Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011XP0727(01)

    A XLV. COSAC észrevételei – Budapest, 2011. május 29 – 31.

    HL C 221., 2011.7.27, p. 1–2 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    27.7.2011   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    C 221/1


    A XLV. COSAC észrevételei

    Budapest, 2011. május 29–31.

    2011/C 221/01

    1.   A fellendülés útja: gazdaságirányítás, Európa 2020 stratégia és európai szemeszter

    1.1.

    A COSAC támogatja az Európai Unió intézményeinek arra irányuló erőfeszítéseit, hogy megerősítsék az Európai Unión belüli gazdasági koordinációt és a gyorsabb fellendülés és a fenntartható növekedés ösztönzése érdekében hangsúlyozza, hogy az Európa 2020 stratégián belül össze kell hangolni ezeket az erőfeszítéseket.

    1.2.

    A COSAC leszögezi, hogy a gazdaságirányításról szóló hat jogalkotási javaslatból álló csomag alapvető jelentőségű a fiskális fegyelem biztosításához és a túlzott makroökonómiai egyensúlytalanságok elkerüléséhez, amint azt a 2011. március 24–25-i Európai Tanács következtetései megállapítják. A COSAC ezért felhívja valamennyi érintett uniós intézményt, hogy tegyen meg minden szükséges lépést annak érdekében, hogy a fent említett javaslatokat 2011 júniusa előtt elfogadják. Ennek kapcsán a COSAC nagyra értékeli az elnökség arra irányuló erőfeszítéseit, hogy az uniós intézmények kompromisszumra jussanak.

    1.3.

    A COSAC felhívja az uniós tagállamok kormányait, hogy a parlamentek költségvetési hatáskörének tiszteletben tartása érdekében könnyítsék meg a parlamentek részvételét az európai szemeszterben. A COSAC megerősíti, hogy a parlamentek hagyományos parlamenti szerepvállalásuk eszközei, többek között a nemzeti reformprogramok felügyelete révén aktívan részt kívánnak venni ebben az új kezdeményezésben.

    1.4.

    A COSAC üdvözli azt a kezdeményezést, amely egy költségvetésről szóló, évenkénti parlamentközi konferencia esetleges összehívására irányul és felhívja az uniós intézményeket, hogy aktívan járuljanak hozzá az ennek keretében folytatandó fontos megbeszélésekhez.

    1.5.

    A COSAC elismeri számos tagállam szorosabb gazdasági, költségvetési és monetáris együttműködésre irányuló erőfeszítéseit és sürgeti valamennyi tagállamot, hogy használják ki a Szerződések által – különösen a belső piac vonatkozásában – kínált szorosabb együttműködésben rejlő lehetőségeket.

    2.   A közös kül- és biztonságpolitika, valamint a közös biztonsági és védelemi politika (a továbbiakban: KKBP és KBVP) parlamenti ellenőrzése

    2.1.

    A COSAC tudomásul veszi az Unió parlamenti elnökeinek értekezlete keretében a KKBP és a KBVP jövőbeli parlamenti ellenőrzéséről jelenleg folyó vitát és a brüsszeli elnöki értekezlet során elért haladást. A COSAC úgy véli, hogy az ezen az ülésen elfogadott következtetések jó kiindulási pontot jelentenek a jövőbeli vitákhoz és a KKBP és a KBVP parlamenti ellenőrzéséről szóló végső döntésekhez. Reméljük, hogy a lehető leghamarabb összehívnak egy újabb ülést ezen ellenőrző munka folytatására.

    2.2.

    A COSAC megállapítja, hogy a NYEU Parlamenti Közgyűlésének megszűnését követően – összhangban a Lisszaboni Szerződés rendelkezéseivel – ki kell alakítani a KKBP és a KBVP parlamenti ellenőrzésének keretét.

    2.3.

    Tekintettel e politikai területek sajátos jellegére, a COSAC hangsúlyozza, hogy a nemzeti parlamentek alapvető szerepet játszanak a közös kül- és biztonságpolitika, valamint a közös biztonsági és védelmi politika parlamenti ellenőrzésében.

    2.4.

    A COSAC ezért kéri valamennyi érintett intézményt és különösen az Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselőjét, hogy szorosan működjön együtt a parlamentekkel, és tájékoztassa őket megfelelően a KKBP és a KBVP területének fejleményeiről, eleget téve a Lisszaboni Szerződésben foglaltaknak.

    3.   Az Unió helyzete

    3.1.

    Összhangban az Európai Unióról szóló szerződés preambulumával a COSAC hangsúlyozza, hogy a Lisszaboni Szerződés új szakaszt jelent az európai integráció folyamatában. Leszögezi, hogy a Szerződésnek a nemzeti parlamentek és az Európai Parlament közötti tényleges együttműködésről szóló rendelkezéseit végre kell hajtani.

    3.2.

    A COSAC ennek kapcsán üdvözli az Unió állapotáról szóló első vitát. Felhívja az Európai Bizottságot, hogy az Unió állapotáról szóló értékelésének kidolgozása és a bizottsági munkaprogram elkészítése során vegye figyelembe a parlamentek álláspontját.

    3.3.

    Tekintettel az Európai Unión belüli további fejleményekre, a COSAC hangsúlyozza az uniós polgárokkal való jobb kommunikáció fontosságát, többek között – de nem kizárólagosan – az Európai Unió parlamenteken keresztül történő kommunikációja révén is.

    4.   Együttműködés az Európai Unió intézményeivel

    4.1.

    A COSAC üdvözli a nemzeti parlamentek és az Európai Bizottság, valamint az Európai Parlament közti együttműködés új minőségét, mely a Lisszaboni Szerződés keretében öltött formát.

    4.2.

    A COSAC üdvözli a nemzeti parlamentek aktív munkáját a szubszidiaritás elvének ellenőrzése terén, a Lisszaboni Szerződés 2. jegyzőkönyvének megfelelően. A nemzeti parlamentek különböző eljárásokat fogadtak el a szubszidiaritás ellenőrzésének gyakorlati végrehajtására. A COSAC úgy véli, hogy a parlamenteknek és az uniós intézményeknek meg kell osztaniuk a meglevő gyakorlatokat és a 2. jegyzőkönyv végrehajtására vonatkozó tapasztalatokat, és hogy valamennyi érintett fél folyamatos párbeszéde révén tovább kell pontosítani a 2. jegyzőkönyv végrehajtását.

    4.3.

    Annak érdekében, hogy a nemzeti parlamentek a Lisszaboni Szerződés céljaival összhangban el tudják végezni a szubszidiaritásra vonatkozó ellenőrzéseket, az Európai Bizottság javaslatait feltétlenül alaposan meg kell magyarázni. A COSAC elismeri az Európai Bizottság arra irányuló erőfeszítéseit, hogy eleget tegyen ennek az igénynek, azonban hangsúlyozza annak jelentőségét, hogy a Bizottság folytatassa és bővítse e tevékenységét.


    Top