EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52008TA1205(023)

Jelentés az Európai Alapítvány az Élet- és Munkakörülmények Javításáért 2007-es pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolójáról, az Alapítvány válaszaival együtt

HL C 311., 2008.12.5, p. 156–163 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

5.12.2008   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 311/156


JELENTÉS

az Európai Alapítvány az Élet- és Munkakörülmények Javításáért 2007-es pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolójáról, az Alapítvány válaszaival együtt

(2008/C 311/23)

TARTALOM

1–2.

BEVEZETÉS

3–6.

MEGBÍZHATÓSÁGI NYILATKOZAT

7–10.

ÉSZREVÉTELEK

1–4. táblázat

Az Alapítvány válaszai

BEVEZETÉS

1.

Az Európai Alapítványt az Élet- és Munkakörülmények Javításáért (a továbbiakban: Alapítvány) a Tanács 1975. május 26-i 1365/75/EGK rendelete (1) alapján hozták létre. Az Alapítvány célja, hogy hozzájáruljon a jobb élet- és munkakörülmények megtervezéséhez és megteremtéséhez az Európai Unióban, a témába vágó ismeretek gyarapítása és terjesztése révén.

2.

Az 1. táblázat az Alapítvány hatáskörét és tevékenységeit foglalja össze. Az Alapítvány 2007-es pénzügyi évre vonatkozó beszámolójának főbb adatait tájékoztatás céljából a 2., 3. és 4. táblázat mutatja be.

MEGBÍZHATÓSÁGI NYILATKOZAT

3.

Ennek a nyilatkozatnak az 1605/2002/EK, Euratom tanácsi rendelet 185. cikke (2) bekezdése (2) értelmében az Európai Parlament és a Tanács a címzettje. A nyilatkozat elkészítésére az Európai Közösséget létrehozó szerződés 248. cikke alapján, az Alapítvány beszámolójának vizsgálatát követően került sor.

4.

Az Alapítványnak a 2007. december 31-i fordulónappal záruló pénzügyi évre vonatkozó beszámolóját (3) az 1365/75/EGK tanácsi rendelet 16. cikkének megfelelően az igazgató állította össze, majd azt megküldték a Számvevőszéknek, amely köteles véleményt nyilvánítani a beszámoló megbízhatóságáról, valamint az alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről.

5.

A Számvevőszék az IFAC és az ISSAI (4) nemzetközi ellenőrzési standardjaival és etikai kódexével összhangban, de az európai közösségi környezetet is tekintetbe véve végezte ellenőrzését. Az ellenőrzést olyan módon terveztük meg és hajtottuk végre, hogy kellő bizonyosságot nyerhessünk a beszámoló megbízhatóságáról és az alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről.

6.

A Számvevőszék ily módon megfelelő bizonyosságot szerzett az alábbi nyilatkozat megtételéhez:

A beszámoló megbízhatóságaAz Alapítványnak a 2007. december 31-i fordulónappal záruló pénzügyi évre vonatkozó beszámolója minden lényegi szempontból megbízható.Az alapul szolgáló tranzakciók jogszerűsége és szabályszerűségeAz Alapítvány éves beszámolójának alapjául szolgáló tranzakciók összességükben jogszerűek és szabályszerűek.Az alábbi észrevételek nem kérdőjelezik meg a Számvevőszék nyilatkozatának érvényét.

ÉSZREVÉTELEK

7.

Az Alapítvány 2007-es költségvetése 20,2 millió EUR-t tett ki, szemben az előző évi 19,8 millió EUR-val. Ez a költségvetés tartalmazta a Bizottság azon hozzájárulását is, mellyel Horvátország és Törökország jövőbeli tagságát kívánják előkészíteni. Ezt a hozzájárulást a költségvetésben célhoz kötött bevételnek kellett volna tekinteni, azonban nem így történt. Mindez nem felel meg a költségvetési rendeletnek.

8.

A 2007-es pénzügyi évre visszaigényelhető 376 611 EUR-nyi héát az év végéig nem igényelték vissza. A héa-visszaigényléseket év közben bizonyos időszakonként kellene foganatosítani. Mindez nem volt összhangban a hatékony és eredményes pénzgazdálkodás alapelvével.

9.

A munkaerő-felvételi eljárások esetében a felvételi bizottság sem a kiválasztási kritériumok súlyozását, sem pedig a minimálisan teljesítendő pontszámot nem határozta meg előre. Ezenkívül egy esetben a kiválasztási kritériumok vagy nem voltak összhangban a meghirdetett feltételekkel, vagy tisztázatlanok maradtak. Mindezek miatt nem volt biztosítva az eljárások átláthatósága és megkülönböztetéstől való mentessége.

