EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011TA1215(19)

Jelentés az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság 2010-es pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolójáról, a Hatóság válaszaival együtt

HL C 366., 2011.12.15, p. 106–111 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

15.12.2011   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 366/106


JELENTÉS

az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság 2010-es pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolójáról, a Hatóság válaszaival együtt

2011/C 366/19

BEVEZETÉS

1.

A pármai székhelyű Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóságot (a továbbiakban: a Hatóság) az Európai Parlament és a Tanács 2002. január 28-i 178/2002/EK rendelete alapján hozták létre (1). A Hatóság fő feladata, hogy tudományos információkat szolgáltasson az uniós joganyag kidolgozásához, adatokat gyűjtsön és vizsgáljon a kockázatok azonosítása és monitorozása céljából, valamint hogy független tájékoztatást nyújtson ezen kockázatokról (2).

2.

A Hatóság 2010-es költségvetése 74,7 millió EUR-t tett ki, szemben az előző évi 71,4 millió EUR-val. A Hatóság az év végén 433 alkalmazottat foglalkoztatott, míg az előző évben az alkalmazottak száma 407 volt.

MEGBÍZHATÓSÁGI NYILATKOZAT

3.

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés 287. cikke (1) bekezdésének második albekezdése alapján a Számvevőszék ellenőrizte egyrészt a Hatóság éves beszámolóját (3), amely a 2010. december 31-én véget ért pénzügyi évre vonatkozó pénzügyi kimutatásokból  (4) és a költségvetés végrehajtásáról szóló jelentésekből  (5) áll, másrészt azt, hogy a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűek és szabályszerűek voltak-e.

4.

Ennek a megbízhatósági nyilatkozatnak az 1605/2002/EK, Euratom tanácsi rendelet 185. cikkének (2) bekezdése értelmében (6) az Európai Parlament és a Tanács a címzettje.

Az igazgató felelőssége

5.

Az igazgató mint engedélyezésre jogosult tisztviselő, a Hatóság pénzügyi szabályzatával összhangban, saját felelősségére és a jóváhagyott előirányzatok összeghatárain belül végrehajtja a költségvetés bevételeit és kiadásait (7). Az igazgató feladata a szervezeti struktúra felállítása (8) és az, hogy kialakítsa az akár csalásból, akár tévedésből eredő lényegi hibáktól mentes végleges beszámoló elkészítésére vonatkozó belső irányítási és kontrollrendszereket, illetve eljárásokat (9), valamint hogy biztosítsa a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségét és szabályszerűségét.

A Számvevőszék felelőssége

6.

A Számvevőszék feladata, hogy ellenőrzése alapján megbízhatósági nyilatkozatot készítsen a Hatóság éves beszámolójának megbízhatóságára, valamint az annak alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségére és szabályszerűségére vonatkozóan.

7.

A Számvevőszék az IFAC és az ISSAI (10) nemzetközi ellenőrzési standardjaival és etikai kódexével összhangban végezte ellenőrzését. Ezek a standardok megkövetelik, hogy a Számvevőszék megfeleljen bizonyos etikai követelményeknek, és az ellenőrzést úgy tervezze meg és végezze el, hogy kellő bizonyosságot nyerhessen arra nézve, hogy a beszámoló mentes a lényegi hibáktól, valamint hogy az alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűek és szabályszerűek.

8.

A számvevőszéki ellenőrzés magában foglalja olyan eljárások elvégzését, amelyek révén ellenőrzési bizonyíték nyerhető a beszámolóban szereplő összegekről és információkról, valamint a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről. A számvevőszéki ellenőrök megítélésén múlik, hogy milyen eljárásokat alkalmaznak, például azon kockázat értékelésére, hogy vannak-e – akár csalás, akár tévedés okozta – lényegi hibák, illetve jogszerűtlen és szabályszerűtlen tranzakciók a beszámolóban. A kockázat ilyen felmérésekor a körülményeknek megfelelő ellenőrzési eljárások megtervezése érdekében figyelembe vesszük a szervezetnek a beszámoló elkészítése és bemutatása szempontjából releváns belsőkontroll-rendszereit. A számvevőszéki ellenőrzés felméri továbbá, hogy az alkalmazott számviteli politikák megfelelőek-e, illetve a vezetés által készített számviteli becslések ésszerűek-e, valamint kiterjed a beszámoló általános bemutatásának értékelésére is.

