végzett négy európai uniós ügynökségnél (köztük az ECHA-nál) abból a célból, hogy értékelje az összeférhetetlenség kezelésére alkalmazott politikákat és eljárásokat. Az ellenőrzés eredményeit külön dokumentum (a 15/2012. sz. különjelentés) mutatja be.

Ezt a jelentést dr. Louis GALEA számvevőszéki tag elnökletével a IV. kamara a 2012. szeptember 5-i ülésén, Luxembourgban fogadta el.

a Számvevőszék nevében

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

elnök


(1)  HL L 396., 2006.12.30., 1. o.

(2)  Az Ügynökség hatáskörét és tevékenységeit a tájékoztató jellegű melléklet foglalja össze.

(3)  A beszámoló kiegészül az év során folytatott költségvetési és pénzgazdálkodásról szóló jelentéssel, amely további információkat tartalmaz a költségvetés végrehajtásáról és a költségvetési gazdálkodásról.

(4)  A pénzügyi kimutatások a következőkből állnak: a mérleg, az eredménykimutatás, a cash flow-kimutatás, a nettó eszközök változását feltüntető kimutatás, és a számviteli politika meghatározó alapelveit és további magyarázatokat tartalmazó összegzés.

(5)  A költségvetés végrehajtásáról szóló jelentések a költségvetési eredménykimutatást és annak mellékletét tartalmazzák.

(6)  A 2343/2002/EK, Euratom bizottsági rendelet 33. cikke (HL L 357., 2002.12.31., 72. o.).

(7)  A 2343/2002/EK, Euratom rendelet 38. cikke.

(8)  A beszámoló bemutatására vonatkozó, illetve az Ügynökségek által alkalmazandó számviteli szabályokat a legutóbb a 2008. július 9-i 652/2008/EK, Euratom rendelettel (HL L 181., 2008.7.10., 23. o.) módosított 2343/2002/EK, Euratom rendelet VII. címének 1. és 2. fejezete tartalmazza és e szabályokat beépítették az Ügynökség pénzügyi szabályzatába.

(9)  Az 1605/2002/EK, Euratom tanácsi rendelet 185. cikkének (2) bekezdése (HL L 248., 2002.9.16., 1. o.).

(10)  A végleges éves beszámolót 2012. június 19-én állították össze, majd az a Számvevőszékhez 2012. június 28-án érkezett be. A végleges éves beszámolót, miután azt a Bizottságéval konszolidálták, a következő év november 15-ig teszik közzé az Európai Unió Hivatalos Lapjában. A beszámoló megtalálható a következő honlapokon: http://eca.europa.eu, illetve http://echa.europa.eu.

(11)  A Bizottság számvitelért felelős tisztviselője által elfogadott számviteli szabályok a Könyvvizsgálók Nemzetközi Szövetsége (IFAC) által kibocsátott Nemzetközi Költségvetési Számviteli Standardokra (IPSAS), illetve ezek hiányában a Nemzetközi Számviteli Standard Testület (IASB) által kibocsátott Nemzetközi Számviteli Standardokra (IAS)/Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardokra (IFRS) támaszkodnak.


MELLÉKLET

Európai Vegyianyag-ügynökség (Helsinki)

Hatáskör és tevékenységek

A Szerződésből eredő uniós hatáskör

Információgyűjtés

Az ECHA alapító rendeletének, a REACH rendeletnek (1907/2006/EK rendelet) a jogalapja az Európai Unió működéséről szóló szerződés 114. cikke.

Az Ügynökség hatásköre

(az 1907/2006/EK (ún. REACH) rendelet és az anyagok és keverékek osztályozásáról, címkézéséről és csomagolásáról szóló 1272/2008/EK (ún. CLP) rendelet meghatározása szerint)

Célkitűzések

A REACH rendelet és a CLP rendelet célja, hogy a versenyképesség és az innováció javítása mellett biztosítsa az emberi egészség és a környezet magas szintű védelmét, gondoskodjon az anyagokkal kapcsolatos veszélyek felmérésére szolgáló alternatív vizsgálati módszerek előmozdításáról, valamint biztosítsa az anyagok szabad mozgását a belső piacon (a REACH rendelet 1. cikkének (1) bekezdése, a CLP rendelet 1. cikke).

