Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52010PC0746

Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a kerekes mezőgazdasági vagy erdészeti traktorok kezelőteréről, vezetőhelyéhez történő hozzáférésről, ajtajairól és ablakairól

/* COM/2010/0746 végleges - COD 2010/0358 */

52010PC0746

/* COM/2010/0746 végleges - COD 2010/0358 */ Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a kerekes mezőgazdasági vagy erdészeti traktorok kezelőteréről, vezetőhelyéhez történő hozzáférésről, ajtajairól és ablakairól


[pic] | EURÓPAI BIZOTTSÁG |

Brüsszel, 2010.12.15.

COM(2010) 746 végleges

2010/0358 (COD)

Javaslat:

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE

a kerekes mezőgazdasági vagy erdészeti traktorok kezelőteréről, vezetőhelyéhez történő hozzáférésről, ajtajairól és ablakairól

(kodifikált szöveg)

INDOKOLÁS

1. A Bizottság a népek Európájának jegyében nagy jelentőséget tulajdonít az uniós joganyag egyszerűsítésének és átláthatóbbá tételének annak érdekében, hogy az a polgárok számára világosabb és könnyebben hozzáférhető legyen, így tovább bővítve a számukra biztosított jogok gyakorlásának lehetőségeit.

Ez a cél nem érhető el mindaddig, amíg számos, sokszor jelentősen módosított rendelkezés részben az eredeti jogi aktusban, részben pedig a későbbi, módosító jogi aktusokban szétszórtan található meg. A hatályos rendelkezések megállapításához így jelentős kutatómunka és számos jogi aktus összevetése szükséges.

Ezen okból, valamint azért, hogy a joganyag egyértelmű és áttekinthető legyen, szükséges a többször módosított jogi aktusok kodifikációja.

2. A Bizottság 1987. április 1-jén úgy határozott[1], hogy szervezeti egységei számára előírja valamennyi jogi aktusnak a legkésőbb a tizedik módosítást követő kodifikációját , hangsúlyozva, hogy ez minimumkövetelményként értendő, és ezen egységeknek törekedniük kell az illetékességükbe tartozó jogi aktusok kodifikációjának még gyakrabban történő elvégzésére annak érdekében, hogy e jogi aktusok rendelkezései áttekinthetők és könnyen érthetők legyenek.

3. Az 1992. decemberi edinburgh-i Európai Tanács következtetései[2] is megerősítették e követelményt, amennyiben rámutattak a kodifikáció fontosságára, ugyanis a tekintetben, hogy valamely adott helyzetre az adott időben mely jogi aktus alkalmazandó, a kodifikáció jogbiztonságot teremt.

A kodifikációt a szokásos uniós jogalkotási eljárással összhangban kell elvégezni.

Mivel a kodifikáció tárgyát képező jogi aktus érdemben nem módosítható, az Európai Parlament, a Tanács és a Bizottság 1994. december 20-án intézményközi megállapodást kötöttek arról, hogy a kodifikált jogi aktusok elfogadása során gyorsított eljárás alkalmazható.

4. E javaslat célja a kerekes mezőgazdasági vagy erdészeti traktorok kezelőterére, vezetőhelyéhez történő hozzáférésre, ajtajaira és ablakaira vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről szóló, 1980. június 24-i 80/720/EGK tanácsi irányelv kodifikációja[3] . Az új irányelv a benne foglalt jogi aktusok[4] helyébe lép. E javaslat teljes mértékben megőrzi a kodifikált jogi aktusok tartalmát, és ennek megfelelően, kizárólag a kodifikáció elvégzéséhez szükséges alaki módosítások beillesztésével, azokat pusztán egybefoglalja..

5. A kodifikációs javaslatot a 80/720/EGK irányelv és a módosító aktusok előzetes, 22 hivatalos nyelven készült, egységes szerkezetbe foglalt változata alapján az Európai Unió Kiadóhivatala készítette adatfeldolgozó rendszer segítségével. Abban az esetben, ha a cikkek új számozást kaptak, a régi és az új számozás közötti összefüggést a kodifikált irányelv IV. mellékletében található megfelelési táblázat tartalmazza.

