EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52010DC0288

a Bizottság jelentése az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak - Makaó Különleges Közigazgatási Terület: Éves jelentés – 2009

/* COM/2010/0288 végleges */

52010DC0288

a Bizottság jelentése az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak - Makaó Különleges Közigazgatási Terület: Éves jelentés – 2009 /* COM/2010/0288 végleges */


[pic] | EURÓPAI BIZOTTSÁG |

Brüsszel, 2010.6.3.

COM(2010)288 végleges

A BIZOTTSÁG JELENTÉSE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK ÉS A TANÁCSNAK

Makaó Különleges Közigazgatási Terület: Éves jelentés – 2009

A BIZOTTSÁG JELENTÉSE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK ÉS A TANÁCSNAK

Makaó Különleges Közigazgatási Terület: Éves jelentés – 2009

Bevezetés

Makaó kínai anyaországnak tíz évvel ezelőtti átadása óta az Európai Bizottság szorosan nyomon követi a Makaó Különleges Közigazgatási Területen (a továbbiakban: KKT) végbemenő gazdasági és politikai fejleményeket, hogy teljesítse az Európai Parlamentnek 1999-ben a fejleményekről szóló éves jelentés kiadására vonatkozóan tett kötelezettségvállalását. E jelentés a 2009-es évre vonatkozik.

2009 fontos év volt Makaó KKT tekintetében, ekkor ünnepelte ugyanis a kínai anyaországhoz való visszatérésének 10. évfordulóját. Edmund Hot új kormányzó váltotta. A törvényhozási választásokra 2009 szeptemberében került sor, amelynek eredményeképpen új törvényhozás kezdte meg négy éves időszakát. Ezt megelőzően az év folyamán Makaóban elfogadták a nemzetbiztonsági törvényt.

Az Európai Bizottság elismeri az átadás óta az „egy ország – két rendszer” elv sikeres alkalmazását Makaó KKT alaptörvényének megfelelően. Az alaptörvény garantálja, hogy Makaó mindennapi élete, a jogállamiság, valamint az alapvető jogok és szabadságok védelme változatlan marad. Mindent összevetve a kínai anyaországhoz való visszatérés óta az alaptörvény alkalmazása általában megfelelő volt Makaóban, és a makaói emberek alapvető jogait és szabadságait tiszteletben tartották.

Politikai fejlemények

A gyarmat Kínához való 1999-es visszatérése óta 2009-ben került sor az első vezetőváltásra. 2009. július 26-án a makaói társadalmi és kulturális ügyek korábbi miniszterét, Fernando Chui-t nevezték ki új kormányzó nak Edmund Ho helyére, aki a kínai anyaországnak való átadás óta vezette a makaói kormányt. Dr. Chui a 300 fős kormányzó-választási bizottság 282 tagjának (94 %) szavazatát kapta meg. Választási győzelme után tartott beszédében Fernando Chui elmondta, hogy gondosan odafigyel majd a polgárok aggályaira; korrupciómentes kormányzatot vezet majd és javítja ennek átláthatóságát; valamint méltányos és egészséges versenyt biztosít a makaói gazdaság gerincét képező szerencsejáték-ágazatban.

José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke gratulált Fernando Chui-nak és sok sikert kívánt a Makaó stabilitása és fejlődése érdekében kifejtett erőfeszítéseihez. Megköszönte továbbá Edmund Honak, hogy az elmúlt tíz évben hozzájárult Makaó fejlődéséhez és megerősítette az Európai Unióval fenntartott kapcsolatokat.