Az ECHA-t azzal a céllal hozták létre, hogy irányítsa és bizonyos esetekben végrehajtsa a REACH rendelet műszaki, tudományos és adminisztratív elemeit, biztosítsa ezen feladatok uniós szintű összhangját (a REACH rendelet 75. cikke), valamint hogy kezelje a vegyi anyagok osztályozásával és címkézésével kapcsolatban a CLP rendeletből adódó feladatokat.

Feladatok

Befogadja a vegyi anyagok regisztrációját és a kapcsolódó dokumentációt, ellenőrzi a dokumentáció hiánytalanságát (a REACH rendelet II. címe).

Kezeli a regisztrációra vonatkozó kérdéseket és döntéseket hoz az adatmegosztással kapcsolatos vitás kérdésekben (a REACH rendelet III. címe).

Megvizsgálja a regisztrációs dokumentációt abból a szempontból, hogy összhangban van-e a REACH rendelettel, illetve az abban foglalt vizsgálati javaslatokat, és összehangolja a vegyi anyagok értékelésének folyamatát (a REACH rendelet VI. címe).

Feldolgozza a különösen veszélyes anyagoknak az engedélyezési eljárásba való lehetséges bevonásra jelölt anyagok jegyzékébe vételére vonatkozó javaslatokat és ajánlásokat tesz arra, hogy ezen anyagok közül egyeseket felvegyenek az engedélyezési listára, valamint kezeli az engedélyezési kérelmeket (a REACH rendelet VII. címe).

Feldolgozza a korlátozás alá kerülő anyagokkal kapcsolatos dokumentációt (a REACH rendelet VIII. címe).

Olyan adatbázis(oka)t hoz létre és tart fenn, amelyek tartalmazzák a valamennyi regisztrált anyagra vonatkozó információkat, és egyes adatokat az interneten nyilvánosan hozzáférhetővé tesz (a REACH rendelet 77. és 119. cikke).

Adott esetben technikai és tudományos iránymutatásokat és eszközöket bocsát rendelkezésre (a REACH rendelet 77. cikke, a CLP rendelet 50. cikkének (2) bekezdése).

Azokban a vegyi anyagokkal kapcsolatos kérdésekben, amelyek a hatáskörébe tartoznak és amelyeket a REACH és CLP rendelettel összhangban elé terjesztenek, a lehető legjobb tudományos és műszaki tanácsokkal látja el a tagállamokat és az uniós intézményeket (a REACH rendelet 77. cikkének (1) bekezdése, a CLP rendelet 50. cikkének (1) bekezdése).

Hozzá érkeznek be az osztályozásról és címkézésről szóló bejelentések, osztályozási és címkézési jegyzéket tart fenn, kezeli az alternatív névre irányuló kérelmeket és feldolgozza az anyagok harmonizált osztályozására és címkézésére vonatkozó javaslatokat (CLP).

Irányítás

Igazgatóság

A tagállamok egy-egy képviselője, akiket a Tanács nevez ki, a Bizottság által kinevezett legfeljebb hat képviselő, akik között három, az érdekelt feleket képviselő személy is szerepel szavazati jog nélkül, valamint két, az Európai Parlament által kinevezett független személy. (a REACH rendelet 79. cikke)

Feladatok: A REACH rendelet 78. cikke, valamint az ügynökségekre vonatkozó pénzügyi keretszabályzat: főként az éves és a többéves munkatervek, a végleges költségvetés, az általános beszámoló és a belső eljárási szabályok elfogadása, valamint a vezérigazgató kinevezése, és fölötte fegyelmi jogkör gyakorlása. Ezenkívül a fellebbezési tanács és a bizottsági tagok kinevezése.

Ügyvezető igazgató

Feladatok: a REACH rendelet 83. cikke.

Bizottságok Az ECHA három bizottságból áll (kockázatértékelés, tagállamok és társadalmi-gazdasági elemzés)

Feladatok: a REACH rendelet 76. cikke (1) bekezdésének c)–e) pontja.

