Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52004TA1230(05)

    Jelentés az Európai Gyógyszerértékelő Ügynökségnek a 2003-as pénzügyi évre vonatkozó elszámolásáról az Ügynökség válaszaival együtt

    HL C 324., 2004.12.30, p. 30–38 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

    30.12.2004   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    C 324/30


    JELENTÉS

    az Európai Gyógyszerértékelő Ügynökségnek a 2003-as pénzügyi évre vonatkozó elszámolásáról az Ügynökség válaszaival együtt

    (2004/C 324/05)

    TARTALOMJEGYZÉK

    1

    BEVEZETÉS

    2–5

    A SZÁMVEVŐSZÉK VÉLEMÉNYE

    6–14

    ÉSZREVÉTELEK

    1–5. táblázat

    Az Ügynökség válaszai

    BEVEZETÉS

    (1)

    Az Európai Gyógyszerértékelő Ügynökséget (a továbbiakban: „Ügynökség”) az 1993. július 22-i 2309/93/EGK tanácsi rendelet (1) alapján hozták létre. Az Ügynökség hálózaton keresztül működik és a tagállamok illetékes hatóságai által az emberi és állatgyógyászati felhasználásra szánt gyógyszerek értékeléséhez és felügyeletéhez rendelkezésre bocsátott, meglévő tudományos forrásokat hangolja össze. Az 1. táblázat az Ügynökség hatáskörét és tevékenységeit foglalja össze az Ügynökség által megadott adatok alapján.

    A SZÁMVEVŐSZÉK VÉLEMÉNYE

    (2)

    Ezt a véleményt az 1605/2002/EK, Euratom tanácsi rendelet (2) 185. cikke (2) bekezdésének értelmében az Európai Parlament és a Tanács kapják.

    (3)

    A Számvevőszék megvizsgálta az Ügynökségnek a 2003. december 31-én véget ért pénzügyi évre vonatkozó elszámolását. A 2309/93/EGK tanácsi rendelet 57a. cikke (1) bekezdésének megfelelően a költségvetés végrehajtása az ügyvezető igazgató felelősségi körében történt. Az ugyanezen rendelet 57a. cikke (11) bekezdésének alapján elfogadott belső pénzügyi rendelkezések értelmében az ügyvezető igazgató felel az éves elszámolás összeállításáért és benyújtásáért (3). A Számvevőszék az Európai Közösséget létrehozó szerződés 248. cikkének megfelelően köteles megvizsgálni ezt az elszámolást.

    (4)

    A Számvevőszék saját ellenőrzési irányelvei és standardjai szerint végezte az ellenőrzést. Ezek az általánosan elfogadott nemzetközi ellenőrzési standardoknak a közösségi környezet sajátosságaihoz igazított változatai. A Számvevőszék megvizsgálta a számviteli bizonylatokat, és alkalmazta a körülményeknek megfelelő ellenőrzési eljárásokat.

    (5)

    A Számvevőszék vizsgálata megfelelő bizonyossággal szolgált arra nézve, hogy a 2003. december 31-én véget ért pénzügyi évre vonatkozó elszámolás megbízható. A Számvevőszék mindazonáltal felhívja a figyelmet a (10) bekezdésben leírt tényállásra. A (7) és (12) bekezdésekben leírt tényállásoktól eltekintve a vizsgálat megfelelő bizonyossággal szolgált arra nézve is, hogy az elszámolás alapjául szolgáló ügyletek összeségükben jogszerűek és szabályszerűek.

    ÉSZREVÉTELEK

    (6)

    A 2. táblázat tartalmazza a 2003-as pénzügyi év előirányzatainak, illetve az előző pénzügyi évről áthozott előirányzatok végrehajtását. Az Ügynökség eredménykimutatásáról és a 2003-as pénzügyi évre vonatkozó mérlegről a 3. és 4. táblázat ad összefoglalót.

