Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011PC0913

    Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az euró pénzhamisítás elleni védelmét szolgáló csere-, segítségnyújtási és képzési program (a „Pericles 2020 program”) létrehozásáról

    /* COM/2011/0913 végleges - 2011/0449 (COD) */

    52011PC0913

    Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az euró pénzhamisítás elleni védelmét szolgáló csere-, segítségnyújtási és képzési program (a „Pericles 2020 program”) létrehozásáról /* COM/2011/0913 végleges - 2011/0449 (COD) */


    INDOKOLÁS

    1. A JAVASLAT HÁTTERE

    A Pericles program az euró pénzhamisítás elleni védelmét szolgáló csere-, segítségnyújtási és képzési program. E programot a 2001. december 17-i 2001/923/EK tanácsi határozat hozta létre, amelynek hatályát a 2001. december 17-i 2001/924/EK tanácsi határozat az eurót közös valutaként be nem vezető uniós tagállamokra is kiterjesztette. Ezen alap-jogiaktusoknak a 2006/75/EK, 2006/76/EK, 2006/849/EK és 2006/850/EK tanácsi határozat általi módosításai a program időtartamát 2013. december 31-ig meghosszabbították.

    A Szerződés azáltal, hogy rendelkezik az euró közös valutaként történő használatához szükséges intézkedésekről (az EUMSZ 133. cikke), tükrözi az euró védelmével kapcsolatos aggályokat.

    Mivel a Pericles program jogalapja 2013 végén hatályát veszti, a helyébe lépő jogalapnak gondoskodnia kell az euró pénzhamisítás és kapcsolódó egyéb csalási formák elleni védelme érdekében a Bizottság és a tagállamok által a személyzeti csereprogramok, az információcsere, a tanulmányok készítése és a képzés biztosítása vagy a technikai és tudományos segítségnyújtás céljából végrehajtott intézkedésekhez nyújtott uniós támogatás folytonosságáról.

    Az euró továbbra is vonzó célpontja a pénzhamisítással foglalkozó bűnszervezeteknek nemcsak Európában, hanem a világ más tájain is. Az euróhamisítás jelentette fenyegetés nemzetközi dimenziója miatt csak nemzetek feletti koordinációval lehet megoldani ezt a problémát. A Bizottság a Pericles programon keresztül csereprogramokkal, képzésekkel és technikai segítségnyújtással valósítja meg ezt a koordinációt. A program különösen a tagállamokkal egyeztetett képzési és segítségnyújtási stratégia[1] megvalósításával biztosított multidiszciplináris és transznacionális dimenzióval egészíti ki a nemzeti képzést. Lehetőséget nyújt arra, hogy a kedvezményezettek nemzetközi képzésben vegyenek részt, továbbá fokozza az Európai Unión kívüli együttműködést azáltal, hogy speciális képzésekbe vonja be a leginkább érintett harmadik országokat.

    A program megfelel annak az igénynek, miszerint az euró pénzhamisítás elleni védelmének fenntartásához szükséges folyamatos körültekintő felügyeletről, képzésről és technikai segítségnyújtásról továbbra is gondoskodni kell, stabil keretet biztosítva a tagállamok programtervezeteihez. Ez a megközelítés jelentős eredményekhez vezetett a megfelelően képzett személyzet számát, a képzés színvonalát és a szinergiát tekintve, és operatív eredményeket hozott az euró védelme terén.

    2. AZ ÉRDEKELT FELEKKEL FOLYTATOTT KONZULTÁCIÓK EREDMÉNYEI ÉS HATÁSVIZSGÁLATOK

    2.1. A Pericles program keretében zajló multidiszciplináris tevékenységekben olyan érdekelt felek vesznek részt, akik valamennyien fontos szerepet játszanak az euróhamisítás elleni küzdelemben, ugyanakkor ehhez különböző módon járulnak hozzá (műszaki, jogi, pénzügyi és bűnüldöző szervek).

    A Bizottság a Pericles program érdekeltjeinek véleményét i. a program kedvezményezettjei körében 2011 elején végzett félidős értékelés, ii. a Pericles program tevékenységeiben részt vevők által az egyes események után kitöltött értékelő űrlapok és iii. a Pericles program megvalósítását állandó napirendi pontként kezelő euróhamisítási szakértői csoport[2] szakértőinek nézetei alapján gyűjtötte össze. A félidős értékelés szerint a program széles körben kedvező fogadtatásban részesült: a kedvezményezettek mindegyike (100 %) elégedett volt a programmal és javasolta a 2013 utáni meghosszabbítását. Nagyra értékelték a Bizottságnak a program irányítása terén nyújtott teljesítményét is: e tekintetben a Pericles program tevékenységeiben részt vevők 98 %-a elégedett volt. Továbbá az euróhamisítási szakértői csoport szakértői úgy értékelték, hogy a program igazgatásában multilaterális és bilaterális szinten egyaránt jelentős vagy kiemelt szerepet vállaltak.

    A kedvezményezettek véleményei és a szakértők nézetei szerint a Pericles program képzési tevékenységei i. nemzeti szinten növelik a megfelelően képzett emberek számát és a nemzetközi és multidiszciplináris dimenzió hozzáadásával javítják a képzés színvonalát, ii. kiegészítik és többletértékkel járulnak hozzá a nemzeti képzéshez, iii. közvetlenül kapcsolódnak az operatív eredményekhez (az euró védelmében közvetlenül részt vevő személyzet, például a rendőrség, az igazságügyi és a pénzügyi alkalmazottak képzése) és iv. alapvető fontossággal bírnak annak biztosításában, hogy a kedvezményezettek megszervezhessék saját képzéseiket.

    Az értékelés alapján számos fejlesztendő területet sikerült meghatározni. Ilyen terület többek között a támogatási összeg meghatározásának egyszerűsítése és az eljárások pontosítása. A Bizottság javaslata figyelembe veszi az említett javaslatokat.

    2.2. A Bizottság hatásvizsgálatot folytatott le. Ennek keretében a következő négy lehetőséget mérlegelte:

    1. lehetőség: A program folytatása változatlan finanszírozási szinttel (alapforgatókönyv).

    2. lehetőség: A Pericles program megújítása pontosabb célkitűzésekkel és fejlettebb módszerekkel, ideértve különösen a társfinanszírozás maximális mértékének növelését.

    3. lehetőség: A Pericles program összevonása más bizottsági programokkal.

    4. lehetőség: A Pericles program megszüntetése, a tagállamokra bízva az euró védelmét szolgáló nemzeti szintű intézkedések megszervezését.

    A tagállamok és a Bizottság által az euró védelme érdekében végrehajtott tevékenységekhez szorosan fűződő múltbéli tapasztalatok, valamint a tevékenységek kidolgozása révén várt hatás ismeretében a program pontosabb célkitűzésekkel és fejlettebb módszerekkel történő megújítását magában foglaló lehetőséget kell előnyben részesíteni. E lehetőség költségvetési előirányzata reálértéken hasonlít a jelenlegi előirányzathoz (megközelítőleg évi egymillió euró). A tagállamok által viselendő költségek meghatározásának egyszerűsítésével rugalmassá teszi a támogatás összegének megállapítását[3], a pénzhamisítás elleni szakosított intézmények által az euró pénzhamisítással szembeni védelmére használt eszközök beszerzésének finanszírozását lehetővé téve kibővíti a támogatható tevékenységek körét, és kellően indokolt esetben az elszámolható költségek legfeljebb 90 %-ára emeli a társfinanszírozás mértékét. Ez az intézkedés választ adhat az utóbbi években kialakult tendenciára, miszerint a tagállamok számára nehézségekbe ütközik a projektek társfinanszírozása, mivel általában véve kevesebb anyagi forrás áll a közigazgatás rendelkezésére. A nagyobb mértékű társfinanszírozás különösen a tevékenységek kiegyensúlyozottabb földrajzi eloszlásához járul hozzá azáltal, hogy szélesebb körben biztosít lehetőséget a tagállamok számára a pályázáshoz.

    A program megszüntetése csökkentené ugyan az uniós szintű kiadásokat, de nem eredményezne valódi megtakarításokat, illetve nem egyenlítené ki nemzeti szinten vagy másik uniós program keretében az erőforrásokat, ezért veszélyeztetné az euró hatékony és egységes védelmét a tagállamokban és a harmadik országokban.

    3. A JAVASLAT JOGI ELEMEI

    3.1 Az euró pénzhamisítás elleni védelme

    Az Európai Unió kizárólagos hatáskörébe tartozik a monetáris politika azon tagállamok tekintetében, amelyek hivatalos pénzneme az euró (az EUMSZ 3. cikke (1) bekezdésének c) pontja).

