Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52007XC1123(05)

    Módosítás iránti kérelem közzététele a hagyományos különleges terméknek minősülő mezőgazdasági termékekről és élelmiszerekről szóló 509/2006/EK tanácsi rendelet 8. cikkének (2) bekezdése alapján

    HL C 280., 2007.11.23, p. 20–27 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    23.11.2007   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    C 280/20


    Módosítás iránti kérelem közzététele a hagyományos különleges terméknek minősülő mezőgazdasági termékekről és élelmiszerekről szóló 509/2006/EK tanácsi rendelet 8. cikkének (2) bekezdése alapján

    (2007/C 280/10)

    Ezzel a közzététellel az 509/2006/EK tanácsi rendelet 9. cikke alapján létrejön a kérelem elleni kifogás joga. A kifogást tartalmazó nyilatkozatnak e közzététel napjától számítva hat hónapon belül kell beérkeznie a Bizottsághoz.

    MÓDOSÍTÁS IRÁNTI KÉRELEM

    A TANÁCS 509/2006/EK RENDELETE

    Módosítás iránti kérelem a 11. és a 19. cikk (3) bekezdése alapján

    „PANELLETS”

    EK-szám: ES/TSG/107/0018/29.10.2003

    1.   Csoportosulás

    Név:

    Federació Catalana de Patisseria

    Cím:

    Avda Gaudí 28, 1o 2a

    Tel.:

    (34) 93 34 80 90 47

    Fax:

    (34) 93 436 28 46

    E-mail:

    2.   Tagállam vagy harmadik ország

    Spanyolország

    3.   A termékleírás érintett szakaszcíme(i)

    Image

    A termék elnevezése

    Image

    Az elnevezés fenntartása (az 509/2006/EK rendelet 13. cikkének (2) bekezdése)

    X

    Az előállítás leírása és módja

    X

    A termék leírása

    X

    Egyéb: A minimális követelmények és a termék jellemzőire vonatkozó ellenőrzési eljárás módosítása:

    4.   A módosítás(ok) jellege

    X

    A bejegyzett hagyományos különleges termék (HKT) termékleírásának módosítása

    Image

    A termékleírás ideiglenes változtatása a kötelező egészségügyi vagy növény-egészségügyi intézkedések hatósági módosításának következményeként (az 509/2006/EK rendelet 11. cikkének (3) bekezdése) (a módosított intézkedésekről igazolás szükséges)

    5.   Módosítások:

    5.1.   Az előállítás leírása és módja

    A Bizottsághoz benyújtott termékleíráshoz képest ez a hagyományos termék sokkal több változatban létezik, mivel a helyi szokásoknak megfelelően számtalan elkészítési módja ismert, amelyek tovább gazdagítják.

    Marcipánmasszából készített „panellets”

    A termékleírásban szereplő „panellets” aprósütemények listája nem teljes, csak tájékoztató jellegű: minden egyes cukrász egyedi jelleget kölcsönöz a terméknek, megtartva annak jellemző alaptulajdonságait, összetevőit és ízét.

    Kókuszos „panellets”

    A „tojásfehérje” kifejezést a „tojás” váltja fel.

    Mogyorós „panellets”

    A „tojásfehérje” kifejezést a „tojás” váltja fel.

    Durva marcipánmasszából készült „panellets”

    A „tojásfehérje” kifejezést a „tojás” váltja fel.

    A tojásfehérje helyett azért indokolt az egész tojás, és szükség esetén víz használata, mert sok cukrász az Európai Unió Hivatalos Lapjában megjelent „panellets” termékleírással szemben saját tapasztalataira hivatkozva jelezte, hogy kizárólag tojásfehérje használatával a „panellets” aprósütemény rendkívüli mértékben kiszikkad.

    Egész tojás (sárgája és fehérje) használatakor ezzel nem kell számolni, hiszen a tojás nemcsak az ízhatást fokozza, hanem hígabbá is teszi a masszát, ezért a sütemény megtartja állagát, szabályos formáját, és jobban megfelel a termék jellemzőivel szemben támasztott fogyasztói elvárásoknak. A marcipánmasszához vagy a különböző süteményekhez felhasznált mandula olajtartalma a tésztát túlságosan lággyá teheti (a mandula olajtartalmától, fajtájától, korától, szüretének idejétől stb. függően). Az egész tojás hozzáadása (fehérje és sárgája) ellensúlyozza ezt, és stabilabbá teszi a termék állagát.

