EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011TA1216(04)

Jelentés a Fúziósenergia-fejlesztési és ITER európai közös vállalkozás 2010-es pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolójáról, a közös vállalkozás válaszaival együtt

HL C 368., 2011.12.16, p. 24–31 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

16.12.2011   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 368/24


JELENTÉS

a Fúziósenergia-fejlesztési és ITER európai közös vállalkozás 2010-es pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolójáról, a közös vállalkozás válaszaival együtt

2011/C 368/04

BEVEZETÉS

1.

A Fúziósenergia-fejlesztési és ITER (1) európai közös vállalkozást 2007 márciusában hozták létre (2) 35 éves időtartamra. Bár a fő magfúziós létesítményeket a franciaországi Cadarache-ban fogják kiépíteni, a közös vállalkozás székhelye Barcelonában van.

2.

A közös vállalkozás feladatai (3):

a)

biztosítja az Euratom hozzájárulását az ITER Nemzetközi Fúziósenergia-fejlesztési Szervezetéhez (4);

b)

biztosítja az Euratom hozzájárulását a „tágabb megközelítés” keretében Japánnal közösen folytatott tevékenységekhez (kiegészítő közös kutatás a magfúzió területén) a fúziós energia gyors valóra váltása érdekében; valamint

c)

programot készít elő és hangol össze egy demonstrációs fúziós reaktor és a kapcsolódó létesítmények, ezenbelül különösen a nemzetközi fúziósanyag-besugárzó berendezés megépítésének előkészítése érdekében.

3.

A közös vállalkozás tagjai: az Euratom, amelyet az Európai Bizottság képvisel, az Euratom tagállamai, valamint azok a harmadik országok, amelyek a szabályozott magfúzió területén együttműködési megállapodást kötöttek az Euratommal, és kifejezték igényüket a közös vállalkozásban tagként való részvételre (2010. december 31.: Svájc).

4.

A közös vállalkozás létrehozásakor a 2007–2041-es időszakra szükségesnek ítélt teljes indikatív forrásigény 9 653 millió euro volt. Az Euratom teljes hozzájárulását 7 649 millió euróban szabták meg, amelynek legfeljebb 15 %-a lehet igazgatási kiadás. A többi forrás az ITER-t befogadó állam (Franciaország) hozzájárulásaiból, az éves tagdíjakból, a közös vállalkozás Euratomon kívüli tagjai által nyújtott önkéntes hozzájárulásokból, valamint az igazgatótanács által jóváhagyott feltételek mellett elfogadható kiegészítő forrásokból származik. A Számvevőszék felhívja a figyelmet, hogy jelentős mértékben meg kell növelni az ITER-projekt forrásait (lásd: 27–29. bekezdés).

MEGBÍZHATÓSÁGI NYILATKOZAT

5.

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés 287. cikkének (1) bekezdése alapján a Számvevőszék ellenőrizte egyrészt a Fúziósenergia-fejlesztési és ITER európai közös vállalkozás éves beszámolóját (5), amely a 2010. december 31-én véget ért pénzügyi évre vonatkozó pénzügyi kimutatásokból  (6) és a költségvetés végrehajtásáról szóló jelentésekből  (7) áll, másrészt azt, hogy a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűek és szabályszerűek voltak-e.

6.

Ennek a megbízhatósági nyilatkozatnak az 1605/2002/EK, Euratom tanácsi rendelet 185. cikkének (2) bekezdése értelmében (8) az Európai Parlament és a Tanács a címzettje.

Az igazgató felelőssége

7.

Az igazgató, mint engedélyezésre jogosult tisztviselő, a közös vállalkozás pénzügyi szabályzatával összhangban a saját felelősségére és a jóváhagyott előirányzatok összeghatárain belül végrehajtja a költségvetés bevételeit és kiadásait (9). Az igazgató feladata a szervezeti struktúra felállítása (10) és az, hogy kialakítsa az akár csalásból, akár tévedésből eredő lényegi hibáktól mentes végleges beszámoló elkészítésére vonatkozó belső irányítási és kontrollrendszereket, illetve eljárásokat (11), valamint, hogy biztosítsa a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségét és szabályszerűségét.

A Számvevőszék felelőssége

8.

A Számvevőszék feladata, hogy ellenőrzése alapján megbízhatósági nyilatkozatot készítsen a közös vállalkozás éves beszámolójának megbízhatóságára, valamint az annak alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségére és szabályszerűségére vonatkozóan.

9.