A makaói törvényhozási választásokat 2009. szeptember 20-án tartották. A választási részvétel elérte az 59,9 %-ot, amely az eddigi legmagasabb arány a makaói választások történetében. A törvényhozás 29 képviselői hellyel rendelkezik, ebből 12-t közvetlenül, 17-et pedig közvetetten választanak. A 17 közvetetten választott képviselői helyből tizet funkcionális választótestület választ, hét képviselőt pedig a kormányzó nevez ki. A közvetlen választásokon összesen 122 jelölt indult 16 csoport színeiben. A közvetlen választásokon győztes 12 jelöltből nyolc régi képviselő, akik több ciklusban is részt vettek a törvényhozásban, a többi négy pedig új képviselő. A törvényhozók makaói demokráciapárti tábora újabb helyet nyert a törvényhozásban, így kettőről háromra emelkedett képviselői helyeik száma. Az Európai Bizottság véleménye szerint a választások tisztességesen és nyugodt légkörben zajlottak. Az eddigi legmagasabb részvételi arány azt mutatja, hogy Makaó politikai fejlődése kedvezően halad és a térségben növekszik a civil tudatosság. Az Európai Bizottság üdvözli ezt a fejleményt és úgy véli, hogy Makaó állampolgárainak növekvő politikai érettsége szilárd alapot biztosít a széleskörűbb makaói demokrácia irányába mutató előrehaladásnak.

Makaó KKT 2009. december 20-án ünnepelte fennállásának 10. évfordulóját. Az ünnepségeken részt vett Hu Csin-tao kínai elnök. Hu elnök emellett a harmadik ciklusát kezdő kormány beiktatási ceremóniáján is megjelent. Beszédében Hu elnök üdvözölte a KKT elmúlt évtizedbeli teljesítményeit, és kifejezte meggyőződését, hogy az új kormányzó és tisztviselői képesek lesznek a makaói nép egyesítésére és vezetésére a KKT virágzóbb jövőjének megteremtése érdekében.

Egy másik fontos politika fejlemény a nemzetbiztonsági törvény elfogadása volt. Az alaptörvény 23. cikke arra kötelezi a KKT kormányát, hogy vezessen be az árulással, elszakadással, lázadással, felforgatással és államtitkok továbbadásával foglalkozó jogszabályt. 40 napos nyilvános konzultációt követően a kormány 2009. január 5-én nyújtotta be a törvényhozásnak a nemzetbiztonsági törvény tervezetét. A törvény, amelynek tervezetét a törvényhozás 2009. február 25-én nagy többséggel fogadta el (csak a két demokráciapárti képviselő szavazott ellene), 2009. március 3-án lépett hatályba. Hu Csin-tao kínai elnök az átadás 10. évfordulóján tartott ünnepségeken elismerően szólt a nemzetbiztonsági törvényről. Az Európai Unió tudomásul veszi a nemzetbiztonsági törvényt, és megerősíti a Makaó KKT alaptörvényében biztosított alapvető jogok és szabadságok megőrzésének fontosságát.

2009-ben Makaót megemlítették az ENSZ Faji Megkülönböztetés Megszüntetésének Bizottsága 75. ülésén. A bizottság tudomásul vette az emberkereskedelem elleni küzdelemről szóló törvény, valamint a menekültstátusz elismerésének és elvesztésének jogi keretét létrehozó törvény makaói elfogadását. A bizottság továbbá aggályait fejezte ki amiatt, hogy az emberkereskedelem még mindig súlyos problémát jelent a KKT-ben, szem előtt tartva, hogy az áldozatok gyakran olyan nők és gyermekek, akik nem állampolgárok, illetve etnikai kisebbséghez tartoznak. A bizottság az intézkedések megerősítését ajánlotta a – különösen a nem állampolgárokat érintő – emberkereskedelem megfelelő megelőzése, az ellene folytatott küzdelem és az emberkereskedelem büntetése érdekében. A bizottság ugyancsak aggályait fejezte ki amiatt, hogy a migráns munkavállalókat kizárják a KKT szociális jóléti rendszeréből, és a vonatkozó jogszabályok módosítását ajánlotta a szociális jóléti ellátás valamennyi munkavállalóra történő kiterjesztése céljából. Az Európai Bizottság aggodalommal állapította meg azt is, hogy az év során nőtt azon esetek száma, amelyekben hongkongi újságírók, egyetemi oktatók és aktivisták belépését tagadták meg makaói bevándorlási tisztviselők közbiztonsági okokra hivatkozva.