10.

A beszerzési eljárásokkal kapcsolatosan a következő anomáliákra derült fény: az egyik szerződés esetében a pályázati kiírás nem határozta meg egyértelműen a pénzügyi értékelési eljárást, valamint a kiválasztási kritériumok nem tették lehetővé a jelentkezők pénzügyi kapacitásának megfelelő értékelést (5). Ezek a hiányosságok rontottak az eljárás színvonalán, és magukban hordozták a részrehajló döntés kockázatát.

Ezt a jelentést a Számvevőszék a 2008. szeptember 18-i ülésén, Luxembourgban fogadta el.

a Számvevőszék nevében

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

elnök


(1)  HL L 139., 1975.5.30., 1. o.

(2)  HL L 248., 2002.9.16., 1. o.

(3)  A beszámolót 2008. június 30-án állították össze, majd az a Számvevőszékhez 2008. július 18-án érkezett be.

(4)  Könyvvizsgálók Nemzetközi Szövetsége (IFAC) és a legfőbb ellenőrzési intézmények nemzetközi standardjai (ISSAI).

(5)  Három ilyen eset történt.


 

1. táblázat

Európai Alapítvány az Élet- és Munkakörülmények Javításáért (Dublin)

Szerződésből eredő közösségi hatáskör

Az Alapítványnak a Tanács 1111/2005/EK rendelettel módosított 1365/75/EGK rendeletében meghatározott hatásköre

Irányítás

Az Alapítvány rendelkezésére bocsátott erőforrások

(zárójelben a 2006-os adat szerepel)

Tevékenységek és szolgáltatások

„Az alapvető szociális jogokat szem előtt tartva, a Közösség és a tagállamok célkitűzése az élet- és munkakörülmények javítása, […] a Közösség a következő területeken támogatja és egészíti ki a tagállamok tevékenységeit: […] b) munkafeltételek; c) a munkavállalók szociális biztonsága és szociális védelme; d) a munkavállalók védelme munkaviszonyuk megszüntetése esetén; e) a munkavállalók tájékoztatása és véleményük meghallgatása; f) a munkavállalók és munkaadók érdekeinek képviselete és kollektív védelme, beleértve a vállalatvezetésben való részvételt; g) harmadik országbeli állampolgárok foglalkoztatásának feltételei; h) a munkaerőpiacról kirekesztett személyek beilleszkedésének lehetővé tétele; i) férfiak és nők közötti egyenlőség …”

(A Szerződés 136. és 137. cikkéből)

Célok

Az Alapítvány feladata, hogy hozzájáruljon a jobb élet- és munkakörülmények megteremtéséhez, a témába vágó ismeretek gyarapításával és terjesztésével. Az Alapítványnak különösen az alábbi területekkel kell foglalkoznia:

a dolgozók munkafeltételei,

munkaszervezés, különösen a munkakörök tervezése,

a munkavállalók bizonyos csoportjaira jellemző problémák,

a környezet fejlesztésének hosszú távú vonatkozásai,

az emberi tevékenységek térbeli és időbeli elosztása.

Feladatok

Az információ- és tapasztalatcsere előmozdítása ezeken a területeken.

Az egyetemek, tanulmányi és kutatóközpontok, gazdasági és szociális közigazgatási szervek és szervezetek közötti együttműködés támogatása.

Tanulmányok készítése vagy készíttetése és segítség nyújtása kísérleti projektek kivitelezéséhez.

A lehető legszorosabb együttműködés a már létező tagállami és nemzetközi szintű szakosított intézményekkel.

1.   Igazgatótanács

az egyes tagállamok részéről: a kormány, a munkáltatói szervezetek és a munkavállalók egy-egy képviselője

a Bizottság három képviselője

2.   Vezetőség

11 tagja van: a szociális partnerek, illetve a kormányok 3–3 képviselője, valamint a Bizottság 2 képviselője,

feladata, hogy figyelemmel kísérje az igazgatótanács határozatainak végrehajtását és az igazgatótanács ülései között gondoskodjon a vezetői feladatok ellátásáról.

3.

Igazgató A Bizottság nevezi ki az igazgatótanács által benyújtott jelöltlista alapján, feladata az igazgatótanács és a vezetőség döntéseinek végrehajtása és az Alapítvány irányítása.

4.

