Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52006DC0724

    A Bizottság Közleménye a Tanácsnak és az Európai Parlamentnek az európai szomszédságpolitikához tartozó partnerországok közösségi ügynökségekben és közösségi programokban való részvételét elősegítő általános megközelítésről

    /* COM/2006/0724 végleges */

    52006DC0724

    A Bizottság Közleménye a Tanácsnak és az Európai Parlamentnek az európai szomszédságpolitikához tartozó partnerországok közösségi ügynökségekben és közösségi programokban való részvételét elősegítő általános megközelítésről /* COM/2006/0724 végleges */


    [pic] | AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA |

    Brüsszel, 4.12.2006

    COM(2006) 724 végleges

    A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE A TANÁCSNAK ÉS AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK

    az európai szomszédságpolitikához tartozó partnerországok közösségi ügynökségekben és közösségi programokban való részvételét elősegítő általános megközelítésről

    A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE A TANÁCSNAK ÉS AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK

    az európai szomszédságpolitikához tartozó partnerországok közösségi ügynökségekben és közösségi programokban való részvételét elősegítő általános megközelítésről

    Bevezetés

    Az európai szomszédságpolitika (ENP) egyik fontos fejezete az ENP-partnerországok részvételének lehetősége bizonyos közösségi szakpolitikákban és programokban a szorosabb együttműködés kialakítása érdekében. A részvételnek két formája lehet:

    - Az ENP-partnerországok részvétele, megfigyelői státusza vagy együttműködői szerepe a közösségi szakpolitikák irányításában részt vevő ügynökségekben és egyéb szervekben (pl. Európai Tengerbiztonsági Ügynökség, Európai Környezetvédelmi Ügynökség, Rasszizmus és Idegengyűlölet Európai Megfigyelőközpontja, Galileo Felügyeleti Hatóság stb.).

    - Az ENP-partnerországok bevonása a közösségi politikák végrehajtásába (pl, kutatás-fejlesztés, fogyasztóvédelem, információs társadalom, versenyképesség és innováció, stb). Minden egyes programnál külön kell meghatározni, hogy az ENP-partnerországok részvételét magának az országnak kell-e finanszíroznia (az Európai Gazdasági Térség tagjai esetében) vagy az EU-költségvetésből finanszírozzák (a vonatkozó belső programok erőforrásaiból – amennyiben a vonatkozó jogalap így rendelkezik –, vagy az európai szomszédsági és partnerségi eszköz (ENPI) forrásaiból).

    A Bizottság átfogó vizsgálatot végzett a meglévő ügynökségekről és programokról, hogy értékelje e területek fejlődésének lehetőségeit. Ennek alapján e közlemény két különböző megközelítést vázol: a közösségi ügynökségekben, illetve a közösségi programokban való részvételre vonatkozó megközelítést.

    Az előbbi tekintetében egyedi megállapodásokat kell kötni minden egyes ENP-partnerország és ügynökség között. Az utóbbi tekintetében és annak a hosszadalmas folyamatnak az elkerülése érdekében, hogy az együttműködési vagy társulási tanácsok minden egyes ország esetében külön-külön hozzanak több határozatot a részvétel részletes technikai feltételeiről, ez a közlemény a tagjelölt országokkal szerzett tapasztalatokra építve két szakaszból álló megközelítést tervez. Első lépésként a Bizottság – az ENP cselekvési terveket már megkötött ENP-partnerországokkal kezdve – felhatalmazást kér, hogy tárgyalásokat kezdhessen a partnerségi és együttműködési vagy a társulási megállapodásokhoz csatolt, a részvétel általános lehetőségét megteremtő jegyzőkönyvvel kapcsolatban. A ratifikált jegyzőkönyvek biztos jogalapot teremtenek az ENP-paretnerekkel kötendő, lényegesen egyszerűbb programspecifikus egyetértési megállapodások megkötéséhez, amelyek megállapítják a mindkét fél számára fontos programokban való részvétel részleteit. Továbbra is lehetőség lesz eseti alapú megközelítésre, de csakis a kiemelt esetekben.

    A Bizottság 2007 tavaszán kíván ajánlásokat benyújtani a partnerségi és együttműködési, illetve a társulási megállapodásokhoz csatolandó kiegészítő jegyzőkönyvekkel kapcsolatos különös felhatalmazásokról.

    Háttér

    Az európai szomszédságpolitikáról (ENP) szóló 2004. május 12-i stratégiai dokumentum[1] megfogalmazta azokat a politikai célkitűzéseket, amelyek lehetővé teszik a 16 ENP-partnerország (Algéria, Azerbajdzsán, Egyiptom, Fehéroroszország, Grúzia, Izrael, Jordánia, Libanon, Líbia, Marokkó, Moldova, Örményország, a Palesztin Hatóság, Szíria, Tunézia és Ukrajna) számára a vonatkozó közösségi programokban való részvételt. A stratégiai dokumentum jelezte, hogy a Bizottság „megvizsgálja, hogy az EU mely programjaiban és ügynökségeiben szolgálhatja a szomszédos országok részvétele a kibővített EU és a szomszédos országok érdekeit”. Kifejtette, hogy „az európai szomszédságpolitika egyes közösségi programok fokozatos megnyitását tervezi a kölcsönös érdekek és a rendelkezésre álló erőforrások alapján”. Azt is kifejtette, hogy „a partnerek egy része szívesen részt venne – esetleg megfigyelőként – bizonyos közösségi együttműködési vagy szabályozói fórumokon”. 2004. június 14-én a Tanács elfogadta ezt a stratégiát.

    A tíz ENP-partnerországgal (Azerbajdzsán, Grúzia, Izrael, Jordánia, Marokkó, Moldova, a Palesztin Hatóság, Tunézia, Örményország és Ukrajna) elfogadott és hatályos, illetve két partnerországgal (Egyiptom, Libanon) elfogadás alatt lévő ENP cselekvési tervek mind úgy fogalmaznak, hogy az ENP új partnerségi távlatokat nyit, beleértve „a vonatkozó közösségi programokkal kapcsolatos együttműködés fokozatos megnyitását vagy megerősítését”. Az egyik ENP cselekvési terv konkrétan arra kötelezi az Európai Közösséget, hogy „általános vizsgálatot folytasson a közösségi programokról és szervekről, hogy megnyissa azokat [az ENP-partnerország] részvétele előtt”.

    Az egyes ENP-partnerországok részvételét lehetővé tévő konkrét programok kiválasztása az Európai Közösség, az ENP-partnerországok és a különböző ügynökségek hasonló érdekeinek azonosításától, valamint a program-, ügynökség- és országspecifikus tárgyalások eredményétől függ.

    Ez a közlemény összefoglalja az ENP-partnerországok részvételét lehetővé tévő ügynökségekkel és programokkal kapcsolatos információkat, és általános megközelítést kíván kialakítani a fent említett politikai cékitűzés elérése érdekében.

    Indoklás

    Az ENP-partnerországok részvétele a közösségi ügynökségekben és programokban fontos lehetőséget teremt az európai szomszédságpolitika további megerősítésére.

    Egyes ügynökségek maguk érdeklődhetnek az ENP-partnerországok szakértelme iránt, míg mások számára az Európai Unió azon célkitűzése képviseli az elsődleges közösségi érdeket, hogy az ENP-n keresztül ösztönözzék és támogassák a szomszédos országok szabályozói és igazgatási reformját és intézményfejlesztését. A közösségi intézmények tevékenységeiben való részvételre vonatkozó előfeltételek teljesítése – például közelítés a közösségi vívmányokhoz, vagy a megfelelő kapacitással rendelkező vonatkozó nemzeti intézmények létrehozása – sok esetben katalizátorként működik és megnyitja az utat az érintett ágazatok reformja és korszerűsítése felé. Mindez gyakran hatékony eszköz az ENP-partnerek, illetve az EU-normák, -szabványok, bevált gyakorlatok és jogi követelmények közelítéséhez. A pozitív feltételekhez kötés tehát e megközelítés természetes velejárója. A részvétel összhangban van az ENP azon célkitűzésével, hogy az EU belső politikáinak kivetítésével mozdítsa elő a szomszédos területek jólétét, stabilitását és biztonságát.

    Egyes közösségi programokat – amelyek esetében a jogalap lehetővé teszi – már most is megnyitottak a tagjelölt és a leendő tagjelölt országok, valamint az EGT-államok és Svájc előtt. A tagsággal nem rendelkező országokkal kapcsolatban szerzett korábbi tapasztalatok tanúbizonysága szerint a közösségi programokban való részvétel rendkívül pozitív hatásokkal járhat. Politikai és szabályozói szinten a részvétel előmozdította a reform és az átmenet szempontjából lényeges politikai területek stratégiáinak kidolgozását és elfogadását. Új konzultációs modellek elfogadására és a magánszektor bevonására ösztönözte a partnerországokat. Fokozta a harmadik országok döntéshozóinak hozzáférését a specializált hálózatokhoz, és megismertette őket az EU döntéshozatali folyamatának gyakorlati szempontjaival. Egyes esetekben új intézmények létrehozásához, másokban a meglévők igazgatási kapacitásának és joghatóságának megerősítéséhez vezetett. Alapvető fontosságú volt a bevált gyakorlatok átadásában. Végül a részvétel láthatóbbá tette az Európai Uniót a harmadik országokban.

    Jogi előfeltételek

    Az ügynökségek alapszabályzata (alapító okirata) gyakran teszi lehetővé a harmadik országok részvételét.

    A közösségi programok jogalapja sokszor teszi lehetővé a harmadik országok részvételét (vagyis „nyitó záradékot” tartalmaz).

    Ezenkívül kötelező érvényű nemzetközi jogi megállapodásokat kell kidolgozni, amelyek meghatározzák az ENP-partnerországok részvételének általános feltételeit.

    Részvétel az Európai Közösség ügynökségeiben

    Az Európai Közösség és az Európai Unió 21 nem végrehajtó ügynökséget hozott létre különböző hatáskörrel, az első pillér különböző jogalapjai szerint. Három további ügynökség most alakul meg. Ezeket az ügynökségeket gykaran finanszírozzák a közösségi költségvetésből. Egyes ügynökségek önfinanszírozók. Három szerv a második pillér rendelkezéseire épül, és a Tanács ellenőrzése alatt működik, költségvetését pedig kizárólag az EU-tagállamok nemzeti hozzájárulásai biztosítják. Három további testületet a harmadik pillér rendelkezései szerint hoztak létre. Ez összesen 30 különböző szervet és ügynökséget jelent (lásd az A. mellékletet).

