Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011TA1216(05)

    Jelentés a SESAR közös vállalkozás 2010-es pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolójáról, a közös vállalkozás válaszaival együtt

    HL C 368., 2011.12.16, p. 32–39 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    16.12.2011   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    C 368/32


    JELENTÉS

    a SESAR közös vállalkozás 2010-es pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolójáról, a közös vállalkozás válaszaival együtt

    2011/C 368/05

    BEVEZETÉS

    1.

    A SESAR közös vállalkozás 2007 februárjában jött létre (1), székhelye Brüsszelben található. Célja, hogy a SESAR (Egységes európai égbolt – légiforgalom-irányítási kutatóprojekt) tevékenységeit irányítsa.

    2.

    Az európai légiforgalom-irányítás (Air Traffic Management, ATM) modernizálását célzó SESAR-projekt három szakaszból épül fel:

    a)

    a 2005-ben elindított „meghatározási szakasz” az Eurocontrol (Európai Szervezet a Légi Közlekedés Biztonságáért) irányítása alatt állt, és a transzeurópai hálózatok közlekedési programján keresztül az Európai Unió költségvetéséből társfinanszírozásban részesült. Ennek eredményeképpen megalkották az európai ATM-főtervet, amely meghatározza, hogy az ATM-rendszerek következő generációja miből épül fel, és tartalmazza az annak fejlesztésére és kiépítésére irányuló terveket is;

    b)

    a „fejlesztési szakasz” (2008–2013), amelyet a SESAR közös vállalkozás (2) irányít, az európai ATM-főtervben meghatározottaknak megfelelően új technológiai rendszerek, összetevők és operatív eljárások kialakítását fogja eredményezni;

    c)

    a „kiépítési szakaszban” (2014–2020) kerül sor az új légiforgalom-irányítási infrastruktúra nagy méretekben történő kiépítésére és alkalmazására, és ezt a szakaszt a tervek szerint a gazdasági szereplők és más érintettek fogják irányítani.

    3.

    A közös vállalkozás a közszféra és a magánszektor közötti partnerség formájában valósul meg. Alapító tagjai az Európai Bizottság által képviselt Európai Unió, valamint az Ügynöksége által képviselt Eurocontrol. A részvételi szándék kifejezésére vonatkozó felhívás eredményeképpen a közös vállalkozásnak jelenleg tizenöt tagja van a légiirányítási ágazat magán- és állami vállalatai közül. Ezek között léginavigációs szolgáltatók, földi, légi és űrfelszereléseket gyártó vállalatok, repülőgépgyártók, repülőtéri hatóságok, valamint fedélzeti berendezéseket gyártó cégek találhatók.

    4.

    A SESAR fejlesztési szakaszának költségvetése 2,1 milliárd euro, amelyet egyenlő részben biztosít az Európai Unió, az Eurocontrol, valamint a részt vevő magán- és állami partnerek. Az uniós hozzájárulás finanszírozása a hetedik kutatási keretprogramból, valamint a transzeurópai hálózatok közlekedési programjából történik. Az Eurocontrol, illetve az egyéb érintettek az általuk biztosított források közel 90 %-át természetbeni hozzájárulásként bocsátják rendelkezésre.

    5.

    A SESAR közös vállalkozás 2007. augusztus 10-én kezdte meg önálló működését.

    MEGBÍZHATÓSÁGI NYILATKOZAT

    6.

    Az Európai Unió működéséről szóló szerződés 287. cikke (1) bekezdésének második albekezdése alapján a Számvevőszék ellenőrizte egyrészt a SESAR közös vállalkozás éves beszámolóját (3), amely a 2010. december 31-én véget ért pénzügyi évre vonatkozó pénzügyi kimutatásokból  (4) és a költségvetés végrehajtásáról szóló jelentésekből  (5) áll, másrészt azt, hogy a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűek és szabályszerűek voltak-e.

    7.

    Ennek a megbízhatósági nyilatkozatnak az 1605/2002/EK, Euratom tanácsi rendelet 185. cikkének (2) bekezdése értelmében (6) az Európai Parlament és a Tanács a címzettje.

    Az igazgató felelőssége

    8.