9.

A Számvevőszék meggyőződése, hogy a rendelkezésére álló ellenőrzési bizonyítékok elégséges és megfelelő alapot nyújtanak az alább kifejtett véleményekhez.

Vélemény a beszámoló megbízhatóságáról

10.

A Számvevőszék véleménye szerint a Hatóság éves beszámolója (11) minden lényegi szempontból híven és a Hatóság pénzügyi szabályzatának előírásaival összhangban tükrözi a 2010. december 31-i pénzügyi helyzetet, illetve az akkor véget ért évben lezajlott gazdasági események eredményét.

Vélemény az alapul szolgáló tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről

11.

A Számvevőszék véleménye szerint a Hatóság 2010. december 31-én véget ért pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolóját megalapozó tranzakciók minden lényeges szempontból jogszerűek és szabályszerűek.

12.

Az alábbi megjegyzések nem kérdőjelezik meg a Számvevőszék véleményeinek érvényét.

EGYÉB SZEMPONTOK

13.

Az igazgatótanács tagjainak érdeknyilatkozatait az elnök vizsgálja meg az alelnökök segítségével. Ez a vizsgálat nem elég szigorú és nem elég részletes. Hasonló összeférhetetlenségi helyzetekben különböző megoldási módszereket alkalmaznak. Ezen eljárás teljességén és átláthatóságán javítani lehetne.

14.

Egyes munkaerő-felvételi eljárásokat hiányosságok jellemeztek: nem tartották tiszteletben az írásbeli vizsgák anonimitását, a felvételi eljárás különböző fordulóiba való bejutáshoz szükséges minimális pontszámot csak az értékelés megkezdése után határozták meg, és többféleképpen értelmezhető kritériumokat alkalmaztak. Ez a gyakorlat veszélyezteti a munkaerő-felvételi eljárások átláthatóságát.

Ezt a jelentést Igors LUDBORŽS számvevőszéki tag elnökletével a IV. kamara a 2011. szeptember 6-i ülésén, Luxembourgban fogadta el.

a Számvevőszék nevében

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

elnök


(1)  HL L 31., 2002.2.1., 1. o.

(2)  A Melléklet a Hatóság hatáskörét és tevékenységeit foglalja össze. Ezeket tájékoztatás céljából mutatjuk be.

(3)  A beszámoló kiegészül az év során folytatott költségvetési és pénzgazdálkodásról szóló jelentéssel, amely bemutatja többek között az előirányzatok teljesítésének alakulását, és összefoglalót ad a különböző költségvetési tételek közötti előirányzat-átcsoportosításokról.

(4)  A pénzügyi kimutatások a következőkből állnak: a mérleg, az eredménykimutatás, a cash flow-kimutatás, a tőkeváltozásokat feltüntető kimutatás, valamint a pénzügyi kimutatások melléklete, ez utóbbi a számviteli politika meghatározó alapelveinek bemutatását és egyéb magyarázatokat tartalmaz.

(5)  A költségvetés végrehajtásáról szóló jelentés a költségvetési eredménykimutatást és annak mellékletét tartalmazza.

(6)  HL L 248., 2002.9.16., 1. o.

(7)  A 2343/2002/EK, Euratom bizottsági rendelet 33. cikke (HL L 357., 2002.12.31., 72. o.).

(8)  A 2343/2002/EK, Euratom rendelet 38. cikke.

(9)  A beszámolók bemutatására vonatkozó, illetve az Ügynökségek által alkalmazandó számviteli szabályokat a legutóbb a 652/2008/EK, Euratom rendelettel (HL L 181., 2008.7.10., 23. o.) módosított 2343/2002/EK, Euratom rendelet VII. címének 1. fejezete tartalmazza. Ezeket a szabályokat beépítették a Hatóság pénzügyi szabályzatába.

(10)  Könyvvizsgálók Nemzetközi Szövetsége (IFAC) és a legfőbb ellenőrzési intézmények nemzetközi standardjai (ISSAI).