ê 80/720/EGK (kiigazított szöveg)

2010/0358 (COD)

Javaslat:

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE

Ö a kerekes mezőgazdasági vagy erdészeti traktorok kezelőteréről, vezetőhelyéhez történő hozzáférésről, ajtajairól és ablakairól Õ

(kodifikált szöveg) (EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre, és különösen annak Ö 114 Õ. cikkére,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

a jogalkotási aktus tervezete nemzeti parlamenteknek való megküldését követően,

tekintettel az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményére[5],

rendes jogalkotási eljárás keretében,

mivel:

ê

1. A kerekes mezőgazdasági vagy erdészeti traktorok kezelőterére, vezetőhelyéhez történő hozzáférésre, ajtajaira és ablakaira vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről szóló, 1980. június 24-i 80/720/EGK tanácsi irányelvet[6] több alkalommal jelentősen módosították[7]. Az áttekinthetőség és érthetőség érdekében ezt az irányelvet kodifikálni kell.

ê 80/720/EGK (2) preambulumbekezdés (kiigazított szöveg)

2. Ö A 80/720/EGK irányelv egyike a mezőgazdasági vagy erdészeti traktorok, azok pótkocsijainak és cserélhető vontatott munkagépeinek, beleértve ezek rendszereit is, továbbá alkatrészeinek és önálló műszaki egységeinek típusjóváhagyásáról, valamint a 74/150/EGK irányelv hatályon kívül helyezéséről szóló, 2003. május 26-i 2003/37/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvvel[8] felváltott 74/150/EGK tanácsi irányelv szerinti EK-típusjóváhagyási rendszerre vonatkozó egyedi irányelveknek, és technikai előírásokat állapított meg a kerekes mezőgazdasági vagy erdészeti traktorok kiképzését és felépítését illetően a kezelőtérrel, a vezetőhelyéhez történő hozzáféréssel, ajtajaival és ablakaival kapcsolatban. Ezek a technikai előírások a tagállamok jogszabályainak közelítésére vonatkoztak annak érdekében, hogy a 2003/37/EK irányelv szerinti EK-típusjóváhagyási eljárást alkalmazni lehessen minden traktortípus esetében. Következésképpen a 2003/37/EK irányelv által meghatározott, a mezőgazdasági vagy erdészeti traktorok, azok pótkocsijainak és cserélhető vontatott munkagépeinek, beleértve ezek rendszereit is, továbbá alkatrészeinek és önálló műszaki egységeinek típusjóváhagyására vonatkozó rendelkezések ezen irányelvre is alkalmazandók. Õ

ê

3. Ez az irányelv nem érinti a III. melléklet B. részében meghatározott irányelveknek a nemzeti jogba történő átültetésére és alkalmazására vonatkozó határidőkkel kapcsolatos tagállami kötelezettségeket,

ê 80/720/EGK (kiigazított szöveg)

ELFOGADTÁK EZT AZ IRÁNYELVET:

ê 2010/62/EU 1. cikk, 1. pont

1. cikk

(1) Ezen irányelv alkalmazásában a „traktor” a 2003/37/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv 2. cikkének j) pontjában meghatározott traktort jelenti.

Ezen irányelv alkalmazásában a traktorkategóriák a 2003/37/EK irányelv II. mellékletében meghatározott kategóriák.

(2) Ezt az irányelvet a 2003/37/EK irányelv II. mellékletében meghatározott T1, T3 és T4 kategóriájú traktorokra kell alkalmazni.

Ezt az irányelvet nem kell alkalmazni a T4.3 kategóriájú traktorokra, ahol a vezetőülésnek a 2009/144/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvben[9] meghatározott ellenőrzési pontja (seat index point) a traktor hosszanti középsíkjától több mint 100 mm-re helyezkedik el.