A Számvevőszék az IFAC és az ISSAI (12) nemzetközi ellenőrzési standardjaival és etikai kódexével összhangban végezte ellenőrzését. Ezek a standardok megkövetelik, hogy a Számvevőszék megfeleljen bizonyos etikai követelményeknek, és az ellenőrzést úgy tervezze meg és végezze el, hogy kellő bizonyosságot nyerhessen arra nézve, hogy a beszámoló mentes a lényegi hibáktól, valamint, hogy az alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűek és szabályszerűek.

10.

A számvevőszéki ellenőrzés magában foglalja olyan eljárások elvégzését, amelyek révén ellenőrzési bizonyíték nyerhető a beszámolóban szereplő összegekről és információkról, valamint a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről. A számvevőszéki ellenőrök megítélésén múlik, hogy milyen eljárásokat alkalmaznak, például azon kockázat értékelésére, hogy vannak-e – akár csalás, akár tévedés okozta – lényegi hibák, illetve jogszerűtlen és szabályszerűtlen tranzakciók a beszámolóban. A kockázat ilyen felmérésekor a körülményeknek megfelelő ellenőrzési eljárások megtervezése érdekében figyelembe vesszük a szervezetnek a beszámoló elkészítése és bemutatása szempontjából releváns belsőkontroll-rendszereit. A számvevőszéki ellenőrzés felméri továbbá, hogy az alkalmazott számviteli politikák megfelelőek-e, illetve a vezetés által készített számviteli becslések ésszerűek-e, valamint kiterjed a beszámoló általános bemutatásának értékelésére is.

11.

A Számvevőszék meggyőződése, hogy a rendelkezésére álló ellenőrzési bizonyítékok elégséges és megfelelő alapot nyújtanak az alább kifejtett véleményekhez.

Vélemény a beszámoló megbízhatóságáról

12.

A Számvevőszék véleménye szerint a közös vállalkozás éves beszámolója minden lényegi szempontból híven és a közös vállalkozás pénzügyi szabályzatának előírásaival összhangban tükrözi a 2010. december 31-i pénzügyi helyzetet, illetve az akkor véget ért évben lezajlott gazdasági események eredményét.

Vélemény a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről

13.

A Számvevőszék véleménye szerint a Fúziósenergia-fejlesztési és ITER közös vállalkozás 2010. december 31-én véget ért pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolóját megalapozó tranzakciók minden lényeges szempontból jogszerűek és szabályszerűek.

14.

Az alábbi megjegyzések nem kérdőjelezik meg a Számvevőszék véleményeinek érvényét.

MEGJEGYZÉSEK A KÖLTSÉGVETÉSI ÉS PÉNZGAZDÁLKODÁSRÓL

A költségvetés végrehajtása

15.

A végleges költségvetés 444,1 millió euro összegű kötelezettségvállalási előirányzatot és 241,7 millió euro összegű kifizetési előirányzatot tartalmazott. A 2009-ről áthozott kötelezettségvállalási előirányzatok 106,8 millió eurót, az áthozott kifizetési előirányzatok pedig 52,2 millió eurót tettek ki (ezek elsősorban az ITER-t befogadó államtól származó, az ITER építésére szánt előirányzatok). A kifizetési előirányzatok felhasználási aránya mindössze 63,4 %-os (13) volt, ami annak tudható be, hogy késedelmek jelentkeztek a tevékenységek megvalósításában. Ez megmutatkozik a magas összegű készpénzegyenlegben is, amely az év végén 78,8 millió eurót tett ki (ez az összeg a 2010-ben rendelkezésre álló kifizetési előirányzatok 26,8 %-a).

A közös vállalkozás és a belsőkontroll-rendszerek átszervezése

16.

A Számvevőszék előző két külön éves jelentésében beszámolt arról, hogy a közös vállalkozás nem alakította ki és helyezte működésbe teljeskörűen a pénzügyi szabályzata által előírt belsőkontroll-rendszereket (14). 2010. május 31-én a közös vállalkozás belső ellenőre jelentést adott ki a pénzügyi folyamatokról, amely szintén fevetette, hogy gondok vannak a pénzügyi folyamatokkal és a feladatok elkülönítésével.

17.

Ezt követően az igazgatótanács 2010 júniusában elfogadott egy irányításfejlesztési tervet, októberben pedig egy javaslatot a szervezeti felépítés átalakítására vonatkozóan. Az új szervezeti felépítés (15)2011. január 1. óta van érvényben.

18.

