Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32024R2017

    A Bizottság (EU) 2024/2017 végrehajtási rendelete (2024. július 25.) egy elnevezésnek az oltalom alatt álló eredetmegjelölések és földrajzi jelzések nyilvántartásába való bejegyzéséről (Κασκαβάλι άίνδου / Kashkavali Pindou / Κασκαβάλ άίνδου / Kashkaval Pindou [OFJ])

    C/2024/5174

    HL L, 2024/2017, 2024.8.1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2024/2017/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2024/2017/oj

    European flag

    Az Európai Unió
    Hivatalos Lapja

    HU

    L sorozat


    2024/2017

    2024.8.1.

    A BIZOTTSÁG (EU) 2024/2017 VÉGREHAJTÁSI RENDELETE

    (2024. július 25.)

    egy elnevezésnek az oltalom alatt álló eredetmegjelölések és földrajzi jelzések nyilvántartásába való bejegyzéséről („Κασκαβάλι άίνδου / Kashkavali Pindou / Κασκαβάλ άίνδου / Kashkaval Pindou” [OFJ])

    AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

    tekintettel a mezőgazdasági termékek és az élelmiszerek minőségrendszereiről szóló, 1151/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1), és különösen annak 52. cikke (3) bekezdésének b) pontjára,

    mivel:

    (1)

    Az 1151/2012/EU rendeletet hatályon kívül helyező (EU) 2024/1143 európai parlamenti és tanácsi rendelet (2) 90. cikkének (1) és (2) bekezdésével összhangban az 1151/2012/EU rendelet továbbra is alkalmazandó a Bizottsághoz 2024. május 13. előtt beérkezett és ugyanezen időpont előtt az Európai Unió Hivatalos Lapjában közzétett, mezőgazdasági termékek és élelmiszerek földrajzi árujelzőinek bejegyzése iránti kérelmekre.

    (2)

    Az 1151/2012/EU rendelet 50. cikke (2) bekezdése b) pontjának megfelelően a Bizottság közzétette az Európai Unió Hivatalos Lapjában (3) a Görögország által a „Κασκαβάλι Πίνδου / Kashkavali Pindou / Κασκαβάλ Πίνδου / Kashkaval Pindou” elnevezés oltalom alatt álló földrajzi jelzésként (OFJ) történő bejegyzésére vonatkozóan benyújtott kérelmet.

    (3)

    2023. július 7-én a Bizottság kézhez kapta Németország felszólalását és az ahhoz kapcsolódó, indokolással ellátott felszólalási nyilatkozatot. A Bizottság 2023. július 17-én továbbította Görögországnak e felszólalást. 2023. augusztus 8-án Németország megerősítette, hogy az indokolással ellátott felszólalási nyilatkozat hiánytalan, és hogy nem kíván további információkat hozzáfűzni.

    (4)

    A Bizottság megvizsgálta a Németország által benyújtott indokolással ellátott felszólalási nyilatkozatot, és azt elfogadhatónak találta.

    (5)

    A felszólaló azt állította, hogy a „Kashkaval” számos tagállamban és harmadik országban gyártott és forgalmazott sajt, amely a vámtarifa-nómenklatúrában és a Közös Vámtarifában általános elnevezésként szerepel. A felszólaló ezért azzal érvelt, hogy ha a „Κασκαβάλι Πίνδου / Kashkavali Pindou / Κασκαβάλ Πίνδου / Kashkaval Pindou” elnevezéseket oltalom alatt álló földrajzi jelzésként jegyeznék be, az azzal járna, hogy más országok gyártói már nem használhatnák a „Kashkaval” elnevezést. Ez közvetlenül sértené jogaikat, és jelentős gazdasági hátrányokat okozna nekik.

    Ezenkívül a felszólaló az 1151/2012/EU rendelet 5. cikkének (2) bekezdésében és 7. cikkének (1) bekezdésében foglalt, az oltalom alatt álló földrajzi jelzésekre vonatkozó követelményeknek való esetleges meg nem felelésre vonatkozó állításokat fogalmazott meg.

    (6)

    2023. szeptember 22-én kelt levelében a Bizottság felkérte az érdekelteket, hogy belső eljárásaiknak megfelelően folytassanak megfelelő konzultációkat annak érdekében, hogy egyezségre jussanak egymás között.

