EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011PC0737

Javaslat A TANÁCS RENDELETE a hozzáadottérték-adó alapú saját forrás rendelkezésre bocsátásának módszereiről és eljárásáról

/* COM/2011/0737 végleges - 2011/0333 (CNS) */

52011PC0737

Javaslat A TANÁCS RENDELETE a hozzáadottérték-adó alapú saját forrás rendelkezésre bocsátásának módszereiről és eljárásáról /* COM/2011/0737 végleges - 2011/0333 (CNS) */


INDOKOLÁS

1. A JAVASLAT HÁTTERE

Bevezetés

2011. június 29-én a Bizottság elfogadta az Európai Unió saját forrásainak rendszeréről szóló […/…] tanácsi határozatra irányuló javaslatot (a továbbiakban: ORD 2014)[1]. Ez a javaslat tartalmazta az Európai Unión belül a termékértékesítésekre és szolgáltatásnyújtásokra, a beszerzésekre és termékimportra „minden tagállamban általános mértékű” „hozzáadottérték-adóból (héa) való hányad” alapú új saját forrás (a továbbiakban: az új héaalapú saját forrás) létrehozását. A Bizottság bejelentette, hogy a vonatkozó részletes rendeleteket 2011 végéig előterjeszti.

E javaslat célja, hogy az Európai Unió működéséről szóló szerződés (a továbbiakban: EUMSZ) 322. cikke (2) bekezdésének megfelelően meghatározza a tagállamok által ezen új saját forrás kiszámítására alkalmazandó módszert és az új forrás uniós költségvetés rendelkezésére bocsátásának eljárásait. Ezek az intézkedések kiegészítik az ORD 2014-ben meghatározott rendelkezéseket és az EUMSZ 311. cikkének (4) bekezdésében foglalt végrehajtási intézkedéseket az ellenőrzés és felügyelet, valamint a kiegészítő jelentéstételi követelmények tekintetében[2]

Ez a javaslat a héából származó saját forrás kezelése során szerzett korábbi tapasztalatokra épül. Célja, hogy egyszerűsítse a tagállami hozzájárulások kiszámítását, ezáltal csökkentse az adminisztratív költségeket, ugyanakkor fokozza az átláthatóságot és elősegítse a forrás demokratikus ellenőrzését. Így valódi kapcsolat jön létre az uniós héa-politika, a tagállamok államháztartása és az uniós költségvetés finanszírozása között.

Új számítási módszer

Alapvető elvek

A javasolt új számítási módszer a következő négy fő lépésből áll.

- A módszer kiindulópontja a rendelkezésre álló legkonkrétabb és legkönnyebben elérhető adat: a tagállamok héa-bevételeinek adatai. Annak biztosítására, hogy kizárólag a héa-bevételeket vegyék figyelembe, a tagállamok mintegy felének korrigálniuk kell majd adataikat, hogy a kamatot és pénzbírságokat ne számítsák bele. Ezenfelül a tagállamok kisebb hányadának is további kiigazításokat kell majd tennie, hogy figyelembe vegyék a tengerentúli területeket, a néhány peremterületnek biztosított egyedi héa-elbírálást, valamint a héa-rendszeren keresztül nyújtott szubvenciókat.

- A lehető legnagyobb egyszerűsítés és átláthatóság, ezzel együtt pedig minimális adminisztratív költségek elérése érdekében javasoljuk, hogy a Bizottság határozza meg a végső fogyasztáshoz (vagyis a rájuk kivetett héa levonására nem jogosult háztartásokhoz vagy más jogalanyokhoz) kapcsolódó, minden egyes tagállamban általános mérték alá tartozó termékértékesítésből vagy szolgáltatásnyújtásból befolyó héa-bevételek uniós szintű egységes átlagos arányát. A kiszámíthatóság érdekében ugyanezt az átlagot alkalmazzák az egységes pénzügyi keret időtartamára.

- A tagállamok az uniós szintű egységes átlagos arányt alkalmazzák a kiigazított bevételeikre. Az eredményül kapott „adóköteles héa-bevételek” adatot az egyes tagállamok tényleges általános héamértékének alkalmazásával átváltják egy adót nem tartalmazó alapértékre.

- Az adóköteles alap értékének meghatározását követően a tényleges hozzájárulás kiszámítására a saját forrásokról szóló határozatot végrehajtó rendeletben rögzített hányadot alkalmazzák. Az adóköteles alapokra nem vonatkozna mesterséges korlátozás.

Összefoglalásul: a tagállamok minden hónapban egyszerű számítást végeznek, amelyhez felhasználják az adott hónapra vonatkozó (kiigazított) héa-bevételeiket; a végső fogyasztáshoz kapcsolódó, általános mérték alá tartozó termékértékesítésből vagy szolgáltatásnyújtásból befolyó héa-bevételek uniós szintű egységes átlagos arányát, melyet a Bizottság határoz meg; az általános adómértéket; valamint az új héaalapú saját forrásra meghatározott hányadot.