A változtatások ellenére az ellenőrzés időpontjában (2011. április) még mindig nem volt teljesen egyértelműen meghatározva a pénzügyi folyamatokért viselt felelősség, mivel néhány kulcsfontosságú pozíció továbbra is betöltetlen volt (16) (pl. az ITER-ért felelős szervezeti egység vezetőjének, valamint az igazgatási, illetve a költségvetési és pénzügyi osztály vezetőjének pozíciója).

Informatikai rendszerek

19.

Míg a közös vállalkozás által használt pénzügyi és számviteli rendszerek (ABAC és SAP) a Bizottság tulajdonában állnak, és azokat validálta a számvitelért felelős tisztviselő, a pénzügyi információkat szolgáltató egyéb fontos üzleti folyamatok validálása még nem történt meg. Amint azt a Számvevőszék a 2009-es jelentésében is említette (17), jelenleg még nem működik olyan megfelelő eszköz, amely az operatív szerződéseknek (ABAC- vagy ehhez hasonló szerződések) a költségvetési és pénzügyi beszámolási rendszerekbe integrált módon történő kezelésére szolgálna.

EGYÉB SZEMPONTOK

Támogatások és beszerzések

20.

A Számvevőszék elvégezte egy olyan minta tesztelését, amely kilenc beszerzési eljárásból és hat támogatás-odaítélési eljárásból állt. A kilenc ellenőrzött beszerzési eljárásból három esetében a közös vállalkozás mindössze egyetlen ajánlatot kapott. A támogatások esetében a felhívásokra átlagosan mindössze egyetlen pályázat érkezett. Elismerjük, hogy a közös vállalkozás nagyon speciális területen működik, mégis azt javasoljuk, hogy tegyen további erőfeszítéseket annak érdekében, hogy minél nagyobb verseny alakuljon ki, és a felhívások előkészítése, közzététele, az értékelés, valamint a szerződések kezelése során kövesse az optimális pénzfelhasználás elvét.

21.

A közös vállalkozás által a támogatási szerződések alapján folyósított kifizetéseket megelőzően alkalmazott kontollmechanizmusok nem kellően dokumentáltak ahhoz, hogy bizonyosságot nyújtsanak arról, hogy a kifizetések megfelelnek a pénzügyi követelményeknek, illetve hogy a kifizetések alapjául szolgáló költségek támogathatóak-e (18).

22.

A Számvevőszék üdvözli azt a tényt, hogy a közös vállalkozás megkezdte egy utólagos ellenőrzési stratégia kidolgozását, amelyet a tervek szerint 2012-ben fognak megvalósítani. Az utólagos ellenőrzési stratégia az alapul szolgáló tranzakciók jogszerűségének és szabályszerűségének értékelésére szolgáló egyik legfontosabb kontrollmechanizmus, amelyet a lehető leghamarabb be kell vezetni. Az utólagos ellenőrzési stratégiának ki kell terjednie a támogatásokra és az operatív beszerzési szerződésekre is.

A tagok hozzájárulásainak késedelmes befizetése

23.

2008-ban és 2009-ben a Számvevőszék megjegyezte, hogy a közös vállalkozás több tagja is elmulasztotta az igazgatótanács által kijelölt határidőig befizetni a hozzájárulását. 2010-ben a befizetési határidő 2010. május 31. volt, azonban a 28 tag közül mindössze 14-en fizették be időben a hozzájárulásukat.

A Bizottság belső ellenőrzési szolgálata

24.

A Számvevőszék 4/2008. sz. véleményében kiemelte, hogy a közös vállalkozás pénzügyi szabályzata nem határozza meg a Bizottság belső ellenőrének a közös vállalkozás ellenőrzésére vonatkozó hatáskörét. Annak ellenére, hogy a közös vállalkozás pénzügyi szabályzatába még nem került be a Bizottság belső ellenőrének hatáskörét meghatározó módosítás (19), a Bizottság és a közös vállalkozás lépéseket tett a Bizottság belső ellenőrzési szolgálata, illetve a közös vállalkozás belső ellenőrzési részlege által ellátandó operatív feladatok egyértelműbb meghatározása érdekében.

A közös vállalkozás ellenőrző bizottsága

25.

A Számvevőszék 4/2008. sz. véleményében arra is rámutatott, hogy tekintettel a közös vállalkozás költségvetésének nagyságára és az általa ellátandó feladatok összetettségére, a közös vállalkozásnak létre kell hoznia egy ellenőrző bizottságot, amely közvetlenül az igazgatótanácsnak tesz jelentést. A Számvevőszék üdvözli az igazgatótanácsnak az ellenőrző bizottság létrehozására vonatkozó határozatát (20).

