Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52004PC0621

    Javaslat az Európai parlament és a Tanács rendelete a környezetvédelmi célú pénzügyi eszközről (LIFE +) {SEC(2004) 1176}

    /* COM/2004/0621 végleges - COD 2004/0218 */

    52004PC0621

    Javaslat az Európai parlament és a Tanács rendelete a környezetvédelmi célú pénzügyi eszközről (LIFE +) {SEC(2004) 1176} /* COM/2004/0621 végleges - COD 2004/0218 */


    Brüsszel, 29.9.2004

    COM(2004) 621 végleges

    2004/0218 (COD)

    Javaslat

    AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE

    a környezetvédelmi célú pénzügyi eszközről (LIFE +)

    (előterjesztő: a Bizottság){SEC(2004) 1176}

    INDOKLÁS

    1. Kontextus

    A GÖTEBORGI ÉS LISSZABONI SZAKPOLITIKAI CÉLKITűZÉSEK, JELESÜL A NÖVEKEDÉST ÉS TÁRSADALMI KOHÉZIÓT EREDMÉNYEZő, EGYÚTTAL A KÖRNYEZETRE KÁROS HATÁSOKAT CSÖKKENTő EURÓPAI GAZDASÁG MEGVALÓSÍTÁSA AZ ERőFORRÁSOK FENNTARTHATÓ FELHASZNÁLÁSA ÉS KEZELÉSE, VALAMINT A KÖRNYEZETVÉDELEM MELLETTI FOLYAMATOS ELKÖTELEZETTSÉGET KÖVETEL MEG. A Tanács 2004 márciusában tartott tavaszi ülése arra következtetésre jutott, hogy „A növekedésnek környezetkímélőnek kell lennie a fenntarthatósághoz”. A környezet jelenlegi állapota, és a rá ható megnövekedett terhelés fokozott és kiterjesztett intézkedéseket igényel. A következő pénzügyi tervezési időszakra kettős kihívás nehezedik: először is biztosítani kell azt, hogy a fő környezetvédelmi célkitűzések – az éghajlatváltozás elleni küzdelem, a biodiverzitás csökkenésének megállítása, az életminőség javítása és az erőforrások fenntartható használatának és kezelésének biztosítása – kiegészítsék és megerősítsék a növekedési tervet, másodszor pedig el kell érni, hogy a növekedés ne járjon együtt negatív környezeti hatásokkal.

    Az EU általi finanszírozás alapvető szerepet játszik e szakpolitikai célok elérésében. A finanszírozás részletei a Bizottság „Közös jövőnk építése ~ A kibővített Unió politikai kihívásai és költségvetési eszközei, 2007-2013” [COM(2004)101] és az ezt kiegészítő „A 2007 - 2013 közötti időszakra szóló pénzügyi terv” [COM(2004)487]) című közleményeiben találhatók. A környezetvédelem e kiemelt fontosságú szakpolitikai területek szerves részét fogja képezni, finanszírozása pedig elsősorban az 1. „Fenntartható növekedés” címsoron keresztül történik (1A címsor, beleértve az innovációs és versenyképességi keretprogramot; a kutatási és fejlesztési programokat, 1B növekedési és foglalkoztatási kohézió címsor, 2. sz. Erőforrások kezelése és megőrzése címsor (beleértve a mezőgazdasági és vidékfejlesztési programokat), valamint a 4. sz. Európa mint globális partner címsor (beleértve az előcsatlakozási, fejlesztési és külső segítségnyújtási programokat). Jelenleg az ERFA körülbelül 16,5%-a és a Kohéziós Alap 50%-a kerül környezetvédelmi célú felhasználásra. Ezen kívül az összes kohéziós, agrár-környezetvédelmi és vidékfejlesztési beavatkozásnak tiszteletben kell tartania a környezettel kapcsolatos közösségi jogszabályokat. A környezetvédelmi tevékenységek finanszírozásának fent említett szintjeit – tükrözve azt, hogy a környezetvédelem, a fenntartható fejlődés kulcsfontosságú tényezője – a következő finanszírozási időszak során fenn kell tartani, illetve szükség esetén növelni kell.

    A környezetvédelem finanszírozásában világosan megjelenik az európai hozzáadott-érték. A környezet pusztulása és az éghajlatváltozás a határokon átívelő természeti katasztrófák (pl. árvizek, erdőtüzek) mind gyakoribbá válása mellett európai szintű és globális megközelítést és reakciót igényel. Az EU pénzügyi támogatást nyújt az olyan tevékenységhez, melyekhez határon átívelő jellegük miatt nincs nemzeti támogatás. Több helytálló példát lehet hozni a közösen megvalósított és a köz javát szolgáló környezetvédelmi intézkedésekre, amelyek pozitív hatásaiból egész Európa részesül, igazolva ezzel az EU szintű támogatást. A környezetvédelem melletti, a Szerződésben is megfogalmazott elkötelezettség, és az elmúlt harminc évben elfogadott környezetvédelmi jogszabályok végrehajtásának ellenőrzése EU szintű intézkedéseket és pénzügyi támogatást tesz szükségessé.

    A fő közösségi pénzügyi eszközök a fizikai és materiális környezeti befektetéseket, valamint a kutatást, az innovációt és a környezetvédelmi technológiákat támogatják. Ezek a programok azonban nem fedik le a környezetvédelmi támogatási kötelezettségeket. Nem terjednek ki például az egyedülálló módon európai dimenzióval rendelkező tevékenységekre, mint pl. a jó gyakorlattal kapcsolatos tapasztalatcsere, helyi és regionális hatóságok kapacitásépítése, és az egész Európára kiterjedő tevékenységet folytató nem kormányzati szervezetek (NGO-k) támogatása. Mindez szükségszerűen egészíti ki a befektetések finanszírozását, és alapvető fontosságú a kibővített EU környezetvédelmi célkitűzéseinek eléréséhez. Az előbbiekben tárgyaltak miatt szükséges egy új környezetvédelmi célú pénzügyi eszköz kialakítása. A pénzügyi eszköz a jelenlegi környezetvédelmi támogatási programok legtöbbjét egy csoportba rendezi, finanszírozása pedig a 2007 - 2013 közötti időszakra szóló pénzügyi terv Természeti erőforrások megőrzése és természeti erőforrás-gazdálkodás elnevezésű, 2. számú ráfordítási címsorában szerepel.

    2. A VÁLASZTOTT ESZKÖZ: LIFE+

    A fő finanszírozási programok kiegészítésére egy új környezetvédelmi célú pénzügyi eszköz, a LIFE + (L’Instrument Financier pour l’Environnement: Promouvoir l’Union Soutenable) létrehozására született javaslat.

    A LIFE+ általános célja a közösségi környezetpolitika és a környezetvédelmi jogszabályok fejlesztése, végrehajtásának ellenőrzése, értékelése és kommunikációja, hozzájárulva az EU fenntartható fejlődéséhez. A LIFE+ különösen a 6. környezetvédelmi cselekvési program végrehajtását támogatja, amelynek célja az éghajlatváltozás elleni küzdelem, a természeti állapot hanyatlásának és a biodiverzitás csökkenésének megállítása, a környezet, az emberi egészség és az életminőség javítása, a természeti erőforrások és a hulladékok fenntartható használatának és kezelésének előmozdítása, és stratégiai megközelítések kifejlesztése a politika-alakításhoz, végrehajtáshoz és információs kampányokhoz valamint a tudatosság fejlesztéséhez.

    A LIFE+ olyan tevékenységeket támogat, amelyek:

    - európai hozzáadott értékkel rendelkeznek: a LIFE+ csak akkor avatkozik be, ha egyértelmű az EU szempontjából a hozzáadott érték létezése, és a tevékenységek európai szinten járulnak hozzá a méretgazdaságossághoz.

    - kiegyenlítő vagy multiplikátor hatás: a LIFE+ a tagállamokkal, a regionális vagy helyi hatóságokkal, és egyéb, az állami vagy magánszférába tartozó szereplőkkel együtt társfinanszírozási mechanizmust biztosít.