    Az igazgató, mint engedélyezésre jogosult tisztviselő, a közös vállalkozás pénzügyi szabályzatával (7) összhangban, saját felelősségére és a jóváhagyott előirányzatok összeghatárain belül végrehajtja a költségvetés bevételeit és kiadásait (8). Az igazgató feladatai közé tartozik a szervezeti struktúra felállítása; és az, hogy kialakítsa az akár csalásból, akár hibából eredő lényeges hibás állításoktól mentes végleges beszámoló elkészítése szempontjából releváns belső irányítási és kontrollrendszereket, illetve eljárásokat (9), valamint, hogy biztosítsa a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségét és szabályszerűségét.

    A Számvevőszék felelőssége

    9.

    A Számvevőszék feladata, hogy ellenőrzése alapján megbízhatósági nyilatkozatot készítsen a közös vállalkozás éves beszámolójának megbízhatóságára, valamint az annak alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségére és szabályszerűségére vonatkozóan.

    10.

    A Számvevőszék az IFAC és az ISSAI (10) nemzetközi ellenőrzési standardjaival és etikai kódexével összhangban végezte ellenőrzését. Ezek a standardok megkövetelik, hogy a Számvevőszék megfeleljen bizonyos etikai követelményeknek, és az ellenőrzést úgy tervezze meg és végezze el, hogy kellő bizonyosságot nyerhessen arra nézve, hogy a beszámoló mentes a lényegi hibáktól, valamint, hogy az alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűek és szabályszerűek.

    11.

    A számvevőszéki ellenőrzés magában foglalja olyan eljárások elvégzését, amelyek révén ellenőrzési bizonyíték nyerhető a beszámolóban szereplő összegekről és információkról, valamint a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről. A számvevőszéki ellenőrök megítélésén múlik, hogy milyen eljárásokat alkalmaznak, például azon kockázat értékelésére, hogy vannak-e – akár csalás, akár tévedés okozta – lényegi hibák, illetve jogszerűtlen és szabályszerűtlen tranzakciók a beszámolóban. A kockázat ilyen felmérésekor a körülményeknek megfelelő ellenőrzési eljárások megtervezése érdekében figyelembe vesszük a szervezetnek a beszámoló elkészítése és bemutatása szempontjából releváns belsőkontroll-rendszerét. A számvevőszéki ellenőrzés felméri továbbá, hogy az alkalmazott számviteli politikák megfelelőek-e, illetve a vezetés által készített számviteli becslések ésszerűek-e, valamint kiterjed a beszámoló általános bemutatásának értékelésére is.

    12.

    A Számvevőszék meggyőződése, hogy a rendelkezésére álló ellenőrzési bizonyítékok elégséges és megfelelő alapot nyújtanak az alább kifejtett véleményekhez.

    Vélemény a beszámoló megbízhatóságáról

    13.

    A Számvevőszék véleménye szerint a SESAR közös vállalkozás éves beszámolója minden lényegi szempontból híven és a közös vállalkozás pénzügyi szabályzatának előírásaival összhangban tükrözi a 2010. december 31-i pénzügyi helyzetet, illetve az akkor véget ért évben lezajlott gazdasági események eredményét.

    Vélemény a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről

    14.

    A Számvevőszék véleménye szerint a SESAR közös vállalkozás 2010. december 31-én véget ért pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolóját megalapozó tranzakciók minden lényeges szempontból jogszerűek és szabályszerűek.

    15.

    Az alábbi megjegyzések nem kérdőjelezik meg a Számvevőszék véleményeinek érvényét.

    KÖLTSÉGVETÉSI ÉS PÉNZGAZDÁLKODÁS

    16.

    Az igazgatási tanács által elfogadott végleges 2010-es költségvetés 135 millió euro összegű kötelezettségvállalási előirányzatot és 143 millió euro összegű kifizetési előirányzatot tartalmazott. A kötelezettségvállalási előirányzatok kihasználtsági aránya 97,3 %, a kifizetési előirányzatoké pedig 82,2 % volt.

    17.

    2010-ben a tagoktól származó hozzájárulás (55,6 millió euro) és az előző év eredménye (86,5 millió euro) együtt 142,1 millió euro volt, ezzel szemben 84,9 millió euro kifizetés történt, és 3,7 millió euro értékű előirányzat került átvitelre. Mindez 53,5 millió eurós pozitív költségvetési eredményhez, valamint a bankszámlákon az év végén összesen 57,2 millió euro összegű betéthez vezetett. A fennálló helyzet nem egyeztethető össze az egyensúlyra vonatkozó költségvetési alapelvvel.

