Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023H1468

    A Bizottság (EU) 2023/1468 ajánlása (2023. május 10.) a nyilvános terekben (a légi közlekedésen kívül) használt fémérzékelő berendezésekre vonatkozó önkéntes uniós teljesítőképességi követelményekről

    C/2023/3039

    HL L 180., 2023.7.17, p. 43–51 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reco/2023/1468/oj

    2023.7.17.   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    L 180/43


    A BIZOTTSÁG (EU) 2023/1468 AJÁNLÁSA

    (2023. május 10.)

    a nyilvános terekben (a légi közlekedésen kívül) használt fémérzékelő berendezésekre vonatkozó önkéntes uniós teljesítőképességi követelményekről

    AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 292. cikkére,

    mivel:

    (1)

    Az uniós jog – a polgári légi közlekedés területét kivéve – jelenleg nem ír elő harmonizált teljesítőképességi követelményeket a nyilvános terekben történő felderítésre használt fémérzékelő berendezésekre vonatkozóan. Ezek a követelmények tagállamonként eltérőek, aminek következtében a lakosság biztonsági fenyegetésekkel szembeni védelme egyenlőtlen és nem mindig kellően magas szintű. A terroristák és más bűnözők kihasználhatják az ebből eredő sebezhetőségeket, többek között arra, hogy a nyilvános terekre vonatkozóan kevésbé szigorú biztonsági előírásokat alkalmazó tagállamokban támadásokat vagy egyéb bűncselekményeket hajtsanak végre.

    (2)

    Az elmúlt években Unió-szerte elkövetett terrortámadásokat túlnyomórészt nyilvános terekben követték el, a lakosságot célozva. A fémérzékelő berendezésekre vonatkozóan önkéntes teljesítőképességi követelményeket kell meghatározni uniós szinten, hogy az Unió egészében előmozdítsuk a nyilvános tereket érintő biztonsági fenyegetésekkel szembeni kellően magas szintű védelmet.

    (3)

    A polgári repülés területén használt érzékelő berendezésekre – ezen belül a fémérzékelő berendezésekre is – a C(2015) 8005 bizottsági végrehajtási határozatban (1) megállapított részletes követelmények vonatkoznak. Ezek a követelmények jól meghatározottak, és a polgári légi közlekedés védelme területén magas szintű védelmet nyújtanak. Ezért ez a terület nem tartozik ezen ajánlás hatálya alá. Emellett az egyértelműség érdekében tisztázni kell, hogy ez az ajánlás nem érinti a fémérzékelő berendezések biztonsági vonatkozásait szabályozó uniós jogi aktusokat.

    (4)

    Az EU terrorizmus elleni programjában (2) a Bizottság elkötelezte magát amellett, hogy támogatja a felderítési technológiákra vonatkozó önkéntes követelmények kidolgozását annak érdekében, hogy azok az emberek mobilitásának korlátozása nélkül biztosítsák a felderítendő biztonsági fenyegetések észlelését. E kötelezettségvállalás teljesítése érdekében a Bizottság létrehozta a felderítésre vonatkozó teljesítőképességi követelményekkel foglalkozó technikai munkacsoportot, amely tagállami szakértőkből, gyártókból és számos bizottsági szolgálat tisztviselőiből áll, továbbá felkérte ezt a munkacsoportot, hogy nyújtson segítséget a fémérzékelő berendezésekre vonatkozó önkéntes teljesítőképességi követelmények uniós szintű kidolgozásához. Ez az ajánlás és különösen az abban foglalt, a termékdokumentációra és a fémérzékelő berendezések teljesítőképességére vonatkozó önkéntes követelmények a munkacsoport által végzett előkészítő munkán alapulnak.

    (5)

    Kívánatos tehát, hogy a tagállamok a nyilvános terekben használt fémérzékelő berendezésekre vonatkozó közbeszerzés során alkalmazzák az önkéntes uniós teljesítőképességi követelményeket.

    (6)

    A tagállamok nem kötelezhetők arra, hogy bizonyos konkrét fémérzékelő berendezéseket szerezzenek be vagy használjanak a nyilvános terekben. Az uniós joggal összhangban továbbra is kizárólag a tagállamoknak kell dönteniük arról, hogy milyen fémérzékelő berendezéseket szereznek be vagy használnak egy adott nyilvános térben. Az önkéntes uniós teljesítőképességi követelményeket a tagállamok közbeszerzési tevékenységeivel összefüggésben kívánatos alkalmazni a tagállamok által Unió-szerte használt fémérzékelő berendezések magas szintű érzékelési teljesítőképességének elérése érdekében.