    (7)

    2003. június 5-én az Ügynökség igazgatótanácsa – a Bizottság jóváhagyásának függvényében – új pénzügyi szabályzatot és ahhoz tartozó végrehajtási szabályokat fogadott el, amelyek a 2003-as pénzügyi év második felétől léptek hatályba (4). 2003. július 17-i 2003/6. számú véleményében a Számvevőszék felhívta a figyelmet az Ügynökség saját pénzügyi szabályzata és az ügynökségekre általában érvényes pénzügyi keretszabályzat közötti különbségekre. Véleményének (7) bekezdésében a Számvevőszék hangsúlyozta, hogy az Ügynökség végrehajtási szabályainak különösen a szerződések odaítélése tekintetében kell összhangban lenniük az általános pénzügyi szabályzat rendelkezéseivel és az általános végrehajtási szabályokkal. Noha például az általános szabályok azt írják elő, hogy a 13 800 EUR-t meghaladó értékű szerződésekre benyújtott tenderek értékelésére bizottságot kell felállítani, az Ügynökség ezt a határértéket 75 000 EUR-ban állapítja meg (az 5. táblázat tartalmazza a megállapított eltéréseket).

    (8)

    Az Ügynökség 2003-as pénzügyi évre vonatkozó elszámolását az új pénzügyi szabályzatban meghatározott számviteli alapelveknek (5) megfelelően fogadták el. A 2002-es évre vonatkozó számviteli adatokat nem dolgozták át a 2003. december 31-én véget ért pénzügyi év elszámolása során használt elszámolási szabályoknak megfelelően.

    (9)

    Az Ügynökség pénzügyi szabályzata 43. cikke (1) bekezdése e) pontjának értelmében a számvitelért felelős tisztviselőnek jóvá kell hagynia az engedélyező tisztviselő által a számviteli információ beszerzésére vagy alátámasztására kijelölt rendszereket. Erre a jóváhagyásra nem került sor.

    (10)

    2003-ban az Ügynökség tényleges leltárt készített a befektetett eszközökről, amely az egyes eszközök jellegén alapult, holott a befektetett eszköz számlákat az eszközök bekerülési éve alapján tartják nyilván. Ennek következtében nehéz egyeztetni a tényleges adatokat a számviteli adatokkal. Néhány eszköz ugyanakkor nem szerepel sem a tényleges leltárban, sem a befektetett eszköz számlákon. A befektetett eszközök értékcsökkenés utáni összértékét 4 188 000 EUR-ban (6) állapították meg, és a mérlegben „befektetett eszközök” címen szerepeltették. Az Ügynökségnek rendszert kell létrehoznia a befektetett eszközök kezelésére, amely biztosítja, hogy a leltárban szereplő adatok teljes körűek és megegyeznek a számviteli adatokkal.

    (11)

    Nem biztosított a belső ellenőrzési módszerek alkalmazásának folyamatossága. Néhány ügy aktája például nem tartalmazza a kötelezettségvállalások vagy kifizetési utalványok kiállításához szükséges valamennyi alátámasztó dokumentumot.

    (12)

    Néhány tárgyalásos eljárás során a beszállítók kiválasztását az „ajánlattevővel való előzetes tapasztalatra” alapozták, noha erre a pénzügyi szabályzat végrehajtási szabályai (7) nem adnak lehetőséget.

    (13)

    A munkaerőfelvételi iratok vizsgálata számos hiányosságra derített fényt a szabályok kialakításával és a dokumentálással kapcsolatban: nem indokolják meg például az interjúra behívott jelentkezők kiválasztását, továbbá a jelentkezők alkalmasságának vizsgálatára összeállított ellenőrzési lista sem tartalmazza az álláshirdetésben közzétett valamennyi kiválasztási szempontot.