    - katalizátor vagy demonstratív jelleg: a LIFE+ olyan intézkedéseket támogat, amelyek újszerűen közelítenek a környezetvédelmi politikához és annak végrehajtásához.

    - hosszú távú kilátások: a LIFE + intervenciók a jövő befektetései. Céljuk a fenntarthatóság alapjainak biztosítása.

    A LIFE + két tematikus területet foglal magában:

    A LIFE+ végrehajtás és irányítás célja:

    - hozzájárulni az innovatív politikai megközelítések és eszközök kifejlesztéséhez és demonstrációjához, beleértve a sikeres kutatási eredmények promócióját.

    - hozzájárulni a fejlesztési, vizsgálati, monitorozási és kiértékelési tudásbázis konszolidációjához, beleértve a környezetvédelmi politika és jogszabályok utólagos értékelését (többek között tanulmányok végzésével, modellezéssel és forgatókönyv-készítéssel)

    - a környezet állapotának, és az arra ható tényezők, nyomások és válaszok ellenőrzésére és monitorozására szolgáló megközelítések tervezésének és végrehajtásának támogatása;

    - a közösségi környezetpolitika végrehajtásának elősegítése, különös hangsúlyt fektetve a helyi és regionális szintű végrehajtásra, többek között kapacitásépítéssel, a jó gyakorlattal kapcsolatos tapasztalatcserével és hálózatépítéssel, valamint oktatási modulok és/vagy programok kifejlesztésével;

    - a környezetvédelmi szempontból jobb kormányzás támogatása, az érintett felek szélesebb körű bevonása a szakpolitikai konzultációkba és a végrehajtásba, beleértve a nem kormányzati környezetvédelmi szervezeteket is.

    A program ezen tematikus területe fejleszteni fogja a környezetvédelmi politika alakításának és végrehajtásának tudásbázisát . A jövőben a politika alakítása egyre nehezebb lesz, több és átfogóbb adatokat igényelve. Széles körben elismerik, hogy a jobb politika-alakítás és a fejlettebb költséghatékonyság érdekében nagy erőfeszítésekre van szükség a környezet állapotával kapcsolatos jobb adatgyűjtés megvalósításához, valamint annak megértéséhez, hogy milyen kapcsolat van a levegő, a víz és a talaj között, illetve, hogy milyen ok-okozati viszony áll fenn a különböző tevékenységek és a környezet pusztulása között. Általánosságban nem áll rendelkezésre elegendő mennyiségű adat és megfelelő minőségű információ a jelentésekben, így azok alapján nem lehet elvégezni a környezetpolitika átfogó értékelését. A legtöbb környezeti mutató esetében nincs teljes EU szabályozás. Az egyes országok adatai sok esetben nem vethetők össze az eltérő meghatározások és adatgyűjtési gyakorlat miatt. Kevés közös szabvány van, nem kielégítő a monitoring rendszerek átjárhatósága, és korlátozottak az adatok megosztására vonatkozó lehetőségek. A LIFE+ végrehajtás és irányítás támogatni fogja a modellezést és a forgatókönyv-készítést, a tanulmányok készítését, valamint a főbb kiemelt területeken, beleértve a tematikus stratégiák által lefedett területeket (többek között erőforrás-gazdálkodás, hulladékképződés megelőzése, levegő-, talaj- és a tengeri környezet védelme, rovarirtó szerek és városi környezet), történő monitorozáshoz és vizsgálathoz kapcsolódó új megközelítések kialakítását, tervezését és bemutatását. Ez hozzájárul a tudásbázis konszolidációjához, az Európa egészére kiterjedő monitorozás és vizsgálat koherenciájának és következetességének javításához, ezáltal jelentősen javítva az EU környezetvédelmi politikájának fejlesztését és végrehajtását.

    A LIFE+ végrehajtás és irányítás európai szinten fogja elősegíteni a hálózatépítést és a jó gyakorlattal kapcsolatos tapasztalatcserét. A hálózatépítés különösen fontos szerepet játszik a nézőpontok és a jó gyakorlat cseréjének elősegítésében az olyan területeken, amelyeken a politika, a politikai megközelítések, a jogszabály-alkotás vagy a végrehajtási módszerek fejlesztése még korai fázisban van, pl. a NATURA élőhelyek kialakítása és kezelése, a fenntarthatóság beépítése a várostervezésbe, a környezetvédelmi dimenzió előmozdítása az erdővédelemben és az erdőtüzek megelőzése területén, környezet- és egészségvédelem, stb. A tagállamok környezetvédelem terén aktív közigazgatási és igazságügyi hatóságai közötti hálózatépítés nélkülözhetetlennek bizonyult a közösségi jogszabályok végrehajtásának javítása és elősegítése során. A jelenlegi, európai dimenzióval rendelkező hálózatépítési kezdeményezések – a fenntartható mobilitás kampány, az autómentes nap, a tematikus stratégiákhoz kapcsolódó, az érintett felekkel történő konzultációk, stb. – multiplikátor hatásai már bizonyították az ide irányuló támogatások hasznosságát.

    A LIFE+ keretein belül történő kapacitásépítés, különösen a helyi és regionális szinten, szinergiához vezet azáltal, hogy felkészíti a hatóságokat, intézményeket és magánszemélyeket a politikák és jogszabályok végrehajtására , ami hozzájárulhat a fejlettebb végrehajtáshoz, és a környezetvédelem a többi politikába és programba történő nagyobb integrációjához.

    A LIFE+ végrehajtás és irányítás a hálózatok, érdekelt felek és környezetvédelmi nem kormányzati szervezetek (NGO-k) támogatásával hozzá fog járulni a polgárok politika-fejlesztési és végrehajtási folyamatba történő aktív bevonásához . A kibővített EU-ban e szervezetek szerepe egyre fontosabb lesz az információ terjesztésében, a politikák végrehajtásának ellenőrzésében és a viták gerjesztésében.

    A LIFE információ és kommunikáció célja:

    - a környezetvédelmi programokkal kapcsolatos információk terjesztése és a környezettudatosság fejlesztése;

    - kiegészítő intézkedések támogatása (pl. publikációk, események, kampányok, konferenciák, stb.);

    A LIFE+ információ és kommunikáció az információ, a kommunikáció, a tudatosság-fejlesztés és a párbeszéd segítségével aktívan elő fogja mozdítani az EU környezetpolitikáját, ezáltal képessé téve az európai civil társadalomban az egyéneket és a csoportokat arra, hogy tájékozottan és aktívan vegyenek részt a környezetvédelemben és az erőforrások fenntartható felhasználásában. A kooperatív tudatosság-fejlesztés és a vonatkozó érintett felek hálózataival való párbeszéd elősegítése érdekében létrehozott és fenntartott hatásos mechanizmusok elősegítik azt, hogy az EU környezetvédelmi politikáit a polgárok sajátjuknak érezzék, és ezáltal hozzájárulnak azok hatékonyabb végrehajtásához. A program az EU politikáit közelebb hozza a polgárokhoz.

    3. LIFE+ EGY EGYSZERű, RACIONALIZÁLT ÉS ARÁNYOS ESZKÖZ

    Az egységes eszköz melletti döntés oka az egyszerűsítés volt, valamint a múltban elvégzett értékelésekből következő javaslatok és az azokból levont tanulságok. A Környezetvédelmi Főigazgatóság jelenleg központilag irányít több különböző programot – a LIFE programot, egy fenntartható városfejlesztési programot, egy nem kormányzati szervezetek (NGO-k) számára készített programot, a Forest Focus programot, egy általános politika-alakítási és végrehajtási mechanizmust (amely rendelkezik mind belső, mind külső dimenzióval) és az EEA számára átcsoportosított költségvetési tételeket. Minden ilyen program saját végrehajtási/adminisztációs és komitológiai eljárásokkal rendelkezik, amelyek irányítása jelentős erőforrásokat emészt fel.

