EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52009XC0214(04)

Dán nemzeti eljárás korlátozott légiközlekedési jogok elosztására

HL C 37., 2009.2.14, p. 24–25 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

14.2.2009   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 37/24


Dán nemzeti eljárás korlátozott légiközlekedési jogok elosztására

(2009/C 37/07)

A tagállamok és harmadik országok közötti légiközlekedési szolgáltatásokra vonatkozó megállapodások tárgyalásáról és végrehajtásáról szóló, 2004. április 29-i 847/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet 6. cikkével összhangban az Európai Bizottság közzéteszi az alábbi, a harmadik országokkal kötött légiközlekedési megállapodások értelmében korlátozás alá eső légiforgalmi jogoknak az erre jogosult közösségi légi fuvarozók közötti elosztásához alkalmazandó, tagállami szintű eljárást

Dánia – Közlekedési Minisztérium

2008. február

Iránymutatások a korlátozott légiközlekedési jogok elosztásához

1.

Ezen iránymutatások alapját a tagállamok és harmadik országok közötti légiközlekedési szolgáltatásokra vonatkozó megállapodások tárgyalásáról és végrehajtásáról szóló, 2004. április 29-i 847/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet képezi. Az iránymutatásokat azokban az esetekben kell alkalmazni, amikor egynél több légi fuvarozó kíván olyan dán forgalmi jogokat igénybe venni, amelyek a Dánia és valamely harmadik ország között létrejött kétoldalú légiközlekedési megállapodás értelmében korlátozások alá esnek, valamint akkor, ha a szóban forgó jogok nem eléggé széleskörűek ahhoz, hogy a megállapodás szerint a légi szolgáltatás nyújtására vonatkozó igény minden érintett érdeklődő esetében kielégíthető legyen. Az iránymutatásokat akkor is alkalmazni kell, ha az érvényben lévő megállapodás szerint csupán egyetlen légi fuvarozó jelölhető ki, de egynél több légi fuvarozó jelentette be a kijelölésre vonatkozó igényét.

2.

Szintén ezeket az iránymutatásokat kell alkalmazni akkor, ha a korlátozott légiforgalmi jogok a Közösség három skandináv tagállamának járnak, és az adott légi útvonal Dániában kezdődik vagy ott ér véget. Ilyen esetekben Norvégia és Svédország illetékes hatóságaival egyeztetési eljárást kell lefolytatni.

3.

Ezen iránymutatások alkalmazása során „légi fuvarozó” alatt azokat a légi fuvarozókat kell érteni, amelyeket Dániában jegyeztek be, és amelyek a 2407/92/EGK tanácsi rendelet szerint működési engedéllyel rendelkeznek.

4.

A Dánia által megkötött kétoldalú légiközlekedési megállapodások szerinti légiforgalmi jogokról, az ezen iránymutatások szerint odaítélt légiforgalmi jogokról, valamint a tervezett légiközlekedési tárgyalásokról a dán közlekedési minisztérium saját weboldalán (www.trm.dk) ad tájékoztatást.

5.

Az ezen iránymutatások szerint odaítélendő légiforgalmi jogokra irányuló kérelmeket a dán közlekedési minisztérium bírálja el. A jogok odaítéléséről szóló határozatokat nyilvánosságra kell hozni.

6.

A korlátozott légiforgalmi jogokat igénybe venni kívánó légi fuvarozóknak igényüket írásban kell bejelenteniük a dán közlekedési minisztériumhoz. A kérelmet dán vagy angol nyelven kell elkészíteni, és annak a következő adatokat kell tartalmaznia:

a)

a működési engedély másolata, amennyiben a légi fuvarozó működési engedélyét nem dán hatóság adta ki;

b)

a tervezett légi szolgáltatás ismertetése (a légi jármű típusa, honossága és lajstromjele, indulási és érkezési idő, repülési útvonal és repülési napok);

c)

a szolgáltatás során használni kívánt légiközlekedési eszközök esetleges teljes vagy személyzet nélküli kölcsönbérletére (wet vagy dry leasing) vonatkozó adatok;

d)

más légi fuvarozókkal való esetleges együttműködésre vonatkozó adatok, az együttműködés jellegének és kiterjedésének ismertetése;

e)

a légi szolgáltatás megkezdésének tervezett időpontja;

f)

a légi szolgáltatás típusa (utas- vagy áruszállítás);

g)

esetleges csatlakozó járatok;

h)

a tervezett légi szolgáltatásokra vonatkozó árképzési politika.

