EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52007PC0227(02)

Javaslat a Tanács rendelete a cukorágazat piacának közös szervezéséről szóló 318/2006/EK rendelet módosításáról

/* COM/2007/0227 végleges - CNS 2007/0086 */

52007PC0227(02)




[pic] | AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA |

Brüsszel, 7.5.2007

COM(2007)227 végleges

2007/0085(CNS)

2007/0086(CNS)

A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE

a cukorágazat piacának közös szervezéséről szóló 318/2006/EK tanácsi rendelet módosításáról és a Közösségen belül a cukoripar szerkezetátalakítására szolgáló ideiglenes rendszer megállapításáról szóló 320/2006/EK tanácsi rendelet módosításáról szóló javaslatokról – I. rész –

Javaslat

A TANÁCS RENDELETE

a Közösségen belül a cukoripar szerkezetátalakítására szolgáló ideiglenes rendszer megállapításáról szóló 320/2006/EK rendelet módosításáról

Javaslat

A TANÁCS RENDELETE

a cukorágazat piacának közös szervezéséről szóló 318/2006/EK rendelet módosításáról – II. rész –

(előterjesztő: a Bizottság)

INDOKLÁS

1. A JAVASLAT HÁTTERE

A cukorágazat 2005 novemberében közösen jóváhagyott és a 318/2006/EK tanácsi rendeletben megfogalmazott reformjának célja, hogy az EU cukorágazata számára fenntartható jövőt teremtsen. A növekvő jövőbeli verseny szempontjából szükség van a belső árak és az uniós termelés fokozatos csökkentésére.

Az uniós termelés önkéntes csökkentésének megkönnyítése céljából bevezetésre került egy, a cukoripari vállalkozásoknak szerkezetátalakítási támogatást nyújtó rendszer. Adott esetben a 2010-es szerkezetátalakítási időszak végét követően a Bizottság döntése által egy lineáris kvótacsökkentésen keresztül lehetőség lesz az uniós termelés utolsó kiigazítására.

Az új rendszer bevezet egy kivonási mechanizmust is. Ezen igazgatási eszköz célja a termelési szintek éves alapon történő kiigazítása a piaci egyensúlynak a referenciaárakhoz közeli árszintjen való tartása céljából. Az új mechanizmus a kvóta keretében termelt cukorra alkalmazandó és a folyó gazdasági évre vonatkozóan októberben meghatározandó százalékos kivonáson alapul.

2. AZ ÚJ CUKORPIAC KÖZÖS SZERVEZÉSÉNEK (KPSZ) MűKÖDÉSE

2006/2007-ben, a megreformált cukor-KPSZ végrehajtásának első évében a szerkezetátalakítási rendszer keretében 1,5 millió tonna kvótáról mondtak le. A csökkentést részben ellensúlyozták a reform által lehetővé tett, cukorra és izoglükózra vonatkozóan megnyitott 1 millió tonnás kiegészítő kvóta elosztásával.

Mivel a reform óta az export 1,374 millió tonnára korlátozódik (a korábbi évek 4,6 millió tonnás átlagához képest), 2006 elejére piaci egyensúlyhiányt jósoltak. Az új és a régi KPSZ közötti átmenetet megkönnyítő különleges intézkedések alapján a Bizottság 2006 márciusában a 2006/2007. gazdasági évre vonatkozóan egy egyszeri összegű, megelőző kivonásról határozott a következők bevezetésével:

- az elosztott kvótára alkalmazandó együttható által eredményezett küszöbérték, amely lehetővé tette a vállalkozások számára, hogy a kvóta keretén belüli termelésüket a küszöbértékre korlátozzák,

- a küszöbérték tagállamonkénti differenciálása mind a szerkezetátalakítási rendszerre való reakció, mind a korábbi A és B kvóták figyelembe vétele céljából.

Ezen intézkedés részben a cukortermelés csökkentését, részben a cukor átvitelét vagy ipari célokra történő felhasználását eredményezte (1,1 millió tonna). A legfrissebb előrejelzések alapján 2006 októberében a piac többé-kevésbé kiegyensúlyozottnak tűnt, és további kivonásra nem volt szükség.

A 2007/2008. gazdasági évre, a megreformált cukor-KPSZ végrehajtásának második évére a szerkezetátalakítási program keretében 0,7 millió tonnás kvótalemondásról határoztak, amely jóval az elvárt 5 millió tonnás célkitűzés alatt van.

Ennek következtében 2007 elején a piaci egyensúlyi mérleg a 2007/2008. gazdasági évre vonatkozóan a várt 4 millió tonna túlkínálatot jelezte. A Bizottság a „sürgősségi esetben gyakorolt különleges hatáskörök” alapján 2007 márciusában 2 millió tonnának megfelelő mennyiségű kvótacukor kivonásáról határozott. A 318/2006/EK rendelettől eltérve e különleges intézkedés a következőket foglalta magában:

- a cukorrépa vetését megelőző határozathozatal, lehetővé téve a cukorrépa- és cukortermelés csökkentését,

- a termelést csökkentő vállalkozásoknak mentesség nyújtása a kvóta keretén belüli termelésük 13,5%-ának tárolási kötelezettsége alól,

- a küszöbérték tagállamonkénti differenciálása a szerkezetátalakítási programra való reakcióik figyelembe vétele céljából.

3. KÉRDÉSEK

Kivonás

A 318/2006/EK tanácsi rendelet 19. cikke alapján a Bizottság októberben felállít egy, a piaci egyensúlyhoz szükséges kivonási százalékot. Minden egyes vállalatnak saját költségén tárolnia kell a kvótáján belül cukortermelésére megállapított százaléknak megfelelő cukormennyiséget. A kivont cukor a következő gazdasági év termelése részének tekintendő.

A 19. cikk a kvóta keretében történő termelés kisebb kiigazításaihoz lett volna jó eszköz, amennyiben az EU piacának várható kisebb egyensúlyhiányáról lett volna szó. Az apróbb kiigazítások esetében az egyes gazdasági évek elején, vagyis októberben hozandó, pontos termelési adatokon alapuló határozat hatékony és a többletmennyiség vállalkozások költségén történő kötelező tárolása nem jelent nagymértékű anyagi terhet a termelőkre nézve.

A szerkezetátalakítási rendszerre történő alacsony reagálás azonban jelentős piaci egyensúlyhiányt okoz, amely már a gazdasági év elejét megelőzően – amikor a szerkezetátalakítási rendszerre vonatkozó kérelmek benyújtási határideje lejár – is megjósolható. Ezzel összefüggésben és a meglévő kivonási mechanizmus segítségével az egész kvóta – cukortöbbletet előidéző – termeléséhez szükséges cukorrépát el kell vetni, amelyet aztán ki kell vonni a piacról és azt a termelőknek saját költségükön tárolni kell.

Szerkezetátalakítási program

Az árcsökkenés eddig a feldolgozókra csak mérsékelten hatott, a termelők (akik a szakmaközi megállapodások alapján a kifizetésekhez csak jelentős késéssel és részletekben jutnak) számára nem volt érzékelhető. Ezért a termelők, különösen a cukorrépa-termelők még nem reagáltak a cukorpiac árainak jelzéseire.

A feldolgozókat elbátortalanította a tagállamok számára rendelkezésre álló azon lehetőség, hogy a szerkezetátalakítási rendszer első két évében akár 25%-kal csökkentsék a termelők kvótáját más cukortermelőknek történő újraelosztás céljából[1]. Ezt még nem alkalmazták ténylegesen, de azzal való fenyegetés állítólagosan már történt.

A feldolgozók bizonytalan helyzetben vannak, mivel a tagállamok a termelőknek nyújtandó támogatást akár a minimális 10% feletti összegben is meghatározhatják; ezért úgy kell elkészíteniük a szerkezetátalakítási tervüket, hogy nem ismerik a számukra rendelkezésre álló pontos összeget.

4. AZ ÉRDEKELT FELEKKEL FOLYTATOTT KONZULTÁCIÓ

A cukorágazat érdekelt feleivel folytatott konzultáció 2007. február 12-én zajlott a cukorral foglalkozó tanácsadó csoport keretében, ahol a résztvevőket felkérték a szerkezetátalakítási alap hatékony fejlesztésével kapcsolatos véleményük kifejtésére. A CEFS (Cukortermelők Európai Bizottsága) benyújtotta hivatalos javaslatát, és a CIBE (Cukorrépa-termelők Európai Társulása) szintén kifejtette véleményét.