    (7)

    Az önkéntes uniós teljesítőképességi követelményeknek az érintett fémérzékelő berendezések különböző alkalmazási típusainak megfelelően több szabványt kell meghatározniuk. A legalacsonyabb szintű szabvány olyan alacsonyabb érzékenységű berendezésekre vonatkozik, amelyeket a tömegközlekedésben vagy nagy gyülekezőhelyeken használnak, ahol a különösen veszélyes fegyvereket észlelni kell, de nagy számban kell átengedni személyeket és azok tárgyait, és a téves riasztások alacsony arányára van szükség. A legmagasabb szintű szabvány olyan magasabb érzékenységű berendezésekre vonatkozik, amelyeket olyan helyzetekben alkalmaznak, ahol a legkisebb veszélyeket is fel kell tárni, és ahol elfogadható az alacsony átmenőteljesítmény.

    (8)

    Az önkéntes uniós teljesítőképességi követelmények nem értelmezendők úgy, hogy azok felváltják a fémérzékelő berendezésekre vonatkozó nemzeti teljesítményszabványokat, amennyiben léteznek ilyen nemzeti szabványok. A tagállamok számára továbbra is lehetővé kell tenni, hogy az uniós joggal összhangban szigorúbb teljesítőképességi követelményeket alkalmazzanak a nyilvános terekben használt fémérzékelő berendezésekre vonatkozóan.

    (9)

    Ennek az ajánlásnak közvetett módon ösztönöznie kell a gyártókat arra, hogy a fémérzékelő berendezések jövőbeli gyártása során megfeleljenek a követelményeknek. Kívánatos tehát, hogy a tagállamok a nyilvános terekben biztonsági fenyegetések észlelésére használt fémérzékelő berendezésekre vonatkozó közbeszerzési dokumentációban előírják, hogy az ajánlattevők az ajánlatban szerepeltessék a termékdokumentációt és a gyártó saját módszertana alapján készült megfelelőségi nyilatkozatot annak igazolására, hogy a fémérzékelő berendezés megfelel az ezen ajánlásban foglalt önkéntes teljesítőképességi követelményeknek.

    (10)

    A fémérzékelő berendezések nyilvános terekben történő használata kihívást jelenthet a magánélet és a személyes adatok védelméhez való jog szempontjából. Alapvető fontosságú, hogy a szóban forgó fémérzékelő berendezések használatához kapcsolódó valamennyi tevékenység – beleértve a berendezések beszerzését és üzemeltetését, valamint az ezt követő adatkezelési tevékenységeket is – a lehető legkevésbé legyen beavatkozó jellegű, és minden esetben az uniós jognak, különösen az (EU) 2016/679 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek (3), az (EU) 2016/680 európai parlamenti és tanácsi irányelvnek (4) és az Európai Unió Alapjogi Chartájának megfelelően történjen.

    (11)

    Figyelembe véve különösen a biztonsági fenyegetések észlelése terén bekövetkezett releváns technológiai fejlődést, a fémérzékelő berendezésekre vonatkozó önkéntes teljesítőképességi követelményeket felül kell vizsgálni és szükség esetén ki kell igazítani. A Bizottság ezért a felderítésre vonatkozó teljesítőképességi követelményekkel foglalkozó technikai munkacsoport segítségével szorosan nyomon fogja követni a technológiai és egyéb releváns fejleményeket, és rendszeresen értékelni fogja, hogy szükség van-e ezen ajánlás kiigazítására.

    (12)

    A hatékonyság és az átláthatóság érdekében, valamint különösen az azonosított biztonsági fenyegetések mielőbbi kezelésének fontosságára való tekintettel a tagállamokat ösztönözni kell az ajánlás észszerű határidőn belüli végrehajtására, valamint arra, hogy tegyenek jelentést a Bizottságnak a végrehajtási intézkedéseikről.

    (13)

    E jelentések és bármely más releváns információ alapján megfelelő idő elteltével értékelni kell az ajánlás végrehajtása terén elért eredményeket, többek között annak értékelése céljából, hogy szükség van-e kötelező erejű uniós jogi aktusokra e tárgyban,

    ELFOGADTA EZT AZ AJÁNLÁST:

    1.