A közlekedési minisztérium kérheti, hogy az igénylő további adatokkal is egészítse ki kérelmét.

A minisztérium az illetékes norvég és svéd hatóságokat tájékoztatja a beérkezett kérelmekről.

7.

A kérelmek feldolgozásakor diszkriminációmentes és átlátható eljárást kell alkalmazni. Az eljárás során előnyt élveznek az olyan légi szolgáltatások, amelyek:

az utasok számára a legtöbb előnyt biztosítják,

elősegítik a lehető leghatékonyabb versenyt a Európai Közösség légi fuvarozói között,

a lehető legalacsonyabb áron biztosítanak légiközlekedési szolgáltatásokat az összes általános légiszolgáltatási kategóriában,

elősegítik a Közösség repülési ágazatának, kereskedelmének és turizmusának egészséges fejlődését, és/vagy

megfelelnek a tömegközlekedéssel kapcsolatos szakpolitikai célkitűzéseknek, pl. elősegítik a regionális fejlődést.

8.

A kérelmek feldolgozása során külön figyelmet kell fordítani a következő körülményekre:

a felajánlott szolgáltatások jellemzői,

a járatok gyakorisága,

a légi jármű típusa és konfigurációja,

közvetlen vagy átszállásos járatok,

a szolgáltatások megkezdésének időpontja,

a forgalom éves megoszlása,

a légi szolgáltatások típusa (utasszállítás vagy áruszállítás),

a légiközlekedési szolgáltatások elérhetősége az utasok számára (jegyfoglalás és -vásárlás),

csatlakozó járatok rendelkezésre állása,

árképzés,

a környezetre gyakorolt hatás.

A kiválasztás során más körülményeket is figyelembe lehet venni, azonban ezekről az igénylőket még a döntés meghozatala előtt tájékoztatni kell.

9.

Az engedélyezési eljárás során figyelembe kell venni a légiközlekedési szolgáltatások folyamatosságának biztosítását.

10.

A légiforgalmi jogok ezen iránymutatások szerint történő elosztására vonatkozó döntésből ki kell tűnnie, hogy milyen indokok alapján hozták az adott döntést.

11.

Az odaítélt légiforgalmi jogok külön engedély nélkül nem ruházhatók át.

12.

Annak a légi fuvarozónak, amely a jelen iránymutatások szerint megkapta az engedélyt a légiforgalmi jogok igénybevételére, a tervezett légiközlekedési szolgáltatásokat a soron következő két menetrendi időszakon belül el kell indítania. Ha ez nem történik meg, az engedély érvényét veszíti.

13.

A kiadott engedély akkor is érvényét veszíti, ha:

a)

a légi szolgáltatásokat leállították és a következő hat hónapon belül sem indították el újra, amennyiben a megszakítás olyan körülmények miatt következett be, amelyek az engedéllyel rendelkező légi fuvarozó hatókörén belül estek;

b)

az engedéllyel rendelkező légi fuvarozó arról tájékoztatja a közlekedési minisztériumot, hogy a továbbiakban nem kívánja az engedélyt igénybe venni.

14.

A közlekedési minisztérium részben vagy egészben visszavonhatja az engedélyt, ha:

a)

a légi szolgáltatásokat nem az engedélyben szereplő feltételeknek, vagy a szolgáltatások alapjául szolgáló kétoldalú megállapodásban rögzített rendelkezéseknek megfelelően nyújtják;

b)

az engedéllyel rendelkező légi fuvarozó figyelmen kívül hagyja a légi szolgáltatásokra vonatkozó egyéb rendelkezéseket; vagy

c)

az engedély visszavonását speciális tényezők indokolják.

15.

Abban az esetben, ha az ezen iránymutatások szerint odaítélt engedély érvényét veszíti vagy azt visszavonják, a dán közlekedési minisztérium az engedélyezést újra napirendre tűzheti.

16.

Ezek az iránymutatások nem befolyásolják azokat a mindenkor hatályban lévő légiforgalmi jogokat, amelyek igénybevétele a közösségi jognak és a versenyre vonatkozó nemzeti törvényeknek megfelelően történik.


Top