    (7)

    A konzultációkat követően Görögország és Németország megállapodásra jutott. Erről a Bizottságot 2024. január 17-én levélben tájékoztatták, amelyet 2024. május 15-én kiegészítettek a módosított egységes dokumentummal. Görögország megerősítette, hogy a „Κασκαβάλι Πίνδου / Kashkavali Pindou / Κασκαβάλ Πίνδου / Kashkaval Pindou” elnevezés bejegyzésének kérelmezésével nem kívánta fenntartani a „Kashkaval” kifejezés kizárólagos használatát, és következésképpen a „Κασκαβάλι Πίνδου / Kashkavali Pindou / Κασκαβάλ Πίνδου / Kashkaval Pindou” elnevezésre kérelmezett oltalom megadása nem terjedhet ki a „Kashkaval” önálló kifejezésre, csak a „Κασκαβάλι Πίνδου / Kashkavali Pindou / Κασκαβάλ Πίνδου / Kashkaval Pindou” összetett elnevezésre. A „Kashkaval” kifejezés tehát továbbra is használható az Unió területén, feltéve, hogy az Unió jogrendjében alkalmazandó elveket és szabályokat tiszteletben tartják.

    (8)

    Ezenkívül Görögország és Németország egyetértett abban, hogy a termékleírásban és az egységes dokumentumban szereplő „Kashkaval” kifejezést mindig a „Pindou”/„Πίνδου” szónak kell követnie annak egyértelművé tétele érdekében, hogy az oltalom csak erre az összetett elnevezésre vonatkozik. Ennek érdekében mind az egységes dokumentum, mind a termékleírás módosításra került.

    (9)

    Görögország és Németország továbbá arra a következtetésre jutott, hogy a „Κασκαβάλι Πίνδου / Kashkavali Pindou / Κασκαβάλ Πίνδου / Kashkaval Pindou” elnevezésnek az oltalom alatt álló eredetmegjelölések és földrajzi jelzések nyilvántartásába való bejegyzéséről szóló rendeletnek tartalmaznia kell egy preambulumbekezdést, amely meghatározza az oltalom hatályát.

    (10)

    Az egységes dokumentum és a termékleírás módosításai nem minősülnek jelentős mértékűnek. Ezért az 1151/2012/EU rendelet 51. cikke (4) bekezdésének megfelelően a Bizottság nem ismételte meg a kérelem vizsgálatát, és arra a következtetésre jutott, hogy a nyilvántartásba vétel feltételei teljesülnek. Az egységes dokumentum egységes szerkezetbe foglalt változatát azonban tájékoztatás céljából e rendelet mellékleteként közzé kell tenni.

    (11)

    A fentiek fényében a Bizottság úgy véli, hogy a „Κασκαβάλι Πίνδου / Kashkavali Pindou / Κασκαβάλ Πίνδου / Kashkaval Pindou” (OFJ) elnevezést indokolt bejegyezni az oltalom alatt álló eredetmegjelölések és földrajzi jelzések nyilvántartásába,

    ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

    1. cikk

    A „Κασκαβάλι Πίνδου / Kashkavali Pindou / Κασκαβάλ Πίνδου / Kashkaval Pindou” (OFJ) elnevezés bejegyzésre kerül.

    2. cikk

    A „Κασκαβάλι Πίνδου / Kashkavali Pindou / Κασκαβάλ Πίνδου / Kashkaval Pindou” (OFJ) elnevezést egészében oltalomban kell részesíteni, míg a „Kashkaval” kifejezés továbbra is használható az Unió területén olyan termékek esetében, amelyek nem felelnek meg a „Κασκαβάλι Πίνδου / Kashkavali Pindou / Κασκαβάλ Πίνδου/Kashkaval Pindou” termékleírásának, feltéve, hogy az Unió jogrendjében alkalmazandó elveket és szabályokat tiszteletben tartják.

    3. cikk

    Az egységes dokumentum egységes szerkezetbe foglalt szövegét e rendelet melléklete tartalmazza.

    4. cikk

    Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

    Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

    Kelt Brüsszelben, 2024. július 25-én.

    a Bizottság részéről

    az elnök

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)   HL L 343., 2012.12.14., 1. o., ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2012/1151/oj.

