Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32024R1417

    A Bizottság (EU) 2024/1417 felhatalmazáson alapuló rendelete (2024. március 13.) a mezőgazdasági fenntarthatósági információs hálózat létrehozásáról szóló 1217/2009/EK tanácsi rendeletnek a jövedelem éves meghatározására, a mezőgazdasági üzem fenntarthatóságának elemzésére és a kutatási célú adathozzáférésre vonatkozó szabályokkal történő kiegészítéséről, valamint az 1198/2014/EU felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet hatályon kívül helyezéséről

    C/2024/1580

    HL L, 2024/1417, 2024.5.24, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2024/1417/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2024/1417/oj

    European flag

    Az Európai Unió
    Hivatalos Lapja

    HU

    L sorozat


    2024/1417

    2024.5.24.

    A BIZOTTSÁG (EU) 2024/1417 FELHATALMAZÁSON ALAPULÓ RENDELETE

    (2024. március 13.)

    a mezőgazdasági fenntarthatósági információs hálózat létrehozásáról szóló 1217/2009/EK tanácsi rendeletnek a jövedelem éves meghatározására, a mezőgazdasági üzem fenntarthatóságának elemzésére és a kutatási célú adathozzáférésre vonatkozó szabályokkal történő kiegészítéséről, valamint az 1198/2014/EU felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet hatályon kívül helyezéséről

    AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

    Tekintettel a mezőgazdasági fenntarthatósági információs hálózat létrehozásáról szóló, 2009. november 30-i 1217/2009/EK tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 5. cikke (1) bekezdésének második albekezdésére, 5a. cikke (1) bekezdésére, 5b. cikke (2) és (3) bekezdésére, valamint 16. cikke (3) bekezdésére,

    tekintettel az európai adatvédelmi biztos véleményére (2),

    mivel:

    (1)

    Az (EU) 2023/2674 európai parlamenti és tanácsi rendelet (3) a mezőgazdasági számviteli információs hálózatnak mezőgazdasági fenntarthatósági információs hálózattá (a továbbiakban: FSDN) való átalakítása tekintetében módosította az 1217/2009/EK tanácsi rendeletet. A módosított jogi keret jelentősen megváltoztatja az adatgyűjtésre vonatkozó jelenlegi keretet. Az egyértelműség és a jogbiztonság érdekében ezért az 1198/2014/EU felhatalmazáson alapuló bizottsági rendeletben (4) megállapított jelenlegi szabályokat felváltó új szabályokat kell elfogadni.

    (2)

    Az 1217/2009/EK rendelet felhatalmazza a Bizottságot arra, hogy a mezőgazdasági üzemek jövedelmének éves megállapításához és fenntarthatóságának elemzéséhez, valamint az FSDN-adatok kutatási célokból történő megosztásához szükséges szabályokat megállapító, felhatalmazáson alapuló rendeleteket fogadjon el. A felhatalmazáson alapuló jogi aktusban szabályokat kell megállapítani különösen az adatfelvételi terület behatárolását célzó küszöbérték meghatározására, a mezőgazdasági üzemek kiválasztását biztosító tervek kidolgozására, a standard termelési érték referencia-időszakának meghatározására, az általános és a fő gazdaságtípusok megállapítására, valamint az álnevesített adatokhoz kutatási célokból való hozzáférés engedélyezésére vonatkozóan.

    (3)

    Az adatfelvételi terület behatárolását célzó küszöbértéknek lehetővé kell tennie az adatfelvételi terület tekintetében reprezentatív adatok felvételét, és tükröznie kell az egyes tagállamok mezőgazdasági üzemeinek strukturális helyzetét. A küszöbértéknek emellett maximalizálnia kell a minta mérete és reprezentativitása közötti haszon/költség arányt. A küszöbértéket azzal a céllal kell meghatározni, hogy az adatfelvételi terület tartalmazza a piaci orientációval működtetett üzemek közül azokat, amelyek a mezőgazdasági termelési érték, a mezőgazdasági terület és a mezőgazdasági munkaerő lehető legnagyobb arányát képviselik.

    (4)

    A kiválasztási tervnek legalább azokat az elemeket tartalmaznia kell, amelyek bemutatják, hogyan kerül kiválasztásra a reprezentatív minta, lehetővé téve, hogy az adatfelvétel megfeleljen a mezőgazdasági fenntarthatósági információs hálózat céljainak.