ê 80/720/EGK (kiigazított szöveg)

2. cikk

(1) Ö Azoknak a traktoroknak a tekintetében, amelyek megfelelnek az az I. mellékletben szereplő előírásoknak, a Õ tagállamok nem tagadhatják meg az EK-típusjóváhagyás megadását vagy a nemzeti típusjóváhagyás megadását, illetve nem tagadhatják meg a nyilvántartásba vételt vagy nem tilthatják meg az eladást, forgalomba helyezést vagy használatot Ö : Õ

Ö a) Õ a kezelőtérre;

Ö b) Õ a vezetőülés megközelíthetőségére (be- és kiszálláskor);

Ö c) Õ az ajtókra és ablakokra

hivatkozva.

ê 88/414/EGK 2. cikk (kiigazított szöveg)

(2) A tagállamok megtagadhatják olyan traktortípus nemzeti típusjóváhagyásának megadását, amely kezelőtere, a vezetőhelyhez történő hozzáférése, ajtajai és ablakai nem felelnek meg ezen irányelv rendelkezéseinek

ê 80/720/EGK (kiigazított szöveg)

3. cikk

Az I. mellékletben előírt követelményeknek a műszaki fejlődéshez történő hozzáigazításához szükséges módosításait a Ö 2003/37/EK Õ irányelv Ö 20. cikkének (3) bekezdésében Õ Ö említett Õ szabályozott eljárásnak megfelelően fogadják el.

4. cikk

A tagállamok közlik a Bizottsággal nemzeti joguknak azokat a főbb rendelkezéseit, amelyeket az ezen irányelv által szabályozott területen fogadnak el.

ê

5. cikk

A III. melléklet A. részében említett irányelvekkel módosított 80/720/EGK irányelv hatályát veszti, a III. melléklet B. részében meghatározott irányelveknek a nemzeti jogba történő átültetésére és alkalmazására vonatkozó határidőkkel kapcsolatos tagállami kötelezettségek sérelme nélkül.

A hatályon kívül helyezett irányelvre történő hivatkozásokat ezen irányelvre való hivatkozásnak kell tekinteni, és a IV. mellékletben szereplő megfelelési táblázattal összhangban kell értelmezni.

6. cikk

Ez az irányelv 2011. május 1-jén lép hatályba.

ê 80/720/EGK 5. cikk

7. cikk

Ennek az irányelvnek a tagállamok a címzettjei.

Kelt […]-ban/-ben,

az Európai Parlament részéről a Tanács részéről

az elnök az elnök

ê 80/720/EGK

I. MELLÉKLET

I. Kezelőtér

I.1. A „kezelőtér”: az a legkisebb tér, amelyet szilárd felépítmény határol, és amely a traktor vezetőjének rendelkezésére áll ahhoz, hogy az üléséből a traktort biztonságosan működtesse.

Az „ülés referenciapontja”: az I. függelékben meghatározott referenciapont.

A „referenciasík”: az ülés referenciapontján átmenő, a traktor hosszanti középsíkjával párhuzamos sík.

ê 2010/62/EU 1. cikk, 2. pont és I. melléklet

I.2. A legfeljebb 1150 mm nyomtávú keskeny traktorok és a T4.3 kategóriájú traktorok kivételével a kezelőtérnek minden traktor esetében a referenciapont feletti 400-tól 900 mm-ig terjedő magasságban legalább 900 mm szélesnek kell lennie, és több mint 450 mm-rel a referenciapont előtt kell elhelyezkednie (lásd az 1. és 3. ábrát).

A T4.3 kategóriájú traktorok esetében a kezelőtérnek a referenciapont előtt található 450 mm-es sávban, a referenciaponttól számítva 400 mm magasságban legalább 700 mm teljes szélességgel kell rendelkeznie, és a referenciaponttól számított 900 mm magasságban legalább 600 mm teljes szélességgel kell rendelkeznie.

ê 80/720/EGK

è1 88/414/EGK 1. cikk és Melléklet

I.3. A jármű bármely része vagy tartalékalkatrészei nem akadályozhatják a vezetőt a traktor vezetésében.

I.4. A kormányoszlopnak és a kormánykeréknek valamennyi állásában, è1 kivéve azokat, amelyek kifejezetten a be- és kiszállást segítik, ç legalább 50 mm távolságra kell lennie a kormánykerék alapja és a traktor szilárd alkatrészei között; a többi irányban ennek a távolságnak legalább 80 mm-nek kell lennie a kormánykerék szélétől, ezt a távolságot a kormánykerék által elfoglalt tértől kell mérni (lásd a 2. ábrát).