    A Szerződés úgy rendelkezik, hogy az euró közös valutaként történő alkalmazásához szükséges intézkedéseket az Európai Parlament és a Tanács állapítja meg (az EUMSZ 133. cikke). Ezen intézkedések közé tartozik az euró pénzhamisítás elleni védelme. Az említett cikk szerint az euró mint közös valuta védelme az Európai Unió kizárólagos hatáskörébe tartozik (az EUMSZ 3. cikke (1) bekezdésének c) pontja). Ezzel párhuzamosan a nemzeti hatóságok az EUMSZ 128. cikkének megfelelően euróbankjegyeket és -érméket bocsátanak ki. A tagállamok az euró védelmét szolgáló nemzeti jogszabályokat és belső előírásokat fogadtak el.

    A Pericles program az Európai Bizottságnak erre a sajátos tevékenységi körére, valamint mind a tagállamok illetékes hatóságaival, mind pedig egyéb európai intézményekkel és szervekkel, különösen az OLAF-fal történő együttműködésére vonatkozik.

    Alapvető fontossággal bír, hogy továbbra is rendelkezésre álljon olyan eszköz, amelynek kifejezett célja az euró csalás és pénzhamisítás elleni védelme. Ilyen konkrét kérdés megoldásához nem tudnának hatékonyan hozzájárulni a szélesebb körű hatás elérését célzó programok, továbbá politikai szempontból az uniós intézményeknek bizonyítaniuk kell, hogy valóban elkötelezettek arra, hogy az uniós politika és az európai identitás e jelentős vetületével foglalkozzanak. A Pericles program ennek megfelelően:

    - az egyéb uniós célkitűzéseknek megfelelő hosszú távú jövőképpel összefüggésben, az e konkrét szakterületen évente meghatározott prioritások alapján kizárólag az euró védelmére irányul;

    - lehetővé teszi, hogy az egyéb uniós programok megvalósítása az euró védelmétől eltérő prioritásokra összpontosítson;

    - teljes mértékben figyelembe veszi az e téren korábban már társfinanszírozásban részesült tevékenységek eredményeit, többek között a kedvezményezettekre és a földrajzi egyensúlyra vonatkozó célzott előírások szempontjából;

    - nemcsak közvetlen hatást akar gyakorolni egyes tagállamok helyzetére, de nagy hangsúlyt kíván fektetni az európai közös valuta védelmének uniós dimenziójára is.

    3.2 Egyszerűsítés

    A Bizottság számára a többéves pénzügyi kereten belüli egyéb programokhoz hasonlóan e program esetében is prioritást jelent a szabályozási környezet egyszerűsítése, valamint az illetékes tagállami nemzeti hatóságok programhoz való hozzáférésének és a program érintett harmadik országokban történő alkalmazásának lehető legnagyobb mértékű megkönnyítése. A Pericles 2020 program ezt a megközelítést alkalmazza azáltal, hogy egyszerűbb, következetesebb és egységesített igazgatási eljárást biztosít a kedvezményezettek számára a finanszírozáshoz.

    A programjavaslat teljes mértékben összhangban van a költségvetési rendelettel és annak végrehajtási rendelkezéseivel. A program végrehajtására szolgáló fő pénzügyi eszközök a támogatások és a beszerzések. A félidős értékelés eredményei alapján a program megkönnyíti majd az illetékes nemzeti hatóságok számára a kérelmek elkészítését. Az eljárások egyszerűsítése és az adminisztratív terhek csökkentése érdekében az odaítélendő összegek kiszámítását egyértelműbbé, a programot pedig felhasználóbarátabbá kell tenni. A jogi szabályozást úgy kell módosítani, hogy nagyobb rugalmasságot engedélyezzen az odaítélt összegek felhasználása terén. Ezt a célkitűzést a program azon pénzügyi rendelkezéseinek egyszerűsítésével lehet elérni, amelyek szigorúan meghatározzák a tagállamok és a Bizottság által viselendő konkrét költségeket.

    Az egyszerűsítést ösztönző másik tervezett intézkedés az euróhamisítási szakértői csoportban részt vevő tagállami képviselők közvetlen tájékoztatása és a velük folytatott konzultáció a program megvalósításának különböző szakaszaiban. Ilyen módon a végrehajtással és az eljárásokkal kapcsolatos fejlesztések közvetlenül beépíthetők az éves munkaprogramba a csoportban részt vevő szakértők visszajelzései alapján.

    3.3 Az arányosság elvének való megfelelés és a program hozzáadott értéke

    A Pericles program részben az Európai Bizottság és különösen az OLAF tevékenységeihez, továbbá az európai intézményekkel és szervekkel, valamint a tagállamokkal folytatott együttműködéshez kapcsolódik. Ezért a javaslat alapvető célkitűzései jellegüknél fogva nem érhetők el pusztán nemzeti szintű fellépés révén.

    A Pericles program megvalósításában érintett érdekeltekkel 2011-ben folytatott konzultáció arra is rávilágított, hogy az arányosság elve teljes mértékben teljesül.

    A Bizottság tesz indítványt az Unió tevékenységének éves és többéves programozására (az EUSZ 17. cikke). Az Unió támogathatja a tagállamok azon tevékenységeit, amelyek az uniós jog végrehajtásához szükséges közigazgatási kapacitásaik javítására irányulnak. Az ilyen fellépés különösen az információk és a köztisztviselők cseréjének megkönnyítését, valamint a képzési programok támogatását foglalhatja magában. Az euró védelmére fordított uniós szintű kiadások ezért az Európai Unió kizárólagos hatásköre szempontjából indokoltak. A Pericles program hozzáadott értékét elsősorban a közös speciális képzés és segítségnyújtás eredményei mutatják. Az ilyen képzés, a multidiszciplináris és nemzetközi figyelemfelkeltő események és egyéb speciális segítségnyújtás csak a Pericles programra alapozva valósítható meg. Továbbá a szorosabb együttműködéshez és kapcsolatépítéshez hozzájáruló személyzeti csereprogram – a Pericles program egyik legsikeresebb eleme – csak ritkán valósulna meg a Pericles program hiányában.

    A Pericles program hozzájárul a tagállamok közötti és a harmadik országokkal folytatott magas szintű együttműködéshez, amelynek eredményeképpen visszaszorult az euróhamisítás, és rendszeressé vált az illegálisan működő nyomdák és pénzverdék felderítése és az ezeket üzemeltető pénzhamisítók letartóztatása. A Pericles 2020 program jelentősen elősegíti majd az euró határokon átnyúló együttműködésből, cseréből és segítségnyújtásból eredő, magas szintű védelmének fenntartását és fokozását. A tevékenységek és a beszerzés együttes megszervezésével ugyanakkor általános megtakarításokat lehet elérni az esetleges önálló nemzeti kezdeményezésekhez képest. A prioritások és a végrehajtási stratégiák rendszeresen szerepelnek az euróhamisítási szakértői csoport napirendjén. Az euróhamisítási szakértői csoport koordinálja a Pericles program tevékenységeinek végrehajtását, amelyben egyúttal részt is vesz.

    A célkitűzések megújítása során továbbá kiemelt figyelmet szentelnek a konkrét, mérhető, elérhető, releváns és időhöz kötött kritériumok (SMART) megállapításának. Ennek köszönhetően elősegíthető a megfelelő végrehajtás és nyomon követés.

    3.4 Jogalap

    A javaslat jogalapja az EUMSZ 133. cikke. A Pericles program hatályát az EUMSZ 352. cikkén alapuló párhuzamos rendeletre tett javaslat kiterjeszti azokra a tagállamokra is, amelyek nem vezették be az eurót közös valutaként.

    4. KÖLTSÉGVETÉSI VONZATOK

    A program időbeli hatálya a 2014 és 2020 közötti időszakra terjed ki.

    A teljes költségvetés folyó árakon 7 700 000 EUR. Ez az összeg összhangban áll a következő, 2014 és 2020 közötti többéves pénzügyi keretre tett, az Európa 2020 stratégia költségvetéséről szóló bizottsági közleménnyel[4].

    A költségvetési vonzatokat, valamint a szükséges humán- és igazgatási forrásokat az e rendeletjavaslatot kísérő pénzügyi kimutatás határozza meg.

    2011/0449 (COD)

    Javaslat

    AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE

    az euró pénzhamisítás elleni védelmét szolgáló csere-, segítségnyújtási és képzési program (a „Pericles 2020 program”) létrehozásáról

    AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 133. cikkére,

    tekintettel az Európai Bizottság javaslatára[5],

    a jogalkotási aktus tervezetének a nemzeti parlamenteknek való továbbítását követően,

    tekintettel az Európai Központi Bank véleményére,

    rendes jogalkotási eljárás keretében,

    mivel:

    1. Az Európai Unió és a tagállamok azt a célt tűzték ki maguk elé, hogy meghatározzák az euró közös valutaként történő alkalmazásához szükséges intézkedéseket. Ezen intézkedések közé tartozik az euró pénzhamisítás elleni védelme.