Gazdasági fejlemények

A szerencsejáték -monopólium 2002-es liberalizálása óta Makaó a világ legnagyobb kaszinópiacává vált. Ezt a növekedést fenntartották egyrészt a kínai anyaországból érkező látogatók, másrészt az új kaszinó-üzemeltetők KKT-ba irányuló jelentős beruházásai. Az elmúlt évtizedben Makaó GDP-je szinte megháromszorozódott. A makaói gazdaság azonban 2009-ben elszenvedte első visszaesését, amit a globális pénzügyi válság, valamint a szerencsejáték-ipar túlzott növekedésének visszafogására irányuló kormányzati politika okozott. Noha a makaói gazdaságnak sikerült kezelnie a válságot, továbbra is túlzottan függ a szerencsejáték-ipartól, és egyre szélesedik a szegények és gazdagok közti szakadék.

Annak érdekében, hogy csökkentse a szerencsejáték-turizmust, Kína 2009-ben tovább szigorította az anyaországi lakosok által Makaóba tehető látogatások számát. A 2009-ben Makaóba látogatók 50,5 %-a Kínából érkezett, és Kína az idegenforgalom legnagyobb forrása is. Az anyaországi látogatókra vonatkozó vízumkorlátozások sokkal nagyobb hatással jártak a helyi gazdaságra nézve, mint a globális pénzügyi válság. A gazdasági visszaesés hatásának csökkentése érdekében a Makaó KKT kormánya számos kezdeményezést vázolt fel, hogy iparának és lakosainak is segítséget nyújtson, így többek között valamennyi állampolgárnak egyszeri alkalommal nyújtandó készpénzjuttatást, megnövelt beruházásokat a közmunkákban és az infrastruktúrában, az idegenforgalomhoz kapcsolódó iparágak megsegítése érdekében egy 100 millió pataca (9 millió EUR) összegű élénkítési tervet, valamint kis- és középvállalkozásoknak (kkv-k) nyújtott hitelgarancia-programot, hogy támogassa őket a kedvezőtlenebb gazdasági környezetben való boldogulásban. A globális pénzügyi válságnak a világ legnagyobb szerencsejáték-piacára gyakorolt hatása leginkább az egyesült államokbeli kaszinó-üzemeltetők pénzügyeiben volt érezhető. Néhány kaszinóbővítési projektjük lelassult, illetve felfüggesztették ezeket.

A látogatók számának növekedése és a jelentős szerencsejáték-bevételek révén Makaó gazdasága mindazonáltal 2009 utolsó negyedévében fellendült. Az első három negyedév visszaesése után a negyedik negyedévben 5 %-kal emelkedett az összes látogató száma. 2009-ben a szerencsejáték-bevétel 9,4 %-kal nőtt és elérte a rekordnak számító 119 milliárd patacát (10,7 milliárd EUR). Az Ázsiában a globális pénzügyi válság ellenére rendelkezésre álló likviditásnak köszönhetően a makaói kaszinó-üzemeltetők új finanszírozási forrásokat tudtak találni azáltal, hogy kaszinóüzleteiket bevezették a hongkongi tőzsdére, ami lehetővé tette számukra, hogy rendezzék adósságuk egy részét és folytassák a felfüggesztett projektekkel kapcsolatos munkákat. A kaszinók száma így a 2008. évi 31-ről 2009-ben 33-ra emelkedett.

Makaó GDP -jének visszaesése 2009 első félévében kétszámjegyű volt, a második félévben azonban a GDP erősödésnek indult. 2009-ben a GDP reálértéken 1,3 %-os enyhe növekedést ért el. Ez a növekedési lendület a negyedik negyedévben felgyorsult. A fellendülés nagymértékben a szerencsejáték-szolgáltatások kivitelének volt köszönhető. A munkanélküliségi arány 2009-ben 3,6 %-os stabil szinten állt. Az inflációs nyomást csökkentette az inflációs ráta gyors visszaesése a 2008. évi 8,6 %-ról 1 %-ra 2009-ben. A kivitel tekintetében az áruexport igen gyenge volt a tengerentúli piacok visszafogott kereslete miatt. Az áruexport 52 %-kal, az import pedig 14 %-kal esett vissza, aminek következtében 29 milliárd patacát (2,6 milliárd EUR) meghaladó, növekvő kereskedelmi hiány alakult ki.