I.5. A vezetőfülke hátsó falának a referenciapont felett 300–900 mm terjedő magasságban legalább 150 mm-rel a függőleges sík mögött kell lennie, amely sík merőleges a referenciasíkra, és amely áthalad a referenciaponton (lásd a 2. és 3. ábrát).

Ennek a falnak legalább 300 mm szélesnek kell lennie az ülés referenciasíkjának mindkét oldalán (lásd a 3. ábrát).

I.6. A kézi vezérlésű berendezéseket egymáshoz képest és a traktor egyéb alkatrészeihez képest oly módon kell elrendezni, hogy működtetésükkor a járművezető keze ne sérülhessen meg.

Amennyiben az ilyen berendezések működtetéséhez szükséges erő nagyobb mint 150 N, akkor 50 mm nagyságú szabadtér tekinthető elegendőnek, ha a működtető erő 80 és 150 N között van, akkor ez a szabadtér 25 mm-re csökken. 80 N-nál kisebb erő esetén nincs előírt mérték a szabadtérre (lásd a 3. ábrát).

Megengedettek egyéb kivitelek is, amelyek a megnevezett célt hasonló biztonsági normákkal teljesítik.

I.7. A è1 merev ç tető egyetlen pontja sem lehet 1050 mm-nél kisebb távolságra abban a tartományban, amely az előtt a függőleges sík előtt van, amely keresztülmegy a referenciaponton, és merőleges a referenciasíkra (lásd a 2. ábrát). è1 A kárpitozás – lefelé – az ülés referenciapontja feletti 1 000 mm-ig érhet. ç

ê 88/414/EGK 1. cikk és Melléklet

I.8. A vezetőfülke hátoldala és teteje közötti felület görbületi sugarát legfeljebb 150 mm-re lehet növelni.

ê 80/720/EGK (kiigazított szöveg)

è1 88/414/EGK 1. cikk és Melléklet

II. A vezetőülés megközelíthetősége (be- és kiszálláskor)

II.1. A be- és kiszállóhelynek veszély nélkül használhatónak kell lennie. Kerékagyak, keréksapkák és kerékpántok nem használhatók lépcsőként vagy létrafokként.

II.2. A vezető- és utasülés megközelítési útjában nem lehetnek olyan alkatrészek, amelyek sérüléseket okozhatnak. Amennyiben valamilyen akadály van, pl. tengelykapcsoló-pedál, stb. akkor lépcsőről vagy megtámasztó felületről kell gondoskodni, hogy a vezetőülés biztonságosan elérhető legyen.

II.3. A lépcsőknek, fellépést szolgáló besüllyesztéseknek és létrafokoknak a következő méretűeknek kell lenniük:

a szabadtér mélysége: | legalább 150 mm, |

a szabadtér szélessége: | legalább 250 mm, E legkisebb szélességtől csak akkor szabad eltérni, ha kimutatják ennek műszaki szükségességét. Ebben az esetben is a lehetséges legnagyobb szabadtérszélességre kell törekedni. Ez azonban nem lehet 150 mm-nél kisebb. |

a szabadtér magassága: | legalább 120 mm, |

két lépcsőfok felülete közötti távolság: | legfeljebb 300 mm (lásd a 4. ábrát). |

II.4. Kiszálláskor a legfelső lépcsőfoknak vagy létrafoknak könnyen felismerhetőnek és megközelíthetőnek kell lennie. Az egymás utáni lépcsőfokok vagy létrafokok közötti függőleges távolságnak lehetőleg azonosnak kell lennie.

II.5. A be- és kiszálláshoz a célnak megfelelő kapaszkodófogantyúkról kell gondoskodni.

II.6. A be- és kiszállóhely legalsó lépcsőfoka a talajszinttől legfeljebb 550 mm magasan lehet, ha a traktoron a gyártó által ajánlott legnagyobb méretű gumiabroncsok vannak felszerelve (lásd a 4. ábrát). A lépcsőfokokat vagy létrafokokat oly módon kell Ö megtervezni és Õ kialakítani, hogy a láb ne csúszhassék le azokról.