    2. Az euró pénzhamisítás elleni védelméhez szükséges intézkedések megállapításáról szóló, 2001. június 28-i 1338/2001/EK tanácsi rendelet[6] az információcseréről, az együttműködésről és a kölcsönös segítségnyújtásról rendelkezik, és ezáltal létrehozza az euró védelmére szolgáló harmonizált keretrendszert. Az euró számára az Unió teljes területén azonos szintű védelem biztosítása érdekében a rendelet hatálya kiterjed azokra a tagállamokra is, amelyek nem vezették be az eurót közös valutaként.

    3. Az információcserét, a személyzeti csereprogramokat, a műszaki és tudományos segítségnyújtást és a speciális képzést célzó tevékenységek nagyban hozzájárulnak a közös európai valutának a pénzhamisítás és a kapcsolódó csalási formák elleni védelméhez és ezáltal az Európai Unió teljes területén biztosított, egyenletesen magas szintű védelem eléréséhez.

    4. Az euró pénzhamisítás elleni védelmét szolgáló csere-, segítségnyújtási és képzési program (a „Pericles program”) létrehozásáról szóló, 2001. december 17-i 2001/923/EK tanácsi határozat[7] értelmében e kezdeményezésekhez nyújtott korábbi támogatás lehetővé tette az Európai Unió és a tagállamok által az euró pénzhamisítás elleni védelme terén folytatott tevékenységek fokozását. A Pericles program 2002 és 2006 közötti, valamint 2007 és 2013 közötti időszakra kitűzött céljait egyaránt sikerült megvalósítani.

    5. A Bizottság 2011-ben hatásvizsgálatot végzett annak értékelésére, hogy szükséges-e a program folytatása.

    6. Az euró pénzhamisítás elleni védelme terén végzett uniós és tagállami szintű tevékenységek folytatása és továbbfejlesztése a költségvetési megszorítások kapcsán jelentkező új kihívások figyelembevételével. Az új program keretében a részt vevő tagállamok által benyújtott javaslatok harmadik országbeli résztvevőkre is vonatkozhatnak, amennyiben részvételük az euró védelme szempontjából indokolt.

    7. Biztosítani kell, hogy ez az uniós cselekvési program kövessen és kiegészítsen egyéb programokat és tevékenységeket. E program végrehajtása céljából a Bizottság – az 1338/2001/EK bizottsági rendelet rendelkezéseinek megfelelően létrehozott megfelelő tanácsadó bizottság keretén belül – az elsődleges érintett felekkel (különösen azokkal az illetékes nemzeti hatóságokkal, amelyeket a tagállamok, az EKB, valamint az Europol jelöl ki) lefolytatja az euró védelmét célzó szükségletek értékelésével kapcsolatos, különösen a csereprogramokról, a segítségnyújtásról és a képzésekről szóló konzultációkat.

    8. Ezt a rendeletet az Európai Unió éves költségvetésére vonatkozó pénzügyi szabályokról szóló 2012. XX-i XX/XX/EU, Euratom rendelet rendelkezéseivel teljes összhangban kell végrehajtani. Az Európai Unió pénzügyi érdekeit arányos intézkedésekkel kell védeni a kiadási ciklus egészében, ideértve a szabálytalanságok megelőzését, feltárását és kivizsgálását, a kárba veszett, tévesen kifizetett vagy helytelenül felhasznált források visszafizettetését és adott esetben a bírságokat.

    9. A program érdekeltekkel folytatott értékelése igazolta, hogy a Pericles program a tagállamok közötti és harmadik országokkal folytatott, magas szintű együttműködést, valamint a nemzeti szintű tevékenységek kiegészítését tekintve hozzáadott értéket képvisel, ezáltal fokozza a hatékonyságot. A Pericles program uniós szintű folytatása várhatóan jelentősen elősegíti majd az euró határokon átnyúló együttműködésből, cseréből és segítségnyújtásból eredő, magas szintű védelmének fenntartását és fokozását. A tevékenységek és a beszerzés együttes megszervezésével ugyanakkor általános megtakarításokat lehet elérni az esetleges önálló nemzeti kezdeményezésekhez képest.

    10. A Bizottságnak független időközi jelentést kell előterjesztenie a program végrehajtásáról, valamint zárójelentést kell benyújtania a program célkitűzéseinek megvalósításáról az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak.

    11. E rendelet megfelel a hozzáadott érték és az arányosság elvének. A Pericles program az euró pénzhamisítás elleni védelme érdekében elősegíti a tagállamok közötti, valamint a Bizottság és a tagállamok közötti együttműködést, a tagállamok feladatköreinek sérelme nélkül, és hatékonyabban használja fel az erőforrásokat, mint ahogyan az nemzeti szinten megvalósítható lenne. Az intézkedések uniós szintű végrehajtása szükséges és indokolt, mivel egyértelműen segíti a tagállamokat az euró együttes védelmében, továbbá az illetékes hatóságok közötti együttműködés és információcsere fokozása érdekében a közös uniós struktúrák használatára ösztönöz.

    12. A program hétéves időszakra szól, hogy igazodjon a 2014–2020 közötti időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keretről szóló tanácsi rendelet 1. cikkében meghatározott többéves pénzügyi keret időtartamához.

    13. A Bizottságnak el kell fogadnia a prioritásokat, a költségvetés felosztását és az intézkedések támogatására vonatkozó értékelési kritériumokat meghatározó éves munkaprogramokat. E rendelet egységes feltételek mellett történő végrehajtásának biztosítása érdekében a Bizottságot végrehajtási hatáskörökkel kell felruházni.

    14. E rendelet a program teljes időtartamára olyan keretösszeget hoz létre, amely az éves költségvetési eljárás során a költségvetési kérdésekben való együttműködésről és a hatékony és eredményes pénzgazdálkodásról szóló, az Európai Parlament, a Tanács és a Bizottság között létrejött 201Z. YY XX-i intézményközi megállapodás 17. pontja értelmében elsődleges hivatkozási alapot jelent a költségvetési hatóság számára.

    15. Az Unió pénzügyi érdekeit a teljes kiadási ciklusban arányos intézkedésekkel kell védeni, beleértve a szabálytalanságok megelőzését, feltárását és kivizsgálását, az elveszített, jogtalanul kifizetett vagy szabálytalanul felhasznált pénzösszegek visszafizettetését, valamint adott esetben bírságok alkalmazását,

    ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

    I. fejezet

    Általános rendelkezések

    1. cikk

    Tárgy

    Az euró pénzhamisítás és kapcsolódó csalási formák elleni védelmét szolgáló tevékenységek elősegítése céljából létrejön a „ Pericles 2020” nevű többéves cselekvési program (a továbbiakban: a Program). A Program 2014. január 1-től 2020. december 31-ig működik.

    2. cikk

    Hozzáadott érték

    A Program hozzájárul az euró uniós szintű védelmét szolgáló transznacionális együttműködés fokozásához, és az ezzel kapcsolatos intézkedések hatékonyságának növeléséhez a bevált gyakorlatok, a közös előírások és a közös speciális képzés révén.

    3. cikk

    A Program általános célja

    A Program általános célja, hogy megakadályozza és visszaszorítsa a pénzhamisítást és a csalást az európai gazdaság versenyképességének fokozása és az államháztartás fenntarthatóságának biztosítása érdekében.

    4. cikk

    A Program konkrét célkitűzése

    A Program konkrét célkitűzése az euróbankjegyek és -érmék pénzhamisítás és kapcsolódó csalás elleni védelmének biztosítása azáltal, hogy támogatja és kiegészíti a tagállami intézkedéseket, továbbá segítséget nyújt a nemzeti és európai hatóságoknak az egymással és az Európai Bizottsággal folytatandó szoros és rendszeres, harmadik országok és nemzetközi szervezetek bevonására is kiterjedő együttműködés kialakításában.

    E célkitűzés teljesítését többek között olyan mutatók alapján kell értékelni, mint a pénzügyi, műszaki, bűnüldözési és igazságügyi hatóságok által végrehajtott intézkedések eredményessége, amely a felderített hamisítványok, a felszámolt illegális műhelyek, a letartóztatott személyek és a kiszabott szankciók száma alapján mérhető.

    5. cikk

    Pénzügyi támogatásra jogosult szervek

    A Program keretében uniós pénzügyi támogatásra jogosult szervek az 1338/2001/EK rendelet 2. cikkének b) pontjában meghatározott illetékes tagállami nemzeti hatóságok.