    (5)

    A standard termelési értékek az egy adott referencia-időszak folyamán mért átlagértékeken alapulnak. Értékeiket a gazdasági folyamatok figyelembevétele céljából rendszeresen frissíteni kell annak érdekében, hogy a tipológia a továbbiakban is megfelelően alkalmazható legyen. A frissítések gyakoriságát azokhoz az évekhez indokolt igazítani, amelyekben az uniós integrált mezőgazdaságiüzem-statisztikai felmérésekre sor kerül.

    (6)

    Az általános és a fő gazdaságtípusokat úgy kell megállapítani, hogy az üzemekből az aggregáltság kisebb-nagyobb fokán homogén csoportokat lehessen képezni, és az üzemek csoportjainak helyzetét össze lehessen hasonlítani.

    (7)

    Az 1217/2009/EK rendelet 16. cikkének (3) bekezdése lehetővé teszi a Bizottság számára, hogy hozzáférést biztosítson az említett rendelet végrehajtása során felvett álnevesített adatokhoz. Szabályokat kell megállapítani az álnevesített adatokhoz kutatási célokból való hozzáférés engedélyezésére annak biztosítása érdekében, hogy az ilyen célra alkalmas adatok rendelkezésre bocsáthatók legyenek, ugyanakkor garantálni lehessen az egyéni adatok megfelelő szintű védelmét is. Az (EU) 2016/679 európai parlamenti és tanácsi rendelet (5) 89. cikkének (1) bekezdésével és az (EU) 2018/1725 európai parlamenti és tanácsi rendelet (6) 13. cikkével összhangban azonban az álnevesített adatokhoz való hozzáférés megadása előtt meg kell győződni arról, hogy az adatkezelés céljai anonim adatokkal nem valósíthatók meg.

    (8)

    Az egyértelműség és a jogbiztonság érdekében az 1198/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendeletet hatályon kívül kell helyezni. Mivel azonban a 2024-es számviteli évre vonatkozó adatgyűjtési folyamat már megkezdődött, az említett felhatalmazáson alapuló rendeletben meghatározott szabályokat a 2025-ös jelentéstételi év kezdetéig továbbra is alkalmazni kell.

    (9)

    A már folyamatban lévő adatgyűjtési folyamatok befolyásolásának elkerülése érdekében az e rendeletben előírt szabályokat az FSDN tekintetében a 2025-ös jelentéstételi évtől, az uniós integrált mezőgazdaságiüzem-statisztikai felmérések tekintetében pedig a 2026-os felméréstől kezdődően kell alkalmazni,

    ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

    1. cikk

    Tárgy

    Ez a rendelet kiegészítő szabályokat állapít meg az 1217/2009/EK rendelet egyes nem alapvető elemeinek vonatkozásában a mezőgazdasági üzemek jövedelmének éves megállapítása és fenntarthatóságának elemzése céljából a mezőgazdasági fenntarthatósági információs hálózat (FSDN) keretében. E szabályok a következőkre vonatkoznak:

    a)

    az 1217/2009/EK rendelet 5. cikkének (1) bekezdésében említett küszöbérték;

    b)

    az 1217/2009/EK rendelet 5a. cikkének (1) bekezdésében említett terv;

    c)

    az 1217/2009/EK rendelet 5b. cikkének (2) bekezdésében említett referencia-időszak;

    d)

    az 1217/2009/EK rendelet 5b. cikkének (3) bekezdésében említett gazdaságtípusok;

    e)

    az 1217/2009/EK rendelet 16. cikkének (3) bekezdése szerinti, álnevesített adatokhoz való hozzáférés.

    2. cikk

    Küszöbérték

    Az 1217/2009/EK rendelet 5. cikkének (1) bekezdésében említett küszöbértéknek biztosítania kell, hogy az adatfelvételi terület tartalmazza a piaci orientációval működtetett üzemek közül azokat, amelyek a mezőgazdasági termelési érték, a mezőgazdasági terület és a mezőgazdasági munkaerő lehető legnagyobb arányát képviselik.

