Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52006TA1219(15)

    Jelentés a Kábítószerek és a Kábítószer-függőség Európai Megfigyelőközpontjának a 2005-ös pénzügyi évre vonatkozó beszámolójáról a Központ válaszaival együtt

    HL C 312., 2006.12.19, p. 86–92 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

    19.12.2006   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    C 312/86


    JELENTÉS

    a Kábítószerek és a Kábítószer-függőség Európai Megfigyelőközpontjának a 2005-ös pénzügyi évre vonatkozó beszámolójáról a Központ válaszaival együtt

    (2006/C 312/15)

    TARTALOMJEGYZÉK

    1–2

    BEVEZETÉS

    3–6

    MEGBÍZHATÓSÁGI NYILATKOZAT

    7–13

    ÉSZREVÉTELEK

    1–4. táblázat

    A Központ válaszai

    BEVEZETÉS

    1.

    A Kábítószerek és a Kábítószer-függőség Európai Megfigyelőközpontját (a továbbiakban: Központ) a Tanács 1993. február 8-i 302/93/EGK rendelete (1) alapján hozták létre. A Központ legfontosabb célkitűzése kábítószerekkel és kábítószer-függőséggel kapcsolatos adatok gyűjtése tárgyilagos, megbízható és európai szinten összehasonlítható tájékoztatás összeállítása és közzététele céljából. Az adatgyűjtés célja elősegíteni a kábítószer iránti keresletnek és a keresletcsökkentés módjainak, illetve általánosabban a kábítószerpiaccal kapcsolatos bármely jelenségnek az elemzését.

    2.

    Az 1. táblázat a Központ hatáskörét és tevékenységeit foglalja össze. A Központ 2005. évi pénzügyi beszámolójának főbb adatait a 2., 3. és 4. táblázat mutatja be.

    MEGBÍZHATÓSÁGI NYILATKOZAT

    3.

    Ezt a nyilatkozatot az 1605/2002/EK, Euratom tanácsi rendelet (2) 185. cikke (2) bekezdésének értelmében az Európai Parlament és a Tanács kapják. A nyilatkozat kialakítására az Európai Közösséget létrehozó szerződés 248. cikke alapján, a Központ beszámolójának vizsgálatát követően került sor.

    4.

    A Központnak a 2005. december 31-i fordulónappal záruló pénzügyi évre vonatkozó beszámolóját (3) a 302/93/EGK rendelet 11. cikkének megfelelően az ügyvezető igazgató állította össze, majd megküldték a Számvevőszéknek, amely köteles véleményt nyilvánítani a beszámoló megbízhatóságáról, valamint az alapjául szolgáló ügyletek jogszerűségéről és szabályszerűségéről.

    5.

    A Számvevőszék saját ellenőrzési irányelvei és standardjai szerint végezte az ellenőrzést. Ezek az általánosan elfogadott nemzetközi ellenőrzési standardoknak a közösségi környezet sajátosságaihoz igazított változatai. Az ellenőrzést olyan módon tervezték meg és hajtották végre, hogy megfelelő bizonyosságot lehessen nyerni a beszámoló megbízhatóságáról és az alapjául szolgáló ügyletek jogszerűségéről és szabályszerűségéről.

    6.

    A Számvevőszék az alábbi, megfelelően megalapozott nyilatkozatot alakította ki.

    A beszámoló megbízhatóságaA Központnak a 2005. december 31-i fordulónappal záruló pénzügyi évre vonatkozó beszámolója minden lényegi szempontból megbízható.Az alapul szolgáló ügyletek jogszerűsége és szabályszerűségeA Központ beszámolójának alapjául szolgáló ügyletek összességükben jogszerűek és szabályszerűek.Az alábbi észrevételek nem érintik a Számvevőszék nyilatkozatának érvényét.

    ÉSZREVÉTELEK

    7.

    Noha a kötelezettségvállalási előirányzatok több mint 90 %-át felhasználták, a kifizetési előirányzatok felhasználási aránya csak 85 % volt. Az átvitt működési kiadások aránya magas, közel 40 %. Ennek az az oka, hogy a beszerzések többségére az év vége felé került sor, ami veszélyezteti a beszerzési eljárások minőségét. A Központnak jobb beszerzési politikát kell folytatnia, hogy elkerülhető legyen az előirányzatok – igazgatást megterhelő – átvitele.

