Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52006AE0044

Európai Gazdasági és Szociális Bizottság vélemény – Tárgy: Javaslat európai parlamenti és tanácsi rendeletre a Kábítószer és a Kábítószerfüggőség Európai Megfigyelőközpontjáról (átdolgozott változat) COM(2005) 399 final – 2005/0166(COD)

HL C 69., 2006.3.21, p. 22–23 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

21.3.2006   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 69/22


Európai Gazdasági és Szociális Bizottság vélemény – Tárgy: „Javaslat európai parlamenti és tanácsi rendeletre a Kábítószer és a Kábítószerfüggőség Európai Megfigyelőközpontjáról” (átdolgozott változat)

COM(2005) 399 final – 2005/0166(COD)

(2006/C 69/05)

2006. január 18-án a Tanács úgy határozott, hogy az Európai Közösséget létrehozó szerződés 262. cikke alapján kikéri az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményét a fenti tárgyban.

A bizottsági munka előkészítésével megbízott „Foglalkoztatás- és szociálpolitika, uniós polgárság” szekció véleményét 2005. november 14-én elfogadta. (Előadó: Jan Olsson)

Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság 2006. január 18–19-én tartott 423. plenáris ülésén (a 2006. január 18-i ülésnapon) 33 szavazattal, ellenszavazat nélkül, 1 tartózkodás mellett elfogadta az alábbi véleményt:

1.   Bevezető

1.1

2003. október végén az Európai Bizottság javaslatot terjesztett elő a Kábítószer és a Kábítószerfüggőség Európai Megfigyelőközpontja (KKEM) létrehozásáról szóló 302/93/EGK rendelet újrafogalmazására.

Jogalapnak az EK-Szerződés 308. cikkét választották.

1.2

A Tanácsban folytatott tárgyalások eredményeképpen a javaslat jogalapját az EKSz 152. cikkére módosították, így most a javaslatról együttdöntési eljárással, az Európai Parlament részvételével kell határozatot hozni. A Tanácsban folytatott megbeszélések alapján a rendeletjavaslaton utólag kisebb javításokat is végeztek, ezeket 2005 augusztusában terjesztették elő.

2.   Általános megjegyzések

2.1

Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság 2004 októberében foglalt állást az első javaslattal kapcsolatban (1). Az ott leírt alapvető észrevételek jelen véleményre is érvényesek. Az EGSZB mindenekelőtt azt szeretné elérni, hogy a civil társadalomnak a kábítószer és a kábítószerfüggőség témakörével foglalkozó szervezetei részt vehessenek a KKEM munkájában.

2.2

Az EGSZB üdvözli a javaslat jogalapjának módosítását. Az együttműködés az Európai Parlamenttel ez esetben természetesnek tűnik, és nem utolsósorban a polgárok számára szavatolja a KKEM átláthatóságát. Az új javaslat felértékeli a Parlament szerepét (2); például lehetővé teszi, hogy a Parlament két, a kábítószerek területén különleges szaktudással rendelkező független szakértőt hívjon meg az igazgatótanácsba. Az EGSZB nyomatékosan javasolja, hogy a két független szakértő a kábítószer kérdéskörével foglalkozó civil szervezethez tartozzon.

2.3

Az EGSZB itt utal az „Európai szabályozási ügynökségek keretfeltételeinek meghatározására vonatkozó intézményközi megállapodás tervezetére” (3). Ebben az áll, hogy a szóban forgó ügynökségek belső felépítésének szavatolnia kell az érintett körök részvételét és a nagy mértékű átláthatóságot. Például az igazgatótanácsba meg kell hívni az érintett körök képviselőit. Ebben az összefüggésben többek között az európai kormányzásról szóló fehér könyvre utalunk.

3.   A rendelet egyes cikkeire vonatkozó megjegyzések

3.1   5. cikk – A Kábítószer és a Kábítószerfüggőség Európai Információs Hálózata

Az európai hálózat nemzeti kapcsolattartó pontokból áll: ezen keresztül érintkeznek az egyes részt vevő országok és a megfigyelőközpont. A kapcsolattartó pontok nemzeti szinten gyűjtik és elemzik a kábítószerrel, a kábítószerfüggőséggel, illetve az erre vonatkozó stratégiákkal és intézkedésekkel kapcsolatos információt. Munkájukért az Uniótól éves anyagi támogatást kapnak, amelyet a finanszírozási segítségnyújtásról szóló megállapodás („grant agreement for action”) szabályoz.

Az EGSZB javasolja, hogy iránymutatásaiban és a tagállamokkal kötendő szerződésekben a megfigyelőközpont szabja feltételül, hogy a kapcsolattartó pontok együttműködjenek a kábítószer témakörében illetékes nemzeti szervezetekkel, ideértve a nem kormányzati szervezeteket is.

Ezt az 5. cikk (2) bekezdés a) pontjában világosan meg kell jelölni, ezért a harmadik mondat a következőképpen módosítandó: „[…] Szakértők és a megfelelő szervezetek bevonásával összegyűjtik és elemzik a kábítószerekre és a kábítószerfüggőségre, valamint a politikákra és az alkalmazott megoldásokra vonatkozó valamennyi lényeges, nemzeti szintű információt”.

3.2   20. cikk – A többi nemzeti vagy nemzetközi szervezettel, illetve intézménnyel folytatott együttműködés

A rendelet előírja, hogy a megfigyelőközpont aktívan törekszik a nemzetközi szervezetekkel és más, különösen európai, kormányzati és nem kormányzati, a kábítószerek terén hatáskörrel rendelkező szervekkel történő együttműködésre. Ennek az együttműködésnek az előbb említett hatóságokkal és szervezetekkel kötött megállapodásokon kell alapulnia, amihez az Európai Bizottságnak állást kell foglalnia. Ezenkívül jó lenne, ha a nemzetközi szervezetek megfigyelő státuszt kapnának az igazgatótanácsban.

Az említett szervezetek szisztematikus és rendszeres bevonásának biztosítására az EGSZB egy, a rendeletben meghatározandó együttműködési testület létrehozását javasolja, például a 20. cikk itt következő kiegészítésével: „A megfigyelőközpont az együttműködés összehangolására kapcsolattartó csoportot hoz létre, amelyben a kábítószerkérdéssel foglalkozó szervezetek képviseltetik magukat”.

Brüsszel, 2006. január 18.

az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság

elnöke

Anne-Marie SIGMUND


(1)  Az EGSZB véleménye a következő tárgyban: „Javaslat tanácsi rendeletre a Kábítószer és a Kábítószerfüggőség Európai Megfigyelőközpontja tárgyában”, főelőadó: Jan Olsson (HL C 120., 2005.5.20.).

(2)  COM(2005) 399 final, 9. cikk

(3)  COM(2005) 59 final és COM(2002) 718 final.


Top