    3. cikk

    Kiválasztási terv

    Az adatszolgáltató üzemek kiválasztására szolgáló, minden egyes tagállam által kidolgozandó, az 1217/2009/EK rendelet 5a. cikkének (1) bekezdésében említett tervnek tartalmaznia kell azokat az elemeket, amelyek reprezentatív számviteli minta kiválasztását biztosítják az adatfelvételi terület vonatkozásában. Konkrétabban a tervnek:

    a)

    a legfrissebb statisztikai forrásokon kell alapulnia;

    b)

    ismertetnie kell az adatfelvételi területnek az 1217/2009/EK rendelet I. mellékletében felsorolt felosztás és 5b. cikkének (1) bekezdésében említett gazdaságtípus és gazdasági méretosztály szerinti rétegezésére irányuló eljárást;

    c)

    meg kell adnia az adatfelvételi területhez tartozó üzemeknek az 1217/2009/EK rendelet 5b. cikke (1) bekezdésében említett gazdaságtípus és gazdasági méretosztály szerinti bontását legalább a fő gazdaságtípusok szerint;

    d)

    meg kell jelölnie az egyes rétegek tekintetében választott kiválasztási arány meghatározására szolgáló statisztikai módszereket, az adatszolgáltató üzemek kiválasztására szolgáló eljárásokat és az egyes elfogadott rétegekhez kiválasztandó adatszolgáltató üzemek számát.

    4. cikk

    Standard termelési érték referencia-időszaka

    Az 1217/2009/EK rendelet 5b. cikke (2) bekezdésében említetteknek megfelelően az N. évi standard termelési értékeknek az uniós integrált mezőgazdaságiüzem-statisztikai felmérés céljaira való kiszámítása során a referencia-időszak az N–5-től az N–1-ig terjedő egymást követő öt év.

    A standard termelési értékeket az első bekezdésben meghatározott ötéves referencia-időszakra számított átlagos alapadatokból kell megállapítani, és azokra „N–3 standard termelési érték” néven kell hivatkozni. A gazdasági folyamatok figyelembevétele érdekében ezen N–3 standard termelési értékek frissítését legalább minden olyan alkalommal el kell végezni, amikor az uniós integrált mezőgazdaságiüzem-statisztikai felmérésre sor kerül.

    5. cikk

    Általános és fő gazdaságtípusok

    Az 1217/2009/EK rendelet 5b. cikkének (3) bekezdésében említett általános és fő gazdaságtípusokat és a köztük lévő megfeleltetéseket e rendelet I. melléklete határozza meg.

    6. cikk

    Álnevesített adatokhoz való hozzáférés biztosítása kutatási célokból

    Az 1217/2009/EK rendelet 16. cikkének (3) bekezdésében említett, az álnevesített adatokhoz való uniós szintű hozzáférés Bizottság általi engedélyezésére vonatkozó szabályokat és feltételeket e rendelet II. melléklete tartalmazza.

    7. cikk

    Hatályon kívül helyezés

    Az 1198/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelet 2025. január 1-jével hatályát veszti.

    Az első bekezdésben említett rendelet azonban a mezőgazdasági fenntarthatósági információs hálózat tekintetében a 2025-ös jelentéstételi évet megelőző jelentéstételi évekre, az uniós integrált mezőgazdaságiüzem-statisztikai felmérések tekintetében pedig a 2023. évi felmérésig továbbra is alkalmazandó.

    8. cikk

    Hatálybalépés és alkalmazás

    Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő hetedik napon lép hatályba.

    A rendeletet a mezőgazdasági fenntarthatósági információs hálózat tekintetében a 2025-ös számviteli évtől, az uniós integrált mezőgazdaságiüzem-statisztikai felmérések tekintetében pedig a 2026-os felméréssel kezdődően kell alkalmazni.

    Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

    Kelt Brüsszelben, 2024. március 13-án.

    a Bizottság részéről

    az elnök

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)   HL L 328., 2009.12.15., 27. o., ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2009/1217/oj.

    (2)  Az európai adatvédelmi biztos 2024. február 26-án kiadott hivatalos észrevételei a mezőgazdasági fenntarthatósági információs hálózat létrehozásáról szóló 1217/2009/EK tanácsi rendeletnek a jövedelem éves meghatározására, a mezőgazdasági üzem fenntarthatóságának elemzésére és a kutatási célú adathozzáférésre vonatkozó szabályokkal történő kiegészítéséről, valamint az 1198/2014/EU felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet tervezetéről.

    (3)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2023/2674 rendelete (2023. november 22.) az 1217/2009/EK tanácsi rendeletnek a mezőgazdasági számviteli információs hálózatnak mezőgazdasági fenntarthatósági információs hálózattá való átalakítása tekintetében történő módosításáról (HL L, 2023/2674., 2023.11.29., ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2023/2674/oj).

    (4)  A Bizottság 1198/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelete (2014. augusztus 1.) az Európai Unióban működő mezőgazdasági üzemek jövedelmére és üzleti tevékenységére vonatkozó számviteli adatok gyűjtésére szolgáló hálózat létrehozásáról szóló 1217/2009/EK tanácsi rendelet kiegészítéséről (HL L 321., 2014.11.7., 2. o., ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2014/1198/oj).

