Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52006PC0111

    Javaslat az Európai parlament és a Tanács rendelete a kettős héjazatú vagy azzal egyenértékű szerkezeti megoldással rendelkező egyhéjazatú olajszállító tartályhajók előírásainak gyorsított bevezetésére vonatkozóan a 417/2002/EK rendelet módosításáról szóló 2978/94 sz. (EK) rendelet

    /* COM/2006/111 végleges - COD 2006/0046 */

    52006PC0111

    Javaslat az Európai parlament és a Tanács rendelete a kettős héjazatú vagy azzal egyenértékű szerkezeti megoldással rendelkező egyhéjazatú olajszállító tartályhajók előírásainak gyorsított bevezetésére vonatkozóan a 417/2002/EK rendelet módosításáról szóló 2978/94 sz. (EK) rendelet /* COM/2006/111 végleges - COD 2006/0046 */


    TREN/[…]/2005

    [pic] | AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA |

    Brüsszel, xxx

    COM(2006) yyy végleges

    2006/aaaa (COD)

    Javaslat

    AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE

    a kettős héjazatú vagy azzal egyenértékű szerkezeti megoldással rendelkező egyhéjazatú olajszállító tartályhajók előírásainak gyorsított bevezetésére vonatkozóan a 417/2002/EK rendelet módosításáról szóló 2978/94 sz. (EK) rendelet

    (a Bizottság előterjesztése)

    INDOKOLÁS

    A 417/2002/EK rendelet elfogadott eredeti változata előírja a kettős héjazatú vagy azzal egyenértékű szerkezeti megoldással rendelkező egyhéjazatú olajszállító tartályhajók előírásainak bevezetését a szénhidrogén okozta környezetszennyezési kockázat csökkentése érdekében.

    A Prestige olajszállító tartályhajó hajótörését követő sürgős kezdeményezések keretében a Bizottság 2002. december 20-án úgy határozott, hogy javaslatot tesz a 417/2002/EK rendelet módosítására annak érdekében, hogy felgyorsulhasson az egyhéjazatú olajszállító tartályhajók forgalomból történő kivonásának eredeti menetrendje, és hogy azonnali hatályú tilalom léphessen életbe a nehézolajtermékek egyhéjazatú olajszállító tartályhajókon történő, az EU kikötőibe érkező vagy onnan induló szállítását illetően.

    2003. júniusában az Európai Parlament és a Tanács jóváhagyta a Bizottság javaslatának legfőbb elemeit. Így a 417/2002/EK rendeletet módosító 2003. július 22-i 1726/2003/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet 2003. október 21-én hatályba lépett.

    Ezzel párhuzamosan a Bizottság és a tagállamok mindent megtettek annak érdekében, hogy ezen új szabályokat világszinten be lehessen tartani az 1978. évi jegyzőkönyvvel módosított, a hajókról történő szennyezés megelőzéséről szóló 1973. évi nemzetközi egyezmény (73/78 MARPOL) módosításával.

    A Nemzetközi Tengerészeti Szervezet (IMO) Tengerikörnyezet-védelmi Bizottsága (MEPC) eképpen 2003 decemberében az EU által elfogadott intézkedések alapján elfogadta a 73/78 MARPOL-egyezmény I. mellékletének módosításait. Ugyanakkor e módosítások bizonyos, az egyhéjazatú olajszállító tartályhajók forgalomból történő kivonásának menetrendjével kapcsolatos 13G[1] szabály (7) bekezdésében, illetve a nehézolaj egyhéjazatú olajszállító tartályhajókkal történő szállítását megtiltó 13H[2] szabály (5), (6) és (7) bekezdésében említett kivételeket tartalmaznak.

    A módosított 417/2002/EK rendelet szerint a valamely tagállam lobogója alatt közlekedő hajókra nem vonatkoznak a 13G szabály kivételei.

    Mindazonáltal valamely tagállam lobogója alatt közlekedő hajó a 13H szabály kivételeinek kezdeményezettje lehet, amennyiben a közösségi joghatóság alá tartozó kikötőkön és nyílt tengeri terminálokon kívül közlekedik, és mindemellett megfelel a módosított 417/2002/EK rendeletnek.