Fő előnyök a jelenlegi módszerhez képest

A héaalapú saját forrás kiszámítására alkalmazott jelenlegi módszerhez képest ez az egyszerűsített módszer három kulcsfontosságú előnyt nyújt:

- Csökkenti a tagállamok által a héa-bevételeik kiigazítására teendő helyesbítések számát. Többé már nem kell helyesbítéseket végezni a mezőgazdasági térítésátalány-rendszerre vonatkozóan. A jelenlegi helyesbítési rendszer nagyon összetett, de az e rendszer alapján tett kiigazítások száma alacsony: 2009-ben kettő kivételével valamennyi tagállamban a bevételek kevesebb mint 1 %-át tették ki. Ehhez hasonlóan a degresszív adókedvezményre vonatkozó helyesbítésekre sem lesz már szükség.

- Eltünteti a kompenzációs számítások szükségességét. Ezt az indokolja, hogy a jelek szerint a különféle kiigazítások – az általuk a tagállamokra rótt igazgatási teher ellenére – általában véve nem gyakoroltak jelentős hatást a tagállami hozzájárulásokra (ez különösen akkor igaz, ha figyelembe vesszük a GNI-alapú forrás szerepét)[3].

A gyakorlatban már nem lesz szükség az olyan esetekre vonatkozó 18 kompenzációs számításra, amelyek tekintetében a tagállamok a 2006/112/EK irányelv értelmében választhatják az adóztatás lehetőségét, mert a súlypont a következetesen általános adómértékű termékértékesítésekre vagy szolgáltatásnyújtásokra helyeződik.

Eltűnnek a néhány tagállamban alkalmazandó egyéb kompenzációs számítások is. Ez többek között a nyilvántartásba-vételi küszöbök változásait érintő kompenzációs számításokat jelenti, amelyek csak két tagállamban járnak jelentős eredménnyel és amelyek az általános adómértékű termékértékesítések vagy szolgáltatásnyújtások javasolt központi szerepével párhuzamosan veszíteni fognak jelentőségükből. Feleslegessé válnak a céges autókra előzetesen felszámított héa adózási kezeléséhez kapcsolódó igen bonyolult kompenzációs számítások is. A legtöbb tagállam végez ilyen kompenzációs számítást, azonban minden egyes tagállam tekintetében a héaalapú sajátforrás-hozzájárulások tényleges csökkenése a becslések szerint kevesebb mint az 1 % három százada.

Végül, amennyiben bármilyen kiigazításra lenne szükség amiatt, hogy megsértették az uniós jogot, úgy ezekre a kiigazításokra a jövőben a bevételek kiigazításával kerül sor.

- A végső fogyasztáshoz kapcsolódó, kizárólag és következetesen általános héamértékű termékértékesítések vagy szolgáltatásnyújtások középpontba helyeződése, és az ilyen ügyletekre vonatkozó egységes uniós szintű átlagos arány javasolt központosított kiszámítása miatt a tagállamoknak többé nem kell kiszámítaniuk a súlyozott átlagot.

A javasolt módszer tehát a rendszer nagymértékű egyszerűsítését jelenti, egyben átláthatóbbá és kiszámíthatóbbá teszi, miközben a pontosság csak korlátozottan csorbul.

Az új héaalapú saját forrás uniós költségvetés rendelkezésére bocsátása

Alapelvek

A saját forrás rendelkezésre bocsátása, valamint a többi számviteli és adminisztratív kérdés tekintetében javasolt rendelkezések a héaalapú saját forrásra és a tradicionális saját forrásra vonatkozó korábbi rendelkezések releváns elemeinek ötvözése. Ki kell emelni a javaslat két fő jellemzőjét:

- A saját forrásra vonatkozó jogosultság csak akkor keletkezik, ha a tagállam ténylegesen beszedte az összegeket. Ezáltal szoros és automatikus kapcsolat jön létre a tagállami héa-bevételek, a gazdasági helyzet, valamint az uniós költségvetés között. Az új héaalapú saját forrásra közvetlen hatást gyakorol majd az uniós és a tagállami héa-szakpolitika.

- A saját forrás gyorsabb és hatékonyabb beszedésének lehetővé tétele érdekében a Bizottság javasolja, hogy a bevételt a havi kimutatások rendszerén keresztül bocsássák rendelkezésre, egyértelműen megadva azt az időpontot, ameddig a saját forrásokból származó összegeket rendelkezésre kell bocsátani. Az összegeket ugyanarra a számlára írják jóvá, amelyet a többi saját forrásra vonatkozóan is használnak.

Ezzel összefüggésben meg kell jegyezni, hogy a Bizottság a héa jövőjéről szóló zöld könyvvel[4] kezdeményezést indított a héa-rendszer reformjára, többek között az adóalap kiszélesítése, valamint az adócsalás és az adókikerülés korlátozása érdekében. A javasolt új héaalapú saját forrás elég rugalmas ahhoz, hogy igazodni tudjon a reformból eredő változtatásokhoz.