Szakértői bizottságok A Bizottság, a kormányok és a szociális partnerek legfeljebb 3–3 képviselőjéből állnak, feladatuk tanácsadás a legjelentősebb projektek végrehajtására vonatkozóan, illetve az eredmények értékelése.

5.   Külső ellenőrzés

Az Európai Számvevőszék.

6.   A mentesítésért felelős hatóság

A Tanács javaslata alapján eljáró Parlament.

Végleges költségvetés 2007-re:

20,2 millió EUR (19,8 million EUR)

Létszám 2007 decemberében:

a létszámtervben szereplő állások száma: 94 (94), ebből betöltve: 84 (89).

Egyéb alkalmazottak:

kiküldött nemzeti szakértők és munkaerő-kölcsönzés útján alkalmazott munkatársak: 3 (1)

szerződéses alkalmazottak: 10 (9)

teljes létszám: 97 (99)

operatív feladatok: 55 (58)

adminisztratív feladatok: 30 (32)

vegyes feladatok: 4 (4)

Monitoring és felmérések:

Európai Munkakapcsolatok Figyelője (EIRO), Európai Munkakörülmények Megfigyelőközpontja (EWCO) és Európai Szerkezetátalakulás Megfigyelőközpontja (ERM),

4. európai felmérés a munkakörülményekről: másodlagos elemzés (a nemekkel kapcsolatos kérdések, a munkakörülményekkel, az idősödő munkaerővel, munkaszervezéssel, munkaidővel és munkaintenzitással kapcsolatos témák),

Európai felmérés a munkaidőről és a munka és a magánélet egyensúlyáról: 2007-ben öt jelentést hoztak nyilvánosságra. Folyamatban vannak a második felmérés előkészületei.

Foglalkoztatás és szerkezetátalakítás:

Be nem jelentett munka,

az Európai Szerkezetátalakulás Megfigyelőközpont esettanulmányai,

Tájékoztató szolgálat az érintettek számára.

A munka és a magánélet egyensúlya, munkakörülmények:

Vonzó munkahelyek mindenki számára,

Rugalmasság és biztonság az életpálya során;

Változás a munkaköri struktúrákban.

Munkügyi kapcsolatok és partnerség:

Magatartási kódexek és keretmegállapodások,

Kapacitás kialakítása ágazati és helyi szinten; társadalmi párbeszéd az EU 10-ben,

Munkaidő és munkaügyi kapcsolatok.

Társadalmi kohézió és életminőség:

A helyi hatóságok szerepe a migránsok integrálásában,

A gyermekgondzási szolgáltatások alakulása hátrányos helyzetű területeken,

Az életminőség javítása Európa vidéki területein.

Kommunikáció, valamint gondolat- és tapasztalatcsere:

376 kiadvány, 1,57 millió látogatás a honlapra (napi átlag: 4 303),

37 sajtóesemény, 45 sajtóközlemény, 2006-hoz képest 28 %-os emelkedés,

1 126 cikk-kivágás, 2,1 millió EUR hirdetési egyenértékkel (AVE), összesen kb. 58 765 000 emberhez jutott el, ami 80 %-os növekedés a 2006-os 32 536 000-hez képest. 252 újságírói megkeresés, ami 9 %-os növekedés a megelőző évhez képest.

„4. felmérés a munkakörülményekről: A dolgozók nézőpontja” és „Életminőség Törökországban” című promóciós kampány,

Roadshow öt országban,

Vállalati hálózati szemináriumok az európai diverzitásról és környezeti változásokról,

Alapítványi szermináriumi sorozat „Ifjúság és a munka” címmel,

Országos információs központok 10 tagállamban,

16 kiállítás,

58 látogatás az Alapítványba – többek között a finn elnök is.

Forrás: Az Alapítványtól származó adatok.


2. táblázat

Európai Alapítvány az Élet- és Munkakörülmények Javításáért (Dublin) – A 2007-es pénzügyi év költségvetésének végrehajtása

(1000 EUR)

Bevételek (1)

Kiadások (1)

A bevételek forrása

A pénzügyi év végleges költségvetésében szereplő bevételek

Befolyt bevételek

 

Költségvetési előirányzatok a pénzügyi évre

Az előző pénzügyi évről áthozott költségvetési előirányzatok

a költségvetésben előirányzott

kötelezettségvállalásba vett

kifizetett

átvitt

törölt

rendelkezésre álló

kifizetett

törölt

Közösségi támogatások

19 600

19 600

I. cím

Személyi ráfordítások

10 687

10 260

10 084

243

360

120

94

26

Egyéb támogatások

300

340

II cím

Igazgatási kiadások

1 272

1 190

892

370

10

635

567

68

Egyéb bevételek

280

321

III. cím

Tevékenységi kiadások

8 221

7 943

3 712

4 397

112

3 557

3 410

147

Összesen

20 180

20 261

Összesen

20 180

19 393

14 688

5 010

482

4 312

4 071

241

Forrás: az Alapítvány által közölt adatok. A táblázat az Alapítvány saját éves beszámolójában közölt adatait összegzi. A befolyt bevételek és a kifizetések becslése készpénzalapon történik.