    8.

    A Központ saját irányítási szükségleteinek megfelelően tevékenységalapú költségvetést készített. Ezt a kezdeményezést a munkateljesítmény felügyeletének, illetve az eredményesség értékelésének javítása céljából analitikus számlák bevezetésével kellene továbbfejleszteni, hogy el lehessen különíteni a Központ különféle tevékenységeinek költségeit.

    9.

    Miután a Számvevőszék az előző jelentésében észrevételezte, hogy csupán a számvitelért felelős tisztviselő jogosult aláírásra a bankszámlák használatához, a Központ elkötelezte magát, hogy kettős aláírási rendszert vezet be. Erre azonban 2006 februárjáig nem került sor.

    10.

    A befektetett eszközök leltári rendszerei nem szerepelnek az általános beszámolóban. Megbízható címkézési rendszer híján a leltárba felvett eszközök nyomon követhetősége nincs biztosítva.

    11.

    Hiányosságok tapasztalhatók a munkaerő-felvételi eljárásokban. Az egyik kiválasztási eljárás során a felvételi bizottság összetétele nem felelt meg a személyzeti szabályzatban meghatározott paritási elvnek (4). Egy másik esetben nem azt a jelentkezőt vették fel, aki a legjobb értékelést kapta a kiválasztási eljárás során.

    12.

    2004 végén a személyzet egyik tagját hosszú távú (kétéves) kiküldetésre küldték Brüsszelbe. A 2005 végére közel 70 000 euróba (fizetés plusz juttatások) kerülő kiküldetés célját nem lehetett megállapítani, a kiküldött személy tevékenységi szintje nem volt magas. Amikor a kiküldetést megszakították, a dolgozót a Bizottság rendelkezésére bocsátották, ám a Központ továbbra is folyósította a fizetését.

    13.

    A közbeszerzések és szerződések odaítélési eljárásának ellenőrzése különböző hibákat tárt fel. Két esetben nem tartották be azt a minimális időtartamot, aminek a pályázati felhívás közzététele és a pályázatok beérkezése között el kell telnie. Egy kiegészítő közbeszerzési eljárásban a munkálatok értéke meghaladta a szabályozásban előírt küszöbértéket. Két vizsgált esetben hivatalos döntés nélkül nevezték ki a tenderbontó és értékelő bizottságok tagjait. Végül egy esetben egyértelműen alábecsülték a szerződés értékét, megsértve ezáltal az ajánlattevők közötti egyenlő elbánás elvét.

    Ezt a jelentést a Számvevőszék 2006. szeptember 28-i ülésén, Luxembourgban fogadta el.

    A Számvevőszék nevében

    Hubert WEBER

    elnök


    (1)  HL L 36., 1993.2.12., 1. o. Ezt a rendeletet módosította az 1994. december 22-i 3294/94/EK rendelet (HL L 341., 1994.12.30., 7. o.), és a 2003. június 18-i 1651/2003/EK rendelet (HL L 245., 2003.9.29., 30. o.).

    (2)  HL L 248., 2002.9.16., 1. o.

    (3)  Az elszámolást 2006. június 15-én állították össze, majd a Számvevőszékhez 2006. július 13-án érkezett be.

    (4)  Az egyéb alkalmazottak alkalmazási feltételeinek 12. cikke.


    1. táblázat

    A Kábítószerek és a Kábítószer-függőség Európai Megfigyelőközpontja (Lisszabon)

    Szerződésből eredő közösségi hatáskör

    A 302/93/EK tanácsi rendeletben meghatározott megfigyelőközponti hatáskör

    Irányítás

    A Központ rendelkezésére bocsátott eszközök

    2005-ben (2004-es adat)

    Termékek és szolgáltatások 2005-ben

    A Közösség kiegészíti a tagállamok fellépését a kábítószer-fogyasztással kapcsolatos egészségkárosodás csökkentése érdekében, beleértve a felvilágosítást és a megelőzést is.

    (A Szerződés 152. cikkének (1) bekezdése)

    Célkitűzések

    Az Európai Unió és a tagállamok ellátása megbízható információkkal európai szinten a kábítószerekről, a kábítószer-függőségről és ezek következményeiről.

