Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52008PC0521

    Javaslat: a Tanács határozata az egyrészről az Európai Közösség és tagállamai, másrészről a Kelet-afrikai Közösség partnerállamai közötti gazdasági partnerségi megállapodás kereteit létrehozó megállapodás aláírásáról és ideiglenes alkalmazásáról

    /* COM/2008/0521 végleges */

    52008PC0521

    Javaslat: a Tanács határozata az egyrészről az Európai Közösség és tagállamai, másrészről a Kelet-afrikai Közösség partnerállamai közötti gazdasági partnerségi megállapodás kereteit létrehozó megállapodás aláírásáról és ideiglenes alkalmazásáról /* COM/2008/0521 végleges */


    [pic] | AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA |

    Brüsszel, 30.9.2008

    COM(2008) 521 végleges

    Javaslat:

    A TANÁCS HATÁROZATA

    az egyrészről az Európai Közösség és tagállamai, másrészről a Kelet-afrikai Közösség partnerállamai közötti gazdasági partnerségi megállapodás kereteit létrehozó megállapodás aláírásáról és ideiglenes alkalmazásáról

    (előterjesztő: a Bizottság)

    INDOKOLÁS

    A mellékelt javaslat az egyrészről az Európai Közösség és tagállamai, másrészről a Kelet-afrikai Közösség partnerállamai közötti gazdasági partnerségi megállapodás kereteit létrehozó megállapodás (FEPA) aláírásának és ideiglenes alkalmazásának jogi eszköze:

    i. Egy gazdasági partnerségi megállapodás kereteit létrehozó megállapodás aláírásáról és ideiglenes alkalmazásáról szóló tanácsi határozatjavaslat.

    A Tanácsnak és az Európai Parlamentnek címzett 2007. október 23-i közleménynek megfelelően egy gazdasági megállapodás kereteit létrehozó megállapodás megkötéséről zajlottak tárgyalások annak biztosítása érdekében, hogy a Közösséggel folytatott kereskedelem a Cotonou-i Megállapodás V. mellékletében meghatározott kereskedelmi rendszer és a rá vonatkozó WTO-mentesség 2007. december 31-i lejárta után zavartalanul működjön. Ezek a tárgyalások a gazdasági partnerségi megállapodás kereteit létrehozó megállapodás parafálásával 2007. november 27-én lezárultak, még mielőtt a Cotonou-i Megállapodás V. mellékletében meghatározott kereskedelmi rendszer és a rá vonatkozó WTO-mentesség 2007. december 31-én lejárt volna.

    Ennek eredményeként a Kelet-afrikai Közösség 5 partnerállama (Burundi, Kenya, Ruanda, Tanzánia és Uganda) felkerült a 2007. december 20-án a Tanács által elfogadott EPA piacra jutási rendelet[1] 1. mellékletében található, azon országokat tartalmazó listára, amelyek a Közösség által a gazdasági partnerségi megállapodás keretében tett piacra jutási felajánlás kedvezményeiből 2008. január 1-jétől részesülnek. A listán elfoglalt helyük akkor válik véglegessé, miután minden fél ratifikálta a gazdasági partnerségi megállapodás kereteit létrehozó megállapodást. Ez egy harmonizált kereskedelmi rendszert biztosít az EU-val, amely jobb piacra jutást eredményez a Kelet-afrikai Közösség partnerállamainak, köztük az Egyesült Nemzetek Szervezete által legkevésbé fejlett országnak tekintett négy országnak.

    A FEPA egy gazdasági partnerségi megállapodás kereteit létrehozó megállapodás, amely alkalmazási körét kibővítik majd a teljes gazdasági partnerségi megállapodásról folyó tárgyalások 2009 júliusában elért eredményeivel. Mindazokat az intézkedéseket tartalmazza, amelyek az 1994. évi GATT[2] XXIV. cikkének rendelkezéseivel összeegyeztethető szabadkereskedelmi övezet létrehozásához szükségesek. Ez a megállapodás ezenkívül rendelkezik származási szabályokról, nem tarifális intézkedésekről, a kereskedelem védelmére irányuló intézkedésekről, jogviták elkerüléséről és rendezéséről, valamint tartalmaz halászati, igazgatási és intézményi rendelkezéseket.

    A teljes gazdasági partnerségi megállapodásról (EPA) szóló tárgyalás folytatódik, összhangban a Tanács által 2002. június 12-én elfogadott, az AKCS-államokkal megkötött gazdasági partnerségi megállapodásokra vonatkozó tárgyalási irányelvekkel.

    Az intézményi rendelkezések értelmében a felek képviselőinek részvételével létrejön egy, a megállapodás végrehajtásáért felelős EPA-tanács.

    Hatálybalépéséig a gazdasági partnerségi megállapodás kereteit létrehozó megállapodás ideiglenesen alkalmazandó.

    A Bizottság úgy ítélte meg, hogy a tárgyalások eredményei kielégítőek és összhangban vannak a Tanács által elfogadott tárgyalási irányelvekkel és felkéri a Tanácsot, hogy:

    - engedélyezze számára a gazdasági partnerségi megállapodás kereteit létrehozó megállapodás aláírását az Európai Közösség nevében;

    - hatálybalépéséig hagyja jóvá a gazdasági partnerségi megállapodás kereteit létrehozó megállapodás ideiglenes alkalmazását.