    A jelenlegi LIFE program három fő tematikus területre osztható: környezet, természet és harmadik országok. A LIFE-környezet demonstrációs és kísérleti projekteket támogat, amelyek célja új megközelítések és módszerek kifejlesztése a környezet védelmére és fejlesztésére, különös tekintettel az innovatív technológiákra és alkalmazásokra; a LIFE-természet az EU természetvédelmi politikájának végrehajtását támogatja; a LIFE-harmadik országok pedig technikai segítségnyújtási tevékenységet finanszíroz harmadik országokban történő kapacitásépítésre és a fenntartható fejlődés előmozdítására. A Közösségi együttműködési keret a fenntartható városi fejlődés előmozdítására pénzügyi és technikai segítséget nyújt a helyi hatóságok hálózatainak, célja pedig az EU környezetvédelmi jogszabályaival, a fenntartható városi fejlődéssel és a Local Agenda 21-el (a fenntartható fejlődésre irányuló, a nemzetinél alacsonyabb szintű intézkedések) kapcsolatos, helyi szinten megvalósított jó gyakorlat kialakításának, kicserélésének és végrehajtásának ösztönzése. A nem kormányzati szervezeteket (NGO-kat) támogató közösségi cselekvési program pénzügyi segítséget nyújt a Közösség környezetvédelmi politikájának és jogszabályinak kialakításához és végrehajtásához Európa különböző régióiban hozzájáruló NGO-k számára. A Forest Focus program kiterjed az erdők ellenőrzésére és a légköri szennyezés és tüzek elleni védelmére, valamint az erdők biodiverzitás, éghajlatváltozás, szénmegkötés és talajminőség szempontjából történő ellenőrzésére. Támogatja továbbá az erdőtüzek megelőzésére szolgáló intézkedések fejlesztését. Az egyéb környezetvédelmi intézkedéseket külső és belső általános költségvetési tételekből finanszírozzák, a Költségvetési rendelet (melyre a Bizottság tesz javaslatot ) 49. cikkének (2) bekezdése alapján. Az EU-n belüli intézkedések esetén ezek a költségvetési tételek biztosítják a környezetvédelmi politika végrehajtásának finanszírozását, beleértve a tanulmányokat és a tudatosság-fejlesztési intézkedéseket. A külső dimenzió a környezetvédelmi egyezményekhez, és az olyan nemzetközi megállapodásokhoz történő rendszeres hozzájárulásra terjed ki, melyeknek a Közösség tagja.

    A legtöbb ilyen program összevonásra kerül, és az egységes környezetvédelmi célú eszköz részét fogja képezni. Az említett programok közül néhány célja és alkalmazási területe a LIFE+ eszközbe kerül át. Például a jelenlegi Forest Focus rendelet alkalmazási területe megjelenik majd a LIFE+ programokban, és a tevékenységek a LIFE+ mindkét tematikus területe alá fognak tartozni. A LIFE+ alatt folytatódni fog az NGO-k, valamint a helyi és regionális hatóságok támogatása. A költségvetési keretek elegendőek az említett tevékenységek finanszírozására, a múltban vállalat kötelezettségeknek megfelelően. Az EEA támogatása ugyanazon költségvetési kiadási tételen keresztül valósul meg, de nem a LIFE+ rendelet alapján.

    Az új eszköz hatálya alá nem tartozó programokat és kiadásokat tekintve az egységes eszköz nem a jelenlegi LIFE program egyszerű meghosszabbítása. A Pénzügyi tervvel kapcsolatos közlemény [COM(2004)487] elkészítése során hozott döntések kontextusában, és a különböző közösségi eszközök közti szinergia javításának érdekében a jelenlegi LIFE program környezetvédelmi technológia és öko-innovációs komponenseit az EU jelenleg előkészítés alatt álló versenyképességi keretprogramja fogja átvenni. Ez számos, a jelenlegi LIFE-környezet program alá tartozó tevékenységre is ki fog terjedni. Az említett közleményben szerepel az a javaslat, hogy a környezetvédelmi politika külső dimenziójának finanszírozása kizárólag a külső segítségnyújtási eszközökön keresztül történjen. Ezért a jelenlegi LIFE program LIFE-harmadik országok tematikus területét és azokat a külső intézkedéseket, melyeket az általános végrehajtási mechanizmus szerint finanszíroztak (pl. nemzetközi környezetvédelmi egyezményekhez történő hozzájárulás), a jövőben a külső segítségnyújtási eszközökből finanszírozzák. A polgári védelem finanszírozása továbbra is elkülönülve, egy külön szolidaritási eszköz segítségével történik majd.

    A különböző programok egy eszközbe történő összevonásának hatékonyságot növelő hatása a döntéshozatali folyamat lényeges egyszerűsítésén, a finanszírozási források ugyanazon eszközökön belüli elosztásának rugalmasságán, és a hasonló tevékenységek különböző programokon keresztüli finanszírozásából adódó adminisztratív költségek csökkentésén valósul meg. Az egységes eszköz egységes szabályrendszert, döntéshozatali és finanszírozási eljárásokat és következetesebb politikai célmeghatározást tesz lehetővé. Ez a vonatkozó adminisztratív költségek csökkentését, jobb átláthatóságot és nagyobb nyilvánosságot eredményez.

    Bevezetésre kerül majd a többéves programozási megközelítés, a Bizottság több évre kiterjedő programokat nyújt be, melyek meghatározzák az alapvető célkitűzéseket, a kiemelt intézkedési területeket, az intézkedések típusait, az elvárt eredményeket, és az elfogadásra szánt indikatív finanszírozási forrásokat. A részletes éves munkaprogramokon keresztül a többéves célokat megadott intézkedésekké alakítják át. Ezek a programok mutatókat tartalmaznak az adott program értékeléséhez és elbírálásához. Részletes végrehajtási rendelkezéseket fogadnak majd el a programok végrehajtásával és értékelésével kapcsolatban.

    Az értékelések eredményeit figyelembe vették a LIFE+ megtervezése során. Ezek az értékelések azt mutatták, hogy a jelenlegi programok hatása pozitív volt. Például a LIFE program jelentősen hozzájárult a fő környezetvédelmi kezdeményezések, mint pl. a NATURA 2000 hálózat elindításához. Más programok az egész Európára kiterjedő helyi és nem kormányzati környezetvédelmi célú hálózatok és szervezetek megalapítását támogatták. A LIFE kiértékelése rámutatott arra, hogy javítani kell a politika-alakítás támogatását és az eredmények terjesztését, valamint a demonstrációs projektek esetén nagyobb, egész Európára kiterjedő hatásokat kell célul kitűzni. Arra a következtetésre jutottak, hogy bár a programot szisztematikus és szigorú eljárások alkalmazásával hatékonyan irányítják és ellenőrzik, az eljárások bürokratikusak, és egyszerűsítésre szorulnak. Ezeket a javaslatokat figyelembe vették a LIFE+ kialakításakor.

    A LIFE+ tekintetbe veszi mind a szubszidiaritás mind az arányosság elvét. A szubszidiaritás elve a környezetvédelem területén minden kormányzási szinten lehetővé teszi az intézkedést. Különös figyelmet fordítottak a LIFE+ eszköz kialakítása során arra, hogy csak olyan intézkedéseket támogassanak, amelyek EU hozzáadott értéket mutatnak fel. Az Európai Unió a szolidaritáson és az egymástól való tanuláson alapul. Ugyanakkor a meghatározott fő célok teljesítése megköveteli az intézkedések és költségvetési döntések közötti szinergiát EU, nemzeti és regionális szinten egyaránt. A nemzeti, regionális és helyi, a környezet védelmére irányuló erőfeszítések kiegészítésével és ösztönzésével az Unió hozzájárulhat az ezen a kormányzási szinteken történő intézkedések hatékonyságához, és demonstrálhatja az EU egészére kiterjedő szolidaritást. Ez egyre fontosabb, tekintve a bővítést követő megnövekedett sokszínűséget.

    A kibővített EU-n belül jelentős igény merül fel a környezetvédelem pénzügyi támogatására. Ezek a szükségletek főként az EK környezetvédelmi jogszabályainak hatékony végrehajtásához szükséges infrastruktúrába történő befektetéshez kapcsolódnak. Azonban ezen kívül szükség van még a kiegészítő intézkedések támogatására is. A LIFE+ eszközön keresztül biztosított ilyen jellegű finanszírozás a befektetési igényekhez képest kicsi, de multiplikátor és kohéziós hatásai ennél jóval nagyobbak. A támogatások szerények, és bőven arányosak az említett pénzügyi tervezési időszakban az EU számára felmerülő környezetvédelmi kihívásokkal.