    Az EU elnökségét betöltő olasz küldöttség az Európai Bizottság 15 tagállama nevében az MEPC plenáris ülésén bejelentette a 73/78 MARPOL-egyezmény többi szerződő feleinek, hogy a tagállamok nem fogják engedélyezni a lobogójuk alatt közlekedő tartályhajóknak a bármelyik kivételből való részesedésre irányuló keresetét. A delegáció ezen kívül kijelentette, hogy a tagállamok oly módon alkalmazzák a jövőben a 13G és 13H szabály (8) bekezdésének b) pontjában előírt rendelkezéseket, hogy azon tartályhajók, amelyek ideiglenes engedélyt kaptak az egész világon érvényes rendelkezéstől való eltérésre, nem léphetnek be kikötőikbe vagy nyílt tengeri termináljukra[3].

    Ennek következtében a 73/78 MARPOL-egyezmény I. mellékletének 2005. április 5-i hatálybalépése óta a közösségi jogszabályok megegyeznek azon nemzetközi szabványokkal, amelyek lobogótól és érkezési helytől függetlenül korlátozzák a hajókat. Ugyanakkor a valamely tagállam lobogója alatt, az EU kikötőin kívül közlekedő egyhéjazatú olajszállító tartályhajók a 13H szabály kedvezményezettjei lehetnek.

    A Bizottság úgy tekinti, hogy e jogi lehetőség politikai szempontból nem elfogadható a 73/78 MARPOL-egyezményt aláírt harmadik országokkal szemben , amelyek iránt az EU hivatalosan elkötelezte magát a kivételektől való eltekintés tekintetében. Hangsúlyozni kell, hogy a harmadik országok lobogói alatt közlekedő hajók nem léphetnek be a közösségi joghatóság alá tartozó kikötőkbe vagy nyílt tengeri terminálokra, amennyiben alkalmazzák e kivételeket.

    A 2003 decemberében a tagállamok nevében tett állásfoglalás tükrözte egyébiránt a Tanács különböző testületei és az Európai Tanács által többször kifejezett politikai akaratot.

    A „Közlekedésügyi” Tanács 2002. december 6-án üdvözölte „az Európai Közösségnek és a Nemzetközi Tengerészeti Szervezetnek (IMO)az ERIKA balesete óta tett erőfeszítéseit, aláhúzva a lobogóhoz tartozó tagállam teljes felelősségét, beleértve a nevükben működő hajóosztályozó társaságok ellenőrzését is, valamint úgy tekintve, hogy a kikötő tagállama által megerősített ellenőrzési intézkedések alkalmazása, beleértve a hajók tilalmát is, a legnagyobb jelentőségű a szabványoknak nem megfelelő hajók beszüntetése szempontjából”, illetve megállapodott abban, „hogy a nehézolajnak minősülő termékek[4] kizárólag kéthéjazatú olajszállító tartályhajókon szállíthatóak.”

    A „Környezetvédelmi” Tanács 2002. december 9-én ismét hangoztatta „a 2002. december 6-án a Közlekedési Tanács által elfogadott, a hajók biztonságával és a környezetszennyezés megelőzésével kapcsolatos végkövetkeztetéseket, amelyek erősíteni kívánják csakúgy a tengeri biztonságot, mint a tartályhajók okozta tengeri környezetszennyezés megelőzését", illetve rendkívüli örömének adott hangot „különösen azon intézkedések kapcsán, amelyek az egyhéjazatú olajszállító tartályhajók fokozatos kivonásának meggyorsítását, illetve a nehézolajnak minősülő termékek egyhéjazatú olajszállító tartályhajókon történő szállításának tilalmát írják elő …”.

    Végül a 2002. december 12-13-i koppenhágai Európai Tanács megerősítette, hogy „az Unió határozott szándéka a hasonló katasztrófák elkerülése érdekében hozott minden szükséges intézkedés elfogadása, és örömét fejezi ki a Tanács és a Bizottság gyors válaszai kapcsán. Az Unió továbbra is meghatározó szerepet játszik majd a nemzetközi szinten és különösen az IMO által kifejtett erőfeszítésekben a célkitűzés elérése érdekében. A 2002. december 6-i Közlekedésügyi Tanács és a 2002. december 9-i Környezetvédelmi Tanács végkövetkeztetéseit minden szempontjukban haladéktalanul meg kell valósítani.”

    Mindebből kitűnik, hogy a közösségi vizeken kívül eltérő feltételek mellett, tagállami lobogó alatt közlekedő hajókat engedélyező közösségi szabvány nem felel meg e politikai állásfoglalásoknak.

    Ennek következtében módosítani kell a 417/2002/EK rendeletet egyrészt a tagállamok által világszinten tett politikai kötelezettségvállalások tiszteletben tartása, másrészt pedig a közösségi tengeri biztonságpolitika egységességének biztosítása érdekében.