    Javaslat:

    A TANÁCS HATÁROZATA

    az egyrészről az Európai Közösség és tagállamai, másrészről a Kelet-afrikai Közösség partnerállamai közötti gazdasági partnerségi megállapodás kereteit létrehozó megállapodás aláírásáról és ideiglenes alkalmazásáról

    AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

    tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre, és különösen annak 133. és 181. cikkére, összefüggésben 300. cikke (2) bekezdésének első albekezdésével,

    tekintettel a Bizottság javaslatára[3],

    mivel:

    (1) A Tanács 2002. június 12-én felhatalmazta a Bizottságot arra, hogy az AKCS-országokkal tárgyalásokat kezdjen gazdasági partnerségi megállapodásokról.

    (2) Az egyrészről az Európai Közösség és tagállamai, másrészről a Kelet-afrikai Közösség partnerállamai (Burundi, Kenya, Ruanda, Tanzánia és Uganda) közötti gazdasági partnerségi megállapodás kereteit létrehozó megállapodásról (a továbbiakban: gazdasági partnerségi megállapodás kereteit létrehozó megállapodás; FEPA) folyó tárgyalások 2007. november 27-én lezárultak.

    (3) A FEPA 45. cikkének (4) bekezdése előírja, hogy a megállapodás hatálybalépéséig ideiglenesen alkalmazandó.

    (4) A gazdasági partnerségi megállapodás kereteit létrehozó megállapodást a Közösség nevében alá kell írni, és későbbi időpontban történő megkötéséig ideiglenes alapon kell alkalmazni.

    A KÖVETKEZŐKÉPPEN HATÁROZOTT:

    1. cikk

    Az említett gazdasági partnerségi megállapodás megkötéséről szóló tanácsi határozatra is figyelemmel, a Kelet-afrikai Közösség partnerállamai és az Európai Közösség, valamint tagállamai közötti gazdasági partnerségi megállapodás kereteit létrehozó megállapodás aláírását a Közösség nevében jóváhagyják.

    A megállapodás szövege e határozathoz csatolva található.

    2. cikk

    A Tanács elnöke engedélyt kap azon személy(ek) kinevezésére, akik fel vannak hatalmazva, hogy az Európai Közösség nevében aláírják a megállapodást, annak megkötésére is figyelemmel.

    3. cikk

    A megkötéséhez kapcsolódó eljárások lezárultáig a megállapodást 45. cikkének (4) bekezdése szerint ideiglenes alapon kell alkalmazni. A Bizottság közzétesz egy értesítést az ideiglenes alkalmazás dátumára vonatkozó információkkal.

    Kelt Brüsszelben, […]-án/-én.

    a Tanács részéről

    az elnök

    […]

    PÉNZÜGYI KIMUTATÁS A KIZÁRÓLAG A BEVÉTELI OLDALRA KORLÁTOZÓDÓ KÖLTSÉGVETÉSI HATÁSSAL JÁRÓ JAVASLATOKHOZ

    1. A JAVASLAT CÍME:

    A TANÁCS HATÁROZATA az egyrészről az Európai Közösség és tagállamai, másrészről a Kelet-afrikai Közösség partnerállamai közötti gazdasági partnerségi megállapodás kereteit létrehozó megállapodás aláírásáról és ideiglenes alkalmazásáról

    2. KÖLTSÉGVETÉSI TÉTELEK:

    Alcím és jogcímcsoport: 12/120

    Az érintett évben a költségvetésben szereplő összeg: 16 431 900 000 (2008. évi költségvetés)

    3. PÉNZÜGYI HATÁS

    ( A javaslatnak nincsenek pénzügyi vonzatai.

    ( A javaslatnak nincs pénzügyi hatása a kiadásra, viszont van a bevételre – a hatás a következő:

    4. CSALÁS ELLENI INTÉZKEDÉSEK

    Az Európai Közösségek pénzügyi érdekeinek csalással és más szabálytalanságokkal szembeni védelme érdekében a Bizottság helyszíni ellenőrzéseket és vizsgálatokat tarthat a Kelet-afrikai Közösség partnerállamai és az Európai Közösség, valamint tagállamai közötti megállapodás 22. cikkével és a megállapodáshoz csatolt 2. számú jegyzőkönyv 7. cikkével összhangban. Szükség esetén az Európai Csaláselleni Hivatalnak (OLAF) vizsgálatokat kell végeznie, amelyekre az 1073/1999/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet irányadó. A Bizottság rendszeres ellenőrzéseket végez a dokumentumok alapján és a helyszínen.

    5. EGYÉB ÉSZREVÉTELEK

    Az 1528/2007/EK tanácsi rendelet elfogadásával megszűnt minden fennmaradó vám az azon AKCS-régiókból vagy államokból származó termékekre, amelyek lezárták a gazdasági partnerségi megállapodásról vagy a WTO-val összeegyeztethető kereskedelmi szabályokat tartalmazó megállapodásról szóló tárgyalásaikat. A javaslatnak ezért nincs további pénzügyi kihatása.

    [1] A Tanács 1528/2007/EK rendelete.

    [2] Általános Vám- és Kereskedelmi Egyezmény (General Agreement on Tariffs and Trade), 1994

    [3] HL C […]., […]., […]. o.

    Top