(11)  A végleges éves beszámolót 2011. június 16-án állították össze, majd az a Számvevőszékhez 2011. július 1-jén érkezett be. A végleges éves beszámoló megtalálható a következő honlapokon: http://eca.europa.eu vagy http://www.efsa.europa.eu/EFSA/AboutEfsa/HowWeWork/Funding/efsa_locale-1178620753812_Accounts.htm.


MELLÉKLET

Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (Parma)

Hatáskör és tevékenységek

A Szerződésből eredő uniós hatáskör

Információgyűjtés:

Áruk szabad mozgása (a Szerződés 37. cikke).

Hozzájárulás az egészség és a biztonság magas színvonalú védelméhez, valamint a magas színvonalú környezetvédelemhez és fogyasztóvédelemhez, különös figyelemmel a tudományos tényeken alapuló új fejleményekre (a Szerződés 95. cikke).

Közös kereskedelempolitika (a Szerződés 133. cikke).

A Hatóság hatásköre

(Az Európai Parlament és a Tanács 178/2002/EK rendelete)

Célkitűzések

Tudományos szakvélemények kialakítása, valamint tudományos és szakmai segítségnyújtás azon jogszabályokhoz és szakpolitikákhoz, amelyek közvetlen vagy közvetett hatást gyakorolnak az élelmiszerek és takarmányok biztonságára.

Független információk szolgáltatása az élelmiszer-biztonsággal kapcsolatos kockázatokról.

Hozzájárulás az emberi élet és egészség magas szintű védelmének kialakításához.

A kockázatok jellemzéséhez és monitorozásához szükséges adatok gyűjtése és elemzése.

Feladatok

Tudományos szakvélemények és tanulmányok kiadása.

Egységes kockázatértékelési módszerek kialakítása.

Segítségnyújtás a Bizottságnak.

A szükséges tudományos és szakmai adatok kutatása, elemzése és összegzése.

Az új kockázatok felismerése és jellemzése.

A hasonló területeken tevékenykedő szervezetek hálózatának létrehozása.

Tudományos és szakmai segítségnyújtás válságkezelés során.

A nemzetközi együttműködés javítása.

Megbízható, objektív és könnyen érthető információk nyújtása a nyilvánosság és az érdekelt felek részére.

Részvétel a Bizottság sürgősségi riasztórendszerében.

Irányítás

1.   Igazgatótanács

Összetétel

A Tanács által (az Európai Parlamenttel és a Bizottsággal együttműködésben) kinevezett 14 tag és a Bizottság egy képviselője.

Feladatok

A munkaterv és a költségvetés elfogadása, illetve gondoskodás azok végrehajtásáról.

2.   Ügyvezető igazgató

Az igazgatótanács nevezi ki a Bizottság által javasolt jelöltlista alapján, európai parlamenti meghallgatást követően.

3.   Tanácsadó fórum

Összetétel

A tagállamok egy-egy képviselője.

Feladatok

Tanácsadás az ügyvezető igazgatónak.

4.   Tudományos Bizottság és tudományos testületek

A Hatóság tudományos szakvéleményeinek kialakítása.

5.   Külső ellenőrzés

Az Európai Számvevőszék.

6.   Belső ellenőrzés

A Hatóság belső ellenőrzési csoportja.

Az Európai Bizottság belső ellenőrzési szolgálata.

7.   A zárszámadás elfogadásáért felelős hatóság

A Tanács javaslata alapján eljáró Európai Parlament.

A Hatóság rendelkezésére bocsátott erőforrások 2010-ben (Zárójelben a 2009-es adatok szerepelnek)

Költségvetés

74,7 (71,4) millió EUR, amelyből az Unió hozzájárulása: 100 % (100 %).

Létszám 2010. december 31-én

A létszámtervben szereplő állások száma: 355 (355), ebből betöltött:

330 (326) alkalmazott (ideiglenes alkalmazottak és tisztviselők)

Egyéb alkalmazottak: 103 (81) (szerződéses alkalmazottak, kirendelt tagállami szakértők)

A teljes létszám: 433 (407), az alábbi megoszlásban:

 

Operatív feladatok: 323 (324)

 

Adminisztratív feladatok: 110 (83)

Megjegyezzük, hogy a Hatóság 2010. december 31-ig kiküldött 21 felvételi értesítőt, és ezzel a teljes létszám 454-re emelkedik.