    (14)

    Az Ügynökség „minőségbiztosítási” egysége végzi a belső ellenőrzést. Az egység 2002-ben kétszer ellenőrizte egy elektronikus dokumentációs rendszer üzembe helyezését, ami során jelentős költségnövekedést és időveszteséget mutattak ki a projekt felügyeletének elégtelensége miatt. Egy külső szaktanácsadó által később, 2003-ban végzett ellenőrzés megerősítette a belső ellenőrzés által feltárt gyengeségeket. A 2000 végén elindított projektnek 2002 elején kellett volna megkezdenie a működést, körülbelül 1,2 millió EUR költség ráfordításával. 2003-ban a rendszer még nem működött, a felmerült költségek azonban már elérték az 1,7 millió EUR-t.

    Ezt a jelentést a Számvevőszék 2004. szeptember 29–30-i ülésén, Luxembourgban fogadta el.

    a Számvevőszék részéről

    Juan Manuel FABRA VALLÉS

    elnök


    (1)  HL L 214., 1993.8.24., 18. o. A 2004. március 31-i 726/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (HL L 136., 2004.4.30., 1. o.) elfogadását követően az Ügynökség új neve Európai Gyógyszerügynökség.

    (2)  HL L 248., 2002.9.16., 1. o.

    (3)  Az Ügynökség pénzügyi szabályzata 83. cikke (3) bekezdésének megfelelően a 2003-as pénzügyi évre vonatkozó végleges beszámolót 2004. május 14-én állították össze, majd megküldték a Számvevőszéknek, amely azt 2004. szeptember 24-én kapta kézhez. A beszámolóról a jelentéshez csatolt táblázatok adnak összefoglaló bemutatást.

    (4)  A Bizottság 2004 elején nyilvánított véleményt.

    (5)  Az Ügynökség pénzügyi szabályzatának 78. cikke.

    (6)  Az összeg szoftvereket és a helyszínen végzett átalakításokat foglal magában.

    (7)  Az Ügynökség pénzügyi szabályzatának végrehajtására vonatkozó részletes szabályok 86. cikke.


    1. táblázat

    Európai Gyógyszerértékelő Ügynökség (London)

    A Szerződésből eredő közösségi hatáskör

    A Tanács 1993. július 22-i 2309/93/EK rendeletében meghatározott ügynökségi hatáskör

    Irányítás

    Az Alapítvány rendelkezésére bocsátott eszközök

    (2002-es adat)

    Termékek és szolgáltatások 2003-ban

    (2002-es adat)

    Valamennyi közösségi politika és tevékenység meghatározása és végrehajtása során biztosítani kell az emberi egészségvédelem magas szintjét.

    A Közösség fellépése, amely kiegészíti a nemzeti politikákat, a népegészségügyi helyzet javítására, az emberi megbetegedések és betegségek, valamint az emberi egészséget fenyegető veszélyek okainak megelőzésére irányul.

    (A Szerződés 152. cikke)

    Célkitűzés

    A tagállamok illetékes hatóságai által az emberi és állatgyógyászati felhasználásra szánt gyógyszerek értékeléséhez és felügyeletéhez rendelkezésre bocsátott, meglévő tudományos források koordinálása.

    Tudományos tanácsadás a tagállamok és az Unió intézményei számára az emberi és állatgyógyászati felhasználásra szánt gyógyszerekről.

    Feladatok

    A közösségi forgalomba hozatali engedélyezési eljárás alá tartozó gyógyszerek minőségére, biztonságosságára és hatásosságára vonatkozó tudományos értékelés koordinálása.

    A Közösségen belül engedélyezett gyógyszerek felügyeletének koordinálása (farmakovigilancia).

    Tanácsadás az állatgyógyászati készítmények szermaradványainak azon maximális szintjére vonatkozóan, amelyek az állati eredetű élelmiszerekben elfogadhatóak.

    A helyes gyártási gyakorlat, a helyes laboratóriumi gyakorlat és a helyes klinikai gyakorlat elveinek betartására vonatkozó ellenőrzés koordinálása.

