Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52009XC0926(04)

    Kérelem közzététele a mezőgazdasági termékek és élelmiszerek földrajzi jelzéseinek és eredetmegjelöléseinek oltalmáról szóló 510/2006/EK tanácsi rendelet 6. cikkének (2) bekezdése alapján

    HL C 232., 2009.9.26, p. 27–30 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    26.9.2009   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    C 232/27


    Kérelem közzététele a mezőgazdasági termékek és élelmiszerek földrajzi jelzéseinek és eredetmegjelöléseinek oltalmáról szóló 510/2006/EK tanácsi rendelet 6. cikkének (2) bekezdése alapján

    2009/C 232/13

    Ezzel a közzététellel az 510/2006/EK tanácsi rendelet 7. cikke alapján létrejön a kérelem elleni kifogás joga. A kifogást tartalmazó nyilatkozatnak e közzététel napjától számítva hat hónapon belül kell beérkeznie a Bizottsághoz.

    ÖSSZEFOGLALÓ

    A TANÁCS 510/2006/EK RENDELETE

    „ΕΞΑΙΡΕΤΙKO ΠΑΡΘEΝΟ ΕΛΑΙOΛΑΔΟ ΣEΛΙΝΟ ΚΡHΤΗΣ” („EXERETIKO PARTHENO ELEOLADO SELINO KRITIS”)

    EK-sz.: EL-PDO-0005-0515-20.12.2005.

    OEM ( X ) OFJ ( )

    Ezen összefoglaló a termékleírás főbb elemeit tartalmazza tájékoztatás céljából.

    1.   A tagállam felelős szervezeti egysége:

    Név:

    Διεύθυνση Βιολογικής Γεωργίας, του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων

    Cím:

    Αχαρνών 29 (Aharnon 29)

    Αθηνα/Athens

    ΕΛΛΑΔΑ/GREECE

    Tel.

    +30 2108232025

    Fax

    +30 2108821241

    E-mail:

    ax29u029@minagric.gr, ax29u030@minagric.gr

    2.   Csoportosulás:

    Név:

    Ένωση Αγροτικών Συνεταιρισμών Σελίνου

    Cím:

    Παλαιοχωρα Κανδανοσ Χανιων (Palaiohora Kandanos Hanion)

    TK 73001

    ΕΛΛΑΔΑ/GREECE

    Tel.

    +30 2823041209 / 41306

    Fax

    +30 282341463

    E-mail:

    easselin@otenet.gr

    Összetétel:

    termelők/feldolgozók ( X ) Egyéb: ( )

    3.   Termék típusa:

    1.5. osztály:

    Olajok és zsírok

    4.   Termékleírás:

    (a követelmények összefoglalása az 510/2006/EK rendelet 4. cikkének (2) bekezdése alapján)

    4.1.   Elnevezés:

    „Εξαιρετικό Παρθένο Ελαιόλαδο Σέλινο Κρήτης” („Exeretiko partheno eleolado Selino Kritis”)

    4.2.   Leírás:

    Sötétzöld-középzöld színű extraszűz olívaolaj, hibamediánja nullával egyenlő, íze gyümölcsös, enyhén kesernyés és pikáns, aromája gyümölcsösen olívás, a gyümölcsösség minimális értéke 3,2. Savasság átlagos értéke 0,7 (olajsav tömegszázalékában kifejezve) és szerves peroxidok legfeljebb 15 (meq aktív oxigén/kg). A kioltási együtthatók K270, K232 és a kioltási tényező eltérésének maximális értékei 0,15, 2,5, illetve 0,00.

    Az olívaolajat legalább 60 %-ban a Tsounati olívafajta terméséből állítják elő, legfeljebb 40 % Koroneiki fajtájú olajbogyó hozzáadásával.

    A krétai Selino extraszűz olívaolaj (Exeretiko partheno eleolado Selino Kritis) fizikai-kémiai jellemzői és érzékszervi tulajdonságai főleg a térség sajátos éghajlati (napsütéses órák nagy száma, magas csapadékszint, alacsony relatív páratartalom) és geomorfológiai (lejtős talaj nagy magasságbeli különbségekkel) viszonyaival magyarázhatók. Emellett hozzájárul ehhez a termesztés során a meghatározott földrajzi terület egyes tengerszint feletti magassági övezeteiben a Tsounati és a Koroneiki fajtajellemzőinek érvényesüléséből eredő komparatív előnyök kiaknázása.