III. Ajtók, ablakok és vészkijáratok

II.1. Az ajtó- és ablakfogantyúkat úgy kell elkészíteni és felszerelni, hogy a vezetőt ne veszélyeztessék, és vezetés közben ne akadályozzák.

III.2. Az ajtó nyílásszögének lehetővé kell tennie a veszélytelen be- és kiszállást.

III.3. A szellőzésre szolgáló ablakoknak è1 – amennyiben vannak – ç könnyen állíthatónak kell lenniük.

III.4. A kétajtós vezetőfülkéken egy pótkijáratnak is lennie kell, amely vészkijáratul szolgál.

Az egyajtós vezetőfülkéken két pótkijáratnak kell lennie vészkijárat céljára.

A három kijáratot mindig a vezetőfülke különböző falain kell elhelyezni (a „fal” fogalom a tetőt is magában foglalhatja). A szélvédő üvegek, oldal-, hátsó és tetőablakok vészkijáratnak tekinthetők, ha a vezetőfülke belsejéből gyorsan nyithatók è1 vagy eltolhatók ç.

A vészkijárat pereme kiszálláskor nem jelenthet veszélyforrást.

A vészkijáratoknak legalább akkoráknak kell lenniük, amelybe beleírható egy olyan ellipszis, amelynek kisebb tengelye 440 mm, nagyobb tengelye pedig 640 mm.

ê 2010/22/EU 1. cikk és I. melléklet 2. pont

Bármely megfelelő méretű ablak kijelölhető vészkijáratnak, ha törhető üvegből készült és a vezetőfülkében erre a célra elhelyezett eszközzel betörhető. Ezen irányelv alkalmazásában a 89/173/EGK tanácsi irányelv[10] III. B. mellékletének 3-7. függelékében említett üvegek nem tekinthetők törhető üvegnek.

ê 88/414/EGK 1. cikk és Melléklet

[pic]

[pic]

ê 80/720/EGK

[pic]

4. ábra

I. függelék

ELJÁRÁS AZ ÜLÉS REFERENCIAPONTJÁNAK (S) MEGHATÁROZÁSÁRA

1. Az ülés referenciapontjának (S) meghatározása

Az „ülés referenciapontja (S)”: az ülés hosszanti középsíkjában az a pont, amelyben a párnázott háttámla alsó részének érintősíkja és egy vízszintes sík az ülés felületén metszi egymást. Ez a vízszintes sík az ülés alsó felszínét az ülés referenciapontja (S) előtt 150 mm-re metszi.

2. Az ülés beállítása

Az ülést hosszirányban hátrafelé a legtávolabbi és magasságirányban a középső állásba kell tolni. Amennyiben az ülés rugózott, akkor függetlenül attól, hogy az ülés a vezető súlyához igazítható-e, teljes rúgóútjának a felére kell beállítani.

3. Készülék az ülés referenciapontjának (S) meghatározására

Az 1. ábrán bemutatott készülék egy ülőlapból és két háttámlalapból áll. A háttámla alsó lemeze az ülőcsont (A) és az ágyék (B) tájékán csuklóval van ellátva, a (B) csukló magassága állítható.

4. Módszer az ülés referenciapontjának (S) meghatározására

Az ülés referenciapontját (S) az 1. és 2. ábrán bemutatott készülékkel kell elérni, amely készülék a vezető által az ülésre kifejtett terhelést helyettesíti. A készülék helyzetét az ülésen be kell állítani, majd az (A) csukló előtt 50 mm-re, 550 N erővel kell terhelni, és a hátlap két elemét érintőlegesen, enyhén a párnázott háttámasz két részén könnyű nyomást kell kifejteni.