    Ezen ajánlás alkalmazásában:

    a)

    „fémérzékelő berendezés”: olyan, kézi fémérzékelőkből vagy fémérzékelő kapukból álló eszköz, amelyet arra terveztek, hogy a fizikai biztonsági ellenőrzések során érzékelje a fémek jelenlétét személyekkel vagy tárgyakkal összefüggésben, olyan gyanús tárgyak – például robbanószerkezetek, tűzfegyverek és éles tárgyak – észlelése céljából, amelyek felhasználhatók biztonsági fenyegetések előidézésére;

    b)

    „fémérzékelésre vonatkozó teljesítőképességi követelmények”: a fémérzékelő berendezések által teljesítendő műszaki előírások, különös tekintettel a működésük során elérendő eredményekre;

    c)

    „termékdokumentáció”: a fémérzékelő berendezésekre vonatkozó teljesítőképességi követelményekről szóló információkat papíron vagy elektronikus formában vagy mindkét formában rendelkezésre bocsátó dokumentáció;

    d)

    „nyilvános tér”: bármely, a nyilvánosság számára hozzáférhető fizikai terület, függetlenül attól, hogy esetleg alkalmazandók-e bizonyos hozzáférési feltételek;

    e)

    „önkéntes megfelelőségi nyilatkozat”: a fémérzékelésre vonatkozó teljesítőképességi követelményeknek való megfelelőségről a gyártó által, a gyártó saját módszertana alapján kiadott nyilatkozat.

    2.

    A tagállamoknak a nyilvános terekben (a légi közlekedés területét kivéve) a biztonsági fenyegetések észlelésére használt fémérzékelő berendezésekre vonatkozó közbeszerzési dokumentumban elő kell írniuk, hogy az ajánlattevők az ajánlatban szerepeltessék a melléklet 2. pontjában meghatározott követelményeknek megfelelő termékdokumentációt.

    3.

    A tagállamoknak biztosítaniuk kell, hogy a nyilvános terekben a biztonsági fenyegetések észlelésére beszerzett fémérzékelő berendezések megfeleljenek a melléklet 3. pontjában meghatározott, fémérzékelésre vonatkozó teljesítőképességi követelményeknek, kivéve, ha a polgári repülés területén történő alkalmazás céljából szereznek be ilyen berendezéseket.

    4.

    A tagállamoknak a nyilvános terekben biztonsági fenyegetések észlelésére használt fémérzékelő berendezésekre vonatkozó közbeszerzési dokumentumban elő kell írniuk, hogy az ajánlattevők az ajánlatban szerepeltessék a gyártó által kiadott, saját módszertana alapján készült megfelelőségi nyilatkozatot.

    5.

    Legkésőbb 2024. május 10-ig a tagállamoknak az uniós joggal összhangban meg kell hozniuk az ezen ajánlás végrehajtásához szükséges intézkedéseket.

    6.

    A tagállamoknak 2024. november 10-ig jelentést kell tenniük a Bizottságnak a végrehajtási intézkedéseikről.

    Kelt Brüsszelben, 2023. május 10-én.

    a Bizottság részéről

    Ylva JOHANSSON

    a Bizottság tagja


    (1)  A Bizottság C(2015) 8005 végrehajtási határozata a 300/2008/EK rendelet 18. cikkének a) pontjában említett információkat tartalmazó, a közös légiközlekedés-védelmi alapkövetelmények végrehajtásához szükséges részletes intézkedések meghatározásáról.

    (2)  A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, az Európai Tanácsnak, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának – Az EU terrorizmus elleni programja: előrejelzés, megelőzés, védelem, reagálás, COM(2020) 795 final.

    (3)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2016/679 rendelete (2016. április 27.) a természetes személyeknek a személyes adatok kezelése tekintetében történő védelméről és az ilyen adatok szabad áramlásáról, valamint a 95/46/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről (általános adatvédelmi rendelet) (HL L 119., 2016.5.4., 1. o.).

    (4)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2016/680 irányelve (2016. április 27.) a személyes adatoknak az illetékes hatóságok által a bűncselekmények megelőzése, nyomozása, felderítése, a vádeljárás lefolytatása vagy büntetőjogi szankciók végrehajtása céljából végzett kezelése tekintetében a természetes személyek védelméről és az ilyen adatok szabad áramlásáról, valamint a 2008/977/IB tanácsi kerethatározat hatályon kívül helyezéséről (HL L 119., 2016.5.4., 89. o.).