    A Megfigyelőközpontnak elsősorban az alábbiakat kell elemeznie:

    1.

    a kábítószer-keresletet és annak mérséklődését;

    2.

    a nemzeti és közösségi stratégiákat és politikákat;

    3.

    a nemzetközi együttműködés és az ellátás geopolitikáját;

    4.

    a kábítószerek, a pszichotróp anyagok és a kábítószer-prekurzorok kereskedelmének ellenőrzését;

    5.

    a kábítószer mint jelenség következményeit a kábítószer-termelő, -fogyasztó és -továbbító országokban, ideértve a pénzmosást.

    Feladatok

    Adatok gyűjtése és elemzése.

    Felmérések készítése és előkészítő intézkedések végrehajtása.

    Az európai szintű adatok megbízhatóságának növelése.

    Megbízható információk közzététele.

    A nemzeti és a közösségi intézkedések koordinációjának fejlesztése.

    A kábítószerekkel kapcsolatos adatok nemzetközi programokba való beépítésének ösztönzése.

    1. Igazgatótanács

    Tagjai a tagállamok egy-egy képviselője, a Bizottság két képviselője és két képesített tudós, akiket az Európai Parlament nevez ki.

    Az igazgatótanács jóváhagyja a munkaprogramot és az általános éves jelentést, és elfogadja a költségvetést.

    2. Igazgató:

    a Bizottság javaslata alapján az igazgatótanács nevezi ki.

    3. Tudományos bizottság:

    véleményt szolgáltat. Tagjai: a tagállamok egy-egy képviselője. Az igazgatótanács legfeljebb hat további tagot nevezhet ki, egyedi képesítéseik alapján.

    4. Külső ellenőrzés

    Európai Számvevőszék.

    5. A költségvetési beszámolók elfogadásáért felelős hatóság:

    A Tanács javaslata alapján eljáró Parlament.

    Teljes költségvetés

    12,8 millió EUR (12,2 millió EUR), ebből a Közösség hozzájárulása 96 % (96 %)

    A személyzet tagjainak száma 2005. december 31-én:

    77 (77) a létszámtervben szereplő állások száma,

    ebből betöltött 58 (61)

    +25 (22) fő egyéb alkalmazott (kisegítő alkalmazottak, kiküldött nemzeti szakértők, helyi és ideiglenes alkalmazottak).

    A személyzet teljes létszáma:83 (83) fő,

    amely foglalkoztatási terület szerint a következőképpen oszlik meg:

    operatív feladatok: 50,5 (54,5) fő,

    adminisztratív és számítógépes rendszergazdai feladatok:25 (20) fő,

    vegyes feladatok:7,5 (8,5) fő.

    Hálózat

    A Központ információgyűjtés és -csere céljából számítógépes hálózatot működtet, amelynek a „Kábítószer és a Kábítószer-függőség Európai Információs Hálózata” (Reitox) elnevezést adták; a hálózat kapcsolatot teremt a nemzeti droginformációs hálózatok, a tagállamok szakosított központjai és a Központtal együttműködő nemzetközi szervezetek információs rendszerei között.

    Kiadványok:

    Éves jelentés a kábítószer-probléma helyzetéről az Európai Unióban (22 nyelvi változat, megjelentetés és interaktív honlap)

    Éves jelentés: „válogatott kérdések”, (angol nyelven, közzététel és interaktív honlap)

    Statisztikai közlöny és interaktív honlap több mint 200 táblázattal, 100 ábrával és PDF dokumentumokkal

    Általános tevékenységi beszámoló (minden évben, angolul)

    Kéthavi hírlevél: Drugnet Europe (4 kiadvány, ebből 2 öt nyelven, 2 angolul, azaz 12 termék)

    Tudományos és szakmai tanulmányok/cikkek (28)

    Egyéb weboldalak:

    Létrehozás/frissítés/tartalomfejlesztés:

    Helyzetjelentések az egyes országokról

    Országos szintű adatok

    A kábítószer-kezelések áttekintése

    A kábítószerek törvényes európai adatbázisa

    Értékelési eszköztár

    Tapasztalatcsere a kábítószer-kereslet csökkentése érdekében hozott intézkedésekről

    Reklámfüzetek (3 termék)

    Médiatermékek (110 különböző termék)

    Részvétel nemzetközi konferenciákon és találkozókon (75)

    Technikai jellegű és tudományos találkozók szervezése (24)

    Forrás: A Központ által szolgáltatott információk.

