Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52009TA1215(25)

    Jelentés az Európai Képzési Alapítvány 2008-as pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolójáról, az Alapítvány válaszaival együtt

    HL C 304., 2009.12.15, p. 136–141 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    15.12.2009   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    C 304/136


    JELENTÉS

    az Európai Képzési Alapítvány 2008-as pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolójáról, az Alapítvány válaszaival együtt

    2009/C 304/25

    TARTALOM

     

    Bekezdés

    Oldal

    BEVEZETÉS…

    1–2.

    137

    MEGBÍZHATÓSÁGI NYILATKOZAT…

    3–12.

    137

    MEGJEGYZÉSEK A KÖLTSÉGVETÉSI ÉS PÉNZGAZDÁLKODÁSRÓL…

    13–14.

    138

    Táblázat…

    139

    Az Alapítvány válaszai

    141

    BEVEZETÉS

    1.

    A torinói székhelyű Európai Képzési Alapítványt (a továbbiakban: Alapítvány) a Tanács 1360/90/EGK rendelete alapján hozták létre (1). Az Alapítvány célja a szakképzés reformjának támogatása az Európai Unió partnerországaiban. Céljából adódóan az Alapítvány számos program (PHARE, TACIS, CARDS és MEDA) végrehajtásában nyújt segítséget a Bizottságnak (2).

    2.

    Az Alapítvány 2008-as költségvetése 22,4 millió EUR volt, szemben az előző évi költségvetés 21,1 millió EUR összegével. Az Alapítvány az év végén 124 alkalmazottat foglalkoztatott, míg az előző évben a létszám 131 volt.

    MEGBÍZHATÓSÁGI NYILATKOZAT

    3.

    A Szerződés 248. cikke alapján a Számvevőszék ellenőrizte egyrészt az Alapítvány éves beszámolóját (3), amely a 2008. december 31-én véget ért pénzügyi évre vonatkozó „pénzügyi kimutatásokból” (4) és a „költségvetés végrehajtásáról szóló jelentésekből” (5) áll, másrészt azt, hogy a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűek és szabályszerűek voltak-e.

    4.

    Ennek a megbízhatósági nyilatkozatnak az 1605/2002/EK, Euratom tanácsi rendelet 185. cikkének (2) bekezdése (6) értelmében az Európai Parlament és a Tanács a címzettje.

    Az igazgató felelőssége

    5.

    Az igazgató, mint engedélyezésre jogosult tisztviselő, az Alapítvány pénzügyi szabályzatával összhangban, a saját felelősségére és az engedélyezett előirányzatok határain belül végrehajtja a költségvetés bevételeit és kiadásait (7). Az igazgató feladatai közé tartozik (8) a szervezeti struktúra felállítása; azon belső irányítási és kontrollrendszerek, illetve eljárások kialakítása, amelyek révén csalásból vagy tévedésből eredő lényeges hibás állításoktól mentes végleges beszámoló (9) készül; valamint a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségének és szabályszerűségének biztosítása.

    A Számvevőszék felelőssége

    6.

    A Számvevőszék feladata, hogy ellenőrzése alapján megbízhatósági nyilatkozatot készítsen az Alapítvány éves beszámolójának megbízhatóságára, valamint az annak alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségére és szabályszerűségére vonatkozóan.

    7.

    A Számvevőszék az IFAC és az ISSAI (10) nemzetközi ellenőrzési standardjaival és etikai kódexével összhangban végezte ellenőrzését. Ezek a standardok megkövetelik, hogy a Számvevőszék megfeleljen bizonyos etikai követelményeknek, és az ellenőrzést úgy tervezze meg és végezze el, hogy kellő bizonyosságot nyerhessen arra nézve, hogy a beszámoló mentes a lényeges hibás állításoktól, valamint, hogy az alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűek és szabályszerűek.

    8.

