EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32024R0230

A Bizottság (EU) 2024/230 felhatalmazáson alapuló rendelete (2023. október 25.) az (EU) 2021/1342 felhatalmazáson alapuló rendeletnek az ökológiai termékek behozatalával kapcsolatos, a 834/2007/EK tanácsi rendelet 33. cikkének (2) és (3) bekezdése szerinti elismerés felügyelete érdekében a harmadik országok, ellenőrző hatóságok és ellenőrző szervek által megosztandó információk, valamint az e felügyelet gyakorlása során hozandó intézkedések tekintetében való módosításáról

C/2023/7080

HL L, 2024/230, 2024.1.9, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2024/230/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2024/230/oj

European flag

Hivatalos Lapja
Az Európai Unió

HU

Sorozat L


2024/230

2024.1.9.

A BIZOTTSÁG (EU) 2024/230 FELHATALMAZÁSON ALAPULÓ RENDELETE

(2023. október 25.)

az (EU) 2021/1342 felhatalmazáson alapuló rendeletnek az ökológiai termékek behozatalával kapcsolatos, a 834/2007/EK tanácsi rendelet 33. cikkének (2) és (3) bekezdése szerinti elismerés felügyelete érdekében a harmadik országok, ellenőrző hatóságok és ellenőrző szervek által megosztandó információk, valamint az e felügyelet gyakorlása során hozandó intézkedések tekintetében való módosításáról

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel az ökológiai termelésről és az ökológiai termékek jelöléséről, valamint a 834/2007/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2018. május 30-i (EU) 2018/848 európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 48. cikke (4) és 57. cikke (3) bekezdésére,

mivel:

(1)

Az (EU) 2021/1342 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet (2) az ökológiai termékek behozatalával kapcsolatos, a 834/2007/EK tanácsi rendelet (3) 33. cikkének (2) és (3) bekezdése szerinti elismerés felügyelete érdekében a harmadik országok, ellenőrző hatóságok és ellenőrző szervek által megosztandó információkra vonatkozó szabályokkal, valamint az e felügyelet gyakorlása során hozandó intézkedésekkel egészíti ki az (EU) 2018/848 rendeletet.

(2)

A 834/2007/EK rendelet 33. cikkének (2) bekezdése szerint elismert harmadik országok megfelelő felügyeletének biztosítása érdekében egyértelművé kell tenni, hogy a harmadik országok illetékes hatóságai által az importált ökológiai termékeknek a 834/2007/EK rendeletben meghatározott követelményeknek, egyenértékűnek elfogadott termelési szabályoknak és ellenőrzési intézkedéseknek való megfelelésével kapcsolatos szabálytalanság vagy jogsértés megalapozott gyanújáról szóló bizottsági értesítést követően hozott intézkedések magukban foglalhatják a gazdasági szereplők helyszíni vizsgálatát is. Meg kell határozni továbbá, hogy az illetékes hatóságoknak az (EU) 2021/1698 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet (4) III. mellékletében található sablon felhasználásával tájékoztatniuk kell a Bizottságot és az érintett tagállamot a vizsgálat eredményéről és a meghozott intézkedésekről.

(3)

Ezenkívül részletesebben meg kell határozni azon indokok körét, amelyek alapján a Bizottság az elismert harmadik országok feletti felügyeleti jogkörének gyakorlása során intézkedéseket hozhat.

(4)

A 834/2007/EK rendelet 33. cikkének (3) bekezdése szerint elismert ellenőrző hatóságok és ellenőrző szervek megfelelő felügyeletének biztosítása érdekében további szabályokat kell megállapítani az említett hatóságok és szervek elismerésének rendszeres felülvizsgálatára vonatkozó eljárásokra vonatkozóan.