    18.

    A SESAR közös vállalkozás pénzügyi szabályzatának 6. cikke szerint a költségvetés által engedélyezett előirányzatot meghaladó kiadás nem vehető kötelezettségvállalásba, és nem engedélyezhető. Két költségvetési címsor – az igazgatási kiadások, illetve a tanulmányok és fejlesztések – esetében az engedélyezett kiadás 11 %-kal, illetve 9 %-kal meghaladta a költségvetési előirányzatot.

    EGYÉB SZEMPONTOK

    Belsőkontroll-rendszerek

    19.

    2010-ben a közös vállalkozás megkezdte a Bizottság által is alkalmazott pénzügyi beszámolási rendszerek (ABAC és SAP) használatát. A SESAR közös vállalkozás operatív programját irányító rendszer azonban nincs integrálva ezekbe a pénzügyi beszámolási rendszerekbe. 2010 végéig a rendszerek alapjául szolgáló üzleti folyamatokat a számvitelért felelős tisztviselő nem validálta a közös vállalkozás pénzügyi szabályzatának megfelelően.

    A tagok hozzájárulásainak késedelmes befizetése

    20.

    A készpénzben nyújtott éves hozzájárulások közös vállalkozásnak történő befizetésére vonatkozó 2010. július 1-jei határidőt a tagok nem tartották be. A fizetési késedelmek 12–113 nap között mozogtak. Két tag 2010 végéig egyáltalán nem fizetett be hozzájárulást.

    A belső ellenőrzési részleg és a Bizottság belső ellenőrzési szolgálata

    21.

    Korábbi jelentésében a Számvevőszék hangsúlyozta, hogy a közös vállalkozás alapszabályában egyértelműbbé kell tenni a Bizottság belső ellenőrének szerepéről szóló rendelkezést. Bár az alapszabályt nem módosították, a Számvevőszék megállapítja, hogy a Bizottság és a közös vállalkozás lépéseket tett a Bizottság belső ellenőrzési szolgálata, illetve a közös vállalkozás belső ellenőrzési részlege által ellátandó operatív feladatok egyértelműbb meghatározása érdekében.

    22.

    A Számvevőszék véleményével összhangban a Bizottság belső ellenőrzési szolgálatának főigazgatója tájékoztatót küldött valamennyi uniós közös vállalkozásnak, amelyben megerősítette, hogy az általános pénzügyi szabályzat értelmében a szolgálat a közös vállalkozásoknál belső ellenőri szerepet tölt be. A SESAR közös vállalkozás igazgatási tanácsa a belső ellenőrzési részlegre vonatkozó szabályzatot ennek megfelelően módosította.

    Ezt a jelentést Harald NOACK számvevőszéki tag elnökletével a II. kamara a 2011. október 12-i ülésén, Luxembourgban fogadta el.

    a Számvevőszék nevében

    Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

    elnök


    (1)  Az 1361/2008/EK rendelettel (HL L 352., 2008.12.31., 12. o.) módosított 219/2007/EK tanácsi rendelet (HL L 64., 2007.3.2., 1. o.) az új generációs európai légi forgalmi szolgáltatási rendszer (SESAR) megvalósítása érdekében létrehozandó közös vállalkozás alapításáról.

    (2)  A közös vállalkozás hatáskörét és tevékenységeit a tájékoztató jellegű melléklet foglalja össze.

    (3)  A beszámolóhoz tartozik egy jelentés az év során folytatott költségvetési és pénzgazdálkodásról, amely bemutatja többek között az előirányzatok végrehajtásának alakulását, a különböző költségvetési tételek közötti előirányzat-átcsoportosítások összefoglalásával együtt.

    (4)  A pénzügyi kimutatások a következőkből állnak: a mérleg, az eredménykimutatás, a cash flow kimutatás, a tőkeváltozásokat feltüntető kimutatás, valamint a pénzügyi kimutatások melléklete; ez utóbbi a számviteli politika meghatározó alapelveinek bemutatását és egyéb magyarázatokat tartalmaz.