Amennyiben nem lehet a párnázott háttámasz mindkét felületén (az ágyék feletti és alatti részen) határozott érintővonalat meghatározni, a következőképpen kell eljárni:

a) ha nem lehet érintővonalat meghatározni a legalacsonyabb felületen, függőleges helyzetben a hátlap lemezének legalsó részét enyhén a párnázott háttámlához kell nyomni;

b) ha nem lehet érintővonalat meghatározni a legmagasabb felületen, a (B) csuklót az ülés referenciapontja (S) felett 230 mm magasra kell beállítani, amikor a háttámla lemezének legalsó része függőlegesen áll. Ezután a háttámla lemezének két elemét függőleges állásban enyhén, érintőlegesen a párnázott háttámlához kell nyomni.

[pic]

_____________

ê 80/720/EGK (kiigazított szöveg)

II. MELLÉKLET

MINTA

A hatóság neve |

MELLÉKLET A TRAKTOTÍPUS EK-TÍPUSBIZONYÍTVÁNYÁHOZ A KEZELŐTÉRREL, A VEZETŐÜLÉS MEGKÖZELÍTÉSÉVEL (BE- ÉS KISZÁLLÁS), VALAMINT AZ AJTÓKKAL ÉS ABLAKOKKAL KAPCSOLATBAN (A mezőgazdasági vagy erdészeti traktorok, azok pótkocsijainak és cserélhető vontatott munkagépeinek, beleértve ezek rendszereit is, továbbá alkatrészeinek és önálló műszaki egységeinek típusjóváhagyásáról, valamint a 74/150/EGK irányelv hatályon kívül helyezéséről szóló, 2003. május 26-i 2003/37/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv 4. cikke) |

[pic] |

_____________

é

III. MELLÉKLET

A. rész

A hatályon kívül helyezett irányelv és egymást követő módosításainak jegyzéke (lásd az 5. cikket)

A Tanács 80/720/EGK irányelve (HL L 194., 1980.7.28., 1. o.) |

A Tanács 82/890/EGK irányelve (HL L 378., 1982.12.31., 45. o.) | Kizárólag az 1. cikk (2) bekezdése |

A Bizottság 88/414/EGK irányelve (HL L 200., 1988.7.26., 34. o.) |

Az Európai Parlament és a Tanács 97/54/EK irányelve (HL L 277., 1997.10.10., 24. o.) | Kizárólag az 1. cikk első francia bekezdésében a 80/720/EGK irányelvre vonatkozó hivatkozás tekintetében |

A Bizottság 2010/22/EU irányelve (HL L 91., 2010.4.10., 1. o.) | Kizárólag az 1. cikk és az I. melléklet |

A Bizottság 2010/62/EU irányelve (HL L 238., 2010.9.9., 7. o.) | Kizárólag az 1. cikk és az I. melléklet |

B. rész

A nemzeti jogba való átültetésre és az alkalmazásra előírt határidők jegyzéke (lásd az 5. cikket)

Irányelv | Az átültetés határideje | Az alkalmazás napja |

80/720/EGK | 1981. december 26. | - |

82/890/EGK | 1984. június 21. | - |

88/414/EGK | 1988. szeptember 30.(*) | - |

97/54/EK | 1998. szeptember 22. | 1998. szeptember 23. |

2010/22/EU | 2011. április 30. | 2011. május 1. |

2010/62/EU | 2011. szeptember 29. | 2011. szeptember 29.(**) |

_____________________

(*) A 88/414/EGK irányelv 2. cikkével összhangban:

„(1) 1988. október 1-jétől a tagállamok

- nem tagadhatják meg egyetlen traktortípus tekintetében sem az EGK-típusbizonyítvány megadását, a 74/150/EGK irányelv 10. cikke (1) bekezdésének utolsó francia bekezdésében említett okirat kiadását vagy a nemzeti típusbizonyítvány megadását,

- nem tilthatják meg az olyan típusú traktor vagy traktorok forgalomba helyezését,

amelyek kezelőtere, vezetőhelyhez történő hozzáférése, ajtajai és ablakai megfelelnek ezen irányelv rendelkezéseinek.