Befogadási megállapodás

26.

A Spanyolország és a közös vállalkozás között 2007. június 28-án létrejött, az irodahelyiségekről, támogatásról, kedvezményekről és mentességekről szóló befogadási megállapodás úgy rendelkezik, hogy legkésőbb a megállapodás aláírásától számított 3 éven belül állandó helyiségeket kell a közös vállalkozás rendelkezésére bocsátani. Az ellenőrzés idején még nem álltak állandó helyiségek a közös vállalkozás rendelkezésére.

Az ITER-projekt finanszírozásának helyzete

27.

2010 májusában a Bizottság közleményt adott ki az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak az ITER-projekt helyzetével kapcsolatban (21), amelyben úgy becsülte, hogy a költségek emelkedése miatt az Euratom által az ITER részére teljesítendő hozzájárulás 2012. és 2013. évi megnövekedett összegének fedezéséhez mintegy 1,4 milliárd euróra lesz szükség.

28.

2010 júliusában a Bizottság javaslatot tett a jelenlegi többéves pénzügyi keret módosítására és a 2012-es és 2013-as év további pénzügyi igényeinek kielégítésére (22). Az Európai Parlament és a Tanács nem állapodtak meg a javaslatról. Az ellenőrzés idején (2011 áprilisában) az ITER-projekthez való uniós hozzájárulás kérdése még megoldatlan volt.

29.

A Számvevőszék megjegyzi, hogy ezek a fejlemények jelentős hatással lehetnek a közös vállalkozás tevékenységeire és költségvetésére, valamint esetleg késedelmet okozhatnak az Euratomnak az ITER-projekt építési időszakához való hozzájárulásában.

Ezt a jelentést Igors LUDBORŽS számvevőszéki tag elnökletével a IV. kamara a 2011. október 25-i ülésén, Luxembourgban fogadta el.

a Számvevőszék nevében

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

elnök


(1)  ITER: Nemzetközi Termonukleáris Kísérleti Reaktor (International Thermonuclear Experimental Reactor).

(2)  A 2007. március 27-i 2007/198/Euratom tanácsi határozat a Fúziósenergia-fejlesztési és ITER Európai Közös Vállalkozás létrehozásáról és részére kedvezmények nyújtásáról (HL L 90., 2007.3.30., 58. o.).

(3)  A melléklet a közös vállalkozás hatáskörét, tevékenységeit és a rendelkezésére álló erőforrásokat foglalja össze. Ezeket tájékoztatás céljából mutatjuk be.

(4)  Az ITER Nemzetközi Fúziósenergia-fejlesztési Szervezetét 2007 októberében hozták létre egy 35 éves kezdeti időszakra az ITER-projekt megvalósítása érdekében, amelynek célja, hogy demonstrálja a fúziós energia tudományos és technológiai értelemben vett megvalósíthatóságát. Tagjai: az Euratom, a Kínai Népköztársaság, az Indiai Köztársaság, Japán, a Koreai Köztársaság, az Orosz Föderáció, valamint az Amerikai Egyesült Államok.

(5)  A beszámoló kiegészül az év során folytatott költségvetési és pénzgazdálkodásról szóló jelentéssel, amely bemutatja többek között az előirányzatok teljesítésének alakulását, és összefoglalót ad a különböző költségvetési tételek közötti előirányzat-átcsoportosításokról.

(6)  A pénzügyi kimutatások a következőkből állnak: a mérleg, az eredménykimutatás, a cash flow kimutatás, a nettó eszközökben bekövetkezett változásokat feltüntető kimutatás, valamint a pénzügyi kimutatások melléklete; ez utóbbi a számviteli politika meghatározó alapelveinek bemutatását és egyéb magyarázatokat tartalmaz.

(7)  A költségvetés végrehajtásáról szóló jelentés a költségvetési eredménykimutatást és annak mellékletét tartalmazza.

(8)  HL L 248., 2002.9.16., 1. o.

(9)  A 2343/2002/EK, Euratom bizottsági rendelet (HL L 357., 2002.12.31., 72. o.) 33. cikke.

(10)  A 2343/2002/EK, Euratom rendelet 38. cikke.