    MELLÉKLET

    A termékdokumentáció és a fémérzékelő berendezésekre vonatkozó teljesítőképességi követelmények

    1. SZAKASZ: FOGALOMMEGHATÁROZÁSOK

    E melléklet alkalmazásában:

    1.

    „aktív beültethető orvostechnikai eszköz (AIMD)”: olyan beültethető és/vagy viselhető elektromos orvostechnikai eszköz, amely jellemzően elektronikus áramkört alkalmaz emberi élettani megfigyelés céljából vagy orvosi kezelés vagy terápia – például gyógyszerek vagy elektromos stimuláció – biztosítására;

    2.

    „üzemeltetési útmutató (CONOPS)”: olyan dokumentum, amely leírja a berendezés jellemzőit és a berendezés helyes üzemeltetésének eljárását vagy eljárásait;

    3.

    „detektorsík”: olyan képzeletbeli sík (kétdimenziós felület), amely áthalad a kézi fémérzékelő vagy a fémérzékelő kapu érzékelőterületének középpontján, párhuzamos a kézi fémérzékelő vagy a fémérzékelő kapu érzékelőelemének síkjával, és az érzékelőterületet két szimmetrikus félre osztja fel;

    4.

    „elkülönítési eljárás”: olyan eljárás, amely azt a gyakorlatot szabályozza, amely szerint az embereknek a náluk levő tárgyakat – beleértve mind a nagyobb tárgyakat, mint például a retikült, táskát, hátizsákot és más típusú poggyászt, mind a kisebb tárgyakat, például órát, szemüveget, övet és ékszert – le kell rakniuk és ezeket elkülönítve kell ellenőrzésnek alávetni, például röntgensugarakkal;

    5.

    „kézi fémérzékelő eszköz (HHMD)”: olyan hordozható fémérzékelő berendezés, amelyet úgy alakítottak ki, hogy kezelője kézben – jellemzően az egyik kezében – tartva működtesse;

    6.

    „rögtönzött robbanószerkezet (IED)”: olyan bomba vagy hasonló robbanóeszköz, amelyet a hagyományos katonai felhasználású eszközöktől eltérő módon alakítottak ki és alkalmaznak;

    7.

    „mérősík”: olyan képzeletbeli, a detektorsíkkal párhuzamos és a detektorsíkhoz viszonyítva meghatározott sík (kétdimenziós felület), amelyet a kézi fémérzékelő eszköz vagy fémérzékelő kapu tesztelésére használnak;

    8.

    „téves riasztások aránya”: a téves riasztások aránya, azaz az ártalmatlan fémtárgyakra vonatkozó riasztások száma a fémérzékelő kapu érzékelőterületén áthaladó személyek számához viszonyítva;

    9.

    „átmenőteljesítmény”: azon emberek és tárgyaik maximális száma, amelyek időegységenként – jellemzően egy óra alatt – átvilágíthatók oly módon, hogy az érzékelő a biztonsági szabványoknak megfelelően minden adott méretű fémtárgyra riasztó jelzést ad;

    10.

    „teszttárgy”: olyan tárgy, amelyet a kézi fémérzékelő eszköz vagy fémérzékelő kapu teljesítményének tesztelésére használnak, szimulálva egy biztonsági fenyegetést jelentő tárgy – például fegyver vagy biztonsági eszközök semlegesítésére használható eszköz – elektromágneses tulajdonságait;

    11.

    „biztonsági szabvány”: olyan szabvány, amely meghatározza az érzékelendő összes biztonsági fenyegetés halmazát a halmaz reprezentatív elemeit képező, referenciaként használt fenyegetési célpontok tekintetében;

    12.

    „fémérzékelő kapu (WTMD)”: helyhez kötött fémérzékelő berendezés, amely jellemzően állandó jelleggel rögzítve van egy adott helyen, és kapu formájú;

    13.

    „mechanikai interferencia”: a közelben álló vagy mozgó fémszerkezetek vagy fémtárgyak által a fémérzékelő berendezés teljesítményére gyakorolt hatás;

    14.

    „NIJ 0601.02 szabvány”: a Nemzeti Igazságügyi Intézet (National Institute of Justice) 0601.02 szabványa, amelyet itt tettek közé: Nicholas G. Paulter Jr., Walk-Through Metal Detectors for Use in Concealed Weapon and Contraband Detection – NIJ Standard 0601.02, U.S. Department of Justice, Office Justice Programs, National Institute of Justice, 2003.;

    15.