    (5)  A költségvetés végrehajtásáról szóló jelentések a költségvetési eredménykimutatást és annak mellékletét tartalmazzák.

    (6)  HL L 248., 2002.9.16., 1. o.

    (7)  A SESAR igazgatási tanácsa által 2009. július 28-án elfogadott pénzügyi szabályzat.

    (8)  A 2343/2002/EK, Euratom bizottsági rendelet (HL L 357., 2002.12.31., 72. o.) 33. cikke.

    (9)  A beszámolók bemutatására vonatkozó, illetve az európai uniós szervek által alkalmazandó számviteli szabályokat a legutóbb a 652/2008/EK, Euratom bizottsági rendelettel (HL L 181., 2008.7.10., 23. o.) módosított 2343/2002/EK, Euratom rendelet VII. címének 1. fejezete tartalmazza. Ezeket a szabályokat beépítették a közös vállalkozás pénzügyi szabályzatába.

    (10)  Könyvvizsgálók Nemzetközi Szövetsége (IFAC) és a legfőbb ellenőrzési intézmények nemzetközi standardjai (ISSAI).


    MELLÉKLET

    SESAR közös vállalkozás (Brüsszel)

    Hatáskör és tevékenységek

    A Szerződésből eredő uniós hatáskör

    (187. cikk)

    Kutatás, technológiafejlesztés és űrkutatás.

    Az uniós kutatási, technológiafejlesztési és demonstrációs programok hatékony végrehajtása.

    A közös vállalkozás hatásköre

    (A legutóbb az 1361/2008/EK tanácsi rendelettel módosított 219/2007/EK tanácsi rendelet)

    Főbb célok

    A közös vállalkozás célja, hogy biztosítsa az európai légi forgalmi irányítás rendszerének korszerűsítését valamennyi lényeges uniós kutatási és fejlesztési erőfeszítés koordinációja és összpontosítása révén. A közös vállalkozás felel az ATM-főterv végrehajtásáért és különösen az alábbi feladatok elvégzéséért:

    a SESAR-projekt fejlesztési szakaszához tartozó tevékenységek szervezése és koordinálása, az Eurocontrol által irányított projektmeghatározási szakasz eredményeképpen létrejött ATM-főtervvel összhangban, a köz- és magánszférából származó pénzeszközök egységes struktúrában történő egyesítése és kezelése révén,

    az ATM-főtervvel összhangban a SESAR-projekt fejlesztési szakaszához tartozó tevékenységekhez szükséges finanszírozás biztosítása,

    az európai légi forgalmi irányítás érdekelt felei bevonásának biztosítása, különösen: a léginavigációs szolgáltatók, a légtérfelhasználók, a szakszemélyzeti egyesületek, a repülőterek, a gyártóipar, valamint a releváns tudományos intézetek, illetve a releváns tudományos közösség vonatkozásában,

    a felügyelete alá tartozó kutatási és fejlesztési, hitelesítési és tanulmánykészítési szakmai munka szervezése az ilyen tevékenységek szétaprózódásának elkerülésével,

    az ATM-főtervben pontosan meghatározott közös termékek kifejlesztésére irányuló tevékenységek felügyeletének biztosítása, és szükség esetén egyedi pályázati felhívások szervezése.

    Irányítás

    1.   Igazgatási tanács

    Az igazgatási tanács feladatai:

    a)

    a SESAR rendelet 1. cikkének (2) bekezdésében említettek szerint a Tanács által jóváhagyott ATM-főterv elfogadása és annak bármely módosítására vonatkozó javaslat jóváhagyása;

    b)

    a SESAR-projekt fejlesztési szakaszának végrehajtására vonatkozó iránymutatások kibocsátása és döntéshozatal, valamint általános végrehajtási felügyelet gyakorlása;

    c)

    a közös vállalkozás 16. cikk (1) bekezdésében említett munkatervének és éves munkatervének, valamint éves költségvetésének – beleértve a létszámtervet – jóváhagyása;

    d)

    tárgyalások engedélyezése, valamint döntéshozatal új tagok felvételéről és az ehhez kapcsolódó, az 1. cikk (3) bekezdésében említett megállapodásokról;

    e)

    a tagok és a közös vállalkozás közötti megállapodások végrehajtásának felügyelete;