    6. cikk

    A Programban való részvétel

    A részt vevő országok azok a tagállamok, amelyek bevezették az eurót közös valutaként. Az e tagállamok által benyújtott javaslatok más országbeli résztvevőkre is vonatkozhatnak, amennyiben részvételük az euró védelme szempontjából indokolt.

    7. cikk

    Célcsoportok és közös tevékenységek

    (1) A Program célcsoportjai a következők:

    a) a felderítést végző és pénzhamisítás ellen küzdő szervezetek munkatársai (különösen a rendőri erők és a pénzügyi igazgatás szervezetei a nemzeti szinten betöltött funkcióik függvényében);

    b) a hírszerzés munkatársai;

    c) a nemzeti központi bankok, pénzverdék, kereskedelmi bankok és egyéb pénzügyi közvetítő szervezetek képviselői (elsősorban a pénzintézetek kötelezettségeit illetően);

    d) bírók és ügyészek, és az erre a területre szakosodott ügyvédek;

    e) bármely más érintett szakmai csoport (ilyenek például a kereskedelmi kamarák, iparkamarák, illetve olyan hasonló szervezetek, amelyeknek lehetőségük van kapcsolatot teremteni a kis- és középvállalkozásokkal, kiskereskedőkkel és pénzszállító cégekkel).

    (2) A Program keretében végzett tevékenységeket a Bizottság közösen szervezheti olyan releváns szakértelemmel rendelkező egyéb partnerekkel, mint például:

    a) a nemzeti központi bankok és az EKB;

    b) a nemzeti bankjegyszakértői központok (NAC) és a nemzeti érmeszakértői központok (CNAC);

    c) az Európai Műszaki és Tudományos Központ (CTSE), valamint a nemzeti pénzverdék;

    d) az Europol, az Interpol és az Eurojust;

    e) a pénzhamisítás visszaszorításáról szóló, 1929. április 20-án Genfben aláírt nemzetközi egyezmény[8] 12. cikkében előírt pénzhamisítás elleni nemzeti központi szervezetek, valamint a pénzhamisítással kapcsolatos megelőzési, felderítési és végrehajtási feladatokra szakosodott egyéb szervezetek;

    f) sokszorosító és hitelesítő technológiákkal foglalkozó szakmai szervezetek, nyomdák és vésnökök;

    g) minden egyéb, különleges szaktudással rendelkező szervezet, adott esetben ideértve a harmadik országok és kiváltképpen a tagjelölt országok ilyen szervezeteit.

    8. cikk

    Támogatható tevékenységek

    (1) A Program figyelembe veszi a pénzhamisítás elleni küzdelem transznacionális és multidiszciplináris szempontjait, továbbá ösztönzi az egyes tagállamok nemzeti sajátosságaihoz igazított bevált gyakorlatok alkalmazását.

    (2) A Program támogatja a 3. és a 4. cikkben megállapított célkitűzésekkel összhangban lévő tevékenységeket, különös tekintettel a következőkre:

    a) Információcsere, különösen munkaértekezletek, találkozók és szemináriumok szervezésével, az illetékes nemzeti hatóságok munkatársainak célirányos kiküldetéseivel és csereprogramjaival és egyéb hasonló intézkedésekkel. Az információcsere többek között a következőket érinti:

    - a pénzhamisítás gazdasági és pénzügyi hatásainak nyomon követésére és elemzésére szolgáló módszerek;

    - adatbázisok és korai előrejelzési rendszerek működtetése;

    - számítógéppel támogatott felderítési eszközök használata;

    - vizsgálati és nyomozati módszerek;

    - tudományos segítségnyújtás (különös tekintettel a tudományos adatbázisokra és az új fejlesztések technológiai szempontú megfigyelésére/nyomon követésére);

    - az euró védelme az Európai Unión kívül;

    - kutatási tevékenységek;

    - konkrét operatív szakértelem nyújtása.

    b) A technikai, tudományos és operatív támogatás elsősorban a következőkre terjed ki:

    - minden olyan intézkedésre, amely uniós szintű oktatási segédanyagot hoz létre (az EU-joganyag kézikönyve, tájékoztató közlönyök, gyakorlati kézikönyvek, szószedetek és lexikonok, adatbázisok, különösen a tudományos segítségnyújtás vagy a technológiafigyelés terén), illetve számítógépes alkalmazásokra (például szoftverek);

    - multidiszciplináris, illetve transznacionális tanulmányok;

    - az uniós szintű felderítő tevékenységet segítő műszaki segédeszközök és módszerek kidolgozása;

    - a legalább két országot érintő műveletek terén megvalósuló együttműködéshez nyújtott pénzügyi támogatás, amennyiben más európai intézmények és szervek nem biztosítanak hasonló támogatást.

    c) A pénzhamisítás elleni szakosított hatóságok által az euró pénzhamisítással szembeni védelmére használt eszközök beszerzésének finanszírozására szolgáló pénzügyi támogatások.

    II. fejezet

    Pénzügyi keret

    9. cikk

    Pénzügyi keretösszeg

    A Program 2014. január 1. és 2020. december 31. közötti időszakban történő végrehajtására előirányzott pénzügyi keretösszeg folyó árakon 7 700 000 EUR.

    10. cikk

    Pénzügyi támogatás és társfinanszírozás

    (1) A Bizottság ezt a Programot a költségvetési rendelettel összhangban hajtja végre.

    (2) A 8. cikk szerinti tevékenységek uniós finanszírozása a következő formában valósulhat meg:

    a) támogatások;

    b) közbeszerzés.

    (3) A támogatási megállapodás nem vonatkozhat kizárólag eszközbeszerzésre.

    (4) A Program keretében odaítélt támogatások esetében a társfinanszírozás mértéke nem haladhatja meg a támogatható költségek 80 %-át. Kivételes és kellően indokolt esetben a 11. cikk szerinti éves munkaprogramban megállapított társfinanszírozás mértéke legfeljebb a támogatható költségek 90 %-a lehet.

    (5) Amennyiben a 8. cikkben meghatározott tevékenységek szervezése egyéb partnerekkel, például az EKB-val, az Eurojusttal, az Europollal vagy az Interpollal együtt történik, az ezzel járó kiadásokat a partnerek felosztják egymás között. Saját vendégelőadóik úti- és szállásköltségeit azonban mindenkor az egyes partnerek állják.

    11. cikk

    Éves munkaprogram

    A Program végrehajtása érdekében a Bizottság éves munkaprogramokat fogad el. Ezekben meghatározzák a kitűzött célokat, a várt eredményeket, a végrehajtás módját és a teljes összegüket. Tartalmazzák továbbá a finanszírozandó tevékenységek leírását, az egyes intézkedésekre előirányzott finanszírozási összegek megjelölését, valamint végrehajtásuk tervezett menetrendjét. Emellett magukban foglalják a prioritásoknak nyújtott támogatásokat, az alapvető értékelési kritériumokat és a társfinanszírozás maximális mértékét is.

    A Bizottság által e rendelet értelmében végrehajtandó tájékoztatási intézkedésekre előirányzott költségvetés az Európai Unió politikai prioritásainak intézményi kommunikációját is fedezi.

    III. fejezet

    Nyomon követés és értékelés

    12. cikk

    Nyomon követés, értékelés és irányítás

    (1) A Programot a Bizottság a tagállamokkal együttműködve hajtja végre, konzultációt folytatva a Program megvalósításának különböző szakaszaiban, az 1338/2001/EK rendelet szerint létrehozott megfelelő tanácsadó bizottság keretén belül, az egyéb illetékes szervek, különösen az EKB és az Europol által végrehajtott releváns intézkedések figyelembevételével. A Bizottság igyekszik biztosítani az ezen uniós cselekvési program, valamint egyéb kapcsolódó programok és tevékenységek közötti összhangot és azok kiegészítő jellegét.

    (2) A Bizottság évente tájékoztatja az Európai Parlamentet és a Tanácsot a Program eredményeiről. A tájékoztató az Unió szintjén megvalósuló más programokkal való összhangra és kiegészítő jellegre vonatkozó információkat is tartalmazza. A Bizottság folyamatosan terjeszti a Program keretében támogatott tevékenységek eredményeit. Valamennyi részt vevő ország biztosítja a Bizottság számára az összes olyan adatot és információt, amely a Program nyomon követéséhez és értékeléséhez szükséges.