A hivatalos makaói statisztikák alapján továbbra is az Európai Unió Makaó második legnagyobb importőre Kína után, és 21 %-kal részesedik a behozatalból. Makaó számára a negyedik legnagyobb kiviteli piacot az EU jelenti, amely a makaói összkivitel 8,2 %-át veszi fel. Az Eurostat szerint a Makaóból az EU-ba érkező behozatal 2009-ben 54 %-kal, 107 millió EUR-ra esett vissza, miközben a Makaóba irányuló kivitel 9 %os visszaeséssel elérte a 200 millió EUR-t, így a kereskedelmi többlet 93 millió EUR volt. A Makaóba irányuló uniós kivitel nagy részét a járművek, a gépek és elektromos berendezések, valamint az élelmiszertermékek tették ki.

2009-ben Makaó folytatta gazdaságának a kínai anyaországgal való fokozatos integrálását, ami kulcsfontosságú a hosszú távú gazdasági jövő fenntartása érdekében. A Makaó és Kína közötti szorosabb gazdasági partnerségi megállapodás (Closer Economic Partnership Arrangement, a továbbiakban: CEPA) hatodik kiegészítését 2009 májusában írták alá. A CEPA a két gazdaság integrálásának platformját jelentette, és a megállapodás a makaói vállalkozások számára szélesebb lehetőségeket nyújt a Kínában folytatandó üzleti tevékenységre. Makaó ezenfelül aktívan hozzá kíván járulni a Gyöngy-folyó torkolatvidék hosszú távú fejlesztési tervéhez. Makaó, Kuangtung (Guangdong) és Hongkong kormánya tanulmányokat és infrastruktúra-projektet indított el, hogy összekapcsolják a torkolatvidék e három nagyvárosát, létrehozva a „városok közötti egyórás közlekedési kört”, hogy lehetővé tegyék az ezen a körön belüli bármely két hely közötti közlekedést.

Kína továbbá a makaói növekedés és fejlődés elősegítése érdekében kibővített egyes kedvező intézkedéseket, amint azt a Makaóval szomszédos szigeten (Hengqin) lévő földterületnek a Macau University bővítése érdekében történő bérbeadása, valamint a területhódításra vonatkozó makaói tervek támogatása is mutatja. Kína 2049. december 19-ig bérbeadott Makaónak egy hengqini földterületet összesen 1,2 milliárd pataca (108 millió EUR) összegért. Ezen új terület fölött Makaó gyakorol majd joghatóságot. Makaó KKT kormánya azt várja, hogy földrajzi joghatóságának kiterjesztése segíti majd Makaót abban, hogy tevékenységét más szolgáltatási ágazatokra, így az oktatási, kulturális, rekreációs, illetve sporttevékenységekre is kiszélesítse.

Regionális tekintetben Makaó fokozott versennyel szembesül a kaszinóágazatba való belépésre törekvő más ázsiai városok részéről. A Tajvan és a kínai anyaország közötti szoroson átkelést biztosító közvetlen személy- és teherszállító repülőgépjáratok elindítása kihívásokat támaszt a makaói polgári repülési ágazattal szemben, amely évekig a Tajvan és Kína közötti járatok tranzitközpontja volt. Ennek kapcsán az új kormányzó, Fernando Chui 2009. december 22-i beiktatási beszédében javasolta a Tajvannal folytatott cserék és együttműködés fokozását, hogy megerősítsék Makaó szolgáltatási központként betöltött szerepét. Kijelentette továbbá, hogy Makaó további erőfeszítéseket tesz gazdaságának más ágazatokra – így a kultúrára és az oktatásra, valamint a hivatásturizmusra (MICE-turizmus) – történő kiterjesztésére, továbbá erősíti a portugál nyelvű országokkal és az Európai Unióval fenntartott kapcsolatokat. Makaó KKT kormánya emellett intézkedéseket vezetett be a szerencsejátékhoz nem kapcsolódó iparágakban működő kkv-k működésének és fejlesztésének támogatására. Az Európai Bizottság elégedetten veszi tudomásul a gazdaság diverzifikálására irányuló makaói erőfeszítéseket, amelyek a hosszú távú stabilitás szempontjából haszonnal járnak majd.