Különböző szinten számos ülés zajlott februárban és márciusban. Levélben hivatalos álláspontok is érkeztek.

Az ülések jegyzéke

CEFS:

2007. március 13-án a szolgálatokkal

2007. március 28-án a szolgálatokkal és a CIBE-bal közösen

CIBE:

2007. március 14-én a szolgálatokkal

Március 20-án a biztosokkal

2007. március 28-án a szolgálatokkal, a CEFS-szel közösen

AAF – Európai Keményítőipari Szövetség:

2007. március 28-án a szolgálatokkal

Hivatalos álláspontot tartalmazó levél

Az AAF 2007. március 20-i levele

5. JAVASOLT INTÉZKEDÉSEK

Kivonás

A 19. cikket módosítani kell egy küszöbértéken alapuló rendszer bevezetése céljából – megszüntetve azon rendszert, amely csökkenti a kvóta keretében ténylegesen termelt cukor mennyiségét.

Ezenkívül egy átmeneti időszak alatt a 2009/2010. gazdasági évig:

- lehetővé kell tenni a vetést megelőző első határozat meghozatalát, amelyet adott esetben októberben a legfrissebb adatok alapján további kivonás egészít ki;

- a szerkezetátalakítási rendszerben részt vevő tagállamok esetében e tagállamokban a küszöbértéket a lemondott kvóta arányában ki kell igazítani, a vállalkozásoknak a szerkezetátalakításért tett egyedi erőfeszítéseik alapján történő megkülönböztetésével;

- azon hagyományos ellátási szükségleteket, vagyis azon összmennyiségeket, amelyek tekintetében a kizárólag cukorfinomítással foglalkozó üzemeknek elsődleges hozzáférésük van a preferenciális importhoz, a kivonással összefüggésben nem szabad csökkenteni.

Szerkezetátalakítási rendszer

- a termelőknek és alvállalkozóknak nyújtandó támogatást 10%-ban kell rögzíteni, a termelőknek nyújtandó kiegészítő támogatással.

- a jobb feltételeket visszamenőleges hatállyal kell alkalmazni, hogy a 2006/2007-ben és 2007/2008-ban részt vevő termelők és vállalkozások ne részesüljenek hátrányban;

- a termelőknek lehetővé kell tenni, hogy bizonyos korlátok között kezdeményezhessék a kvótáról való lemondást, hogy ne veszélyeztessék az érintett gyár fennmaradását;

- amennyiben egy vállalkozás 2008/2009-ben lemond legalább egy bizonyos összegű kvótáról, az nem képezi részét a szerkezetátalakítási összeg 2007/2008-ban történő kifizetésének a kvóta kivonási határozattal érintett része tekintetében;

- amennyiben megbízható előrejelzések állnak rendelkezésre a tekintetben, hogy a közösségi cukorágazat szerkezetátalakítása átmeneti rendszerének mennyiségi célkitűzéseit már 2008/2009-ben megközelítőleg sikerül elérni, a Bizottság meghosszabbíthatja a kérelmek benyújtásának határidejét.

Ezenkívül egy 2010. évi kötelező kvótacsökkentés esetén a tagállamonkénti csökkentésnek tükröznie kell a szerkezetátalakítási rendszer keretében a tagállamoknak a nemzeti kvótacsökkentés során elért sikereit.

A leírt módosítások a 318/2006/EK rendeletet a kivonások és a végső kvótacsökkentés tekintetében, a 320/2006/EK rendeletet pedig a szerkezetátalakítási program tekintetében érintik.

6. HATÁS

A kivonások kiigazítása enyhíti a szerkezetátalakítási folyamat késedelmének következményeit. Nincs pénzügyi kihatása.

A szerkezetátalakítási rendszer kiigazításának célja, hogy 2008/2009-ben és 2009/2010-ben további 3,8 millió tonnával csökkentse a kvótát.

A szerkezetátalakítási támogatások kiegészítő összegeit a szerkezetátalakítási alap keretén belül lehet finanszírozni, amelynek az önfinanszírozásra vonatkozó alapelve továbbra is érvényes.

A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE

a cukorágazat piacának közös szervezéséről szóló 318/2006/EK tanácsi rendelet módosításáról és a Közösségen belül a cukoripar szerkezetátalakítására szolgáló ideiglenes rendszer megállapításáról szóló 320/2006/EK tanácsi rendelet módosításáról szóló javaslatokról

A Bizottság 2007. május 7-én rendeletjavaslatot nyújtott be a Tanácsnak a Közösségen belül a cukoripar szerkezetátalakítására szolgáló ideiglenes rendszer megállapításáról szóló, 2006. február 20-i 320/2006/EK tanácsi rendelet [2] módosításáról, valamint a cukorágazat piacának közös szervezéséről szóló, 2006. február 20-i 318/2006/EK tanácsi rendelet[3] módosításáról.

Az első javaslat célja, hogy vonzóbbá tegye a szerkezetátalakítási rendszerben való részvételt. E célból javasolja, hogy a termelőknek és a gépipari beszállítóknak fizetendő szerkezetátalakítási támogatást 10%-ban rögzítsék, megszüntetve ezáltal a tagállamok azon lehetőségéből adódó jelenlegi bizonytalanságot, hogy magasabb százalék rögzítéséről határozzanak. A termelők ehelyett kiegészítő kifizetést kapnak.

Továbbá javasolja, hogy a 2008/2009. gazdasági évre a termelők számára bevezessék azt a lehetőséget, hogy a szerkezetátalakítási folyamatot a szerkezetátalakítási támogatás iránti közvetlen kérelem benyújtásával kezdeményezzék, feltéve, hogy lemondanak a szállításhoz való jogukról olyan vállalkozásokkal szemben, amelyekkel az előző gazdasági évben szállítási szerződét kötöttek. Ennek következtében a tagállamoknak megfelelően csökkenteniük kell az érintett vállalkozások kvótáját. A javasolt intézkedések alkalmazása azonban legfeljebb az érintett vállalkozások számára elosztott kvóta 10%-ának megfelelő kvótalemondásra korlátozódik, és így a termelők kérelmei tagállam általi elfogadásának érkezési sorrenden kell alapulnia.

A 320/2006/EK rendelet módosításait a 2008/2009. gazdasági évtől kezdve alkalmazni. Tekintetbe véve azt, hogy a szerkezetátalakítási támogatásra irányuló kérelmek benyújtási határideje 2008. január 31., a cukoripari vállalkozások és termelők számára javasolt, hogy közép- és hosszú távú versenyhelyzetüket alaposan elemezzék, és megfelelő időben készítsék el a szerkezetátalakítási támogatásra irányuló kérelmeiket.

A második javaslat a 318/2006/EK rendelet kivonásra vonatkozó rendelkezéseinek módosításait érinti. Ez magában foglalja a 209/2007/EK bizottsági rendeletben meghatározott kritériumoknak a tanácsi rendeletbe történő integrálását egy esetleges, 2007-ben történő további kivonásra tekintettel. Javasolja továbbá, hogy töröljék el azt a rendelkezést, amely alapján a finomítók hagyományos ellátási szükségletei a kivonás által csökkennek. Ez a 2007/2008. gazdasági évtől lenne alkalmazandó.

2007/0085(CNS)

Javaslat

A TANÁCS RENDELETE

a Közösségen belül a cukoripar szerkezetátalakítására szolgáló ideiglenes rendszer megállapításáról szóló 320/2006/EK rendelet módosításáról

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre és különösen annak 37. cikkére,

tekintettel a Bizottság javaslatára,

tekintettel az Európai Parlament véleményére[4],

mivel:

1. A 320/2006/EK tanácsi rendeletet[5] azzal a céllal fogadták el, hogy lehetőséget teremtsen a kevésbé versenyképes cukortermelők számára a kvótán belüli termelésük feladására. Azonban a kvótáról az adott rendelet alapján való lemondás nem érte el az eredetileg elvárt mértéket.