    (2)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2024/1143 rendelete (2024. április 11.) a borokra, a szeszes italokra és a mezőgazdasági termékekre vonatkozó földrajzi árujelzőkről, valamint a hagyományos különleges termékekről és a mezőgazdasági termékek minőségére utaló választható kifejezésekről, az 1308/2013/EU, az (EU) 2019/787 és az (EU) 2019/1753 rendelet módosításáról, továbbá az 1151/2012/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L, 2024/1143, 2024.4.23., ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/1143/oj).

    (3)   HL C 175., 2023.5.17., 23. o.


    MELLÉKLET

    Egységes dokumentum

    „Κασκαβάλι άίνδου / Kashkavali Pindou / Κασκαβάλ άίνδου / Kashkaval Pindou”

    PGI-GR-02821

    A kérelem benyújtásának időpontja: 2021.12.6.

    OEM ( ) OFJ (X)

    1.   Elnevezés [OEM vagy OFJ]

    „Κασκαβάλι άίνδου / Kashkavali Pindou / Κασκαβάλ άίνδου / Kashkaval Pindou”

    2.   Tagállam vagy harmadik ország

    Görögország

    3.   A mezőgazdasági termék vagy élelmiszer leírása

    3.1.   A termék típusa

    1.3. osztály: Sajtok

    3.2.   Az 1. pontban szereplő elnevezéssel jelölt termék leírása

    A „Κασκαβάλι άίνδου / Kashkavali Pindou / Κασκαβάλ άίνδου / Kashkaval Pindou” félkemény, forrázott alvadékkal készült sajt. Színe piszkosfehértől halványsárgáig terjed, és hengeres vagy paralelepipedon alakú. Íze vajas, enyhén savanykás és enyhén sós, amely megkülönbözteti a hasonló típusú sajtoktól. Ezek az ízjellemzők részben az előállítási folyamat részét képező időszakos sózásnak, valamint a magas zsírtartalmú, erős, érett aromával rendelkező tejnek tudhatók be.

    A „Κασκαβάλι άίνδου / Kashkavali Pindou / Κασκαβάλ άίνδου / Kashkaval Pindou” sajttészta tömör állagú, nagyon kevés lyukkal, kéreg nélkül. Az alábbi fizikai-kémiai jellemzőkkel rendelkezik:

    Zsírtartalom a szárazanyagban > 45 %

    Zsírtartalom 27–30 %

    Fehérjetartalom 25–28 %

    Legnagyobb nedvességtartalom 40–45 %

    Végezetül, a sótartalom (nátrium-klorid) 1,4 % és 2 % között van, az egyéb szervetlen összetevők 2,5 %-ot tesznek ki, a pH-érték pedig 5,0 és 5,3 között van.

    A „Κασκαβάλι Πίνδου / Kashkavali Pindou / Κασκαβάλ Πίνδου / Kashkaval Pindou” helyi nyers vagy pasztőrözött tejből (juhtejből, illetve juh- és kecsketej keverékéből, amelyben az utóbbi a keverék kevesebb mint 35 %-át teszi ki) készül, a terület aromán nyelvű nomád pásztorai által kifejlesztett különleges módszerrel.

    3.3.   Takarmány (kizárólag állati eredetű termékek esetében) és nyersanyagok (kizárólag feldolgozott termékek esetében)

    A „Κασκαβάλι άίνδου / Kashkavali Pindou / Κασκαβάλ άίνδου / Kashkaval Pindou” kizárólag olyan juh- és kecskefajták nyers vagy pasztőrözött tejéből készül, amelyeket a meghatározott területen hagyományosan külterjesen tenyésztenek. A tej magas (legalább 6 %-os) zsírtartalommal rendelkezik az állatok külterjes legeltetésének, illetve rossz időjárás idején a szárított és tárolt helyi növényekkel való takarmányozásnak köszönhetően. A sajt előállításához használt tejhez adható egyetlen anyag a kereskedelmi forgalomban elérhető „hagyományos görög tejoltó”.

    A meghatározott területen termelt és a „Κασκαβάλι Κίνδου / Kashkavali Pindou / Κασκαβάλ άίνδου / Kashkaval Pindou” előállításához használt tejre a következő követelmények vonatkoznak:

    i.

    A tejnek juhtejnek vagy juh- és kecsketej keverékének kell lennie, ez utóbbi a keverék kevesebb mint 35 %-át teheti ki.

    ii.