    „NIJ 0602.02 szabvány”: a Nemzeti Igazságügyi Intézet 0602.02 szabványa, amelyet itt tettek közzé: Nicholas G. Paulter Jr., Hand-Held Metal Detectors for Use in Concealed Weapon and Contraband Detection – NIJ Standard 0602.02, U.S. Department of Justice, Office Justice Programs, National Institute of Justice, 2003.

    2. SZAKASZ: TERMÉKDOKUMENTÁCIÓ

    Eltérő rendelkezés hiányában a termékdokumentációnak meg kell felelnie az alábbi követelményeknek, amelyek a kézi fémérzékelő eszközökre (a továbbiakban: HHMD) és a fémérzékelő kapukra (a továbbiakban: WTMD) egyaránt vonatkoznak:

    2.1.   A fémérzékelő berendezések fizikai méretei

    A HHMD teljes méretét hossz (L) x szélesség (W) x magasság (H) formátumban, milliméterben (mm) kell megadni.

    A WTMD átjárójának belső méretét és a WTMD teljes külső méretét hossz (L) x szélesség (W) x magasság (H) formátumban, milliméterben (mm) kell megadni.

    2.2.   A fémérzékelő berendezések tömege

    A HHMD (akkumulátorral együtt) és a WTMD teljes tömegét grammban (g), illetve kilogrammban (kg) kell megadni.

    2.3.   Tápegység

    A tápegységre vonatkozó információknak adott esetben tartalmaznia kell a váltakozó áram feszültségére (VAC), a frekvenciára (Hz), az amperben kifejezett áramerősségre (A) és a wattban kifejezett teljesítményre (W) vonatkozó információkat.

    A tűrést százalékban (%) kell kifejezni.

    2.4.   Akkumulátor

    Fel kell tüntetni, hogy a WTMD-hez tartozik-e tartalék tápegység (azaz akkumulátor) Ha igen, az akkumulátor élettartamát órában (h) kell megadni.

    A HHMD-t az akkumulátor alacsony töltöttségi szintjét mutató kijelzővel kell ellátni. Az akkumulátor élettartamát órában (h) kell megadni.

    2.5.   IP minősítés

    Az EN 60529 szabványnak megfelelően meg kell adni a külső behatásokkal szembeni védettség mértékét.

    2.6.   Működési környezet

    Az üzemi hőmérsékletet Celsius-fokban (°C) kell megadni.

    A tárolási hőmérsékletet Celsius-fokban (°C) kell megadni.

    A páratartalmat tartományként, %-ban kell megadni (kondenzáció nélkül).

    Tájékoztatást kell nyújtani a káros elektromágneses interferencia elkerüléséhez szükséges intézkedésekről, például meg kell adni az egységek közötti ajánlott távolságot méterben (m).

    2.7.   Zónás/helyzetjelző riasztók (WTMD esetében)

    A termékdokumentáció részeként tájékoztatást kell nyújtani az érzékelési zónák számáról és a WTMD kapuja alatti elhelyezkedésükről.

    2.8.   A CE-jelölésre vonatkozó követelmények

    A termékdokumentációnak tartalmaznia kell azokat az információkat, amelyek igazolják, hogy a fémérzékelő berendezés megfelel a CE-jelölésre vonatkozó uniós követelményeknek. A gyártók felelőssége annak meghatározása, hogy mely szabályok vonatkoznak termékeikre. A vonatkozó rendelkezések közé tartozhatnak például a következők:

    a)

    Az Európai Parlament és a Tanács 2011/65/EU irányelve (2011. június 8.) egyes veszélyes anyagok elektromos és elektronikus berendezésekben való alkalmazásának korlátozásáról (1);

    b)

    Az Európai Parlament és a Tanács 2014/53/EU irányelve (2014. április 16.) a rádióberendezések forgalmazására vonatkozó tagállami jogszabályok harmonizációjáról és az 1999/5/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről (2);

    c)

    Az Európai Parlament és a Tanács 2014/30/EU irányelve (2014. február 26.) az elektromágneses összeférhetőségre vonatkozó tagállami jogszabályok harmonizálásáról (3);

    d)

    Az Európai Parlament és a Tanács 2014/35/EU irányelve (2014. február 26.) a meghatározott feszültséghatáron belüli használatra tervezett elektromos berendezések forgalmazására vonatkozó tagállami jogszabályok harmonizációjáról (4).