(11)  A beszámoló bemutatására vonatkozó, illetve az uniós szervek által alkalmazandó számviteli szabályokat a legutóbb a 652/2008/EK, Euratom rendelettel (HL L 181., 2008.7.10., 23. o.) módosított 2343/2002/EK, Euratom rendelet VII. címének 1. fejezete tartalmazza. Ezeket a szabályokat beépítették a Fúziósenergia-fejlesztési és ITER európai közös vállalkozás pénzügyi szabályzatába.

(12)  Könyvvizsgálók Nemzetközi Szövetsége (IFAC) és a legfőbb ellenőrzési intézmények nemzetközi standardjai (ISSAI).

(13)  A kifizetési előirányzatokból 55,8 millió eurót áthoztak 2011-re, a 2009-ről áthozott kifizetési előirányzatokból pedig 51,8 millió euro összegű előirányzatot töröltek az év végén.

(14)  A 2009-es jelentés 21. bekezdése említést tett a közös vállalkozás szervezeti egységeinek átszervezéséről, amelynek következtében megítélésünk szerint felvetődik a kérdés, hogy megvalósul-e a pénzügyi és az operatív tevékenységek szükséges elkülönítése.

(15)  Az új szervezeti felépítésben nagyobb hangsúlyt kap a projektmenedzsment-szemlélet.

(16)  Várhatóan 2011 során fogják majd betölteni ezeket a pozíciókat.

(17)  A Számvevőszék 2009-es jelentésének 20. bekezdése.

(18)  A közös vállalkozás belső ellenőre szintén megállapította, hogy a költségigénylések alapján történő kifizetésekre vonatkozó előzetes kontroll nem eredményes és nem megfelelően kidolgozott a költségigénylések feldolgozásához, bár az alapul szolgáló tranzakciók jogszerűek és szabályszerűek.

(19)  Lásd: a Számvevőszék 4/2008. sz. véleménye.

(20)  Az ellenőrző bizottságot eredetileg két évre hozták létre és öt tagból áll, akik közül egyet az Euratom nevez ki.

(21)  A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak: ITER: helyzetjelentés és a további előrehaladás lehetséges irányai, COM(2010) 226 végleges, 2010. május 4.

(22)  Javaslat az Európai Parlament és a Tanács határozatára a költségvetési fegyelemről és a pénzgazdálkodás hatékonyságáról és eredményességéről szóló 2006. május 17-i intézményközi megállapodásnak a többéves pénzügyi keret tekintetében az ITER-projekt pótlólagos finanszírozásának érdekében történő módosításáról, COM(2010) 403 végleges, 2010. július 20.


MELLÉKLET

Fúziósenergia-fejlesztési és ITER európai közös vállalkozás (Barcelona)

Hatáskör és tevékenységek

A Szerződésből eredő közösségi hatáskör

(Részlet az Európai Atomenergia-közösséget létrehozó szerződés 45. és 49. cikkéből)

Az Európai Atomenergia-közösséget létrehozó szerződés közös vállalkozásokról szóló, 5. fejezete, különösen a

 

45. cikk:

„Az atomenergia fejlesztése szempontjából a Közösségben alapvető jelentőséggel bíró vállalkozások közös vállalkozásokként hozhatók létre jelen Szerződés értelmében, a következő cikkeknek megfelelően”.

 

49. cikk:

„A közös vállalkozásokat tanácsi határozattal hozzák létre. A közös vállalkozások jogi személyiséggel rendelkeznek.”

A közös vállalkozás hatásköre

(2007/198/Euratom tanácsi határozat)

Célkitűzések

Biztosítja az Európai Atomenergia-közösség (Euratom) hozzájárulását az ITER Nemzetközi Fúziósenergia-fejlesztési Szervezetéhez,

biztosítja az Euratom hozzájárulását a „tágabb megközelítés” keretében Japánnal közösen folytatott tevékenységekhez a fúziós energia gyors fejlesztése érdekében,

programot készít elő és hangol össze egy demonstrációs fúziós reaktor és a kapcsolódó létesítmények, ezen belül különösen a nemzetközi fúziósanyag-besugárzó berendezés (IFMIF) megépítésének előkészítése érdekében.

