Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52009DC0022

    1. sz. előzetes költségvetés-módosítási tervezet a 2009. évi általános költségvetéshez - Szakaszonkénti bontású kiadási kimutatás - III. szakasz – Bizottság

    /* COM/2009/0022 végleges */

    52009PC0022

    1. sz. előzetes költségvetés-módosítási tervezet a 2009. évi általános költségvetéshez - Szakaszonkénti bontású kiadási kimutatás - III. szakasz – Bizottság /* COM/2009/0022 végleges */


    [pic] | AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA |

    Brüsszel, 23.1.2009

    COM(2009) 22 végleges

    1. SZ. ELŐZETES KÖLTSÉGVETÉS-MÓDOSÍTÁSI TERVEZET A 2009. ÉVI ÁLTALÁNOS KÖLTSÉGVETÉSHEZ

    SZAKASZONKÉNTI BONTÁSÚ KIADÁSI KIMUTATÁS III. szakasz – Bizottság

    (előterjesztő: a Bizottság)

    1. SZ. ELŐZETES KÖLTSÉGVETÉS-MÓDOSÍTÁSI TERVEZETA 2009. ÉVI ÁLTALÁNOS KÖLTSÉGVETÉSHEZ

    SZAKASZONKÉNTI BONTÁSÚ KIADÁSI KIMUTATÁSIII. szakasz – Bizottság

    Tekintettel:

    - az Európai Közösséget létrehozó szerződésre és különösen annak 272. cikkére,

    - az Európai Atomenergia-közösséget létrehozó szerződésre és különösen annak 177. cikkére,

    - a legutóbb az 1525/2007/EK, Euratom tanácsi rendelettel[1] módosított, az Európai Közösségek általános költségvetésére alkalmazandó költségvetési rendeletről szóló, 2002. június 25-i 1605/2002/EK, Euratom tanácsi rendeletre[2] és különösen annak 37. cikkére,

    Az Európai Bizottság ezúton terjeszti a költségvetési hatóság elé a 2009. évi általános költségvetés 1. számú előzetes költségvetés-módosítási tervezetét.

    TARTALOMJEGYZÉK

    1. Bevezetés 4

    2. Az EU Szolidaritási Alapjának igénybevétele 4

    2.1. Románia: áradások 4

    2.2. Finanszírozás 5

    A SZAKASZONKÉNTI BONTÁSÚ KIADÁSI KIMUTATÁS VÁLTOZÁSAI

    A szakaszonkénti bontású kiadási kimutatás változásai külön, a SEI-BUD rendszeren keresztül kerülnek továbbításra. A szakaszonkénti bontású kiadási kimutatás változásainak angol nyelvű változata tájékoztatásul költségvetési mellékletként csatolva található.

    1. Bevezetés

    Ez az előzetes tervezet a 2009. évi költségvetés 1. sz. módosításáról a következő elemeket tartalmazza:

    - az EU Szolidaritási Alapjának 11,8 millió EUR értékben történő igénybevétele a kötelezettségvállalási és kifizetési előirányzatokban a Romániában bekövetkezett áradások elleni küzdelemre,

    - ennek megfelelően a 13 03 16. számú (Európai Regionális Fejlesztési Alap (ERFA) – Konvergencia) költségvetési tétel kifizetési előirányzatainak 11,8 millió euróval történő csökkentése.

    2. Az EU Szolidaritási Alapjának igénybevétele

    2.1. Románia: áradások

    2008 júliusában Románia meglehetősen kiterjedt részét érték komoly áradásokat és földcsuszamlásokat okozó nagy esőzések. A 2012/2002/EK tanácsi rendelet[3] 4. cikkében megszabott tízhetes határidőn belül a román hatóságok kérelmet nyújtottak be az EU Szolidaritási Alapjából történő pénzügyi támogatás iránt.

    A Bizottság a 2012/2002/EK tanácsi rendelet és különösen annak 2., 3. és 4. cikke értelmében alaposan megvizsgálta a kérelmet. Az értékelés legfontosabb elemei a következőképpen foglalhatók össze:

    1. A kérelmet 2008. október 1-jén nyújtották be a Bizottságnak, a 2008. július 24-én észlelt első károkat követő 10 hetes határidőn belül.