    4.3.   Földrajzi terület:

    Az olajbogyó termesztése és az olívaolaj-termelés a meghatározott földrajzi területen történik. A földrajzi övezet a Selinoi járás, amely Chania megye délkeleti részén található. Kandanos, Pelekanos és Anatoliko Selino településtársulások tagtelepüléseit foglalja magában. A térség javarészt hegyvidéki jellegű, tengerszint feletti magassága meghaladja az 1 000 métert. A tájat elborítják az olívaültetvények, amelyek a Selinoi járás földművescsaládjainak fő megélhetési forrásai.

    4.4.   A származás igazolása:

    A termék nyomonkövethetősége a termelési folyamat minden szakaszában biztosított, az olívatermesztéstől az olajütőkön, a termék tárolásán, szállításán, kiszerelésén keresztül egészen addig, amíg el nem jut a végső fogyasztóig.

    Minden érintett fél nyilvántartást vezet a termelési és kiszerelési munkafolyamatokról annak érdekében, hogy az illetékes ellenőrző hatóság – amely jelenleg az OPEGEP – a termék nyomonkövethetőségének biztosítása érdekében ellenőrizhesse az összes előírt eljárást.

    4.5.   Az előállítás módja:

    A Tsounati és Koroneiki fajták termesztése külterjes jellegű, minimális inputanyag (műtrágya, öntözővíz, növényvédő szerek) felhasználásával. A Koroneiki fajta termesztése max. 500 méter tengerszint feletti magasságban található talajon folyik, a Tsounati fajtát viszont nagyobb tengerszint feletti magasságban termesztik. A talajművelést kis dőlésszögű talajon, döntően mechanikus eszközökkel végzik. Tekintettel arra, hogy a térségben a talaj zömmel semleges, olykor savanyú kémhatású, nem használnak szulfát tartalmú műtrágyát, de időnként szoktak meszezést alkalmazni. Az olajfák kedvezően reagálnak az évenkénti nitrogéntrágyázásra, és kedvező, de kismértékű a reakciójuk a kálium tartalmú műtrágyákra. A térségben elvétve fordulnak elő öntözött olívaültetvények. Az olívatermesztés fő kártevője az olajbogyó-fúrólégy (Bactrocera oleae), amellyel szemben a Chaniai Megyei Önkormányzat Vidékfejlesztési Igazgatósága megelőző célú csalogató permetezést alkalmaz, s ezzel egyidejűleg célszerűen kialakított rovarcsapdákkal figyeli a populáció alakulását. A főleg a Koroneiki fajtát támadó olajfarák ellen megelőző permetezést alkalmaznak, és a sérült részeket megfelelő szerekkel permetezik. Noha a Tsounati fajta közkeletű felfogás szerint érzékeny a Cycloconium oleaginum gombával szemben, nincs szükség óvintézkedésekre, mivel a térség geomorfológiája megfelelő szellőzést biztosít, és a légkör relatív páratartalmát olyan szinten tartja, amely nem elégséges a betegség kialakulásához.

    A Koroneiki fajta betakarítása november elején kezdődik, és decemberben ér véget, a Tsounati fajta lépcsőzetes érése december végén-január elején kezdődik, a hideg időben megszakad, majd február végén újrakezdődik, és áprilisban fejeződik be. Megjegyzendő, hogy a krétai Selino extraszűz olívaolajhoz felhasznált Tsounati fajta betakarításának legnagyobb részét január végéig befejezik, aminek köszönhetően a termelt olívaolaj megfelel a minőségi előírásoknak. Az érési stádium meghatározásának fő szempontja, hogy héjának zöldessárga színe mikor vált át feketés ibolyaszínbe, és húsának színe legalább felerészben feketés ibolyaszínbe. Az olajbogyót rázógépekkel, illetve a földről, a gyűjtőhálókra való természetes lehullás után takarítják be.

    Az olajbogyó szállítása jellemzően ritka szövésű zsákokban történik, de műanyag rekeszek is használatosak. A tárolás külön erre a célra használt helyiségekben, ellenőrzött körülmények között történik, hogy az olajbogyó megőrizze minőségi jellemzőit. Tekintettel arra, hogy az olajbogyót lehetőleg a betakarítástól számított 24 órán belül fel kell dolgozni, a szállítási és tárolási időt a minimumra kell csökkenteni, és ezek összes időtartama 24 óránál kevesebb kell hogy legyen.

    Az olívaolaj kinyerése mechanikus úton történik, 25 °C fokot meg nem haladó hőmérsékleten, a térségnek az illetékes ellenőrző hatóság által jóváhagyott olajütőiben. Különösen a Koroneiki fajtából nyert olívaolaj, de a Tsounati fajtából előállított olívaolaj is 1–3 hónapon át az előírt keverésig megfelelően tárolható. A tárolás folyamán az olívaolaj tiszta tartályba történő áttöltésével távolítják el a leülepedett szilárd anyagokat és növényi nedveket (olajseprőt), oly módon, hogy az oxigénnek való kitettség korlátozott legyen, és minimális legyen az a levegőmennyiség, amellyel érintkezik.