Feladatok

Felügyeli az ITER-projekt megvalósítására kijelölt helyszín előkészítését,

alkatrészeket, berendezéseket, anyagokat és egyéb erőforrásokat bocsát az ITER-szervezet rendelkezésére,

kezeli az ITER-szervezettel kötött beszerzéseket és különösen az ezekhez társuló minőségbiztosítási eljárásokat,

előkészíti és összehangolja az Euratom részvételét az ITER-projekt tudományos és műszaki hasznosításában,

az Euratom által az ITER-szervezetnek nyújtandó hozzájárulás támogatásaként koordinálja a tudományos és technológiai kutatási és fejlesztési tevékenységeket,

rendelkezésre bocsátja az Euratom pénzügyi hozzájárulását az ITER-szervezethez,

kialakítja az ITER-szervezet humánerőforrásokkal való ellátásához szükséges kereteket,

kapcsolatot tart az ITER-szervezettel, és az ITER-megállapodás végrehajtása érdekében egyéb tevékenységet végez.

Irányítás

1.   Igazgatótanács

Az igazgatótanács a kitűzött célok megvalósítását illetően felügyeli a közös vállalkozást, és a közös vállalkozás tevékenységének végrehajtása során gondoskodik a közös vállalkozás és tagjai szoros együttműködéséről.

2.   Végrehajtó bizottság

A végrehajtó bizottság segíti az igazgatótanácsot döntései előkészítésében, és ellátja az igazgatótanács által ráruházott bármely más feladatot.

3.   Tudományos programtanács

A tudományos programtanács szükség szerint tanácsokat ad az igazgatótanácsnak és az igazgatónak a projektterv, valamint a munkatervek elfogadásához és végrehajtásához.

4.   Igazgató

Az igazgató a közös vállalkozás napi szintű vezetéséért felelős vezető tisztségviselő és a közös vállalkozás törvényes képviselője.

5.   Külső ellenőrzés

Európai Számvevőszék.

6.   Belső ellenőrzés

2009. július 1-je óta.

7.   A zárszámadás elfogadásáért felelős hatóság

Az Európai Unió Tanácsának javaslata alapján eljáró Európai Parlament.

A közös vállalkozás rendelkezésére álló erőforrások 2010-ben

Költségvetés

241,70 millió euro, amelynek 93 %-át fedezi közösségi hozzájárulás.

Létszám 2010. december 31-én

A létszámtervben 234 állandó álláshely szerepelt, ebből betöltött: 185;

Egyéb alkalmazottak:

Kiküldött tagállami szakértők: 6 fő

Szerződéses alkalmazottak: 84 fő

Helyi alkalmazottak: n/a

Teljes alkalmazotti létszám: 275 fő,

amely (hozzávetőlegesen) a következőképpen oszlik meg:

Operatív feladatok: 160 fő

Adminisztratív feladatok: 60 fő

Vegyes feladatok: 55 fő

Tevékenységek és szolgáltatások 2010-ben

Operatív szerződések: 44-et ítéltek oda összesen 826 millió euro értékben (42-t megkezdtek)

Adminisztratív szerződések: 7-et ítéltek oda összesen 6 millió euro értékben (5-öt megkezdtek)

Támogatások: 23-at ítéltek oda összesen 8 millió euro értékben (16-ot megkezdtek)

A költségvetés végrehajtása:

a kötelezettségvállalási előirányzatok 99,9 %-a (az operatív előirányzatok 99,8 %-a és az adminisztratív előirányzatok 99 %-a)

a kifizetési előirányzatok 63,4 %-a (az operatív előirányzatok 61,8 %-a és az adminisztratív előirányzatok 77 %-a)

Beszerzési megállapodások:

4 megállapodást kötöttek az ITER projekt számára (384,44 kIUA (1)= 615 millió euro) (összesen 803,7 kIUA az 1 135,9 kIUA-ból, vagyis a tervezett európai természetbeni hozzájárulások 66 %-a)

5 megállapodást kötöttek a „tágabb megközelítés” projektjei számára (az összes európai hozzájárulás vonatkozásában tervezett 236,4 kBAUA összegből 98,4 kBAUA, vagyis 66 millió euro értékben)

Odaítélt ITER hitelek: 10,4 kIUA (16,6 millió euro).

Forrás: a közös vállalkozás által közölt adatok.


(1)  IUA = ITER Unit of Account, ITER elszámolási egység.