(2) 1989. október 1-jétől a tagállamok

- nem állíthatják ki a 74/150EGK irányelv 10. cikke (1) bekezdésének utolsó francia bekezdésében említett okiratot olyan traktortípus vonatkozásában, amely kezelőtere, a vezetőhelyhez történő hozzáférése, az ajtajai és az ablakai nem felelnek meg ezen irányelv rendelkezéseinek,

- megtagadhatják olyan traktortípus nemzeti típusjóváhagyásának megadását, amely kezelőtere, a vezetőhelyhez történő hozzáférése, ajtajai és ablakai nem felelnek meg ezen irányelv rendelkezéseinek.”

(**) A 2010/62/EU irányelv 6. cikkével összhangban:

„(1) A 2003/37/EK irányelv II. mellékletében meghatározott T1, T2 és T3 kategóriájú traktorok tekintetében az ezen irányelv 7. cikkének (1) bekezdésében említett rendelkezéseket az új járműtípusokra 2011. szeptember 29-től, az új járművekre pedig 2012. szeptember 29-től kell alkalmazniuk a tagállamoknak.

(2) A 2003/37/EK irányelv II. mellékletében meghatározott T4.3 kategóriájú traktorok tekintetében az ezen irányelv 7. cikkének (1) bekezdésében említett rendelkezéseket az új járműtípusokra 2013. szeptember 29-től, az új járművekre pedig 2016. szeptember 29-től kell alkalmazniuk a tagállamoknak.

(3) A 2003/37/EK irányelv II. mellékletében meghatározott T4.1, T4.2, T5, C, R és S kategóriájú járművek tekintetében az ezen irányelv 7. cikkének (1) bekezdésében említett rendelkezéseket az új járműtípusokra és az új járművekre a 2003/37/EK irányelv 23. cikke (2) bekezdésében meghatározott időpontoktól kezdődően kell alkalmazniuk a tagállamoknak.”

_____________

IV. MELLÉKLET

MEGFELELÉSI TÁBLÁZAT

A 80/720/EGK irányelv | A 88/414/EGK irányelv | Ez az irányelv |

1. cikk | - | 1. cikk |

2. cikk, bevezető mondat | - | 2. cikk, (1) bekezdés, bevezető mondat |

2. cikk, első francia bekezdés | - | 2. cikk, (1) bekezdés, a) pont |

2. cikk, második francia bekezdés | - | 2. cikk, (1) bekezdés, b) pont |

2. cikk, harmadik francia bekezdés | - | 2. cikk, (1) bekezdés, c) pont |

2. cikk, záró mondat | - | 2. cikk, (1) bekezdés, bevezető mondat |

- | 2. cikk, (2) bekezdés, második francia bekezdés | 2. cikk, (2) bekezdés |

3. cikk | - | 3. cikk |

4. cikk, (1) bekezdés | - | - |

4. cikk, (2) bekezdés | - | 4. cikk |

- | - | 5. cikk |

- | - | 6. cikk |

5. cikk | - | 7. cikk |

I. és II. melléklet | - | I. és II. melléklet |

- | - | III. melléklet |

- | - | IV. melléklet |

_____________[pic][pic][pic][pic][pic][pic]

[1] COM(87) 868 PV.

[2] Lásd a következtetések A. részének 3. mellékletét.

[3] E kodifikációra a Bizottságnak az Európai Parlamenthez és a Tanácshoz intézett, a közösségi joganyag kodifikációjáról szóló közleménye COM(2001) 645 végleges alapján kerül sor.

[4] Lásd ezen javaslat III. mellékletének A. részét.

[5] HL C […], […], […] o.

[6] HL L 194., 1980.7.28., 1. o.

[7] Lásd a III. melléklet A. részét.

[8] HL L 171., 2003.7.9., 1. o.

[9] HL L 27., 2010.1.30., 33. o.

[10] HL L 67., 1989.3.10., 1. o.

11. A kezelőtérre, a vezetőűlés ,megközelítésére (be és kiszállás), valamint az ajtóra és ablakokra vonatkozó EK-típusjóváhagyás megadva/elutasítva (1)

Az EK –típusjóváhagyás száma…………………………………………………………………

7. A traktor EK- típusjóváhagyása bemutatva…………………………………………

15. Az alábbi, fent jelzett EK- típusjóváhagyási számmal ellátott dokumentumok mellékelve:

Top