    A számvevőszéki ellenőrzés magában foglalja olyan eljárások elvégzését, amelyek révén ellenőrzési bizonyíték nyerhető a beszámolóban szereplő összegekről és információkról, valamint a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről. A számvevőszéki ellenőrök megítélésén múlik, hogy milyen eljárásokat alkalmaznak, például azon kockázat értékelésére, hogy vannak-e – akár csalás, akár tévedés okozta – lényeges hibás állítások a beszámolóban, illetve előfordultak-e jogszerűtlen és szabályszerűtlen tranzakciók. A kockázat ilyen felmérésekor a körülményeknek megfelelő ellenőrzési eljárások megtervezése érdekében figyelembe vesszük a szervezetnek a beszámoló elkészítése és bemutatása szempontjából releváns belsőkontroll-rendszerét. A számvevőszéki ellenőrzés felméri továbbá, hogy az alkalmazott számviteli politikák megfelelőek-e, illetve a vezetés által készített számviteli becslések ésszerűek-e, valamint kiterjed a beszámoló általános bemutatásának értékelésére is.

    9.

    A Számvevőszék meggyőződése, hogy a rendelkezésére álló ellenőrzési bizonyítékok elégséges és megfelelő alapot nyújtanak az alább kifejtett véleményekhez.

    Vélemény a beszámoló megbízhatóságáról

    10.

    A Számvevőszék véleménye szerint az Alapítvány éves beszámolója (11) minden lényegi szempontból híven és az Alapítvány pénzügyi szabályzatának előírásaival összhangban tükrözi a 2008. december 31-i pénzügyi helyzetet, illetve az akkor véget ért évben lezajlott műveletek és pénzáramlások eredményét.

    Vélemény a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről

    11.

    A Számvevőszék véleménye szerint az Alapítvány 2008. december 31-én véget ért pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolóját megalapozó tranzakciók minden lényeges szempontból jogszerűek és szabályszerűek.

    12.

    Az alábbi megjegyzések nem kérdőjelezik meg a Számvevőszék véleményeinek érvényét.

    MEGJEGYZÉSEK A KÖLTSÉGVETÉSI ÉS PÉNZGAZDÁLKODÁSRÓL

    13.

    Az ellenőrzött munkaerő-felvételi eljárások különféle hiányosságokat mutattak. A munkaerő-felvételi értékelő bizottságok által készített általános jelentések nem tartalmaznak elegendő információt az alkalmazott eljárásokról. Egyes esetekben elmulasztották megindokolni a hozott döntéseket, illetve nem látták el azokat dátummal. Ez megnehezíti az eljárások szabályszerűségének értékelését, és csökkenti az eljárások átláthatóságát.

    14.

    Legalább két esetben a külföldi munkavégzési támogatásra (12) jogosult alkalmazottaktól megtagadták a támogatást a hatályos szabályok hibás értelmezése miatt. Az Alapítványnak korrigálnia kell ezeket az eseteket, és el kell végeznie a szükséges ellenőrzéseket annak teljes mértékű biztosítására, hogy más alkalmazottak ne kerüljenek hasonló helyzetbe.

    Ezt a jelentést a Számvevőszék a 2009. október 8-i ülésén, Luxembourgban fogadta el.

    a Számvevőszék nevében

    Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

    elnök

    Táblázat

    Európai Képzési Alapítvány (Torino)

    A Szerződésből eredő közösségi hatáskör

    Az Alapítvány hatásköre 1360/90/EGK tanácsi rendelet

    Irányítás

    Az Alapítvány rendelkezésére bocsátott erőforrások 2008-ban

    (zárójelben a 2007-es adat szerepel)

    Termékek és szolgáltatások 2008-ban

    A Közösség – hatáskörének keretén belül – gazdasági, pénzügyi és műszaki együttműködési intézkedéseket hajt végre harmadik országokkal. Ezen intézkedések kiegészítik a tagállamok hasonló intézkedéseit, és összhangban állnak a Közösség fejlesztési politikájával.

    (A Szerződés 181a. cikke)

    Célkitűzések

    Nyújtson segítséget a szakképzési rendszerek fejlesztéséhez a közép- és kelet-európai országokban, illetve a volt Szovjetunióból kivált azon független államokban, amelyek részt vesznek a gazdasági reformot és fellendülést támogató programokban, valamint azokon a területeken és mediterrán harmadik országokban, amelyek a gazdasági és szociális rendszerek reformját támogató pénzügyi és szakmai kísérő intézkedések kedvezményezettjei.