    Az új környezetvédelmi eszköz kiegészíti és erősíti majd az EK többi finanszírozási eszközét. Különös figyelmet fognak fordítani annak biztosítására, hogy elkerüljék a kettős finanszírozást. Például a LIFE+ tudásépítési témája alá tartozó intézkedéseket szorosan koordinálják a koppenhágai Európai Környezetvédelmi Ügynökséggel (az EEA), és a szerződést ez utóbbi kötheti majd meg.

    Jelentős erőfeszítéseket tesznek majd a vidékfejlesztési és strukturális támogatások kiegészítésére. Például a jelenlegi LIFE-természet program igen hatékonynak bizonyult a NATURA 2000 élőhelyek kijelölésének támogatásában, és annak bemutatásában, hogy az ilyen helyeket hogyan kell kezelni. A NATURA 2000 hálózat kijelölését követően a program megvalósításának következő lépése az élőhelyek aktív kezelése. Ez megnövelt és hosszú távú, stratégiai és strukturális finanszírozást igényel, azaz az élőhelyekre történő befektetések és a helyek tulajdonosainak támogatását. Az EU strukturális és vidékfejlesztési alapjai a legalkalmasabbak erre, és rendelkezéseket hoztak ezen feladatok bevonására is a következő pénzügyi tervezési időszakban. Mindezek mellett az új LIFE+ eszköz továbbra is alkalmazható lesz egyes, a NATURA 2000 programhoz kapcsolódó tevékenységekre, feltéve, ha azok nem tartoznak más eszköz hatálya alá, mint pl. az élőhelyek kezelésére és bemutatására szolgáló innovatív megközelítések fejlesztése; műszaki támogatás az új, vagy a strukturális vagy vidékfejlesztési alap rendelkezéseinek hatálya alá nem tarozó élőhelyek gazdálkodási tervének elkészítéséhez; innovatív ellenőrzési rendszerek tervezése; az érintett felek oktatása; kommunikációs és hálózatépítési tevékenységek; olyan, helyi partnerségek kialakításának támogatása, melyek a NATURA 2000 élőhelyek védelmére szolgáló specifikus kormányzási megközelítéseket mozdítják elő.

    2004/0218 (COD)

    Javaslat

    AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE

    a környezetvédelmi célú pénzügyi eszközről (LIFE +)

    AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

    tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre és különösen annak 175. cikke (1) bekezdésére,

    tekintettel a Bizottság javaslatára[1],

    tekintettel az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményére[2],

    tekintettel a Régiók Bizottságának véleményére[3],

    a Szerződés 251. cikkében megállapított eljárással összhangban,

    mivel:

    A környezetvédelem, mint az Európai Tanács 2001-ben Göteborgban elfogadott, az Európai Unió fenntartható fejlődésre vonatkozó stratégiájának egyik dimenziója, a közösségi támogatások egyik kiemelt területe, és támogatása elsődlegesen a kohéziós, mezőgazdasági és vidékfejlesztési, kutatási, innovációs és versenyképességi, előcsatlakozási, fejlesztési és külső segítségnyújtási programokon keresztül valósul meg.

    Ezek a közösségi programok nem terjednek ki minden környezetvédelmi támogatási kötelezettségre, és szükség van a közösségi környezetvédelmi politika és jogszabályok támogatására, különösen a hatodik környezetvédelmi cselekvési programban meghatározott kiemelt területek esetében;

    A 6. környezetvédelmi cselekvési program szerinti hatékony környezetvédelmi politika-alakítás és végrehajtás által támasztott kihívásokat csak innovatív politikai megközelítésekkel, a tudásbázis konszolidációjával, végrehajtási kapacitásépítéssel, a jó kormányzás előmozdításával, a hálózatépítéssel, kölcsönös tanulással és az információk jobb terjesztésével, tudatosság-fejlesztéssel és kommunikációval lehet teljesíteni;

    Az e rendelet szerinti támogatásokat a környezetvédelmi politika és jogszabályok alakítására, végrehajtására, ellenőrzésére és értékelésére, valamint azoknak az EU egész területére kiterjedő kommunikációjára és terjesztésére kell felhasználni;

    A támogatásokat a Költségvetési rendelet szerinti támogatási megállapodások és közbeszerzési szerződések útján biztosítják,

    A jelenlegi és régebbi eszközökkel kapcsolatos tapasztalatok felhívták a figyelmet annak szükségességére, hogy a tervezés és programozás többéves időtartamra készüljön, és hogy a Közösség pénzügyi támogatását felhasználni tudó tevékenységi területeket fontossági sorrendbe rendezve és célzottan koncentrálják az erőfeszítéseket.

    Szükségessé vált a programok számának csökkentése és a programozás és kezelés egyszerűsítése egy egységes, racionalizált program által;

    Mindazonáltal zavartalan átmenetre van szükség, valamint folytatni kell a jelenlegi programok keretében finanszírozott tevékenységek monitorozását és auditálását azok lejárta után is,

    Figyelmet kell szentelni annak biztosítására, hogy az e program keretében nyújtott támogatás kiegészítse a Közösség egyéb alapjait és eszközeit,

    Az Európai Tanács luxembourgi (1997. decemberi) és tesszaloniki (2003. júniusi) ülésein elfogadott következtetéseinek megfelelően a tagjelölt országok és a stabilizációs és társulási folyamatban részt vevő nyugat-balkáni országok jogosultak a közösségi programokban való részvételre, az említett országokkal kötött vonatkozó kétoldalú megállapodásokban lefektetett feltételek szerint.

    A rendelet hét évre határozza meg a pénzügyi kereteket, amely a költségvetési fegyelemről és a költségvetési eljárás fejlesztéséről szóló (xxx)-i, az Európai Parlament, a Tanács és a Bizottság közti Intézményközi Megállapodás (javaslat) [COM(2004)498, végleges változat kiadásának dátuma 2004. július 17.] 36. bekezdésének értelme szerint a költségvetési hatóság fő hivatkozási pontja;

    A 6. környezetvédelmi cselekvési program közösségi szinten meghatározott céljait a tagállamok egyedi intézkedéseivel nem lehetne megfelelő módon elérni, ezért indokolt a közösségi támogatás nyújtása, feltéve, ha azok nem lépnek túl az említett célok eléréséhez szükséges mértéken;

    ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

    1. cikk

    Célkitűzések

    Ezúton létrejön a továbbiakban „LIFE+”-nak nevezett környezetvédelmi célú pénzügyi eszköz.

    A LIFE+ általános célja hogy hozzájáruljon a Közösség környezetpolitikája és környezetvédelmi jogszabályai fejlesztéséhez és végrehajtásához, ezzel is hozzájárulva a fenntartható fejlődés előmozdításához.

    A LIFE+ a támogatja a 6. környezetvédelmi cselekvési program végrehajtását, és különösen az alábbiakhoz járul hozzá:

    - olyan minőségű környezet megteremtése, amelyben a szennyezés mértéke még nincs káros hatással az emberi egészségre és a környezetre,

    - az üvegházhatást okozó gázok koncentrációjának stabilizálása a légkörben egy olyan szinten, amivel megelőzhető az éghajlattal történő veszélyes antropogén kölcsönhatás.

    - a természetes rendszerek, természetes élőhelyek, a vadon élő flóra és fauna védelme, megőrzése, visszaállítása és működésük elősegítése, az elsivatagosodás leállítása és a biodiverzitás csökkenésének megelőzése céljából,

    - a természeti erőforrásokkal és hulladékkal történő jobb gazdálkodás előmozdítása, és a fenntarthatóbb termelési és fogyasztási módozatokra váltás bátorítása.

    - stratégiai megközelítések kifejlesztése a politika alakítására, végrehajtására és integrációjára, beleértve a környezetvédelmi kormányzás javítását és a tudatosság fejlesztését.