    A KÁBÍTÓSZEREK ÉS A KÁBÍTÓSZER-FÜGGŐSÉG EURÓPAI MEGFIGYELŐKÖZPONTJA

    Forrás: A Központtól származó adatok. A táblázatok a Központ saját éves beszámolójában közölt adatait összegzik.

    2. táblázat 2

    A 2005-ös pénzügyi év költségvetésének végrehajtása

    (1000 EUR)

    Bevételek

    Kiadások

    A bevételek forrása

    A pénzügyi év végleges költségvetésében szereplő bevételek

    Beszedett bevételek

    A költségek feloszlása

    Végleges költségvetési előirányzatok

    Az előző pénzügyi évről áthozott költségvetési előirányzatok

    Rendelkezésre álló előirányzatok

    (A pénzügyi év és az előző pénzügyi év előirányzatai)

    bevállalt

    vállalt kötelezettség

    kifizetett

    áthozott

    törölt

    rendelkezésre álló

    kifizetett

    törölt

    rendelkezésre álló

    vállalt kötelezettség

    kifizetett

    áthozott

    törölt

    Közösségi támogatások

    12 000

    12 000

    I. cím

    Személyi juttatások (NDE)

    6 194

    5 932

    5 762

    154

    279

    122

    101

    21

    6 316

    6 054

    5 863

    154

    300

    Saját bevételek

    516

    516

    II. cím

    Működési kiadások (NDE)

    1 791

    1 720

    1 070

    650

    71

    356

    332

    24

    2 147

    2 076

    1 402

    650

    95

    Egyéb bevételek

     

    8

    III. cím

    Tevékenységi kiadások (DE)

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    – KE

    4 531

    4 298

     

     

    233

     

     

     

    4 531

    4 298

     

     

    233

    – FE

    4 531

     

    4 085

     

    446

    1 260

    66

    1 194

    5 791

     

    4 151

     

    1 640

    Célhoz kötött bevételek (PHARE)

    300

    190

    Célhoz kötött bevételek (PHARE)

    300

    49

    16

    284

     

     

     

     

    300

    49

    16

    284

     

    Összesen

    12 816

    12 714

    Összesen KE

    12 816

    11 999

     

    1 088

    583

    478

     

    45

    13 294

    12 477

     

    1 088

    628

    Összesen FE

    12 816

     

    10 933

    1 088

    796

    1 738

    499

    1 239

    14 554

     

    11 432

    1 088

    2 035

    NDE

    :

    nem differenciált előirányzatok (a kötelezettségvállalási előirányzatok megegyeznek a kifizetési előirányzatokkal).

    DE

    :

    differenciált előirányzatok (a kötelezettségvállalási előirányzatok eltérhetnek a kifizetési előirányzatoktól).

    KE

    :

    kötelezettségvállalási előirányzatok a differenciált előirányzatok rendszerében.

    FE

    :

    kifizetési előirányzatok a differenciált előirányzatok rendszerében.


    3. táblázat

    A 2005-ös pénzügyi év eredménykimutatása (1)

    (1000 EUR)

     

    2005

    Működési bevételek

    Közösségi támogatások

    10 592

    Egyéb támogatások/bevételek

    312

    Összesen (a)

    10 904

    Működési kiadások

    Személyi juttatások

    5 843

    Működési kiadások

    2 269

    Tevékenységi kiadások

    4 181

    Összesen (b)

    12 293

    Működési eredmény (c = a – b)

    –1 389

    Egyéb bevételek (d)

    0

    Egyéb kiadások (e)

    35

    Gazdasági eredmény (f = c + d – e)

    –1 424


    4. táblázat

    2005. december 31-i és 2004. december 31-i mérleg (2)

    (1000 EUR)

     

    2005

    2004

    Eszközök

    Befektetett eszközök

    2 989

    3 058

    Készletek

     

     

    Forgóeszközök

    224

    619

    Pénztárak

    3 005

    3 644

    Összesen

    6 218

    7 321

    Források

    Előző évek halmozott eredménye

    4 296

    4 296

    Az év eredménye

    –1 424

    0

    Hosszú lejáratú kötelezettségek

     

     

    Rövid lejáratú kötelezettségek

    3 346

    3 025

    Összesen

    6 218

    7 321


    (1)  A 2004-es pénzügyi év adatai nem szerepelnek a táblázatban, mivel azok a számviteli módszerek megváltozása miatt a 2005-ös pénzügyi év adataival nem összehasonlíthatók.