    Az európai szabályozó ügynökség független jogalany, amelyet a jogalkotó azért hozott létre, hogy segítsen egy adott ágazat európai szintű szabályozásában és egy adott közösségi politika végrehajtásában. Feladatai teljesítésével hozzájárul a szabályok EU-szerte történő alkalmazásának fejlesztéséhez.

    Az ügynökségek alapító okiratai sok esetben tartalmazzák a következő szabványrendelkezést: „Az ügynökség nyitott arra, hogy olyan harmadik országok vegyenek részt a működésében, amelyek az Európai Közösséggel a közösségi jog elfogadásáról és ezen országok által történő alkalmazásáról szóló megállapodásokat kötöttek, az alap-jogiaktus által érintett területen. Ezeknek a megállapodásoknak a keretében megegyezések kidolgozására kerül sor, amelyek konkretizálják ezeknél az országoknál a részvétel módját és jellegét az ügynökség munkáiban, beleértve az egyes belső szervekben való részvétellel kapcsolatos rendelkezéseket, a pénzügyi hozzájárulásokat és az alkalmazottak foglalkoztatását.”[2] Ez azonban minden esetben a döntéshozó szervekben való szavazati jog nélküli részvételt jelenti. Az ügynökség tevékenységeiben való részvétel nem eredményezi automatikusan az ügynökségnél betöltött tagságot sem.

    Mivel az európai jogalkotó minden ügynökséget másodlagos jogalkotással, az ügynökségre vonatkozó különös rendelkezésekkel hoz létre, a jogalkotó különböző feltételeket állapított meg a harmadik országok részvételével kapcsolatban, az ügynökség tevékenységi körét jelentő ágazattól függően.

    Az ENP-partnerországok részvételére vonatkozó politika kidolgozása

    Az egyes ENP-partnerországok meghatározott ügynökségekben való részvételéről konkrét megegyezésre kell jutni, azonosítva és mérlegelve a Közösség és az adott ENP-partnerország érdekeit. A részvételt lehetővé tévő ügynökségek esetében az ENP-partnerországok bevonását fokozatosan és körültekintően kell végezni, figyelembe véve a részvétel kölcsönös előnyeit és a tevékenységekben való részvétel előfeltételeit. Az egyik előfeltétel az ügynökség felvevőképessége. A Bizottság szorosabbra fűzi kapcsolatait az ENP-partnerországokkal, hogy a partnerország által a részvételnek tulajdonított fontosság és a részvétel támogatása iránti hosszú távú elkötelezettség alapján azonosítsa a közösségi ügynökségekben való részvételük lehetőségét. A partnerségi és együttműködési vagy a társulási megállapodások keretében létrehozott különböző szervekben (együttműködési és társulási tanácsok, bizottságok és albizottságok) folytatott rendszeres párbeszédet kihasználva az ENP-partnerországokat arra ösztönzik, hogy azonosítsák és ismertessék konkrét érdekeiket és a közösségi ügynökségek munkájában való részvételi képességüket.

    Az ENP-partnerországok közösségi ügynökségekben való részvételét lehetővé tévő hivatalos megállapodások kidolgozásával párhuzamosan fel kell térképezni és elő kell mozdítani a többi olyan megoldást is, amely fokozatosan megerősíti az ügynökségek és a szomszédos országok technikai együttműködését, és felkészíti az országokat a lehetséges részvételre. Ebbe a feladatba be kell vonni a különböző ügynökségek igazgatótanácsát is.

    A konkrét konzultációk eredményének sérelme nélkül a Bizottság megítélése szerint a közösségi ügynökségek alábbi tevékenységei érintik közvetlenül az ENP-partnerországokat:

    - Az Európai Hálózat- és Információbiztonsági Ügynökségben (ENISA) való részvételhez közösségi jogszabályt kell elfogadni és alkalmazni a hálózat- és információbiztonság területén, de a részvétel mnden érdekelt partnerország számára lehetséges lesz. A chicagói egyezményt[3] aláíró és a vonatkozó területen a közösségi jogszabályokat elfogadni és alkalmazni kész európai ENP-partnerországok részt vehetnek az Európai Repülésbiztonsági Ügynökségben (EASA). Az Európai Közösséggel ágazati megállapodásokat kötő harmadik országok különleges megfigyelői státuszt kaphatnak az EASA-ban. E harmadik országok egy része bizonyos mértékben már most részt vesz az együttműködésben az Egyesült Légügyi Hatóság (JAA) tagjaként, hiszen 2003 óta az EASA is a JAA tagja. Ezenkívül a JAA-n kívüli ENP-partnerországok, valamint Európán kívüli országok is együttműködhetnek az EASA-val a polgári repülési hatóságuk és az ügynökség között igazgatási megállapodásként kötött munkamegállapodás segítségével, hogy az ellenőrzés folyamata hatékonyabb legyen és hogy megkönnyítsék a repüléstechnikai termékek hitelesítését. Végül a jelentős repüléstechnikai iparral rendelkező ENP-partnerországok kölcsönös elismerési megállapodást köthetnek az Európai Közösséggel a hitelesítési eredményekkel kapcsolatban, így a szabályozás és az igazgatás területén magas szinten együttműködhetnek az EASA-val. Amennyiben az ENP-partnerországok megállapodást kötnek a Közösséggel a közösségi jogszabályok elfogadásáról és alkalmazásáról, részt vehetnek az Európai Tengerbiztonsági Ügynökségben (EMSA), az európai ENP-partnerországok pedig az Európai Vasúti Ügynökségben (ERA) is. Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság tevékenységeiben való részvétel feltétele ugyancsak az élelmiszer- és takarmánybiztonságról szóló EU-jogszabályok elfogadása és alkalmazása[4]. Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) – a Svájc belépése óta immár 32 tagot számláló közösségi ügynökség – most térképezi fel, hogy a kiválasztott ENP-partnerországok hogyan vehetnek részt az EEA egyes tevékenységeiben. Már most is prioritást biztosít az ENP-partnerországokkal való együttműködésnek a regionális együttműködési folyamatokban (mint például az UNECE vezette „Európai Környezetvédelemért Folyamat”, az euro-mediterrán folyamat környezetvédelemmel kapcsolatos tevékenységei vagy a Fekete-tengeri Bizottság).

    - Az ENP-partnerországok egyelőre nem vehetnek részt azokban a közösségi ügynökségekben, amelyek kizárólagos feladata az EK-tagállamok támogatása egyes közösségi belső politikák alkalmazásában: ilyen többek között az Európai Szakképzés-fejlesztési Központ (Cedefop), a Belső Piaci Harmonizációs Hivatal (OHIM) és a Közösségi Növényfajta-hivatal (CPVO).

    A többi ügynökség elsődleges célja éppen a harmadik országokkal, köztük az ENP-partnerországokkal folytatott együttműködés; így van ez az Európai Képzési Alapítvány (ETF) esetében is. Mivel az ENP-partnerországok az ilyen EK-ügynökségek „ügyfelei”, nem vehetnek részt a tevékenységekben megfigyelőként vagy más hasonló szerepben.

    Egyes ügynökségek egyelőre csak bizonyos harmadik országokkal hajlandók együttműködni konkrét tevékenységek külső partnereiként. Az ilyen jellegű együttműködés részleteiről az adott ügynökség igazgatótanácsa határoz. Hasznosnak és kivitelezhetőnek tűnik például az ENP-partnerországok ad hoc részvétele az Európai Alapítvány az Élet- és Munkakörülmények Javításáért (Eurofound) ügynökség különböző tevékenységeiben, például szakértői bizottságaiban, szemináriumaiban és felméréseiben. Elképzelhető továbbá a részvétel az Európai Munkahelyi Biztonsági és Egészségvédelmi Ügynökség (EU-OSHA) információs tevékenységeiben és nemzeti információs hálózataiban. Amikor az ENP-partnerországokkal egyelőre csak bizonyos kérdésekben – például a madárinfluenzával kapcsolatban – és nemhivatalosan együttműködő ügynökségek – mint az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) – lezárják működésük kezdeti szakaszát, lehetővé válik az ENP-partnerországok érdemi részvétele. A Közösségi Halászati Ellenőrző Hivatal (CFCA) létrehozásáról szóló rendelet a halászati ellenőrzéssel és felügyelettel kapcsolatban teszi lehetővé a harmadik országokkal való együttműködést.

    Az ENP-partnerországok részvételének helyzete és lehetősége[5] tehát ügynökségenként változik.

    Számos esetben fokozatos megközelítésre lesz szükség: első lépésben együttműködési programokat kell indítani, hogy az ENP-partnerországok megismerjék az ügynökségek munkáját. A programok célja a szükséges előkészületek elvégzése, vagyis a közösségi vívmányok elfogadása és – amennyiben ez a részvétel előfeltétele – az igazgatási kapacitás megerősítése. Csak ezt követően, az együttműködési programok során szerzett tapasztalatokkal felvértezve lehet elgondolkodni az ügynökségben való részvételről szóló megállapodás megkötéséről.

    Az Európai Rendőrségi Hivatal (Europol), az Európai Igazságügyi Együttműködési Egység (Eurojust) és az Európai Unió Tagállamai Külső Határain Való Operatív Együttműködési Igazgatásért Felelős Európai Ügynökség (Frontex) nem teszi ugyan lehetővé az ENP-partnerországok tagságát, az együttműködésre azonban érdekes lehetőségeket kínál. Egy sor harmadik országgal – beleértve az Orosz Föderációt is – együttműködési megállapodás, míg másokkal – például az USA-val és Horvátországgal – működési megállapodás van érvényben. A partnerországok kiválasztásakor figyelembe veszik az Európai Unió külső politikáival kapcsolatos prioritásokat és a működési szükségleteken alapuló prioritásokat.

    Részvétel az Európai Közösség programjaiban

    A Bizottság egy sor ágazatspecifikus közösségi programot irányít (pl. Aeneas, Tempus, Erasmus Mundus), amelyek kifejezett célja a harmadik országok, különösen az ENP-partnerországok támogatása. E közlemény nem foglalkozik ezekkel a külső programokkal.