3. táblázat

Európai Alapítvány az Élet- és Munkakörülmények Javításáért (Dublin) – A 2007-es és 2006-os pénzügyi évre vonatkozó eredménykimutatás

(1000 EUR)

 

2007

2006

Működési bevételek

Közösségi támogatások

19 600

19 000

Egyéb támogatások

340

517

Egyéb bevételek

884

248

Összesen (a)

20 824

19 765

Működési kiadások

Személyi ráfordítások

9 132

8 908

Tárgyi eszközökhöz kapcsolódó kiadások

608

724

Egyéb igazgatási kiadások

2 416

2 106

Tevékenységi kiadások

8 597

7 409

Összesen (b)

20 753

19 147

Működési tevékenységek nyeresége/vesztesége (c = a – b)

71

618

Pénzügyi műveletek bevételei (e)

0

0

Pénzügyi műveletek kiadásai (f)

4

10

Nem működési tevékenységek nyeresége/vesztesége (g = e – f)

–4

–10

A pénzügyi év gazdasági eredménye (h = c + g)

67

608

Forrás: az Alapítvány által közölt adatok. A táblázat az Alapítványnak az eredményelszámolás elve alapján összeállított éves beszámolójában közölt adatait összegzi.


4. táblázat

Európai Alapítvány az Élet- és Munkakörülmények Javításáért (Dublin) – 2007. és 2006. december 31-i mérleg

(1000 EUR)

 

2007

2006

Befektetett eszközök

Immateriális javak

46

84

Tárgyi eszközök

3 327

2 388

Forgóeszközök

Rövid távú előfinanszírozás

732

344

Rövid lejáratú követelések

1 095

690

Év végi készpénz és készpénz-egyenértékes

4 635

3 111

Összes eszköz

9 835

6 617

Rövid lejáratú kötelezettségek

Céltartalékok kockázatokra és költségekre

141

274

Szállítók

3 695

1 643

Kötelezettségek összesen

3 836

1 917

Eszközök nettó értéke

5 999

4 700

tartalék

Halmozott nyereség/veszteség

5 932

4 092

Az év gazdasági eredménye

67

608

Nettó tőke

5 999

4 700

Forrás: az Alapítvány által közölt adatok. A táblázat az Alapítványnak az eredményelszámolás elve alapján összeállított éves beszámolójában közölt adatait összegzi.


(1)  A célhoz kötött bevételeket is tartalmazza.

Forrás: az Alapítvány által közölt adatok. A táblázat az Alapítvány saját éves beszámolójában közölt adatait összegzi. A befolyt bevételek és a kifizetések becslése készpénzalapon történik.


AZ ALAPÍTVÁNYNAK A SZÁMVEVŐSZÉK ÉSZREVTÉTELEIRE ADOTT VÁLASZAI

7.

2008-tól kezdve az ABAC-ban R0 költségvetési tételeket hoznak létre, és a Számvevőszék ajánlásainak megfelelően fognak eljárni.

8.

A 2007. évre vonatkozó héa-visszaigényléseknél az ABAC nevű új pénzügyi szoftver bevezetése miatt fordult elő késés. A visszaigénylésekre 2008 áprilisában került sor, és a visszaigénylés teljes mértékben megtörtént.

9.

Az Eurofound már kialakított egy munkaerő-felvételi eljárást, hogy orvosolja a Számvevőszék által felhozott problémákat.

10.

Az Eurofound a kritizált eljárást költségvetési bizonytalanságok miatt alkalmazta. Az Eurofound azonban biztos abban, hogy a gazdaságilag legelőnyösebbet érte el. A jövőben olyan árértékelési módszereket dolgoznak ki, amelyek kezdettől fogva kizárják a részrehajlás lehetőségét.

Ami a pénzügyi kapacitást illeti, a vérehajtási szabályzat 135. cikkének (2) bekezdése szerint az Eurofound meghatározhat minimális kapacitási szinteket. Az Eurofound a jövőben meg fogja határozni a minimális kapacitási szintek alkalmazására vonatkozó kritériumokat.


Top