Fő előnyök a jelenlegi rendszerhez képest

Az új héaalapú saját forrás uniós költségvetés rendelkezésére bocsátására vonatkozó javasolt eljárás a héaalapú saját forrás jelenlegi eljárásához képest sokkal egyszerűbb és átláthatóbb.

A tagállamokhoz ténylegesen befolyt bevételek alkalmazása szükségtelenné teszi majd az előrejelzéseket, az ebből következő kiigazításokat, valamint az év végi héa-egyenlegek meghatározását. Ez jelentősen csökkenti az adminisztratív igazgatást és a forráshoz kapcsolódó költségeket.

A jogszabályjavaslat tartalmi elemeit az alábbiakban foglaljuk össze.

2. A JAVASLAT JOGI ELEMEI

2.1. Bevezetés

Ez a javaslat egy olyan csomag részét képezi, amely tartalmazza a pénzügyi tranzakciós adó alapú saját forrás uniós költségvetés rendelkezésére bocsátásának eljárásairól szóló tanácsi rendeletre irányuló javaslatot[5], valamint a tradicionális saját források és a GNI-alapú saját forrás rendelkezésre bocsátásáról szóló hatályos tanácsi rendelet módosított átdolgozását[6] is.

A Bizottság a saját források csomagjáról szóló átfogó megállapodást követően meg fogja vizsgálni annak lehetőségét, hogy az Unió valamennyi saját forrásának megállapítására és rendelkezésre bocsátására vonatkozó rendelkezéseket egyetlen rendeletben foglalják egységes szerkezetbe.

2.2. I. fejezet – Általános rendelkezések

- A javaslat 1. cikke – Tárgy: ez a cikk pontosítja, hogy a javasolt intézkedések a […/…] határozat 2. cikke (1) bekezdésének c) pontjában meghatározott új héaalapú saját forrásra alkalmazandók.

- A javaslat 2. cikke – Fogalommeghatározások : ez a cikk először is kifejti a „termékértékesítés vagy szolgáltatásnyújtás” ebben a rendeletben alkalmazott fogalmát, hivatkozva a 2006/112/EK tanácsi irányelv[7] IV. címére.

A cikk ezenfelül meghatározza az olyan termékértékesítések vagy szolgáltatásnyújtások, beszerzések és importok jellemzőit, amelyek az új héaalapú saját forrás értelmében adókötelesek. A 2006/112/EK tanácsi irányelv IV. címének értelmében vett minden olyan adóztatandó ügylet adóköteles lesz, amelyre az Európai Unió minden tagállamában általános mértékű héát vetnek ki. Ahhoz, hogy valamely termékértékesítés vagy szolgáltatásnyújtás e rendelet alkalmazásában adóköteles termékértékesítésnek vagy szolgáltatásnyújtásnak minősüljön, nem szükséges, hogy a termékértékesítésre vagy szolgáltatásnyújtásra ténylegesen héát vessenek ki. A termékértékesítés vagy szolgáltatásnyújtás adóztathatóságát inkább az ügylet forgalma, semmint annak tényleges körülményei határozzák meg. Így tehát olyan termékértékesítés vagy szolgáltatásnyújtás, amelyre a 2006/112/EK irányelv rendelkezéseivel összhangban a szabályoknak megfelelően valamely uniós tagállamban csökkentett mértékű héát vetettek ki, nem tekintendő adóköteles termékértékesítésnek vagy szolgáltatásnyújtásnak, függetlenül attól, hogy ugyanerre az ügyletre az Unió egy vagy több más tagállamában esetleg ténylegesen általános héamérték vonatkozna. Ehhez hasonlóan nem adóköteles termékértékesítés vagy szolgáltatásnyújtás az olyan termékértékesítés vagy szolgáltatásnyújtás, amely egy vagy több tagállamban a szabályoknak megfelelően héa-mentes, illetve amely ugyanezen irányelv értelmében az előzetesen felszámított adó levonásának jogával héa-mentes.

- A javaslat 3. cikke – Az adóköteles termékértékesítés vagy szolgáltatásnyújtás uniós átlagos aránya : ez a cikk meghatározza az adóköteles termékértékesítésre vagy szolgáltatásnyújtásra vonatkozó egységes uniós szintű arány fogalmát, melyet az új héaalapú saját forrás hányad havi értékének kiszámításához használnak fel, valamint azt, hogy milyen gyakran kell ezt meghatározni. Az átlagos arány kiszámítása során a Bizottság vagy a Bizottság által kijelölt szerv kapcsolatba léphet a tagállami hatóságokkal, hogy információt kérjen és megismerje véleményüket. A tagállamoknak ezért biztosítaniuk kell, hogy az illetékes szervezeti egységek vagy szervezetek biztosítják a felhatalmazott képviselők számára a feladatuk elvégzéséhez szükséges támogatást.