    f)

    az ügyvezető igazgató kijelölése, illetve felmentése, a szervezeti felépítés jóváhagyása és az ügyvezető igazgató munkájának felügyelete;

    g)

    döntéshozatal a tagok pénzügyi hozzájárulásának összegéről és a befizetési eljárásról, valamint a természetbeni hozzájárulások értékelése;

    h)

    a közös vállalkozás pénzügyi szabályzatának elfogadása;

    i)

    az éves beszámoló és a mérleg elfogadása;

    j)

    a 16. cikk (2) bekezdésében említett, a SESAR-projekt fejlesztési szakaszának előrehaladásáról, illetve pénzügyi helyzetéről szóló éves jelentés elfogadása;

    k)

    döntéshozatal a közös vállalkozás kibővítésére, illetve felszámolására vonatkozóan a Bizottságnak tett javaslatokról;

    l)

    eljárás kidolgozása a közös vállalkozás tulajdonába tartozó tárgyi eszközökhöz és immateriális javakhoz való hozzáférés jogának megadására, illetve az ilyen eszközök átruházására vonatkozóan;

    m)

    az ATM-főterv végrehajtásához szükséges szerződések odaítélésére vonatkozó szabályok és eljárások kidolgozása, beleértve az összeférhetetlenségre vonatkozó külön eljárásokat;

    n)

    döntéshozatal a 24. cikk szerint az alapszabály módosítására irányuló, Bizottságnak tett javaslatokról;

    o)

    olyan egyéb hatáskörök gyakorlása és egyéb feladatok elvégzése, amelyek szükségesek lehetnek a SESAR-projekt fejlesztési szakaszának végrehajtásához, ideértve pl. alárendelt szervek létrehozását;

    p)

    a 8. cikk végrehajtására vonatkozó intézkedések elfogadása.

    2.   Ügyvezető igazgató

    Az ügyvezető igazgató a ráruházott hatáskörön belül teljes önállóság mellett végzi feladatát.

    Az ügyvezető igazgató a SESAR-projekt végrehajtását az igazgatási tanács által megállapított irányvonalak keretén belül irányítja, és az igazgatási tanácsnak felel. Az ügyvezető igazgató az igazgatási tanács rendelkezésére bocsátja a feladatai ellátásához szükséges összes információt.

    Az ügyvezető igazgató feladata:

    a)

    a közös vállalkozás alkalmazottainak felvétele, irányítása és felügyelete, a 8. cikkben említett alkalmazottakat is beleértve;

    b)

    a közös vállalkozás tevékenységeinek szervezése, irányítása és felügyelete;

    c)

    a szervezeti felépítésre vonatkozó javaslatainak az igazgatási tanács elé terjesztése;

    d)

    a közös vállalkozás átfogó tervének és éves munkatervének – többek között a programok költségeire vonatkozó becsléseknek – a kidolgozása és rendszeres felülvizsgálata, valamint ezek igazgatási tanács elé terjesztése;

    e)

    az éves költségvetés tervezetének – beleértve a létszámtervet is – a pénzügyi szabályzattal összhangban történő elkészítése, és az igazgatási tanács elé terjesztése;

    f)

    annak biztosítása, hogy a közös vállalkozás teljesítse az általa kötött szerződésekből és megállapodásokból eredő kötelezettségeket;

    g)

    annak biztosítása, hogy a közös vállalkozás tevékenységét teljes önállóság mellett, összeférhetetlenség kizárásával végezze;

    h)

    a SESAR-projekt előrehaladásáról és pénzügyi helyzetéről szóló éves jelentés, valamint az igazgatási tanács által esetlegesen kért egyéb jelentések elkészítése és az igazgatási tanács elé terjesztése;

    i)

    az éves beszámoló és a mérleg igazgatási tanács elé terjesztése;

    j)

    a SESAR-projekt koncepciójában változást eredményező javaslatok igazgatási tanács elé terjesztése.

    3.   Belső ellenőrzés

    Az Európai Bizottság belső ellenőre.

    4.   Külső ellenőrzés

    Az Európai Számvevőszék.

    5.   A zárszámadás elfogadásáért felelős hatóság

    Az Európai Parlament, a Tanács és a közös vállalkozás igazgatási tanácsa.