2. A cukorágazat piacának közös szervezéséről szóló, 2006. február 20-i 318/2006/EK tanácsi rendelet[6] 10. cikkének (2) bekezdésével összhangban legkésőbb 2010 februárjának végéig lineárisan csökkenteni kell a kvótán belüli tagállami és régiónkénti termelést annak érdekében, hogy a szerkezetátalakítási rendszer eredményeit figyelembe véve a 2010/2011. gazdasági évtől kezdődően a piaci egyensúlyhiányt el lehessen kerülni. Egy ilyen lineáris csökkentés hátrányosan érintheti a legversenyképesebb vállalkozásokat, és gyengítheti az egész ágazatot. Ennek elkerülése érdekében szükségesnek tűnik a szerkezetátalakítási rendszer további fejlesztése, hogy a rendszer keretében növekedjen a kvótáról való lemondás aránya.

3. Úgy tűnik, a cukoripari vállalkozásokat a szerkezetátalakítási támogatás iránti kérelmek benyújtásától elbátortalanította az a tény, hogy az általuk szerezhető szerkezetátalakítási támogatás összege bizonytalan, mivel a tagállamok határozhatnak úgy, hogy a 320/2006/EK rendelet 3. cikkének (6) bekezdése alapján növelik a cukorrépa-, nádcukor- vagy cikóriatermelőknek és a gépipari beszállítóknak fenntartott támogatás minimális százalékát. E bizonytalanság megszüntetése céljából a termelőknek és a gépipari beszállítóknak fenntartott támogatás összegét a cukoripari vállalkozásoknak nyújtandó támogatás 10%-ában kell rögzíteni, és az érintett termelőknek a 2008/2009. gazdasági évre kiegészítő támogatást kell nyújtani.

4. Annak érdekében, hogy a szerkezetátalakítási rendszerben a 2006/2007. és 2007/2008. gazdasági évben résztvevő vállalkozások és termelők ne legyenek hátrányban, az e gazdasági évekre nyújtott és a 2008/2009. gazdasági évre nyújtandó támogatások összege közötti különbséget számukra visszamenőlegesen ki kell fizetni.

5. Amennyiben a Bizottságnak megbízható adatai vannak arra vonatkozóan, hogy a szerkezetátalakítási alap célját, vagyis a 3,8 millió tonna kvótacsökkentést a 2008/2009. gazdasági évben megközelítőleg sikerül majd elérni, a Bizottságnak lehetőséget kell biztosítani a kérelmek benyújtási határidejének meghosszabbítására a szerkezetátalakítási folyamat felgyorsítása céljából.

6. Úgy tűnik, a szerkezetátalakítási rendszer jobban működne, ha a termelők saját kezdeményezésre feladhatnák a kvótán belüli cukor feldolgozására szánt cukorrépa- vagy nádcukor-termelésüket. E célból a termelőknek a 2008/2009. gazdasági évben biztosítani kell a lehetőséget, hogy közvetlenül kérelmezzék a 320/2006/EK rendelet 3. cikkének (6) bekezdésében említett támogatást, feltéve hogy nem szállítanak cukorrépát vagy nádcukrot azon vállalkozásoknak, amelyekkel az előző gazdasági évben szállítási szerződést kötöttek. Ennek következtében a tagállamoknak csökkenteniük kell az érintett cukoripari vállalkozások számára rendelkezésre álló kvótát.

7. A termelők támogatási kérelmeivel érintett cukoripari vállalkozások gazdasági életképessége veszélyeztetésének elkerülése érdekében a kvótacsökkentést az egyes vállalkozásoknak elosztott kvóta 10%-ában kell korlátozni, amely megfelel azon kvóta százalékának, amelyet a tagállamok minden gazdasági évben a 318/2006/EK rendelet 11. cikkének (1) bekezdésével összhangban újra eloszthatnak.

8. Amennyiben a cukoripari vállalkozás kvótája a termelők támogatásai kérelmeinek folytán csökken, az adott vállalkozás számára a 320/2006/EK rendelet 3. cikke (1) bekezdésének c) pontja alapján szerkezetátalakítási támogatást kell nyújtani. Ennek következtében a megadott támogatás összege az adott rendelet 3. cikke (5) bekezdésének c) pontjában említett összegnek felel meg. Ezen összegeket azonban lefelé kerekítve ki kell igazítani, ha a vállalkozás nem hoz a kvótán belüli termelés csökkentésével érintett munkaerőre nézve kedvező intézkedést.

9. A termelők támogatásai kérelmeivel érintett cukoripari vállalkozás az érintett gazdasági évet megelőző január 31-éig fenntartja a jogot, hogy kérelmet nyújtson be a 320/2006/EK rendelet 3. és 4. cikkében előírt szerkezetátalakítási támogatásra, feltéve, hogy lemond olyan kvótáról, amely legalább akkora mértékű kvótacsökkentésnek felel meg, amelyet a termelők által benyújtott támogatási kérelmek eredményezek volna. Ebben az esetben a cukoripari vállalkozások támogatás iránti kérelmei helyettesítik a termelők kérelmeit.

10. A szerkezetátalakítási programban való részvétel további ösztönzése céljából helyénvalónak tűnik, hogy a 320/2006/EK rendelet 11. cikkével összhangban fizetendő ideiglenes szerkezetátalakítási összeg egy része alól a 2007/2008. gazdasági évre mentességet adjanak azon vállalkozásoknak, amelyek a 2008/2009. gazdasági évre lemondanak kvótájuknak legalább a 2007/2008-ban a vállalkozásokra alkalmazott kivonási százaléknak megfelelő százalékáról. A mentesítendő összeg arányos e kivonási százalékkal.

11. A 320/2006/EK rendeletet ezért mindezeknek megfelelően módosítani kell.

12. E rendeletben figyelembe kell venni azt a tényt, hogy az inulinszirup termelésének összes kvótájáról a 2006/2007. gazdasági év folyamán már lemondtak a szerkezetátalakítási program keretében. Így már nem szükséges többé erre a termékre vagy ennek nyersanyagára, vagyis a cikóriára hivatkozni,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

A 320/2006/EK rendelet a következőképpen módosul:

(1) A 3. cikk a következőképpen módosul :

a) az (6) bekezdés első és második albekezdése helyébe a következő szöveg lép:

Az (5) bekezdésben meghatározott vonatkozó szerkezetátalakítási támogatás 10%-át kitevő összeget fenn kell tartani az alábbiak számára:

a) azon cukorrépa- és cukornádtermelők, akik e termékeket a (2) bekezdésben említett időtartamot megelőző gazdasági évben a vonatkozó lemondott kvóta keretében való cukorgyártás céljából szállították be,

b) azon gépipari beszállítók – magánszemélyek vagy vállalkozások –, akik szerződéses viszonyban dolgoztak mezőgazdasági gépeikkel a termelők számára, az a) pontban említett termékek tekintetében és időtartam alatt.

Az érdekelt felekkel folytatott konzultációt követően a tagállamok határozzák meg az első albekezdésben említett időtartamot.”

b) a következő bekezdésekkel egészül ki:

„7) A 2008/2009. gazdasági évre a 6. cikk a) pontjában említett termelők a lemondott kvóta után tonnánként 237,5 euró kiegészítő kifizetést kapnak.

8. Ez a bekezdés az alábbiakra alkalmazandó:

a) azon vállalkozások, amelyek a 2006/2007. vagy 2007/2008. gazdasági évben a szerkezetátalakítási rendszer keretében lemondtak kvótáról, és

b) az a) pontban említett kvótalemondással érintett termelők és gépipari beszállítók.

Amennyiben az (1)–(6) bekezdés alapján az előző albekezdés hatálya alá tartozó személyeknek a 2006/2007. és 2007/2008. gazdasági évben nyújtott összeg kevesebb volt, mint amennyit a 2008/2009. gazdasági évben alkalmazott feltételek mellett kaptak volna, a különbséget visszamenőlegesen ki kell számukra fizetni.

Amennyiben az (7) bekezdés alapján a termelőknek a 2006/2007. és 2007/2008. gazdasági évben nyújtott összeg kevesebb volt, mint amennyit a 2008/2009. gazdasági évben alkalmazott feltételek mellett kaptak volna, a különbséget visszamenőlegesen ki kell számukra fizetni.”

(2) A 4. cikk (1) bekezdése a következő albekezdéssel egészül ki: a Bizottság a 2008/2009. gazdasági évre legfeljebb 20 nappal meghosszabbíthatja a kérelmek benyújtására rendelkezésre álló, első albekezdésben említett határidőt, amennyiben 2007. december 31-én megbízható információk alapján megállapítható, hogy a kitűzött 3,8 millió tonna kvótalemondást a 2008/2009. gazdasági évben megközelítőleg sikerül majd elérni a közösségi cukorágazat szerkezetátalakítására szolgáló ideiglenes rendszer keretében. A Bizottság ezt a határidő-hosszabbítást az Európai Unió Hivatalos Lapjának C sorozatában 2008. január 1-je előtt teszi közzé.”