    2.9.   Általános biztonsági követelmények

    A termékdokumentációnak tartalmaznia kell azokat az információkat, amelyek igazolják, hogy a termék megfelel az összes olyan referenciaszabványnak és normának, amely garantálja, hogy a fémérzékelő berendezés használata biztonságos mind az átvilágított személyek, mind pedig a berendezést üzemeltető személyek számára. Ezek a referenciaszabványok és normák – a legfrissebb jóváhagyott kiadásukban – a következőket foglalják magukban:

    a)

    Az aktív beültethető orvostechnikai eszközökre vonatkozó szabványok

    EN 50527-1: Az aktív beültethető orvostechnikai eszközökkel rendelkező munkavállalók elektromágneses tereknek való expozíciójának értékelésére szolgáló eljárás – 1. rész: Általános információk

    EN 50527-2-x: Az aktív beültethető orvostechnikai eszközökkel rendelkező munkavállalók elektromágneses tereknek való expozíciójának értékelésére szolgáló eljárás

    2.1. rész: A szívritmus-szabályozóval rendelkező munkavállalókra vonatkozó egyedi értékelés

    2.2. rész: A kardioverter defibrillátorokkal (ICD) rendelkező munkavállalókra vonatkozó egyedi értékelés

    2.3. rész: A beültethető neurostimulátorral rendelkező munkavállalókra vonatkozó egyedi értékelés

    EN ISO 14708-X: Műtéti implantátumok – Aktív beültethető orvostechnikai eszközök

    2. rész: Szívritmus-szabályozó

    3. rész: Beültethető neurostimulátorok

    4. rész: Beültethető infúziós pumpák

    5. rész: Keringéstámogató eszközök

    6. rész: Különleges követelmények a szívritmuszavar kezelésére szolgáló aktív beültethető orvostechnikai eszközökre vonatkozóan (beleértve a beültethető defibrillátorokat is)

    7. rész: Különleges követelmények a hallásjavító cochleáris és agytörzsi implantátumrendszerekre vonatkozóan

    b)

    Az emberi expozícióra vonatkozó szabványok:

    EN 50364: A 0 Hz – 300 GHz frekvenciatartományban működő berendezésekből származó elektromágneses terek által okozott, emberre ható expozícióra vonatkozó termékszabvány az elektronikus termékfelügyelő (EAS), a rádiófrekvenciás azonosító (RFID) és hasonló alkalmazások esetén

    A Tanács 1999/519/EK ajánlása (1999. július 12.) a lakosságot érő (0 Hz – 300 GHz közötti) elektromágneses sugárterhelés korlátozásáról

    2013/35/EU irányelv a munkavállalók fizikai tényezők (elektromágneses terek) által okozott kockázatoknak való expozíciójára vonatkozó egészségügyi és biztonsági minimumkövetelményekről

    2.10.   Üzemeltetési útmutató

    A termékdokumentációnak tartalmaznia kell az üzemeltetési útmutatót. Ha különböző biztonsági szabványokhoz különböző üzemeltetési útmutatók tartoznak, ezt egyértelműen fel kell tüntetni.

    3. SZAKASZ: A FÉMÉRZÉKELÉSRE VONATKOZÓ TELJESÍTŐKÉPESSÉGI KÖVETELMÉNYEK

    A fémérzékelő berendezésnek az alábbi, fémérzékelésre vonatkozó teljesítőképességi követelményeknek kell megfelelnie:

    3.1.   Biztonsági szabványok

    A fémérzékelő berendezésnek a következő öt szabvány közül kiválasztott releváns biztonsági szabványnak kell megfelelnie:

    3.1.1.   1. szabvány (fémérzékelő kapuk)

    Ez a szabvány olyan esetekben alkalmazható, amikor veszélyes fegyvereket kell felderíteni, ugyanakkor nagy átmenőteljesítményre és a téves riasztások alacsony arányára van szükség. Alkalmazási területei közé tartozik például a tömegközlekedés és a nagy gyülekező helyek.

    E kategóriába sorolandó fenyegetési célpontok az automata puskák, a géppisztolyok és a gyorsfőzőben elhelyezett rögtönzött robbanószerkezetek, például a következők: gépkarabélyok (tölténytárral vagy anélkül), AK47, Beretta M12, Colt AR-15, csőbomba (80 x 300 mm), valamint 4 literes rozsdamentes acél és alumínium gyorsfőzőben elhelyezett rögtönzött robbanószerkezetek és hasonló méretű tárgyak.