A végrehajtással kapcsolatos információcseréért felelős fórum

Feladatok: a REACH rendelet 76. cikke (1) bekezdésének f) pontja.

Titkárság

Feladatok: a REACH rendelet 76. cikke (1) bekezdésének g) pontja.

Fellebbezési tanács

Feladatok: A REACH rendelet 76. cikke (1) bekezdésének h) pontja.

Külső ellenőrzés

Európai Számvevőszék.

Belső ellenőrzés

A Bizottság belső ellenőrzési szolgálata.

A zárszámadás elfogadásáért felelős hatóság

A Tanács javaslata alapján eljáró Európai Parlament (a REACH rendelet 97. cikkének (10) bekezdése).

Az Ügynökség rendelkezésére bocsátott erőforrások 2011-ben (zárójelben a 2010-es adat)

Költségvetés (pótköltségvetésekkel együtt)

93,2 (75,5) millió EUR, ebből:

Beszedett díjakból származó bevétel: 33,5 (35,0) millió EUR

Uniós hozzájárulás: 0,0 (36,0) millió EUR

Létszám 2011. december 31-én

A létszámtervben szereplő álláshelyek száma: 456 (426)

Betöltött álláshelyek száma: 441 (382)

Egyéb alkalmazottak: 101 (90) (szerződéses alkalmazottak és kiküldött nemzeti szakértők)

Teljes létszám: 542 (472), foglalkoztatási terület szerinti bontásban:

Operatív feladatok: 443 (341);

Adminisztratív és támogató feladatok: 99 (131)

Termékek és szolgáltatások 2011-ben (zárójelben a 2010-es adat)  (1)

Az ECHA munkaprogramja a következő 15 tevékenység szerint oszlik meg:

Regisztráció, előzetes regisztráció és adatmegosztás

Lezárt regisztrációs dokumentációk száma, a termék- és folyamatorientált kutatásra és fejlesztésre (PPORD) használt anyagok nélkül, de a 2010-ből áthozott regisztrációkkal: 6 100 (24 000)

Bizalmas kezelés iránti kérelmek elvégzett értékeléseinek száma: 630

Megkeresések száma: 1970 (1 600)

Adatmegosztási vitákkal kapcsolatban kiadott határozatok száma: 3 (6)

Azon anyagok száma, amelyekről az Ügynökség információt tett közzé, a bizalmas információ kivételével: 4 100 (400), 24 000 dokumentáció

Értékelés

Befejezett megfelelési vizsgálatok száma: 146 (70)

Vizsgálati javaslatokra vonatkozó végleges határozatok száma: 22 (4)

Engedélyezés és korlátozások

A jelölt anyagok jegyzékébe felvett vegyi anyagok száma: 28 (16)

Az engedélyezési listára való felvételre javasolt vegyi anyagok száma: 1 (1)

Korlátozás alá kerülő anyagokkal kapcsolatos, bizottsági határozat céljából benyújtott dokumentációk száma: 4 (0)

Beérkezett engedélyezési kérelmek száma: 0 (0)

A jelölt anyagok jegyzékében szereplő anyagokról szóló bejelentések száma: 203 (0)

Osztályozás és címkézés

Osztályozással és címkézéssel kapcsolatban beérkezett bejelentések száma: több mint 3,4 millió bejelentés több mint 110 000 anyagra

Az egységes osztályozással és címkézéssel kapcsolatban beérkezett javaslatok száma: 56 (81)

Keverékekben szereplő vegyi anyagok alternatív nevére irányuló kérelmek száma: 0 (0)

Tanácsadás és segítségnyújtás

Az információs szolgálat által megválaszolt kérdések száma: 5 400 (10 000)

Kiadott új iránymutatások száma: 3 (2); aktualizált iránymutatások száma: 14 (12)

A működést támogató informatikai eszközök

A REACH-IT rendszer és egyéb tudományos informatikai rendszerek továbbfejlesztése

A jogszabályok továbbfejlesztésével kapcsolatos tudományos és gyakorlati tanácsadás

A nanoanyagokkal, az OECD-nek a vizsgálati iránymutatásokkal foglalkozó programjával, valamint a biocid rendeletre vonatkozó javaslattal kapcsolatban az Európai Bizottság kérésére megfogalmazott észrevételek