A FÚZIÓSENERGIA-FEJLESZTÉSI ÉS ITER EURÓPAI KÖZÖS VÁLLALKOZÁS VÁLASZAI

Megjegyzések a költségvetési és pénzgazdálkodásról

A közös vállalkozás és a belsőkontroll-rendszerek átszervezése

16., 17. és 18. bekezdés

A 2010 februárjában történt vezetőváltást követően az F4E az év második felében nagyszabású átszervezésbe kezdett, amely a projektalapú gazdálkodás megvalósítására és a belső ellenőrzés környezetének megszilárdítására koncentrált. Az átszervezés részeként és a pénzügyi folyamatok belső ellenőre által tett ajánlásokra adott válaszlépésként a pénzügyi gazdálkodást a pénzügyi folyamatok felülvizsgálatával, valamint 2011 januárjában egy költségvetési és pénzügyi részleg létrehozásával erősítették meg. Ugyanakkor az F4E pénzügy-gazdálkodási rendszerének javítása érdekében a pénzügyi folyamatokkal kapcsolatban munkacsoportot hoztak létre a pénzügyi eljárások dokumentálása, ellenőrzések, ellenőrzőlisták áttekintése és útmutatók közreadása céljából.

Ezzel párhuzamosan a költségvetési és pénzügyi részlegen egy belső ellenőrzéséért felelős koordinátort neveztek ki az F4E ellenőrzési környezetének átfogó irányítására.

Az F4E irányításának átszervezése egész 2011-ben a megfelelő tempóban haladt. Fokozatosan további ellenőrzéseket vezettek be, és a betöltendő vezetői pozíciókra új munkatársakat vettek fel. Az új pénzügyi folyamatokat teljes mértékben megvalósították, az időszaki vezetői jelentések rendszere működik, és a gazdálkodási rendszerek teljes mértékben működni fognak.

Tekintetbe véve, hogy az F4E egy különösen specializált ipari területen végzi tevékenységét, a szervezet 2009 óta egy ISO-alapú minőségbiztosítási rendszert alkalmaz. Az intézmény szükségleteinek megfelelően és a feladatok kettőződését elkerülendő, a minőségbiztosítás és a belső ellenőrzés egy kiterjedtebb F4E irányítási részévé válik.

Információtechnológiai rendszerek

19.   bekezdés

Az F4E teljes mértékben tisztában van a pénzügyi és költségvetési adatoknak az operatív tevékenységekkel való integrálása terén észlelt hiányosságokkal. Többek között a rendszertulajdonos által a pénzügyi adatok hozzáférését szabályozó technológiai korlátozások miatt késedelmet szenvedett a gazdálkodási és jelentési eszközök rendszerbe állítása. Ezt a problémát nemrég sikerült megoldani a Költségvetési Főigazgatósággal kötött további szolgáltatási szintű megállapodás segítségével.

Ezenfelül az ITER-projekt összetettsége és ennek következtében a vonatkozó jogi kötelezettségvállalások – mind adminisztratív, mind operatív szempontból – késlekedést okoztak az egységes szerződéskezelő rendszer felállításában. Az ebben a dokumentumban szereplő válaszok megfogalmazásának időpontjában az igazgatóság éppen egy központi szerződéskezelő rendszer elfogadásáról döntött, amihez kapcsolódóan a kódolásból eredő késlekedés leküzdése és a helyzet normalizálása érdekében cselekvési tervet is készítenek elő.

Egyéb ügyek

Támogatások és beszerzések

20.   bekezdés

Az F4E kijelenti, hogy a Számvevőszék ajánlását az alkalmazott folyamatokkal és közzétételi stratégiával már megvalósították. Meg kell jegyezni azonban, hogy az ipar kevésbé speciális területére vonatkozóan az F4E-hez 33 ajánlat érkezett a közbeszerzési pályázatokra, amely alapján világosan látható, hogy a probléma nem alapvetően az F4E által alkalmazott kommunikációs és információs módszerekből fakad, hanem inkább az érintett ipar specializált természetéhez kapcsolódik, ahogy azt az ellenőr maga is hangsúlyozta. Az Ügynökség fúziósenergia-fejlesztési része nem képes befolyásolni a piacon hozzáférhető szaktudás szintjét.

21.   bekezdés

A technológiai értékelő jelentéseket és elfogadó jegyzékeket aláírták, és kijelenthető, hogy a terhelt költségek megfelelnek a tevékenységeknek. Ezenfelül az említett költségek vonatkozásában a pénzügyi ellenőrzéseket elvégezték. Az F4E azonban egyetért azzal, hogy az ellenőrzések dokumentálásával kapcsolatban volna még mit javítani. A belső ellenőrzések munkacsoportja ennek javításán és az eljárások megerősítésén is dolgozik.

A tagok hozzájárulásainak késedelmes befizetése

23.   bekezdés

Az F4E alapszabályai az emlékeztetők küldésén túl nem biztosítanak jogi biztosítékokat arra, hogy a tagok időben befizessék hozzájárulásaikat. A tagi hozzájárulások befizetésénél tapasztalt visszatérő késedelmek témáját 2011. május végén felvették az igazgatótanács napirendjére.