    2. A katasztrófa természeti eredetű. A román hatóságok a teljes közvetlen kár összegét 471,4 millió euróra becsülték. Ez a Szolidaritási Alapból Románia által igénybe vehető 566,8 millió eurós rendes felső értéknek (amely Románia GNI-jének 0,6 %-a) körülbelül 83 %-át teszi ki. A pénzügyi támogatás kiszámításának alapja a teljes közvetlen kár. A pénzügyi támogatás csak a rendelet 3. cikkében meghatározott szükségintézkedésekre fordítható.

    3. Mivel a teljes kárösszeg a normál értékhatár alatt marad, a kérelem a 2012/2002/EK rendelet 2. cikke (2) bekezdésének utolsó – a Szolidaritási Alap „kivételes körülmények közötti” igénybevételének feltételeit meghatározó – albekezdésében megállapított, úgynevezett „rendkívüli regionális katasztrófa” feltételen alapul. E feltétel alapján egy régió kivételes esetben részesülhet az Alapból származó támogatásban, ha a régiót rendkívüli, elsősorban természeti, lakossága nagyobb részére ható, a régió életkörülményeire és gazdasági stabilitására nézve súlyos és tartós következményekkel járó katasztrófa éri.

    4. Az intézkedés öt megyét érint Románia észak-keleti részén (Máramaros, Sucsáva, Botosány, Jász, Nemc). Az érintett, egymás mellett fekvő régiók összefüggő területet képeznek, amelynek összlakossága meghaladja a három millió főt. A román hatóságok jelezték, hogy az itt élő lakosság jelentős részét érintette a katasztrófa, amely közvetlenül 241, együttesen 1,6 milliós lakosságú települést sújtott, részben vagy egészében elpusztítva otthonaikat és mezőgazdasági termésüket.

    5. A román hatóságok bizonyították, hogy a katasztrófa az érintett régió életkörülményeire és gazdasági stabilitására nézve súlyos és tartós következményekkel járt. Jelentésük szerint komoly károk érték az alapvető infrastruktúrákat, a mezőgazdaságot, az erdőgazdaságot, az állatállományt és a lakosság otthonait. Az érintett régió gazdasága erősen a mezőgazdasági ágazatra támaszkodik, az áradások a megművelt földekből 39 214 hektárt, az erdőkből pedig 240 hektárt sújtottak. Az érintett területeken várhatóan 2009-ig mezőgazdasági termelésre nem fog sor kerülni. Ezenfelül komoly károk érték az alapvető infrastruktúrákat is: a víz összesen 1 949 km utat árasztott el, 2 000 híd és körülbelül 87,6 km gát teljesen megsemmisült. Mivel az áradás komoly károkat okozott a Románia és Moldávia, illetve Ukrajna közötti határvonal melletti utakban, ez jelentősen befolyásolta a Románia és az Európa északi és észak-keleti részén található országok közötti gazdasági tevékenységeket. A katasztrófa az érintett régió életkörülményeire és gazdasági stabilitására nézve súlyos és tartós következményekkel járt, megsemmisített körülbelül 14 644 magánházat, hosszasan használhatatlanná tett alapvető infrastruktúrákat (víz/villamos energia), és komolyan megrongált közlekedési utakat, teljesen elvágva ezzel közel 100 települést a külvilágtól.

    6. A román hatóságok a 2012/2002/EK rendelet 3. cikkének (2) bekezdése szerinti támogatható szükségintézkedések költségét 390,8 millió euróra becsülték és intézkedéstípusokra bontották. A művelet nagy része olyan helyreállítási munkákat érint, amelyek célja lehetővé tenni a közlekedési és vízügyi infrastruktúrák működésének haladéktalan újraindítását, valamint az árvédelmi infrastruktúrák azonnali biztosítását. Az Alap által finanszírozandó intézkedéstípusokat a végrehajtási megállapodás világosan meghatározza majd.

    7. A román hatóságok kijelentették, hogy az intézkedés alkalmazásakor semmiféle egyéb közösségi forrásból származó finanszírozásban nem részesültek.