(3) A szöveg a következő 4 a . cikkel egészül ki:

„4a. cikk Szerkezetátalakítási támogatás termelők általi kérelmezése

1. A 2008/2009. gazdasági évre a cukorfeldolgozásra szánt cukorrépa vagy nádcukor termelője az érintett tagállamnak közvetlen kérelmet nyújthat be a 3. cikk (6) bekezdésében említett támogatás iránt egy olyan kötelezettségvállalás kíséretében, amely alapján nem szállít kvótán belüli cukorrépát vagy cukornádat azon vállalkozásnak, amellyel az előző gazdasági évben szállítási szerződést kötött.

2. Az (1) bekezdésben említett kérelmeket 2007. november 30-ét megelőzően felülvizsgálják. A kérelmeket e rendelet hatálybalépése napjától lehet benyújtani.

3. Az érintett tagállam felállít egy jegyzéket az (1) bekezdésben említett kérelmekről azok benyújtásának időrendi sorrendjében és a (2) bekezdésében említett benyújtási határidőt követő 10 munkanapon belül elküldi e jegyzéket az érintett kérelmezőknek és vállalkozásoknak.

4. Az érintett tagállam a (3) bekezdésben említett időrendi sorrend alapján az egyes vállalkozásoknak elosztott kvóta legfeljebb 10%-áig elfogadja a termelők kérelmeit, és az érintett vállalkozás kvótáját a 318/2006/EK rendelet 11. cikkének (4) bekezdésével összhangban arányosan csökkenti.

Amennyiben a 10%-os határt elérték, az érintett tagállam teljesen vagy részben elutasítja a fennmaradó kérelmeket.

Az érintett tagállam elkészít és végrehajt egy, az e rendelet 4. cikke (3) bekezdésének f) pontjában említett szociális tervet.

5. A kérelmek tagállam általi, a (4) bekezdéssel összhangban történő elfogadása eredményeképpen a nyújtandó szerkezetátalakítási támogatás összege a következő:

a) a termelők esetében a 3. cikk (5) bekezdésének c) pontjában rögzített vonatkozó támogatás összegének 10%-a, a 2008/2009. gazdasági évre pedig a 3. cikk (7) bekezdésében említett kiegészítő kifizetés;

b) a vállalkozások esetében a 3. cikk (5) bekezdésének c) pontjában rögzített vonatkozó támogatás összege 10%-kal, illetve ha az érintett vállalkozás nem tartja be az e cikk (4) bekezdésének második albekezdésében meghatározott követelményt, 60%-kal csökkentve.

6. Az (1)–(5) bekezdés nem alkalmazandó abban az esetben, ha egy vállalkozás a 4. cikkel összhangban olyan kérelmet nyújt be a szerkezetátalakítási támogatásra, amellyel legalább akkora kvótaösszegnek megfelelő kvótáról mond le, amelyet a termelők támogatási kérelmei tagállam általi elfogadásának eredményeként csökkentettek volna.”

(4) Az 5. cikk (1) bekezdése a következő albekezdéssel egészül ki:

„Amennyiben az adott cikk harmadik albekezdésében előírtaknak megfelelően a Bizottság meghosszabbítja a 4. cikk (1) bekezdésében említett határidőt, az e bekezdés első albekezdésében említett határidő ugyanezen idővel automatikusan meghosszabbodik.”

(5) A 11. cikk a következő bekezdéssel egészül ki:

„(6) A 2008/2009. gazdasági évben azon vállalkozások, amelyeket a 2007. március 16-i 290/2007/EK rendelet* 1. cikkének (1) bekezdésével vagy 1. cikkének (2) bekezdésével meghatározott kivonási százalékra vonatkozó kérelem érintett, és kvótájuk legalább e kivonási százalékkal csökkentett részéről lemondanak, mentesülnek a 2007/2008. gazdasági évre fizetendő ideiglenes szerkezetátalakítási összeg egy része alól.

Amennyiben az első albekezdésben említett feltételek teljesülnek, az ideiglenes szerkezetátalakítási összeg csökkentését az összegnek a 290/2007/EK rendelet 1. cikkének (1) bekezdésével vagy 1. cikke (2) bekezdésének c) pontjával összhangban meghatározott kivonási százalékkal való megszorzásával számítják ki.

* HL L 78., 2007.3.17., 20. o.”

2. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben,

a Tanács részéről

az elnök

2007/0086(CNS)

Javaslat

A TANÁCS RENDELETE

a cukorágazat piacának közös szervezéséről szóló 318/2006/EK rendelet módosításáról

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre és különösen annak 37. cikkére,

tekintettel a Bizottság javaslatára,

tekintettel az Európai Parlament véleményére[7],

mivel:

13. A 318/2006/EK tanácsi rendelet[8] 10. cikkének (2) bekezdésével összhangban a Bizottság legkésőbb 2010 februárjának végéig dönt a tagállami és régiónkénti kvóták lineáris csökkentéséről a Közösségen belül a cukoripar szerkezetátalakítására szolgáló ideiglenes rendszer megállapításáról és a közös agrárpolitika finanszírozásáról szóló 1290/2005/EK rendelet módosításáról szóló, 2006. február 20-i 320/2006/EK tanácsi rendelettel[9] létrehozott szerkezetátalakítási rendszer lejártát követően e kvóták fenntartható kiigazítása céljából. A rendszerben való fokozott részvétel bátorítása céljából helyénvalónak tűnik a 318/2006/EK rendelet 10. cikkének (2) bekezdésében említett százalékot csökkenteni, figyelembe véve a kvótáról a szerkezetátalakítási rendszer keretében történő tagállamonkénti összes lemondást, valamint lehetővé tenni a tagállam számára, hogy az egyes vállalkozások szerkezetátalakítás érdekében tett erőfeszítéseinek függvényében vállalkozásonként módosítsa e százalékot.

14. A 320/2006/EK rendelet 4a. cikke rendelkezik arról, hogy a kvótán belüli cukortermelésre szánt cukorrépa vagy nádcukor termelője a szerkezetátalakítási támogatás iránt közvetlen kérelmet nyújthat be, feltéve, hogy nem szállít cukrot azon vállalkozásnak, amellyel az előző gazdasági évben szállítási szerződést kötött. A tagállamoknak az ilyen kérelmek elfogadásának eredményeként csökkenteniük kell az érintett vállalkozások kvótáját a 318/2006/EK rendelet 11. cikkének (1) bekezdésében említett 10%-os határon belül. Ezzel összefüggésben módosítani kell ezt a cikket, hogy ténylegesen csökkenteni lehessen a vállalkozásoknak elosztott kvótákat.

15. A 318/2006/EK rendelet 19. cikke rendelkezik a cukor piacról történő kivonásának lehetőségéről, ha a piac szerkezeti egyensúlyának a referenciaárhoz közeli árszinten való megőrzése ezt szükségessé teszi. Ezen intézkedés alkalmazása jelenleg valamennyi tagállam esetében közös és valamennyi kvótán belüli termelőre alkalmazandó százalékon alapul. A legutóbbi tapasztalatok azt mutatják, hogy az ilyen lineáris alkalmazás ellentétes hatást válthat ki, mivel a termelőket arra ösztönzi, hogy a szerződésben foglalt szükségleteik felett termeljenek a visszavont mennyiségek esetleges kötelező tárolásának megelőzése céljából. Ezért helyénvalónak tűnik, hogy a kivonási eszköz esetében a lineáris százalékot az egyes vállalkozások számára elosztott kvótára alkalmazandó együttható alkalmazásával meghatározandó olyan küszöbértékkel helyettesítsék, amely felett a kvótán belül termelt mennyiségeket ki kell vonni. Így a vállalkozások a termelésük kiigazítása által el tudják kerülni a kivonás következményeit úgy, hogy ne lépjék túl a küszöbértéket.