    (3) A Program értékelését a Bizottság végzi. A Bizottság az intézkedések meghosszabbítására, módosítására vagy felfüggesztésére vonatkozó döntés meghozatala céljából legkésőbb 2017. december 31-ig értékelő jelentést készít valamennyi intézkedés célkitűzéseinek megvalósulásáról (az eredményekre és hatásokra kitérve), a források felhasználásának hatékonyságáról és annak európai hozzáadott értékéről. Az értékelésben megvizsgálják az egyszerűsítés lehetőségét is, annak belső és külső koherenciáját, a célkitűzések továbbra is érvényes relevanciáját, valamint az intézkedések hozzájárulását az Unió intelligens, fenntartható és inkluzív növekedésre vonatkozó prioritásaihoz. Az értékelés figyelembe veszi továbbá a korábbi intézkedések hosszú távú hatásairól készült értékelések eredményét. A Program hosszabb távú eredményeit és hatásainak fenntarthatóságát is értékelni kell, hogy az értékelés eredménye felhasználható legyen egy ezt követő program megújítására, módosítására vagy felfüggesztésére vonatkozó döntés meghozatalakor.

    (4) A Bizottság ezenkívül 2021. december 31-ig jelentést nyújt be az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak a Program célkitűzéseinek eléréséről.

    13. cikk

    Az Európai Unió pénzügyi érdekeinek védelme

    (1) A Bizottság megfelelő intézkedésekkel – csalás, korrupció és más jogellenes cselekmények elleni megelőző intézkedésekkel, hatásos ellenőrzésekkel, szabálytalanság feltárása esetén a jogtalanul kifizetett összegek visszafizettetésével, valamint szükség esetén hatékony, arányos és visszatartó erejű szankciókkal – biztosítja, hogy az Európai Unió pénzügyi érdekei az e rendelet alapján finanszírozott fellépések végrehajtása során ne sérüljenek.

    (2) A Bizottság és képviselői, valamint a Számvevőszék jogosultak dokumentumalapú és helyszíni ellenőrzést végezni a támogatások kedvezményezettjeinél, valamint a Program alapján uniós forrásokban részesülő vállalkozóknál és alvállalkozóknál

    Az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) jogosult az ilyen finanszírozással közvetlenül vagy közvetetten érintett gazdasági szereplőknél a 2185/96/Euratom, EK rendeletben előírt eljárásoknak megfelelően helyszíni ellenőrzéseket és vizsgálatokat végezni annak megállapítására, hogy történt-e az uniós finanszírozásra vonatkozó támogatási megállapodással, támogatási határozattal vagy szerződéssel összefüggésben olyan csalás, korrupciós vagy más jogellenes cselekmény, amely az Unió pénzügyi érdekeit sérti.

    Az első és második albekezdés sérelme nélkül az e rendelet végrehajtása keretében harmadik országokkal és nemzetközi szervezetekkel kötött együttműködési megállapodásokban, az e rendelet végrehajtása keretében létrejött támogatási megállapodásokban, támogatási határozatokban és szerződésekben kifejezetten rendelkezni kell arról, hogy a Bizottság, a Számvevőszék és az OLAF elvégezheti az említett helyszíni és egyéb ellenőrzéseket és vizsgálatokat.

    IV. fejezet

    Záró rendelkezések

    14. cikk

    Hatályon kívül helyezés

    A 2001/923/EK[9], 2001/924/EK[10], 2006/75/EK[11], 2006/76/EK[12], 2006/849/EK[13] és 2006/850/EK[14] tanácsi határozat 2014. január 1-jével hatályát veszti.

    Az e határozatok hatálya alá tartozó intézkedésekhez kapcsolódó pénzügyi kötelezettségekre azonban teljesítésükig továbbra is e határozatok vonatkoznak.

    15. cikk

    Hatálybalépés

    Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő 20. napon lép hatályba.

    Ezt a rendeletet 2014. január 1-jétől kell alkalmazni.

    Ez a rendelet a Szerződéseknek megfelelően teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó a tagállamokban.

    Kelt Brüsszelben, […] -án/-én.

    az Európai Parlament részéről a Tanács részéről

    az elnök az elnök

    PÉNZÜGYI KIMUTATÁS

    1. A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS FŐBB ADATAI

    1.1. A javaslat/kezdeményezés címe

    1.2. A tevékenységalapú irányítás /tevékenységalapú költségvetés-tervezés keretébe tartozó érintett szakpolitikai terület(ek)

    1.3. A javaslat/kezdeményezés típusa

    1.4. Célkitűzés(ek)

    1.5. A javaslat/kezdeményezés indokolása

    1.6. Időtartam és pénzügyi hatás

    1.7. Tervezett irányítási módszer(ek)

    2. IRÁNYÍTÁSI INTÉZKEDÉSEK

    2.1. A nyomon követésre és a jelentéstételre vonatkozó rendelkezések

    2.2. Irányítási és kontrollrendszer

    2.3. A csalások és a szabálytalanságok megelőzésére vonatkozó intézkedések

    3. A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS BECSÜLT PÉNZÜGYI HATÁSA

    3.1. A kiadások a többéves pénzügyi keret mely fejezetét/fejezeteit és a költségvetés mely kiadási tételét/tételeit érintik?

    3.2. A kiadásokra gyakorolt becsült hatás

    3.2.1. A kiadásokra gyakorolt becsült hatás összegzése

    3.2.2. Az operatív előirányzatokra gyakorolt becsült hatás

    3.2.3. Az igazgatási előirányzatokra gyakorolt becsült hatás

    3.2.4. A jelenlegi többéves pénzügyi kerettel való összeegyeztethetőség

    3.2.5. Harmadik felek részvétele a finanszírozásban

    3.3. A bevételre gyakorolt becsült pénzügyi hatás

    PÉNZÜGYI KIMUTATÁS

    A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS FŐBB ADATAI

    Az euró pénzhamisítás elleni védelmét szolgáló csere-, segítségnyújtási és képzési program (a „Pericles 2020 program”) létrehozásáról szóló […] tanácsi rendelet

    A javaslat/kezdeményezés címe

    Az euró pénzhamisítás elleni védelmét szolgáló tevékenységek előmozdítására irányuló Pericles programról szóló EURÓPAI PARLAMENTI ÉS TANÁCSI RENDELETRE vonatkozó javaslat

    A tevékenységalapú irányítás/tevékenységalapú költségvetés-tervezés keretébe tartozó érintett szakpolitikai terület(ek) [15]

    Szakpolitikai terület: 24 - Csalás elleni küzdelem

    A javaslat/kezdeményezés típusa

    ( A javaslat/kezdeményezés új intézkedésre irányul

    ( A javaslat/kezdeményezés kísérleti projektet/előkészítő intézkedést követő új intézkedésre irányul[16]

    X A javaslat/kezdeményezés jelenlegi intézkedés meghosszabbítására irányul

    ( A javaslat/kezdeményezés új intézkedésnek megfelelően módosított intézkedésre irányul

    Célkitűzések

    A javaslat/kezdeményezés által érintett többéves biz ottsági stratégiai célkitűzések

    Ez a javaslat része a következő többéves pénzügyi kerethez kapcsolódó bizottsági csomagnak (társfinanszírozású uniós program a 2014–2020 közötti időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keret összefüggésében).

    A Program általános célkitűzése az euróbankjegyek és -érmék pénzhamisítás és kapcsolódó csalás elleni védelmének biztosítása azáltal, hogy támogatja és kiegészíti a tagállami intézkedéseket, továbbá segítséget nyújt a nemzeti és európai hatóságoknak az egymással és az Európai Bizottsággal folytatandó szoros és rendszeres, harmadik országok és nemzetközi szervezetek bevonására is kiterjedő együttműködés kialakításában.

    Meghatározott célkitűzés(ek) és a tevékenységalapú irányítás/tevékenységalapú költségvetés-tervezés keretébe tartozó érintett tevékenység(ek) [A tevékenységalapú irányítás/tevékenységalapú költségvetés-tervezés keretébe tartozó 240202-es számú tevékenység]

    A Program rövid távú céljai a következők:

    16. az euró uniós és nemzetközi jelentőségének tudatosítása; az euró védelmével kapcsolatos általános ismeretek bővítése;

    17. az euróhamisítás és a kapcsolódó csalások megelőzésének támogatása és visszaszorításuk előmozdítása az adott területeken biztosított speciális képzéssel és segítségnyújtással;

    18. az oktatók számára tartott magas szintű képzési tevékenységek közelítésének elősegítése a nemzeti operatív stratégiák figyelembevételével;

    19. az érintett szervezetek és munkatársak közötti szorosabb együttműködés, a kölcsönös bizalomteremtés, valamint az információcsere – többek között a cselekvési módszerek, a tapasztalatok és a munkavégzési gyakorlatok terén – elősegítése;

    20. az euró sajátos jogi és igazságszolgáltatási védelmét szolgáló fejlesztés előmozdítása;

    21. az euró védelmének fokozása az értékelés szerint kockázatnak kitett országokban speciális eszközök beszerzésének támogatásával.