    2. cikk

    Alkalmazási terület és specifikus célkitűzések

    (1) Az 1. cikkben megfogalmazott környezetvédelmi célkitűzések teljesítése érdekében a LIFE+ két tematikus területet foglal magában.

    A LIFE+ végrehajtás és irányítás célja:

    - hozzájárulni az innovatív politikai megközelítések és eszközök kifejlesztéséhez és demonstrációjához,

    - hozzájárulni a környezetvédelmi politika és jogszabályok fejlesztési, vizsgálati, monitorozási és kiértékelési tudásbázisának konszolidációjához,

    - a környezet állapotának, és az arra ható tényezők, nyomások és válaszok felmérésére és monitorozására szolgáló megközelítések tervezésének és végrehajtásának támogatása;

    - a Közösség környezetpolitikája végrehajtásának támogatása, különös hangsúllyal a helyi és regionális szintű végrehajtásra,

    - a jobb környezetvédelmi kormányzás támogatása, az érintett felek szélesebb körű bevonása a szakpolitikai konzultációkba és a végrehajtásba, beleértve a nem kormányzati szervezeteket is.

    A LIFE+ információ és kommunikáció célja:

    - a környezetvédelmi programokkal kapcsolatos információk terjesztése és a tudatosság fejlesztése,

    - az ide tartozó kiegészítő intézkedések támogatása (pl. információszolgáltatás, kommunikáció, kampányok, konferenciák, stb.).

    (2) A támogatásra jogosult témakörök és intézkedések indikatív jegyzéke az 1. mellékletben található.

    3. cikk

    Támogatási típusok

    (1) A közösségi támogatás jogi formái az alábbiak lehetnek:

    - - támogatási megállapodások

    - - közbeszerzési szerződések

    (2) A közösségi támogatás meghatározott formában meghatározott megállapodások szerint nyújtható, pl. partnerségi keretmegállapodások, vagy pénzügyi mechanizmusokban és alapokban történő részvétel útján. Ez működési vagy tevékenységi támogatás társfinanszírozásával is történhet. Tevékenységi támogatások esetében a társfinanszírozás maximális arányát az éves munkaprogramokban határozzák meg. Az általános európai érdekeket szolgáló szervezetek számára nyújtott működési támogatás felmentést élvezhet a Költségvetési rendelet degresszivitási rendelkezései alól.

    (3) Ezen kívül a kiegészítő intézkedésekhez tartozó, közbeszerzési szerződéseken keresztül felmerülő költségekre is számítanak, mely esetekben a közösségi alapokból finanszírozzák a szolgáltatások és termékek beszerzését. Ide tartoznak többek között a projektekhez, politikákhoz, programokhoz és jogszabályokhoz kapcsolódó információs, kommunikációs, előkészítési, végrehajtási, monitoring, ellenőrzési és értékelési kiadások.

    4. cikk

    Programozás

    (1) A támogatások általi finanszírozás a Bizottság által elfogadott többéves stratégiai programokat támogatja. Ezek a programok határozzák meg az 1. cikkben meghatározott célokhoz kapcsolódó közösségi finanszírozás fő célkitűzéseit, kiemelt tevékenységi területeit, tevékenységi típusait és várt eredményeit, valamint a lehetőségekhez mérten indikatív pénzügyi becsléseket is tartalmaznak.

    (2) Az éves munkaprogramok a többéves stratégiai programon alapulnak, és meghatározzák az adott évre vonatkozóan az elérni kívánt célokat, a tevékenységi területeket, az ütemtervet, a várt eredményeket, a végrehajtási módszereket, finanszírozási összegeket és a társfinanszírozás maximális arányát.

    (3) A többéves és éves programokat a 12. cikkben meghatározott eljárások szerint fogadják majd el. Ha a körülmények szükségessé teszik, a többéves és éves programokat ugyanezen eljárások betartásával a végrehajtási időszak alatt is módosítani lehet.

    5. cikk

    Pénzügyi eljárások és végrehajtási intézkedések

    (1) A Bizottság a közösségi támogatások nyújtását az Európai Közösségek általános költségvetésére alkalmazandó költségvetési rendeletről szóló tanácsi rendeletnek (2002. június 25-i 1605/2002/EK, Euratom rendelet) megfelelően valósítja meg.

    (2) A Bizottság dönthet úgy is, hogy a Költségvetési rendelet 54. cikke (2) bekezdés c) pontjában meghatározott rendelkezések alapján a költségvetés egy részének végrehajtásával nemzeti közszektorbeli szerveket, vagy a magánjog hatálya alá tartozó közszolgálati feladatokat ellátó szerveket bíz meg, a 3. mellékletben meghatározott kiválasztási feltételek szerint.

    6. cikk

    Kedvezményezettek

    A LIFE+ programban állami- és/vagy magánszervezetek, intézmények és egyéb szervezetek vehetnek részt, különösen az alábbiak:

    - Nemzeti , regionális és helyi hatóságok

    - Az EU jogszabályokban szereplő speciális szervezetek

    - Nemzetközi szervezetek, a tagállamokban és a 7. cikkben meghatározott országokban végrehajtott tevékenységekkel kapcsolatban

    - Nem kormányzati szervezetek

    7. cikk

    Harmadik országok részvétele

    A LIFE+ keretein belül finanszírozott programokban az alábbi országok is részt vehetnek, feltéve, hogy erre kiegészítő előirányzatokat kapnak:

    - azon EFTA államok, melyek az EGT tagjai, az EGT-megállapodás rendelkezéseinek megfelelően

    - azon tagjelölt országok, melyek kérték tagként való felvételüket az Európai Unióba, valamint a stabilizációs és társulási folyamatban részt vevő nyugat-balkáni országok.

    8. cikk

    Pénzügyi eszközök egymást kölcsönösen kiegészítő jellege

    Az e rendelet szerint finanszírozott tevékenységek nem tartozhatnak más közösségi pénzügyi eszközök fő alkalmazási területéhez, illetve nem kaphatnak ugyanezen célból támogatást. A rendelet kedvezményezettjei kötelesek a Bizottság számára információkat nyújtani az EK költségvetéséből kapott támogatásokról, és a folyamatban levő támogatási kérelmekről. A többi közösségi eszközzel kapcsolatban is szinergiára és kölcsönös kiegészítő jelleg kialakítása kell törekedni.

    9. cikk

    Időtartam és költségvetési erőforrások

    (1) E rendelet végrehajtására a 2007. január 1-jén kezdődő és 2013. december 31-én véget érő időszakban kerül sor.

    Az eszköz végrehajtásához a 2007. január 1-től 2013. december 31-ig terjedő (hétéves) időszakra a pénzügyi keretet 2 190 millió euróban határozzák meg.

    (2) Az e rendeletben meghatározott intézkedésekhez hozzárendelt költségvetési forrásokat az Európai Unió általános költségvetésének évenkénti előirányzatai közt kell feltüntetni. Az évente rendelkezésre álló előirányzatokat a költségvetési hatóság hagyja jóvá a pénzügyi terv korlátain belül.

    (3) A források indikatív megosztása a LIFE+ két tematikus területe között a 2. mellékletben található.

    10. cikk

    Monitoring

    (1) Minden LIFE+ finanszírozású intézkedés kedvezményezettje köteles technikai és pénzügyi jelentéseket küldeni a munka előrehaladásáról. Az intézkedés befejezésétől számított három hónapon belül zárójelentést kell küldeni. A jelentések formáját és tartalmát a Bizottság határozza meg.

    (2) A Számvevőszék által a Szerződés 248. cikke értelmében az illetékes nemzeti számvevő testületekkel vagy hatóságokkal együttműködve végzett ellenőrzések, vagy a Szerződés 279. cikkének c) pontja szerint végzett felülvizsgálatok sérelme nélkül a Bizottság tisztviselői vagy egyéb alkalmazottai a LIFE+ által finanszírozott projektek esetében helyszíni ellenőrzéseket végezhetnek, beleértve a szúrópróbaszerű ellenőrzéseket is.

