EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32024D1336

A Tanács (KKBP) 2024/1336 határozata (2024. május 14.) az Oroszország Ukrajna elleni agressziós háborújához Irán által nyújtott katonai támogatásra tekintettel hozott korlátozó intézkedésekről szóló (KKBP) 2023/1532 határozat módosításáról

ST/9148/2024/INIT

HL L, 2024/1336, 2024.5.15, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2024/1336/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2024/1336/oj

European flag

Az Európai Unió
Hivatalos Lapja

HU

L sorozat


2024/1336

2024.5.15.

A TANÁCS (KKBP) 2024/1336 HATÁROZATA

(2024. május 14.)

az Oroszország Ukrajna elleni agressziós háborújához Irán által nyújtott katonai támogatásra tekintettel hozott korlátozó intézkedésekről szóló (KKBP) 2023/1532 határozat módosításáról

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unióról szóló szerződésre és különösen annak 29. cikkére,

tekintettel az Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselőjének javaslatára,

mivel:

(1)

A Tanács 2023. július 20-án elfogadta a (KKBP) 2023/1532 határozatot (1).

(2)

Az Európai Tanács a 2024. március 21–22-i következtetéseiben kijelentette, hogy a lehető legnagyobb mértékben korlátozni kell Oroszországnak a harctér szempontjából releváns érzékeny termékekhez és technológiákhoz való hozzáférését, többek között a szankciók kijátszását lehetővé tevő harmadik országbeli szervezetek célbavételével. Az Európai Tanács felhívta az Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselőjét (a továbbiakban: a főképviselő) és a Bizottságot, hogy készítsenek elő további szankciókat Belarusszal, Észak-Koreával és Iránnal szemben. Ezen kívül, az Európai Tanács kijelentette, hogy az Európai Unió továbbra is intenzíven együtt fog működni a regionális és nemzetközi partnerekkel, hogy a térségben – nevezetesen Libanonban és a Vörös-tengeren – megelőzzék a további eszkalációt. Az Európai Tanács felszólította valamennyi szereplőt –nevezetesen Iránt –, hogy tartózkodjon az eszkalációt előidéző cselekményektől.

(3)

Az Unió 2024. április 14-én – a főképviselőnek az Unió nevében tett nyilatkozatában – a leghatározottabban elítélte az Izrael ellen 2024. április 13-án végrehajtott iráni drón- és rakétatámadásokat, mint példa nélküli eszkalációt és fenyegetést a regionális biztonságra nézve.

(4)

Az Európai Tanács a 2024. április 17-i következtetéseiben határozottan és egyértelműen elítélte az Izrael elleni iráni támadást, és ismételten hangsúlyozta teljes szolidaritását Izrael népével, valamint elkötelezettségét Izrael biztonsága és a regionális stabilitás iránt. Az Európai Tanács felszólította Iránt és helyettesítő erőit, hogy hagyjanak fel minden támadással, valamint arra sürgette valamennyi felet, hogy gyakoroljon maximális önmérsékletet, és tartózkodjon minden olyan lépéstől, amely növelheti a feszültségeket a régióban. Továbbá, az Európai Tanács a következtetéseiben kijelentette, hogy az Unió további korlátozó intézkedéseket fog hozni Iránnal szemben, nevezetesen a pilóta nélküli légi járművekkel (UAV-k) és a rakétákkal kapcsolatban. Végül, az Európai Tanács újólag hangsúlyozta, hogy az Unió továbbra is maradéktalanul elkötelezett amellett, hogy hozzájáruljon a régióbeli dezeszkalációhoz és biztonsághoz.

(5)

Oroszország – az Ukrajna szuverenitását, függetlenségét és területi integritását sértő, Ukrajna elleni agressziós háborújának támogatása érdekében – iráni gyártású pilóta nélküli légi járműveket (UAV-k) alkalmaz, többek között polgári személyek és polgári infrastruktúrák ellen. Az UAV-k fejlesztésére és gyártására irányuló iráni állami finanszírozású program ennélfogva hozzájárul az az Egyesült Nemzetek Alapokmányának és a nemzetközi jog alapelveinek megsértéséhez.

(6)

Az Uniót rendkívüli mértékben aggasztják azon beszámolók, amelyek szerint Irán rakétákat adhat át Oroszországnak az Ukrajna elleni agressziós háborújában történő felhasználás céljából.