2.3. II. fejezet – A hányad kiszámítása

- A javaslat 4. cikke – Számítási módszer: ez a cikk az új héaalapú saját forráshoz való tagállami hozzájárulás kiszámítása során követendő lépéseket határozza meg. A javasolt módszer a korábban alkalmazottól nagymértékben eltér. A legfőbb változás, hogy a Bizottság meghatározza azt az egységes átlagos arányt, amely a végső fogyasztáshoz kapcsolódó, az Unió egész területén általános héamértékkel adóztatandó termékértékesítések vagy szolgáltatásnyújtások arányát mutatja. Minden tagállam ugyanezt az arányt alkalmazza a számításkor, és ez általában véve a pénzügyi keret teljes időtartama alatt folytatódik. Ezt az arányt alkalmazzák majd a tagállamok nettó héa-bevételi adataira, azt követően, hogy megtettek minden szükséges kiigazítást a rendes héabevallási rendszeren kívüli bevételek beszámítására, valamint a héához kapcsolódó, de nem közvetlen héa-bevételnek minősülő összegek kiszűrésére. Továbbá néhány tagállamnak eredeti adatait is ki kell igazítania, hogy figyelembe vegyék a nem adóalany személyeknek, illetve az adóköteles termékértékesítések vagy szolgáltatásnyújtások kivételével az adóalany személyeknek teljesített visszatérítéseket, amennyiben ezek a visszatérítések nem állnak összhangban a 2006/112/EK irányelv rendelkezéseivel. A kapott értéket a vonatkozó tagállamban alkalmazott általános héamérték felhasználásával átváltják az termékértékesítés vagy szolgáltatásnyújtás adót nem tartalmazó alapértékére. Ezt követően erre az adóköteles alapértékre alkalmazzák a/az […/…] rendeletben meghatározott hányadot.

- A javaslat 5. cikke – Számítási időszakok : ez a cikk javasolja, hogy biztosítsanak maximális rugalmasságot a tagállamoknak ahhoz, hogy összeegyeztessék az új héaalapú saját forrás kiszámításához használt időszakokat az általuk alkalmazott számviteli rendelkezésekkel, amivel elkerülhető lesz a bevételek kizárólag időzítési okokra visszavezethető kiigazítása.

2.4. III. fejezet – Az új héaalapú saját forrás rendelkezésre bocsátása

- A javaslat 6. cikke – Számviteli rendelkezések: ez a cikk az új héaalapú saját forrás vonatkozásában javasolt rendelkezéseket határozza meg, amelyek megegyeznek az 1150/2000/EK, Euratom rendelet 9. cikke alapján a jelenlegi saját forrásokra már alkalmazottakkal. A meghatározott összesítő összevonható a többi saját forrás 1150/2000/EK, Euratom rendelet 6. cikkének[8] (1) bekezdése szerint vezetett hasonló összesítőivel.

- A javaslat 7. cikke – Számviteli elszámolás, jelentéstétel és a rendelkezésre bocsátás ütemezése : ez a cikk az új héaalapú saját forrás vonatkozásában javasolt rendelkezéseket határozza meg, amelyek megegyeznek az 1150/2000/EK rendelet alapján a jelenlegi saját forrásokra már alkalmazottakkal. Nem változott a forrás rendelkezésre bocsátásának határnapja, mely nevezetesen a hónap első munkanapja. A héára vonatkozó korábbi rendelkezések módosításai magukban foglalják a legalább tíz nappal a rendelkezésre bocsátás határnapja előtt benyújtandó havi kimutatás alkalmazását, amely az azt a hónapot követő második hónap első munkanapja, amelyben a tagállam az összeget beszedte. Az összesítőn való elszámolást általában a havi kimutatás elküldésekor kell végrehajtani, de mindenképpen ugyanaddig a határidőig.

- A javaslat 8. cikke – Számviteli helyesbítések : ez a cikk javasolja, hogy az 1150/2000/EK, Euratom rendelet 7. cikke[9] alapján az egyéb saját forrásokra jelenleg alkalmazott ugyanazon határidő vonatkozzon az új héaalapú saját forrásra is.

- A javaslat 9. cikke – A késedelmesen rendelkezésre bocsátott összegek után járó kamat : a Bizottság javasolja, hogy az új héaalapú saját forrás késedelmes rendelkezésre bocsátására ugyanaz a késedelmi kamatozás vonatkozzon, mint amelyet az 1150/2000/EK, Euratom rendelet 11. cikke[10] alapján jelenleg alkalmaznak.

2.5. IV. fejezet – Adminisztratív rendelkezések

- A javaslat 10. cikke – Az igazoló dokumentumok megőrzése, és 11. cikke – Adminisztratív együttműködés : ezek a cikkek javasolják, hogy az 1150/2000/EK, Euratom rendelet 3. és 4. cikke[11] alapján a tagállamokra az egyéb saját forrásokkal kapcsolatban jelenleg vonatkozó kötelezettségek hasonlóképpen az új héaalapú saját forrásra is alkalmazandók legyenek.

2.6. V. fejezet – Záró rendelkezések

- A javaslat 12. cikke – Bizottsági eljárás: ez a cikk előírja, hogy az új héaalapú saját forrással a jelenleg az 1150/2000/EK rendelet 20. cikke alapján és a 182/2011/EU rendeletnek megfelelően működő, saját forrásokkal foglalkozó tanácsadó bizottság foglalkozzon.