Ennek alapján olyan rendelkezéseket hagytak jóvá, amelyek szerint az éves tagi hozzájárulás késedelmes fizetése esetén kamatot fognak felszámolni. Továbbá a kamatok és terhelési értesítések módozatait meghatározó keretet is elfogadták és életbe léptették.

Befogadási megállapodás

26.   bekezdés

A Fúziósenergia-fejlesztési Ügynökség és a Spanyol Királyság között 2007-ben aláírt befogadási megállapodás úgy rendelkezik, hogy legkésőbb a megállapodás aláírásától számított 3 éven belül állandó helyiségeket kell az F4E rendelkezésére bocsátani. A megállapodás arról is rendelkezik, hogy az állandó helyiségek rendelkezésre bocsátásáig Spanyolország ideiglenes helyiségeket szolgáltat az Ügynökségnek. Mivel Spanyolország még nem bocsátott rendelkezésre állandó helyiségeket, a közös vállalkozás költségmentesen ideiglenes helyiségekben tevékenykedik, mivel Spanyolország fizeti a vonatkozó teljes költséget (a befogadási megállapodásban meghatározott bérleti és karbantartási díjakat, míg az F4E az ideiglenes helyiségek főbérlői kiadásait fedezi.) Az F4E befogadó országával nemrégiben folytatott megbeszélések alapján tájékoztatást kaptunk arról, hogy Spanyolország állandó megoldást keres, amelyet 2011 végéig fognak elfogadásra benyújtani az F4E számára.

Fontos megjegyezni, hogy a jelenlegi helyzet nem gyakorol negatív hatást az Ügynökségre.

Az ITER-projekt finanszírozásának helyzete

27., 28. és 29. bekezdés

Az ITER-tanács 2010. júliusi előkészítése során az F4E értékelte a felülvizsgált ITER „kiindulási pontjának” a megvalósíthatóságát, amely az építkezési fázis végét 2019 novemberére tette, valamint a megvalósításhoz szükséges erőforrásokat is értékelte. Ebből a célból az F4E elemezte a lehetséges gyártási módokat, valamint felbecsülte a költségek és kockázatok vonzatait is. A kiindulási pontot az ITER-tanácsi találkozón elfogadták; az EU „ad referendum” támogatta, mivel a költségvetési hatóságnak még el kellett fogadnia és biztosítani kellett az ITER finanszírozását.

Az F4E az ITER-tevékenységeket 2010-ben a kiindulási pont alapján végezte. Az F4E munkaprogramjában meghatározott tevékenységek 95 %-át a tervek szerint kezdték el. Azokban az esetekben, amikor késedelem történt, intézkedést hoztak a késedelem csökkentésére és az első plazma időbeli tervének fenntartására.

Az F4E az ITER-tevékenységeket 2011-ben is a kiindulási pont alapján végzi, és számos területen jól halad. Ugyanakkor néhány lényeges EU-s és nem EU-s területen késedelem tapasztalható. Mindezeken túl a márciusi japán földrengés is hatással volt az ITER tervére. A legutóbbi, júniusi ITER-tanácsi ülésen a nemzetközi szervezetet az EU felkérte, hogy speciális munkacsoportot hozzon létre a főigazgató vezetése alatt, a nemzeti ügynökségekkel együttműködve a kritikus elemek lemaradásának behozását célzó tervek készítésére, a késedelmek minimalizálására az általánosan meghatározott költségbecslések kereteinek megtartása mellett.

Az előrehaladási terv optimalizálásától függetlenül, a 2012-re és 2013-ra igényelt további pénzügyi forrásokat a jelenleg még 2012–2013-ra tervezett fő ITER épületekhez kapcsolódó kiterjedt szerződések támogatására fogják felhasználni.

A 2012 és 2013-ra vonatkozó pótlólagos költségvetési igényeket a Tanács költségvetési bizottságának szeptember 27-i ülésén tárgyalták meg a tagállamokkal. Az elnökség megbízásra vonatkozó javaslattervezetet készül benyújtani, amelyet az október 19-i háromoldalú költségvetési tanácskozáson vitatnának meg az EU Parlamenttel megállapodás elérése céljából, még az ITER-tanács november közepén esedékes ülése előtt, amely az új kiindulási pontot szándékozik elfogadni.


Top