    (5)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2016/679 rendelete (2016. április 27.) a természetes személyeknek a személyes adatok kezelése tekintetében történő védelméről és az ilyen adatok szabad áramlásáról, valamint a 95/46/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről (általános adatvédelmi rendelet) (HL L 119., 2016.5.4., 1. o., ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2016/679/oj).

    (6)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2018/1725 rendelete (2018. október 23.) a természetes személyeknek a személyes adatok uniós intézmények, szervek, hivatalok és ügynökségek általi kezelése tekintetében való védelméről és az ilyen adatok szabad áramlásáról, valamint a 45/2001/EK rendelet és az 1247/2002/EK határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 295., 2018.11.21., 39. o., ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2018/1725/oj).


    I. MELLÉKLET

    Az 5. cikkben említett általános és fő gazdaságtípusok, valamint a köztük lévő megfelelés

    Általános gazdaságtípus

    Megnevezés

    Fő gazdaságtípus

    Megnevezés

    1.

    Szakosodott szántóföldi növénytermesztés

    15.

    Szakosodott gabona-, olajosmag- és fehérjenövény-termesztés

    16.

    Szántóföldi növények termesztése

    2.

    Szakosodott kertészet

    21.

    Szakosodott növényházi kertészet

    22.

    Szakosodott szabadföldi kertészet

    23.

    Egyéb kertészet

    3.

    Állandó növénykultúrák szakosodott termesztése

    35.

    Szakosodott szőlőültetvények

    36.

    Gyümölcsök és citrusfélék szakosodott termesztése

    37.

    Szakosodott olajbogyó-termesztés

    38.

    Különféle állandó növénykultúrák vegyesen

    4.

    Tömegtakarmány-fogyasztó állatok szakosodott tartása

    45.

    Szakosodott tejtermelés

    46.

    Szakosodott szarvasmarhatartás – nevelés és hizlalás

    47.

    Szarvasmarhatartás – tejtermelés, nevelés és hizlalás vegyesen

    48.

    Juh, kecske és egyéb tömegtakarmány-fogyasztó állatállomány tartása

    5.

    Abrakfogyasztó állatok szakosodott tartása

    51.

    Szakosodott sertéstartás

    52.

    Szakosodott baromfitartás

    53.

    Abrakfogyasztó állatok tartása vegyesen

    6.

    Vegyes növénytermesztés

    61.

    Vegyes növénytermesztés

    7.

    Vegyes állattartó gazdaságok

    73.

    Vegyes állatállomány, főként tömegtakarmány-fogyasztó állatok

    74.

    Vegyes állatállomány, főként abrakfogyasztó állatok

    8.

    Növénytermesztés és állattartás vegyesen

    83.

    Szántóföldi növények és tömegtakarmány-fogyasztó állatállomány vegyesen

    84.

    Különféle növénykultúrák és állatállományok vegyesen

    9.

    Osztályba nem sorolt üzemek

    99.

    Osztályba nem sorolt üzemek


    II. MELLÉKLET

    A 6. cikkben foglaltak szerinti, álnevesített adatokhoz kutatás célokból való hozzáférés engedélyezése

    1.   Általános elvek

    A Bizottság kutatási célokból hozzáférést biztosíthat az 1217/2009/EK rendelet 1. cikkében említett célokból a Bizottság birtokában lévő álnevesített adatokhoz, feltéve, hogy teljesülnek a következő feltételek:

    a)

    a kutatási adatok felhasználása megfelel az 1217/2009/EK rendelet 1. cikkében említett céloknak;

    b)

    a kutatási adatokhoz való hozzáférés, azok felhasználása és kezelése tiszteletben tartja az álnevesített adatok és az azok alapjául szolgáló egyedi adatok védelmét, amint azt az 1217/2009/EK rendelet 16. és 16a. cikke, valamint az (EU) 2016/679 és az (EU) 2018/1725 rendelet rendelkezései előírják;

    c)

    csak a szóban forgó kutatás céljaihoz feltétlenül szükséges adatokhoz lehet hozzáférést biztosítani;

    d)

    az adatokhoz való hozzáférést a kutatás, tanulmányok készítése vagy elemzések területén elismert szervezet kéri;

    e)

    az adatokra közérdekű projekthez van szükség, amelynek eredményeit nyilvánosan hozzáférhetővé teszik;