    Zsírtartalma legalább 6 % w/w.

    iii.

    Az állatokat az ellést követően legalább 10 napig nem lehet megfejni (nyers tej esetében). Az alvasztásig a tejet a hatályos jogszabályoknak megfelelően ellenőrzött hőmérsékleten kell tárolni.

    iv.

    A tej nem lehet sűrített, és nem tartalmazhat tejport, tejfehérjét, kazeinsókat, színezékeket vagy tartósítószereket.

    v.

    Állatgyógyászati készítmények (pl. antibiotikumok), növényvédő szerek vagy más káros anyagok maradványai nem lehetnek jelen a tejben.

    3.4.   Az előállítás azon műveletei, amelyeket a meghatározott földrajzi területen kell elvégezni

    A tej előállítását és a „Κασκαβάλι Πίνδου / Kashkavali Pindou / Κασκαβάλ Πίνδου / Kashkaval Pindou” sajt előállításának valamennyi szakaszát, beleértve az első csomagolást is, a meghatározott földrajzi területen kell végezni.

    3.5.   A bejegyzett elnevezést viselő termék szeletelésére, aprítására, csomagolására stb. vonatkozó egyedi szabályok

    3.6.   A bejegyzett elnevezést viselő termék címkézésére vonatkozó egyedi szabályok

    4.   A földrajzi terület tömör meghatározása

    Az a terület, ahol a tejet előállítják, valamint a „Κασκαβάλι Πίνδου / Kashkavali Pindou / Κασκαβάλ Πίνδου / Kashkaval Pindou” sajt előállítási területe Epirus egész régióját, Nyugat-Macedónia régió Kastoria, Grevena és Kozani regionális egységeit, valamint Thesszália régió Trikala és Karditsa regionális egységeit foglalja magában.

    5.   Kapcsolat a földrajzi területtel

    Az alapvető tényező, amely elválaszthatatlanul összekapcsolja a „Κασκαβάλι Πίνδου / Kashkavali Pindou / Κασκαβάλ Πίνδου / Kashkaval Pindou” sajtot a földrajzi területtel, a termék hírneve, amely a terület hagyományaihoz, szokásaihoz és gazdasági életéhez kapcsolódik. Ezt számos fontos írásos feljegyzés is megerősíti egészen napjainkig; némelyikük több mint 150 évre nyúlik vissza. Egy másik fontos tényező, amely a terméket a földrajzi területtel összekapcsolja, az emberi tényező, amely a különleges előállítási módszer kialakulásához vezetett, amely tökéletesen megfelel az egyenetlen hegyvidéki domborzatnak.

    A „Κασκαβάλι Πίνδου / Kashkavali Pindou / Κασκαβάλ Πίνδου / Kashkaval Pindou” sajtot a meghatározott földrajzi területhez kötő, megkérdőjelezhetetlen hírnévre való utalást számtalan egyéb forrás mellett Alexandros Papadiamantis Sto Christo sto Castro [Krisztus a kastélynál] című híres novellájában (1892), R. Dimitriadis Peri kefalotiriou kai kashkavaliou [Kefalotiri és kashkaval] című művében (1900), E.D. Polichronidis Kashkavali című művében (1912), „A Balkán nomádjai: a Pindosz-hegység északi részén élő vlachok élete és szokásai” című 1914-es dokumentumban, valamint A. Vitsikounakis 1925-ben íródott Nea Oikiaki Mageiriki [Új otthoni konyha] című konyhaművészeti kötetében találhatunk. Az Elliniki Tyrokomia [Sajtkészítés Görögországban] (1956) és az I istoria tou Ellinikou Galaktos kai ton Proiondon tou [A görög tej és tejtermékek története] című művekben (2004) is találhatók történelmi utalások e termékre. Végezetül meg kell említeni a Grigoriadis vállalat által az 1909-es párizsi nemzetközi vásáron elnyert aranyérmet, amely további bizonyítéka annak, hogy a termék kiváló minőségű, és az idők során kereskedelmi jelentőségre tett szert. A „Κασκαβάλι Πίνδου / Kashkavali Pindou / Κασκαβάλ Πίνδου / Kashkaval Pindou” a mai napig számos rendezvényen díjnyertes: 2011 februárjában a minőségéért díjat kapott az Oroszországban rendezett Prodexpón, 2021 januárjában pedig az International Taste Institute díját nyerte el.