(5)

E célból e rendeletben meg kell határozni azokat a kiegészítő információkat, amelyeket az említett ellenőrző hatóságoknak és ellenőrző szerveknek a Bizottság rendelkezésére kell bocsátaniuk az említett felügyelet gyakorlásához. E rendeletnek rendelkeznie kell arról is, hogy a Bizottság kockázatalapú helyszíni vizsgálatokat tarthasson az ellenőrző hatóságoknál és az ellenőrző szerveknél, valamint arról, hogy e vizsgálatokat milyen módon kell elvégezni. Az ellenőrző hatóságok és ellenőrző szervek Bizottság általi felügyeletének gyakorlásához rendelkezni kell az új gazdasági szereplők vagy gazdálkodói csoportok tanúsítása céljából elvégzendő ellenőrzésekről is.

(6)

Ezenkívül részletesebben meg kell határozni azon indokok körét, amelyek alapján a Bizottság az elismert ellenőrző hatóságok és ellenőrző szervek feletti felügyeleti jogkörének gyakorlása során intézkedéseket hozhat.

(7)

A tagállami hatóságok jelentős tapasztalattal és szakértelemmel rendelkeznek az ökológiai termékek Unióba történő behozatalának engedélyezése terén. A Bizottság számára lehetővé kell tenni, hogy az elismert harmadik országok, ellenőrző hatóságok és ellenőrző szervek felügyelete céljából, beleértve azok működési teljesítményének értékelését is, felhasználja a tagállamok importellenőrzések során szerzett tapasztalatait. Az elismerések bizottsági felülvizsgálatát segítő feladatokat igazságos és arányos módon kell megosztani a tagállamok között, figyelembe véve az egyes tagállamok által az ökológiai termeléssel foglalkozó bizottságban birtokolt szavazatok számát.

(8)

Az (EU) 2021/1342 felhatalmazáson alapuló rendeletet ezért ennek megfelelően módosítani kell,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Az (EU) 2021/1342 felhatalmazáson alapuló rendelet a következőképpen módosul:

1.

Az 1. cikk (6) bekezdésének helyébe a következő szöveg lép:

„(6)   Amennyiben egy tagállam szabálytalanság vagy jogsértés megalapozott gyanújáról értesíti a Bizottságot egy importált ökológiai terméknek a 834/2007/EK rendeletben meghatározott követelményeknek, valamint az elvégzett értékelés alapján egyenértékűnek elfogadott termelési szabályoknak és ellenőrzési intézkedéseknek való megfelelését illetően, a Bizottság tájékoztatja erről a harmadik ország illetékes hatóságát. Az illetékes hatóság kivizsgálja a feltételezett szabálytalanság vagy jogsértés eredetét, és a Bizottság értesítésétől számított 30 naptári napon belül, az (EU) 2021/1698 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet III. mellékletében meghatározott sablon felhasználásával tájékoztatja a Bizottságot és az érintett tagállamot a vizsgálat eredményéről és a meghozott intézkedésekről, beleértve adott esetben a gazdasági szereplők helyszíni vizsgálatát is (*1).

(*1)  A Bizottság (EU) 2021/1698 felhatalmazáson alapuló rendelete (2021. július 13.) az (EU) 2018/848 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a tanúsított, ökológiai termelést folytató gazdasági szereplők, gazdálkodói csoportok és ökológiai termékek harmadik országban végzett ellenőrzésére jogosult ellenőrző hatóságok és ellenőrző szervezetek elismerésére vonatkozó eljárási követelmények, továbbá az ilyen ellenőrző hatóságok és ellenőrző szervezetek felügyeletére, valamint az általuk elvégzendő ellenőrzésekre és egyéb tevékenységekre vonatkozó szabályok tekintetében való kiegészítéséről (HL L 336., 2021.9.23., 7. o.).” "

2.

A 2. cikk a következőképpen módosul:

a)

a cikk a következő (1a) bekezdéssel egészül ki:

„(1a)   Az ellenőrző hatóság vagy ellenőrző szerv kellő időben, de legfeljebb 30 naptári napon belül értesíti a Bizottságot a technikai dokumentációjában bekövetkezett tartalmi változásokról.”

