Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52007SC1312

    A Bizottság szolgálatainak munkadokumentuma - Kísérő dokumentum Javaslat: a Tanács rendelete a jogellenes, nem bejelentett és szabályozatlan halászat megelőzésére, megakadályozására és felszámolására irányuló közösségi rendszer létrehozásáról - A hatásvizsgálat összefoglalása {COM(2007) 602 végleges} {SEC(2007) 1310} {SEC(2007) 1336}

    /* SEC/2007/1312 végleges */

    52007SC1312

    A Bizottság szolgálatainak munkadokumentuma - Kísérő dokumentum Javaslat: a Tanács rendelete a jogellenes, nem bejelentett és szabályozatlan halászat megelőzésére, megakadályozására és felszámolására irányuló közösségi rendszer létrehozásáról - A hatásvizsgálat összefoglalása {COM(2007) 602 végleges} {SEC(2007) 1310} {SEC(2007) 1336} /* SEC/2007/1312 végleges */


    [pic] | AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA |

    Brüsszel, 17.10.2007

    SEC(2007) 1312

    A BIZOTTSÁG SZOLGÁLATAINAK MUNKADOKUMENTUMA

    Kísérő dokumentum Javaslat: A TANÁCS RENDELETE a jogellenes, nem bejelentett és szabályozatlan halászat megelőzésére, megakadályozására és felszámolására irányuló közösségi rendszer létrehozásáról A HATÁSVIZSGÁLAT ÖSSZEFOGLALÁSA {COM(2007) 602 végleges}{SEC(2007) 1310}{SEC(2007) 1336}

    ÖSSZEFOGLALÁSA

    A hatásvizsgálati jelentés, amely a jogellenes, nem bejelentett és szabályozatlan (a továbbiakban: jogellenes) halászat megelőzését, megakadályozását és felszámolását célzó új közösségi stratégiára vonatkozó bizottsági javaslatról szól, lehetséges megoldásokat ismertet a jogellenes halászat visszaszorítására, valamint környezeti ás társadalmi-gazdasági hatásainak minimalizálására.

    A jelentés kiemeli, hogy a jogellenes halászat jelentős károkat okoz a tengeri környezetben, és veszélyezteti a halászati ágazat gazdasági helyzetét (a Közösségen kívül és belül egyaránt). Adatokkal szolgál a probléma súlyosságáról, és pontosan meghatározza, hogy a gazdasági szereplőket mi sarkallja a jogellenes halászat folytatására.

    A jelentés összefoglalja azokat a főbb eredményeket, amelyeket a Közösség jogellenes halászat ellen folytatott politikája az erre vonatkozó cselekvési terv 2002-ben történt elfogadása óta elért. Meghatározza azokat a kihívásokat, amelyeknek a Közösségnek meg kell felelnie ahhoz, hogy javítsa fellépésének hatékonyságát (a jogellenes halászatból származó termékek Közösségbe történő behozatalának megakadályozása, a halászati ágazatban tevékenykedő piaci szereplők és az államok eltántorítása a jogellenes halászat támogatásától vagy az abban való részvételtől – főképpen „jogsértő lobogók” igénybevételével –, a közös halászati politika szabályainak fokozottabb betartása a közösségi vizeken).

    A jelentés a jövőbeli közösségi fellépés tekintetében négy opció hatékonyságát és hatását elemzi:

    1. A jelenlegi politika folytatása, amely – új rendeletjavaslat előterjesztése nélkül – kizárólag a meglévő keretrendszer végrehajtására és betartatására összpontosít.

    2. Kizárólag az EK-n kívüli halászati tevékenységekre való összpontosítás (nemzetközi és a regionális halászati irányítószervezetek által hozott intézkedések révén).

    3. Eseti alapú megközelítés alkalmazása a jelentősebb mértékű jogellenes halászat célfajai és célterületei szerint.

    4. Mind szabályozó intézkedéseket, mind az EK-politika irányadó elveit tartalmazó, átfogó csomag kidolgozása, amelynek hatálya kiterjedne a Közösségen belüli és kívüli vizekre egyaránt, a jelenlegi keretrendszer kiépítésének befejezése, az alkalmazandó szabályok fokozottabb betartásának biztosítása, továbbá annak lehetővé tétele, hogy az EK egyoldalú és ambiciózus intézkedéseket foganatosítson abban az esetben, ha a többoldalú intézkedések elmaradnak elvárásaitól.

    A jelentésben foglalt javaslat szerint egyedül a legutóbbi opció lenne megfelelő a Közösség előtt álló, a jogellenes halászat elleni fellépés hatékonyságának növelésével kapcsolatos kihívások megválaszolására. Az átfogó intézkedéssorozattal kiküszöbölhetők lennének a jelenlegi szabályozási hézagok, amelyek befolyásolják a közösségi rendszert és ösztönzik a jogellenes halászat gyakorlatának folytatódását. E megoldás mélyreható intézkedéseket támogat minden érintett területen (a behozatalra vonatkozó tanúsítási rendszer; lehetőség arra, hogy a Közösség egyoldalúan intézkedéseket foganatosítson a jogellenes halászatban részt vevő vagy azt támogató államok, illetve hajók ellen; a közös halászati politika szabályainak súlyos megsértésével összefüggésben kiszabható szankciók legfelső határértékeinek közelítése). Ez a megoldás jelentős változásokkal és talán némi többletköltséggel járna – különösen a javasolt megközelítés kereskedelmi vetületével összefüggésben –, és kiegészítő intézkedéseket tenne szükségessé egyes fejlődő országokkal kapcsolatban. Úgy tűnik azonban, hogy e kiterjedt problémára egyedül e nagyra törő megközelítés jelentene megoldást.

    Top