    (3) Az e rendelet alapján kötött szerződéseknek és megállapodásoknak, beleértve az 5. cikk (2) bekezdésében említett megbízott szervekkel kötött megállapodásokat is, különösképpen rendelkezniük kell a Bizottság (vagy meghatalmazott képviselője) általi felügyeletről és pénzügyi ellenőrzésről valamint a Számvevőszék által végzett, szükség esetén helyszíni, ellenőrzésekről.

    (4) Valamely intézkedés tekintetében utoljára teljesített kifizetést követő öt évig a pénzügyi támogatás kedvezményezettje köteles megőrizni a Bizottság számára az intézkedéssel kapcsolatos kiadásokra vonatkozó teljes dokumentációt.

    (5) Az (1) és a (2) bekezdésben említett jelentések és ellenőrzések eredménye alapján a Bizottság szükség szerint módosítja az eredetileg odaítélt pénzügyi támogatás mértékét és a támogatás nyújtásának feltételeit, illetve a kifizetések időrendjét is.

    (6) A Bizottság megtesz minden egyéb szükséges intézkedést a finanszírozott intézkedések szabályos és e rendelet valamint a Költségvetési rendelet (2002. június 25-i 1605/2002/EK, Euratom tanácsi rendelet) rendelkezéseinek megfelelő végrehajtásának ellenőrzésére.

    11. cikk

    A Közösség pénzügyi érdekeinek védelme

    (1) A Bizottság gondoskodik arról, hogy az e rendelet keretében finanszírozott intézkedések végrehajtása során a Közösség pénzügyi érdekeit csalás, korrupció és egyéb illegális tevékenységek elleni hatékony intézkedésekkel védjék, gondoskodik továbbá a jogosulatlanul kifizetett összegek visszafizettetéséről, és szabálytalanság estén hatékony, arányos és visszatartó erejű büntetéseket szab ki a 2998/95/EK, Euratom és a 2185/96/EK, Euratom tanácsi rendeleteknek és az 1073/1999/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletnek megfelelően.

    (2) A LIFE+ keretein belül finanszírozott közösségi intézkedések esetében a 2988/95/EK, Euratom rendelet 1. cikke (2) bekezdésében említett szabálytalanság a közösségi jogszabályok rendelkezéseinek vagy a szerződéses kötelezettségeknek olyan, egy gazdasági szereplő intézkedéséből vagy mulasztásából eredő megsértését jelenti, amely a Közösség általános költségvetésének, vagy a kezelése alá vont költségvetésnek egy indokoltatlan kiadási tétel szerepeltetésével kárt okozott vagy okozhatott volna.

    (3) A Bizottság csökkentheti, felfüggesztheti vagy visszakövetelheti az adott intézkedésre nyújtott pénzügyi támogatást, ha szabálytalanságokat tapasztal, beleértve az e rendelet rendelkezéseinek, vagy a szóban forgó pénzügyi támogatás odaítéléséről szóló egyedi határozatnak, illetve a szerződésnek vagy megállapodásnak a be nem tartását, vagy ha a projektben a Bizottság jóváhagyása nélkül olyan jelentős változtatás történt, amely az intézkedés jellegével vagy végrehajtási feltételeivel nem összeegyeztethető.

    (4) A határidők be nem tartása esetén, vagy ha a projekt végrehajtásában elért előrehaladás a kiutalt pénzügyi támogatásnak csak egy részét igazolja, a Bizottság a kedvezményezettet felszólítja, hogy a megadott határidőn belül nyújtsa be észrevételeit. Ha a kedvezményezett nem ad kielégítő választ, a Bizottság törölheti a pénzügyi támogatás hátralévő részét és követelheti a kifizetett összegek visszatérítését.

    (5) A jogosulatlan kifizetéseket vissza kell téríteni a Bizottságnak. A Költségvetési rendeletben meghatározott feltételek szerint kamattal terhelhető minden olyan összeg, amelyet nem térítettek vissza kellő időben.

    12. cikk

    Bizottság

    (1) A Bizottság munkáját a tagállamok képviselőiből álló LIFE+ bizottság segíti, amelynek elnöke a Bizottság képviselője.

    (2) Az e bekezdésre történő hivatkozáskor az 1999/468/EK határozat 4. és 7. cikkét kell alkalmazni, ugyanazon határozat 8. cikkének rendelkezéseire tekintettel.

    Az 1999/468/EK határozat 4. cikke (2) bekezdésében előírt időszak három hónap.

    13. cikk

    Értékelés

    A többéves programokat rendszeresen ellenőrzik, figyelemmel kísérve az egyes tematikus területek szerinti tevékenységek végrehajtását.

    A LIFE+ végrehajtása során félidős és végső értékelést tartanak annak megállapítása érdekében, hogy az eszköz mennyivel járult hozzá a Közösség környezetpolitikájának fejlesztéséhez és az előirányzatok felhasználásához.

    A végső értékelést a program végét megelőzően legkésőbb egy éven belül végzik el, és azt elküldik az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak.

    14. cikk

    Egyszerűsítés és egységes szerkezetbe foglalás

    (1) Az egyszerűsítés és egységes szerkezetbe foglalás igényét szem előtt tartva e rendelet hatályon kívül helyezi az alábbi jogszabályokat, és azok helyébe lép: a Tanács 1973/92/EGK rendelete (LIFE) és a Tanács 1404/92/EK rendelete 96 [4](LIFE II) Az Európai Parlament és a Tanács 1655/2000/EK rendelete (LIFE III) és annak meghosszabbítása, az Európai Parlament és a Tanács 1411/2001/EK határozata (az „URBAN” programról), az Európai Parlament és a Tanács 466/2002/EK határozata (az „NGO” programról); az Európai Parlament és a Tanács 2152/2003/EK határozata (Forest Focus).

    (2) A 2006. december 31-e előtt megkezdett, a fent említett jogszabályok hatálya alá tartozó intézkedésekre azok befejezéséig az említett jogszabályok vonatkoznak. Az említett jogszabályokban meghatározott bizottságokat az e rendelet 12. cikkében meghatározott bizottság váltja fel. Az említett jogszabályok által megkövetelt, de azok lejárta után végrehajtandó kötelező ellenőrzést és értékelést e rendelet keretein belül finanszírozzák.

    15. cikk

    A rendelet végrehajtási szabályai

    A végrehajtás szabályait a 12. cikkben meghatározott eljárás szerint a Bizottság határozza meg.

    16. cikk

    Hatálybalépés

    Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba.

    Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

    Kelt Brüsszelben, […-án/-én].

    az Európai Parlament részéről a Tanács részéről

    az elnök az elnök

    […] […]

    1. MELLÉKLET

    A támogatásra jogosult témakörök és intézkedések indikatív felsorolása

    1. Témakörök

    Az 1. cikkben meghatározott célkitűzéseknek megfelelően pénzügyi támogatást többek között a 6. környezetvédelmi cselekvési program végrehajtásának támogatására lehet biztosítani, azaz:

    - éghajlatváltozás: az Európai éghajlat-változási program (és utódai)

    - természet és biodiverzitás: A NATURA 2000 hálózaton belül (kiegészítve de nem átfedésben a vidékfejlesztési és kohéziós politikai eszközökkel) az élőhelyek kezeléséhez és tervezéséhez kapcsolódó innovatív megközelítések, egyes élőhelyek kezelésének költségei, beleértve az olyan új helyszíneket, amelyekre nem terjednek ki a strukturális vagy vidékfejlesztési alap rendelkezései; a biodiverzitás csökkenésének visszafordítása 2010-ig és az erdők és a Közösségen belüli környezeti kölcsönhatások megfigyelése, beleértve az erdőtüzek megelőzősével kapcsolatos intézkedéseket.

    - környezet- és egészségvédelem: beleértve a Környezet és Egészség Cselekvési Tervet, a Víz Keretirányelvet, a Tiszta Levegőt Európának (CAFÉ), valamint a Tenger, Talaj, Városfejlesztés és Növényvédő szerek tematikus stratégiákat.

    - az erőforrások fenntartható használata: erőforrás-gazdálkodás, hulladékképződés megelőzése és újrahasznosítás tematikus stratégiák, fenntartható termelési és fogyasztási stratégiák.