    5.2.   A termék leírása

    Fizikai-kémiai jellemzők:

     

    Kizárólag a mesterséges színezékanyagok használata tilos, a természetes színezékeké megengedett. A félreértés a „mesterséges” kifejezés kihagyásából adódott. Ez a módosítás, véleményünk szerint, nem jelenthet semmiféle akadályt, ugyanis nincs hatással sem e kézműves termék minőségére, sem hagyományos előállítási módjára. Több tanulmány igazolja, hogy egy élelmiszeripari termék fogyasztói elfogadása nagyrészt függ annak külső megjelenésétől, többek között a színétől is. Főleg ezért használnak élelmiszerszínezékeket. A színezékek nem javítják a termék eltarthatóságát, nem növelik tápértékét, csak azért adják hozzá, hogy jobban nézzen ki, étvágygerjesztőbb legyen és pótolja a feldolgozás során keletkezett színvesztést. Mivel a „panellets” kézműves termék, az ipari termékekhez képest sokkal inkább számítanak az érzékszervi hatások. Ezért a cukrászmesterek nélkülözhetetlennek tartják az olyan természetes, növényi eredetű – zöldség vagy gyümölcs – színezékek használatát, amelyek lehetővé teszik a feldolgozás során módosult vagy elveszett szín visszanyerését, de semmiképpen sem alkalmazható a termék minőségi romlásához vezető mesterséges színezék.

    5.3.   A speciális termékjellemzők ellenőrzése és minimális követelményei

    Az elkészítés leírásából törlendő a „napi” időhatározó kifejezés

    A „panellets” aprósütemények feldolgozására vonatkozó nyilvántartásból a „napi” időhatározó kifejezés törlését maga az aprósütemény elkészítésének folyamata indokolja, ugyanis ez a folyamat két egymást követő, és egymástól jól elkülönülő szakaszból áll. Az első szakaszban készül a marcipánmassza vagy a finom marcipán. Ez a szakasz eltarthat egy-két napig az egyes cukrászmesterek által előállított mennyiségtől függően. Ezt követően kezdődik a második szakasz, amikor már maguk a különböző típusú aprósütemények készülnek. Ezért a cukrászmesterek szerint nincs értelme napi aprósütemény-mennyiségről beszélni, ugyanis – noha a végtermék maga az aprósütemény – elkészítése egy vagy több nappal korábban, a marcipánmassza készítésével kezdődik.

    MÓDOSÍTOTT ÖSSZEFOGLALÓ

    A TANÁCS 509/2006/EK RENDELETE

    „PANELLETS”

    EK-szám: ES/TSG/107/0018/29.10.2003

    1.   A tagállam illetékes szerve:

    Név:

    Subdirección General de Sistemas de Calidad Diferenciada. Dirección General de Alimentación. Secretaría General de Agricultura y Alimentación del Ministerio de Agricultura, Pesca y Alimentación.

    Cím:

    Paseo Infanta Isabel, 1

    E-28071 Madrid

    Tel.:

    (34) 913 47 53 97 — (34) 913 47 52 98

    Fax:

    (34) 913 47 54 10 — (34) 913 47 51 70

    E-mail:

    sgcaproagro@mapya.es

    2.   Csoportosulás:

    Név:

    Federació Catalana de Pastisseria

    Cím:

    Avda Gaudí 28, 1o, 2a

    E-08025 Barcelone

    Tel.:

    (34) 93 348 09 47

    Fax:

    (34) 93 436 28 46

    E-mail:

    Összetétel:

    Termelők/feldolgozók ( X ) egyéb ( )

    3.   A termék típusa:

    2.3. osztály: Cukrászsütemények, kenyér, édes tészták, torták, kekszek és egyéb sütőipari termékek

    4.   Termékleírás:

    4.1.   Elnevezés: „Panellets”

    4.2.   Leírás: A „panellets” különböző formájú, kis méretű, elsősorban marcipánból és egyéb jellegzetes íz- és aromaanyagokból készülő cukrászati termék.

    Három különböző típusú marcipánból készült „panellets” ismert: marcipánmasszából, durva marcipánból és finom marcipánból.