;

b)

a (3) bekezdés helyébe a következő szöveg lép:

„(3)   A Bizottság bármikor kiegészítő információkat kérhet az ellenőrző hatóságoktól és ellenőrző szervektől, többek között az éves jelentéssel kapcsolatban is. Az említett kiegészítő információkat elektronikus formában kell megadni.”

;

c)

a cikk a következő (4)–(7) bekezdéssel egészül ki:

„(4)   A Bizottság kockázatalapú helyszíni vizsgálatot tarthat az ellenőrző hatóságoknál és ellenőrző szerveknél, hogy értékelje az egyes ellenőrző hatóságok és ellenőrző szervek által végzett ellenőrzések minőségét és hatékonyságát. E vizsgálatok összehangolhatók az illetékes akkreditáló testülettel. Az említett helyszíni vizsgálatok során a Bizottság független szakértők közreműködését is igénybe veheti.

A Bizottság az általa megbízott független szakértőktől további információkat is kérhet, ideértve egy vagy több ad-hoc helyszíni vizsgálati jelentés benyújtását.

A helyszíni vizsgálatok magukban foglalhatják a következőket:

a)

látogatás az ellenőrző hatóságok és az ellenőrző szervek hivatalaiban vagy helyszínein, a kiszervezett szolgáltatásokat nyújtó alvállalkozóiknál, az ellenőrzésük alá tartozó gazdasági szereplőknél és gazdálkodói csoportoknál, az Unióban és harmadik országokban egyaránt;

b)

az ellenőrző hatóságok vagy az ellenőrző szervek szervezeti felépítését, működését és minőségirányítását ismertető releváns dokumentáció dokumentumalapú áttekintése;

c)

a személyzeti dossziék dokumentumalapú áttekintése, ideértve a személyzethez tartozók szakértelmének igazolását, a képzési nyilvántartásokat, az összeférhetetlenségi nyilatkozatokat, valamint a személyzet értékeléséről és felügyeletéről készült nyilvántartásokat;

d)

a gazdasági szereplők és a gazdálkodói csoportok dossziéinak ellenőrzése, kitérve a meg nem felelések és a panaszok kezelése, az ellenőrzések minimális gyakorisága, a vizsgálatok lefolytatása során a kockázatalapú megközelítés használata, a nyomon követő és az előzetes értesítés nélküli látogatások végrehajtása, a mintavételi szabályok, valamint a más ellenőrző szervekkel és ellenőrző hatóságokkal folytatott információcsere tekintetében végzett ellenőrzésekre;

e)

felülvizsgálati audit, amely a gazdasági szereplőket vagy a gazdálkodói csoportokat hivatott vizsgálat alá vonni az ellenőrző hatóság vagy az ellenőrző szerv által alkalmazott egységesített ellenőrzési és kockázatértékelési eljárásoknak, valamint az ellenőrző hatóság vagy az ellenőrző szerv hatékonyságának ellenőrzése céljából, figyelembe véve a gazdasági szereplők helyzetének alakulását az ellenőrző hatóság vagy az ellenőrző szerv legutóbbi vizsgálata óta;

f)

közvetlen megfigyelésen alapuló ellenőrzés, azaz az ellenőrző hatóság vagy az ellenőrző szerv ellenőre által végzett helyszíni fizikai vizsgálat teljesítményértékelése.

(5)   Az ellenőrző hatóságok és ellenőrző szervek helyszíni vizsgálatainak előkészítése céljából a Bizottság információkat kérhet az ellenőrző szervektől és az ellenőrző hatóságoktól. Ezeket az információkat a Bizottság által meghatározott határidőn belül kell benyújtani.