    - a politikaalakításhoz, végrehajtáshoz és betartatáshoz kapcsolódó stratégiai megközelítések: beleértve a környezetvédelmi hatásvizsgálatot és a stratégiai környezetvédelmi vizsgálatot;

    - a Közösség környezetvédelmi szakpolitikai intézkedéseinek utólagos értékelése.

    2. Tevékenységek

    A LIFE+ hatálya az alábbi típusú tevékenységekre terjed ki:

    - tanulmányok és felmérések készítése, modellezés és forgatókönyv-készítés

    - monitoring

    - kapacitásépítési segítségnyújtás

    - oktatás, munkaértekezletek és megbeszélések

    - hálózatépítés

    - a jó gyakorlat cseréjére szolgáló platformok

    - tudatosság-fejlesztő kampányok

    - tájékoztatási és kommunikációs tevékenységek

    - szakpolitikai megközelítések és eszközök demonstrációja

    2. MELLÉKLET

    A források indikatív megosztása

    (a teljes keret százalékában)

    A források indikatív megosztása a LIFE+ két tematikus területe között az alábbiak szerint alakul:

    LIFE+ végrehajtás és irányítás: 75-80%

    LIFE+ információ és kommunikáció: 20-25%

    3. MELLÉKLET

    A költségvetés végrehajtási feladatainak átruházására vonatkozó követelmények

    A Bizottság gondoskodik a LIFE+ programban meghatározott közösségi intézkedések végrehajtásáról.

    A költségvetés végrehajtási feladatai átruházhatók nemzeti közszektorbeli szervekre vagy közfeladatot ellátó, a magánjog hatálya alá tartozó szervekre.

    Ezek az illetékes hatóságokat vagy ügynökségeket (a továbbiakban „nemzeti ügynökségek”) a Bizottság a tagállamok egyetértésével, vagy maga az adott tagállam nevezi ki az 1605/2002/EK, Euratom tanácsi rendelet 54. cikke (2) bekezdésének (c) pontja és 56. cikke, valamint a 2342/2002/EK, Euratom bizottsági rendelet 38. és 39 . cikke alapján.

    A Bizottság elemzi a gazdaságosság, a hatékonyság és az eredményesség elveinek való megfelelést. Az átruházás végrehajtása előtt a Bizottság előzetes vizsgálat útján gondoskodik arról, hogy a nemzeti ügynökségeknek biztosított források felhasználása a hatékony és eredményes pénzgazdálkodás elvének megfelelően történjen, és hogy az nyilvánosságot biztosítson a közösségi intézkedések számára. Ezen kívül a Bizottság kikéri az e rendelet 12. cikkében meghatározott illetékes bizottság véleményét.

    Az említett nemzeti ügynökségek kijelölése az alábbi feltételek szerint történik:

    - a nemzeti ügynökségként kijelölt vagy létrehozott szervezetek jogi személyiséggel rendelkeznek, és rájuk nézve az érintett tagállam törvényei az irányadók;

    - a nemzeti ügynökségeknek megfelelő számú, a környezetvédelmi politika terén jártas szakemberrel kell rendelkezniük;

    - megfelelő infrastruktúrával kell rendelkezniük, különösen az informatika és a kommunikáció terén;

    - olyan közigazgatási környezetben kell működniük, ami lehetővé teszi feladataik megfelelő ellátását és az összeférhetetlenség elkerülését;

    - képeseknek kell lenniük a közösségi szintű pénzügyi gazdálkodási szabályok és szerződési feltételek alkalmazására;

    - megfelelő, lehetőleg egy közhatóság által kibocsátott pénzügyi garanciát kell biztosítaniuk, és gazdálkodási képességük meg kell hogy feleljen a rájuk bízott közösségi források mértékének.

    A Bizottság minden nemzeti ügynökséggel szerződést köt a (Költségvetési rendelet) végrehajtási szabályai 41. cikkének megfelelően, ami részletes rendelkezéseket tartalmaz többek között a feladatok meghatározásával, a jelentési szabályokkal, a felelősségek elhatárolásával és az ellenőrzési módszerekkel kapcsolatban. Az ügynökségeknek tiszteletben kell tartaniuk az átláthatóság, egyenlő bánásmód, a más közösségi forrásból történő kettős finanszírozás elkerülése, a projektek figyelemmel kísérési kötelezettsége és a kedvezményezettek által visszatérítendő pénzeszközök visszatérítési kötelezettségének elvét.

    Ezen kívül a Bizottság igazolja, hogy minden tagállam megtette a szükséges lépéseket a nemzeti ügynökség könyvvizsgálatának és pénzügyi átvilágításának biztosítása érdekében, és a Bizottság rendelkezésére bocsátotta – még a nemzeti ügynökség működésének megkezdése előtt – annak létezésére, illetékességére és megfelelő működésére vonatkozó bizonyítékokat, a hatékony és eredményes pénzgazdálkodás elvének megfelelően.

    A nemzeti ügynökségek felelősek a részükre felróható szabálytalanság, mulasztás vagy csalás esetén a vissza nem térített, behajtandó pénzeszközökért.

    A Bizottság a tagállamokkal együttműködve biztosítja a megelőző programok hatálya alatt a környezetvédelem témakörében elvégzett intézkedések és a LIFE+ program keretein belül végrehajtandó intézkedések közti átmenetet.

    LEGISLATIVE FINANCIAL STATEMENT

    +++++ TABLE +++++

    1. BUDGET LINE(S) + HEADING(S)

    07 03 10 (operational)

    07 01 04 05 (administrative)

    [indicative budget lines; to be created in the future budget]

    2. OVERALL FIGURES

    2.1. Total allocation for action (Part B): € 2,190 million

    2.2. Period of application: 2007-2013

    2.3. Overall multi annual estimate of expenditure:

    (a) Schedule of commitment appropriations/payment appropriations (financial intervention) (see point 6.1.1)

    € million ( to three decimal places)

    +++++ TABLE +++++

    4. LEGAL BASIS

    Pursuant to Articles 174 & 175 of the EC Treaty.

    5. DESCRIPTION AND GROUNDS

    5.1. Need for Community intervention

    5.1.1. Objectives pursued

    The general objective of LIFE + shall be to contribute to the development, implementation monitoring and evaluation of Community environment policy and legislation, in its internal dimension, as a contribution to promoting sustainable development in the Community. Financial interventions are also open to EFTA countries (members of the EEA), candidate countries associated to the EU, as well as to the Western Balkans countries.

    LIFE+ will support in particular the implementation of the 6th Environmental Action Programme which aims at combating climate change, halting the decline in nature and bio-diversity, improving environment, health and the quality of life and promoting the sustainable use and management of natural resources and wastes. It will support, inter alia , the implementation of the EC Climate Change programme, the environment and health action plan, and actions coming out of the thematic strategies (air quality, urban environment, soils, marine environment, pesticides, sustainable use of resources and waste recycling).

    5.1.2. Measures taken in connection with ex ante evaluation

    DGENV did not foresee an ex-ante evaluation for LIFE+ in its evaluation programme for 2004. In light of the decisions taken by the Commission in the context of the 2007-2013 Financial Perspectives, this work has had to be carried out at an earlier stage than originally envisaged.

    The ex-ante assessment shows that support for the environment at Community level through a dedicated instrument for the environment is relevant and justified –as an integral ingredient in the Lisbon/Gothenburg strategies. A dedicated instrument for the environment will support actions which provide value added at EU level. There will be the assurance of an adequate level of efficiency, provided that the various dedicated environment programmes are merged into one instrument.

    The objectives of the dedicated instrument for the environment, LIFE+ are specifically targeted on improving policy development and implementation as a contribution to achieving wider Treaty and strategic environment policy goals set out in the 6th Environmental Action Programme. Operational objectives have been identified, with examples of related output indicators provided. The programme will be focused on the main stakeholders involved in building the environmental knowledge base, implementing policy and disseminating information.

    A single instrument will be more effective in supporting environmental policy objectives. It will allow DG ENV to rationalise and streamline, bringing the management of similar activities (e.g. training, networking, monitoring support etc) under one framework in support of the achievement of environment policy objectives. One fund will facilitate a better matching of resources and policy priorities. This will reinforce the coherence of actions funded at Community level.