2011/0333 (CNS)

Javaslat

A TANÁCS RENDELETE

a hozzáadottérték-adó alapú saját forrás rendelkezésre bocsátásának módszereiről és eljárásáról

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 322. cikke (2) bekezdésére, összefüggésben az Európai Atomenergia-közösséget létrehozó szerződéssel[12] és különösen annak 106a. cikkével,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

tekintettel az Európai Parlament véleményére[13],

tekintettel az Európai Számvevőszék véleményére[14],

mivel:

1. Az Európai Unió saját forrásainak rendszeréről szóló […/…] tanácsi határozat 2. cikke (1) bekezdésének c) pontjában említett, a hozzáadottérték-adó (héa) hányad alapú uniós saját forrást (a továbbiakban: a héaalapú saját forrás) a lehető legjobb feltételek mellett kell a Bizottság rendelkezésére bocsátani, és ennek megfelelően a tagállamok számára meg kell határozni azokat a szabályokat, amelyek e saját forrás Bizottságnak történő rendelkezésre bocsátására vonatkoznak.

2. Az egyszerűség és az átláthatóság, valamint az adminisztratív költségek csökkentése érdekében, meg kell határozni az adóköteles termékértékesítések vagy szolgáltatásnyújtások értékének az összes termékértékesítés vagy szolgáltatásnyújtás értékéhez képest vett uniós átlagos arányát.

3. A héaalapú saját forrás kiszámítására vonatkozó rendelkezéseket egységes módon kell meghatározni.

4. A héaalapú saját forrást úgy kell rendelkezésre bocsátani, hogy az esedékes összegeket az e célból a tradicionális és a GNI-alapú saját források rendelkezésre bocsátásának módszereiről és eljárásáról, valamint a készpénzigények teljesítését célzó intézkedésekről szóló […/…] tanácsi rendelet[15] alapján nyitott számlán elszámolják. Annak érdekében, hogy a készpénzforrások mozgását a költségvetés végrehajtásához szükséges mozgásokra korlátozzák, az Unió kizárólag a Bizottság készpénzigényeinek fedezéséhez szükséges összegeket hívhatja le ezekről a számlákról.

5. A tagállamoknak kamatot kell fizetni abban az esetben, ha a héaalapú saját forrást késedelmesen számolják el a számlákon. A hatékony és eredményes pénzgazdálkodás elvével összhangban gondoskodni kell arról, hogy az esedékes kamat beszedésének költségei ne haladják meg a fizetendő kamat összegét.

6. A tagállamoknak meg kell őrizniük, és adott esetben a Bizottság számára továbbítaniuk kell azokat a dokumentumokat és információkat, amelyek ahhoz szükségesek, hogy a Bizottság gyakorolhassa az Unió saját forrásai tekintetében ráruházott hatáskört.

7. A saját források beszedéséért felelős nemzeti hatóságoknak mindenkor képeseknek kell lenniük arra, hogy a beszedett saját forrásokat igazoló dokumentumokat a Bizottság számára bemutassák.

8. A saját forrásokkal kapcsolatos pénzügyi szabályok helyes alkalmazása érdekében szükséges a tagállamok és a Bizottság közötti szoros együttműködés biztosítása.

9. Az e rendelet végrehajtására vonatkozó egységes feltételek megteremtése érdekében végrehajtási hatásköröket kell ruházni a Bizottságra. Ezeket a hatásköröket a Bizottság végrehajtási hatásköreinek gyakorlására vonatkozó tagállami ellenőrzési mechanizmusok szabályainak és általános elveinek megállapításáról szóló, 2011. február 16-i 182/2011/EU európai parlamenti és tanácsi rendelettel[16] összhangban kell gyakorolni.

10. A héaalapú saját forrás számláinak havi kimutatásaira vonatkozó részletes szabályok megállapítását, valamint az uniós átlagos arány meghatározását és aktualizálását célzó végrehajtási aktusok elfogadása érdekében a tanácsadó bizottsági eljárást kell alkalmazni, tekintettel az ezen intézkedések technikai jellegére.

11. A hozzáadottérték-adóból származó saját források beszedésének végleges egységes rendszeréről szóló, 1989. május 29-i 1553/89/EGK, Euratom tanácsi rendeletet[17] hatályon kívül kell helyezni.

12. E rendeletnek a […/…] határozattal azonos napon kell hatályba lépnie,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

I. fejezet

ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK

1. cikk

Tárgy

Ez a rendelet a/az […/…] határozat 2. cikke (1) bekezdésének c) pontjában említett hozzáadottérték-adó (héa) hányad alapú uniós saját forrás (a továbbiakban: a héaalapú saját forrás) kiszámításának és Bizottság számára történő rendelkezésre bocsátásának szabályait állapítja meg.