    A gyógyszerekre a közösségi eljárásoknak megfelelően kiadott forgalomba hozatali engedélyek nyilvántartása.

    1.

    A törzskönyvezett gyógyszerkészítmények bizottsága tagországonként két-két tagból áll, az emberi felhasználásra szánt gyógyszerek értékelésével kapcsolatos kérdésekre vonatkozó véleményeket készíti elő.

    2.

    Az állatgyógyászati készítmények bizottsága tagországonként két-két tagból áll, az állatgyógyászati készítmények értékelésével kapcsolatos kérdésekre vonatkozó véleményeket készíti elő.

    3.

    Az igazgatótanácsot tagállamonként két képviselő, a Bizottság két képviselője és az Európai Parlament által kinevezett két képviselő alkotja, az Ügynökség munkaprogramját és éves jelentését fogadja el.

    4.

    Az ügyvezető igazgatót a Bizottság javaslata alapján az igazgatótanács nevezi ki.

    5.

    Külső ellenőrzés:

    Európai Számvevőszék.

    6.

    A költségvetési beszámolók elfogadásáért felelős hatóság:

    A Tanács javaslata alapján eljáró Parlament.

    Teljes költségvetés:

    84,2 millió EUR (61,3 millió EUR), amiből a Közösség hozzájárulása (a ritka betegségek gyógyszereire adott támogatás nélkül): 22,9 % (27,9 %)

    A személyzet tagjainak száma 2003. december 31-én:

    A létszámtervben szereplő állások száma: 287 (251),

    ebből betöltött: 256 (227)

    +48 (37) egyéb alkalmazott (kisegítő alkalmazottak, kiküldött nemzeti szakértők, helyi és ideiglenes alkalmazottak)

    A teljes létszám: 304 (264) fő,

    amely foglalkoztatási terület szerint a következőképpen oszlik meg:

    operatív feladatok: 242 (211) fő,

    adminisztratív feladatok: 62 (53) fő.

    Emberi felhasználásra szánt gyógyszerek

    Forgalomba hozatali engedélyek iránti kérelmek: 39 (31)

    Kedvező vélemények: 39 (24)

    Átlagos értékelési idő: 190 nap (192 nap)

    Engedélyezést követő vélemények: 941 (746)

    Farmakovigilancia: 45 538 jelentés (42 608 jelentés)

    Rendszeres megbízhatósági jelentések: 276 (223)

    Felügyeleti eszközök: 1 025 (738)

    Tudományos vélemények: 65 (75)

    Kölcsönös elismerési eljárások: 4 080 (3 501)

    Állatgyógyászati termékek

    Új kérelmek: 10 (3)

    Új változatokkal kapcsolatos kérelmek: 64 (33)

    Vizsgálatok: 76 (75)

    Forrás: Az Ügynökség által közölt adatok.


    2. táblázat

    Európai Gyógyszerértékelő Ügynökség – A 2003-as pénzügyi év költségvetésének végrehajtása

    (millió EUR)

    Bevételek

    Kiadások

    A bevételek forrása

    A pénzügyi év végleges költségvetésében szereplő bevétel

    Beszedett bevétel

    A költségek eloszlása

    Előirányzatok a végleges költségvetésben

    Az előző pénzügyi évről áthozott költségvetési előirányzatok

    Rendelkezésre álló költségvetési előirányzatok

    (2003-as költségvetés és 2002-es pénzügyi év)

    bevállalt

    előirányzott

    kifizetett

    átvitt

    törölt

    fennálló kötelezettségvállalások

    kifizetett

    törölt

    előirányzatok

    előirányzott

    kifizetett

    átvitt

    törölt

    Közösségi támogatások (1)