(7)

Az iráni gyártású UAV-k és rakéták, valamint a kapcsolódó technológiák közel-keleti és azon túli, nem állami fegyveres csoportok körében való elterjedése aggodalomra okot adó központi kérdés. Irán már adott át iráni gyártású UAV-kat és rakétákat fegyveres csoportoknak és szervezeteknek, többek között a Hamásznak, a Hezbollahnak, a húsziknak, valamint szíriai és iraki milíciáknak, továbbá a szudáni konfliktusban részt vevő feleknek.

(8)

Az iráni rakétaprogramot – amely állami tulajdonban, valamint magánkézben lévő vállalkozásokon alapul, és a belföldi kutatási képességeket hasznosítja – Iránnak a védelemért és a fegyveres erők logisztikai támogatásáért felelős minisztériuma (Ministry of Defense and Armed Forces Logistics of Iran) és az Iszlám Forradalmi Gárda (Islamic Revolutionary Guard Corps) működteti; mindkét szervezet uniós szankciók hatálya alá tartozik. Az iráni rakétaprogram magában foglalja rakéták beszerzését, fejlesztését, gyártását és átadását.

(9)

Irán régóta kapcsolatban áll a Közel-Keleten és a Vörös-tenger térségében működő fegyveres csoportokkal és szervezetekkel, többek között olyan terrorista szervezetekkel, mint a Hezbollah és a Hamász katonai szárnya, és azok számára iráni gyártású rakétákat és a gyártásukhoz szükséges eszközöket biztosít.

(10)

Az, hogy Irán folyamatosan fegyvereket és kapcsolódó felszereléseket biztosít a húszik számára, az Egyesült Nemzetek Szervezete Biztonsági Tanácsa 2216 (2015) sz. határozatának megsértését jelenti.

(11)

A Közel-Keleten és a Vörös-tenger térségében található központi tengeri hajózási útvonalak elleni, a húszik által véghez vitt támadások központi problémát jelentenek az Unió és a tagállamok érdekei tekintetében. A (KKBP) 2024/632 tanácsi határozat (2) elindította az Európai Uniónak a vörös-tengeri válsággal kapcsolatban a hajózás szabadságának megőrzését célzó tengeri védelmi műveletét (EUNAVFOR ASPIDES). Az Unió és a tagállamok érdekében áll intézkedéseket elfogadni a közös kül- és biztonságpolitika keretében annak megakadályozása érdekében, hogy a húszik további hozzáférést nyerjenek iráni gyártású fegyverekhez, így például rakétákhoz és UAV-khoz.

(12)

A helyzet súlyosságára tekintettel, és arra válaszul, hogy Irán katonai támogatást nyújt Oroszország Ukrajna elleni agressziós háborújához, valamint, hogy Irán UAV-kat és rakétákat szolgáltat fegyveres csoportok és szervezetek számára a Közel-Keleten és a Vörös-tenger térségében, ami aláássa a békét és a biztonságot, valamint az államok szuverenitását, helyénvaló Irán tekintetében további korlátozó intézkedéseket bevezetni. Az említett intézkedéseket felülvizsgálat alatt kell tartani, és lehetővé kell tenni azok függesztését vagy visszavonását, vagy más korlátozó intézkedésekkel való kiegészítését, a helyi fejleményekre tekintettel.

(13)

Így különösen, módosítani kell a (KKBP) 2023/1532 határozat címét, továbbá utazási korlátozásokat és vagyonieszköz-befagyasztási intézkedéseket kell elrendelni azon személyekkel szemben, akik felelősek Irán rakétaprogramjáért, azt támogatják vagy abban részt vesznek, vagy Oroszország számára – támogatva Ukrajna elleni agressziós háborúját –, vagy a Közel-Keleten és a Vörös-tenger térségében a békét és a biztonságot aláásó fegyveres csoportok és szervezetek számára, vagy megsértve az ENSZ Biztonsági Tanácsának 2216 (2015) sz. határozatát, iráni rakétákat vagy UAV-kat vagy kapcsolódó technológiákat szolgáltatnak, adnak el vagy azok átadásában egyéb módon részt vesznek.

(14)

Helyénvaló megtiltani további olyan alkatrészeknek az Unióból Iránba irányuló kivitelét is, amelyek UAV-k fejlesztése és gyártása során felhasználhatók.