    4.6.   Kapcsolat:

    Történeti

    A Kandanosi-medencesíkságon „dekaoktousa” néven ismert monumentális olajfák is vannak, amelyek törzsének kerülete eléri a 12,3 métert, életkoruk több mint 1 500 év, és kétsoros rigmusok (madinadák) is megerősítik, hogy Selino olívatermesztő vidék.

    Természeti

    Talajtanilag a meghatározott földrajzi terület jellemzően palás talajokból áll, de kisebb mértékben mészköves talajok is találhatók rajta. A térség nagyobbrészt hegyvidéki jellegű, 400 métert meghaladó tengerszint feletti magassággal és lejtős talajjal, a Kandanosi-medence kivételével, amely fennsíknak minősül. A térség jellemzője a magas csapadékszint, az alacsony relatív páratartalom és a felhős napok csekély száma.

    A lejtős talajból síkságba átmenő, az olívaültetvényeknek a lehető legjobb fényellátást biztosító domborzat kedvez az alkaloidkoncentráció növekedésének, amely megadja a végtermék gyümölcsös jellegét. Emellett a talajok alacsony szervesanyag-tartalma növeli a termelt olívaolaj aromás összetevőit. Az enyhén kesernyés és pikáns íz azzal magyarázható, hogy a végtermékben kismértékű a Koroneiki fajta részaránya, és oka a betakarítási időszakban az olajbogyóban található fenolos vegyületekben keresendő. A sötétzöld szín a fokozott klorofillkoncentrációnak, különösen a feofitin- és pirofeofitin-koncentrációnak köszönhető.

    A térségben uralkodó éghajlati viszonyok (páratartalom, hőmérséklet) elősegítik a Tsounati fajtatulajdonságainak jobb érvényesülését, hiszen ez a fajta itt mintegy a maga természetes környezetében található meg. A fajta kései jellegét, amely a kései virágzásban/terméskötésben és az ebből következő kései érésben nyilvánul meg, a hőmérséklet, a relatív páratartalom és a talaj relatív nedvességtartalma befolyásolja, s ezek az értékek optimálisak a kritikus időszakokban. Emellett a Tsounati fajta hidegtűrő képessége is hozzájárul a termesztési terület kiterjedt voltához a térségben. A Koroneiki fajta termesztése az alacsonyabb tengerszint feletti magasságú és kellő talajnedvesség tartalmú területeken kiváló eredménnyel jár, és optimális módon hasznosítja a meghatározott földrajzi terület ilyen jellegű talajait.

    A Tsounati és Koroneiki fajták termesztése és ezen keresztül a Selino extraszűz olívaolaj termelése egyedüli lehetőség a meghatározott földrajzi terület számára, tekintettel arra, hogy a szegény és nagyrészt savanyú palás talajok dominanciája megnehezíti a kultúra- vagy fajtaváltást, illetve a jövedelmezőbb belterjes olívatermesztés uralkodóvá válását. Emellett fenntartja a természeti táj szépségét, mivel a gazdag felszíni gyökérrendszer – különösen a Tsounati fajta esetében – megakadályozza a felszíni elfolyást és az erre különösen hajlamos lejtős palás talaj erózióját.

    4.7.   Ellenőrző szerv:

    A nemzeti jogszabályok értelmében az oltalom alatt álló eredetmegjelölésű olívaolaj ellenőrzése és a vele kapcsolatos jogalkalmazás az alábbi szervek feladata:

    Név:

    Chaniai Megyei Önkormányzat Vidékfejlesztési Igazgatósága

    Cím:

    Σφακίων 26 (Sfakion 26)

    TK 73174 Χανιά (Hania)

    ΕΛΛΑΔΑ/GREECE

    Tel.

    +30 2821056463

    Fax

    +30 2821028047

    E-mail:

    u14901@minagric.gr

    Név:

    Mezőgazdasági Termékeket Tanúsító és Ellenőrző Szervezet, OPEGEP

    Cím:

    Άνδρου 1 και Πατησίων (Androu 1 and Patision)

    TK 11257

    ΕΛΛΑΔΑ/GREECE

    Tel.

    +30 2108231277

    Fax

    +30 2108231438

    E-mail:

    info@agrocert.gr

    4.8.   Címkézés:

    Az olívaolaj csomagolásán kötelezően fel kell tüntetni az „Exeretiko partheno eleolado Selino Kritis” jelzést, valamint minden egyéb, a nemzeti és uniós jogszabályokban előírt adatot.


    Top