EUR-Lex Der Zugang zum EU-Recht

Zurück zur EUR-Lex-Startseite

Dieses Dokument ist ein Auszug aus dem EUR-Lex-Portal.

Dokument 52007IG0726(01)

A Németországi Szövetségi Köztársaság kezdeményezése egy korrupcióellenes kapcsolattartói hálózatról szóló tanácsi határozat elfogadása céljából

HL C 173., 2007.7.26, S. 3–4 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

26.7.2007   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 173/3


A Németországi Szövetségi Köztársaság kezdeményezése egy korrupcióellenes kapcsolattartói hálózatról szóló tanácsi határozat elfogadása céljából

(2007/C 173/02)

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Uniót létrehozó szerződésre, és különösen annak 29. cikkére, a 30. cikk (1) bekezdésére, valamint a 34. cikk (2) bekezdésének c) pontjára,

tekintettel az Európai Parlament véleményére (1),

mivel:

(1)

A Szerződés 29. cikke kimondja, hogy az Unió azon célját, hogy biztosítsa a polgárok magas szintű biztonságát a szabadságon, a biztonságon és a jog érvényesülésén alapuló térségben a szervezett vagy egyéb bűnözés – beleértve a korrupciót és a csalást – megelőzésével és az ezek elleni küzdelemmel kell megvalósítani.

(2)

Az Európai Uniónak a szervezett bűnözés megelőzéséről és ellenőrzéséről szóló, az induló új évezredre vonatkozó stratégiája hangsúlyozza egy korrupció elleni átfogó uniós politika kialakításának szükségességét.

(3)

A Tanács korrupció elleni átfogó uniós politikáról szóló, 2005. április 14-i – egy korrupció elleni átfogó uniós politikáról szóló, az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak és az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak címzett, 2003. május 28-i bizottsági közleményre hivatkozó – állásfoglalásában újólag megerősíti a tagállamok szerepének és munkájának fontosságát, amellyel hozzájárulnak az állami és magánszektorban tapasztalható korrupció elleni átfogó, sokrétű politika kidolgozásához a civil társadalom és az üzleti élet valamennyi érintett szereplőjével együttműködve.

(4)

Az Európai Tanács üdvözölte a határokon átnyúló szervezett bűnözésre és korrupcióra vonatkozó, a hágai programban (2) (2.7. pont) foglalt uniós szintű stratégiai koncepció kidolgozását, és felkérte a Tanácsot és a Bizottságot e koncepció további kidolgozására és működőképessé tételére.

(5)

Az EU-tagállamok nemzeti rendőrségi felügyeleti és vizsgálati szervei vezetőinek és fő képviselőinek, valamint a szélesebb felhatalmazással rendelkező korrupcióellenes hivatalai vezetőinek és fő képviselőinek találkozójára 2004 novemberében Bécsben, az Európai Unióban a korrupció elleni küzdelem terén az operatív együttműködés fokozásáról szóló AGIS konferencia keretében került sor. E konferencián hangsúlyozták együttműködésük további – többek között évenkénti találkozók révén megvalósuló – fokozásának fontosságát, és üdvözölték a meglévő struktúrákra épülő európai korrupcióellenes hálózatról szóló elképzelést. A bécsi konferencia eredményeként az európai korrupcióellenes partnerek (EPAC) hatodik éves ülésére 2006 novemberében Budapesten került sor, ahol jelentős többséggel megerősítették az iránti elkötelezettségüket, hogy támogatják a formálisabb korrupcióellenes hálózat létrehozására irányuló kezdeményezést.

(6)

A meglévő struktúrákra való építkezés érdekében, az európai korrupcióellenes hálózat részeit képező hatóságok és szervezetek közé tartozhatnak az EPAC tagszervezetei.

(7)

A nemzetközi együttműködés növelését általában (3) a korrupció elleni küzdelem egyik alapvető fontosságú kérdésének tekintik. A hatékony együttműködésnek, a lehetőségek meghatározásának, a bevált gyakorlatok cseréjének és a magas szakmai színvonal kialakításának hozzá kell járulnia a korrupció valamennyi típusa elleni küzdelem javításához. Az uniós szintű korrupcióellenes hálózat létrehozása jelentősen hozzájárul az ilyen irányú együttműködés javításához,

A KÖVETKEZŐKÉPPEN HATÁROZOTT:

1. cikk

Célkitűzés

Európában a korrupció megelőzésére és az ellene való küzdelemre irányuló, hatóságok és szervezetek közötti együttműködés javítása érdekében létre kell hozni az Európai Unió tagállamaiban egy kapcsolattartói hálózatot (a továbbiakban: a hálózat). Az Európai Bizottság, az Europol és az Eurojust teljes mértékben részt vesz a hálózat tevékenységeiben.

2. cikk

A hálózat összetétele

A hálózat az Európai Unió tagállamainak azon hatóságaiból és szervezeteiből áll, amelyek feladata a korrupció megelőzése és az ellene való küzdelem. Tagjait a tagállamok jelölik ki. Az egyes tagállamok legalább egy tagot jelölnek ki, de legfeljebb három szervezetet. Az Európai Bizottság kijelöli a képviselőit. Az Europol és az Eurojust saját hatáskörükön belül részt vehet a hálózat tevékenységeiben.

3. cikk

A hálózat feladatai

(1)   A hálózat különösen a következő feladatokat látja el:

1.

az EU egész területén fórumként szolgál a korrupció megelőzésével és az ellene való küzdelemmel kapcsolatos tapasztalatokra és hatékony intézkedésekre vonatkozó információcseréhez;

2.

elősegíti a kapcsolatok létrehozását és aktív fenntartását a tagjai között.

E célok érdekében többek között folyamatosan naprakésszé teszik a kapcsolattartók listáját és egy honlapot működtetnek.

(2)   A hálózat tagjai a feladataik teljesítésének érdekében szükség szerint, de legalább egy évben egyszer üléseznek.

4. cikk

Alkalmazási kör

A tagállamok közötti rendőrségi és igazságügyi együttműködésre a vonatkozó szabályokat kell alkalmazni. A hálózat létrehozása nem sérti ezen szabályokat és a CEPOL szerepét.

5. cikk

A hálózat szervezeti felépítése

(1)   A hálózat az EPAC között már meglévő informális együttműködésre építve saját maga alakítja ki szervezeti felépítését.

(2)   A tagállamok és az Európai Bizottság maguk viselik a tagok vagy az általuk jelölt képviselők összes költségét. Az Europolra és az Eurojustra ugyanez a szabály vonatkozik.

6. cikk

Hatálybalépés

Ez a határozat az elfogadásának napját követő napon lép hatályba.

Kelt Brüsszelben, …

a Tanács részéről

az elnök


(1)  HL …

(2)  A szabadság, a biztonság és a jog érvényesülésének Európai Unión belüli erősítéséről szóló hágai program (HL C 53., 2005.3.3., 1. o.).

(3)  Az Egyesült Nemzetek Szervezetének az ENSZ-közgyűlés 2003. október 31-i 58/4 sz. határozata által elfogadott korrupció elleni egyezménye.


nach oben