16. A tagállamoknak a 320/2006/EK rendelet 5. cikkével összhangban 2008 és 2009 februárjának végéig határozniuk kell az adott rendelet hatálya alá tartozó szerkezetátalakítási támogatás odaítéléséről. Amint a határozat megszületik, lehetőség lesz nagy valószínűséggel megjósolni a következő gazdasági év piaci egyensúlyát. Ebben az összefüggésben úgy tűnik, a kivonási célkitűzés jobban elérhető, ha a 2008/2009. és 2009/2010. gazdasági év kivonási együtthatóját az előző év márciusának közepéig ideiglenesen és előzetesen rögzíteni lehet, mivel így a cukorrépa-termelőknek lehetőségük nyílik a vetésüket az előzetes piaci mérleghez igazítani.

17. A termelés frissített piaci adatainak figyelembe vétele céljából rendelkezni kell a márciusban rögzített ideiglenes és előzetes kivonási együttható csökkentésének lehetőségéről, amennyiben az érintett gazdasági év tekintetében ez szükséges.

18. Szükséges korlátozni a 318/2006/EK rendelet 6. cikkének (5) bekezdésében előírt kötelezettség mértékét annak elkerülése céljából, hogy a cukoripari vállalkozások az egész kvótájuknak megfelelő cukorrépa-mennyiség minimumárát fizessék, beleértve azt a mennyiséget, amelyet a küszöbérték alatt termelnek.

19. A 318/2006/EK rendelet 19. cikkének (3) bekezdése rendelkezik arról, hogy a nem ipari cukorként vagy izoglükózként értékesített kivont mennyiségeket a következő gazdasági évre szóló kvóta alapján elsőként termelt mennyiségeknek kell tekinteni. Ez a szabály azt jelentheti, hogy a 2008/2009. és a 2009/2010. gazdasági évben a szerkezetátalakítási rendszerben rész venni kívánó vállalkozások nem élvezhetik teljesen egészében e rendszer előnyeit. Hogy elkerüljék a cukorágazat szerkezetátalakításának megakadályozását, szükségesnek tűnik a 2007/2008. gazdasági évben a kivonás alól vagy a 2008/2009. gazdasági évben a lehetséges kivonás alól mentességet adni azon vállalkozások számára, amelyek az érintett kivonás gazdasági évében sikeresen kérelmezték a 320/2006/EK rendelet hatálya alá tartozó szerkezetátalakítási támogatást, és amelyek ennek következtében az egész kvótájukról lemondanak a következő gazdasági évben.

20. A szerkezetátalakítási rendszerben való fokozottabb részvétel ösztönzése céljából helyénvalónak tűnik a tagállamonkénti teljes kvótalemondással kapcsolatban a szerkezetátalakítási rendszer keretében az együttható növeléséről rendelkezni, amelyet a tagállam a egyes vállalkozások szerkezetátalakításért tett erőfeszítése függvényében módosít.

21. Behozatali engedélyeket az egyes preferenciális megállapodások keretében csak a kizárólag cukorfinomítással foglalkozó üzemek számára lehet kiállítani a 318/2006/EK rendelet 29. cikkében említett szokásos ellátási szükséglet mértékéig. Ezen előjog a kivonás alkalmazásával kapcsolatban nem csökkenthető, figyelembe véve azt, hogy a finomítóknak a cukortermelőkkel ellentétben nincs lehetőségük a termelés kivonási küszöbértékhez való igazítására.

22. A 318/2006/EK tanácsi rendelet 19. cikkében említett százaléknak a 2007/2008. gazdasági évre történő meghatározásáról szóló, 2007. március 16-i 290/2007/EK bizottsági rendelet[10] 1. cikkének (1) bekezdése az adott gazdasági évre a kivonási százalékot 13,5%-ban rögzítette. Az adott rendelet 1. cikkének (2) bekezdése rendelkezik egy, a kivonási százalékra alkalmazandó küszöbértéket magában foglaló eltérésről, amely a kivonási követelményeket enyhíti azon vállalkozások tekintetében, amelyek nem termelnek többletet. Ezenkívül a kivonási százalék csökken azon tagállam esetében, amely a szerkezetalakítási rendszer keretében különleges erőfeszítéseket tesz. Az e rendelettel bevezetett kivonási eszköz módosításából eredő bizonytalanság elkerülése érdekében pontosítani kell, hogy a 2007/2008. gazdasági évre a 290/2007/EK rendelet 1.cikkének (1) bekezdésében említett százalékot egy egyenértékű együtthatóvá kell alakítani.

23. A 318/2006/EK tanácsi rendelet 6. cikke a szakmaközi megállapodásokra alkalmazandó szabályokat határozza meg. Az adott cikk (6) bekezdésével összhangban a szakmán belüli megállapodások eltérhetnek néhány ilyen szabálytól. Rendelkezni kell annak lehetőségéről, hogy azon cukoripari vállalkozások, amelyek a vetést megelőzően nem kötöttek kvótájuknak megfelelő mennyiségre szerződést, mentesüljenek azon kötelezettség alól, hogy a cukorrá feldolgozott valamennyi cukorrépa után minimumárat fizessenek, ahogyan ez a 318/2006/EK rendelet hatályba lépéséig fennállt.

24. A 318/2006/EK rendelet 10. cikkének (1) bekezdése rendelkezik az adott rendelet III. mellékletében meghatározott nemzeti és regionális kvóták különböző mechanizmusok alkalmazásából eredő éves kiigazításáról, amelyen keresztül az egyes vállalkozásoknak elosztott kvóták csökkennek vagy nőnek. A 318/2006/EK rendelet 10. cikkének (1) bekezdése hivatkozik az adott rendelet 14. és 19. cikkére is, amelyek a többletcukor átvitelére és a cukorkivonásra vonatkoznak. Azonban e cikkek alkalmazása nem eredményezi a kvóta növelését vagy csökkenését. A kérdéses hivatkozást ezért el kell hagyni,

25. A 318/2006/EK rendeletet ezért mindezeknek megfelelően módosítani kell.

26. E rendeletben figyelembe kell venni azt a tényt, hogy az inulinszirup termelésének összes kvótájáról a 320/2006/EK rendelettel felállított szerkezetátalakítási program keretében a 2006/2007. gazdasági év folyamán lemondtak,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

A 318/2006/EK rendelet a következőképpen módosul:

(1) Az 6. cikk (6) bekezdésének helyébe a következő szöveg lép:

„(6) A szakmán belüli megállapodások – az érintett tagállam általi jóváhagyás mellett – eltérhetnek a (3), (4) és (5) bekezdéstől.”

(2) Az 10. cikk helyébe a következő szöveg lép:

„10. cikk A kvótakezelés

1. A 39. cikk (2) bekezdésében említett eljárással összhangban, a III. mellékletben meghatározott kvótákat a 2008/2009., 2009/2010. és 2010/2011. gazdasági évek mindegyikére vonatkozóan legkésőbb az előző gazdasági év februárjának végéig kell kiigazítani. A kiigazítások e rendelet 8. és 9. cikkének, e cikk (2) bekezdésének, valamint a 320/2006/EK rendelet 3. cikkének és 4a. cikke (4) bekezdésének alkalmazásából következnek.

2. Figyelembe véve a 320/2006/EK rendeletben előírt szerkezetátalakítási rendszer eredményeit, a Bizottság legkésőbb 2010 februárjának végéig – az e rendelet 39. cikkének (2) bekezdésében említett eljárással összhangban – dönt arról, hogy milyen közös százalékérték szükséges a tagállamonként vagy régiónként fennálló cukor- és izoglükóz-kvóták csökkentéséhez annak érdekében, hogy a 2010/2011. gazdasági évtől kezdődően a piaci egyensúlyhiányt el lehessen kerülni. A tagállamok ennek megfelelően kiigazítják az egyes vállalkozások kvótáit.

Az első albekezdéstől eltérve azon tagállamoknál, amelyek esetében a 320/2006/EK rendelet 3. cikkével és 4a. cikkének (4) bekezdésével összhangban történő kvótalemondás eredményeként a nemzeti kvótát csökkentették, az alkalmazandó százalékot az e rendelet VIII. mellékletében meghatározott kritériumokkal összhangban rögzítik.

Az ilyen tagállamok a területükön lévő, kvótával rendelkező egyes vállalkozások esetében kiigazítják a VIII. melléklet alkalmazásából származó százalékot az érintett vállalkozás által a szerkezetátalakítási rendszer keretében történő kvótalemondás arányában úgy, hogy a tagállamban a második albekezdésben említett százalékból eredő összes csökkentés változatlan marad.