    A termék jó hírnevéből és kiváló minőségéből adódóan a meghatározott földrajzi területen működő termelőegységek továbbra is gyártják és forgalmazzák a terméket, amint azt számos közelmúltbeli kiadvány is bizonyítja. Például Filio Haidemenou 2005-ben kiadott Tris aiones mia zoi: yiayia Filio i mikrasiatissa című emlékirata a terméket a meghatározott földrajzi terület mindennapi életével, vidéki életével, népművészetével stb. kapcsolatos emlékek között említi, ami megerősíti, hogy ez volt a birkáikat a hegyekben legeltető pásztorok által készített sajtok egyike. A Flavours of Greece [Görögország ízei] című kiadványban (London 2011) Rosemary Barron részletes leírást készített a görög tejtermékekről és sajtokról, és a szerző megjegyzi, hogy a „Kashkavali”-t különleges íze miatt mezzeként szokták felszolgálni. Vivi Konstantinidou-nak a gasztronómiai témákkal és alapanyagokkal foglalkozó Gastronomos című magazin egyik számában megjelent cikkében a szerző leírja azzal kapcsolatos tapasztalatait, amikor kisfiának első alkalommal adott a sajtból, és mindenkinek ajánlja, hogy próbálja ki a „Kashkavali Pindou”-t, mivel szerinte kiváló sajtos pirítóst lehet vele készíteni (2021. október 11.).

    Ha az internetes keresőkbe beírjuk a termék nevét, több mint 6 000 találatot kapunk, köztük számos olyan receptet, amelyben a „Κασκαβάλι Κίνδου / Kashkavali Pindou / Κασκαβφλ άίνδου / Kashkaval Pindou” egyéb hozzávalókkal együtt szerepel, például: csirke és lountza, pizza, fasírt krutonnal és paprikával, valamint prasotigania [póréhagymás sült disznóhús], illetve különféle borok mellé is ajánlják.

    A meghatározott földrajzi terület geomorfológiájához szorosan kapcsolódik az emberi tényező, illetve az, hogy ez a tényező mennyire meghatározó a termék sajátosságai szempontjából. A területet Görögország legnagyobb hegyvidéke, a Pindosz uralja, amely hatással van a tej minőségére és a sajtkészítés módjára.

    A terület legelőkben gazdag, de nem alkalmas más gazdálkodási formák végzésére, így a lakosok fő tevékenysége a külterjes állattenyésztés és a tejtermékek előállítása. A terület kontinentális éghajlatú, hideg telekkel, gyakori havazással és hűvös nyarakkal, ami 10 °C-os éves átlaghőmérsékletet eredményez. Az esőzések szintén gyakoriak: az átlagos csapadékmennyiség évi 600–800 mm, és nyáron sincsenek hosszan tartó száraz időszakok. Az éghajlat hatása egyértelműen megmutatkozik a nem tisztán mediterrán növényzetben, mivel a hegyvidéki és félhegyvidéki területeken a növényzet hasonló a közép-európaihoz, ahol számos jegenyefenyő-, bükk-, gesztenye-, tölgy- és platánerdő, valamint kiterjedt gyepterületek találhatók. A terület növényvilága gazdag és egyedülálló: összesen 2 012 vadon termő növényfajt jegyeztek fel, amelynek 21,9 %-a a Balkánon, 5,6 %-a pedig Görögországban őshonos. Azok a juhok és kecskék, amelyek tejét a sajt előállításához felhasználják, olyan fajtákból származnak, amelyeket a területen régóta tenyésztenek, és amelyek alkalmazkodtak a zord éghajlati viszonyokhoz. A gazdaságok közepes kapacitással rendelkeznek, és kis mennyiségű, de magas zsírtartalmú tejet adó legeltetett állatokat tartanak.