(15)

Bizonyos intézkedések végrehajtásához az Unió további fellépése szükséges.

(16)

A (KKBP) 2023/1532 határozatot ezért ennek megfelelően módosítani kell,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

A (KKBP) 2023/1532 határozat a következőképpen módosul:

(1)

A cím helyébe a következő szöveg lép:

„A Tanács (KKBP) 2023/1532 határozata (2023. július 20.) az Oroszország Ukrajna elleni agressziós háborújához, valamint a Közel-Keleten és a Vörös-tenger térségében működő fegyveres csoportok és szervezetek számára Irán által nyújtott katonai támogatásra tekintettel hozott korlátozó intézkedésekről”.

(2)

A 2. cikk (1) bekezdésének helyébe a következő szöveg lép:

„(1)   A tagállamok meghozzák az ahhoz szükséges intézkedéseket, hogy megakadályozzák a mellékletben felsorolt azon természetes személyeknek a területükre történő belépését vagy a területükön történő átutazását, akik:

a)

Irán UAV- és rakétaprogramjáért felelősek, azt támogatják, vagy abban részt vesznek;

b)

iráni UAV-kat vagy rakétákat vagy kapcsolódó technológiákat szolgáltatnak, adnak el, vagy azok átadásában egyéb módon részt vesznek:

i.

Oroszország számára, támogatva Ukrajna elleni agressziós háborúját;

ii.

a Közel-Keleten és a Vörös-tenger térségében a békét és a biztonságot aláásó fegyveres csoportok és szervezetek számára;

iii.

az ENSZ Biztonsági Tanácsának 2216 (2015) sz. határozatát megsértve eljáró természetes vagy jogi személyek, szervezetek vagy szervek számára; vagy

c)

kapcsolatban állnak az a) pontban vagy a b) pontban említett természetes személyekkel, vagy a 3. cikk (1) bekezdése alapján jegyzékbe vett jogi személyekkel, szervezetekkel vagy szervekkel.”

(3)

A 3. cikk (1) bekezdésének helyébe a következő szöveg lép:

„(1)   „Be kell fagyasztani a mellékletben felsorolt azon természetes vagy jogi személyekhez, szervezetekhez vagy szervekhez tartozó, azok tulajdonában álló, birtokában lévő vagy ellenőrzése alatt álló valamennyi pénzeszközt és gazdasági erőforrást, akik, illetve amelyek:

a)

Irán UAV- és rakétaprogramjáért felelősek, azt támogatják vagy abban részt vesznek;

b)

iráni UAV-kat vagy rakétákat vagy kapcsolódó technológiákat szolgáltatnak, adnak el, vagy azok átadásában egyéb módon részt vesznek:

i.

Oroszország számára, támogatva Ukrajna elleni agressziós háborúját;

ii.

a Közel-Keleten és a Vörös-tenger térségében a békét és a biztonságot aláásó fegyveres csoportok és szervezetek számára;

iii.

az ENSZ Biztonsági Tanácsának 2216 (2015) sz. határozatát megsértve eljáró természetes vagy jogi személyek, szervezetek vagy szervek számára; vagy

c)

kapcsolatban állnak az a) pontban vagy a b) pontban említett, a mellékletben felsorolt természetes vagy jogi személyekkel, szervezetekkel vagy szervekkel.”

2. cikk

Ez a határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon lép hatályba.

Kelt Brüsszelben, 2024. május 14-én.

a Tanács részéről

az elnök

V. VAN PETEGHEM


(1)  A Tanács (KKBP) 2023/1532 határozata (2023. július 20.) az Oroszország Ukrajna elleni agressziós háborújához Irán által nyújtott katonai támogatásra tekintettel hozott korlátozó intézkedésekről (HL L 186., 2023.7.25., 20. o.).

(2)  A Tanács (KKBP) 2024/632 határozata (2024. február 19.) az Európai Uniónak a vörös-tengeri válsággal kapcsolatban a hajózás szabadságának megőrzését célzó tengeri védelmi művelete (EUNAVFOR ASPIDES) elindításáról (HL L, 2004/632., 2024.2.20., ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2024/632/oj).


ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2024/1336/oj

ISSN 1977-0731 (electronic edition)


Top