    Várható eredmény(ek) és hatás(ok)

    Tüntesse fel, milyen hatásokat gyakorolhat a javaslat/kezdeményezés a kedvezményezettekre/célcsoportokra.

    A javaslat kedvezményezettjei kizárólag a tagállamoknak az euró védelme terén illetékes hatóságai. A Program keretében végrehajtott intézkedések célcsoportjai az euró védelmében érintett közigazgatási és magánszektorbeli szervezetek alkalmazottjai.

    A hatások a következők:

    22. kedvező hatás az euróhamisítás és a kapcsolódó csalások megelőzésének támogatása és visszaszorításuk előmozdítása érdekében végzett nemzeti és határokon átnyúló intézkedések terén;

    23. lehetőség a tagállamok illetékes hatóságai számára, hogy támogatást kapjanak az euróbankjegyek és -érmék egyenletesen magas szintű védelmének biztosítása és fenntartása érdekében végzett tevékenységeikhez;

    24. az általános ismeretek és szaktudás megfelelő terjesztéséből, valamint az euróbankjegyek és -érmék védelmét szolgáló együttműködés és hálózatok kialakításából származó kedvező hatás az érintett alkalmazottak számára;

    25. segítség a tagállamok és harmadik országok számára intézményi és jogi keretrendszerük javításához a pénzhamisítás és kapcsolódó csalás elleni védelem harmonizált magas színvonalának biztosítása érdekében.

    Eredmény- és hatásmutatók

    Tüntesse fel a javaslat/kezdeményezés megvalósításának nyomon követését lehetővé tevő mutatókat.

    A meghatározott célkitűzés megvalósítását érintő nyomon követés fő mutatói:

    - a hamisított euróbankjegyek és -érmék mennyisége;

    - a felszámolt pénzhamisító műhelyek száma;

    - letartóztatott személyek és

    - kiszabott szankciók.

    A munkaprogramok konkrét célokat és kulcsfontosságú mérföldköveket határoznak meg a Program végrehajtásához.

    A javaslat /kezdeményezés indokolása

    A Szerződés úgy rendelkezik, hogy az euró közös valutaként történő alkalmazásához szükséges intézkedéseket az Európai Parlament és a Tanács állapítja meg (az EUMSZ 133. cikke). Ezen intézkedések közé tartozik az euró pénzhamisítás elleni védelme. Az említett cikk szerint az euró mint közös valuta védelme az Európai Unió hatáskörébe tartozik. Ezzel párhuzamosan a nemzeti hatóságok az EUMSZ 128. cikkének megfelelően euróbankjegyeket és -érméket bocsátanak ki. A tagállamok az euró védelmét szolgáló nemzeti jogszabályokat és belső előírásokat fogadtak el.

    Rövid vagy hosszú távon kielégítendő szükséglet(ek)

    Figyelembe véve a múltbeli tapasztalatokat, valamint a Pericles program eredményeit, a Pericles 2020 program számos új kihívással fog foglalkozni az euró pénzhamisítás elleni védelme érdekében:

    - Új fenyegetések jelennek meg annak kapcsán, hogy a bűnözők egyre több harmadik országban mutatnak érdeklődést az euróbankjegyek és -érmék hamisítása iránt. A Pericles 2020 programnak képesnek kell lennie arra, hogy megfelelő támogatást nyújtson ezeknek az országoknak a helyzet megoldásához.

    - Az elkövetkező évek során bevezetendő új euróbankjegy-sorozat valószínűleg növelni fogja a tájékoztatás és a speciális képzések iránti igényt.

    - Az Európai Unióhoz – és esetleg az euróövezethez is – új országok fognak csatlakozni, ami tovább növeli a képzési igényeket.

    - A Pericles program támogatására vonatkozó igények vizsgálatakor a tagállamok megszorító intézkedéseit és fogyatkozó erőforrásait is figyelembe kell venni.

    Az uniós részvételből adódó többletérték

    A Pericles 2020 program figyelemfelkeltő intézkedései és a megfelelő alkalmazottak számára nyújtott speciális képzései révén várhatóan hozzájárul majd az euró védelmének fenntartásához és további fokozásához, továbbá élénkíteni fogja a személyzeti csereprogramokat – tovább javítva ezáltal a tagállami hatóságok közötti és a harmadik országokkal folytatott kapcsolatépítés és együttműködés hatékonyságát –, és technikai segítséget nyújt majd az euró védelmében részt vevő hatóságok számára.

    Ezek az intézkedések várhatóan növelik majd az euróhamisítás és a kapcsolódó csalások megelőzésének és visszaszorításának hatékonyságát.

    A korábbi hasonló tapasztalatok tanulságai

    A Pericles program értékelésére kétszer került sor, 2004-ben és 2011-ben. Az értékelések azt mutatták, hogy a Program elérte a céljait, és minden kedvezményezett a Program folytatása mellett foglalt állást.

    Az értékelések során ugyanakkor fény derült arra is, hogy a Program bizonyos területeken javításra szorul, azaz az eljárások egyszerűsítésére és a támogatás felhasználásának racionalizálására van szükség, valamint arra, hogy több lehetőség nyíljon a harmadik országok hatóságainak támogatására a közös európai valuta védelmére tett intézkedéseik során.

    Összhang és lehetséges szinergia egyéb pénzügyi eszközökkel

    A hatásvizsgálat szerint a Pericles program az egyetlen olyan uniós program, amely kifejezetten az euró pénzhamisítás elleni védelmét szolgálja. A Pericles programnak egy olyan intézkedéscsomag támogatását kell folytatnia a tárgyidőszakban (2014–2020), amely kiegészíti az egyéb programok hatálya alá tartozó tevékenységeket. Ennek megvalósítása érdekében mind nemzeti, mind pedig uniós szinten folytatódni fog a párbeszéd, hogy elkerülhetők legyenek az esetleges átfedések és biztosítható legyen a teljes összhang.

    Az intézkedés és a pénzügyi hatás időtartama

    X A javaslat/kezdeményezés határozott időtartamra vonatkozik (7 év, 2014–2020)

    - X A javaslat/kezdeményezés időtartama: 2014. január 1-jétől 2020. december 31-ig

    - X Pénzügyi hatás: 2014-től 2023-ig (2021-től 2023-ig csak a kifizetési előirányzatokra)

    ( A javaslat/kezdeményezés határozatlan időtartamra vonatkozik

    - Beindítási időszak: ÉÉÉÉ-tól/től ÉÉÉÉ-ig,

    - azt követően: rendes ütem.

    Tervezett igazgatási módszer(ek) [17]

    X Centralizált igazgatás közvetlenül a Bizottság által

    ( Centralizált igazgatás közvetetten a következőknek történő hatáskör-átruházással:

    - ( végrehajtó ügynökségek

    - ( a Közösségek által létrehozott szervek[18]

    - ( tagállami közigazgatási / közfeladatot ellátó szervek

    - ( az Európai Unióról szóló szerződés V. címe értelmében külön intézkedések végrehajtásával megbízott, a költségvetési rendelet 49. cikke szerinti vonatkozó jogalapot megteremtő jogi aktusban meghatározott személyek

    ( Megosztott igazgatás a tagállamokkal

    ( Decentralizált igazgatás harmadik országokkal

    ( Nemzetközi szervezetekkel közös igazgatás (nevezze meg)

    Egynél több igazgatási módszer feltüntetése esetén kérjük, adjon részletes felvilágosítást a „Megjegyzések” rovatban.

    Megjegyzések

    A kedvezményezett, illetve a Bizottság által viselendő költségek meghatározásának eljárása egyszerűbbé vált a Program korábbi változataihoz képest.

    IRÁNYÍTÁSI INTÉZKEDÉSEK

    A nyomon követésre és a jelentéstételre vonatkozó rendelkezések

    Ismertesse a nyomon követés és jelentéstétel gyakoriságát és feltételeit.

    Vö. a javaslat 12. cikkével, amely szerint:

    - évente kell tájékoztatni az Európai Parlamentet és a Tanácsot az eredményekről, beleértve az Európai Unió egyéb programjaival való összhangra és kiegészítő jellegre vonatkozó információkat is;

    - értékelést kell készíteni a Program célkitűzéseinek végrehajtásáról (legkésőbb 2017. december 31-ig);

    - ezenkívül 2021 végéig zárójelentés készül a költségvetési hatóság számára a Program célkitűzéseinek eléréséről.