    23,0

    22,5

    I. cím

    Személyi juttatások

    31,5

    29,7

    29,2

    0,5

    1,8

    0,4

    0,3

    0,1

    31,9

    30,1

    29,5

    0,5

    1,9

    Saját bevételek

    59,0

    60,1

    II. cím

    Működési kiadások

    19,7

    19,2

    11,9

    7,3

    0,5

    1,9

    1,5

    0,4

    21,6

    21,1

    13,4

    7,3

    0,9

    Egyéb bevételek

    2,2

    1,8

    III. cím

    Tevékenységi kiadások

    33,0

    32,8

    24,5

    8,3

    0,2

    4,5

    4,2

    0,3

    37,5

    37,3

    28,7

    8,3

    0,5

    Összesen

    84,2

    84,4

    Összesen

    84,2

    81,7

    65,6

    16,1

    2,5

    6,8

    6,0

    0,8

    91,0

    88,5

    71,6

    16,1

    3,3

    Forrás: Az Ügynökségtől származó adatok. – A táblázat az Ügynökség saját éves elszámolásában közölt adatainak összegzése.


    3. táblázat

    Európai Gyógyszerértékelő Ügynökség – A 2002-es és 2003-as pénzügyi év eredménykimutatása

    (1000 EUR)

     

    2003

    2002 (2)

    Bevételek

    Forgalomba hozatali engedélyekkel kapcsolatos díjak

    58 657

    38 372

    Bizottsági támogatások az Európai Gazdasági Térségből érkező támogatásokkal együtt

    19 786

    14 846

    Ritka betegségek gyógyszereire adott közösségi támogatások

    2 814

    2 407

    Hozzájárulások közösségi programokhoz

    1 208

    9

    Adminisztratív bevételek

    2 153

    1 688

    Egyéb bevételek

    848

    54

    Összesen (a)

    85 466

    57 376

    Kiadások (3)

    Személyi juttatások

    29 663

    26 216

    Működési kiadások

    10 905

    10 718

    Tevékenységi kiadások

    32 838

    21 467

    Értékcsökkenési leírás

    2 364

    0

    Összesen (b)

    75 770

    58 401

    Eredmény (c = a – b)

    9 696

    –1 025

    Egyéb tényezők

    Az előző pénzügyi évről áthozott és törölt költségvetési előirányzatok (d)

    823

    1 377

    Árfolyam-különbözet és egyéb kiigazítások (e)

    413

    – 352

    A pénzügyi év eredménye (c + d + e)

    10 932

    0

    Forrás: Az Ügynökségtől származó adatok. – A táblázat az Ügynökség saját éves elszámolásában közölt adatainak összegzése.


    4. táblázat

    Európai Gyógyszerértékelő Ügynökség – 2002 és 2003 december 31-i mérleg (4)

    (1000 EUR)

    Eszközök

    2003

    2002

    Források

    2003

    2002

    Immateriális javak

    3 401

    0

    Saját tőke

     

     

     

     

     

    A költségvetés eredménye (a)

    4 037

    Tárgyi eszközök

     

     

    Kiigazítások utáni eredmény (b)

    6 895

    Berendezés, gépezet és eszközök

    1 635

    146

    Gazdasági eredmény (a + b)

    10 932

    Bútorok és járműflotta

    1 011

    991

    Előző pénzügyi évről áthozott eredmény (5)

    6 872

    2 684

    Számítástechnikai felszerelés

    2 548

    1 547

    Részösszeg

    17 804

    2 684

    Részösszeg

    5 194

    2 684

     

     

     

     

     

     

    Rövid lejáratú kötelezettségek

     

     

    Forgóeszközök

     

     

    Tartozások közösségi intézményeknek és szerveknek

    479

    444

    Kifizetett és visszaigényelhető hozzáadottérték-adó

    1 105

    571

    Átvivendő kifizetési előirányzatok

    11 936

    6 811

    Közösségi intézmények és szervek tartozásai

    107

    3 744

    Egyéb kötelezettségek

    127

    603

    Egyéb követelések

    1 034

    2 854

    Előlegek ügyfelektől

    8 845

    9 293

    Egyéb vegyes kintlevőségek

    64

    0

    Részösszeg

    21 387

    17 151

    Részösszeg

    2 310

    7 169

     

     

     

    Rendelkezésre álló eszközök

    28 286

    9 982

     

     

     

    Összesen

    39 191

    19 835

    Összesen

    39 191

    19 835

    Forrás: Az Ügynökségtől származó adatok. – A táblázat az Ügynökség saját éves elszámolásában közölt adatainak összegzése.