    A terület az aromán nyelvű nomád pásztorok (vlachok) származási helye, akik kifejlesztették a „Κασκαβάλι Πίνδου / Kashkavali Pindou / Κασκαβάλ Πίνδου / Kashkaval Pindou” előállításának sajátos módját, amely teljes összhangban van a hegyvidéki domborzattal, és ez a fő oka annak, hogy az a terület egyik fő termékévé vált és kiváló hírnévre tett szert. A sajtkészítési folyamat első szakasza a nyáron a hegyekben termelt tej helyben történő alvasztásából állt, amelynek célja a felszeletelve a szomszédos sík területekre szállított sajttészta előállítása volt. Ezt követte a folyamat második szakasza, azaz az alvadék forró vízzel való elkeverése, majd a sajt érlelése. A „Κασκαβάλι Πίνδου / Kashkavali Pindou / Κασκαβάλ Πίνδου / Kashkaval Pindou” ilyen módon történő készítésének jelentős előnye van, mivel lehetővé teszi a nyers tej vagy a megsavanyodott tej felhasználását, mivel amikor a sajttésztát forró vízzel összekeverik, azt részben sterilizálják. A gyakori száraz sózás adja a sajt enyhén sós ízét.

    Ez a módszer ideális a terület domborzati és éghajlati viszonyai szempontjából, amelyek miatt a nomád pásztoroknak nyáron nagy magasságban kellett tartaniuk állataikat, ahol nem voltak tejüzemek, feldolgozó létesítmények, érlelőkamrák, tárolók stb. A nyáron a hegyekben termelt tejből azonnal sajttésztát készítettek, amelyet azután az alacsonyabban fekvő területekre lóháton szállítottak, hogy „Kashkavali Pindou / Kashkaval Pindou”-t készítsenek belőle. Ez megoldotta azt a problémát, hogy miként lehet tartósítani a hegyekben termelt tejet, hogy abból sajt készülhessen. Innen kapta a nevét a«Κασκαβάλι Πίνδου/Kashkavali Pindou/Κασκαβάλ Πίνδου/Kashkaval Pindou», mivel az aromán nyelvben a „kashkaval” kifejezés nyers fordításban „lóval szállított sajtot” jelent.

    A „Κασκαβάλι Πίνδου / Kashkavali Pindou / Κασκαβάλ Πίνδου / Kashkaval Pindou” sajttészta tömör állagú, nagyon kevés lyukkal, kéreg nélkül. Ezek a jellemzők az előállítási módnak tudhatók be, amelynek lényege, hogy a sajttésztát szeletekre vágják, majd forró vízzel összekeverik, amikor a savasság megfelelő. Konkrétabban, a sajtkészítési folyamat során a sajttésztát érni hagyják, majd csíkokra (szeletekre) vágják, amelyeket nagyon forró vízbe merítenek. A tésztafélékhez hasonlóan a sajt nagyon rugalmassá válik, így könnyen alakítható először a vízben, majd a sajtkészítő asztalon. Így amikor a sajtot a sajtformákba teszik a később szilárddá váló sajtkorong megformázásához, a sajttészta egységes, homogén, tömör, rugalmas állagú, repedések nélkül.

    Ezt a sajátosságot sikeresen átmentették a modern gyártási folyamatba, amelyben a hagyományos módszer elemei változatlanok maradtak. A kiigazításokat a biztonság és a nyomonkövethetőség érdekében végezték el, de ezek nem befolyásolják a sajt jellegét vagy ízét, mivel a fő különbség a pasztőrözött tej használata, valamint az, hogy a terméket ma már márkajelzéssel és csomagolással látják el. A „Κασκαβάλι Πίνδου / Kashkavali Pindou / Κασκαβάλ Πίνδου / Kashkaval Pindou” sajt egyik alapvető egyedi jellemzője, hogy még mindig juhtejből vagy juh- és kecsketej keverékéből készül, ellentétben a balkáni országokban tehéntej felhasználásával készített, azonos nevű sajtokkal. Végezetül, a felhasznált tej egy olyan fontos tényező, amely összekapcsolja a terméket a meghatározott területtel, mivel magas zsírtartalma kölcsönzi a termék jellegzetes vajas ízét. Mivel a juhokat és a kecskéket a Pindosz-hegységben legeltetik, ahol sokféle aromás növény és fűszernövény terem, a tejben magas az illékony terpének és aldehidek koncentrációja, ami erős és érett aromát kölcsönöz a sajtnak.

    Hivatkozás a termékleírás közzétételére

    https://www.minagric.gr/images/stories/docs/agrotis/POP-PGE/2021/kashkavali_pindou_prod100124.pdf


    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2024/2017/oj

    ISSN 1977-0731 (electronic edition)


    Top