Az EU–Makaó együttműködés

Az Európai Unió Makaóval fenntartott kapcsolatai a közös értékeken, az európai örökségen és az olyan területeken megjelenő közös érdekeken alapulnak, mint a gazdaság, a környezet, az oktatás és a kultúra. A kapcsolatok továbbfejlődtek az Európai Unió és Makaó között 1992-ben aláírt kereskedelmi és együttműködési keretmegállapodás keretében. Az EU–Makaó vegyes bizottság 2009. évi ülésére, amelyet e keretmegállapodás értelmében évente tartanak, 2009 februárjában Makaóban került sor, és itt kiemelték azt a tényt, hogy Makaó továbbra is az Európai Unió egyik fontos partnere.

Ezen az ülésen véleménycserére került sor a globális pénzügyi válság hatásairól, a protekcionizmus térnyeréséről, valamint az éghajlatváltozással kapcsolatos stratégiákról. Megállapodtak továbbá az uniós és a makaói gazdaság nyitottságának fenntartására és az együttműködés fokozására irányuló közös munkáról. A kétoldalú megbeszéléseken emellett a következő kérdésekkel is foglalkoztak: a többoldalú kereskedelmi rendszer megerősítése, a szellemi tulajdonjogok védelmének javítása, a makaói közbeszerzési eljárások minőségének javítása, a dömpingellenes vizsgálatokkal kapcsolatos kétoldalú együttműködés elismerése, valamint az EU–Makaó visszafogadási megállapodás sikeres végrehajtása.

A kétoldalú együttműködést az Európai Bizottság „Az Európai Unió, Hongkong és Makaó: az együttműködés lehetőségei 2007–2013” című közleménye szabályozza. A közlemény számos nagy kihívást jelentő célkitűzést határoz meg az EU–Makaó kapcsolatoknak az együttműködés szélesítése révén történő fejlesztése érdekében. Az Európai Unió Makaónak és Hongkongnak szóló üzleti információs programja (European Union Business Information Programme, a továbbiakban: EUBIP) februári makaói elindítása nagyon hasznos eszköznek bizonyult a Makaó és az Európai Unió közti tudásmegosztás és jobb megértés előmozdítása tekintetében.

A hongkongi Európai Kereskedelmi Kamara, a Makaói Kereskedelem- és Beruházás-támogatási Intézet és a makaói Európai Tanulmányok Intézete által alkotott konzorcium – az uniós tagállamok nemzeti kamaráival, valamint illetékes ad hoc üzleti és ipari szövetségekkel szoros partnerségben – sikeresen bonyolított le rendezvényeket az EUBIP révén. Makaó vonatkozásában az Európai Unió, annak tagállamai és európai vállalkozások közös uniós kiállítóhellyel és előadókkal való részvétele növelte az Európai Unió láthatóságát Makaóban és jelentős mértékben hozzájárult olyan fórumokhoz, mint például a Makaói Nemzetközi Környezetvédelmi és Együttműködési Fórum (MIECF) 2009 áprilisában és a Makaói Nemzetközi Vásár 2009 októberében. Hasonló eset volt a vegyi anyagok használatát szabályozó uniós rendeletről (REACH) tartott szeminárium, amelyhez szakértelmével hozzájárult az Európai Vegyianyag-ügynökség, és amelyet a Makaói Kereskedelem- és Beruházás-támogatási Intézet támogatott.

Makaó KKT kormánya számára fontos probléma a környezetvédelem, amely továbbra is a szoros együttműködés egyik területét jelenti. Az Európai Bizottság üdvözli a Makaó KKT kormányának arra irányuló erőfeszítéseit, hogy a makaói környezetvédelem nemzetközi ismertségének előmozdítása érdekében vezető szerepet vállaljon a nemzetközi környezetvédelmi együttműködési fórumok és kiállítások – így a MIECF – szervezésében. A KKT aktív szerepet vállalt a kormányzati és civil társadalmi cserék előmozdításában, valamint fokozta erőfeszítéseit, hogy növelje a környezetvédelemmel kapcsolatos tudatosságot és ösztönözte a vállalkozások körében az energiahatékony környezetvédő termékek használatát.