    E közlemény kizárólag a belső közösségi programokkal foglalkozik, amelyek célja az EU-tagállamok és az Európai Közösség belső politikáinak támogatása. E programok az Európai Közösség által elfogadott integrált intézkedéscsomagot alkotnak, amelynek célja a tagállamok közötti együttműködés előmozdítása különböző területeken és több éven át, a Közösség által kitűzött célok elérése érdekében. Elvben kizárólag a tagállamoknak szólnak, az EU általános költségvetésének konkrét előirányzata alapján. Az ilyen programok létrehozásáról szóló rendeletek azonban bizonyos feltételek teljesülése esetén sokszor lehetővé teszik a harmadik országok részvételét. Ezenkívül egyes belső programok a témakörtől függően külső dimenzióval is rendelkeznek.

    Az európai intézmények most hozzák létre a 2007–2013-as pénzügyi terv alapján finanszírozandó új közösségi programokat. E programok egy részét a 2006. május 22-i bizottsági közlemény[6] sorolja fel, amely összefoglalja a határozat céljából benyújtott jogalkotási javaslatcsomagokat. Az említett közlemény azonban nem tartalmazza azokat a jogalkotási javaslatokat, amelyekről csupán 2006. május 17. után született politikai megállapodás. Hamarosan teljesebb képet kaphatunk, mert most zajlik az új programok nagy részének jogalkotási folyamata. Ezért az egyes jogalapokról még csak előzetes lista készíthető (C. melléklet), amely még változhat.

    Az új közösségi programok sok esetben a 2006 végén lejáró, még folyamatban lévő programok helyébe lépnek. E közlemény éppen ezért csak az év vége után is érvényes programokkal foglalkozik.

    Számos jogalap úgy rendelkezik, hogy a program „megfelelő megállapodás esetén nyitott lehet a harmadik országok részvétele előtt”. E „nyitó záradékok” egy része kifejezetten a harmadik országok (különösen az ENP országai) részvételi jogosultságáról beszél, „a közösségi programokban való részvételük általános elveit megállapító megállapodásokban szereplő feltételeknek megfelelően”.

    Az ENP-országokkal kötött hatályos partnerségi és együttműködési, illetve társulási megállapodások nem rendelkeznek a közösségi programokról. Ezért jegyzőkönyvet kell csatolni e megállapodásokhoz, különösen az Európai Közösséget létrehozó Szerződés 300. cikkének megfelelően és az érintett közösségi programok belső jogalapjai tekintetében. E jegyzőkönyvek keretmegállapodást tartalmaznának, amely megállapítaná az ENP-partnerországok részvételének általános feltételeit, és az egyes ENP-partnerországok konkrét programokban való részvételének technikai, pénzügyi és igazgatási feltételeit tartalmazó egyetértési megállapodások alapjául szolgálnának.

    Az ENP-partnerországok bevonására vonatkozó következetes politika kidolgozása

    A különböző közösségi programokban való részvétel különböző mértékben érdekes és hasznos az ENP-partnerországok és a Közösség számára. A politikai területek rövid vizsgálata az alábbi eredményeket hozta:

    - A versenyképességi és innovációs keretprogram (CIP) és annak vállalkozási és innovációs összetevője jelentős változást jelent az Európai Unión belüli vállalkozások támogatásában. Az ENP-partnerországok részvétele kétoldalú megállapodásokkal megvalósítható.

    - Amint egységesítik az új alprogram, az Intelligens energia – Európa program irányítását, a részvétel különös megállapodásokhoz köthető.

    - Ugyanez érvényes a CIP harmadik elemére, az IKT-politika támogatásának programjára.

    - A határokon átnyúló televíziózás európa tanácsi egyezményét ratifikáló európai ENP-partnerországok különféleképpen vehetnek részt a MEDIA 2007 programban. A programban való részvétel általános előfeltétele a média- és audovizuális ágazatban hatályos jogszabályok összeegyeztethetősége a közösségi vívmányokkal, beleértve azok külső dimenzióit is (például a kulturális sokféleségről szóló UNESCO-egyezmény ratifikálása). A részvétel minden módozatához kiegészítő előirányzatokra és konkrét megoldásokra van szükség, és megállapodásra kell jutni a részt vevő ország pénzügyi hozzájárulásáról is.

    - A közlekedéssel kapcsolatos Marco Polo program kiegészítő előirányzatokhoz köti a szomszédos országok részvételét, az adott országgal egyeztetett eljárásoknak megfelelően.

    - Az ENP-partnerországokat a lehető legjobban be kell vonni a SESAR programba, amely az egységes európai égbolt technológiai összetevője. Amikor a harmadik országok aláírják a légi közlekedésről szóló horizontális megállapodást – az ENP-partnerországok közül Azerbajdzsán, Grúzia, Libanon, Marokkó, Moldova és Ukrajna aláírta vagy hamarosan megteszi –, jogosulttá válnak a SESAR közös vállalkozás tagságára.

    - A 2007–2013-as közegészségügyi program a harmadik országok, különösen az ENP-partnerországok lehetséges részvételét tervezi.

    - Ugyanez érvényes a 2007–2013-as fogyasztóvédelmi politikai programra. Az ENP-partnerországok részvételének konkrét tartalmát annak alapján kell meghatározni, hogy milyen mértékben sikerült közeledniük a közösségi vívmányokhoz az adott területen.

    - A Customs 2013 és a Fiscalis 2013 programokra vonatkozó bizottsági javaslatok úgy rendelkeznek, hogy azok az ENP-országok, amelyek vonatkozó jogszabályai és igazgatási módszerei elegendő mértékben megközelítették a közösségieket, keretmegállapodás alapján részt vehetnek a közösségi programokban.

    - Az euro pénzhamisítás elleni védelmét szolgáló csere-, segítségnyújtási és képzési program, a Pericles-program a közösségi költségvetésben rendelkezésre álló előirányzatok erejéig nyitott a tagsággal nem rendelkező országok előtt, az egyes országokkal kötendő megállapodásokban szereplő feltételek szerint.

    - Az európai e-kormányzati szolgáltatásoknak közigazgatási szervek, üzleti vállalkozások és polgárok részére történő interoperábilis nyújtását szolgáló program (IADBC) lehetővé teszi a harmadik országokkal – köztük az ENP-partnerországokkal – folytatott nemzetközi együttműködést a program elfogadásáról szóló 2004/387/EK határozat 14. cikke (2) bekezdésének rendelkezéseivel összhangban, e határozat bármely más rendelkezésének sérelme nélkül. A részvételhez kapcsolódó költségeket a program nem fedezi.

    A fent említett szigorúan belső, az ENP-partnerországok részvétele előtt feltételesen nyitott programok mellett olyan közösségi programok is léteznek, amelyek lehetővé teszik az ENP-országok részvételének bizonyos formáit. Ha az ENP-partnerországok magánszemélyei és szervei részt kívánnak venni e programokban, nincs szükség arra, hogy a társulási vagy a partnerségi és együttműködési megállapodáshoz az általános feltételeket rögzítő keretmegállapodásokat tartalmazó jegyzőkönyveket csatoljanak.

    - A hetedik kutatási keretprogram már most is lehetővé teszi az ENP-partnerországok szervezeteinek finanszírozását.

    - Az egész életen át tartó tanulás programja a program költségvetésének 1%-áig teszi lehetővé a parnerségi, projekt- és hálózati tevékenységekben részt vevő, harmadik országokban székelő partnerek finanszírozását.

    - Az alkotóművészek, a kulturális élet szereplői és a kulturális intézmények közötti kulturális együttműködés előmozdítását szolgáló Kultúra program kiegészítő előirányzatok és különös eljárások alapján nyitott azon harmadik országok együttműködése (de nem részvétele) előtt, amelyek a kultúrával kapcsolatos rendelkezéseket tartalmazó társulási vagy együttműködési megállapodást kötöttek az Európai Közösséggel (ilyenek például az ENP-partnerországok).

    - A 2007–2013-as időszakra szóló „Cselekvő ifjúság” program nyitott az olyan harmadik országokkal folytatott együttműködés előtt, amelyek a fiatalokkal kapcsolatos területekre vonatkozó megállapodást írtak alá az Európai Közösséggel (az úgynevezett „partnerországok”). Az együttműködési feltétel tehát a program által támogatott területek többsége esetében lehetővé teszi az ENP-partnerországok résztvevőinek bevonását.

    - A Hercule II program lehetővé teszi az ENP-partnerországok részvételével összefüggő, a Közösség pénzügyi érdekeinek védelmét szolgáló kiadások fedezését.

    - Az alapvető jogok és jogérvényesülés keretprogram alapján támogatott, az igazságügy, a szabadság és a biztonság területével összefüggő programokhoz tartozó projektekbe harmadik országokat is be lehet vonni, amennyiben ez a programok célkitűzését szolgálja. A „Biztonság és a szabadságjogok védelme” keretprogram is lehetővé teszi a harmadik országok részvételét az egyes projektekben.

    - Végül az Európai Regionális Fejlesztési Alap (ERDF) a határokon átnyúló, transznacionális vagy régiók közötti egyettműködés keretében az Európai Közösségek területén kívüli fellépéseket is finanszírozhatja.

    Végül egyes közösségi programok nem alkalmasak az ENP-partnerországok részvételére: ilyen például az európai polgárok aktivitását előmozdító „Európa a polgárokért” program. Más programok – mint az e-Content Plus, a Safer Internet Plus vagy a Szolidaritás és a migrációs hullámok kezelése – nem nyitottak az ENP-partnerországok részvételének vagy együttműködésének semmilyen formája előtt. Ugyanez érvényes a foglalkoztatási és szociális szolidaritási közösségi programra (Progress), amelynek célja a szociális menetrendben szereplő, a foglalkoztatás és a szociális kérdések területén kitűzött európai uniós célok megvalósításának támogatása.

    Módszertan

    Az ENP-partnerországok részvételét lehetővé tévő módszertan nem azonos a közösségi ügynökségek, illetve a közösségi programok esetében.