    The multi-annual programming framework, suggested for the dedicated instrument for the environment will result in increased coherence and complementarity in the delivery of activities. These programmes should be accompanied by a logical framework with specific objectives and related indicators to facilitate monitoring and evaluation. Details on implementation will be set out in programme guidelines. In order to achieve cost effectiveness, these provisions should aim at simplifying delivery mechanisms, optimising the use of human resources, while maintaining sound financial management. All actions will have to meet broad eligibility criteria, including demonstration of EU value added and respect of subsidiarity, complementarity and proportionality.

    In general, the specific policy support nature of LIFE+ should not lend itself to duplication or overlap with other Community programmes. However, special attention will be paid in programme delivery to ensure that duplication is avoided.

    5.2. Action envisaged and budget intervention arrangements

    In order to achieve the main objectives described under 5.1 above, LIFE+ will be divided into 2 strands:

    LIFE Implementation and Governance , which will:

    contribute to the development and demonstration of innovative policy approaches and instruments including promotion of successful research results.

    contribute to consolidating the knowledge base for the development, assessment, monitoring and evaluation, including ex-post evaluation of environmental policy and legislation (through i.a studies, modelling and scenario building);

    support the design and implementation of approaches to monitoring and assessment of the state of the environment and the drivers, pressures and responses that impact on it;

    facilitate the implementation of Community environment policy, with a particular emphasis on implementation at local and regional level, through i.a. capacity building, exchange of best practice and networking, development of training modules and/or programmes;

    provide support for better environmental governance, broadening stakeholder involvement, including that of environment non-governmental organisations, in policy consultation and implementation;

    LIFE Information and Communication , which will:

    disseminate information and raise awareness on environmental issues;

    support accompanying measures ( such as publications, events , campaigns, conferences,etc);

    In order to achieve the main objectives, the Decision establishing LIFE+ foresees a range of possible actions. LIFE+ will support those activities which have:

    - European added value: it will intervene only where there is a clear EU value added and contributes to economies of scale on a European level.

    - leverage or multiplier effect: it will provide a co-funding mechanism with Member States, regional or local authorities and other public and private operators.

    - catalytic or demonstrative character: LIFE + will support actions that show novel ways to approach and implement environment policy;

    - long term perspective: LIFE + interventions will be investments for the future. They will aim at setting the foundations for sustainability e.g. building the knowledge base)

    In the main, these will be:

    - Analytical activities:

    This type of actions will cover the carrying out of studies, surveys, evaluations, the elaboration of guides and reports and the development of common methodologies and indicators.

    - Policy support actions:

    This type of intervention will cover, inter alia, the financing of key networks (and notably those that facilitate stakeholder involvement throughout the policy cycle); the funding of non-governmental organisations; demonstration actions; workshops, training and other seminars and capacity building initiatives; and, exchange of best practice, all of which aims at underpinning the preparation and implementation of environment policy.

    - Environmental Awareness and Dissemination activities:

    This type of actions will cover among others the organisation of conferences, media campaigns, events, outreach (environment help desks) and awareness raising in support of the implementation of EC environment law and policy.

    5.3 Methods of implementation

    The programme will be mainly managed directly by the Commission. The types of actions may be financed either by:

    - Public procurement contracts

    - Grant agreements

    However, part of the programme may be implemented through the delegation of budget implementation tasks to national public-sector bodied or bodies governed by law with a public-sector mission, on the basis of national plans submitted each year (following multi-annual strategic programmes).

    Technical and financial assistance will be provided, covering the whole life-cycle of projects: this will increase the efficiency of the implementation of the programme, due to the availability of scientific and technical expertise, and the potential higher proximity to the projects to be funded.

    6. FINANCIAL IMPACT

    6.1. Total financial impact on (ex) part B (over the entire programming period)

    6.1.1. Financial intervention

    +++++ TABLE +++++

    The development of IT applications related to the programmes will be carried out through service contracts (public procurement procedures) funded via the operational budget

    6.2. Calculation of the costs by type of measure/action planned in (ex) part B (for the whole programming period)

    At this point in time it is not possible to provide either an accurate estimate of the number of projects envisaged for each year, or the average cost of each measure. The table 6.2 below indicates the expected breakdown of the annual allocation for one year (2007) by type of intervention.

    Among the priority areas of intervention are: Natura 2000, Climate change and the Thematic Strategies.

    The sum of the different measures proposed will remain within the allocation granted to the ENV policy area, following the annual budget procedure.

    Commitments in € million

    +++++ TABLE +++++

    7. IMPACT ON STAFF AND ADMINISTRATIVE EXPENDITURE

    7.1. Impact on human resources

    There will be no additional impact on human resources but an estimate of the staff involved in managing the financial side of the programme is as follows:

    +++++ TABLE +++++

    7.2. Overall financial impact of human resources

    +++++ TABLE +++++

    The amounts are total expenditure for twelve months.

    The human and administrative expenditure requested under the LIFE+ programme are in line with the current situation for DG Environment. In principle, no extra human resources will be required in relation to this programme until 2007: however, the allocation of the resources will depend, on one hand, by the internal organisation of the new Commission, and on the other hand, by the possible reallocation of the HR between services following the adoption of the new financial perspectives.

    In any case, the level of expenditure for human and administrative resources (including IT expenditure) for LIFE+ will remain within the allocation granted by the Budgetary Authority each year in the course of the budgetary process for policy area Environment.

    7.3. Other administrative expenditure deriving from the action

    There will be no overall increase in the DG’s administrative expenditure on meetings and missions. As an indication, the following table shows the likely costs of the regulatory committee meetings for the programme, which will be financed out of the DG’s annual allocation for this type of expenditure.

    +++++ TABLE +++++

    The amounts are total expenditure for twelve months.

    1 Specify the type of committee and the group to which it belongs.

    +++++ TABLE +++++

    This amount is purely indicative. The cost of the 7-year period will not result from the simple multiplication of the 2007 amount: a small increase in the allocation is foreseen for every subsequent year (see table 2.3(c); the amount for the 7-year period is estimated at € 50.3m instead of the € 47.4m resulting from the table above).

    8. FOLLOW-UP AND EVALUATION

    8.1. Follow-up arrangements

    Each file - grant agreement or market contract – is followed by the responsible Commission service. All files are monitored during the whole life-cycle. Beneficiaries of community grants and/or contributions are required to report to the Commission on the implementation of the projects/activities (from both the technical and the financial viewpoint). A report is also required to contractors after the completion of their work. All these provisions, including modalities, conditions, deliverables, etc. are included in the grant agreements and in the public procurement contracts.

    All the procedures for the implementation and the follow-up of this programme will be in compliance with the provisions of Council Regulation (EC, Euratom) N° 1605/2002 of 25 June 2002 on the Financial Regulation applicable to the general budget of the European Communities.

    8.2 Arrangements and schedule for the planned evaluation

    As provided for under Article 13 of the Regulation, the multi-annual programmes will be monitored regularly in order to follow the implementation of activities carried out under each strand. The programme, LIFE+, will be subject to a mid-term and final evaluation in order assess its contribution to the development of Community environmental policy and the use made of the appropriations. The final evaluation will be carried out not later than one year before the programme ends and shall be submitted to the EP and the Council.

    9. ANTI-FRAUD MEASURES

    As stated in point 8.1 above, potential beneficiaries and contractors shall comply with the provisions of the Financial Regulation and provide the evidence of their financial and legal soundness.

    For grants, they are required to supply provisional statements of income and expenditure related to the project/activity for which funding is requested. Payments are made on the basis of the terms and conditions related to the grant agreement and on the basis of expenditure and income statements duly certified by the beneficiary and checked by the relevant service of the Commission. On the spot controls are also possible and beneficiaries are required to keep all details and supporting documents for a period of 5 years after the completion of the project.

    [1] HL C […]., […], […]. o.

    [2] HL C […]., […], […]. o.

    [3] [dátum]-án/én adott vélemény (a Hivatalos Lapban még nem tették közzé).

    [4] HL L 181., 1996.7.20., 1. o.

    Top