(3) A 11. cikk a következőképpen módosul :

a) a cím helyébe a következő szöveg lép:

„11. cikk A nemzeti kvóta újrakiosztása és kvótacsökkentés”

b) az (1) bekezdés a következő mondattal egészül ki:

„Ennek során a tagállamok objektív és megkülönböztetésmentes kritériumokat alkalmaznak.”

c) a következő bekezdéssel egészül ki:

„(4) A (3) bekezdéstől eltérve, amennyiben alkalmazzák a 320/2006/EK rendelet 4a. cikkét, a tagállamok az adott cikk (4) bekezdésében meghatározott csökkentés alkalmazásával az e cikk (1) bekezdésének második francia bekezdésében rögzített százalékon belül kiigazítják az érintett vállalkozásoknak elosztott cukorkvótát.”

(4) A 15. cikk (1) bekezdésének c) pontja helyébe a következő szöveg lép:

„c) azokra a cukor-, izoglükóz- és inulinszirup-mennyiségekre, amelyeket a piacról a 19. és 19a. cikkel összhangban kivontak, és amelyek tekintetében a 19. cikk (3) bekezdésében előírt kötelezettségeket nem teljesítik.”

(5) Az 19. cikk helyébe a következő szöveg lép:

„19. cikk A cukor kivonása

1. Annak érdekében, hogy a piac szerkezeti egyensúlyát a referenciaárhoz közeli árszinten lehessen megőrizni, figyelembe véve a Közösségnek a Szerződés 300. cikkével összhangban kötött megállapodásokból eredő kötelezettségeit, a Bizottság határozhat úgy, hogy a következő gazdaság év kezdetéig a piacról kivonja a kvótacukor vagy kvótaizoglükóz azon mennyiségét, amely meghaladja a (2) bekezdéssel összhangban kiszámított küszöbértéket.

2. Az (1) bekezdésben említett kivonási küszöbértéket a kvótával rendelkező egyes vállalkozások esetében úgy kell kiszámítani, hogy annak kvótáját megszorozzák a 39. cikk (2) bekezdésében említett eljárással összhangban az érintett gazdasági év október 31-éig az adott gazdasági év során várható piaci tendenciák alapján meghatározandó együtthatóval.

3. Minden egyes, kvótával rendelkező vállalkozás a kivonás időtartama alatt a saját költségén tárolja a (2) bekezdéssel összhangban kiszámított küszöbértéket meghaladóan a kvótán belül termelt cukrot.

A gazdasági év folyamán kivont cukor- vagy izoglükózmennyiségeket a következő gazdasági évre szóló kvóta alapján elsőként termelt mennyiségeknek kell tekinteni. Azonban a várható cukorpiaci tendenciákat figyelembe véve a 39. cikk (2) bekezdésében említett eljárással összhangban döntés hozható arról, hogy a folyó és/vagy a következő gazdasági évre vonatkozóan a kivont cukor vagy izoglükóz teljes egészét vagy egy részét:

a) olyan többlet cukornak vagy többlet izoglükóznak tekintsék, amely ipari cukorrá vagy ipari izoglükózzá való feldolgozásra rendelkezésre áll, vagy

b) ideiglenes kvótába tartozó termelésnek tekintsék, amelynek egy részét fenn lehet tartani exportra, tiszteletben tartva a Közösségnek a Szerződés 300. cikke értelmében megkötött megállapodásokból származó kötelezettségvállalásait.

4. Ha a Közösségben a cukorellátás nem megfelelő, a 39. cikk (2) bekezdésében említett eljárással összhangban döntés hozható arról, hogy a kivont cukor egy bizonyos mennyisége a közösségi piacon a kivonás időtartamának vége előtt eladható legyen.”

(6) A szöveg a következő 19a. cikkel egészül ki:

„19a. cikk Cukorkivonás a 2007/2008., 2008/2009. és 2009/2010. gazdasági évben

1. A 19. cikk (2) bekezdésétől eltérve és a 39. cikk (2) bekezdésében említett eljárással összhangban a Bizottság határozhat arról, hogy a 19. cikk (2) bekezdésében említett együtthatót a 2007/2008., 2008/2009. és a 2009/2010. gazdasági évre legkésőbb az előző gazdasági év március 16-áig rögzíti, figyelembe véve az egyes tagállamokban a III. melléklet 2006. július 1-jén alkalmazandó változatához képest az e rendelet III. mellékletében meghatározott nemzeti cukorkvóta-csökkentést. Azon tagállamok esetében, amelyek 2006. július 1-jén nem voltak tagjai a Közösségnek, a III. melléklet azon változatával való összehasonlítását kell figyelembe venni, amely a Közösséghez való csatlakozásuk időpontjában alkalmazandó.

E cikk alkalmazásában a 290/2007/EK bizottsági rendelet* 1. cikkének (1) bekezdésében előírt kivonási százalékot a 2007/2008. gazdasági évre 0,865 értékű együtthatóvá kell átalakítani.

2. A frissített piaci tendenciák alapján az érintett gazdasági év október 31-éig és a 39. cikk (2) bekezdésében említett eljárással összhangban határozni lehet az e cikk (1) bekezdésében rögzített együttható csökkentéséről.

3. A 19. cikk (2) bekezdésében és az e cikk (1) és (2) bekezdésében említett együtthatók az érintett gazdasági évben nem alkalmazandók azon vállalkozásra, amely a 320/2006/EK rendelet 3. cikke (1) bekezdésének a) vagy b) pontjával összhangban a következő gazdasági évtől kezdődő hatállyal lemond a neki juttatott teljes kvótáról.

4. Azon tagállamok esetében, amelyeknek a nemzeti cukorkvótájuk csökkent a 320/2006/EK rendelet 3. cikkében előírt kvótalemondás eredményeként, a 19. cikk (2) bekezdésével vagy az e cikk (1) és (2) bekezdésével összhangban rögzített együtthatókat kiigazítják az e rendelet IX. mellékletével összhangban.

Az ilyen tagállamok a területükön lévő, kvótával rendelkező egyes vállalkozások esetében kiigazítják a IX. melléklet alkalmazásából származó együtthatót az érintett vállalkozás által a szerkezetátalakítási rendszer keretében történő egyedi cukorkvóta-lemondás arányában úgy, hogy az egész tagállam esetében a IX. melléklet alapján alkalmazandó együttható változatlan marad.

* HL L 78., 2007.3.17., 20. o.”

(7) A 29. cikk (1) bekezdésének első albekezdése helyébe a következő szöveg lép:

„A finomításra szánt cukor gazdasági évenkénti, fehércukorban kifejezett, szokásos ellátási szükséglet a Közösségben 2 324 735 tonna.”

(8) Az V. melléklet VI. pontjában a 10. cikk (3) bekezdésére való hivatkozás helyébe a 10. cikk (2) bekezdésére való hivatkozás lép.

(9) A rendelet az e rendelet mellékletének szövegével, mint VIII. és IX. melléklettel egészül ki.

2. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben,

a Tanács részéről

az elnök

MELLÉKLET

„VIII. MELLÉKLET

AZON TAGÁLLAMOKRA ALKALMAZANDÓ SZÁZALÉK KISZÁMÍTÁSA, AMELYEK ESETÉBEN A NEMZETI KVÓTÁT CSÖKKENTETTÉK

1. A 2. pontban meghatározott számítás céljából a következő meghatározások alkalmazandók:

a) „alkalmazandó százalék”: az egyes tagállamokban az egyes vállalkozások számára elosztott kvótákra alkalmazandó százalék;

b) „közös százalék”: a Bizottság által a 10. cikk (2) bekezdésének első albekezdésével összhangban megállapított közös százalék;

c) „csökkentés”: a tagállamokban az összes lemondott kvótának az e rendelet III. mellékletének 2006. július 1-jén alkalmazandó változatában rögzített nemzeti kvótával való elosztásával nyert szám. Azon tagállamok esetében, amelyek 2006. július 1-jén nem voltak tagjai a Közösségnek, a III. mellékletre való hivatkozás arra a változatra vonatkozik, amely a Közösséghez való csatlakozásuk időpontjában alkalmazandó.

2. Az alkalmazandó százalék egyenlő a 1 – [(1/0,6) x a csökkentés]-sel szorzott közös százalékkal.

Amennyiben a fenti eredmény nulla, az alkalmazandó százalék is nulla.