    Az ENP-partnerországok ügynökségekben való részvételéhez minden egyes esetben, minden ENP-partnerország és minden ügynökség esetén egyedi kétoldalú megállapodást kell kötni. A megállapodások olyan kérdésekkel foglalkoznak, mint a részvétel jogalkotási vagy igazgatási előfeltételeinek teljesítése (pl. teljes körű megfelelés a vonatkozó vívmányoknak), az ügynökségek tisztviselőinek kiváltságai és mentességei az ENP-partnerországokban teljesített kiküldetések alatt, munkavállalói engedélyek és társadalombiztosítási rendelkezések, illetve az ENP-partnerországok ügynökségekben dolgozó állampolgáraira vonatkozó egyéb jogállásbeli kérdések, az ügynökségekhez kapcsolódó szuverén jogok átruházása, az ügynökségek joga a közösségi jog alkalmazására az ENP-partnerországokkal folytatott kapcsolatokban és a pénzügyi ellenőrzésre vonatkozó rendelkezések.

    A közösségi programok tekintetében a Bizottság azt javasolja, hogy értelemszerűen alkalmazzák a tagjelölt és a leendő tagjelölt országok kapcsán bevált gyakorlatot[7] (a 2002 óta használt úgynevezett keresztrendszert). Ez a módszer két fő lépésből áll:

    A különböző programok jogalapja általában úgy rendelkezik, hogy a harmadik országok részvételi feltételeit a Közösség és az adott ország között megkötött megállapodásokkal határozzák meg. E pillanatban három ENP-partnerország kivételével mindegyikkel érvényben van partnerségi és együttműködési vagy társulási megállapodás (Fehéroroszországgal „befagyasztották” a partnerségi és együttműködési megállapodást; Szíriával még nem írták alá a társulási megállapodást; Líbiával pedig még nem született társulási megállapodás), ezek azonban nem tartalmaznak ilyen irányú rendelkezést. Ezért az ENP-partnerországokkal meg kell kötni a részvétel általános elveit megállapító keretmegállapodásról[8] szóló kiegészítő jegyzőkönyvet, hogy részt vehessenek azon programokban, amelyek jogalapja tartalmazza az ENP-partnerországok felé történő nyitásra vonatkozó rendelkezéseket (lásd a C. mellékletet).

    Érdemes elkezdeni a jegyzőkönyvekkel kapcsolatos tárgyalásokat azokkal az ENP-partnerországokkal, amelyekkel ENP cselekvési tervet fogadtak el. Mivel Algéria társulási megállapodása 2005 szeptemberében hatályba lépett, vele is meg lehetne kötni a jegyzőkönyvet, amely az ENP cselekvési terv elfogadását követően lehetővé tenné az egyetértési megállapodással kapcsolatos konzultációkat.

    A jegyzőkönyvek úgy rendelkeznének, hogy az egyes programokról szóló egyetértési megállapodások állapítsák meg a részvétel részletes feltételeit, figyelembe véve a két fél részvételhez fűződő konkrét érdekeit. Az egyetértési megállapodások többek között megállapítják a részvételi szabályokat, különösen a szükséges igazgatási kapacitást és pénzügyi hozzájárulást, a program irányításában való részvétel mechanizmusait és a pénzügyi ellenőrzésre vonatkozó rendelkezéseket.

    A keretrendszer előnye, hogy elegendő egyetlen jegyzőkönyvet ratifikálni ENP-partnerországonként: keretmegállapodást kötnek, amely lehetővé teszi programspecifikus egyetértési megállapodások megkötését. Ez a módszertan lehetővé teszi a Bizottság számára, hogy a Közösség nevében eljárva az együttműködési és társulási tanácsok bevonásának hosszadalmas folyamata nélkül állapítsa meg – és később esetleg módosítsa – az egyes ENP-partnerországok konkrét programokban való részvételének technikai és igazgatási feltételeit. Az átalános megközelítés azonban nem jelenti azt, hogy az egyértelműen azonosított érdekű, kiemelt esetekben az illetékes szervek nem hozhatnak egyedi határozatot arról, hogy egy adott ENP-partnerország részt vehet egy konkrét programban, különösen, ha nem áll rendelkezésre jegyzőkönyv.

    A Bizottság és az ENP-partnerország között megkötendő egyetértési megállapodások a tagjelölt és leendő tagjelölt országokkal már bevett szabvány formát követnék. A Közösség nevében végrehajtó ügynökségek által irányított programok (a CIP egy része, a Marco Polo program, az intelligens energia program, a közegészségügyi program, a Media program és a hetedik kutatási keretprogram) esetében ezen ügynökségeket teljes mértékben be kell vonni a tárgyalásokba.

    Pénzügyi hozzájárulások és közösségi segítségnyújtás

    A közösségi ügynökségekben vagy programokban részt venni kívánó ENP-partnerországokat pénzügyi hozzájárulásra kérik. Mivel a pénzügyi hozzájárulást az egyes ügynökségek vagy programok jellegzetességei alapján kell kiszámítani, nem összege határozható meg előre. A részvételi díjak kiszámításához használt kritériumok ügynökségenként és programonként változnak. Egyes esetekben a GDP-n alapuló képletektől, máskor az ügynökségek vagy programok feladataitól függnek. A számításokat az egyes ENP-partnerországok jellegzetességei is befolyásolhatják. Általában a tagjelölt országokkal szerzett tapasztalatok nyújtanak iránymutatást az ENP-partnerországoktól elvárható hozzájárulások meghatározásához.

    Amint említettük, a belső célokra létrehozott közösségi programok csak ritkán rendelkeznek a harmadik országokkal való együttműködés támogatására felhasználható költségvetéssel.

    A közösségi programokhoz hasonlóan általában a közösségi ügynökségek költségvetése is belső költségvetési megnevezés. A tagsággal nem rendelkező államok tehát csak akkor vehetnek részt az ügynökségekben, ha a költségekhez teljes körű hozzájárulást fizetnek a közösségi költségvetésbe, vagy ha az ENPI-n keresztül közösségi támogatásból vagy más adományozók által finanszírozott együttműködési programban vesznek részt.

    E pillanatban a tagjelölt és leendő tagjelölt országokkal ellentétben az ENP-partnerországok esetében nem tervezik általános segítségnyújtással támogatni a részvételt, mert az európai szomszédságpolitika különbözik az Európai Unió bővítési politikájától. Az ENP azonban támogatni kívánja a korszerűsítést és a reformfolyamatokat, különös tekintettel az ENP-partnerországok intézményeinek korszerűsítésére és kapacitásnövelésére.

    Ezért esetenkénti elbírálás feltételével e támogatás az országonkénti stratégiai dokumentumokon és a nemzeti indikatív programokon keresztül az európai szomszédsági és partnerségi eszközből nyújtott közösségi támogatás rendszeres nemzeti programozásának része lehet. A közösen elfogadott időszakra korlátozható segítségnyújtás célja az ENPI-ből részesülő országok részvételének megkönnyítése a konkrét programokban vagy ügynökségekben, illetve a részvétel előkészítésének segítése az igazgatási kapacitás fejlesztéséhez vagy a közösségi jogalkotással, politikákkal és legjobb gyakorlatokkal való összhang eléréséhez nyújtott támogatáson keresztül. A támogatás abban is segíthet, hogy a kedvezményezettek teljes mértékben kihasználhassák a programok nyújtotta lehetőségeket.

    Jelentések

    A Bizottság rendszeresen jelentést tesz a Tanácsnak és a Parlamentnek az európai szomszédságpolitika és az egyes ENP cselekvési tervek végrehajtásának és támogatásának alakulásáról. E jelentések az ügynökségekben és a programokban való részvételről is beszámolnak. A Bizottság e közleménnyel egyidőben nyújtja be az első időközi jelentést.

    A további lépések

    Több ENP-partnerország jelezte, hogy szívesen részt venne egyes ügynökségekben és programokban. Ezenkívül felhívják a figyelmet, hogy a különböző ENP cselekvési tervek mindkét felet kötelezik a részvételi lehetőségek feltérképezésére.

    Mivel folyamatban van a 2007–2013-as pénzügyi terv időszakára hatályba lépő közösségi programok jogalapjainak elfogadása, az alábbi előfeltételek már teljesültek:

    1. A közösségi ügynökségek és programok tekintetében általános kötelezettségvállalás az európai szomszédságpolitika keretében az ENP-partnerországok részvétele iránt;

    2. Az ügynökségek és programok tekintetében a különböző ENP-partnerországok érdeklődése a tevékenységekben való részvétel iránt;

    3. A programok tekintetében a 2007–2013-as pénzügyi évre vonatkozó közösségi programokról és azok ENP-partnerországok előtti megnyitásáról szóló határozatok;

    4. A részvétel konkrét feltételeiről szóló tárgyalások megkezdése tekintetében ENP cselekvési tervek elfogadása a tizenhat ENP-partnerország közül hamarosan tizenkettővel, valamint az Algériával kötött társulási megállapodás hatálybalépése.

    Ennek alapján konzultációkat kell kezdeni az alábbiakról:

    (1) az azonosított kölcsönös érdekek alapján és a szükséges előfeltételek teljesítése mellett körültekintően és fokozatosan meg kell állapodni az egyes ENP-partnerországok részvételének kidolgozásáról a közösségi ügynökségek munkájában és tevékenységeiben;

    (2) e tizenhárom ENP-partnerország közösségi programokban való részvételéről szóló keretmegállapodást létrehozó jegyzőkönyveket kell csatolni az adott partnerségi és együttműködési, illetve társulási megállapodásokhoz; valamint

    (3) a keretmegállapodások alapján az egyes programokban való részvétel technikai részleteit meghatározó részletes egyetértési megállapodások megkötése érdekében technikai konzultációt kell indítani.

    A Bizottság és a különböző ENP-partnerországok rendszeres kapcsolatfelvétele – különösen a megállapodások értelmében létrehozott együttműködési és társulási bizottságok és a különböző albizottságok keretében – biztosítja a technikai konzultáció elindítását a részvételhez kapcsolódó kölcsönös érdekek azonosítása, majd a részvétel hatályának és feltételeinek meghatározása érdekében. Ez az érintett területeken kötött ágazati megállapodásokkal is elérhető.

    Következtetések

    A Bizottság felkéri a Tanácsot az e közleményben vázolt megközelítés támogatására és az európai szomszédságpolitika ezen összetevőjének végrehajtásáról szóló következtetések megfogalmazására.

    Ennek alapján a Bizottság ajánlásokat kíván benyújtani, hogy felhatalmazást kapjon az említett jegyzőkönyvek kidolgozásával kapcsolatos tárgyalások megkezdésére az ENP-partnerországokkal.