(6)   Amennyiben egy tagállam szabálytalanság vagy jogsértés megalapozott gyanújáról értesíti a Bizottságot egy importált ökológiai terméknek a 834/2007/EK rendeletben meghatározott követelményeknek, valamint az elvégzett értékelés alapján egyenértékűnek elfogadott termelési szabályoknak és ellenőrzési intézkedéseknek való megfelelését illetően, a Bizottság tájékoztatja erről az ellenőrző hatóságot és az ellenőrző szervet. Az ellenőrző hatóság vagy az ellenőrző szerv kivizsgálja a feltételezett szabálytalanság vagy jogsértés eredetét, és a Bizottság értesítésétől számított 30 naptári napon belül, az (EU) 2021/1698 felhatalmazáson alapuló rendelet III. mellékletében meghatározott sablon felhasználásával tájékoztatja a Bizottságot és az érintett tagállamot a vizsgálat eredményéről és az ellenőrző hatóság vagy ellenőrző szerv által meghozott intézkedésekről, beleértve adott esetben a gazdasági szereplők helyszíni vizsgálatát is.

(7)   Új gazdasági szereplő vagy gazdálkodói csoport tanúsítása előtt az ellenőrző hatóság vagy ellenőrző szerv biztosítja, hogy amennyiben a gazdasági szereplőt vagy gazdálkodói csoportot korábbi ellenőrző hatósága vagy ellenőrző szerve az elmúlt két évben felfüggesztette vagy tanúsítását visszavonta, az említett ellenőrző hatóságok vagy ellenőrző szervek által feltárt meg nem feleléseket a gazdasági szereplő vagy gazdálkodói csoport orvosolta vagy orvosolja. Ha az ellenőrző hatóság vagy az ellenőrző szerv nem tudja biztosítani, hogy a meg nem felelések orvoslása már megtörtént vagy folyamatban van, az ellenőrző hatóság vagy az ellenőrző szerv nem tanúsíthatja a gazdasági szereplőt vagy a gazdálkodói csoportot.”

3.

A 3. cikk d) pontja a következőképpen módosul:

a)

a bevezető szövegrész helyébe a következő szöveg lép:

„a Bizottság törölheti a jegyzékből a harmadik országra vonatkozó bejegyzést, ha:”;

b)

a iv. alpont helyébe a következő szöveg lép:

„iv.

a Bizottság kérése nyomán a harmadik ország nem egyezik bele egy helyszíni vizsgálat elvégzésébe, illetve ha egy helyszíni vizsgálat az ellenőrzési intézkedések szisztematikus hibája miatt zárul negatív eredménnyel;”;

c)

a szöveg a következő v. alponttal egészül ki:

„v.

bármely más esetben, amikor fennáll a veszélye annak, hogy a fogyasztót megtévesztik a harmadik ország által tanúsított termékek valódi jellegével kapcsolatban.”

4.

A 4. cikk (1) bekezdése a következőképpen módosul:

a)

a b) pont helyébe a következő szöveg lép:

„b)

a Bizottság felfüggesztheti egy ellenőrző hatóság vagy ellenőrző szerv jegyzékben való szerepeltetését vagy a kapott információk alapján, vagy ha az ellenőrző hatóság vagy ellenőrző szerv nem nyújtott be az előírásoknak megfelelően elegendő információt a Bizottság által a probléma súlyosságától függően 30 napnál nem rövidebb időtartamban meghatározott határidőn belül, vagy ha nem egyezett bele egy helyszíni vizsgálat végzésébe;”

b)

a d) pont a következőképpen módosul:

i.

az iii. alpont helyébe a következő szöveg lép:

„iii.

az ellenőrző hatóság vagy az ellenőrző szerv a Bizottság kérésére nem teszi elérhetővé vagy nem közli hiánytalanul a technikai dokumentációjával vagy az ellenőrzési rendszerével kapcsolatos információkat a Bizottság által a probléma súlyosságától függően 30 napnál nem rövidebb időtartamban meghatározott határidőn belül vagy a 2. cikk (1a) bekezdésével összhangban;”

ii.

a iv. alpont helyébe a következő szöveg lép:

„iv.

az ellenőrző hatóság vagy az ellenőrző szerv nem teszi elérhetővé vagy nem közli a meg nem felelés kivizsgálásával kapcsolatos információkat”;

iii.

a vi. pont helyébe a következő szöveg lép:

„vi.

az ellenőrző hatóság vagy az ellenőrző szerv nem egyezik bele a Bizottság által előírt helyszíni vizsgálat elvégzésébe, vagy nem küld meg minden, a 2. cikk (5) bekezdése szerint kért információt, illetve ha egy helyszíni vizsgálat az ellenőrzési intézkedések szisztematikus hibája miatt zárul negatív eredménnyel; vagy”

5.