IX. MELLÉKLET

AZON TAGÁLLAMOKRA ALKALMAZANDÓ EGYÜTTHATÓ KISZÁMÍTÁSA, AMELYEK ESETÉBEN A NEMZETI KVÓTÁT CSÖKKENTETTÉK

1. A 2. és 3. pontban meghatározott számítás céljából a következő meghatározások alkalmazandók:

a) „alkalmazandó együttható”: az egyes tagállamokban az egyes vállalkozások számára elosztott kvótákra alkalmazandó együttható;

b) „csökkentés”: a tagállamokban az összes lemondott cukorkvótának, beleértve a kivonással érintett gazdasági év lemondásait, az e rendelet III. mellékletének 2006. július 1-jén alkalmazandó változatában rögzített nemzeti cukorkvótával való elosztásával nyert szám; azon tagállamok esetében, amelyek 2006. július 1-jén nem voltak tagjai a Közösségnek, a számításnál a III. melléklet azon változatát kell figyelembe venni, amely a Közösséghez való csatlakozásuk időpontjában alkalmazandó.

c) „együttható”: a Bizottság által a 19. cikk (2) bekezdésével vagy 19a. cikk (1) és (2) bekezdésével összhangban megállapított együttható.

2. A 2007/2008. gazdasági évre az alkalmazandó együttható egyenlő a [(1/0,5) x a csökkentés] x (1 – a csökkentés)-sel növelt együtthatóval.

Amennyiben a fenti eredmény 1, az alkalmazandó együttható is 1.

3. A 2008/2009. és 2009/2010. gazdasági évre az alkalmazandó együttható egyenlő a [(1/0,6) x a csökkentés] x (1 – a csökkentés)-sel növelt együtthatóval.

Amennyiben a fenti eredmény 1, az alkalmazandó együttható is 1.”

PÉNZÜGYI KIMUTATÁS |

1. | KÖLTSÉGVETÉSI TÉTEL (2007-es nómenklatúra): 05 02 05 05 02 16 680 | ELŐIRÁNYZATOK (a 2007. évi költségvetés): 323 millió EUR p.m. Mio€ p.m. Mio€ |

2. | CÍM: – Tanácsi rendelet a Közösségen belül a cukoripar szerkezetátalakítására szolgáló ideiglenes rendszer megállapításáról szóló 320/2006/EK tanácsi rendelet módosításáról; – Tanácsi rendelet a cukorágazat piacának közös szervezéséről szóló 318/2006/EK rendelet módosításáról |

3. | JOGALAP: Az Európai Közösséget létrehozó szerződés 36. és 37. cikke. |

4. | CÉLKITŰZÉSEK: – Az cukorágazat önkéntes szerkezetátalakítási rendszerének fejlesztése és az e rendszerben való részvétel ösztönzése; – A strukturális piaci egyensúly megőrzése a 2007/2008., 2008/2009. és 2009/2010. gazdasági évi ideiglenes cukorkivonás szabályainak pontosításával. |

5. | PÉNZÜGYI KIHATÁSOK | 12 HÓNAPOS IDŐSZAK (millió EUR) | 2007. PÉNZÜGYI ÉV (millió EUR) | 2008. PÉNZÜGYI ÉV (millió EUR) |

5.0 | KIADÁSOK – AZ EK-KÖLTSÉGVETÉS TERHÉRE (VISSZATÉRÍTÉSEK/BEAVATKOZÁSOK) – NEMZETI HATÓSÁGOK TERHÉRE – EGYÉB | – | + 332 |

5.1 | BEVÉTELEK – AZ EK SAJÁT FORRÁSAI (LEFÖLÖZÉSEK / VÁMOK) – NEMZETI SZINTŰ BEVÉTELEK | – | – 204 |

2009 | 2010 | 2011 | 2012 |

5.0.1 | KIADÁSI ELŐIRÁNYZAT | + 62 | – | – | – |

5.1.1 | BEVÉTELI ELŐIRÁNYZAT | – 136 |

5.2 | SZÁMÍTÁS MÓDJA: Ld. a mellékletben. |

6.0 | FINANSZÍROZHATÓ-E A PROJEKT A FOLYÓ KÖLTSÉGVETÉS VONATKOZÓ ALCÍMÉBEN SZEREPLŐ ELŐIRÁNYZATOKBÓL? | IGEN/NEM |

6.1 | FINANSZÍROZHATÓ-E A PROJEKT A FOLYÓ KÖLTSÉGVETÉS ALCÍMEI KÖZÖTTI ÁTCSOPORTOSÍTÁSSAL? | IGEN/NEM |

6.2 | SZÜKSÉG LESZ-E PÓTKÖLTSÉGVETÉSRE? | IGEN/NEM |

6.3 | SZÜKSÉG LESZ-E ELŐIRÁNYZATOK BEVEZETÉSÉRE A JÖVŐBENI KÖLTSÉGVETÉSEKBE? | IGEN/NEM |

ÉSZREVÉTELEK: Az ideiglenes szerkezetátalakítási alap önfinanszírozási elve e szabályokban továbbra is érvényesül. A 320/2006/EK tanácsi rendeletben említett bármely támogatás odaítélésére csak az alap keretében rendelkezésre álló előirányzatokon belül van lehetőség. Az alap pénzügyi helyzetének szimulálása ezen új szabályok keretében a mellékletben található (5. pont) A 318/2006/EK tanácsi rendelet célja a piaci egyensúly javítása a belső piac tényleges cukortöbblete esetében, és mint ilyen nem vezet semmiféle költségvetési többletkiadáshoz. |

MELLÉKLET |

1 – A 2007/2008. gazdasági év végén a szerkezetátalakítási alap keretében előreláthatóan rendelkezésre álló források (jelenlegi rendszer) |

(mio €) |

Kiadás | Bevétel | Mérleg | Összesített mérleg |

2006/07. gazdasági év | 1 358 | 2 145 | 787 |

2007/08. gazdasági év | 573 | 2 866 | 2 293 | 3 080 |

2 – A kivont mennyiségek után 2007/2008-ban fizetendő illetékek alóli mentesítés költsége (abban az esetben, ha a 2008/2009-ben lemondandó kvóta legalább egyenlő a kivont mennyiségekkel) |

2007/2008. gazdasági évben az illeték maximális csökkentése = 173,8€/t x 12% x 16,1 millió t: körülbelül 340 millió € |

E mentesítésnek a következő hatása van: |

– 2008 márciusában (2008. költségvetés) az ideiglenes szerkezetátalakítási összeg első részletének (60%) kifizetése: 340*60% = 204 millió € |

– 2008 novemberében (2009. költségvetés) az ideiglenes szerkezetátalakítási összeg második részletének (40%) kifizetése: 340*40% = 136 millió € |

Összesített mérleg a 2007/08. gazdasági év végén: 3 080 – 340 = 2 740 millió € |

3 –A cukorrépa-termelők részének az 1. és 2. évben való visszamenőleges növelésének költsége |

Ezen intézkedés költsége: körülbelül 373 mio € (a részletes számítást ld. alább) |

Összesített mérleg a 2007/08. gazdasági év végén: 2 740 – 373 = 2 367 millió € |

4 – A vállalkozások részének az 1. és 2. évben való visszamenőleges növelésének költsége |

Ezen intézkedés költsége: körülbelül 22 mio € (a részletes számítást ld. alább) |

Összesített mérleg a 2007/08. gazdasági év végén: 2 367 – 22 = 2 345 mio € |

E visszamenőleges kifizetések összege (cukorrépa-termelők + vállalkozások részei): |

291 mio € | a 2006/2007. gazdasági évre. Nagy valószínűség szerint a 2008. költségvetési évben merül fel. |

104 mio € | a 2007/2008. gazdasági évre. Hatása a következő lesz: |

2008 júniusában (2008. költségvetés) a 40%-ra: | 41 mio € |

2008 novemberében (2009. költségvetés) a 60%-ra: | 62 mio € |

5 – Az alap helyzetének szimulálása a 2008/2009. gazdasági évben történő 625 €/t kvótalemondással, amelyből 10% a cukorrépa-termelőket illet + 237.5€/t további kifizetés a cukorrépa-termelők számára |

A 3. évben történő körülbelül 3,85 mio t kvótalemondás esetén az alapot teljesen felhasználják (maradék: körülbelül csak 54 mio €) |

millió EUR | Kiadás | Bevétel | Mérleg | Összesített mérleg |

2006/07. gazdasági év | 1 649 | 2 145 | 496 |

2007/08. gazdasági év | 677 | 2 526 | 1 849 | 2 345 |

2008/09. gazdasági év | 3 730 | 1 439 | –2 291 | 54 |

2009/10. gazdasági év | Nincs illeték | 0 | 54 |

Összesen | 6 056 | 6 110 | 54 |

Részletes számítások |

A cukorrépa-termelőknek történő támogatás visszamenőleges kifizetésének költsége |