    A gyümölccsel készített aprósüteménynél a marcipánmasszához adható gyümölcs (kandírozott vagy lekvár) és az íz növelhető különféle aromaanyagok hozzáadásával. Semmi esetre sem szabad azonban keményítőt (burgonyából vagy édes krumpliból), almát, tartósítószert vagy mesterséges színezéket hozzáadni.

    MARCIPÁNMASSZÁBÓL KÉSZÍTETT „PANELLETS”

    A továbbiakban a teljesség igénye nélkül ismertetjük a leggyakoribb „panellets”-típusokat; a különböző típusú aprósütemények leírása csak tájékoztató jellegű, minden cukrászmester maga adja hozzá tudását, csak a termék összetevői és íze azonosak minden esetben.

    A marcipánmasszát úgy kell elkészíteni, hogy a lehántolt, finomra őrölt mandula minden kilójához 1 kilogramm cukrot és egy egész tojást keverünk vízzel vagy anélkül; jól összegyúrjuk, majd 24 órára állni hagyjuk, hogy a massza homogén legyen. Ezt követően készítjük el a különböző formákat és ízeket. A hozzáadott mandula mennyisége az ismertetettnél lehet több is. A leggyakoribb „panellets”-fajták az alábbiak:

    1 kilogramm marcipánmasszához adjunk 10 gramm reszelt citromhéjat. Készítsünk körülbelül 20 grammos adagokat, majd ezeket kenjük be alaposan tojásba mártott fenyőmaggal. Formáljunk a masszából golyókat, majd újra kenjük be tojással. Tegyük 280–290 °C-os sütőbe.

    Jellemzők

    Szín

    Aranybarna

    Állag

    Ropogósra sült felület

    Aroma

    Fenyőmagos-citromos

    Íz

    Fenyőmagos marcipán

    1 kilogramm marcipánmasszához adjunk 10 gramm reszelt citromhéjat. Készítsünk körülbelül 20 grammos adagokat, majd ezeket kenjük be jó alaposan őrölt és tojásban megforgatott mandulával. Készítsünk kissé ovális formájú süteményeket, majd újra kenjük be tojással. Tegyük 260–270 °C-os sütőbe.

    Jellemzők

    Szín

    Aranybarna

    Állag

    Lágy belső

    Aroma

    Vanília

    Íz

    Ropogós mandula

    1 kilogramm marcipánmasszához adjunk 150 gramm reszelt kókuszt, 150 gramm porcukrot és 100 gramm tojást. Körülbelül 25 grammos rusztikus csúcsokat formáljunk. Tegyük 260–270 °C-os sütőbe.

    Jellemzők

    Szín

    Vöröses

    Állag

    Felülete finomra pirított, belseje lágy

    Aroma

    Kókusz

    Íz

    Kókusz és mandula

    1 kilogramm marcipánmasszához adjunk 150 gramm pirított és porrá őrölt mogyorót, 150 gramm porcukrot és 100 gramm tojást. Készítsünk körülbelül 22 grammos golyócskákat, hempergessük meg kristálycukorban, majd minden egyes darab közepére tegyünk egy-egy szem mogyorót. Tegyük 240–250 °C-os sütőbe.

    Jellemzők

    Szín

    Barna

    Állag

    Cukorbevonat

    Aroma

    Mogyoró

    Íz

    Mogyoró és marcipán

    1 kilogramm marcipánmasszához adjunk 200 gramm nagyon vékonyra reszelt narancshéjat. Készítsünk körülbelül 26 grammos hosszúkás adagokat, majd hempergessük meg kristálycukorban. Tegyük 240–250 °C-os sütőbe.

    Jellemzők

    Szín

    Narancssárga

    Állag

    Cukorbevonat, lágy belső

    Aroma

    Narancsos

    Íz

    Narancs és mandula

    1 kilogramm marcipánmasszához adjunk 10 gramm reszelt citromhéjat és két tojás sárgáját. Készítsünk körülbelül 26 grammos golyókat, majd hempergessük meg kristálycukorban. Tegyük 240–250 °C-os sütőbe.

    Jellemzők

    Szín

    Világossárga

    Állag

    Cukortól ropogósra sült külső felület, belül lágy, apró citromdarabkákkal

    Aroma

    Citrom

    Íz

    Citrom és mandula

    1 kilogramm marcipánmasszához adjunk 150 gramm világos tojássárgáját és 1 gramm vaníliás cukrot. Készítsünk körülbelül 26 grammos golyócskákat, majd alaposan hempergessük meg cukorban. Tegyük 220–230 °C-os sütőbe.