2. cikk

Fogalommeghatározások

E rendelet alkalmazásában a következő fogalommeghatározások alkalmazandók:

(1) termékértékesítés vagy szolgáltatásnyújtás: a 2006/112/EK tanácsi irányelv[18] IV. címében meghatározott termékértékesítés vagy szolgáltatásnyújtás, Közösségen belüli termékbeszerzés és termékimport;

(2) adóköteles termékértékesítés vagy szolgáltatásnyújtás: olyan termékértékesítés vagy szolgáltatásnyújtás, amelyre a minden tagállamban alkalmazott általános héamérték vonatkozik.

3. cikk

Az adóköteles termékértékesítések vagy szolgáltatásnyújtások uniós átlagos aránya

1. A Bizottság minden többéves pénzügyi keret kezdete előtt meghatározza az adóköteles termékértékesítések vagy szolgáltatásnyújtások értékének az összes termékértékesítés vagy szolgáltatásnyújtás értékéhez képest vett uniós átlagos arányát. Ezt az arányt százalékban kell kifejezni.

2. Az (1) bekezdésben említett uniós átlagos arányt a többéves pénzügyi keret időtartamára kell alkalmazni.

A Bizottság kellően indokolt esetekben azonban dönthet úgy, hogy aktualizálja az uniós átlagos arányt. Az aktualizált arány az aktualizálást követő naptári év kezdetétől alkalmazandó.

3. A tagállamok biztosítják a Bizottságnak vagy a Bizottság által kijelölt szervnek az (1) bekezdésben említett uniós átlagos arány meghatározásához és aktualizálásához szükséges segítséget és információkat.

4. A Bizottság végrehajtási aktusokat fogad el az uniós átlagos arány e cikk (1), illetve (2) bekezdésében említett meghatározásához, illetve aktualizálásához. A végrehajtási aktusok elfogadására a 12. cikk (2) bekezdésében ismertetett tanácsadó bizottsági eljárás révén kerül sor.

II. fejezet

A HÉAALAPÚ SAJÁT FORRÁS KISZÁMÍTÁSA

4. cikk

Számítási módszer

1. A tagállamok a héaalapú saját forrás egy adott hónapra történő kiszámítását az előző hónap során az általuk beszedett összes nettó héa felhasználásával végzik el. Az összeget helyesbíteni kell a következők figyelembe vétele érdekében:

13. héához kapcsolódó valamely kötelezettség teljesítésének adóalany általi elmulasztása miatt kirótt pénzbírságok tekintetében beérkezett befizetések, illetve ezen kötelezettségek késedelmes teljesítése miatt fizetendő kamat tekintetében beérkezett befizetések;

14. minden olyan összeg, amelyet a saját források céljából valamely tagállamból kiinduló, illetve oda irányuló ügyletekként kell kezelni, bár azok a 2006/112/EK irányelv 6. cikke szerint valamely harmadik állam területéről kiinduló, illetve oda irányuló ügyletek;

15. a 2006/112/EK irányelv 7. cikkében említett helyek egyikéről befolyó összeg, amennyiben a tagállamok bizonyítani tudják, hogy a bevételt arra a helyre átutalták;

16. minden olyan összeg, amely egy másik tagállamba befolyó bevétel, amennyiben a tagállamok bizonyítani tudják, hogy a bevételt ilyenként utalták át;

17. a 2006/112/EK irányelv 104., 105. vagy 120. cikke szerinti meghatározott helyeken második vagy alacsonyabb általános adómérték alkalmazása eredményeként szükséges bármely kiigazítás;

18. nem adóalany személyek javára, illetve nem adóköteles tevékenységek vonatkozásában szociális és hasonló okokból teljesített visszatérítések, illetve visszafizetések, kivéve a 2006/112/EK irányelv értelmében engedélyezett bármely ilyen esetet.

2. Az (1) bekezdésnek megfelelően kapott összeget meg kell szorozni a végső fogyasztással kapcsolatban teljesített adóköteles termékértékesítésekre vagy szolgáltatásnyújtásokra vonatkozó, a 3. cikkben említett uniós átlagos aránnyal.

3. A (2) bekezdés alapján kapott eredményt meg kell szorozni az adott tagállamban a 2006/112/EK irányelv szerint alkalmazandó általános héamérték százalék reciprokával.

4. A (3) bekezdés alapján kapott eredményt meg kell szorozni a/az […/…] rendelet 1. cikkének (2) bekezdésében meghatározott százalékkal, hogy megkapjuk az uniós költségvetés rendelkezésére bocsátandó héaalapú saját forrást.

5. cikk

Számítási időszakok

1. A héaalapú saját forrást naptári hónapok alapján kell kiszámítani.

2. Az (1) bekezdéstől eltérően, naptári hónapoktól eltérő időszakok alkalmazhatók a héaalapú saját forrás kiszámításához a 4. cikk (1) bekezdésében meghatározottakon kívüli kiigazítások nélkül, a következő esetek egyikében:

a) ha a tagállamok számviteli rendelkezéseiket naptári hónapokkal nem azonos, általános számviteli időszakok alapján alkalmazzák;

b) ha a tagállamok az év bizonyos időszakaiban különleges rendelkezéseket tesznek a szokásos számviteli időszakok lezárásához.