A rendelet szövege a következő 4a. cikkel egészül ki:

„4a. cikk

A felügyelethez való tagállami hozzájárulás

(1)   A harmadik országok elismerésének 3. cikkel összhangban történő felülvizsgálata céljából a Bizottság munkáját, amennyiben a tagállamok segítségét kéri, két tagállam segíti, amelyek társelőadóként járnak el az éves jelentés és a kapott egyéb információk vizsgálatában, valamint a harmadik országok működési teljesítményének értékelésében.

(2)   Az ellenőrző hatóságok és az ellenőrző szervek elismerésének 2. cikkel összhangban történő felülvizsgálata céljából a Bizottság munkáját, amennyiben a tagállamok segítségét kéri, két tagállam segíti, amelyek társelőadóként járnak el az éves jelentés és a kapott egyéb információk vizsgálatában, valamint az ellenőrző hatóságok és az ellenőrző szervek működési teljesítményének értékelésében.

(3)   Az (1) és a (2) bekezdés szerinti segítségkéréssel kapcsolatos feladatokat a Bizottság az egyes tagállamokat az ökológiai termeléssel foglalkozó bizottságban megillető szavazatok számával arányosan szétoszthatja a tagállamok között.”

6.

Az 5. cikk harmadik és negyedik bekezdése helyébe a következő szöveg lép:

„Az 1. cikk, a 3. cikk és a 4a. cikk (1) bekezdése 2026. december 31-ig alkalmazandó.

A 2. cikk, a 4. cikk és a 4a. cikk (2) bekezdése 2024. december 31-ig alkalmazandó.”

2. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2023. október 25-én.

a Bizottság részéről

az elnök

Ursula VON DER LEYEN


(1)   HL L 150., 2018.6.14., 1. o.

(2)  A Bizottság (EU) 2021/1342 felhatalmazáson alapuló rendelete (2021. május 27.) az (EU) 2018/848 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az ökológiai termékek behozatalával kapcsolatos, a 834/2007/EK tanácsi rendelet 33. cikkének (2) és (3) bekezdése szerinti elismerés felügyelete érdekében a harmadik országok, ellenőrző hatóságok és ellenőrző szervek által megosztandó információkra vonatkozó szabályokkal, valamint az e felügyelet gyakorlása során hozandó intézkedésekkel való kiegészítéséről (HL L 292., 2021.8.16., 20. o.).

(3)  A Tanács 834/2007/EK rendelete (2007. június 28.) az ökológiai termelésről és az ökológiai termékek címkézéséről és a 2092/91/EGK rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 189., 2007.7.20., 1. o.).

(4)  A Bizottság (EU) 2021/1698 felhatalmazáson alapuló rendelete (2021. július 13.) az (EU) 2018/848 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a tanúsított, ökológiai termelést folytató gazdasági szereplők, gazdálkodói csoportok és ökológiai termékek harmadik országban végzett ellenőrzésére jogosult ellenőrző hatóságok és ellenőrző szervezetek elismerésére vonatkozó eljárási követelmények, továbbá az ilyen ellenőrző hatóságok és ellenőrző szervezetek felügyeletére, valamint az általuk elvégzendő ellenőrzésekre és egyéb tevékenységekre vonatkozó szabályok tekintetében való kiegészítéséről (HL L 336., 2021.9.23., 7. o.).


ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2024/230/oj

ISSN 1977-0731 (electronic edition)


Top