    Mozdítsa elő a jogosult országok számára nyújtott segítség összehangolását.

    Feladatok

    A Közösség által rögzített általános útmutatásnak megfelelően az Alapítvány a képzés terén működik, beleértve a szakképzést, alapképzést és az egész életen át tartó képzést, valamint a fiatalok és felnőttek átképzését. Feladatai a következők:

    A képzés területére vonatkozó technikai segítségnyújtási intézkedések végrehajtása, valamint a jogosult országok megfelelő kijelölt szervezeteivel való együttműködés révén segítségnyújtás az oktatási igények és prioritások meghatározásában.

    Információs központként a Közösséget, a tagállamokat és az érdekelt harmadik országokat is tájékoztatja a képzés terén folyamatban lévő kezdeményezésekről és jövőbeli igényekről, valamint keretet ad a segítségnyújtási ajánlatok célba juttatásához.

    Igazgatótanács

    A tagállamok egy-egy képviselője.

    A Bizottság három képviselője.

    A Bizottság elnökletével.

    Igazgató

    A Bizottság javaslata alapján az igazgatótanács nevezi ki.

    Tanácsadó fórum

    Az igazgatótanács nevezi ki.

    Tagállamonként két-két szakértő.

    A jogosult országok két-két szakértője.

    Az európai szintű szociális partnerek két szakértője.

    Külső ellenőrzés

    Az Európai Számvevőszék.

    Belső ellenőrzés

    A Bizottság belső ellenőrzési szolgálata.

    A mentesítésért felelős hatóság

    A Tanács javaslata alapján eljáró Parlament.

    Költségvetés

    19,2 (21,1) millió EUR, amely 18 (19,7) millió EUR bizottsági támogatásból és 1,2 (1,4) millió EUR egyéb szervezetektől kapott, célhoz kötött bevételből tevődik össze.

    Létszám 2008. december 31-én

    96 (100) ideiglenes álláshely a létszámtervben, ebből betöltött: 86 (91)

    38 (40) egyéb alkalmazott (kisegítő, helyi és szerződéses alkalmazottak)

    A teljes létszám: 124 (131), amely foglalkoztatási terület szerint a következőképpen oszlik meg:

    operatív feladatok: 64 (72)

    adminisztratív feladatok: 38,5 (40)

    vegyes feladatok: 21,5 (19).

    Tevékenységek

    Az Alapítvány számos szakmai területen végez támogató tevékenységeket, például: szakmai alapképzés, egész életen át tartó tanulás, szakmai (felnőtt) továbbképzés, humánerőforrás-fejlesztés vállalatoknál, foglalkoztatáspolitikák, munkanélküliek szakképzése, a szegénység enyhítése és a társadalmi integráció, illetve a helyi fejlődést ösztönző szakképzés.

    Támogatás nyújtása a Bizottságnak

    2008-ban 111 új közvetlen segítségnyújtási kérelem érkezett a Bizottságtól. Ezek nagyrészt a delegációktól érkeztek (49 %). A Bizottságnak az Alapítvány válaszaival kapcsolatos elégedettségi mutatója 97 % volt.

    A kérelmek leggyakrabban az európai szomszédsági eszközök előkészítésével kapcsolatos szakpolitikákra és támogatásokra irányultak (32 %), majd gyakorisági sorrendben ezeket a programok kialakításához (21 %), a programozáshoz (11 %), a projektek meghatározásához (10 %) és az utómunkálatokhoz kapcsolódó kérelmek követték.