3. Ha a tagállam módosítja általános héamértékét, a módosított mérték a 4. cikk (3) bekezdésének alkalmazásában az azt a hónapot követő második hónap első napjától alkalmazandó, amelyben az új általános mérték hatályba lépett.

III. fejezet

A HÉAALAPÚ SAJÁT FORRÁS RENDELKEZÉSRE BOCSÁTÁSA

6. cikk

Számviteli rendelkezések

1. Minden tagállam a Bizottság nevében az államkincstárnál vagy az általa kijelölt szervnél az 1150/2000/EK, Euratom rendelet[19] 9. cikke alapján megnyitott számlán írja jóvá a héaalapú saját forrást.

2. A tagállamok vagy az általuk kinevezett szervek elektronikus úton továbbítják a Bizottságnak a következőket:

a) legkésőbb a Bizottság számláján történő jóváírást követő második munkanapon a héaalapú saját forrás elszámolását igazoló számlakimutatás;

b) amennyiben az a) pontban említett számlakimutatás nem áll rendelkezésre azon a munkanapon, amelyen a saját forrásokat jóváírták a Bizottság számláján, a héaalapú saját forrás elszámolását igazoló jóváírási értesítés.

3. A jóváírt összegeket az 1605/2002/EK, Euratom tanácsi rendeletnek[20] megfelelően euróban kell elszámolni.

4. A héaalapú saját forrás összesítőjét az egyes tagállamok államkincstára vagy az egyes tagállamok által kijelölt szerv vezeti.

7. cikk

Számviteli elszámolás, jelentéstétel és a rendelkezésre bocsátás ütemezése

1. A 4. cikknek megfelelően kiszámított összegeket a 6. cikk (1) bekezdésében meghatározott számlákon kell elszámolni az azt a hónapot követő második hónap első munkanapján, amelyben az összegeket kiszámították.

2. Az (1) bekezdésben meghatározott időpontot megelőzően legalább tíz munkanappal minden tagállam megküldi a Bizottság számára a héaalapú saját forrás számláinak havi kimutatását.

3. A 6. cikk (4) bekezdésében meghatározott összesítőn való elszámolást legkésőbb az azt a hónapot követő második hónap első munkanapjáig kell megtenni, amelyben az összegeket kiszámították.

4. A Bizottság végrehajtási aktusokat fogad el, amelyekben megállapítja az e cikk (2) bekezdésében említett havi kimutatásokra vonatkozó részletes szabályokat. A végrehajtási aktusok elfogadására a 12. cikk (2) bekezdésében ismertetett tanácsadó bizottsági eljárás révén kerül sor.

8. cikk

Számviteli helyesbítések

A tagállamok értesítik a Bizottságot a 7. cikk (2) bekezdése értelmében megküldött havi kimutatások minden helyesbítéséről.

Egy adott évet követő harmadik év december 31-e után semmilyen további helyesbítést nem lehet tenni a szóban forgó évre vonatkozó havi kimutatásokon, kivéve azon pontokat, amelyekre vonatkozóan a Bizottság vagy az érintett tagállam ezen időpont előtt bejelentést tett.

9. cikk

A késedelmesen rendelkezésre bocsátott összegek után járó kamat

1. A 6. cikk (1) bekezdésében említett számlára történő elszámolás késedelme esetén az érintett tagállamnak kamatot kell fizetnie.

Az 500 EUR-nál alacsonyabb kamatösszegek beszedését mindamellett el kell engedni.

2. A kamatot az 1150/2000/EK, Euratom rendelet 11. cikkének (2) és (3) bekezdésében előírt kamatlábak és feltételek alapján kell kivetni.

3. Az (1) bekezdésben említett kamatfizetésre értelemszerűen kell alkalmazni a 6. cikk (2) és (3) bekezdését.

IV. fejezet

ADMINISZTRATÍV RENDELKEZÉSEK

10. cikk

Az igazoló dokumentumok megőrzése

A tagállamok megtesznek minden megfelelő intézkedést annak biztosítása érdekében, hogy a héaalapú saját forrás rendelkezésre bocsátásával kapcsolatos igazoló dokumentumokat legalább három naptári évig megőrizzék azon év végétől számítva, amelyre ezen igazoló dokumentumok vonatkoznak.

Ha az első albekezdésben említett igazoló dokumentumok […/…]/EU rendelet 5. cikke értelmében elvégzett ellenőrzése azt mutatja, hogy helyesbítésre van szükség, a dokumentumokat az első albekezdésben előírt határidőn túl, a helyesbítés elvégzését és figyelemmel kísérését lehetővé tevő, elégséges időtartamra kell megőrizni.