    5. táblázat

    Különbségek az általános végrehajtási szabályok és az Ügynökség eljárási szabályai között

    Tenderértékelési bizottság (6)

     

    Az általános végrehajtási szabályok 145. és 146. cikke

    Az Ügynökség végrehajtási szabályainak 107. cikke

    A szerződés értékhatára:

    13 800 EUR

    75 000 EUR

    A tárgyalásos eljárások szabályai kis értékű szerződések esetében

    Szerződések értéke

    Az általános végrehajtási szabályok 129. cikke

    Az Ügynökség végrehajtási szabályainak 89. cikke

    kevesebb, mint 200 EUR

    a költségek kifizetése számla ellenében

    rendelkezés a 82. cikkben, értékhatár nélkül

    kevesebb, mint 1 050 EUR: tárgyalásos eljárás

    egyetlen ajánlat elegendő

    1 500 EUR alatt: egyetlen ajánlat elegendő

    1 050 és 13 800 EUR között: tárgyalásos eljárás mellett

    legalább 3 ajánlat bekérése

    1 500 és 13 800 között: legalább 3 ajánlat bekérése

    13 800 és 50 000 EUR között tárgyalásos eljárás CEI (7) nélkül, de

    legalább 5 ajánlat bekérése

    legalább 3 ajánlat bekérése

    Forrás: Számvevőszék.


    (1)  Az Európai Gazdasági Térségből kapott támogatásokkal együtt.

    Forrás: Az Ügynökségtől származó adatok. – A táblázat az Ügynökség saját éves elszámolásában közölt adatainak összegzése.

    (2)  A 2002-es évre vonatkozó számviteli adatokat nem dolgozták át a 2003-as pénzügyi év elszámolása során használt elszámolási szabályoknak megfelelően (lásd a jelentés (8) bekezdését).

    (3)  Általányban, nem pedig az egyes műveletek elemzése alapján értékelték az áthozott előirányzatok azon részét, amely a pénzügyi év kiadásaként kezelendő.

    Forrás: Az Ügynökségtől származó adatok. – A táblázat az Ügynökség saját éves elszámolásában közölt adatainak összegzése.

    (4)  A Bizottság által javasolt modell használata egyenlegek újraelosztását eredményezte a már létező fejezetekben.

    (5)  A 2002-es összeg a befektetett eszközök nettó értékének felel meg. A 2003-as összeg tartalmazza a korábbi években beszerzett és 2003-ban aktivált eszközök értékének megfelelő 4 188 000 EUR-t is (lásd a jelentés (10) bekezdését).

    Forrás: Az Ügynökségtől származó adatok. – A táblázat az Ügynökség saját éves elszámolásában közölt adatainak összegzése.

    (6)  Az Ügynökség által a tenderek értékelésére feljogosított egyetlen bizottság a Közbeszerzési és szerződési tanácsadó bizottság, amelynek a 75 000 EUR-t meghaladó értékű szerződésekről kell véleményt nyilvánítania (107. cikk), holott az általános végrehajtási szabályokban ez az értékhatár 13 800 EUR.

    (7)  CEI: felhívás szándéknyilatkozat benyújtására.

    Forrás: Számvevőszék.