    Irányítási és kontrollrendszer

    Felismert kockázat(ok)

    A támogatási megállapodás ok esetében a kockázati szint alacsonynak tekinthető, mivel az esetek 90 %-ában a kedvezményezettek tagállami közigazgatási vagy bűnüldöző hatóságok.

    A beszerzési eljárás alapján odaítélt szerződések esetében a kockázatok csökkennek, mivel a kiadások jelentős része jogilag és pénzügyileg egy 1 évre kötött, 3 alkalommal meghosszabbítható keretszerződés hatálya alá tartozik.

    A bizottsági követelményekkel összhangban évente kockázatértékelést kell elvégezni.

    - A támogatási ügyekben meghatározott egyik alapvető kockázat a támogatási feltételek kedvezményezett általi szabadabb értelmezése az intézkedés végrehajtása során felmerülő költségek elszámolhatóságát illetően.

    - A kedvezményezett olyan költségeket jelent be, amelyek nem tartoznak a támogatási megállapodás hatálya alá.

    - A személyzeti költségek nem kellően megalapozottak.

    Tervezett ellenőrzési mód(ok)

    A Program mindkét részének (támogatások és beszerzések) ellenőrzési eljárásai összhangban állnak a költségvetési rendelettel. Előzetes ellenőrzések (kötelezettségvállalás és kifizetések) A Bizottság/OLAF részben decentralizált modellből álló pénzügyi gazdálkodási tervet választott, amelynek valamennyi előzetes ellenőrzését a központi Költségvetési Osztály végzi. Minden tételt legalább három tisztviselő ellenőriz (a költségvetési osztályon az ügyért felelős tisztviselő és a pénzügyi ellenőrző tisztviselő, valamint a kiadásért felelős osztály operatív ellenőrző tisztviselője), mielőtt az átruházott felhatalmazás által engedélyezésre jogosult tisztviselő elfogadná ezeket a tételeket. Az összes osztályvezető átruházott felhatalmazást kapott a főigazgatótól, ennélfogva mindegyik osztályvezető a Program rábízott részének a végrehajtásáért felelős. |

    - Minden tranzakció előzetes ellenőrzését a pénzügyi ellenőrző tisztviselő (FVA) végzi, amihez szükség van az átruházott felhatalmazás által engedélyezésre jogosult tisztviselő (AOSD) jóváhagyására. - Az ellenőrzések során a számviteli minőségre vonatkozó jelentés összefüggésében elvégzett kockázatértékelés eredményeit követően ellenőrzik az érzékeny változókat (például az LE- és BA-tételeket, a G/L-számlákat, a költségvetési tételeket, az összegeket és számításokat stb.). Minden Pericles beszerzési ügyben jelen van egy OLAF-alkalmazott a teendők végrehajtásakor annak érdekében, hogy felügyelje az alaptevékenységek (például a konferenciák és a képzések) megfelelő végrehajtását. Támogatások - A kedvezményezettek által aláírt támogatási megállapodás határozza meg a támogatott finanszírozásra és a tevékenységekre vonatkozó feltételeket, beleértve egy olyan fejezetet, amely az ellenőrzési módszerekről szól. - Különböző változóktól – a szerződés összegétől, az ügy összetettségétől – függően az ügy pénzügyi és operatív végrehajtói utólagos helyszíni vizsgálatot végeznek. Ezen ellenőrzések során az eredmény minőségét és pénzügyi hatását is értékelik. A Bizottság/OLAF évente körülbelül 10 helyszíni ellenőrzést kíván elvégezni. Beszerzések - Részletes feladatmeghatározást kell készíteni, amely az egyedi szerződés alapját képezi. Az OLAF és a külső fél által kötött valamennyi szerződésben rendelkeznek a csalás elleni intézkedésekről. - Az OLAF minden teljesítést ellenőriz, és felügyeli a keretszerződéses vállalkozók által végzett műveleteket és szolgáltatásokat. |

    Ezenkívül, összhangban a javaslat 13. cikkével, a Bizottság a kedvezményezettek szintjén is tervez intézkedéseket (a bizonylatokat a Bizottság rendelkezésre kell bocsátani). A szerződés vagy megállapodás tartama alatt és az utolsó kifizetést követő 5 évig végezhetők ellenőrzések, ami adott esetben a Bizottság visszafizettetési határozatához is vezethet. A Bizottság személyzete és a felhatalmazott külső személyzet meghatározott hozzáférési jogokkal rendelkezik, a Számvevőszék és az OLAF pedig ugyanilyen jogokat élvez.

    A kialakított ellenőrzések lehetővé teszik, hogy az OLAF megfelelően biztosítsa a kiadás színvonalát és rendszerességét, és csökkentse a meg nem felelés kockázatát. Az értékelés mélysége általában a 3. szintet éri el, és bizonyos esetekben a 4. szintet, ha helyszíni ellenőrzésre került sor[19]. A fent említett ellenőrzések elméletileg nullára csökkentik a potenciális kockázatokat, és a kedvezményezettek 100 %-át érintik.

    A fenti ellenőrzési stratégia megvalósítására szánt költségek a költségvetés 1,15 %-át teszik ki. A becslés alapját a Periklész II program számára már rendelkezésre álló ellenőrzési intézkedések képezik.

    A program ellenőrzési stratégiája a meg nem felelés kockázatának korlátozását tekintve hatékonynak, a kapcsolódó kockázatokkal pedig arányosnak tekinthető, figyelembe véve, hogy kis költségvetésről van szó.

    A csalások és a szabálytalanságok mege lőzésére vonatkozó intézkedések

    Tüntesse fel a meglévő vagy tervezett megelőző és védintézkedéseket.

    Vö. a javaslat 13. cikkének (2) bekezdésével. A Bizottság e Program keretében a 2185/96/EK, Euratom tanácsi rendelettel összhangban helyszíni ellenőrzéseket és vizsgálatokat végez; az ellenőrzést szükség esetén az OLAF végzi, összhangban az 1073/1999/EK európai parlamenti és tanácsi rendelettel.

    A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS BECSÜLT PÉNZÜGYI HATÁSA

    A kiadások a többéves pénzügyi keret mely fejezetét/fejezeteit és a költségvetés mely kiadási tételét/tételeit érintik?

    - Jelenlegi költségvetési kiadási tételek

    A többéves pénzügyi keret fejezetei, azon belül pedig a költségvetési tételek sorrendjében .

    A többéves pénzügyi keret fejezete | Költségvetési tétel | Kiadás típusa | Hozzájárulás |

    Szám [Megnevezés………………………...……….] | Diff./nem diff. előirányzat([20]) | EFTA-országoktól[21] | tagjelölt országoktól[22] | harmadik országoktól | a költségvetési rendelet 18. cikke (1) bekezdésének a) pontja értelmében |

    [1A] | 24.0202 Az euró pénzhamisítás elleni védelmét szolgáló uniós csere-, segítségnyújtási és képzési program | diff. | IGEN | IGEN | NEM | NEM |

    A kiadásokra gyakorolt becsült hatás

    A kiadásokra gya korolt becsült hatás összegzése

    millió EUR (három tizedesjegyig)

    A többéves pénzügyi keret fejezete: | Szám | 1A Intelligens és inkluzív növekedés |

    millió EUR (három tizedesjegyig)

    Becsült humánerőforrás-szükségletek

    - ( A javaslat/kezdeményezés nem igényel humánerőforrást.

    - X A javaslat/kezdeményezés az alábbi humánerőforrás-igénnyel jár:

    A becsléseket teljes munkaidős egyenértékben kell kifejezni

    2014. év[30] | 2015. év | 2016. év | 2017. év | 2018. év | 2019. év | 2020. év és azt követően |

    ( A létszámtervben szereplő álláshelyek (tisztviselői és ideiglenes alkalmazotti álláshelyek) |

    24 01 06 – A3 01 01 (a központban és a bizottsági képviseleteken) | 1,5 | 1,5 | 1,5 | 1,5 | 1,5 | 1,5 | 1,5 |

    XX 01 01 02 (a küldöttségeknél) |

    XX 01 05 01 (közvetett kutatás) |

    10 01 05 01 (közvetlen kutatás) |

    ( Külső személyi állomány (teljes munkaidős egyenértékben kifejezve)[31] |

    24 01 02 01 (AC, INT, END a teljes keretből) |

    XX 01 02 02 (AC, INT, JED, AL és END a küldöttségeknél) |

    10 01 05 02 (AC, END, INT közvetlen kutatásban) |

    Egyéb költségvetési tételek (kérjük megnevezni) |

    ÖSSZESEN | 1,5 | 1,5 | 1,5 | 1,5 | 1,5 | 1,5 | 1,5 |

    XX: az érintett szakpolitikai terület vagy költségvetési cím.