    A közös vállalkozás rendelkezésére bocsátott erőforrások 2010-ben (zárójelben a 2009-es adat szerepel)

    Költségvetés

    134,7 millió euro (325,1 millió euro)

    Létszám 2010. december 31-én

    A 2010-es operatív költségvetésnek megfelelően a létszámtervben 39 ideiglenes alkalmazotti, illetve 3 kiküldött tagállami szakértői álláshely szerepel. Az álláshelyek száma tehát összesen 42, ebből a 2010-es év végén 37 álláshelyet (míg 2009-ben 18 álláshelyet) töltöttek be:

    23 ideiglenes, kívülről felvett alkalmazott

    a közös vállalkozás tagjai által a 219/2007/EK tanácsi rendelet 8. cikkének megfelelően kirendelt 10 alkalmazott

    2 szerződéses alkalmazott

    2 kiküldött nemzeti szakértő.

    Foglalkoztatási terület szerinti bontásban:

    Operatív feladatok: 21

    Adminisztratív és támogató feladatok: 15

    Vegyes feladatok: 1.

    Termékek és szolgáltatások 2010-ben

    A SESAR program tevékenységeinek 2009. júniusi megkezdését követően:

    a)

    2010 végéig 285 projekt kezdődött meg és 232 projekt lépett a megvalósítás szakaszába; az IBAFO II. részeként jóváhagyott tevékenységek integrálása folyamatban van, a SESAR program különböző projektjeiben jelenleg kb. 1 800 személy vesz részt. A program tevékenységei a terveknek megfelelően alakulnak, és továbbvitelük révén hozzájárulhatnak a 2012-es stratégiai célok megvalósulásához;

    b)

    2010 júniusában sor került az első mérnöki felülvizsgálatra, amely értékelte, hogy a különböző munkacsomagok, illetve projektek milyen mértékben valósították meg a SESAR közös vállalkozás céljait. A felülvizsgálat elsősorban a kritikus függőségek meghatározásának mikéntjére irányult, és hogy azok hogyan járulnak hozzá a projektek általi egységes célmegvalósításhoz. Feltárta továbbá, hogy kiigazító intézkedésekre van szükség az időtervek, a tartalom és a mérnöki módszerek összehangolásához;

    c)

    ami a programról való beszámolást illeti, a közös vállalkozás erőforrás-felhasználáson alapuló, kötött felépítésű negyedéves jelentéseket vezetett be, amelyeket a tagoknak 2010 harmadik negyedévétől kezdve kell benyújtaniuk. A jelentés újabb eszköz a közös vállalkozás számára annak figyelemmel követéséhez, hogy a tagállamok erőfeszítései mennyire vannak összhangban a program céljaival, illetve hogy milyen kockázatok állnak fenn;

    d)

    a validációt illetően a SESAR-ban részt vevő partnerek validációs és ellenőrzési ütemtervet fogadtak el, amely mindenekelőtt annak fontosságát hangsúlyozza, hogy a validációs tevékenységeket a lehető legközelebb kell végezni a tényleges működési környezethez;

    e)

    megkezdődött az E munkacsomag (hosszú távú kutatás), illetve a 11. munkacsomag (a repülőüzemi központ rendszerei) kivitelezése. A tevékenységek az év végén, illetve 2011 első negyedévében indultak be teljesen;

    f)

    a program valamennyi érintettjének bevonása érdekében a közös vállalkozás beszerzési eljárásokon alapuló szerződéseket ítélt oda az érintetteknek közvetlenül vagy az Eurocontrol közvetítésével:

    a 2010-es év első hónapjaiban szerződést kötöttek a „fapados légtérfelhasználókkal” kapcsolatos szakértelem biztosítására. A 2010-ben lekötött összeg 1,5 millió eurót tett ki,

    ami a katonaság bevonását illeti, egyre több kapcsolat épül ki a különböző nemzetvédelmi hatóságokkal, illetve az Eurocontrol DCMAC révén. Mióta 2010 májusában munkába állt egy tapasztalt hadászati tanácsadó, a hadászati közösség körében egyre ismertebb a SESAR,