    A ÜGYNÖKSÉG VÁLASZAI

    (7)

    Az Ügynökség érintkezésbe lépett a Bizottsággal a pénzügyi szabályzat véglegesítése érdekében. A változtatások olyan irányt követtek, amely megfelel a Bizottság és a Számvevőszék megjegyzéseiben foglaltaknak. Különösen a szerződések és a beszerzések küszöbértékeinek összehangolása történt meg a végrehajtási szabályokban.

    (8)

    Az Ügynökség az így keletkező kiigazításokat a 3. számú nemzetközi közszektor-költségvetési számviteli standarddal (IPSAS) összhangban a kezdőtőke kiigazításaiként jelentette. A 2002. évre vonatkozó összehasonlító információk újbóli kimutatására nem került sor, mert abból nem származott volna lényeges pótlólagos információ. Minthogy az európai uniós intézményeknek és ügynökségeknek számvitelüket az IPSAS-szokkal összhangban kell elkészíteniük a 2005. évre, az Ügynökség az Európai Bizottság számvitelért felelős tisztviselője által meghatározott naptárt követve alkalmazza azokat a rendszereket, amelyek 2005. január 1-től biztosítják a megfelelést, beleértve a 2004. évre vonatkozó összehasonlító számadatok bemutatását.

    (9)

    A Számvevőszék észrevétele bizonyos értelemben lényeges, de a benne foglaltakat az EMEA nem kezelte prioritásként, mert tudta, hogy a jelenlegi rendszerek, mind az eljárások, mind pedig a számítógépes programok 1998 óta léteznek, és azóta is biztosítják a pénzügyi kimutatások elkészítéséhez szükséges pontos adatokat. Ezeket a rendszereket az új költségvetési rendeletek alkalmazása óta nem módosította az Ügynökség.

    Az engedélyező tisztviselő által meghatározott rendszereket a 2004. év folyamán jóváhagyja a könyvelő.

    (10)

    2003-ban az Ügynökség a Számviteli Standard Bizottság által kibocsátott standardokkal összhangban tőkésített bizonyos immateriális javakat (főként számítógépes programok licenceit és bizonyos számítógépes programfejlesztések költségeit). Az immateriális javak és a felszerelési költségek korábbi évekre vonatkozó leltárának összeállítása érdekében részletes elemzés készült a számítógépes programok és a felszerelés 2000 és 2003 közötti költségeiről. A 2004. év folyamán az Ügynökség mind a tárgyi eszközöket, mind pedig az immateriális javakat új aktívakezelési rendszerbe viszi be, és a könyvelés a Bizottság számvitelért felelős tisztviselője által meghatározott, összehangolt könyvelési tervben foglalt típus szerinti osztályozáson alapul.

    (11)

    Az Ügynökség tudomásul veszi a Számvevőszék megjegyzéseit. A helyreigazításról intézkedett, hogy hasonló helyzet ne alakulhasson ki a jövőben.

    (12)

    Az Ügynökség tudomásul veszi a Számvevőszék megjegyzéseit az ajánlattevők kiválasztásának kritériumait illetően.

    (13)

    Az Ügynökség gondosan betartja a felvételi eljárások szabályait. A pályázók felvételi eljárásban való részvételének engedélyezése minden egyes esetben végigveszi a hirdetményben foglalt összes mozzanatot felölelő kérdéssort. Ezt a pályázókról készült egyéni ügyiratok dokumentálják. A pályázók interjúra való kiválasztásának eddigi indoklásán túlmenően az Ügynökség az eljárást javító intézkedéseket vezet be, hogy elkerülje a Számvevőszék által említett problémákat.

    (14)

    A projekt végrehajtása során tapasztalt súlyos problémákat felismerve, az Ügynökség vezetése lépéseket tett először is azzal, hogy 2003 elején külső vizsgálatot vett igénybe. Az elemzés nyomán azóta az előírások finomítása megtörtént, illetve az elektronikus dokumentumkezelő rendszer kivitelezése megkezdődött.


    Top