Támogatás a cukorrépa termelőknek 2008/09-ben (a) | 62,5 | = €10%*625/t |

Kiegészítő támogatás a termelőknek (b) | 237,5 |

A cukorrépa-termelőknek fizetett teljes összeg: (a) + (b) | 300 |

=> 2006/07-ban a szerkezetátalakítási támogatás %-ában (730€/t) | 41,10 |

Célkitűzés: | 41,10% |

2006/07 | Meghatározott százalék | Különbség a célkitűzéshez képest | Érintett mennyiségek (tonna) | A visszamenőleges kifizetés költsége: a különbség százaléka x mennyiség x szerkezetátalakításai támogatás 2006/07-ra |

IR | 32,3** | 8,80 | 199 260 | 12 794 485 |

SV | 12,5 | 28,60 | 42 562 | 8 884 818 |

IT | 10 | 31,10 | 778 737,2 | 176 773 344 |

ES - Linares | 10 | 31,10 | 75 325 | 17 098 775 |

ES - Ciudad Real | 15 | 26,10 | 17 793,5 | 3 389 662 |

PT | 10 | 31,10 | 35 218 | 2 798 070 |

BE-NL inulin * | 10 | 31,10 | 296 195,8 | 50 427 335 |

FR inulin * | 10 | 31,10 | 24 521 | 5 566 267 |

összesen | 277 732 755 |

* Mivel nincs információ a cukorrépa-termelőknek és a gépipari beszállítóknak nyújtott részről, a 10%-os minimális százalékot tartották fenn |

** Még nem végleges |

Célkitűzés: | 41,10% |

2007/08 | Meghatározott százalék | Különbség a célkitűzéshez képest | Érintett mennyiségek (tonna) | A visszamenőleges kifizetés költsége: a különbség százaléka x mennyiség x szerkezetátalakításai támogatás 2007/08-ra |

IT | 10 | 31,10 | 24 860,499 | 5 643 333 |

PT | 28 | 13,10 | 19 500 | 1 864 200 |

ES - Linares | 10 | 31,10 | 12 186,6 | 2 766 358 |

ES - Ciudad Real | 15 | 26,10 | 4 492,2 | 855 764 |

FI | 17 | 24,10 | 56 087 | 9 865 703 |

HU | 27 | 14,10 | 108093 | 11 122 770 |

CZ | 29,3 | 11,80 | 102 472,793 | 8 823 932 |

SK | 20 | 21,10 | 70 133 | 10 800 482 |

EL | 17 | 24,10 | 158 800 | 20 949 690 |

SL | 10 | 31,10 | 52 973 | 12 024 871 |

LV | 20 | 21,10 | 66 505 | 10 241 770 |

Az izoglükózt nem érinti e 10%-os minimum | összesen | 94 958 874 |

A 2 gazdasági évre összesen | 372 691 629 |

A vállalkozások visszamenőleges támogatásának költsége |

A vállalkozások része a 2008/2009. gazdasági évre = 90%*625 = 562,5 €/t | célkitűzés: 562,5 |

2006/07 | Meghatározott százalék | Tonnánként kapott összeg = meghatározott százalék x 2006/07-es szerkezetátalakítási támogatás | Célkitűzés | A visszamenőleges kifizetések költsége =a célkitűzés és a ténylegesen kapott összeg közötti különbség x érintett mennyiségek |

IR | 67,7 | 494,21 | 562,5 | 13 607 465 |

SV | 87,5 | 638,75 | 562,5 | 0 |

IT | 90 | 657 | 562,5 | 0 |

ES - Linares | 90 | 657 | 562,5 | 0 |

ES - Ciudad Real | 85 | 620,5 | 562,5 | 0 |

PT | 90 | 229,95 | 196,875* | 0 |

BE-NL inulin | 90 | 492,75 | 421,875** | 0 |

FR inulin | 90 | 657 | 562,5 | 0 |

Az izoglóükózt nem érinti | összesen | 13 607 465 |

* A termelési létesítményeket nem építik le (a 320/2006/EK rendelet 3.–5(c) cikke) ** A termelési létesítmények részleges leépítése (a 320/2006/EK rendelet 3.–5(b) cikke) |

2007/08 | Meghatározott százalék | Tonnánként kapott összeg = meghatározott százalék x 2007/08-as szerkezetátalakítási támogatás | Célkitűzés | A visszamenőleges kifizetések költsége =a célkitűzés és a ténylegesen kapott összeg közötti különbség x érintett mennyiségek |

IT | 90 | 657 | 562,5 | 0,00 |

PT | 72 | 525,6 | 562,5 | 719 550,00 |

ES - Linares | 90 | 657 | 562,5 | 0,00 |

ES - Ciudad Real | 85 | 620,5 | 562,5 | 0,00 |

FI | 83 | 605,9 | 562,5 | 0,00 |

HU | 73 | 532,9 | 562,5 | 3 199 552,80 |

CZ | 70,7 | 516,11 | 562,5 | 4 753 712,87 |

SK | 80 | 584 | 562,5 | 0,00 |

EL | 83 | 454,425 | 421,875** | 0,00 |

SL | 90 | 657 | 562,5 | 0,00 |

LV | 80 | 584 | 562,5 | 0,00 |

Az izoglóükózt nem érinti | összesen | 8 672 816 |

** A termelési létesítmények részleges leépítése (a 320/2006/EK rendelet 3.–5(b) cikke) | A 2 gazdasági évre összesen: | 22 280 281 |

A 2006/2007. gazdasági évre összesen (cukorrépa-termelő + vállalkozás): | 291 340 221 | € |

A 2007/2008. gazdasági évre összesen (cukorrépa-termelő + vállalkozás) | 103 631 689 | € |

Szimuláció a 2008/2009. gazdasági évre Kiadás | Bevétel |

Feltételezés: 2008/09-ben lemondott kvóta – tonna | 3 850 000 | Cukorkvóták a 2007/08. gazdasági év végén (a) | 16 108 940,8 |

Szerkezetátalakítási támogatás – vállalkozás része –mio € (a) | 2 101 | Feltételezés: lemondott kvóták (b) | 3 850 000 |

Szerkezetátalakítási támogatás – cukorrépa-termelő része –mio € (b) | 1 120 | Ideiglenes szerkezetátalakítási összeg (c) | 113,3 €/t |

Diverzifikációs támogatás –mio € (c) | 361 | Cukorbevétel –mio €(d) = (a–b)*c | 1 389 |

A diverzifikációra nyújtott kiegészítő támogatás –mio € (d) | 148 | Izoglükóz-kvóták a 2007/08. gazdasági év végén (e) | 880 092,8 |

Ideiglenes szerkezetátalakítási összeg (f) | 56,65 €/t |

Izoglükóz bevétel –mio€(g) = (e)*(f) | 50 |

ÖSSZESEN: (a) + (b) + (c) + (d) | 3 730 | Összes bevétel 2008/2009-ben: (d)+(g) | 1 439 |

[pic][pic][pic]

[1] Elemezték a tagállamok számára rendelkezésre álló azon lehetőséget, hogy a termelőkkel egyetértésben legfeljebb 25%-kal csökkentsék a vállalkozások kvótáját és a szerkezetátalakítási alap keretében lemondjanak erről a kvótáról.

[2] HL L 58., 2006.2.28., 48. o.

[3] HL L 58., 2006.2.28., 1. o.

[4] HL C …, …, …. o.

[5] HL L 58., 2006.2.28., 42. o.

[6] HL L 58., 2006.2.28., 1. o. A legutóbb a …/2007/EK rendelettel (HL L …., 2004…..., ….. o.) módosított rendelet.

[7] HL C …, …, …. o.

[8] HL L 58., 2006.2.28., 1. o. A legutóbb a 247/2007/EK bizottsági rendelettel (HL L 69., 2007.3.9., 3. o.) módosított rendelet.

[9] HL L 58., 2006.2.28., 42. o. A …/2007/EK rendelettel (HL L …) módosított rendelet.

[10] HL L 78., 2007.3.17., 20. o.

Top