    E kategória esetében nagyon nagy méretű gyanús tárgyakat szimuláló teszttárgyakat kell használni. Elkülönítési eljárásokra nincs szükség, és a bőröndök, táskák vagy hátizsákok kézben szállíthatók.

    3.1.2.   2. szabvány (fémérzékelő kapuk)

    E kategóriába sorolandó fenyegetési célpontok a közepes méretű kézifegyverek (pl. Glock 17) és hasonló méretű tárgyak.

    E kategória esetében nagy méretű gyanús tárgyakat szimuláló teszttárgyakat kell használni, ezen belül teljes méretű maroklőfegyvert, a Nemzeti Igazságügyi Intézet (NILECJ) „fegyverfelderítésben használt fémérzékelő kapu” szabványának (NILECJ-STD-0601.00) 4.6. szakaszában a 2. biztonsági szintnél meghatározott AM7 teszttárgy leírásának megfelelően.

    Elkülönítési eljárásokra nincs szükség, és a kis méretű táskák vagy hátizsákok kézben szállíthatók.

    3.1.3.   3. szabvány

    E kategóriába sorolandó fenyegetési célpontok a kis maroklőfegyverek, a kompakttól a zsebben hordható méretig terjedő tűzfegyverek és hasonló méretű tárgyak.

    E kategória esetében közepes méretű gyanús tárgyakat szimuláló teszttárgyakat kell használni, ezen belül az NIJ 0601.02 vagy az NIJ 0602.02 szabvány 5.1. szakaszában leírt ferromágneses vagy nem ferromágneses fémből készült maroklőfegyvereket is. A replikákat és a műszaki rajzokat az NIJ 0601.02 és az NIJ 0602.02 szabvány tartalmazza.

    Elkülönítési eljárásokra van szükség. A tárcák, órák, övek, cipők és kis méretű ékszerek kivételével minden fémtárgyat elkülönítve kell kezelni.

    3.1.4.   4. szabvány

    E kategóriába sorolandó fenyegetési célpontok a 7,5 cm-t meghaladó hosszúságú pengével rendelkező kések és hasonló méretű tárgyak.

    E kategória esetében kis méretű gyanús tárgyakat szimuláló teszttárgyakat kell használni, ezen belül az NIJ 0601.02 vagy NIJ 0602.02 szabvány 5.2. szakaszában leírt, 7,5 cm-t meghaladó hosszúságú pengével rendelkező, ferromágneses vagy nem ferromágneses fémből készült késeket. A replikákat és a műszaki rajzokat az NIJ 0601.02 és az NIJ 0602.02 szabvány tartalmazza.

    Elkülönítési eljárásokra van szükség. A kis méretű órák és övek kivételével minden fémtárgyat elkülönítve kell kezelni.

    3.1.5.   5. szabvány

    E kategóriába sorolandó fenyegetési célpontok a kis méretű kézifegyverek, beleértve például a rozsdamentes acélból készült késeket, a bilincskulcsokat, a csavarhúzófejeket, a kis kaliberű lövedékeket és a hasonló méretű tárgyakat.

    E kategória esetében nagyon kicsi méretű gyanús tárgyakat szimuláló teszttárgyakat kell használni, beleértve az NIJ 0601.02 vagy NIJ 0602.02 szabvány 5.3. szakaszában leírt ferromágneses vagy nem ferromágneses fémből készült, rejtve viselt kis méretű kézifegyvereket. A másolatok és műszaki rajzokat az NIJ 0601.02 szabványban és az NIJ 0602.02 szabvány tartalmazza.

    Elkülönítési eljárásokra van szükség. Minden fémtárgyat elkülönítve kell kezelni.

    3.2.   Detektálási érzékenység

    A fémérzékelő berendezésnek érzékelnie kell a biztonsági fenyegetések előidézésére használható gyanús tárgyakat, amelyek valamely személynél vannak vagy egy általa viselt, vitt vagy húzott táskában találhatók, az orientációtól, mozgási pályától, áthaladási vagy mozgatási sebességtől függetlenül.

    A berendezés detektálási érzékenysége a berendezés által teljesített, e melléklet 3.1. szakaszában leírt szabványtól függően változhat. Az 1. szabvány írja elő a legalacsonyabb érzékenységű berendezéseket, az 5. szabvány pedig a legnagyobb érzékenységű berendezéseket.