    Az operatív tevékenységek eredményei a következő kategóriák szerint osztályozhatóak (2008-as adatok):

     

    Szakpolitikai felülvizsgálat és elemzés: 73 végtermék

    37 (IPA), 20 (ENPI), 8 (DCI), 8 (ILP)

     

    Kapacitásépítési intézkedések: 83 végtermék

    35 (IPA), 32 (ENPI), 16 (DCI)

     

    Támogatás a programozási ciklusban: 25 végtermék

    11 (IPA), 9 (ENPI), 5 (DCI)

     

    Terjesztés és hálózatépítés: 32 végtermék

    13 (IPA), 9 (ENPI), 7 (DCI), 3 (ILP)

     

    Eredményességi elemzés: 10 végtermék

    6 (IPA), 1 (ENPI), 2 (DCI), 1 (ILP)

     

    Összesen 102 (IPA), 71 (ENPI), 38 (DCI), 12 (ILP)

    223 végtermék

    Felhasznált eszközök

    IPA:

    :

    Előcsatlakozási Támogatási Eszköz

    ENPI:

    :

    Európai Szomszédsági és Partnerségi Eszköz

    DCI:

    :

    Fejlesztési Együttműködési Eszköz

    ILP:

    :

    Innováció és Tanulás Programok

    Forrás: az Alapítványtól származó adatok.

    AZ ALAPÍTVÁNY VÁLASZAI

    13.

    Az ETF átfogóan megvizsgálta munkaerő-felvételi eljárását válaszul az IAS (Belső Ellenőrzési Szolgálat) által lefolytatott belső ellenőrzés megállapításaira és számos intézkedést hajtott végre, beleértve a dokumentáció és az átláthatóság megerősítését a kiválasztási eljárásokban.

    14.

    Az ETF elfogadja a Számvevőszék külföldi munkavégzési támogatásra vonatkozó véleményét és felülvizsgálta az érintett egyedi eseteket, valamint elvégezte a megfelelő módosításokat.


    (1)  HL L 131., 1990.5.23., 1. o.

    (2)  A táblázat az Alapítvány hatáskörét és tevékenységeit foglalja össze. Ezeket tájékoztatás céljából mutatjuk be.

    (3)  A beszámolóhoz tartozik egy jelentés az év során folytatott költségvetési és pénzgazdálkodásról, amely bemutatja többek között az előirányzatok végrehajtásának alakulását, a különböző költségvetési tételek közötti előirányzat-átcsoportosítások összefoglalásával együtt.

    (4)  A pénzügyi kimutatások a következőkből állnak: a mérleg, az eredménykimutatás, a cashflow-kimutatás, a tőkeváltozásokat feltüntető kimutatás, valamint a pénzügyi kimutatások melléklete; ez utóbbi a számviteli politika meghatározó alapelveinek bemutatását és egyéb magyarázatokat tartalmaz.

    (5)  A költségvetés végrehajtásáról szóló jelentés a költségvetési eredménykimutatást és annak mellékletét tartalmazza.

    (6)  HL L 248., 2002.9.16., 1. o.

    (7)  A 2002. december 23-i 2343/2002/EK, Euratom bizottsági rendelet (HL L 357., 2002.12.31., 72. o.) 33. cikke.

    (8)  A 2343/2002/EK, Euratom bizottsági rendelet 38. cikke.

    (9)  A beszámolók bemutatására vonatkozó, illetve az Ügynökségek által alkalmazandó számviteli szabályokat a legutóbb a 2008. július 9-i 652/2008/EK, Euratom bizottsági rendelettel (HL L 181., 2008.7.10., 23. o.) módosított 2343/2002/EK, Euratom bizottsági rendelet VII. címének 1. fejezete tartalmazza. Ezeket a szabályokat beépítették az Alapítvány pénzügyi szabályzatába.

    (10)  Könyvvizsgálók Nemzetközi Szövetsége (IFAC) és a legfőbb ellenőrzési intézmények nemzetközi standardjai (ISSAI).

    (11)  A végleges éves beszámolót 2009. június 15-én állították össze, majd az a Számvevőszékhez 2009. június 30-án érkezett be. Az Alapítvány végleges éves beszámolóját, miután azt a Bizottságéval koszolidálták, a következő év november 15-ig teszik közzé az Európai Unió Hivatalos Lapjában. A beszámoló megtalálható a következő honlapokon: http://eca.europa.eu vagy http://www.etf.europa.eu/Archive

    (12)  Az említett alkalmazottak nem olasz állampolgárok és a külföldi munkavégzési támogatásra való jogosultság megállapítására meghatározott referencia-időszak alatt érkeztek Olaszországba.


    Top