    (2)  A 2004-es pénzügyi év adatait a 2005-ös év adataival való összehasonlíthatóság érdekében átszámítottuk.


    A KÖZPONT VÁLASZAI

    7.

    A Megfigyelőközpont tudomásul veszi az Európai Számvevőszék észrevételeit, és intézkedéseket hozott a közbeszerzési eljárások tervezésének javítására, a jobb éves eloszlás érdekében. A Központ folytatja azokat az eddigi erőfeszítéseket, amik révén 2005-ben emelkedett a kifizetési előirányzatok felhasználási aránya 2004-hez viszonyítva (77 % helyett 85 %), nevezetesen a működési kiadásokra irányulókat (II. cím).

    8.

    A Központ tudomásul veszi a Számvevőszék észrevételét, és folytatni fogja a 2001 óta alkalmazott tevékenységalapú irányítási eszközének fejlesztését. Ez az informatikai eszköz lehetővé teszi a projektek és programok költségeinek kiszámítását, annak ellenére, hogy nem szűkebb értelemben vett analitikus könyvvitelről van szó.

    9.

    2006. március 22-én a Központ kettős aláírási rendszert vezetett be a bankszámlák kezelésénél.

    10.

    A Központ 2006-ra a költségvetési és az általános könyvvitel közötti automatizált összeköttetést hozott létre. A könyvvitel és a leltár közötti egyeztetést az érintett tárgyév végét követő január hónapra tervezték. Másrészről, a Központ 2006 júliusában fejezte be a leltári javak számbavételét, amelynek az eredményeit egy specializált informatikai rendszerbe vitték be.

    11.

    Az Európai Bizottság végleges válaszára várva, a személyzeti szabályzat alkalmazására vonatkozó szabályokat illetően, a Központ a közösségi munkaerő-felvételi eljárás elveit fogja továbbra is alkalmazni az összes kiválasztási eljárásban. Tekintettel az alkalmazottak korlátozott számára, a Központ mindig ügyel arra, hogy a kiválasztási bizottságokban teljes jogú tagként szerepeljen az üzemi tanács képviselője. A Központ a jövőben ügyel arra, hogy kifejezett motivációkkal indokolja a felvett jelölt foglalkoztatását, amennyiben az eltér a kiválasztási bizottságok által felállított sorrendtől.

    12.

    A Központ 2005. május 31-i hatállyal lezárta az említett kiküldetést. 2005 végén a Központ úgy határozott, hogy a személyzeti szabályzat 38. cikkének megfelelően a kérdéses tisztviselőt az Európai Bizottság rendelkezésére bocsátja 9 hónapos időtartamra, meghosszabbítási lehetőség kizárása mellett. A Bizottsággal való megegyezés alapján a tisztviselő javadalmazásáról a Központ gondoskodik.

    13.

    A Központ tudomásul veszi a Számvevőszék észrevételeit és intézkedéseket hozott a következő területeken:

    a közbeszerzési eljárások időbeli tervezésének javítása, nevezetesen a sürgősségi esetek minimalizálása,

    a vezető tisztviselőkre vonatkozó szerződések esetében az eddiginél strukturáltabb jogorvoslati lehetőség,

    a tenderbontó és a közbeszerzési pályázatokat értékelő bizottságok tagjainak kinevezése hivatalos formában,

    a felhatalmazás által engedélyezésre jogosult tisztviselők és vezetők számára nyújtott támogatási jogképesség megerősítése a közbeszerzési és támogatás-odaítélési eljárásokat illetően.

    A Központ a Számvevőszék által említett kiegészítő beszerzés tulajdonképpen olyan, ismétlődő szolgáltatásokat érint, amelyek rendszeresen további közbeszerzés tárgyát képezhetnék, amire nem vonatkoznak a kiegészítő beszerzésekre vonatkozó küszöbértékek. Az előbb említett rendelkezések csökkenteni fogják ennek a közbeszerzési formának az előfordulását vagy akár meg is szüntetik azt.


    Top