A REACH-rendelet 117. cikkének (2) és (3) bekezdése szerinti jelentések benyújtása első ízben

A bizottságok és a fórum

A tagállamok bizottsága által egyhangúan elfogadott megállapodások száma: 70 (26)

A kockázatértékelési bizottság által kiadott vélemények száma: 36 (16)

A kockázatértékelési bizottság által kiadott vélemények száma: 4 (0)

Fellebbviteli tanács

Benyújtott fellebbezések száma: 6 (1)

A fellebbezésekről hozott döntések száma: 2 (0), és eljárási határozatok száma: 10 (1)

Kommunikáció

Az érdekelt feleknek rendezett 1 (2) szakmai nap, 430 (700) résztvevővel

135 (3 000) résztvevő a vezető regisztrálóknak rendezett webináriumokon

70 (60) kiadvány; 21 uniós nyelvre lefordított 1 500 (2 300) oldalnyi dokumentum

2,9 millió (2,5 millió) látogató az Ügynökség honlapján, több mint 200 (200) országból

Kapcsolattartás az uniós intézményekkel és nemzetközi együttműködés

Tudományos és technikai együttműködés az OECD-vel, pl. eChemPortal; QSAR eszköztár)

Irányítás

Az igazgatási és irányítási rendszerek, köztük az IQMS folyamatos fejlesztése és tökéletesítése

Pénzügy, számvitel és beszerzés

Szigorú költségvetési gazdálkodás és készpénztartalék-gazdálkodás, beleértve a 2010-ben kapott uniós támogatások visszafizetését

Azoknak a vállalatoknak a száma, amelyek kkv-státuszát ellenőrizték: 245

Humánerőforrások és infrastruktúra

24 (35) kiválasztási eljárás véglegesítése; 93 (121) munkatárs (ideiglenes és szerződéses alkalmazott) felvétele

Információs és kommunikációs technológia

Az IKT karbantartása; új munkaterek kialakítása az új alkalmazottak számára

Forrás: az Ügynökségtől származó adatok.


(1)  Adott esetben az adatokat a legközelebbi tízes, százas vagy ezres értékre kerekítettük le-, ill. felfelé.

Forrás: az Ügynökségtől származó adatok.


AZ ÜGYNÖKSÉG VÁLASZAI

12.

Az ECHA 2011-ben megvalósította a munkaprogramban az áthozatalra vonatkozóan meghatározott célkitűzését. Az Ügynökség 2012-ben újraértékeli az áthozatalokra vonatkozó politikáját és a 2013-as pénzügyi évre vonatkozó lehetséges áthozatok tekintetében szigorúbb indoklást és korlátozást állapít meg.

13.

Az ECHA teljes mértékben elismeri a fizikai leltár megfelelőségének fontosságát. Az Ügynökség 2012-ben formalizálja a befektetett eszközök kezelésére vonatkozó politikáját, miközben megfelelő figyelmet szentel az év végi fizikai ellenőrzésnek.

14.

Az ECHA továbbfejleszti a belsőleg kifejleszett szoftverek költségeinek tőkésítésére szolgáló módszert, és a költségeket a különböző szoftrverváltozatok szintjén tőkésíti. A megközelítés szorosan kapcsolódik majd a már folyamatban lévő költségelszámolási projekthez, illetve abba fog integrálódni.

15.

Az ECHA teljes mértékben elkötelezett az átláthatóság és esélyegyenlőség elveinek a felvételi és kiválasztási eljárásaiban való alkalmazása mellett. Az ECHA felülvizsgálta felvételi eljárását, beleértve az érdekeltségi nyilatkozatokat is, azzala célllal, hogy azokat tovább javítsa és biztosítsa a legjobb gyakorlat betartását. Az eljárások aktualizálása során figyelembe vették a Számvevőszék által felvetett problémákat. Időközben az említett alkalmazottat a közzétett állásnak megfeleő pozícióba helyezték át.

16.

Az Ügynökség válaszait a Számvevőszék különjelentésével (15/2012) együtt teszik majd közzé.


Top