    8. A román hatóságok azt is kijelentették, hogy a támogatható károkra nincsen biztosítási fedezet.

    A fenti okokból a Bizottság tehát javasolja a Románia által a 2008. júliusi árvíz tekintetében benyújtott kérelem „rendkívüli regionális katasztrófa” minősítésének elfogadását, és a Szolidaritási Alap e célra történő felhasználását.

    2.2. Finanszírozás

    A Szolidaritási Alap rendelkezésére álló éves teljes keret 1 milliárd EUR. Mivel az Alap létrehozásának meghatározó oka a szolidaritás, a Bizottság azt az álláspontot képviseli, hogy az Alap támogatásait progresszív alapon kell nyújtani. Ez azt jelenti, hogy a korábbi gyakorlatnak megfelelően a küszöbértéket (a GNI 0,6 %-át, illetve a 2002-es árakon számított 3 milliárd eurót − a kettő közül az alacsonyabbik értéket) túllépő kárrész magasabb támogatásban részesül, mint a küszöbérték alatti kárrész. A jelentős katasztrófák esetén odaítélt segély meghatározásához eddig az Alap igénybevételére szabott küszöb alatt a teljes közvetlen kár 2,5 %-át, a küszöb felett pedig 6 %-át használták. Rendkívüli regionális katasztrófa esetén az arány a teljes közvetlen kár 2,5 %-a. A Szolidaritási Alapból nyújtandó támogatás kiszámításának módszerét a Szolidaritási Alapról szóló 2002–2003-as éves jelentésben határozták meg; e módszert a Tanács és az Európai Parlament elfogadta.

    Javasoljuk, hogy ebben az esetben is ezeket a százalékokat alkalmazzuk, valamint az alábbi összegeket nyújtsuk:

    (EUR) |

    Közvetlen kár | Küszöbérték | 2,5 %-on alapuló összeg | 6 %-on alapuló összeg | A javasolt támogatás teljes összege |

    Romániai áradás | 471 415 101 | 566 845 000 | 11 785 377 | - | 11 785 377 |

    A 2012/2002/EK rendelet 4. cikkének (2) bekezdésében előírtak szerint ezen összeg lehetővé teszi, hogy az utolsó negyedévben az Európai Unió Szolidaritási Alapja eszközeinek legalább 25 %-a továbbra is rendelkezésre álljon.

    A költségvetési év jelenlegi korai szakaszában nehéz pontosan megbecsülni, hol lehet átcsoportosítást végrehajtani. Mindazonáltal az új kifizetési előirányzatokra irányuló igények elkerülése érdekében javasoljuk, hogy a 13 03 16. számú (Európai Regionális Fejlesztési Alap (ERFA) – Konvergencia) költségvetési tételből 11,8 millió EUR kerüljön átcsoportosításra a 13 06 01. tételbe az EU Szolidaritási Alapjának igénybevételével kapcsolatos vonatkozó igények fedezésére. A 13 03 16. tétel végrehajtását a költségvetési év során szoros figyelemmel kísérjük.

    ÖSSZEFOGLALÓ TÁBLÁZAT A PÉNZÜGYI KERET FEJEZETEI SZERINTI BONTÁSBAN

    Pénzügyi keret Fejezet/alfejezet | 2009. évi pénzügyi keret | 2009. évi költségvetés | 1/2009. sz. előzetes költségvetés-módosítási tervezet | 2009. évi költségvetés + 1/2009 sz. előzetes költségvetés-módosítási tervezet |