    Jellemzők

    Szín

    Világossárga

    Állag

    Lágy

    Aroma

    Tojás és mandula

    Íz

    Tojás és mandula

    1 kilogramm marcipánmasszához adjunk 8 gramm őrölt kávét és pirított cukrot a kívánt szín eléréséhez. Vágjuk körülbelül 26 grammos adagokra, majd a masszát nyújtsuk meg kissé. Hempergessük meg porcukorban. Tegyük 220–230 °C-os sütőbe.

    Jellemzők

    Szín

    Sötétbarna

    Állag

    Pirított külső felület, lágy belső

    Aroma

    Kávé

    Íz

    Kávé és mandula

    1 kilogramm marcipánmasszához adjunk tetszés szerint eperlekvárt és egy tojást. Készítsünk a masszából körülbelül 26 grammos golyócskákat, majd hintsük meg porcukorral. Tegyük 220–230 °C-os sütőbe.

    Jellemzők

    Szín

    Eper

    Állag

    Lágy

    Aroma

    Eper

    Íz

    Eper és mandula

    1 kilogramm marcipánmasszához adjunk 300 gramm gesztenyemasszát. Készítsünk körülbelül 22 grammos golyókat, majd hintsük meg porcukorral. Tegyük 220–230 °C-os sütőbe.

    Jellemzők

    Szín

    Világosbarna

    Állag

    Lágy

    Aroma

    Gesztenye és mandula

    Íz

    Gesztenye és mandula

    DURVA MARCIPÁNBÓL KÉSZÜLT „PANELLETS”

    1 kilogramm (az előző bekezdés szerint készített) marcipánmasszához adjunk 150 gramm őrölt mandulát és tojást a kívánt állag eléréséhez. Készítsünk körülbelül 26 grammos, tetszés szerinti formájú darabokat. A klasszikus forma a gesztenye, a gomba, a gyümölccsel töltött és a birsalmás rúd.

    FINOM MARCIPÁNBÓL KÉSZÜLT „PANELLETS”

    400 gramm vízben felforralunk (118 °C) 1 300 gramm cukrot és 6 gramm tisztított borkövet. Hozzáadunk 1 kilogramm őrölt mandulát és 200 gramm glukózt. Ezt az alapot 24 órára pihenni hagyjuk.

    A fenti finom marcipánból kb. 18 grammos gesztenyeformákat készítünk, majd csokoládé öntettel bevonjuk.

    Jellemzők

    Szín

    Barna

    Állag

    Ropogós külső, lágy belső

    Aroma

    Csokoládé

    Íz

    Csokoládé és mandula

    A finom marcipánalapot sodrófával kinyújtjuk. Tejsodóval bekenve összetekerjük, majd kb. 30 grammos darabokra vágjuk. Az adagokat zselatinba helyezzük, majd sziruppal bevonjuk.

    Jellemzők

    Szín

    Fehér, cukormáz-bevonat

    Állag

    Lágy

    Aroma

    Tojássárgája

    Íz

    Tojássárgája és marcipán

    4.3.   A hagyományok: A XVIII. századi írott katalán források feljegyezték, hogy már akkoriban Barcelona városában évente vásárt rendeztek a gesztenyékből és a „panellets”-ből, melyet mind a mai napig mindenszentekkor fogyasztanak a helybéliek gesztenyével és malagaborral. A vásárokon hatalmas tálcákon árulták a legkülönbözőbb, különböző alakú és ízű süteményeket. Már az 1796-os vásáron több mint kétszáz pultról árulták portékáikat a kézművesek, köztük cukrászmesterek is, akiknek a termékeit kisorsolták a vásári sokaság között.

    Az emberek fonott kosárban, kiskosárban vitték az aprósüteményt a templomba, és miután megáldatták a pappal, ott helyben el is fogyasztották a többiekkel a közös liturgia részeként.