    Az 1. cikk a 4. cikk (3) bekezdésének módosítását írja elő. E módosítás az említett rendeletben előírt nehézolaj szállításával kapcsolatos előírások hatályának az EU valamely tagállamának lobogója alatt közlekedő hajókra történő kiterjesztésére vonatkozik. A kikötőkre, a tengeri terminálokra vagy a működésben érintett tengeri területekre érvényes joghatóságtól függetlenül be kell tiltani a nehézolajtermékek valamely tagállam lobogója alatt közlekedő egyhéjazatú olajszállító tartályhajókon történő szállítását.

    2006/aaaa (COD)

    Javaslat

    AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE

    (…)

    a kettős héjazatú vagy azzal egyenértékű szerkezeti megoldással rendelkező egyhéjazatú olajszállító tartályhajók előírásainak gyorsított bevezetésére vonatkozóan a 417/2002/EK rendelet módosításáról szóló 2978/94 sz. (EK) rendelet

    (EGT vonatkozású szöveg)

    AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

    tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre és különösen annak 80. cikke (2) bekezdésére,

    tekintettel a Bizottság javaslatára[5],

    tekintettel az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményére[6],

    tekintettel a Régiók Bizottságának véleményére[7],

    a Szerződés 251. cikkében megállapított eljárással összhangban[8],

    mivel:

    (1) A 417/2002/EK rendelet[9] előírja a kettős héjazatú vagy azzal egyenértékű hajókra vonatkozó, a hajókról történő szennyezés megelőzéséről szóló, 1973. évi nemzetközi egyezményben és annak 1978. évi módosított jegyzőkönyvében a továbbiakban („ 73/78 MARPOL”) meghatározott szerkezeti megoldások előírásainak gyorsított bevezetését az egyhéjazatú olajszállító tartályhajók vonatkozásában az európai vizek szénhidrogénnel történő környezetszennyezési kockázatának csökkentése érdekében.

    (2) Az említett rendelet a nehézolajtermékek egyhéjazatú olajszállító tartályhajókon történő, az EU kikötőibe érkező vagy onnan induló szállításának tiltó rendelkezéseit vezette be.

    (3) A tagállamoknak és a Bizottságnak a Nemzetközi Tengerészeti Szervezetben történő lépéseit követően e tilalom világszinten érvénybe lépett a 73/78 MARPOL I. mellékletének módosításain keresztül.

    (4) Az említett melléklet (5), (6) és (7) bekezdése a nehézolajtermékek egyhéjazatú olajszállító tartályhajókon történő szállítási tilalmára vonatkozó 13H szabály alóli kivételeket tartalmazott. Az EU olasz elnöksége kijelentette a kivételek alkalmazásától való eltekintés politikai kötelezettségvállalását és azt az IMO Tengerikörnyezet-védelmi Bizottsága (MEPC 50) hivatalos jelentésében rögzítésre került.

    (5) A 417/2002/EK rendeletnek megfelelően a valamely tagállam lobogója alatt közlekedő hajó a 13H szabály kivételeinek kedvezményezettje lehet, amennyiben a közösségi joghatóság alá tartozó kikötőkön és nyílt tengeri terminálokon kívül közlekedik.

    (6) A 417/2002/EK rendeletet ezért ennek megfelelően módosítani kell,

    ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

    1. cikk

    A 417/2002/EK rendelet 4. cikke a következő (3a) bekezdéssel egészül ki:

    „(3a) A valamely tagállam lobogója alatt közlekedő tartályhajó kizárólag akkor szállíthat nehézolajtermékeket, amennyiben kéthéjazatú hajó.”

    2. cikk

    Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

    Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

    Kelt Brüsszelben, […]

    Az Európai Parlament részéről A Tanács részéről

    az elnök az elnök

    […] […]

    [1] A módosított 73/78 MARPOL I. mellékletének új számozása szerint a 20. szabály.

    [2] A módosított 73/78 MARPOL I. mellékletének új számozása szerint a 21. szabály.

    [3] A Tengerikörnyezet-védelmi Bizottság jelentése az ötvenedik ülésszakának munkálatairól, doc. MEPC 50/3, VI. melléklet, 1. o.

    [4] Ide tartozik a nehéz tüzelőolaj, a kátrány, a bitumen és a nyersolaj.

    [5] HL C […]., […]., […] o.

    [6] HL C […]., […]., […] o.

    [7] HL C […]., […]., […] o.

    [8] HL C […]., […]., […] o.

    [9] HL L 64., 2002.3.7., 1. o. A legutóbb a 2172/2004/EK bizottsági rendelettel (HL L 371., 2004.12.18., 26. o.) módosított rendelet.

    Top