    f)

    az álnevesített adatok védelmét szolgáló fizikai, műszaki és adminisztratív biztonsági intézkedések megfelelő védelmet biztosítanak a kért álnevesített adatok számára. A javasolt intézkedéseket a kérelmező szerv határozza meg;

    g)

    az álnevesített adatok használata az engedélyezett időszakra korlátozódik. Az adathasználat időtartamának meghosszabbításához a Bizottság engedélye szükséges;

    h)

    a Bizottsághoz álnevesített adatokhoz való hozzáférés iránti kérelmet nyújtanak be, amely igazolja, hogy a kutatási javaslattal kapcsolatos adathozzáférés és az adatok felhasználása megfelel az a)–g) pontban felsorolt feltételeknek.

    A hozzáférés biztosítása során a Bizottság az 1217/2009/EK rendelet 16. és 16a. cikkével, valamint az (EU) 2016/679 és az (EU) 2018/1725 rendelet rendelkezéseivel összhangban tiszteletben tartja a szubszidiaritás, az arányosság és az elővigyázatosság elvét.

    Szubszidiaritás elve: az adatfelhasználásnak uniós szinten vagy több tagállam szempontjából kell relevánsnak lennie. Amennyiben a kérelem egyetlen országra vonatkozik, a kérelmet az érintett tagállamhoz kell benyújtani;

    Arányosság elve: hozzáférést csak az elemzés elvégzéséhez feltétlenül szükséges időtartamra és terjedelemben biztosítanak;

    Elővigyázatosság elve: az adatokkal való visszaélés kockázatának minimálisra szorítása.

    2.   Álnevesített adatokhoz való hozzáférés iránti kérelem

    A kutatási célú adathozzáférési kérelemben fel kell tüntetni a következőket:

    a)

    a hozzáférést kérő személy vagy szervezet neve;

    b)

    a kérelmező személy vagy szervezet lakóhelye/telephelye, feltüntetve, hogy az az Unió területén belül vagy kívül található;

    c)

    a kutatás törvényes célja, finanszírozási forrása és a kutatási eredmények tulajdonjoga;

    d)

    annak ismertetése, hogy a kutatás céljához miért szükséges a kért álnevesített adatok használata, és hogy a szóban forgó célt miért nem lehet anonim adatokkal megvalósítani;

    e)

    az adatokhoz való hozzáférés, azok kezelése és felhasználása hogyan felel meg az 1217/2009/EK rendeletben előírt célnak és garanciáknak, valamint az 1. pontban említett általános elveknek. A kérelmező személynek vagy szervezetnek jeleznie kell, hogy milyen kockázatokat tárt fel, és hogy milyen intézkedéseket kíván bevezetni a kockázatok csökkentése érdekében;

    f)

    az adatokhoz hozzáféréssel rendelkező személyek neve;

    g)

    az alkalmazni kívánt, hozzáférést biztosító létesítmények;

    h)

    azon adatkészletek és elemzésük módszerei, amelyekhez hozzáférést kérnek;

    i)

    az adatokhoz való hozzáférés időtartama;

    j)

    a kutatás nyilvánosságra hozandó vagy egyéb közzétételre szánt tervezett eredményei; valamint

    k)

    a kérelem indokolása szempontjából releváns bármely egyéb információ.

    A hozzáférés iránti kérelemhez az adatokhoz hozzáférő személyek által aláírt egyéni titoktartási nyilatkozatokat kell mellékelni.

    A Bizottság megvizsgálja, hogy a kérelem megfelel-e az 1. pontban említett általános elveknek, majd dönt a kérelem jóváhagyásáról vagy elutasításáról. A kérelem jóváhagyható, amennyiben megfelel az 1217/2009/EK rendeletnek. A kérelmet el kell utasítani, ha az álnevesített adatok tervezett felhasználása nem felel meg az (EU) 2016/679 és az (EU) 2018/1725 rendeletnek, vagy nem garantálható azzal egyenértékű védelem nemzetközi továbbítás esetén.

    A hozzáférés iránti kérelem vizsgálatakor a Bizottság emellett figyelembe veszi az egyedi adatok védelmének szükségességét és különösen az (EU) 2016/679 rendelet V. fejezetében és az (EU) 2018/1725 rendelet V. fejezetében meghatározott, az Unió területén kívüli címzettek részére történő adattovábbításra vonatkozó szabályoknak való megfelelést.


    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2024/1417/oj

    ISSN 1977-0731 (electronic edition)


    Top