    Annex A

    List of EC and EU agencies (non-executive, regulatory)

    Community agencies (1st pillar) | Seats | Founding acts |

    1 | CEDEFOP* (European Centre for the Development of Vocational Training) * Centre européen pour le Développement de la Formation Professionnelle | Thessalonica/GR | Regulation (EEC) No 337/75 of the Council of 10 February 1975 establishing a European Centre for the Development of Vocational Training, OJ L 39, 13.2.1975, p. 1 |

    2 | EUROFOUND (European Foundation for the Improvement of Living and Working Conditions) | Dublin/IE | Regulation (EEC) No 1365/75 of the Council of 26 May 1975 on the creation of a European Foundation for the improvement of living and working conditions, OJ L 139, 30.5.1975, p. 1 |

    3 | EEA (European Environment Agency) | Copenhagen/DK | Council Regulation (EEC) No 1210/90 of 7 May 1990 on the establishment of the European Environment Agency and the European Environment Information and Observation Network, OJ L 120, 11.5.1990, p. 1 |

    4 | ETF (European Training Foundation) | Turin/IT | Council Regulation (EEC) No 1360/90 of 7 May 1990 establishing a European Training Foundation, OJ L 13, 23.5.1990, p. 1 |

    5 | EMCDDA (European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction) | Lisbon/PT | Council Regulation (EEC) No 302/93 of 8 February 1993 on the establishment of a European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction, OJ L 36, 8.2.1993, p. 1 Note: In July 2006, a political agreement was reached between the European Parliament and the Council on a recast of the EMCDDA regulation. This recast is expected to enter into force still in 2006 and will replace Council Regulation (EEC) No 302/93. |

    6 | EMEA (European Agency for the Evaluation of Medicinal Products) | London/GB | Council Regulation (EEC) No 2309/93 of 22 July 1993 laying down Community procedures for the authorisation and supervision of medicinal products for human and veterinary use and establishing a European Agency for the Evaluation of Medicinal Products, OJ L 214, 24.8.1993, p. 1 |

    7 | OHIM (Office for Harmonisation in the Internal Market) | Alicante/ES | Council Regulation (EC) No 40/94 of 20 December 1993 on the Community trade mark (See Art. 2), OJ L 11, 14.1.1994, p. 1 |

    8 | OSHA (European Agency for Safety and Health at Work) | Bilbao/ES | Council Regulation (EC) No 2062/94 of 18 July 1994 establishing a European Agency for Safety and Health at Work, OJ L 216, 20.8.1994, p. 1 |

    9 | CPVO (Community Plant Variety Office) | Angers/FR | Council Regulation (EC) No 2100/94 of 27 July 1994 on Community plant variety rights (see Art. 4), OJ L 227, 1.9.1994, p. 1 |

    10 | CdT* (Translation Centre for the bodies of the EU) * Centre de traduction des organes de l’UE | Luxembourg/LU | Council Regulation (EC) No 2965/94 of 28 November 1994 setting up a Translation Centre for bodies of the European Union, OJ L 314, 7.12.1994, p. 1 |

    11 | EUMC (European Monitoring Centre on Racism and Xenophobia) | Vienna/AT | Council Regulation (EC) No 1035/97 of 2 June 1997 establishing a European Monitoring Centre on Racism and Xenophobia, OJ L 151, 10.6.1997, p. 1. Due to be replaced by a European Agency for Fundamental Rights (see infra, proposed EC agencies, No 3) |

    12 | EAR (European Agency for Reconstruction) | Thessalonica/GR | Council Regulation (EC) No 2454/1999 of 15 November 1999 amending Regulation (EC) No 1628/96 relating to aid for Bosnia and Herzegovina, Croatia, the Federal Republic of Yugoslavia and the former Yugoslav Republic of Macedonia, in particular by the setting up of a European Agency for Reconstruction, OJ L 299, 20.11.1999, p. 1 |

    13 | EFSA (European Food Safety Authority) | Parma/IT | Regulation (EC) No 178/2002 of the European Parliament and of the Council of 28 January 2002 laying down the general principles and requirements of food law, establishing the European Food Safety Authority and laying down procedures in matters of food safety, OJ L 31, 1.2.2002, p. 1 |

    14 | EMSA (European Maritime Safety Agency) | Lisbon/PT | Regulation (EC) No 1406/2002 of the European Parliament and of the Council of 27 June 2002 establishing a European Maritime Safety Agency, OJ L 208, 5.8.2002, p. 1 |

    15 | EASA (European Aviation Safety Agency) | Cologne/DE | Regulation (EC) No 1592/2002 of the European Parliament and of the Council of 15 July 2002 on common rules in the field of civil aviation and establishing a European Aviation Safety Agency, OJ L 240, 7.9.2002, p. 1 |

    16 | ENISA (European Network and Information Security Agency) | Heraklion/GR | Regulation (EC) No 460/2004 of the European Parliament and of the Council of 10 March 2004 establishing the European Network and Information Security Agency, OJ L 77, 13.3.2004, p. 1 |

    17 | ECDC (European Centre for Disease Prevention and Control) | Stockholm/SE | Regulation (EC) No 851/2004 of the European Parliament and of the Council of 21 April 2004 establishing a European Centre for disease prevention and control, OJ L 142, 30.4.2004, p. 1 |

    18 | ERA (European Railway Agency) | Lille-Valenciennes/FR | Regulation (EC) No 881/2004 of the European Parliament and of the Council of 29 April 2004 establishing a European railway agency (Agency Regulation), OJ L 164, 30.4.2004, p. 1 |

    19 | European GNSS Supervisory Authority (GALILEO) | Not decided | Council Regulation (EC) No 1321/2004 of 12 July 2004 on the establishment of structures for the management of the European satellite radio-navigation programmes (see Art. 1), OJ L 246, 20.7.2004, p. 1 |

    20 | FRONTEX* (European Agency for the Management of Operational Cooperation at the External Borders of the Member States of the EU) * Frontières Extérieures | Warsaw/PL | Council Regulation (EC) No 2007/2004 of 26 October 2004 establishing a European Agency for the Management of Operational Cooperation at the External Borders of the Member States of the European Union, OJ L 349, 25.1.2004, p. 1 |

    21 | CFCA (Community Fisheries Control Agency) | Vigo/ES | Council Regulation (EC) No 768/2005 of 26 April 2005 establishing a Community Fisheries Control Agency and amending Regulation (EEC) No 2847/93 establishing a control system applicable to the common fisheries policy, OJ L 128, 21.5.2005, p. 1 |

    Community agencies proposed/under inter-institutional negotiation (1st pillar) | Seats | Commission proposals |

    1 | ECA (European Chemicals Agency) | Helsinki/FI | COM(2003) 644, 29.10.2003: Proposal for a Regulation of the European Parliament and of the Council concerning the Registration, Evaluation, Authorisation and Restriction of Chemicals (REACH), establishing a European Chemicals Agency and amending Directive 1999/45/EC and Regulation (EC) on Persistent Organic Pollutants, not published in OJ |

    2 | European Gender Institute | Not decided | COM(2005) 81, 8.3.2004: Proposal for a Regulation of the European Parliament and of the Council establishing a European Institute for Gender Equality, not published in OJ |

    3 | EFRA (European Union Agency for Fundamental Rights) | Vienna/AT | COM(2005) 280, 30.6.2005: Proposal for a Council Regulation establishing a European Union Agency for Fundamental Rights, not published in OJ |

    EU agencies (2nd and 3rd pillars) | Seats | Founding acts |

    1 | ISS (European Institute for Security Studies) | Paris/FR | Council Joint Action of 20 July 2001 on the establishment of a European Union Institute for Security Studies, OJ L 200, 25.7.2001, p. 1 |

    2 | EUSC (European Union Satellite Centre) | Torrejón de Ardoz/ES | Council Joint Action of 20 July 2001 on the establishment of a European Union Satellite Centre, OJ L 200, 25.7.2001, p. 5 |

    3 | EDA (European Defence Agency) | Brussels/BE | Council Joint Action 2004/551/CFSP of 12 July 2004 on the establishment of the European Defence Agency, OJ L 245, 17.7.2004, p. 17 |

    4 | EUROPOL (European Police Office) | The Hague/NL | Council Act of 26 July 1995 drawing up the Convention on the establishment of a European Police Office (Europol Convention), OJ C 316, 27.11.1995, p. 1. |

    5 | EUROJUST (The European Union’s Judicial Cooperation Unit) | The Hague/NL | Council Decision 2002/187/JHA of 28 February 2002 setting up Eurojust with a view to reinforcing the fight against serious crime, OJ L 63, 6.3.2002, p. 1 |

    6 | CEPOL* (European Police College) * Collège européen de police | Bramshill//UK | Council Decision 2005/681/JHA of 20 September 2005 establishing the European Police College (CEPOL) and repealing Decision 2000/820/JHA, OJ L 256, 1.10.2005, p. 63 |

    Annex B

    List of Agencies – “openness” to ENP partners

    Agency | Seat | Potentially open to ENP partners | Relevant legal provisions |

    CEDEFOP (European Centre for the Development of Vocational Training) | Thessalonica | No | Regulation (EEC) No 2337/75 of 10 February 1975 |

    EUROFOUND (European Foundation for the Improvement of Living and Working Conditions) | Dublin | Yes | Regulation (EEC) No 1365/75 of 26 May 1975, Article 3(2): The Foundation shall cooperate as closely as possible with specialised institutes, foundations and bodies in the Member States or at international level. |

    EEA (European Environment Agency) | Copenhagen | Yes | Regulation (EEC) No 1210/90 of 7 May 1990 Preamble: Whereas it is desirable to provide for the Agency to be open to other countries which share the concern of the Community and the Member States for the objectives of the Agency under agreements to be concluded between them and the Community; Article 2: For the purposes of achieving its objective, the tasks of the Agency shall be: (v) to promote the incorporation of European environmental information into international environment monitoring programmes such as those established by the United Nations and its specialised agencies; (vi) to ensure the broad dissemination of reliable environmental information. Article 19: The Agency is open to countries which are not members of the European Communities but which share the concerns of the Communities and the Member States for the objectives of the Agency under agreements concluded between them and the Community following the procedure in Article 228 of the Treaty. Article 20: No later than two years after the entry into force of this Regulation, the Council shall decide on further tasks for the Agency in particular in the following areas: ... promoting environmentally friendly technologies and processes and their use and transfer within the Community and in third countries. |