    A humánerőforrás-igényeknek az adott főigazgatóság rendelkezésére álló, az intézkedés irányításához rendelt személyzettel és/vagy az adott főigazgatóságon belüli személyzet-átcsoportosítással kell eleget tenni. A források adott esetben a költségvetési korlátok betartása mellett kiegészíthetők az éves elosztási eljárás keretében az irányító főigazgatósághoz rendelt további juttatásokkal.

    Az elvégzendő feladatok leírása:

    Tisztviselők és ideiglenes alkalmazottak | 1,5 tisztviselő (0,75 adminisztrátor és 0,75 asszisztens) 1,5 x 127 000 =190 500 |

    Külső személyzet |

    A jelenlegi többéves pénzügyi ker ettel való összeegyeztethetőség

    - X A javaslat/kezdeményezés összeegyeztethető a jelenlegi többéves pénzügyi kerettel.

    - ( A javaslat/kezdeményezés miatt szükséges a többéves pénzügyi keret vonatkozó fejezetének átprogramozása.

    Fejtse ki, miként kell átprogramozni a pénzügyi keretet: tüntesse fel az érintett költségvetési tételeket és a megfelelő összegeket.

    - ( A javaslat/kezdeményezés miatt szükség van a rugalmassági eszköz alkalmazására vagy a többéves pénzügyi keret felülvizsgálatára[34].

    Fejtse ki a szükségleteket: tüntesse fel az érintett fejezeteket és költségvetési tételeket és a megfelelő összegeket.

    Harmadik felek részvétele a finanszírozásban:

    - X A javaslat/kezdeményezés nem irányoz elő harmadik f elek általi társfinanszírozást.

    - A javaslat/kezdeményezés az alábbi becsült társfinanszírozást irányozza elő:

    Előirányzatok, millió EUR (három tizedesjegyig)

    N. év | N+1. év | N+2. év | N+3. év | A táblázat a hatás időtartamának megfelelően (vö. 1.6. pont) további évekkel bővíthető | Összesen |

    N. év | N+1. év | N+2. év | N+3. év | A táblázat a hatás időtartamának megfelelően (vö. 1.6. pont) további évekkel bővíthető |

    Emlékeztető: Az egyes személyzeti kategóriák átlagköltségei a Költségvetési Főigazgatóság honlapján érhetők el: http://www.cc.cec/budg/pre/legalbasis/pre-040-020_preparation_en.html#forms |

    ( a létszámtervben szereplő álláshelyekhez kapcsolódóan (tisztviselői és ideiglenes alkalmazotti álláshelyek) – pénzügyi tisztviselők és asszisztensek, valamint az ügyekért felelős operatív tisztviselők és asszisztensek Igazgatási támogatás: 0,25 adminisztrátor + 0,25 asszisztens Programirányítás: 0,50 adminisztrátor + 0,50 asszisztens A tisztviselők és ideiglenes alkalmazottak esetében a jelenlegi átlagráták használandók: Tisztviselő: 127 000 EUR/év Ideiglenes alkalmazott: 127 000 EUR/év |

    ( külső személyzethez kapcsolódó Nem alkalmazható A tisztviselők és ideiglenes alkalmazottak esetében a jelenlegi átlagráták használandók: Szerződéses alkalmazott: 64 000 EUR/év Technikai segítségnyújtás: 160 000 EUR/év Kirendelt nemzeti szakértő: 73 000 EUR/év |

    A többéves pénzügyi keret 5. FEJEZETÉBE bele nem tartozó előirányzatok |

    ( a létszámtervben szereplő álláshelyekhez kapcsolódóan (kutatási tisztviselői és ideiglenes alkalmazotti álláshelyek) N/A |

    ( külső személyzethez kapcsolódó N/A |

    Egyéb igazgatási kiadásokhoz kapcsolódó

    Adja meg az egyes költségvetési tételekhez használt számítási módszer részleteit, a háttérfeltételeket (például találkozók száma évente, átlagköltségek stb.)

    A többéves pénzügyi keret 5. FEJEZETE |

    Kiküldetések: évente 15 kiküldetést feltételezve, kiküldetésenként 1 000 EUR átlagköltséggel |

    A többéves pénzügyi keret 5. FEJEZETÉBE bele nem tartozó előirányzatok |

    N/A |

    [1] Lásd a mellékletet.

    [2] A Bizottság/OLAF euróhamisítási szakértői csoportja évente háromszor ülésezik, és a tagállamok, a kapcsolódó tudományágak, valamint az Europol, az Interpol és az Európai Központi Bank szakértői vesznek részt benne.

    [3] Lásd a 2001. december 17-i 2001/923/EK tanácsi határozat 8–11. cikkét.

    [4] COM(2011) 500.

    [5] HL L [...]., [...]., [...]. o.

    [6] HL L 181., 2001.7.4., 6. o.

    [7] A Tanács 2001. december 17-i 2001/923/EK határozata (HL L 339., 2001.12.21., 50. o.)

    [8] A Nemzetek Szövetsége Szerződéseinek gyűjteménye, 2623. (1931.), 372. o.

    [9] HL L 339., 2001.12.21., 50. o.

    [10] HL L 339., 2001.12.21., 55. o.

    [11] HL L 36., 2006.2.8., 40. o.

    [12] HL L 36., 2006.2.8., 42. o.

    [13] HL L 330., 2006.11.28., 28. o.

    [14] HL L 330., 2006.11.28., 30. o.

    [15] ABM: ( Activity Based Management ) tevékenységalapú irányítás; ABB ( Activity Based Budgeting) tevékenységalapú költségvetés-tervezés.

    [16] A költségvetési rendelet 49. cikke (6) bekezdésének a) vagy b) pontja szerint.

    [17] Az egyes igazgatási módszerek ismertetése, valamint a költségvetési rendeletben szereplő megfelelő hivatkozások megtalálhatók a Költségvetési Főigazgatóság honlapján: http://www.cc.cec/budg/man/budgmanag/budgmanag_en.html.

    [18] A költségvetési rendelet 185. cikkében említett szervek.

    [19] Az ellenőrzés a kérdéses folyamat adott szakaszában elérhető mögöttes dokumentációra hivatkozik, és hozzáférést biztosít ehhez a dokumentumhoz.

    [20] diff. = differenciált előirányzat / nem diff. = nem differenciált előirányzat.

    [21] EFTA: Európai Szabadkereskedelmi Társulás.

    [22] Tagjelölt országok és adott esetben a nyugat-balkáni potenciális tagjelölt országok.

    [23] Az N. év a javaslat/kezdeményezés végrehajtásának első éve.

    [24] Technikai és/vagy igazgatási segítségnyújtás, valamint uniós programok és/vagy intézkedések végrehajtásához biztosított támogatási kiadások (korábban: BA-tételek), közvetett kutatás, közvetlen kutatás.

    [25] Az N. év a javaslat/kezdeményezés végrehajtásának első éve.

    [26] Az N. év a javaslat/kezdeményezés végrehajtásának első éve.

    [27] Az N. év a javaslat/kezdeményezés végrehajtásának első éve.

    [28] Az N. év a javaslat/kezdeményezés végrehajtásának első éve.

    [29] Technikai és/vagy igazgatási segítségnyújtás, valamint uniós programok és/vagy intézkedések végrehajtásához biztosított támogatási kiadások (korábban: BA-tételek), közvetett kutatás, közvetlen kutatás.

    [30] Az N. év a javaslat/kezdeményezés végrehajtásának első éve.

    [31] AC = szerződéses alkalmazott; AL = helyi alkalmazott; END = kirendelt nemzeti szakértő; INT = átmeneti alkalmazott; JED = küldöttségi pályakezdő szakértő.

    [32] Az operatív előirányzatoknál a külső személyzetre részleges felső határérték vonatkozik (korábban: BA-tételek).

    [33] Elsősorban a strukturális alapok, az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap (EMVA) és az Európai Halászati Alap (EHA) esetében.

    [34] Lásd az intézményközi megállapodás 19. és 24. pontját.

    [35] A tradicionális saját források (vámok, cukorilletékek) tekintetében nettó összegeket, vagyis a 25 %-kal (beszedési költségek) csökkentett bruttó összegeket kell megadni.

    [36] AC = szerződéses alkalmazott; AL = helyi alkalmazott; END = kirendelt nemzeti szakértő; INT = átmeneti alkalmazott; JED = küldöttségi pályakezdő szakértő; TA = technikai segítségnyújtás.

    [37] AC = szerződéses alkalmazott; AL = helyi alkalmazott; END = kirendelt nemzeti szakértő; INT = átmeneti alkalmazott; JED = küldöttségi pályakezdő szakértő.

    [38] Adja meg az érintett bizottság és csoport típusát.

    Top