Termékek és szolgáltatások 2010-ben (Zárójelben a 2009-es adatok szerepelnek)

Tudományos outputok és kapcsolódó publikációk 2010-ben (Zárójelben a 2009-es adatok szerepelnek)  (1)

1. tevékenység:   Tudományos szakvélemények, tanácsok és kockázatértékelési módszerek biztosítása

A tudományos bizottság/testületek által kiadott útmutatás: 2 (6)

A tudományos bizottság/testületek által kiadott szakvélemények: 48 (72)

A Hatóság által kiadott tudományos jelentés: 5 (3)

A Hatóság által kiadott nyilatkozatok: 4 (4)

A tudományos bizottság/testületek által kiadott nyilatkozatok: 7 (6)

Az 1. tevékenységből származó összes tudományos output = 66 (91)

2. tevékenység:   Engedélyezést igénylő termékek, vegyi anyagok és kérelmek vizsgálata

A növényvédő szerekkel foglalkozó szakértői csoport következtetései: 73 (28)

Hatósági útmutató: 1 (3)

A tudományos bizottság/testületek által kiadott útmutatások: 6 (2)

A tudományos bizottság/testületek által kiadott szakvélemények: 244 (341)

A Hatóság által kiadott tudományos jelentések: 2 (0)

A tudományos bizottság/testületek által kiadott nyilatkozatok: 5 (38)

A 2. tevékenységből származó összes tudományos output = 331 (412)

3. tevékenység:   Adatgyűjtés, tudományos együttműködés és hálózatépítés

Hatósági útmutató: 3 (2)

Hatósági nyilatkozat: 2 (2)

Indoklással ellátott szakvélemények: 68 (76)

A Hatóság által kiadott tudományos jelentések: 38 (40)

A 3. tevékenységből származó összes tudományos output = 111 (120)

Kapcsolódó publikációk

Különböző rendezvényekről készült jelentések: 7 (2)

Külső tudományos jelentés: 33 (1)

Szakmai jelentés: 17 (10)

Kapcsolódó publikációk összesen = 57 (13)

Outputok száma összesen = 565 (636)

Kommunikációs tevékenységekkel kiegészített tudományos outputok: 34 % (24 %).

Nyilvános konzultáció: 78 (66)

Az internetes honlap látogatóinak száma: 3 millió (2,4)

Az „EFSA Highlights” nevű elektronikus hírlevélre feliratkozottak száma: 26 934(25 690).

Sajtómegjelenés újságcikkekben és audiovizuális riportokban: 8 330(9 038)

Média általi megkeresések: 857 (694)

Sajtóközlemények: 16 (21)

Internetes sajtóhírek: 59 (50)

Interjúk: 116 (72)

Forrás: a Hatóságtól származó adatok.


(1)  Felhívjuk a figyelmet arra, hogy az összehasonlíthatóság érdekében a zárójelben szereplő, 2009-es adatokat úgy változtattuk meg, hogy azok már a Hatóság outputjaira vonatkozó új besorolás szerinti számokat tükrözzék. Az outputok teljes számára vonatkozó érték változatlan.


A HATÓSÁG VÁLASZAI

13.

A tagok érdeknyilatkozatai értékelésének szilárdabb alapokra való helyezése érdekében az igazgatótanács 2011 júniusában eljárási szabályzatot fogadott el. Ezen túlmenően az igazgatótanács nyilvános konzultációra egy szabályzattervezetet is elfogadott a tagok függetlenségére és a tudományos döntéshozatali eljárásokra vonatkozóan. Az új szabályzattervezet értelmében az igazgatótanács tagjainak függetlenségéhez kapcsolódó ügyekben a Hatóság a kinevezési eljárásban résztvevő uniós intézményekhez (Tanács, Parlament, Bizottság) fordulhat. A szabályzattervezetet várhatóan 2011 végéig fogadják el.

14.

Bár a korábbi iránymutatások eleget tettek a Bizottság által a személyzeti szabályzat 110. cikkének megfelelően jóváhagyott munkaerő-felvételi végrehajtási szabályok követelményeinek, 2010 decemberében a Hatóság módosított az iránymutatásokon, hogy azok tükrözzék a Számvevőszék helyes gyakorlatra vonatkozó javaslatait.


Top