    ETF (European Training Foundation) | Turin | No | Regulation (EEC) No 1360/90 of 7 May 1990, Article 16 - Participation of third countries: 1. The Foundation shall be open to the participation of countries which are not members of the European Community and which share the commitment of the Community and the Member States to the provision of aid in the training field to the eligible countries defined in Article 1. Note: As ENP partner countries are beneficiaries of the ETF, this provision does not apply to them. |

    EMCDDA (European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction) | Lisbon | Yes | Regulation (EEC) No 302/93 of 8 February 1993, Article 13 - Non-Community countries: 1. The Centre shall be open to the participation of those non-Community countries which share the Community's interests and those of its Member States in the Centre's objectives and work, on the basis of agreements entered into between them and the Community on the basis of Article 235 of the Treaty. 2. The management board may take a decision on the involvement of experts proposed by non-Community countries in the ad hoc working parties provided for in Article 2(2), subject to an undertaking from the interested parties to observe the rules referred to in Article 6. Note: In July 2006, a political agreement was reached between the European Parliament and the Council on a recast of the EMCDDA regulation. This recast is expected to enter into force still in 2006 and will replace Regulation (EEC) No 302/93. The relevant article will then read: Article 21 - Participation of third countries - The Centre shall be open to the participation of any third country that shares the interest of the Community and of its Member States in the Centre's objectives and work, on the basis of agreements entered into between such third countries and the Community on the basis of Article 300 of the Treaty. |

    EMEA (European Agency for the Evaluation of Medicinal Products) | London | No | Regulation (EEC) No 2309/93 of 22 July 1993 |

    OHIM (Office for Harmonisation in the Internal Market) | Alicante | No | Regulation (EC) No 40/94 of 20 December 1993 Regulation (EC) No 6/2002 of 12 December 2001 |

    EU-OSHA (European Agency for Safety and Health at Work) | Bilbao | Yes | Regulation (EC) No 2062/94 of 18 July 1994, Article 9 - Observers: The Administrative Board may, after consulting the Commission, invite representatives of non-member countries, of Community institutions and bodies and of international organisations as observers. |

    CPVO (Community Plant Variety Office) | Angers | No | Regulation (EC) No 2100/94 of 27 July 1994 |

    CDT (Translation Centre for the bodies of the EU) | Luxembourg | No | Regulation (EC) No 2965/94 of 28 November 1994 |

    EUMC (European Monitoring Centre on Racism and Xenophobia) | Vienna | Yes | Regulation (EC) No 1035/97 of 2 June 1997 Article 4 - European Racism and Xenophobia Information Network (Raxen): 3. The Centre may also enter into contractual relations, on an ad hoc basis and for specific tasks, with bodies that are not part of Raxen. Article 7 - Cooperation with national and international organisations: 1. To help it carry out its tasks, the Centre shall cooperate with organisations in the Member States or international, governmental or non-governmental organisations competent in the field of racist and xenophobic phenomena. 3.Should agreements with other international organisations or with third countries prove necessary for the Centre to carry out its tasks efficiently, the Community shall, following the same procedure as mentioned above, enter into such agreements, on behalf of the Centre. |

    EAR (European Agency for Reconstruction) | Thessalonica | No | Regulation (EC) No 2454/1999 of 15 November 1999 |

    EFSA (European Food Safety Authority) | Parma | Yes | Regulation (EC) No 178/2002 of 28 January 2002 Article 49 - Participation of third countries: The Authority shall be open to the participation of countries, which have concluded agreements with the European Community by virtue of which they have adopted and apply Community legislation in the field covered by this Regulation. Arrangements shall be made under the relevant provisions of those agreements, specifying in particular the nature, extent and manner in which these countries will participate in the Authority's work, including provisions related to participation in the networks operated by the Authority, inclusion in the list of competent organisations to which certain tasks may be entrusted by the Authority, financial contributions and staff. Article 50 - Rapid alert system: 6. Participation in the rapid alert system may be opened up to applicant countries, third countries or international organisations, on the basis of agreements between the Community and those countries or international organisations, in accordance with the procedures defined in those agreements. The latter shall be based on reciprocity and shall include confidentiality measures equivalent to those applicable in the Community. |

    EMSA (European Maritime Safety Agency) | Lisbon | Yes | Regulation (EC) No 1406/2002 of 27 June 2002, Article 17 - Participation of third countries: 1. The Agency shall be open to the participation of third countries, which have entered into agreements with the European Community, whereby they have adopted and are applying Community law in the field of maritime safety and prevention of pollution by ships. 2. Under the relevant provisions of these agreements, arrangements will be developed which shall, inter alia, specify the nature and the extent of the detailed rules for the participation of these countries in the work of the Agency, including provisions on financial contributions and staff. |

    EASA (European Aviation Safety Agency) | Cologne | Yes | Regulation (EC) No 1592/2002 of 15 July 2002, Article 18(2) - International relations: The Agency may cooperate with the aeronautical authorities of third countries and the international organisations competent in matters covered by this Regulation in the framework of working arrangements concluded with those bodies, in accordance with relevant provisions of the Treaty. The Regulation differentiates between “participation” and “cooperation”: Participation in EASA: Article 55 is relevant only for Ukraine and potentially, Moldova, Georgia, Armenia, and Azerbaijan (JAA membership required) Cooperation with EASA: Articles 9 and 18 relevant for all ENP partners save for the Palestinian Authority which is not a Contracting Party to the Chicago Convention. |

    ENISA (European Network and Information Security Agency) | Heraklion | Yes | Regulation (EC) No 460/2004 of 10 March 2004, Article 24 - Participation of third countries: 1. The Agency shall be open to the participation of countries, which have concluded agreements with the European Community by virtue of which they have adopted and applied Community legislation in the field covered by this Regulation. 2. Arrangements shall be made under the relevant provisions of those arrangements, specifying in particular the nature, extent and manner in which these countries will participate in the Agency's work, including provisions related to participation in initiatives undertaken by the Agency, financial contributions and staff. |

    ECDC (European Centre for Disease Prevention and Control) | Stockholm | Yes | Regulation (EC) No 851/2004 of 21 April 2004, Article 30 - Participation of third countries: 1. The Centre shall be open to the participation of countries, which have concluded agreements with the Community by virtue of which they have adopted and apply legislation of equivalent effect to Community legislation in the field covered by this Regulation. 2. Arrangements shall be made under the relevant provisions of those agreements, specifying in particular the nature, extent and manner in which those countries are to participate in the Centre's work, including provisions relating to participation in the networks operated by the Centre, inclusion in the list of competent organisations to which certain tasks may be entrusted by the Centre, financial contributions and staff. |

    ERA (European Railway Agency) | Lille-Valenciennes | Yes (European partners) | Regulation (EC) No 881/2004 of 29 April 2004, Article 36 - Participation by third countries: 1. The Agency shall be open to participation by European countries which have concluded agreements with the Community, whereby the countries concerned have adopted and are applying Community legislation in the field covered by this Regulation. 2. In accordance with the relevant provisions of the above-mentioned agreements, arrangements shall be made which shall specify the detailed rules for participation by these countries in the work of the Agency, in particular the nature and extent of such participation. These arrangements shall include, inter alia, provisions on financial contributions and staff. They may provide for representation, without vote, on the Administrative Board. |

    FRONTEX (European Agency for the Management of Operational Cooperation at the External Borders of the Member States of the EU) | Warsaw | Yes | Regulation (EC) No 2007/2004 of 26 October 2004, Article 14 - Facilitation of operational cooperation with third countries and cooperation with competent authorities of third countries: In matters covered by its activities and to the extent required for the fulfilment of its tasks, the Agency shall facilitate the operational cooperation between Member States and third countries, in the framework of the European Union external relations policy. The Agency may cooperate with the authorities of third countries competent in matters covered by this Regulation in the framework of working arrangements concluded with these authorities, in accordance with the relevant provisions of the Treaty. |

    GALILEO-European GNSS Supervisory Authority | to be determined | Yes | Regulation (EC) No 1321/2004 of 12 July 2004, Article 21 - Participation of third countries: 1. The Authority shall be open to the participation of third countries, which have entered into agreements with the European Community to this effect. 2. Under the relevant provisions of these agreements, arrangements shall be developed specifying, in particular, the nature, extent and manner in which these countries will participate in the work of the Authority, including provisions relating to participation in the initiatives undertaken by the Authority, financial contributions and staff. 3. The participation of any third country in the Authority shall be submitted for approval to the Council. |

    CFCA (Community Fisheries Control Agency) | Vigo | Yes (cooperation as described in Article 4) | Council Regulation (EC) No 768/2005 of 26 April 2005 Article 4 with provisions on tasks relating to the international obligations of the Community relating to control and inspections allows the Agency, at the request of the Commission, to assist the Community and Member States in their relations with third countries and regional international fisheries organisations of which the Community is a member. The Agency may, at the request of the Commission, cooperate with the competent authorities of third countries in matters relating to control and inspection in the framework of agreements concluded between the Community and such countries. The Agency may, with its field of competence, carry out on behalf of Member States tasks under international fisheries agreements to which the Community is party. |

    EU 2st and 3rd pillar agencies |

    ISS (European Institute for Security Studies) | Paris | Yes | Council Joint Action of 20 July 2001, Article 17 - Visiting researchers: Visiting researchers may for limited time periods be seconded to the Institute by Member States and Third States, after agreement by the Director, to participate in the activities of the Institute in accordance with Article 2. |

    EUSC (European Union Satellite Centre) | Torrejón de Ardoz | Yes (limited eligibility) | Council Joint Action of 20 July 2001, Article 21 - Association of third States: Non-EU European NATO members and other States which are candidates for accession to the EU shall be entitled to be involved in the Centre's activities in accordance with the Provisions set out in the Annex. |

    EDA (European Defence Agency) | Brussels | Yes | Council Joint Action 2004/551/CSFP of 12 July 2004, Article 23 - Participation of third parties: 1. Third parties may contribute to a particular ad hoc project or programme, established in accordance with Articles 20 or 21, and to the budget associated with it. The Steering Board shall, acting by qualified majority, approve as necessary ad hoc arrangements between the Agency and third parties for each particular project or programme. 2. For projects established under Article 20, the contributing Member States meeting with the Steering Board shall approve any necessary modalities with the relevant third parties relating to their contribution. 3. For projects established under Article 21, the contributing Member States shall decide any necessary modalities with the relevant third parties relating to their contribution. 4. Where the Community contributes to an ad hoc project or programme, the Commission shall participate in the decisions referred to in paragraphs 2 and 3. |