    a szakszemélyzeti egyesületek bevonása is biztosított, miután az Eurocontrol a közös vállalkozás nevében 5 szerződést kötött az egyes egyesületekkel. A 2010–2012-es időszakra lekötött összeg 1 millió euro, amelyet az Eurocontrol biztosít készpénzben. Az ügyvitelről és a kifizetésekről az Eurocontrol gondoskodik, miután a közös vállalkozás jóváhagyja az elérendő eredményeket;

    g)

    az AIRE (Atlanti Kibocsátáscsökkentési Együttműködési Kezdeményezés) keretében megindult és lezárult a pályázati eljárások második szakasza, amely során 18 szerződést ítéltek oda a tevékenységek elvégzéséért felelős különböző konzorciumoknak. A teljes lekötött összeg 2,7 millió euro;

    h)

    a közös vállalkozás 2010 májusában tanulmányt indított a vezeték nélküli kommunikáció témájában, és ennek keretében megkötött két szerződést, 0,5 millió euro értékben;

    i)

    az Egyesült Államok Szövetségi Légügyi Irányító Hatósága (FAA) és az Európai Unió közötti együttműködési megállapodás aláírását követően a közös vállalkozás az Európai Bizottság és az Eurocontrol közreműködésével meg fogja határozni, hogy a megállapodás milyen keretek között ültethető át leginkább a konkrét tevékenységek szintjére. Ebből a szempontból a közös vállalkozás biztosítani kívánja, hogy a projektek operatív feladatokat végző tagjai kiemelt szerepet játsszanak a különböző szakterületeken az ott tevékenykedő amerikai társaikkal együtt. Továbbá az EC és az Eurocontrol közreműködésével külső kapcsolatok épültek ki világszerte különböző stratégiai térségekkel, ideértve elsősorban Brazíliát, Kínát, Indiát és a Közel-Keletet;

    j)

    az igazgatási tanács által jóváhagyott költségvetésnek megfelelően megtörtént a kommunikációs terv megvalósítása. A kommunikációs csapat által végzett tevékenységeken belül a márciusban Amszterdamban megrendezett éves légi forgalmi irányítási világkonferencia jó példa arra, hogyan lehet hatékony és eredményes outputokat elérni korlátozott erőforrásokkal;

    k)

    az ABAC és a SAP bevezetése 2010 májusában lezárult, míg az ABAC eszköznyilvántartó moduljának és szerződéskötési moduljának tervezett bevezetési határideje 2011 vége.

    Forrás: a SESAR közös vállalkozástól származó információk.


    A SESAR KÖZÖS VÁLLALKOZÁS VÁLASZAI

    17.

    A SESAR közös vállalkozás úgy ítéli meg, hogy a költségvetési egyensúly elve tekintetében egyértelműen előmenetelt tett. A 2010. év végi 57,2 millió euro összegű záró készpénzkészlet 2009-hez képest 34 %-os csökkenést mutat. A tagoktól származó 55,6 millió euro összegű hozzájárulásból 43,8 millió euro az év utolsó heteiben érkezett be a 2011. évi működési költségek fedezésére.

    18.

    A SESAR közös vállalkozás tudomásul veszi a Számvevőszék észrevételét, mivel azonban a SESAR közös vállalkozás korlátozott időtartamra jött létre, úgy véli, hogy az összes kifizetési előirányzattal csak egyszer terhelheti a teljes 2007–2016 évi költségvetést; ellenkező esetben a SESAR fejlesztési szakaszának a végére, 2016-ban túllépné a költségvetési plafont.

    19.

    A SESAR közös vállalkozás a költségvetési és pénzügyi információkat kezelő eszközt kiegészítő operatív programirányítási rendszert dolgozott ki, és úgy véli, hogy az ABAC és az SAP pénzügyi beszámolási rendszerek használata által támasztott korlátok mellett, amennyire lehetséges, integrálta a különféle rendszereit. A SESAR közös vállalkozás 2011 végére bevezeti az ABAC Assets és az ABAC Contract alkalmazások használatát. A számvitelért felelős tisztviselőnek a SESAR közös vállalkozás által használt rendszerek validálásáról szóló jelentésének véglegesítése 2011 végére várható.

    20.

    A 2010 végéig nem fizető két tag összes hozzájárulása 18 000 euro. A késedelem a tagok konzorciumán belüli félreértésből adódott. 2011 elején ez a hozzájárulás is beérkezett.


    Top