    Mi sem bizonyítja jobban, hogy milyen népszerű volt Barcelona városában a „panellets”, mint az, hogy 1920-ban a Forn de Sant Jaume (Barcelona városának az egyik legtekintélyesebb kemencéje) ezer kilogramm hántolt mandulát vásárolt kizárólag a sütemények készítéséhez. És a Barcelonai Cukrászok Megyei Céhe szerint 1999 őszén közel 600 000 kilogramm aprósüteményt fogyasztottak el Barcelona városában és a megyében, a legtöbbet a fenyőmagosból (50 %), majd a mandulásból (15 %).

    A fentiek mellett, a népi folklór szerint az aprósüteménynek, csakúgy, mint valamennyi jeles napon fogyasztott édességnek, szakrális jelentése is van.

    4.4.   Termékleírás: Érzékszervi jellemzők: mivel az érzékszervi jellemzők (szín, íz, aroma és állag) a sütemény jellegétől függően eltérnek, az előző bekezdésekben ezeket külön részleteztük.

    Fizikai-kémiai jellemzők: a különböző sütemények összetétele a felhasznált marcipán típusától függően eltérő (massza, durva és finom), de egyikhez sem szabad burgonyát, édesburgonyát, almát, tartósítószert és mesterséges színezéket adni.

    Mikrobiológiai jellemzők: a teljesítendő mikrobiológiai kritériumokat az ilyen jellegű élelmiszeripari termékek higiéniájára vonatkozó egészségügyi jogszabályok tartalmazzák (az élelmiszer-higiéniáról szóló, 1993. június 14-i 93/43/EGK tanácsi irányelv).

    Külső megjelenés: a „panellets” aprósüteményeket általában ömlesztett formában, cukrászdákban és üzletekben árulják. Ha a süteményt dobozos kiszerelésben árusítják, a dobozon szerepelnie kell a hatályos jogszabályok által előírt címkének.

    4.5.   A speciális termékjellemzők ellenőrzése és minimális követelményei: A „hagyományos különleges termék”-ként regisztrálandó aprósüteménynek vannak olyan megkülönböztető jegyei, amelyek minden más aprósüteménytől megkülönböztetik. Így ehhez a süteményhez kizárólag hántolt és szárított mandulából, cukorból és tojásból készült marcipánmassza használható, tilos keményítő (burgonya vagy édesburgonya), alma, tartósítószer és mesterséges színezék használata.

    Az alábbi ellenőrzéseket kell elvégezni: érzékszervi vizsgálatok; a keményítő (I2-oldatos próba), a tartósítószerek (szorbinsav/szorbát, benzolsav/benzolát) és a mesterséges színezékek (nagyfelbontású folyadékkromatográf), valamint az alma (az oldható étkezési rost kimutatása kémiai módszerrel) hiánya. Az olyan sütemények esetén, amelyekben nincs gyümölcs, az ellenőrzést a végtermékre kell elvégezni, míg a gyümölcstartalmúaknál a marcipánmasszára.

    A fenti ellenőrzéseket a „Mesa Veritas Español” hitelesítő szervei, valamint egyéb, az EN-45011 szabvány betartásáért felelős szervek végzik. A hitelesítést végző szervezetek ellenőrzik a gyártó cég saját ellenőrzési rendszerét és a termék jellemzőit. Ezen szervezetek rendszeresen elvégzik a nevezett gyártók auditálását.

    A hitelesítő szervezetek ellenőrzik a gyártás folyamatát és a végtermék jellemzőit. Az érdekelt cégek kérésére, az erre felhatalmazott hitelesítő szervezet elvégzi a süteménygyárak induló hitelesítését. A gyártók kötelezik magukat, hogy tiszteletben tartják a feltételeket és biztosítják azok betartására hivatott ellenőrzések elvégzésének a feltételeit.

    A cukrászmesterek/gyártók kötelesek megőrizni a gyártási technológiát és a végtermék jellemzőit tartalmazó írásos dokumentumokat. Ugyanakkor a süteménykészítésről folyamatos nyilvántartást kötelesek vezetni.

    A hitelesítő hatóságok a megfelelőségi tanúsítvány kiállítása után is valamennyi cégnél nyomon követik a termék gyártását, a termelés mennyiségét és rendszeresen megújítják a kiállított tanúsítványt. A feltételek teljesítését a gyártónál helyben elvégzett és a gyártó által biztosított okmányok ellenőrzésével is vizsgálják.

    5.   A 13. cikk (2) bekezdése szerinti oltalom kérése: Nem.


    Top