Az Európai Unió és Makaó közötti együttműködést 2009-ben számos ágazatra kiterjesztették. Egy hasonló projekt 2007-es sikeres lezárását követően az Európai Unió és Makaó decemberben írta alá az EU–Makaó jogi együttműködési programot, amely Makaó jogrendszerének megerősítésére, valamint a közigazgatás fejlesztésére és a jogi és igazságszolgáltatási szakértelem fokozására irányul. A jogállamiság, a jó kormányzás, valamint az alapvető jogok és szabadságok tiszteletben tartása elválaszthatatlanok a jogrendszer makaói lakosok általi magas szintű ismeretétől és a jól képzett bírók és jogi szakemberek jelenlététől.

A polgári repülés terén folytatott együttműködés eszközeinek feltárása érdekében 2009-ben tovább folytatódott az európai és makaói vezető tisztviselők közötti kapcsolattartás. Makaó megerősítette, hogy olyan horizontális légiközlekedési megállapodás mellett fog dönteni, amely az uniós tagállamokkal kötött összes 15 meglévő kétoldalú megállapodást aktualizálja majd, hogy tartalmazza a közösségi kijelölésre vonatkozó elvet. Mivel nem rendelkezik saját légtérrel, Makaó megerősítette, hogy már megkapta Kína hozzájárulását az Európai Unióval való horizontális megállapodás megkötéséhez. Az Európai Unió reméli, hogy további előrehaladást érnek majd el és már lehetővé válik a horizontális megállapodásról szóló megbeszélések 2010 végéig való lezárása.

A megtakarítások adóztatása terén folytatott együttműködés eszközeinek feltárása érdekében 2009-ben tovább folytatódtak az európai bizottsági és makaói vezető tisztviselők közötti megbeszélések. Ennek megvalósítására az első, részleges lépésként Makaó kötelezettséget vállalt az OECD-standardok végrehajtására az adózási információk joghatóságok közötti cseréje tekintetében, amit az Európai Bizottság örömmel fogad. Ennek érdekében Makaó az adózási ügyekben folytatott információcseréről szóló törvényt fogadott el, amely 2009. szeptember 15-én lépett hatályba. 2010-ben folytatják a párbeszédet azokról a lehetséges további intézkedésekről, amelyek ténylegesen egyenértékűek lehetnek a megtakarítási adóról szóló irányelv intézkedéseivel.

2009-ben tovább szélesedtek az európai és makaói lakosok közötti kapcsolatok. Makaó aktívan részt vett a 2009. évi Erasmus Mundus programban, amely kibővítette az európai és makaói egyetemek és diákok közötti kapcsolatokat és elmélyítette a köztünk fennálló egyetértést. Az Európai Unió támogatta továbbá a Makaói Egyetem Jean Monnet-intézetét az év folyamán rendezett nagysikerű Jean Monnet-konferenciákon való részvételével. Az együttműködés további erősítését szolgálja majd a makaói kormánnyal januárban aláírásra kerülő jegyzőkönyv, amely a következő négy évben mintegy 100 makaói konferenciatolmács képzésének megszervezésére irányul.

Jövőbeni kilátások

Az átadás óta eredményesen kialakított örökség folytatásaként 2010-ben új korszak veszi kezdetét Makaón, új vezetéssel és új törvényhozással. Makaó értékes örökségben, valamint a nyitottság és tolerancia közös értékeiben osztozik Európával. Az Európai Unió ebben az új szakaszban továbbra is szoros kapcsolatokat tart fenn a makaói kormánnyal és a makaói néppel a meglévő kapcsolatok megerősítése érdekében. Az Európai Bizottság a jövőben is támogatja a Makaó KKT-ben az „egy ország – két rendszer” elv alkalmazását és ennek érdekében szorosan nyomon követi a KKT politikai, intézményi, gazdasági és társadalmi fejleményeit.

Az Európai Bizottság a kétoldalú párbeszéd előrehaladását várja olyan kérdésekben, mint a polgári repülés és a megtakarítások adóztatása. Az Európai Bizottság továbbá fokozni kívánja a felsőoktatási és kulturális cseréket, valamint bátorítja a világszerte folytatott uniós finanszírozású programokban, így az Erasmus Mundusban való makaói részvételt is, mely utóbbi 2010-ben különösen az olyan kis országokra és területekre összpontosít majd, mint Makaó.

Top