    EUROPOL (European Police Office) | The Hague | Yes | Council Act of 26 July 1995 drawing up the Convention on the establishment of a European Police Office (Europol Convention); Council Act of 3 November 1998 laying down rules governing Europol's external relations with third States and third bodies |

    EUROJUST (The European Union’s Judicial Cooperation Unit) | The Hague | Yes | Council Decision of 28 February 2002 Setting up Eurojust |

    CEPOL (European Police College) | Bramshill | Yes | Council Decision of 22 December 2000 establishing a European Police College, and Council Decision 2005/681/JHA of 20 September 2005- Article 8 paragraph 2 & 3: CEPOL may co-operate with national training institutes of non-MS of the EU, [...] The Governing Board may authorise the Director of CEPOL to negotiate co-operation agreements with [...] the above-mentioned bodies. Such co-operation agreements may be concluded only with the authorisation of the Governing Board. And [...] those with bodies of non-MS can only be concluded after the approval of the Council has been obtained. |

    Community agencies proposed or under inter-institutional negotiation |

    ECA (European Chemicals Agency) | Helsinki | Commission proposal COM(2003) 644 |

    European Gender Institute | to be determined |

    EFRA (European Union Agency for Fundamental Rights) | Vienna | Commission proposal COM(2005) 280 |

    Annex C

    List on the potential for ENP partners to participate in Community programmes

    Policy area | Title | Provisions for opening up to ENP countries | Possibilities for participation of/cooperation with ENP partners |

    Financial control | HERCULE II | Yes | Proposal for a Decision of the European Parliament and the Council for the amendment and extension of Decision 804/2004/EC on the Hercule programme The Hercule programme finances actions aimed at improving the protection of the Community’s financial interests. It finances training, seminars, dissemination of best practices, associations involved in protection of the EC’s financial interests, etc. The programme provides that, in order to promote activities combating fraud and any other illegal activities detrimental to the Community’s interests outside the territory of the European Union, including the fight against cigarette smuggling and counterfeiting, expenditure relating to the participation of certain other third countries and the countries covered by the European Neighbourhood Policy is also considered eligible. |

    Pericles | Yes | Proposal for a Council Decision amending and extending Decision 2001/923/EC establishing an exchange, assistance and training programme for the protection of the Euro against counterfeiting (the “Pericles” programme) Pericles, the Community programme for exchange, assistance and training in the protection of the Euro against counterfeiting, is designed to support and supplement the measures undertaken by the Member States and in existing programmes to protect the Euro against counterfeiting. Such measures include information exchange (seminars, workshops, meetings and conferences), placements and exchanges of staff, as well as technical, scientific and operational back-up. The proposal for extension covers the period 2007-2013. Projects under the programme may emanate from the Member States’ competent authorities or from the Commission. In addition, the programme foresees that it shall, if necessary, be open to non-member countries in so far as appropriations are available in the Community budget, under conditions and in accordance with arrangements to be agreed with those countries. |

    Trade-related, market and regulatory reform, innovation | Customs 2013, Fiscalis 2013 | Yes | Commission proposals on the Community programmes Customs 2013 and Fiscalis 2013 - COM(2006) 201 and 202 The objectives of these two programmes include: Customs 2013: to improve cooperation between the customs authorities of the Community and third countries, in particular the partner countries of the European Neighbourhood Policy Fiscalis 2013: to improve cooperation with the tax authorities of third countries, in particular the partner countries of the European Neighbourhood Policy. Respective Articles 3(3): The programme may also be open to the participation of certain partner countries of the European Neighbourhood Policy if these countries have reached a sufficient level of approximation of the relevant legislation and administrative methods to those of the Community and in accordance with provisions to be determined with those countries following the establishment of framework agreements concerning their participation in Community programmes. |

    Competitiveness and Innovation Framework Programme | Yes | Proposal establishing a Competitiveness and Innovation Framework Programme - COM(2005) 121 The Framework Programme shall have the following objectives: (a) to foster the competitiveness of enterprises and in particular SMEs; (b) to promote innovation including eco-innovation. The objectives of the Framework Programme shall be pursued through the implementation of the following specific programmes established in Title II, hereinafter “the specific programmes”: (a) the Entrepreneurship and Innovation programme; (b) … Article 4: The Framework Programme shall be open to the participation of: (d) other third countries, when agreements so allow. |

    Employment | Community Programme for Employment and Social Solidarity - PROGRESS | No | Decision No …/2006/EC of the European Parliament and of the Council of 24 October 2006 establishing a Community Programme for Employment and Social Solidarity - Progress Article 16: only open to EFTA/EEA countries, candidate countries and western Balkan countries included in the stabilisation and association process |

    Consumer protection | Programme of Community Action in the field of Consumer Policy | Yes | Proposal establishing a Programme of Community Action in the field of Consumer Policy 2007-2013 - COM(2006) 235 The objective of the programme is to complement and support policies of the Member States in this field. Article 10: The programme shall be open to the participation of third countries, in particular countries covered by the European Neighbourhood Policy, in accordance with conditions laid down in the respective bilateral or multilateral agreements establishing the general principles for their participation in Community programmes. |

    Agriculture and fisheries | European Agricultural Fund for Rural Development | No | Proposal on support for rural development by the European Agricultural Fund for Rural Development - COM(2005) 490 |

    Common Agricultural Policy | No | Proposal on the financing of the Common Agricultural Policy - COM(2005)489 |

    European Fisheries Fund | No | Proposal on the European Fisheries Fund - COM(2005 )497 |

    Common Fisheries Policy, Law of the Sea | No | Proposal establishing Community financial measures for the implementation of the Common Fisheries Policy and in the area of the Law of the Sea |

    Justice, freedom and security | Fundamental Rights and Justice | Yes (only as associate in individual projects) | Communication and legislative proposals establishing for the period 2007-2013 a Framework Programme on Fundamental Rights and Justice - COM(2005) 122 The programme comprises five specific programmes covering the following fields: Fight against violence (Daphne) Drugs prevention and information Fundamental rights and citizenship Criminal justice Civil justice Projects may associate candidate countries not participating in this programme where this would contribute to their preparation for accession, or other third countries not participating in this programme where this serves the objectives of the projects. |

    Solidarity and the Management of Migration Flows | No | Communication and legislative proposals establishing a Framework Programme for Solidarity and the Management of Migration Flows for the period 2007-2013 - COM(2005) 123 |

    Security and Safeguarding Liberties | Yes (only as partner in individual projects) | Communication and legislative proposals establishing a Framework Programme on Security and Safeguarding Liberties for the period 2007-2013 - COM(2005) 124 The programme addresses two challenges: Prevention, preparedness and consequence management of terrorism Prevention of and fight against crime As regards trans-national projects, third countries and international organisations may participate as partners but are not permitted to submit projects. |

    Transport | Marco Polo | Yes | Proposal establishing a second “Marco Polo” programme for granting Community financial assistance to improve the environmental performance of freight transport systems (“Marco Polo II”) - COM(2004) 478 The Marco Polo programme supports actions in the freight transport, logistics and other relevant markets. These actions should contribute to maintaining the distribution of freight between the various modes of transport at 1998 levels by helping to shift the expected aggregate increase in international road freight traffic to short sea shipping, rail and inland waterways or to a combination of modes of transport in which road journeys are as short as possible. Among the funding criteria the proposals mention “European dimension – undertakings”: An action must be submitted by at least two independent undertakings established on the territories of two different Member States, or on the territories of one Member State and a close third country. |

    TEN financing (transport) | No | Proposal determining the general rules for the granting of Community financial aid in the field of Trans-European Transport and Energy Networks and amending Council Regulation (EC) No 2236/95 - COM(2005) 475 The focus of this proposal is on funding internal EC infrastructure. It will therefore not be open to third countries. However, the High Level Group dealing with TEN issues is preparing a report on extending major Trans-European Transport Axes to the ENP partner countries and neighbouring regions. |

    GALILEO programme | Yes | Proposal on the implementation of the deployment and commercial operating phases of the European Programme on Satellite Radio Navigation - COM(2005) 477 The Galileo Joint Undertaking is open to the participation of ENP partners and other third countries (for instance, Matimop of Israel is a member of the Galileo Joint Undertaking). |

    SESAR programme and Joint Undertaking | Yes | Proposal for a Council Regulation establishing the SESAR Joint Undertaking - COM(2005) 602 SESAR aims at developing a new generation air traffic management system. The Joint Undertaking will have two founding members: the European Community, represented by the Commission, and Eurocontrol. Participation will also be open to any other private or public entity, including third countries. A third country can become a member if that country has, at least, signed a horizontal agreement in the field of air transport. To date, Azerbaijan, Georgia, Lebanon, Moldova, Morocco, and Ukraine have either already signed or are in the process of signing such agreements. |

    Energy | TEN financing (energy) | No | Proposal determining the general rules for the granting of Community financial aid in the field of Trans-European Transport and Energy Networks and amending Council Regulation (EC) No 2236/95 - COM(2005) 475 Due to its focus on internal EC energy networks, no third party participation is envisaged. However, the Commission proposal includes the notion that studies may be supported on the basis of a project as a whole, including its elements outside the territory of the EC. |

    Intelligent Energy-Europe programme | Yes | Proposal establishing a Competitiveness and Innovation Framework Programme - COM(2005) 121 The Framework Programme shall have the following objectives: (d) to promote energy efficiency and new and renewable energy sources in all sectors including transport. The objectives of the Framework Programme shall be pursued through the implementation of the following specific programmes established in Title II, hereinafter “the specific programmes”: (c) the Intelligent Energy-Europe programme Article 4: The Framework Programme shall be open to the participation of: (d) other third countries, when agreements so allow. |

    Information society | ICT Policy Support programme | Yes | Proposal establishing a Competitiveness and Innovation Framework Programme - COM(2005) 121 The Framework Programme shall have the following objectives: (c) to accelerate the development of a competitive, innovative and inclusive information society. The objectives of the Framework Programme shall be pursued through the implementation of the following specific programmes established in Title II, hereinafter “the specific programmes”: (b) the ICT Policy Support programme. Article 4: The Framework Programme shall be open to the participation of: (d) other third countries, when agreements so allow. |