Amennyiben egy a Bizottság és valamely tagállam között a héaalapú saját forrás bizonyos összegének rendelkezésre bocsátására vonatkozó kötelezettséggel kapcsolatban keletkezett vita kölcsönös megegyezéssel vagy az Európai Bíróság határozatával zárul, a tagállam a pénzügyi követő intézkedésekhez szükséges igazoló dokumentumokat a vita ilyen lezárását követő két hónapon belül eljuttatja a Bizottsághoz.

11. cikk

Adminisztratív együttműködés

1. Minden tagállam megküldi a Bizottságnak a következő információkat:

19. a héaalapú saját forrás beszedéséért, ellenőrzéséért és rendelkezésre bocsátásáért felelős szervezeti egységek vagy szervek neve és e szervezeti egységek vagy szervek szerepéről és működéséről szóló alapvető rendelkezések;

20. a törvényi, rendeleti vagy közigazgatási intézkedésben megállapított általános rendelkezések és a számviteli eljárásokhoz kapcsolódó azon rendelkezések, amelyek a héaalapú saját forrás beszedésére, a héaalapú sajátforrás-hozzájárulások kiszámítására és azok Bizottságnak történő rendelkezésre bocsátására vonatkoznak;

21. valamennyi olyan közigazgatási és számviteli nyilvántartás pontos megnevezése, amelybe a héaalapú saját forrást bejegyzik, különösen azok, amelyeket a 4. cikkben előírt számítás elvégzésére és a 7. cikkben előírt számlavezetésre alkalmaznak.

A Bizottságot haladéktalanul tájékoztatják az ezekben az információkban bekövetkező bármilyen változásról.

2. A Bizottság egy tagállam kérésére minden tagállamnak továbbítja az (1) bekezdésben említett információt.

V. Fejezet

ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

12. cikk

Bizottsági eljárás

22. A Bizottságot a/az […/…]/EU rendelettel létrehozott, a saját forrásokkal foglalkozó tanácsadó bizottság segíti. Ez a bizottság a 182/2011/EU rendelet értelmében létrehozott bizottság.

23. Az e bekezdésre történő hivatkozás esetén a 182/2011/EU rendelet 4. cikke alkalmazandó.

13. cikk

Az 1553/89/EGK, Euratom rendelet hatályát veszti. A rendelet rendelkezéseit azonban továbbra is alkalmazni kell a tagállamok által 2014. január 1-je előtt beszedett hozzáadottérték-adóból befolyó saját források kiszámításához és rendelkezésre bocsátásához.

14. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ezt a rendeletet 2014. január 1-jétől kell alkalmazni.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, […]-án/én

a Tanács részéről

az elnök

[1] HL L […], […], […]. o.

[2] Módosított javaslat az Európai Unió saját forrásainak rendszerére vonatkozó végrehajtási intézkedésekről szóló tanácsi rendeletre, COM(2011)740, 2011.11.9.

[3] Lásd a Bizottság szolgálatainak munkadokumentumát: „Financing the EU budget: Report on the operation of the own resources system” (Az uniós költségvetés finanszírozása: Jelentés a saját források rendszerének működéséről), SEC(2011) 876, 104. o.

[4] COM(2010) 695., 2010.12.1. Bizottsági szolgálati munkadokumentum, SEC(2010)1455, 2010.12.1.

[5] Javaslat a pénzügyi tranzakciós adó alapú saját forrás rendelkezésre bocsátásának módszereiről és eljárásáról szóló tanácsi rendeletre, COM(2011)738, 2011.11.9.

[6] Javaslat a tradicionális és a GNI-alapú saját források rendelkezésre bocsátásának módszereiről és eljárásáról, valamint a készpénzigények teljesítését célzó intézkedésekről szóló tanácsi rendeletre, COM(2011)742, 2011.11.9., amely a 2011.6.29-i COM(2011)512 javaslatot módosítja.

[7] HL L 347., 2006.12.11., 1. o.

[8] Ez a rendelet átdolgozásra vonatkozó módosított javaslat tárgyát képezi. A rendelkezés az átdolgozásra vonatkozó módosított javaslat 5. cikkében szerepel.

[9] Ez a rendelet átdolgozásra vonatkozó módosított javaslat tárgyát képezi. A rendelkezés az átdolgozásra vonatkozó módosított javaslat 6. cikkében szerepel.

[10] Ez a rendelet átdolgozásra vonatkozó módosított javaslat tárgyát képezi. A rendelkezés az átdolgozásra vonatkozó módosított javaslat 11. cikkében szerepel.

[11] Ez a rendelet átdolgozásra vonatkozó módosított javaslat tárgyát képezi. A rendelkezés az átdolgozásra vonatkozó módosított javaslat 3. és 4. cikkében szerepel.

[12] HL L […], […], […]. o.

[13] HL L […], […], […]. o.

[14] HL L […], […], […]. o.

[15] HL L […], […], […]. o.

[16] HL L 55., 2011.2.28., 13. o.

[17] HL L 155., 1989.6.7., 9. o.

[18] HL L 347., 2006.12.11., 1. o.

[19] HL L 130., 2000.5.31., 1. o.

[20] HL L 248., 2002.9.16., 1. o.

Top