    |kötelezettségvállalási előirányzat |kifizetési előirányzat |kötelezettségvállalási előirányzat |kifizetési előirányzat |kötelezettségvállalási előirányzat |kifizetési előirányzat |kötelezettségvállalási előirányzat |kifizetési előirányzat | | 1. FENNTARTHATÓ NÖVEKEDÉS | | | | | | | | | | 1a. Versenyképesség a növekedésért és foglalkoztatásért |11 272 000 000 | |11 768 997 000 |11 024 385 513 | | |11 768 997 000 |11 024 385 513 | |1b. Kohézió a növekedésért és foglalkoztatásért |48 428 000 000 | |48 426 884 669 |34 975 134 166 | |-11 785 377 |48 426 884 669 |34 963 348 789 | | Összesen | 59 700 000 000 | |60 195 881 669 | 45 999 519 679 | |-11 785 377 | 60 195 881 669 | 45 987 734 302 | | Fennmaradó mozgástér[4] | | |4 118 331 | | | |4 118 331 | | | 2. A TERMÉSZETI ERŐFORRÁSOK MEGŐRZÉSE ÉS KEZELÉSE | | | | | | | | | | Ebből: piachoz kapcsolódó kiadások és közvetlen kifizetések |46 679 000 000 | |41 131 356 325 |41 083 823 325 | | |41 131 356 325 |41 083 823 325 | | Összesen | 59 639 000 000 | |56 121 437 011 | 52 566 129 680 | | |56 121 437 011 | 52 566 129 680 | | Fennmaradó mozgástér | | |3 517 562 989 | | | |3 517 562 989 | | | 3. UNIÓS POLGÁRSÁG, SZABADSÁG, BIZTONSÁG ÉS A JOG ÉRVÉNYESÜLÉSE | | | | | | | | | | 3a. Szabadság, biztonság és a jog érvényesülése |872 000 000 | |863 925 000 |617 440 000 | | |863 925 000 |617 440 000 | |3b. Uniós polgárság |651 000 000 | |650 963 000 |678 960 000 |+11 785 377 |+11 785 377 |662 748 377 |690 745 377 | | Összesen | 1 523 000 000 | |1 514 888 000 | 1 296 400 000 | +11 785 377 | +11 785 377 | 1 526 673 377 | 1 308 185 377 | | Fennmaradó mozgástér[5] | | |8 112 000 | | | |8 112 000 | | | 4. AZ EU MINT GLOBÁLIS PARTNER[6] | 7 440 000 000 | | 8 103 930 360 | 8 324 169 158 | | | 8 103 930 360 | 8 324 169 158 | | Fennmaradó mozgástér | | | -419 930 360 | | | | -419 930 360 | | | 5. IGAZGATÁS[7] | 7 699 000 000 | |7 700 730 900 | 7 700 730 900 | | |7 700 730 900 | 7 700 730 900 | | Fennmaradó mozgástér | | | 76 269 100 | | | | 76 269 100 | | | 6. ELLENTÉTELEZÉS | 210 000 000 | |209 112 912 | 209 112 912 | | |209 112 912 | 209 112 912 | | Fennmaradó mozgástér | | | 887 088 | | | | 887 088 | | | ÖSSZESEN | 136 211 000 000 | 123 858 000 000 | 133 845 980 852 | 116 096 062 329 | +11 785 377 | 0 |133 857 766 229 | 116 096 062 329 | | Fennmaradó mozgástér | | |3 187 019 148 | 8 083 937 671 | | |3 187 019 148 | 8 083 937 671 | |

    [1] HL L 248., 2002.9.16., 1. o.

    [2] HL L 343., 2007.12.27., 9. o.

    [3] A Tanács 2012/2002/EK rendelete (2002. november 11.) az Európai Unió Szolidaritási Alapjának létrehozásáról, HL L 311., 2002.11.14., 3. o.

    [4] Az 1a. fejezet alatt fennmaradó mozgástér számításában nem szerepel az Európai Globalizációs Alkalmazkodási Alap (EGF).

    [5] Az Európai Unió Szolidaritási Alapjából származó összeg a költségvetésben a megfelelő fejezetek felső határát túllépve szerepel, a 2006. május 17-i intézményközi megállapodásnak (HL C 139., 2006.6.14.) megfelelően.

    [6] A 4. fejezet 2009. évi fennmaradó mozgástere nem veszi figyelembe a sürgősségi segélyre képzett tartalékot és a rugalmassági eszköz igénybevételét.

    [7] Az 5. fejezet felső korlátja alatt fennmaradó mozgástér kiszámítása során a személyzet által a nyugdíjrendszerbe fizetett 78 millió eurós hozzájárulás erejéig figyelembe vették a 2007–2013 közötti időszakra vonatkozó pénzügyi keret (1) lábjegyzetét.

    Top