    Interoperable Delivery of European eGovernment services to Administrations, Businesses and Citizens (IDABC programme) | Yes (co-operation) | Decision 2004/387/EC of the European Parliament and of the Council of 21 April 2004 on interoperable delivery of pan-European eGovernment services to public administrations, businesses and citizens (IDABC) The objective of the IDABC programme is to identify, support and promote the development and establishment of pan-European eGovernment services and the underlying interoperable telematic networks supporting the Member States and the Community in the implementation, within their respective areas of competence, of Community policies and activities, achieving substantial benefits for public administrations, businesses and citizens. Article 14(2) Cooperation with other third countries, in implementing projects of common interest and horizontal measures, shall be encouraged, notably with public administrations in Mediterranean countries, the Balkans and eastern European countries. Particular attention shall also be given to international cooperation in support of development and economic cooperation. Related costs shall not be covered by the IDABC programme. A bilateral agreement, such as a memorandum of understanding, would be necessary to ensure participation of ENP partner countries in the IDABC programme. Following this agreement, the ENP partners can participate in projects of common interest and make use of horizontal measures. |

    LIFE + | No | Proposal concerning the Financial Instrument for the Environment (LIFE+) - COM(2004) 621 The objective is to provide a more streamlined and simplified instrument for environment protection. LIFE+ aims to contribute to the development, implementation, monitoring, evaluation and communication of Community environment policy and legislation as a contribution to promoting sustainable development in the EU. Third country participation is possible for EFTA, candidate as well as Suth-East European pre-candidate countries, only. |

    Crisis response | Rapid Response | Yes | Proposal establishing a Rapid Response and Preparedness Instrument for major emergencies - COM(2005) 113 The proposal aims to provide a new legal basis for granting Community assistance to civil protection actions in the contexts of preparedness and rapid response. It will supplement the efforts of Member States to protect people, the environment and property by contributing to the effectiveness of systems for responding to major emergencies and the public health effects arising from such emergencies. In principle, as regards funding, the proposed instrument applies to activities within the EU (leaving external crisis response activities of the Community Civil Protection Mechanism to be covered by the Stability Instrument). Article 8: States which are not Member States of the European Union may participate in this Instrument where agreements and procedures so allow. |

    European Union Solidarity Fund | No | Proposal establishing the European Union Solidarity Fund - COM(2005) 108 The proposal is based on the current EU Solidarity Fund Regulation for providing post-disaster assistance in the aftermath of major crises. The proposal enlarges its scope to cover not only such events resulting from natural disasters but also to include industrial/technological disasters, public health threats and acts of terrorism. Article 1: The scope of participants is limited to Member States and countries negotiating their accession to the EU. |

    People-to-people issues | Public Health | Yes | Proposal establishing a Programme of Community Action in the field of Health 2007-2013 - COM(2006) 234 The programme shall complement, support and add value to the policies of the Member States and shall contribute to protecting and promoting human health and safety and improving public health. The Commission proposes that the programme be open to third countries, in particular countries in the European neighbourhood in accordance with conditions laid down in the respective bilateral or multilateral agreements establishing the general principles for their participation in Community programmes. |

    Lifelong Learning | No | Decision No …/2006/EC of the European Parliament and of the Council of 15 November 2006 establishing an action programme in the field of lifelong learning This programme aims to foster interchange, cooperation and mobility between education and training systems within the Community so that they become a world quality reference. Article 7(2): Key activity 1 of the Jean Monnet Programme referred to in Article 3(3)(a) shall also be open to higher education institutions in any other third country. Article 8: Under the Lifelong Learning Programme, and in accordance with Article 9, the Commission may cooperate with third countries and with the competent international organisations, in particular the Council of Europe, the Organisation for Economic Cooperation and Development (OECD) and the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organisation (UNESCO). Article 14(2): Up to 1% of the allocations under the Lifelong Learning Programme may be used to support the participation in partnership, project and network actions under the Lifelong Learning Programme of partners from third countries which do not participate in the Lifelong Learning Programme under the provisions of Article 7. |

    Culture | No (only cooperation) | Proposal establishing the Culture 2007 programme (2007-2013) - COM(2004) 469 The programme aims to enhance the cultural area common to Europeans through the development of cultural cooperation between creative artists, cultural players and cultural institutions of the countries taking part in the programme, through inter alia trans-national mobility, circulation of works and cultural and artistic products and inter-cultural dialogue. Article 5(2): The programme shall also be open to cooperation with other third countries which have concluded Association and Cooperation Agreements with the European Community which include cultural clauses, on the basis of supplementary appropriations and specific procedures to be laid down. Special actions: Support may also be given in this context to cooperation with third countries and international organisations, as set out in Articles 5(2) and 6 of the Decision. |

    European Audiovisual Sector (MEDIA 2007) | Yes (subject to conditions) | Proposal concerning the implementation of a programme of support for the European audiovisual sector (MEDIA 2007) - COM(2004) 470 The global objectives of the programme are to preserve and enhance European cultural diversity and its cinematographic and audiovisual heritage and promote inter-cultural dialogue, increase the circulation of European audiovisual works inside and outside the European Union and strengthen the competitiveness of the European audiovisual sector. Article 8(2): The programme is also open to the participation of States which are parties to the Council of Europe Convention on Trans-frontier Television …, assuming that supplementary appropriations are received in compliance with the conditions to be agreed upon between the parties concerned. Article 8(3): Opening up of the programme to European third countries covered by paragraphs 1 and 2 may be subject to prior examination of the compatibility of their national legislation with Community legislation, including Article 6(1)(5) of Directive 89/552/EEC, as amended by Directive 97/36/EC. This provision does not apply to actions under Article 3. Article 8(4): The programme is also open to cooperation with other third countries which have concluded Association and Cooperation Agreements with the European Union incorporating clauses on the audiovisual sector and on the basis of supplementary appropriations and specific arrangements to be agreed upon (comment: at present none of the Partnership and Cooperation Agreements between the EU and the European ENP countries). Further comment: for southern Mediterranean ENP partners, participation in the (external) Euro-Med Audiovisual programme is better tailored to their needs. |

    Youth in Action | No (only cooperation) | Decision No…/2006/EC of the European Parliament and of the Council of 15 November 2006 establishing the “Youth in Action programme” for the period 2007-2013 The general objectives of the programme are to promote young people’s active citizenship, to develop solidarity and promote tolerance among young people, to foster mutual understanding between young people in different countries, to contribute to developing the quality of support systems for youth activities and the capabilities of civil society organisations as well as to promote European cooperation in the youth field. Article 5(2): The actions in points 2[9] and 3[10] of the Annex shall be open to cooperation with third countries that have signed agreements with the Community relevant to the youth field, hereinafter referred to as “partner countries”. This cooperation shall be based, where relevant, on additional appropriations from partner countries to be made available in accordance with procedures to be agreed with these countries.[11] |

    Europe for Citizens | No | Proposal creating the Citizens for Europe Programme for the period 2007-2013 - COM(2005) 116 Article 5: open only to EFTA/EEA countries; candidate countries benefiting from a pre-accession strategy, in accordance with the general principles and the general terms and conditions laid down in the framework agreements concluded with these countries for their participation in Community Programmes, and the countries of the Western Balkans, in accordance with the arrangements to be established with these countries under the framework agreements on the general principles for their participation in Community programmes. |

    Research and development | Research | - | Communication from the Commission on Science and technology, the key to Europe’s future – Guidelines for future European Union policy to support research - COM(2004 )353 Only Communication setting out guidelines; no legislative proposal. |

    Knowledge for Growth | - | Communication on building the European Research Area (ERA) of knowledge for growth - COM(2005) 118 Only Communication; no legislative proposal. |

    Seventh Framework Programme for Research | Yes | Proposals concerning the Seventh Framework Programme of the European Community for research, technological development and demonstration activities (2007-2013) and of the European Atomic Energy Community (Euratom) for nuclear research and training activities (2007–2011) - COM(2005) 119 The Framework Programme provides for third country participation. |

    Regional policy | European Regional Development Fund | Yes | Regulation (EC) No 1080/2006 of the European Parliament and of the Council of 5 July 2006 on the European Regional Development Fund and repealing Regulation (EC) No 1783/1999 Article 21(3): In the context of cross-border, trans-national and interregional cooperation, the ERDF may finance expenditure incurred in implementing operations or parts of operations on the territory of countries outside the European Community up to a limit of 10% of the amount of its contribution to the operational programme concerned, where they are for the benefit of the regions of the Community. |

    [1] COM(2004) 373 végleges közlemény.

    [2] E szabványrendelkezés az európai szabályozási ügynökségek keretszabályáról szóló intézményközi megállapodásra irányuló bizottsági javaslatról szóló, 2005. február 25-i COM(2005) 59 végleges közlemény 24. cikkében is megjelenik.

    [3] A nemzetközi polgári repülésről szóló 1944. december 7-i egyezmény (chicagói egyezmény).

    [4] 375 irányelv az élelmiszer- és takarmánybiztonságról; 95 irányelv az állat-egészségügyről; 84 irányelv a növény-egészségügyről, valamint mintegy 400 rendelet és számos határozat és ajánlás.

    [5] Ebben a közleményben a „partnerországok” kifejezés a Palesztin Hatóságra is vonatkozik.

    [6] SEC(2006) 665.

    [7] Lásd például a nyugat-balkáni országok közösségi programokban és ügynökségekben való részvételének előkészítéséről szóló, 2003. december 3-i bizottsági közelményt a Tanácsnak és az Európai Parlamentnek, COM(2003) 748 végleges.

    [8] A nyugat-balkáni országokkal kötött stabilizációs és társulási megállapodásokhoz csatolt jegyzőkönyvekre és keretmegállapodásokra a Hivatalos Lapban találhatunk példákat: L 192., 2005.7.22.

    [9] Action 2 is European Voluntary Service.

    [10] Point 3, entitled “Youth of the world”, covers cooperation with the neighbouring countries of the enlarged Europe (ENP countries) and other third countries.

    [11] Comment: A special scheme has been introduced for the Mediterranean countries – the Euro-Med Youth programme: projects submitted by EU organisations are funded by the programme budget (including ENP costs), whereas projects submitted by organisations from ENP countries are funded from external support instruments.

    Top