    3.2.1.   Orientáció és mozgatási sebesség (HHMD esetében)

    A HHMD-nek a meghatározott biztonsági szabvány szempontjából reprezentatív, a megfelelő mérősíkon/mérősíkokon elhelyezkedő teszttárgyat mindegyik megengedett orientáció esetében képesnek kell lennie érzékelnie a detektor 0,05 m/s és 2,0 m/s közötti sebességgel történő mozgatása mellett, az NIJ-0602.02 szabványban leírtakkal összhangban.

    3.2.2.   Orientáció, mozgási pálya és áthaladási sebesség (WTMD esetében)

    A WTMD érzékenységének vizsgálatához használandó ortogonális orientációk minimális halmazát az ASTM International „Standard Practice for Performance Evaluation of In-Plant Walk-Through Metal Detectors” C1309 – 997 (2021) írja le.

    A WTMD-nek képesnek kell lennie érzékelnie egy adott biztonsági előírás szempontjából reprezentatív teszttárgyat a mozgási pálya bizonyos pozícióiban, az NIJ Standard-0601.02 szabványban leírtak szerint.

    Minden olyan pozíciót ki kell hagyni, ahol a teszttárgy mérete és orientációja miatt nem fér el teljes mértékben az érzékelőportálon belül, vagy amelynek következtében a teszttárgy bármely része az érzékelőterületek maximális magassága fölé kerül.

    A teszttárgy átlagos áthaladási sebességének a teszt során meg kell felelnie a normál gyalogos tempónak (0,5 m/s – 1,3 m/s).

    3.3.   Megismételhetőség

    Az érzékelés ismételhetőségét a gyártó minőségbiztosítási rendszerével és a fémérzékelő berendezések különböző egységeinek a pozíciók egy részhalmazában történő tesztelésével kell biztosítani.

    3.4.   Fémmegkülönböztetés (WTMD esetében)

    A fémmegkülönböztetésre vonatkozó előírásoknak a WTMD-k tekintetében elő kell írniuk, hogy a WTMD-k a megfelelő tárgyak esetében riasszanak, ne ártalmatlan tárgyak esetében. A fémmegkülönböztetést a WTMD valós környezetben történő tesztelésével kell értékelni, miután a fémérzékelésre vonatkozó teljesítőképességet az adott biztonsági szabványnak megfelelően validálták. Az értékelés alapját képező biztonsági szabvánnyal összhangban megfelelő elkülönítési eljárásokra lehet szükség. A fémmegkülönböztetés értékelése érdekében ki kell számítani, hogy a WTMD-n áthaladó adott számú ember esetében mi a riasztások és a teljes áthaladási szám aránya. E statisztikai felméréshez az áthaladók számát legalább ezer főben kell meghatározni.

    3.5.   Átmenőteljesítmény és a téves riasztások aránya (WTMD esetében)

    A WTMD egy főre jutó átvilágítási idejének 2 másodpercnél rövidebbnek kell lennie. A téves riasztások arányának (NAR) az e melléklet 3.1. szakaszában leírt elkülönítési eljárásokat követően 5 % alatt kell lennie.

    3.6.   Mechanikai interferencia

    A fémérzékelőnek nem szabad riasztania a megfelelő méretű teszttárgy megtalálására való beállítás során.

    3.7.   Több fémtárgy interferenciája (WTMD esetében)

    A WTMD esetében a kiválasztott biztonsági szabványban leírt fenyegetési célponttól eltérő fémtárgyak jelenléte nem befolyásolhatja a portálon áthaladó veszélyes tárgy észlelését.

    3.8.   Riasztási hang- és fényjelzés

    A fémérzékelő berendezést hangjelzéses és fényjelzéses riasztóval kell ellátni. A hangriasztásnak HHMD esetében 1 méteres tartományban, WTMD esetében pedig 2 méteres tartományban észlelhetőnek kell lennie. A HHMD esetében vizuális kijelzőnek kell jeleznie, hogy a készülék működik, a WTMD esetében pedig az észlelt jel erősségét is.


    (1)  HL L 174., 2011.7.1., 88. o.

    (2)  HL L 153., 2014.5.22., 62. o.

    (3)  HL L 96., 2014.3.29., 79. o.

    (4)  HL L 96., 2014.3.29., 357. o.


    Top